Blanken namens ANC in parlement Zuid-Afrika Buitenland Eerste overwinning op Etna Jeltsin sluit Congres als een staatsman af Scepsis over vrijlating buitenlanders Spanje Israël wil sancties uitbreiden tot Syrië Het lange sterven in San Quentin WOENSDAG 22 APRIL 1992 t Pr«se ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Assoo. DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke I Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR zafferana Amerikaanse en Itali aanse mariniers hebben gisteren een eerste succes geboekt bij de pogingen om de aanhoudende stroom lava uit de Siciliaanse vul kaan Etna een halt toe te roepen. Drie Amerikaanse helikopters slaagden er op 2.400 meter hoogte in een tiental betonblok ken aan te brengen op een stalen netwerk dat over de natuurlijke opening van een onderaardse la vastroom was gelegd. Vervol gens werd net boven de opening overhangend gesteente tot ont ploffing gebracht. Neerkomende rotsblokken braken het stalen netwerk waardoor de betonblok ken de lavastroom indamden. Het magma had zodoende geen andere uitweg dan bovengronds te komen, waardoor het sneller afkoelt. Ondergronds kan de temperatuur van de lava oplopen tot 1.000 graden celsius. De lava blijft in dat geval vloeibaar en verplaatst zich sneller waardoor het uiteindelijk op lagere hoogten stolt De Etna heeft sinds het be gin van zijn uitbarsting (15 de cember) meer dan 120 miljoen kubieke meter lava uitgestoten. Iedere seconde komt een hoe veelheid lava vrij waarmee een gemiddelde slaapkamer kan wor den opgevuld. FOTO EPA Vijf leden liberale Democratische Partij stappen over De zwarte anti-apartheidsorganisatie ANC is sinds giste ren onverwacht vertegenwoordigd iri het (blanke) parle ment van Zuid-Afrika. Vijf leden van de kleine, blanke Democratische partij (DP) kondigden gisteren aan dat zij uit de liberale DP zijn gestapt en voortaan als onafhanke- lijken het ANC zullen representeren. JOHANNESBURG Rtr/DPA De vijf DP-leden, Dave Dalling, Pierre Conje, Jan van Eek, Janie Momberg en Robert Haswell, treden in het parlement voort aan op als onafhankelijken. om dat het ANC nog niet als politie ke partij fungeert. Zowel het ANC als de DP uitten de hoop dat met de stap hun „goede"' wederzijdse betrekkingen niet worden geschaad. „We treden tot het ANC toe om te werken naar volledige be vrijding van alle Zuidafrikanen om in de praktijk te werken voor de democratie", aldus de vijf. „We gaan voort hen te die nen die ons hebben gekozen... alsmede diegenen wier politieke achterstelling hun verhindert te "De vijf zeiden voort aan de lijn te volgen van ANC- leider Nelson Mandela, die de blanken heeft opgeroepen met het ANC samen te werken en te helpen het democratische Zuid- Afrika vorm te geven. Het ANC reageerde gisteren opgetogen. Maar secretaris-ge neraal Cyril Ramaphosa zei dat de organisatie zijn standpunt over het parlement niet heeft gewijzigd. Het ANC heeft het blanke Huis van Vergadering steeds veroordeeld als racistisch en niet-representatief. Het Zuidaffikaanse parlement is nog een afspiegeling van de situatie onder de apartheid en telt drie kamers; voor blanken, voor kleurlingen en Indiërs. De zwarte meerderheid in het land is niet politiek vertegenwoor digd. De stap van het vijftal is een succes op twee fronten voor het ANC. Het krijgt een stem, hoe klein en officieus ook, in het parlement en het kan het beeld versterken dat het ANC een niet-raciale organisatie is, hoe wel vooral zwarten lid zijn en zij gewapende acties heeft uitge voerd tegen het blanke bewind. De stap heeft geen gevolgen voor de overheersing van de Nasionale Party in het parle ment. De DP had maar 33 van de 178 zetels. Conservatieven rest slechts sabotage Gorbatsjov wil terug in politiek Tokyo Michail Gorbatsjov heeft gisteren in Tokyo gezegd dat hij mogelijk weer in de politiek terugkeert. Hij vergeleek zichzelf met Charles de Gaulle die op 68-jarige leeftijd opnieuw aan de macht kwam. Gorbatsjov gaf in de Japanse hoofdstad een lezing getiteld; Beschaving in de 21ste eeuw. Mocht hij een politieke comeback overwegen, dan kan hij in Toela meteen aan de slag. Het 'comité ter ondersteuning van de Russische president Boris Jeltsin' heeft de ex-Sovjetpresident gisteren gevraagd als kandi daat voor de post van gouverneur in deze autonome republiek in de Russische Federatie, zo meldt het presbureau