'Ik heb het koud als ik schrijf dat het sneeuwt' Cultuur&Kunst VERBIJSTEREND Leiden opent zondag architectuurestafette Erotische schoonheid op pakpapier Plan voor superbioscoop in Capelle 'Hallo Venray' hinkt op twee gedachten WOENSDAG 22 APRIL 1992 9 redactie cees v Wandel- of fietstocht langs gebouwen Madonna best betaalde artieste Washington Madonna voegt zich bij Michael Jackson als best betaalde artiest nu zij een zeven jaar lopend supercontract is aangegaan met de Time Warner groep. Madonna, haar manager en Time Warner zullen een multi-media entertainmentbedrijf opzetten dat haar over de looptijd minimaal 60 miljoen dollar (rond 110 miljoen gulden) oplevert. Het bedrijf gaat zich bezig houden met zaken als de produktie van platen, films, televisiese ries, kabeltelevisie, muziekvideo's en boeken. Het volgende al bum van Madonna, dat in het najaar zal verschijnen, geeft vol gens de geruchten een terugkeer naar de disco-muziek uit het begin van haar carrière te horen. Tevens wordt een luxueus boek met erotische foto's van Madonna verwacht. Forum: één orkest Oost-Nederland enschede Het muziek- en operagezelschap Forum in Enschede wil met Het Gelders Orkest (HGO) onderhandelen over samen werking. Uitgangspunt is dat er voor Gelderland en Overijssel één philharmonisch orkest komt dat daarnaast de taak krijgt Opera Forum te begeleiden. Het plan van Forum is bedoeld om de kwaliteit op peil te houden van zowel de symfonische concer ten in het oosten des lands als de voorstellingen van het Neder lands reisoperagezelschap Forum. Tevens bevordert zo'n orkest de werkbaarheid. Dit in tegenstelling tot het advies van de Raad voor de Kunst om het orkest van Forum op te heffen en Opera Forum door meer orkesten te laten begeleiden, zo stelt Forum. Prijs voor documentaire amsterdam De in Nederland wonende Duitse cineaste Rosema- rie Blank heeft met haar film 'Transit Levantkade' op het veer tiende Internationale Filmfestival van Cretiel in Frankrijk de prijs voor de beste artistieke documentaire gewonnen. De prijs werd haar toegekend door de Franse organisatie voor vrouwelij ke joumalistert. De documentaire gaat over het Oostelijk Haven gebied in Amsterdam en is daar ook in haar geheel opgenomen. Zee krijgt ook zuurstof toegediend alkmaar De Stichting Cargo, die bij wijze van nationaal ge schenk aan de zee een hoogspanningsmast met 20.000 broden wil laten zinken voor de kust, is bereid ter plaatse eveneens 5.825 kilo zuurstof in de zee te injecteren. Dat is bedoeld als compensatie voor de zuurstof die de 20.000 broden zouden ont trekken aan het zeewater. Dat schrijft de stichting naar de direc tie Noordzee van Rijkswaterstaat. Cargo bestrijdt dat het project aantoonbaar schadelijk is voor het zeemilieu. De berekening van de benodigde hoeveelheid zuurstof is volgens de stichting echter juist en daarom is zij bereid Rijkswaterstaat op deze manier te gemoet te komen. Cd 'Joodskapje' uit de handel Hilversum Uitgever Polygram neemt de cd van de Nederlandse zanger Dingetje met daarop het nummer 'Joodskapje' uit de handel. De cd wordt daarna zonder dit liedje opnieuw uitge bracht. Dit is de uitkomst van overleg tussen het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) en Polygram. Direc teur drs. R.M. Naftaniel van het CIDI beschuldigde Frank Paar- dekoper, beter bekend als Dingetje, van antisemitsme. De zan ger en zijn platenmaatschappij hebben tegenover het CIDI ver klaard dat zij te goeder trouw hebben