'Wachtlijst ziekenhuis moet korter' „Ik wil 1 .„ir,:/ lenen en Erj absoluut niet te veel betalen!' Eigenrijders vechten voor stukje van de koek Binnenland Celstraf voor hulp bij vlucht Colombiaan Koelkasten duurder door 'verwijderingsbijdrage' Celstraf geëist tegen ambtenaren na fraude Taxichauffeurs zien voorlopig af van acties verzet tegen cao NS WOENSDAG 22 APRIL 1992 3 GPO 0<T**mctuppefc|kf Prndwwt Cao's voor Matex en Paktank rotterdam De directies van de olie-overslagbedrijven Matex en Paktank hebben gisteren met de vakbonden overeenstemming bereikt over nieuwe tweejarige cao's. Zo goed als zeker betekent dat het einde van de arbeidsonrust die de afgelopen weken bij de Rotterdamse olie-opslagbedrijven heerste. De resultaten be helzen naast een vuil-werktoeslag en een betere bedrijfsspaarre- geling een loonsverbetering van twee maal 2,2 procent. Ad 's Gravesande naar AT 5 Amsterdam Ad 's Gravesande is sinds gisteren tijdelijk hoofdre dacteur van het Amsterdamse lokale televisiestation AT 5. 's Gravesande zal het hoofdredacteurschap maximaal zes maan' den vervullen. Binnen die periode moet er dan een nieuwe pro- gammadirecteur worden benoemd, als opvolger van de vorige week opgestapte Feike Salverda. Die hield het na twee weken al voor gezien bij de gloednieuwe zender, omdat hij de program ma's die hij wilde maken niet kon verwezenlijken, 's Gravesande werkte voor onder andere AVRO- en VARA-radio, VPRO-televi- sie, het Holland Festival en was hoofdredacteur van het week blad HP/De Tijd. De Maastrichtse rechtbank Iheeft gisteren drie mannen ver oordeeld die betrokken waren bij de ontsnapping van de hoofdverdachte uit de IJmui- dense cokezaak, op 14 januari uit gevangenis De Geerhorst in Sittard. Een 22-jarige man uit Roer mond en een 28-jarige Rotter dammer kregen twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Een 21-jarige Am sterdammer werd veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan drie maanden Voorwaardelijk. In totaal ze bij de bevrijdingsactie betrok ken. Naast de hoofdverdachte uit de IJmuidense cokezaak, een 40-jarige Colombiaan die tot zestien jaar cel was veroordeeld, verdween ook een 28-jarige Ier, die wegens afpersing vast zat. Beiden zijn nog steeds spoor loos. De drie verdachten die giste ren werden veroordeeld, zou den een hoge beloning of een huis op Curasao krijgen als de Colombiaan ontsnapte. Deze man werd op 28 februari 1990 in IJmuiden aangehouden bij een actie waarbij tevens 2658 kilo cocaïne, een Europees re cord, werd onderschept. fen) die de ozonlaag kunnen aantasten. Eenderde deel daar van zit in het koelsysteem, tweederde in het pur-schuim dat ter isolatie van de koelkast dient. Een groot deel van de af valstoffen die vrijkomen bij de verwerking, is geschikt voor hergebruik. Na 1995 mogen er geen cfk's meer in koelkasten worden ver werkt. „Maar daarmee zijn we nog niet van het probleem af. Nog tientallen jaren daajria zul len er koelkasten met cfk's in het milieu terechtkomen",'al dus de minister. De verwerking van een koelkast kost nu onge veer vijftig gulden. „Maar dat kan in 1994 lager zijn, als de verwerkingscapaciteit tegen die tijd is uitgebreid", hoopt Alders. Voor koelkasten zal na 1 januari 1994 zo'n vijftig gulden extra |moeten worden betaald. Die zo genoemde verwijderingsbijdra ge zal worden aangewend om 'de koelkast na gebruik te ont mantelen. Dat kondigde minis ter Alders van milieubeheer gis teren aan tijdens de opening van het bedrijf Coolrec in Eind hoven. Het bedrijf is het eerste in ons land dat zich volledig bezig houdt met de verwerking van afgedankte koelkasten. Coolrec kan 60.000 kasten verwerken van de ongeveer 600.000 die jaarlijks in ons land als afval- worden aangeboden. Een koelkast bevat 350 gram cfk's (chloorfluorkoolwaterstof- Bedrijfsverenigingen willen geld geven De Federatie van