Itar-Tass. Ross Perot op voorsprong in Texas Washington Als er nu presidentsverkiezingen zouden worden gehouden in de VS zou 35 procent van de Texanen op Ross Perot stemmen, de miljardair uit Dallas die overweegt om als onafhankelijk kandidaat mee te doen. President Bush zou in zijn thuisstaat 30 procent krijgen, zijn Democratische uitdager Clin ton 20 procent FIS roept op tot gewapende strijd algiers In het blad van het Algerijnse Islamitische Reddings front (FIS) is deze week een oproep aan de bevolking gepubli ceerd om „van het woord naar de wapens over te gaan, na de vergeefse oproepen tot dialoog". I let is de eerste keer dat het FIS openlijk over gewapende strijd schrijft sinds de uitroeping van de noodtoestand op 9 februari. Ten einde raad door beursval Tokyo tokyo» De voortdurend kelderende aandelenkoersen in Japan hebben twee slachtoffers geëist. Een Japanse belegger en zijn ef fecten makelaar hebben zichzelf in brand gestoken, waarschijn lijk wegens de grote verliezen die zij hebben geleden op de effec tenbeurs in Tokyo. Marine schiet op eigen vliegdekschip londen Een Brits marinevliegtuig heeft tijdens een oefening per ongeluk het vliegdekschip HMS Ark Royal getroffen, waar door zes matrozen gewond zijn geraakt. Het ongeluk gebeurde maandag tijdens een oefening in hel oosten van de Atlantische Oceaan, aldus het ministerie van defensie. MADRID RUUD DE WIT CORRESPONDENT Een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Madrid heeft zich sceptisch uitgelaten over het bericht in de Spaanse pers, dat de regering-Gonzalez overweegt alle buitenlandse ge vangenen uit te wijzen. ,,Ik heb contact gehad met het betref fende ministerie, maar daar kon men me niet verder helpen. Ik geloof dan ook niet dat de 104 Nederlanders die zich op dit moment in een Spaanse gevan genis bevinden, nu moeten denken dat ze spoedig naar Ne derland kunnen terugkeren", aldus woordvoerder Jan Bak. De bron van het bericht is een artikel in het dagblad Diario 16. In een interview zegt de secre taris-generaal van het departe ment van gevangeniszaken, An tonio Asuncion onder meer dat het weinig zin heeft buitenland se gevangenen nog langer vast te houden, „omdat ze zich zo moeilijk aanpassen aan het Spaanse gevangenisregime". De 3000 buitenlanders in Spaanse gevangenissen on geveer 10 procent van de totale gevangenispopulatie, die in bij na alle gevallen straffen uitzit vanwege drugssmokkel heeft het moeilijk. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Dat Boris Jeltsin een driftkikker is, weten meer mensen dan zijn echtgenote. De Russische presi dent heeft in zijn politieke carri ère al heel wat nederlagen moe ten slikken na spontane woede- uitvallen. Maar een bedachtza me Jeltsin, een Boris Nikolaje- vitsj die politiek vernuft koppelt aan staatsmanschap, die Jeltsin is voor zijn opposanten prak tisch onverslaanbaar. De slotdag van het Volkscon gres, dat logge, onhandelbare parlement met 1046 leden, toonde dat gisteren aan. Jeltsin sloeg de conservatieven om de oren: de dictatuur van vroeger keert nooit weer. Hij sprak de democraten belerend toe: de oppositie verdient respect, be staat niet uit louter vijanden. En hij stelde vast dat de heren afge vaardigden en hun voorzitter er in twee weken vergaderen een potje van hadden gemaakt. De afgevaardigden konden met de staart tussen de benen naar huis. De talloze fracties van democraten, nationalisten, verlichte en conservatieve com munisten wisten geen blokken die werkelijk machts politiek konden bedrijven. Sa botage was het enige dat restte. Vooral de conservatieven heb ben ruimschoots gebruik ge maakt van het gegeven dat bij belangrijke stemmingen een tweederde meerderheid ver plicht is. Dankzij die sabotage is de Sovjetunie in Rusland officieel nog niet echt dood en kreeg het Gemenebest- van Onafhankelij ke Staten nog geen grondwette lijk keurmerk. De gewijzigde, oude grondwet blijft van kracht blijft zolang er nog geen nieuwe is. Ook is er geen wet op de landhervorming gekomen, om dat in de discussies over de ge wijzigde grondwet de vrije ver koop van land er niet door kwam. En evenmin wist het Congres een duidelijke schei ding aan te brengen tussen de bevoegdheden van president en regering enerzijds en parlement anderzijds. Veertien dagen lang had een volk in crisis kunnen zien hoe hun machteloze vertegenwoor digers elkaar het