gehandeld en dat zij nie mand hebben willen kwesten. Clownsdrama met humor leiden Circus De Blauwe Eend treedt zondag 26 april op in de voormalige bioscoop Rex. Het programma heet 'De Eed van Hotseflots'. Het is een theaterachtige presentatie van technieken als jongleren en acrobatiek, vol spanning en humor. Het is een voorstelling voor jong en oud, kinderen vanaf zes jaar zijn wel kom. De voorstelling begint om 15.00 uur in het pand Haarlem merstraat 52. Kaartverkoop vanaf 14.00 uur. leiden jan rijs dam De bond van Nederlandse Ar chitecten (BNA) viert zijn 150- jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is op tien achtereenvol gende zondagen een architec tuurestafette door Nederland uitgezet langs interessante oude en nieuwe gebouwen. Elke zon dag zijn er twee etappes. De es tafette begint aanstaande zon dag in Leiden eri Leeuwarden en eindigt op 28 juni in Maast richt. In Leiden voert de wandel- of fietstocht langs een achttien ge bouwen. ,,In Leiden is de keuze bepaald door het water", vertelt de Leidse architect S. Loomans. „Water heeft in Leiden altijd een belangrijke rol gespeeld. Bouwkundig heeft dat fraaie sporen nagelaten. Langs de sin gels is de afgelopen jaren ook veel gebeurd op het gebied van stadsvernieuwing en restaura tie. De aard van de bebouwing herinnert eigenlijk steeds aan de historische relatie die Leiden met het water heeft. Of het nu de gerestaureerde Stadstimmer- werf uit 1612 is, een onopval lend rioolgemaal uit 1935, of een onlangs opgeleverde kan toor- en woningencomplex op de hoek Rijnsburgersingel- /Schuttersveldweg. Een aantal van de gebouwen is ter gelegenheid van de archi- tectuurestafette open voor het publiek. In de meeste gevallen worden er door architecten rondleidingen verzorgd. Belang stellenden kunnen onder meer een kijkje nemen in het al ge noemde kantoor- en woningen complex, in de Vrije School Ma- reland aan de Maresingel 19, in de Universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel en het er tegen over gelegen Centrale Facilitei tengebouw van de universiteit, in het oud^kantoorgebouw van het Leidsch Dagblad (ook aan de Witte Singel) en in het wo ningencomplex aan de Langeg- racht/3e Binnenvestgracht. In het Centrale Faciliteitengebouw is tevens een tentoonstelling te bezichtigen met werk van vijf tien architecten uit Leiden en omgeving. Prijsvraag De architectuurestafette bestaat in totaal uit zo'n twintig routes door stad of streek, die elk een eigen thema hebben. Zo toont de route door Zeeland hoe ar chitecten worden geïnspireerd door de bijzondere Zeeuwse lichtval en voert de route door Amsterdam langs gebouwen die door de jaren heen van functie zijn veranderd. In een televisieserie van de AVRO wordt wekelijks aandacht geschonken aan de route. Mor genavond wordt de etappe door Leiden en Leeuwarden toege licht (Ned. 1, 00.20 uur). Met dat late tijdstip zijn de Leidse organisatoren niet erg gelukkig, maar de aflevering wordt op za terdagmiddag om 16.00 uur herhaald. Voor elke etappe is ook een vouwblad beschikbaar met een routekaart, foto's van de gebou wen, tekeningen en een toelich ting op het thema. De vouwbla den zijn te koop bij VW-kanto- ren. Een gebundelde uitgave van de twintig vouwbladen is, uitgebreid met de brochure 'Bouwen in de Regio', in de boekhandel te koop. Op het Stationsplein in Lei den staat zondag 26 april de Witte Fietsen Wagen gereed, een project van de ANWB en de Nederlandse Hartstichting. Deelnemers aan