Bedrijfsverenigingen wil ziekenhuizen financieel helpen met het wegwerken van lange wacht lijsten. Wachtende patiënten krijgen vaak onnodig lang een ziektewet-uitkering. Wachüijsten zorgen er ook voor dat het ziekteverzuim onnodig hoog blijft. Met de steun van de bedrijfsverenigingen zouden wachtlijst-patiënten met een ziektewet-uitkering bijvoorbeeld in het weekein de kunnen worden geopereerd. utrecht anp verenigingen zijn op grond van die cijfers sinds enige tijd in druk overleg. De patiënt die wacht op een behandeling, krijgt meestal een ziektewet-uitkering. Een grove verspilling van gemeenschaps geld, aldus Dijkers. De bedrijfs verenigingen ramen deze on doelmatige uitgaven volgens hem op 200 tot 300 miljoen per jaar. Een investering in de zie kenhuizen om de wachtlijsten te verkorten, kost dus eigenlijk niets maar levert juist geld op: een forse besparing op de ziek tewet-uitkeringen. De Industriebond FNV zal niet meewerken aan het plan. Peperkamp wil een meer funda mentele aanpak om de gezond heidszorg doelmatiger in te richten. Volgens Peperkamp leidt het plan bovendien tot on gelijkheid: zieke werknemers krijgen voorrang, terwijl patiën ten zonder werk rustig op de wachtlijst blijven staan. Dat maakte drs. C. Dijkers, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ), gisteren bekend op een besloten ledenvergadering. Het verband tussen ziektever zuim, geld en lange wachtlijsten is al langer onderwerp van zorg. Twintig procent van het ziekte verzuim zou worden veroor zaakt door onnodig lange wachttijden, zei in maart hoofd bestuurder H. Peperkamp van de Industriebond FNV. Vorig pajaar becijferde een bedrijfsvereniging dat de ban ken, verzekeraars, groothandel en vrije beroepen in 1990 hon derd miljoen kwijt waren aan vermijdbare ziekengelduitkerin gen. De Medische Dienst in het district Maastricht meldde vorig jaar maart dat het ziektever zuim met 2 procent omlaag kan als de wachttijden korter wor den. Ziekenhuizen en bedrijfs- AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie heeft gisteren tegen drie voormalige ambtenaren van de sociale dienst in de hoofdstad celstraffen van negen maanden tot tweeënhalf jaar geëist. Drie andere verdachten hoorden cel straffen tot twintig maanden te gen zich eisen. Vijf van de zes betrokkenen hebben bekend. Van de buit, zes ton, is het grootste deel op gegaan aan gokken, reizen en een luxe leven. De gemeente Amsterdam heeft inmiddels een civiele procedure ingesteld om het geld terug te vorderen. Hoofdverdachte is een 22-ja- rige man, die tussen mei en september vorig jaar voor 600.000 gulden aan valse beta lingsopdrachten in de computer van de dienst heeft ingevoerd. Hij liet de uitkeringen storten op de rekening van twee voor malige uitkeringsgerechtigden. De man werd op die marrier drie ton rijker, de beide anderen een kleine ton. Twee collega's werden door de hoofdverdachte ingelicht over zijn activiteiten. Een van hen hielp bij het vervalsen van de betalingsopdrachten. Hier aan hield de man twaalfduizend gulden over. De tweede ontkent dat hij heeft meegewerkt. DEN HAAG GPD De protesterende taxichauffeurs zullen het publiek voorlopig niet meer treffen tnet ver dere acties uit protest tegen het vergunnin genbeleid van de provincie Zuid-Holland. Dat hebben de chauffeurs gisteren besloten na een gesprek met burgemeester Peper van Rotterdam. Het gesprek tussen Peper en een delega tie taxichauffeurs vond plaats nadat boze taxichauffeurs zich met geweld toegang hadden verschaft tot het Rotterdamse stad huis. Daarbij werd het hoofd van de beveili gingsdienst knock-out geslagen, toen hij de actievoerders wilde tegenhouden. De man zou een lichte hersenschudding hebben. Peper beloofde de chauffeurs dat hij zich zal inzetten voor een regionale aanpak van het taxibeleid, één van de eisen van de chauffeurs die geen vertrouwen