De schrik van januari Bonden: Oplossing in conflict metaal Binnenland Overleg over nieuwe ziekenhuis-cao vast Plekkie zoeken Schademeldingen aardbeving stromen binnen in Limburg Oorlogsmisdadiger Luitjens in beroep Salarisveranderingen DE PiHjÜ YA1 f DE GEZülWBEÏD WOENSDAG 22 APRIL 1992 5 Hulpverleners mogen tot 15 juli blijven Amsterdam De 250 Nederlandse ontwikkelingswerkers mogen van de Indonesische regering tot 15 juli blijven. Ze hoeven ko mende vrijdag niet meteen het land uit, zoals eerder was gesteld. Indonesië zou zelfs overwegen een aantal ontwikkelingswerkers in dienst te nemen. Het land had de ontwikkelingswerkers de wacht aangezegd, nadat het eenzijdig het ontwikkelingscontract met Nederland had opgezegd. Volgens Indonesië zou Neder land, en met name minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king, te bemoeizuchtig zijn. Boerderij Peterman geveild weerselo Het omstreden boerenbedrijf van de Weerselose 'gif- boer' Herman Peterman is gisteravond tijdens een veiling voor ruim 1,1 miljoen gulden verkocht. De Westland Utrecht Hypo theekbank ging tot de gedwongen verkoop over, omdat de land bouwer niet meer aan zijn financiële verplichtingen kon vol doen. Peterman kwam tien jaar geleden in het nieuws omdat zijn veestapel ernstig ziek werd door gif op zijn grond. Tal van dieren moesten worden afgemaakt. Een eerdere veiling ging niet door omdat Peterman financiële steun kreeg van een onbeken de 'weldoener'. Hij kon zijn bedrijf echter toch niet redden. Bonden raadplegen achterban over acties utrecht gpd De cao-onderhandelingen voor het ziekenhuiswezen (258.000 werknemers) zijn gisteravond vastgelopen. Het loonbod van 3,5 procent van de werkgevers, werd door de vakbonden 'vol strekt onvoldoende' genoemd. De vakbonden (AbvaKabo, J CFO, FHZ en NU '91) eisen sa- y' larisverhogingen van minstens 4,5 procent. 5 De bonden raadplegen vandaag hun achterban en zullen de werkgevers naar alle waar schijnlijkheid een ultimatum stellen dat afloopt op 6 mei. j Vanaf dan zijn de eerste groot- schalige acties in de gezond- a heidszorg te verwachten. Toch toonden de bonden be- j grip voor het bod van de werk- f gevers. Van het kabinet krijgen deze geen geld om een loons verhoging te financiered, ,,en in dat licht bezien hebben ze hun nek aardig ver uitgestoken. Het was een mooie stap, alleen vol- strekt onvoldoende." Het kabinet vindt een loons verhoging van 3 procent het maximaal haalbare. Die verho ging zou moeten worden be taald uit een verlaging van de pensioenpremies. De werkgevers, verenigd in de Nederlandse Zorgfederatie (NZf) stelden gisteren een loonsverhoging voor van 3,5 procent. Dat geld zou moeten worden opgebracht door de in stellingen in het ziekenhuiswe zen. Hoe precies is echter niet bekend. Daarnaast zou extra geld (0,2 procent van de loon som) moeten worden vrijge maakt voor verbetering van se cundaire arbeidsvoorwaarden (ouderschapsverlof, kinderop vang). De NZf wilde de loons verhoging laten ingaan op 1 juli. De 0,2 procent voor de verbete ring van de secundaire arbeids voorwaarden, vinden de bon den eveneens veel te mager. De werkgevers hebben de bonden gisteravond eerst ge vraagd om uitstel van de onder handelingen. Daar voelen de vakbonden echter niets voor. ,,De werkgevers zijn al een jaar bezig om geld te krijgen. Bij het kabinet zien we geen enkele be weging die erop zou kunnen duiden dat het nu opeens wél een potje beschikbaar heeft voor de gezondheidszorg." Toch willen de werkgevers in de komende tijd proberen „geld los te peuteren" bij de regering of bij de verzekeraars. Amsterdam Een student Amsterdamse Vrije Universiteit zoekt een plekje voor zijn twee- wieler in de gigantische fietsen- massa bij het hoofdgebouw. de Volgens de politie worden veel van de tienduizenden gestolen fietsen in de hoofdstad hier en bij andere onderwijsinstituten weggehaald, om vervolgens weer aan andere studenten te worden verkocht, foto ap» al- bert overbeek roermond cpd-anp Gouverneur E. Mastenbroek van Limburg heeft