leven zuur maakten. Jeltsin meed de Con greszittingen, zag toe, reageerde af en toe met een schriftelijke terechtwijzing en bewaarde zijn kruit voor het laatste ogenblik. Pas enkele uren voor het slot van de zitting kwam de presi dent met een wetsontwerp over de verhouding tussen wetge vende en uitvoerende macht. Het parlement krijgt inspraak bij de voordracht van ministers, parlementscommissies mogen individuele ministers op hun beleid beoordelen. Maar als het Mubarak ziet 'sprankje hoop' Nadat da ter dood veroordeelde In de stoel Is vastgebonden, geeft de gevangenisdirecteur een teken waarna een mengsef van water en zwavelzuur door een pijp In het reservoir wordt uitgestoten. Na opnieuw een teken van de directeur, haalt de beul de hendel over, waardoor het zakje met netrlum-cyanide-korrels in het reservoir wordt neergelaten. Er ontstaat blauwzuur, een dodelijk ga9 dat naar amandelen ruikt. Na Inademing van de dampen verliest het slachtoffer binnen dertig seconden het bewustzijn. De dood volgt binnen acht minuten. Gerperfo'reerd metaal waardoor het dodelijke gas naar buiten kan ontsnappen GASKAMER IN VS AD BLOEMENDAAL correspondent Israël vindt dat de VN-sancties die nu van kracht zijn tegen Li bië, ook moeten gelden voor Sy rië. Minister van defensie Mos tic Arena tieeft dat gisteren ge zegd in een radio-interview. Sy rië is volgens Arens een „terro- ristenstaat" en „de hele wereld moet daar goed van doordron gen zijn". Hij zei ook dat de maatregelen tegen Libië moe ten worden verscherpt als ze geen resultaat opleveren. Israël heeft zich in de Libische kwestie tot nu toe op de achter grond gehouden. Premier Sha mir zei vorige week te hopen dat zijn land er op geen enkele manier bij betrokken zal raken. Volgens berichten in de Israë lische pers Ix'schouwt de Israë lische inlichtingendienst het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina /Algemeen Com mando, de groep van Achmed Jihril, als de belangrijkste ver dachte in de zaak van de bom aanslag op de PanAm-jumbo boven het Schotse Lockerbie. Ji- tiril, die zijn hoofdkwartier in i )amas< us heeft, zou bij de actie hebben samengewerkt met de Syrische geheime dienst. Een voormalige Israëlische veiligheidsbeambte, Yuval Aviv, heeft in opdracht van PanAm een rapport opgesteld waarin Syrië verantwoordelijk wordt gesteld voor de Lockerbie-aan slag. Daarin staat dat de bom aan boord van het toestel is ge smokkeld door een Syrische za kenman, die destijds in Spanje woonde en voor Jibril werkte. De Egyptische president Mu barak heeft gisteren verklaard een „sprankje hoop" voor een regeling van de Libische crisis te hebben geput uit zijn overleg met de Libische leider Gaddafi. In een verklaring zei de Egypti sche president echter ook: „De kwestie maakt nieuwe inspan ningen noodzakelijk en wij blij ven met de andere partijen pra ten." Mubarak sprak op de le gerbasis Sidi Barrani drie uur met Gaddafi, voor wie het de eerste reis buiten Libië was se dert het embargo tegen zijn land van kracht werd. De Libi sche leider verliet Egypte direct na het overleg zoals hij was ge komen: met de auto. De achthoekige, luchtdichte gaskamer heeft drie dikke ramen. De Ingang is door de ovale deur aan de achterkant. Binnenin zijn twee stoelen geplaatst. De diameter is ongeveer twee en een halve meter, de hoogte bijna drie meter. Maximaal vijftig getuigen mogen aanwezig zijn bij een executie. Eerste doodvonnis sinds 25 jaar in California Voorkamer, met telefoons voor gebruik door de gouverneur, federaal gerechtshof en procureur-generaal. Ook bevinden er zich de controle- kleppen en hendels voor de bediening van de gaskamer SAN QUENT1N/SAN FRANCISCO DPA/Rtr Geen griezelroman zou maca- berer kunnen zijn. Robert Alton Harris zat gistermorgen na een kwellende vertraging van enkele uren op de stoel van de gaska mer van de gevangenis San Quentin. De getuigen die de executie mochten bijwonen, hielden de adem in. De veroor deelde lachte, probeerde een praatje aan te knopen met een van de waarnemers en maakte vervolgens met een handgebaar het teken: „komt er nog wat van?" Op de achtergrond rinkelt de telefoon. De deur van de gaska mer wordt geopend, bewakers voeren de 39-jarige terdoodver- oordeelde weg. Zijn gezicht ver toont geen enkel spoor van emotie. Die van de getuigen achter de spiegelwand wel. Een gevoel van verbazing en ongeloof maakt