hebben in de aanpak van de provincie Zuid-Holland. Die zou lukraak vergunningen uitdelen. Pe per daagde de taxichauffeurs uit om binnen twee weken met „een concreet plan" voor een regionale aanpak te komen. Zelf denkt de burgemeester onder meer aan een gemeenschappelijke regeling waar in Rotterdam en de omliggende Rijnmond gemeenten deelnemen. Ook wil hij op korte termijn overleg plegen met gedeputeerde T. Jansen, die verantwoordelijk is voor het taxibeleid in de provincie Zuid-Holland. De provincie heeft overigens onlangs een brief aan de gemeenten gestuurd met de vraag of die bereid zijn het taxibeleid weer in eigen handen te nemen. De acties van de chauffeurs hebben sinds maandagavond geleid tot ruim zestig arres taties, 47 inbeslaggenomen taxi's en blok kades in Den Haag, Rotterdam en bij de Schipholtunnel. De 62 in Rotterdam en Den Haag gearresteerde taxichauffeurs zijn gis termiddag na verhoor op vrije voeten ge steld. Zij hebben hun wagens teruggekre gen. De politie t bekijken ovc i de provincie Zuid-Holland gens of taxivergunningen kunnen worden ingetrokken vanwege de gedragingen van de chauffeurs. De blokka de in Den Haag zorgde gisteren voor grote problemen op de belangrijke toegangswe gen naar Den Haag. De mobiele eenheid (ME) trad af en toe nard op om de blokka des te slechten. Het is echter niet zo dat de chauffeurs voorlopig niets meer van zich zullen laten horen, de acties zullen echter nu worden gericht op de zogeheten 'neppers'; chauf feurs die een vergunning van de provincie hebben gekregen in ruil voor niets meer dan een business-plan. Die hoeven in te genstelling tot de eigennjders (een of twee- mansbednjfjes) praktiscn geen kosten te maken. De taxichauffeurs zijn van plan ongeveer 25 neppers tijdens 'een bezoekje' te advise ren niet meer van hun vergunning gebruik te maken. Gebeurt dat toch. dan gaan de chauffeurs opnieuw 'op visite' en zal de au to die dienst doet als taxi „niet langer wor den gespaard". utrecht Terwijl de spoorweg vakbond FSV, de Vervoersbond CNV, de bond voor hoger spoor wegpersoneel (VHS) en de NS- directie de laatste hand legden aan de nieuwe cao, hebben zo'n 200 leden van de Vervoersbond FNV gisteren gedemonstreerd te gen de nieuwe arbeidsovereen komst. De FNV is de enige bond die zich blijft verzetten tegen het cao-akkoord, dat pas na een pe riode van acties kon worden af gesloten. FNV-onderhandelaar Korteweg ontkende dat zijn bond als verlierer uit de bus is geko men. „De andere partijen hebben alleen maar verdeeldheid in huls gehaald." Op de foto een van de demonstranten. foto anp raymond rutting v en met ccn adequate af- Een thuisbankier belt dan even 06-0400 voor de folder. handeling. En met extra's als Zo makkelijk gaat dat bij l leest op uw gemak de het boetevrij vervroegd aflossen de Postbank. I' belt even 06-0400. folder door. van de lening en kw ijtschelding En u krijgt ccn folder met En u bent ook nog eens van de schuld na overlijden, aanvraagformulier over het door- voordelig uit. Want de Postbank Met andere woorden; als u lopend krediet of de persoonlijke hanteert rentetarieven die tot de de makkelijkste weg kiest, kiest u lening thuisgestuurd. laagste van Nederland behoren. voorde beste POSTBANK Thuisbankieren doe je met de Postbank. ook andere delen van de taxi- markt meer en meer naar zich toegetrokken. In toenemende mate sluiten ondernemingen, waarvan het kader regelmatig een taxi nodig heeft, contracten af met representatief geoutil leerde taxibedrijven die een chauffeur in keung uniform kunnen leveren. Èigenrijdcrs kunnen aan zulke eisen slechts zelden voldoen. Hen rest de on derkant van de markt, „de hoe ren en de zuipschuiten die je achterbank vofkotsen als ze je tenminste niet een mes op de keel zetten om je van die paar meier af te helpen die je net hebt verdiendaldus een ci- genrijder. Zelfs in