de estafette kunnen hier tussen 11.00 en 14.00 uur gratis een fiets lenen om de route door Leiden te rij den. Kinderen tussen de zes en veertien jaar kunnen tijdens de architectuurtocht door Neder land ook nog meedoen aan een prijsvraag. Onder de goede in zenders worden prijzen verloot. Tanith Lee, meesteres van de 'fantasy' Al meer dan twintig jaar schrijft Tanith Lee over trollen, gnomen, prinsen, zwaardvechters en eenvoudige herde rinnetjes. De landschappen zijn woest, de kastelen groot en spookachtig, de grotten diep en vol duister gevaar. Bomen komen tot leven, dieren krijgen menselijke eigen schapen en de weersomstandigheden zijn doorgaans nogal akelig. Tanith Lee schrijft geen sprookjes, maar 'fantasy', een wonderlijke zijtak van de science-fiction die in West-Europa en de VS de laatste jaren razend po pulair werd. rotterdam peter slavenburg Hoeveel boeken er van haar hand over de toonbank zijn ge gaan weet de Britse schrijfster niet: ,,Ik kan niet rekenen. Ik weet alleen dat het me in staat stelt door te gaan met schrijven en prettig te leven." En schrij ven zal ze, uitsluitend op gelini eerd papier en met zwarte inkt; nog honderden verhalen en tal loze helden zingen in haar hoofd. Tanith Lee heeft zelf wel iets weg van een heks. Gedrongen gestalte, rood haar, wit gezicht met zwart aangezette ogen en om haar schouders een zwarte sjaal met spinnewebben en doodshoofden. Dag mevrouw, hoe is uw relatie tot bezemste len en kan ik dit kopje thee wel veilig opdrinken? De schrijfster erkent met de oprechtheid die ook veel van haar roman-helden siert: „Ja, ja, ik weet het. Er zijn wel meer mensen die vinden dat ik op een heks lijk. Ik kan het ook niet helpen, ik doe het er niet om. Kijk, die sjaal vind ik gewoon mooi en van hekserij weet ik verder niets. Als dat wel zo was, zou ik jou, na zo'n opmerking, uiteraard onmiddellijk in een pad veranderen." Strijd Via uitgeverij Meulenhoff ging er alleen al in Nederland een kwart miljoen boeken van Ta nith Lee over de toonbank. Eind vorig jaar verscheen 'Het bloed van rozen' en een week of wat geleden verschenen een specia le jubileumuitgave van de 'Stormgebieder-triologie' en de zevende druk van 'Het geboor tegraf. De boeken van Tanith Lee spelen zich af in een niet-be- paalde tijd, hoewel er veel vroeg-Middeleeuwse elementen in zitten. Er is altijd sprake van een heftige, langdurige strijd tussen personen of groepen, er zijn helden en heldinnen, de grillige natuur speelt vaak een doorslaggevende rol en brengt zowel goede als demonische krachten voort. Het taalgebruik van Tanith Lee is heel specifiek: breed, ba rok, lyrisch en buitengewoon vi sueel. Ze stopt in sommige boe ken ook flink wat erotiek. Tanith Lee: „Ik schrijf eigenlijk al sinds m'n negende jaar. Verhalen die toen nog niet gepubliceerd wer den natuurlijk, dat gebeurde pas zo rond m'n twintigste. Dat waren kinderboeken, sprookjes achtige verhalen. Ik weet dat ik als kind schrijven al opwindend vond. Dat is nooit meer veran derd, alleen maar sterker ge worden. Mijn moeder had een rijke verbeelding. Zij vertelde me prachtige verhalen en ik moet wel aannemen dat daar mijn interesse voor het fantasti sche verhaal vandaan komt." „Ik houd van science-fiction waarin de aarde en aardbewo ners nog een rol spelen. Verha len die uitsluitend over inter galactisch gereis gaan, interes seren me niet zo. Het mooie van SF is natuurlijk dat die ver halen niet gebonden zijn aan de regels van ons dagelijks