gistermorgen in het Roermonds stadhuis officieel het Registratiepunt Schademelding Aardbeving Limburg in gebruik gesteld. Op de eerste dag kreeg het registratiepunt al 1300 telefonische schademeldingen te verwerken. De werkelijk om vang van de schade, die geraamd is op tientallen miljoenen guldens, staat nog niet vast. Daarover kan pas uitsluitsel worden gegeven als alle rap porten binnen zijn. Vanuit het registratiepunt zijn gisteren meteen 36 schade-experts op pad gestuurd door het Bu reau Coördinatie Experts (BCE). Dat bemant het registratiepunt met leden van de stichting Ram penfonds Aardbeving Limburg. Het Verbond van Verzekeraars, de overkoepe lende organisatie van levens- en schadeverzeke raars in Nederland, heeft gisteren tien miljoen gulden beschikbaar gesteld aan de gedupeerden van de aardbeving. Het bedrag, dat met name be doeld is voor particulieren en het midden- en kleinbedrijf, zal ter beschikking worden gesteld aan het Nationaal Rampenfonds. Schade ontstaan door aardbevingen is niet in de opstal- en in boedelverzekering van de verze keraars opgenomen. Zij staan niet garant voor het risico, omdat een groot gebied kan worden getrof fen met een schade aan een zo groot aantal ob jecten dat de financiële risico's ook voor verzeke raars niet te dragen zijn. 'Toch vrije dag inleveren bij ziekte' den haag gpd De bonden in de metaalnijverheid (280.000 werknemers) zijn alsnog bereid werknemers een vrije dag te laten inle veren bij ziekte. Daarmee bieden zij mogelijk een oplos sing voor het conflict in de kleinmetaal, waar al anderhal ve week worden gestaakt. De werkgevers, verenigd in de FWM, hadden bij het ter perse gaan van deze editie nog niet gereageerd op het bod van de bonden. vier dagen per jaar te laten inle veren bij ziekte, vormde vorige week maandag zelfs de aanlei ding voor het uitbreken van sta kingen in de kleinmetaal. Met het nieuwe voorstel op tafel, kan wat de bonden betreft het cao-overleg voor de kleinmetaal echter morgen worden hervat. In een brief aan de werkge vers, die vanochtend is ver stuurd, vragen de bonden te vens een 'bonusdag' voor werk- Om het vastgelopen cao-overleg in de kleinmetaal vlot te trek ken, stellen de bonden voor werknemers bij de tweede ziek melding in een jaar tijd één va kantiedag te laten inleveren. Tot nu toe was het inleveren van va kantiedagen bij ziekte voor de bonden onbespreekbaar. Een voorstel van de werkge vers om werknemers in totaal Advocaat erkent collaboratie eerder heeft hij verklaard dat Luitjens in 1948 in Paraguay verbleef en niet wist van de ver oordeling in Nederland. Hij zou daarover pas in 1983 van een journalist nebben gehoord. Campbell gaf toe dat zijn cliënt tijdens de Tweede We reldoorlog verzetsstrijders aan gaf bij de nazi's. „Sommigen werden vrijgelaten, Sommigen werden gemarteld. Sommigen werden gewoon naar werkkam pen in Duitsland overgebracht", aldus de advocaat. Luitjens bracht na de oorlog twee jaar door in een gevange nis van de geallieerden in Ne derland. maar wist naar Duits land te ontsnappen en ont kwam later naar Paraguay. Hij vestigde zich in 1961 in Canada. Luitjens is de eerste Canadees die zijn staatsburgerschap ver loor wegens oorlogsmisdaden. De in Canada wonende Neder landse oorlogsmisdadiger Jacob Luitjens gaat bij het Canadese Hooggerechtshof in beroep te gen het besluit van een Federaal Hof hem het Canadese staats burgerschap te ontnemen. Dit heeft zijn advocaat, John Camp bell, gisteren verklaard. Luitjens kan worden uitgewe zen. nadat een federale recht bank vorig jaar besliste dat hij de Canadese nationaliteit in 1971 heeft verkregen onder val se voorwendsels. Hij had ver zwegen dat hij in 1948 in Ne derland bij verstek was veroor deeld tot levenslang wegens collaboratie met de nazi's. Luitjens ging eerder vergeefs in beroep bij het Federale Hof van Appel. Campbell wil verder niets zeggen over de zaak, maar nemers die een heel jaar niet ziek zijn. Dit soon maatregelen, zogenoemde positieve en nega tieve prikkels, mogen volgens