die weinig aantrekke lijke markt hebben de eigenrij ders het rijk al lang niet meer al leen. Vooral in Amsterdam is in bepaalde buurten (Nieuwmarkt, Rozengracht. Bijlmermeer) het verschijnsel 'snorder' aan een schijnbaar onstuitbare opmars begonnen. Handige jongens die in de huurt van reguliere taxi standplaatsen met een gewone auto de klandizie van de taxi chauffeurs wegkapen. Volgens de chauffeurs doet de politie te weinig aan het bestrijden van deze praktijken. Mei enige re gelmaat nemen zij ook In dit opzicht het recht in eigen hand. Intussen ziet het ct niet naar uit dat de eigenrijders snel ge hoor voor hun grieven zuilen vinden De dnik om het taxi aanbod in snel tempo te profes sionaliseren neemt immers al leen maar toe. Recent onder zoek van de Consumentenbond leverde een voor de gehele branche weinig klantvriendelijk beeld op Naast een gebrek aan stratenkrnnis en service spron gen ook lange wachttijden en opmerkelijke prijsverschillen voor vergelijkbare ritten in het oog. Andermaal heeft een betrekke lijk kleine groep taxichauffeurs een deel van het land op stelten gezet. Maar waar de politie vo rig jaar een afwachtende hou ding aannam bij blokkades van Schiphol en NS-stations, werd gisteren in Den Haag en Rotter dam besloten tot hard ingrij pen. Na vier uur werd de taxi blokkade van het Haagse pro vinciehuis gistermorgen 'opge ruimd' door de mobiele een heid. Het was vooral het vergun ningenbeleid van de provincie Zuid-Holland dat door woeden de taxi-chauffeurs op de korrel werd genomen. De chauffeurs, in meerderheid 'eigenrijders' (een- of tweepersoonsbedrijf jes), vinden dat er te veel nieu we taxi-vergunningen worden verstrekt, die bovendien meestal in handen komen van grotere taxi-bedrijven. Dat gaat ten koste van de eigenrijders, die bovendien door een veran derde regio-indeling ook al de concurrentie van collega's uit randgemeenten moeten dul den. Een paar maanden geleden leek het even of de voortduren de acties van de chauffeurs te gen de ruimhartige verstrekking van vergunningen in Den Haag en Rotterdam succes zouden hebben. De provincie Zuid-Hol land stelde voor drie maanden een vergunningenstop in en or ganiseerde een gesprek met de chauffeurs. Dat gesprek leidde echter slechts tot een herhaling van standpunten. De provincie heeft inmiddels besloten over enkele weken de verstrekking van vergunningen op nagenoeg dezelfde wijze te hervatten. Maar er is in de taxi-wereld nog veel meer aan de hand. Denk maar aan de treintaxi, die Woedende taxi-chauffeurs blokkeerden gistermiddag de Coolsingel in Rotterdam. De blokkade werd na een half uur weer opgeheven, omdat burgemeester Peper van de Maasstad dat als voorwaarde stelde voor een gesprek met de actievoerders. foto anp paui stolk vorig jaar leidde tot een taxi blokkade van het NS-hoofdkan- toor in Utrecht. Dat NS en de overheid juist afgelopen week einde bekendmaakten dat ze het aantal treintaxi steden uit willen breiden, zal de actiebe reidheid van veel chauffeurs gisteren bepaald niet hebben verminderd. Met name voor de taxirijders uit de vier grote steden is de treintaxi het symbool van de ondergang waarmee hun métier naar eigen zeggen de laatste ja ren wordt bedreigd. „In een dorp als Enschede kan dat na tuurlijk wel mooi zijn. zo'n rit van vqf guidrn di- man", schampert menig Amsterdam mer of Haeenaar, „maar in een grote stad kan dat alleen als de treintaxi zwaar wordt gesubsidi eerd". Die subsidies gaan vol gens de eigenrijders vervolgens naar streng geselecteerde be drijven die aan door NS gefor muieerde eisen op het gebied van service en andere vormen van professionaliteit voldoen Grotere bedrijven dus, die de investeringen die met zo'n pro ject zijn gemoeid, willen en kunnen doen. Diezelfde grotere taxibedrij ven hebben ae afgelopen jaren

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3