be staan. Ik zelf werk uitsluitend met mijn fantasie; de grens daarvan bepaalt de grens van mijn verhalen." „Tijdens het schrijven denk ik nooit aan lezers. Ik schrijf voor mijn eigen genoegen, mijn ei gen opwinding. Ik noteer een vreselijke gebeurtenis en denk dan: 'God, wat afschuwelijk'. Of ik schrijf iets moois en echt, dan voel ik me heel prettig. Zo leef ik met mijn eigen tekst mee. Ik ben dan wel de schrijfster, maar ik ben ook de eerste lezer. Het gaat zo ver, dat ik soms moet huilen om een trieste ontwikke ling en als het te spannend wordt, moet ik stoppen en de kamer verlaten." .Alles wat ik noteer zie ik eerst in beelden. Ik ben getuige van die gebeurtenissen en maak er verslag van. Ik maak zelf de reizen die ik beschrijf; in mijn fantasie, maar voor mijn erva ring ook in werkelijkheid. Als in Tanith Lee: „Er zijn mensen die vinden dat ik op een heks lijk." fOTO CPD mijn verhalen sneeuwt heb ik het koud." „Iedereen zegt dat schrijven een eenzaam beroep is, maar dat vind ik helemaal niet. Ik heb al die karakters in mijn hoofd, die net zo werkelijk zijn als mensen op straat. Ze schreeu wen en proberen voor te drin gen. Ze roepen: Ik. ik ik eerst' muziek recensie hans keuzers Concert: Hallo Venray en Daryll Ann Ge hoord 18/4 in LVC, Leiden In voorprogramma's spelen van redelijk gevestigde Nederlandse namen lijkt mij geen pretje. Maar al te vaak spelen deze bandjes voor een ongelooflijk lauw publiek dat veel liever de hoofdact al op het podium ziet staan. Daryll Ann slaat zich moeiteloos door dit supporting- actprobleem heen. En dat is op zichzelf vreemd. De debuut-cd 'Renko' mag dan vrolijke six- tiespop bevatten, door een slap pe produktie valt de groep in de dertien-in-een-dozijn-categorie. Live tapt Daryll Ann uit een heel ander vaatje. De behoorlijk volle sound met heerlijke door lopende gitaarloopjes met tallo ze verwijzingen naar groepen als The La's en R.E.M.. Zeker de zang van Bob Mould blijft bij het publiek goed hangen. De singlekandidaat 'Into the opea' klinkt wat vlakjes, maar het ove rige materiaal doet veel beloven voor de toekomst. De start van het concert van 'Hallo Venray' is ontegenzegge lijk slap. 'The road', The sum mer is gone' en de belegen country-song 'Eugene' krijgen een ééndimensionale vlakke uitvoering. Venray slaat met Tuck the man' keihard terug. Zanger Henk Kroon vertolkt de ze Neil Young-pastiche, met een enorme dreiging en dito gi taar ontlading, op onnavolgbare wijze. Het bedoeld rommelige 'Mr Big Shot', met een verwijzing naar de Velvet Underground en met dezelfde gitaarlijn als 'So mething better change' van de Stranglers, is een andere sterke uitschieter van de avond. Het contrast tussen het laatste werk van 'The more I laugh, the hor nier due gets' an het eerdere materiaal is live enorm groot. Waar recent wefk uitblinkt in subtiliteit en dynamiek, krijgen oudere nummers als 'Jungletown' en 'Love and Ro mance' de 'muur van geluid' behandeling. Pas aan het einde lukt het met het mooi opgebouwde 'Las Vegas'op de cd met een heer lijk doorleefde saxsolo van Hans Dulfer (wat jammer dat zo'n man er zaterdag niet bij was), de bezoekers bewonderend muisstil te krijgen 'Hallo Venray' mag van het publiek een aantal toegiften doen. maar dan is al lang duide lijk dat de groep uit Den Haag te veel op twee gedachten hinkt. beeldende kunst recensie irene van beveren Expositie werken op papier van Michel Gardena. Te zien tot 27/4, do t/m za. 14 00-18 00 uur, zo 14 00-17 