de bonden echter pas ingaan in 1994, als zou blijken dat het ziekteverzuim in de branche niet voldoende is teruggedron gen. De looneisen van respec tievelijk 4.5 procent voor dit jaar en 5 procent volgend jaar hou den de bonen overeind. Onder de kleinmetaal valt een groot aantal bedrijfjes, waar vaak slechts enkele mensen werken. Daarnaast geldt de cao voor de kleinmetaal ook voor garagebedrijven. Auto-dealer Riva in Amsterdam was daarom een van de speerpunten in de acties van de bonden. Pronk: 'Novib moet op de kleintjes letten' Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking wil dat de vier Nederlandse particuliere ontwikkelingsorganisaties (No vib. Hivos. Cebemo en Icco) binnen een jaar met heldere kosten-batenanalyses moeten komen. Volgens de minister is er bij de organisaties nauwelijks spra ke van een verantwoording van de kosten. Het grootste gedeelte v .«ii het budget van de viei hulpinstanties wordt gefinan cierd door Pronks ministerie. De eis van Pronk l> een MC tie op een rapport dat vorig jaar is verschenen over de effecten van het werk van Novib. Hivos. Cebemo en Icco. Deze zogehe ten 'impact-studie' had behalve lof voor de resultaten van de or ganisaties ook veel kritiek op het ontbreken van kostenbe wustzijn. Volgens Pronk moet daaraan een einde komen. De verandering van het nettosalaris in januari ver schilde per werknemer, omdat - ook bij een gelijk bruto salaris - de premies voor de vut, het aanvul lend pensioen, de ww en de zw variëren per bedrijf (stak). Verplicht in het ziekenfonds verzekerde werknemers ervoeren een flinke verlaging van hun ziekenfondspremie. Voor werknemers met een par ticuliere verzekering tegen ziektekosten is van groot belang wat er gebeurde met de maandpremie en met de (gebruikelijke) vergoeding die de werk gever daarvoor geeft. De tabel toont de salarisveranderingen bij een middelgroot Haarlems bedrijf, dat voor zijn parti culier verzekerde werknemers een collectief con tract tegen ziektekosten heeft gesloten. Veronder steld is dat de werknemer in januari geen opslag (periodieke verhoging) heeft gekregen. Bij de sala risberekeningen is uitgegaan van een gehuwde al leenverdiener, met twee kinderen. De salarisstrook geeft geen volledig beeld. De kinderbijslag is extra verhoogd om gezinnen gedeeltelijk te compense ren voor de hogere awbz-premie. Dat merken werknemers pas in april. De laatste kolom toont het totale effect (in guldens per maand). Salaris i januari Salarisverandering in januari bruto netto salarisstrook kinderbijslag totaal 3000 1981,50 9 15 24 4000 2467,20 - 6 15 9 6000 3060,80 -122 15 -107 8000 3953,50 -121 15 -106 De verandering van de netto salarissen is slechts ten dele een gevolg van 'Simons'. Door het plan-Si- mons had de maandpremie van hoger betaalde werknemers (bruto 6000 en 8000 per maand) met ongeveer 60 gulden kunnen dalen (omdat medicij nen zijn overgeheveld naar de awbz). In dit bedrijf gingen werknemers - rekening houdend met de ge stegen werkgeversvergoeding - per saldo echter 49 gulden meer betalen voor hun particuliere ziekte kostenverzekering. Verzekeraars hebben hun premies tot nu toe nauwelijks verlaagd, deze soms zelfs verhoogd. De verklaring: achteraf gezien zijn de particuliere pre mies in 1990 en. 1991 te weinig verhoogd. Inmid dels ligt er over die jaren een stapel nagekomen re keningen, vooral van de ziekenhuizen. Om de be- taalachterstand weg te werken, kunnen de tarieven dit jaar gemiddeld genomen slechts met 5 procent omlaag, niet met 15 procent. Wordt echter heenge- keken door de financieringsmhaal, dan komt voor 1992 en 1993 een forse premiedaling in beeld, al dus het Centraal Planbureau in het Centraal Eco nomisch Plan 1992, blz. 231 en 233. Behalve van deze 'financieringsinhaal' zijn hoge re salarisgroepen dit jaar het slachtoffer van het achterwege blijven van de inflatiecorrectie van het tarief van de inkomstenbelasting. Beide regerings partijen CDA en PvdA stemden vorig najaar met die nivellerende belastingverhoging in. Droogweg