zich van hen meester als de oorzaak van Harris' wegvoe ren bekend wordt. De terecht stelling is voor de tweede keer binnen enkele uren uitgesteld en nu op het allerlaatste mo- „Oh, mijn God", zegt Sharron Mankins. Zij is de moeder van een van de twee jongens die Harris 13 jaar geleden in San Diego heeft doodgeschoten. Zij heeft jaren naar deze „dag des oordeels" uitgekeken, „uit een gevoel van rechtvaardigheid en om eindelijk rust te vinden". Ze verlaat huilend het gevangenis complex. Vreugde daarentegen bij de honderden demonstranten die sinds de vroege morgen bij de gevangenispoort protesteren te gen de doodstraf. Hun vreugde is van korte duur. Negentig mi nuten na het laatste uitstel be paalt het Amerikaanse Hoogge rechtshof dat geen enkele recht bank de terechtstelling van Har- ris in de weg mag staan. Harris maakt opnieuw de gang naar de gaskamer. Het vormt het slot van een lang sterven. Gedurende de 13-jarige ge vangenschap heeft Harris zes maal te horen gekregen dat zijn terechtstelling ophanden was. Evenzovele keren werd de da tum van de executie uitgesteld. Het afgelopen weekeinde gloor de voor Harris nog enige hoop toen een Califomische recht bank instemde met een uitstel van zeven dagen. Het Hooggerechtshof ver werpt uiteindelijk alle rechterlij ke verzoeken. Harris wordt zes uur later dan oorspronkelijk de bedoeling was ter dood ge bracht met een dodelijke hoe veelheid cyanide. Het is de eer ste keer sinds 25 jaar dat in Ca lifornia een doodvonnis is vol trokken. Getuigen deden nauwkeurig verslag van de terechtstelling. Sommigen van hen zeiden de executie met walging te hebben gadegeslagen. „Hij leek naar adem te happen en vertoonde stuiptrekkingenvertelt een vrouwelijke journaliste. „Ik vind het tamelijk mensonterend om iemand datgene te laten onder gaan dat wij zojuist hebben ge zien", voegt een ander eraan toe. Anderen vonden de gaska merexecutie een omslachtige wijze van terechtstellen. „Ik had verwacht dat.de-staat dit wat ef ficiënter zou aanpakken", zo oordeelde een mannelijke waar nemer. „Mij staat het idee niet aan dat hij al een keer 13 minu ten in die gaskamer heeft geze ten, vervolgens is weggevoerd om tot slot gedurende 20 minu ten te worden vergast." De ge vangenisautoriteiten verklaar den na afloop dat Harris elf mi nuten na het begin van de te rechtstelling overleed Hij zou op dat moment al zo n zes mi nuten bewusteloos zijn geweest. op benoemen of ontslaan aan komt, beslist de president. Jelt sin dus. Slechts de benoeming van de premier moet door het parlement worden goedge keurd. Het hangt van het dage lijkse parlement, de Opperste Sovjet, af of Jeltsin zijn zin krijgt. Want zoveel is duidelijk: met het in 1989 onder commu nistische beheer gekozen Con gres hoeft Jeltsin geen rekening te houden. Fujimori zegt Peru herstel democratie toe UMA AFP/Rtr President Fujimori van Peru heeft gisteravond beloofd dat de democratie binnen een jaar vol ledig zal zijn hersteld. In een tv- toespraak van een half uur zei Fujimori dat de bevolking van Peru zich op 5 juli per referen dum mag uitspreken over zijn beslissing het parlement te ont binden. Op 31 augustus zal komt Fuji mori met voorstellen voor wijzi ging van de grondwet, die op 8 november ook aan een referen dum worden onderworpen. Op 28 februari volgend jaar worden parlementsverkiezingen uitge schreven en het nieuwe Con gres zal dan op 5 april volgend jaar worden geïnstalleerd. -Vice-president Maximo San Roman legde gisteren tegenover de leden van het ontbonden parlement de eed als „grond wettelijk president" af. De par lementariërs en San Romano verzetten zich tegen de 'verkap te staatsgreep' in Peru. San Ro man was in het buitenland toen Fujimori op 5 april de macht in Peru volledig naar zich toetrok. Hij keerde in het weekeinde te rug. 'Bezet gebied voor altijd Israëlisch' JERUZALEM* AP De Israëlische premier Shamir heeft gisteren gezegd dat de be zette Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook „voor altijd" deel zullen uitmaken van Israël. De uitspraak van Shamir kwam op het moment dat de Verenig de Staten aankondigden dat de zesde ronde van de vredesbe sprekingen over het Midden- Oosten in Rome zal worden ge houden. Israël en zijn Arabische buurlanden moeten de vijfde ronde van de besprekingen maandag in Washington begin-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8