00 uur, Galerie Stelling, Burgsteeg 14, Letden God en de duivel bestaan niet, vond de Engelse filosoof Ber- trand Russel (1872-1970). Daar voor in de plaats stelde hij de natuurwetenschap en de liefde. Tien jaar na Russels dood riep Michel Gardena (1934) zijn ge boortedatum uit tot het begin van een nieuwe jaartelling. Anno 1992 moet Gardena zich nog steeds sterk aangetrok ken hebben gevoeld door het gedachtengoed van Russell, ge tuige één van zijn schitterende tekeningenreeksen die te zien is bij Stelling. Gardena, Colom biaan van geboorte, heeft dat werk 'Patriarca despiadado' ge noemd. Dat betekent zoveel als 'de genadeloze heerser'. Wie of wat Gardena precies daarmee bedoelt, is niet helemaal duide lijk. Het werk lijkt over het ont staan van het leven te gaan. De zeven tekeningen, net als het overig tentoongestelde werk uitgevoerd in zwarte inkt op pakpapier, lijken de opeenvol gende stadia van de celdeling te laten zien. Daarover kon de bio logieleraar op school zo intrige rend vertellen. Het ging over chromosomen die zich bij de ling vanuit een warrige massa op één lijn formeren, dan uit el kaar wijken, zich verdubbelen, om uiteindelijk weer tot vorme loze massa's te verworden. Gardena's chromosomen zijn echter niet de stakerige vorm pjes die de biologieleraar teken de, maar een mengeling van in eengestrengelde organische vormen die het midden houden tussen bloemen en menselijke lichaamsdelen. Dat geeft het werk een sterk erotische lading. In een verder stadium van het delingsproces, op de vijfde teke ning uit de serie, ontstaat te midden van deze ronde vormen een opening. Het lijkt op het hart van een bloem, ook wel het symbool van het vrouwelijk ge slachtsdeel. Met deze 'menselij ke celdeling' heeft Gardena heel subtiel de wetenschap met de liefde versmolten. Het zou een hommage aan Russell kunnen zijn. Ook in Gardena's andere te keningen lijkt het leven te wor den wefbeeéd In Heffe ndÉ en beweging. Tegenhanger van of onlosmakelijk verbonden met het leven is de dood. Door Gardena weergegeven in een serie van zes werken van mo- mumentaal formaat. Hierop zijn kwetsbare vormen te zien. bedreigd door scherpe lichtflit sen van onafwendbaar klinisch geweld. Het zijn beelden om stil van te worden. CAPELLE AAN DEN USSEL GPD Het filmconcern Warner Bros Holland heeft plan nen om een groot bioscoopcomplex aan te leggen in Capelle aan den IJssel. In dit zogenaamde mul tiplex-theater zouden een kleine twintig zalen moeten komen. De Nederlandse Bioscoopbond steunt het initiatief. Wanneer de plannen doorgaan is dat een ge voelige streep door de rekening van Rotterdam dat serieus denkt aan een vergelijkbare superbio scoop op het Schouwburgplein. Dit soort nieuwe bioscopen, gekenmerkt door grote luxe en veel zalen, moet aan de rand van grote steden verrijzen en goed bereikbaar zijn met de auto en het openbaar vervoer. Volgens de Bioscoopbond is er in de Randstad slechts plaats voor twee van dergelijke complexen. Handgeknoopt wolten tapift 'Chakla', exclusie! voor de &ienkorf vervaardigd 76 000 knopen p/m7 In een roest, blauwe en groene kleurencombinatie Tol en met 2 mei as ol zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijzen van: Ca. I 200x300cm.Van2899.- Voor1999.-Ca. 170x240cm Van 1999.-Voor 1399.- Niet in Utrecht verienjgbaar U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf 'Hallo Venray', slap begin van het concert in het LVC.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9