consta teert de zakelijk di recteur van het gro te streekziekenhuis: „Gaat -de premie voor de verzekering tegen ziektekosten omhoog, dan schreeuwt iedereen moord en brand. Zodra ze hier bin nen zijn, is het bes te niet goed ge noeg. Alles moet *>••<■"*#»■■■-»* onderzocht, geld speelt opeens geen rol meer. Er is voor betaald." Toen eind januari de salarisoverzichten werden uit gedeeld, brak in de bedrijven en onder ambtenaren hevige koopkrachtpaniek uit. De ge bruikelijke periodieke loonsver hoging resulteerde nauwelijks in een hoger netto loon. Wie geen opslag kreeg, ging er netto vaak zwaar op achter uit. De salarisadministratie werd bestormd met vragen. „Hoe kan dat nou?" Het stee vaste, maar onjuiste antwoord: „Dat komt door Simons!" Hoger betaalde werknemers, die zich particulier tegen ziekte kosten hebben verzekerd, gin gen er in januari verreweg het meest op achteruit (zie kader). Simons had voorgerekend dat hun particuliere premie met vijftien procent zou kunnen da len. Dat gebeurde echter niet. De particuliere verzekeraars rie pen in koor dat er geen finan ciële ruimte voor premieverla ging was, door de explosief stij gende kosten van de zorg. De ruzie liep zo hoog op dat ac countants opdracht kregen de zaak onder supervisie van de Al gemene Rekenkamer uit te plui zen. De lager betaalde werkne mers in het ziekenfonds waren in verhouding beter af. Ook zij gingen weliswaar - net als de beter verdienende collega's - een stuk meer betalen voor de volksverzekering tegen ziekte kosten (de awbz), maar daar stond een flinke verlaging van hun ziekenfondspremie tegen Zorgsector Nederland geeft veel geld uit aan de zorg voor de bevolking: Flip de Kam Frans Nypels I het elkaar verdienen. Dit jaar gaat er volgens het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) in de zorgsector 53 miljard gulden om. De zorgsector omvat onder meer de ziekenhuizen, artsen en spe cialisten, maar ook de kosten van medicijnen, verpleeghui zen, zwakzinnigeninrichtingen, bejaardenoorden en de gezins verzorging. In deze belangrijke dienstverlenende bedrijfstak werken meer dan een half mil joen mensen, onder wie veel vTouwen, die vaak een deeltijd baan hebben. Van het enorme bedrag dat in de zorg omgaat, wordt ongeveer tweederde be kostigd via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz) en de Ziekenfondswet. De over heid past nog eens tien procent bij, zodat in totaal ruim drie kwart van de zorg wordt gefi nancierd via collectieve premies en belastingen. Het resterende kwart van de zorgkosten wordt opgebracht via particuliere pre mies en in de vorm van eigen bijdragen en betalingen. De collectieve lasten (belas tingen en sociale premies) b% dragen op dit moment 53.6 pro cent van het nationaal inko men. Hoger staat het regeerak koord niet toe. De collectieve fi nanciering van de zorg is ver antwoordelijk voor een zevende van deze lastendruk. Onbeheer ste kostenstijgingen van de zorg zouden het totaal van belastin gen plus premies door het pla fond van 53,6 procent stoten, wat voor dé minister van finan ciën onaanvaardbaar is. Lastendruk Ons lastenpeil nemarken al het hoogste in de Europese Gemeenschap. Stijgt de lastendruk nog verder, dan lokt dit hogere looneisen uit, waardoor Nederland zich uit de exportmarkten prijst. Dit ver klaart waarom de overheid er alle belang bij heeft de kosten van de zorg te beteugelen. Hoewel het gebruik van de zorg in de jaren tachtig met twee procent per jaar toenam, zijn de zorgkosten als aandeel klaart dat het aantal verrichtin gen waarschijnlijk groter is dan strikt genomen noodzakelijk is. Zelfs een kritische patiënt kan echter niet beoordelen of het zoveelste onderzoek, de opera tie, het maken van röntgcnfo- i van al die rerkelijk no- i het i pillen hebben dus het of meer stabiel gebleven. Dit was een gevolR van diverse overheidsmaatregelen otn de kosten in de hand te houden. De grootste bezuiniging werd bereikt door de inkomens van veel zorgverleners gedurende een groot deel van de jaren tachtig niet te verhogen. Ook kwamen door de economische groei in de tweede helft van de jaren tachtig extra middelen voor de zorg beschikbaar. Nederlanders zijn dol op hun gezondheid. Drie van de vijf vinden blijkens enquêtes onder de bevolking een goede gezond heid zelfs het allerbelangrijkste dig zijn. De aanbieder een ijzersterke marktpositie en zij kunnen grotendeels hun ei gen omzet bepalen Het aanbod schept de vraag. Niemand durft nee te zeggen als een specialist hem een peperdure behande ling opdringt. Omdat de markt van zorg, welzijn en geluk zo gebrekkig werkt, moet de over heid soms corrigerend optre den. Verzekeraars Aanbieders dienen in toom te worden gehouden. Zonder overheidsbemoeienis, als ieder een zich dus particulier moet verzekeren, dreigen bovendien veel Nederlanders de zorgboot het lev Daar hee r l>; ignjute ?ft men eker tenbeheersing in dez brandt zich graag de vingers aan iemand met een lange ziek tegeschiedenis. Zulke slechte ri sico's worden uitgeselecteerd. Komt zo'n potentieel dure klant jard gulden hoger geweest. De personele kosten en de inko mens van vrije-beroepsbeoefe naren samen maken in de ar beidsintensieve zorgsector drie kwart van de totale kosten uit. Lukt de inhaalbeweging, dan schieten de zorgkosten in de komende jaren omhoog. Door de aanscherping van de budgetten ontstaan her en der in de zorgsector groeiende wachtlijsten. Omdat instellin gen proberen om met de be schikbare middelen zoveel mo gelijk mensen te helpen, daalt de kwaliteit van rit zorg Ook het vegwe i de cht- al door de keuring, dan moet hij een extra hoge premie betalen. Verzekeraars lopen daarentegen weg met jonge en gezonde mensen, die zij lokken met lage premies. Voor tweederde van de bevol king is het ziekenfonds ver plicht. Daar is sprake van ge dwongen solidariteit tussen goede en slechte risico's. Bij particulier verzekerden, onge veer eenderde van de bevolking, is door risicoselectie en premie- verschillen geen sprake van die solidariteit Daarom verplicht de overheid particuliere verze keraars om slechte risico's op een 'standaardpakketpolis' te accepteren, tegen een lage door de overheid vastgestelde pre mie. De verliezen op deze polis sen worden omgeslagen over de goede risico's. Pogingen tot kostenbeheer sing in de jaren tachtig hebben het zaad gezaaid voor forse kos tenstijgingen in de jaren negen tig. Het personeel in de zorgsec tor eist dat opnieuw iets wordt gedaan aan ae tussen 19B3 en 1988 oagriopaa mUm hm stand. Hadden de lonen van de verpleegsters en de specialis ten tancvcn steeds de cao lonen gevolgd, dan waren de kosten van de zorg nu zeker 5 tot 6 mil- lijsten en de wens de kwaliteit van de zorg te verbeteren, kos ten handen vol geld. Onbetaalbaar Als vrucht van wetenschappelijk onderzoek uit het verleden ont staan steeds meer mogelijkhc den om mensen te helpen Houdt iedere Nederlander recht op alles wat technisch mogelijk is. dan wordt de zorg letterlijk onbetaalbaar Zo stelt de Zie kenfondsraad binnenkort voor levertransplantaties op te ne men in het ziekenfondspakket Het gaat om -honderd trans plantaties per jaar FJke trans plantatie kost, inclusief tien jaar nazorg, 300.000 gulden. Om de kostenstijging door zulke medi sche innovaties af te remmen, zal het onvermijdelijk zijn be- paalde verrichtingen buiten de verzekering te houden, leeftijds grenzen te stellen, of patiënten die zich roekeloos gedragen (ro ken, drankmisbruik. voetballen) onderaan de wachtlijst te plaat - De vergrijzing van de bevol king hangt als een zwaard van Damocles boven de zorgsector, Mensen leven langer en zij heb ben in hun laatste levensjaren vaker en langdunger intensieve zorg nodig Vergrijzing de in voering van zeer geavanceerde medische technieken, oplopen de Inkomenseisen van zorgver leners en aandrang van de be volking om wachtlijsten w-eg te werken, zullen onherroepelijk lelden tot kosten- en premies!ij gingen Wordt zo de januarischnk een jaarlijks terugkerend fenomeen?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5