Geknoei zonder gevolgen PSV moet nog even wachten BOLLEN Van Vossen kan kiezen Leiden YUSUPOV ÜS TIMMAN Nijssen tegen Becker WOENSDAG 22 APRIL 1992 redacts janet van duk ewia fancmann roy (clopper wm koevoet loman ieee mans erna straatsma gert visser (ch€f) wm wegman m OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Henk-Jan Piket in Oranje-selectie leiderdorp» Henk-Jan Piket is geselecteerd voor het Nederlands team. De basketballer die zijn carrière bij Leiderdorp begon en nu uitkomt voor het Delfse DAS behoort tot de laatste zestien en maakt een uitstekende kans de laatste twaalf te halen, die aan het pré-Olympisch toernooi gaan deelnemen. Marcel Huybens (Den Bosch) viel al eerder af. Hij kon geen tijd vrijmaken in ver band met zijn studie. Martin Schalkers in amateurpeloton leiden Martin Schalkers is terug in de rijen van de wielerama- teurs. De Voorhouter, die nog altijd in de clinche ligt met zijn ex- werkgever TVM, neemt vandaag voor Swift-Casba deel aan de Omloop van de Glazen Stad in het Westland. Start en finish zijn in Naaldwijk. Derde nul voor Jeroen Piket dortmund Jeroen Piket heeft in het zeer sterk bezette schaak toernooi van Dortmund de derde nederlaag in serie geleden. De Leiderdorper verloor gisteren met wit in de vijfde ronde van de Rus Barejev. Eerder leed hij nederlagen tegen Ivantsjoek en Kasparov. Door de lange rokade (0-0-0) aan nederlagen werd Pi ket hekkesluiter in Dortmund met 1 uit 5. Zege voor Lagerwei leiden De derde rit van de Report Service Verslaglegging com petitie, gehouden door Swift-Casba, is gisteren in een overwin ning geëindigd voor Hendrik-Jan Lagerwei uit Woubrugge. Op het parcours van De Bult in Leiden bleef hij plaatsgenoot René van der Salm voor. Rob Verhagen uit Leidschendam eindigde als derde. Tom van Duivenvoorde (Lisse) en Hans Egberts (Voor schoten) eisten de plaatsen vier en vijf voor zich op. WK snooker verliest weer een favoriet Sheffield Het wereldkampioenschap snooker in Sheffield is in kort tijdsbestek zijn tweede favoriet kwijtgeraakt. De 25-jarige debutant Mick Price zorgde gisteren voor de verrassing van de dag door de Noord-Ier Dennis Taylor vakkundig uit het toernooi te stoten: 10-6. Taylor, wereldkampioen in 1985 maar wellicht nog bekender door de curieuze bril die hij draagt, had geen schijn van kans tegen de rustige Engelsman die totaal geen plan kenkoorts kende. Eerder al zorgde Peter Ebdon, een 21-jarige debutant uit Londen, voor een enorme sensatie door zesvoudig wereldkampioen Steve Davis een afstraffing te geven (10-4). De regerend wereldkampioen, John Parrot, kende geen problemen in zijn openingspartij tegen Eddie Charlton (10-0). Stephen Hendry, ook een grote kanshebber op de titel, had het niet moeilijk tegen Stephen Murphy (10-3). De wereldtitel is dit jaar het recordbedrag van 150.000 Engelse ponden waard, ongeveer 4,5 ton. Timman doet een zet, Joesopoev noteert meteen. Na wederzijds knoeiwerk is Jan Timman er in zijn zeven de matchpartij met Arthur Joesoepov in geslaagd een half punt uit het vuur te slepen. Bij een stand van 3,5-3,5 heeft Timman het voordeel dat hij nog twee 'witte' partij en en een 'zwarte' te behandelen krijgt. antwerpen anp Naast Anderlecht heeft ook Royal Antwerp FC zich gemeld voor Peter van Vossen. De Zeeuwse spits, die gisteren 24 jaar werd en één wedstrijd, te gen Joegoslavië, voor het Ne derlands elftal speelde, heeft nog geen beslissing genomen. Anderlecht heeft de aanvaller van Beveren een contract voor drie seizoenen aangeboden. De liesblessure waarmee En- zo Scifo tijdens Torino-Samp- doria voortijdig afhaakte, is niet ernstig. De Belg in dienst van kerkrade» anp Ajax heeft PSV gisteravond nog geen kampioen laten worden. Ondanks Europese hoogtijda gen weigeren de Amsterdam mers de competitie te laten voor wat die is. In Kerkrade werd Roda JC met 3-0 versla gen. PSV zal in de komende twee weken tegen FC Groningen (uit) en De Graafschap nog twee punten moeten halen. Halen ze er eentje minder, dan bestaat de kans dat Ajax (VW thuis, SVV/Dordrecht uit) nog langszij komt. Mocht het allemaal zo raar lopen dan kunnen de Am sterdammers bijvoorbeeld op doelsaldo de titel pakken. Vorig jaar was het precies andersom. Toch heeft Ajax in Limburg niet alle moeite gedaan zo goed mogelijk voor de dag te komen. Pettersson ontbrak, omdat hij vandaag met Zweden een inter landwedstrijd in Tunesië speelt. Petersen was niet van de partij, omdat hij met het Deens Olym pisch elftal tegen Italië uit kwam. Winter deed wegens een spierblessure niet mee, Davids was geschorst. Bij zo veel afwezigen is Roy zeker van een plek in de basis. Gisteravond speelde hij niet in plaats van, maar samen met Van Loen. En met enig succes. In de 26ste minuut opende hij de score, door de bal na een aanvankelijk afgeslagen aanval uit een bijna onmogelijk hoek in te schieten. Veel meer kwam er niet van zijn schoen. Nog Ajax' Europa-Cuptegenstander Torino verklaarde gistëren zich uit voorzorg te hebben laten vervangen. „We hebben," liet Scifo we ten, „een zware maand achter de rug, met een overwinning op Juventus en de Europa Cup-uit schakeling van Real Madrid. En er staan ons nog belangrijke weken te wachten." Scifo doelde daarmee op de WK-kwalificatie-interland van de Rode Duivels tegen Cyprus (vanavond) en op de UEFA- Cupfinales tegen Ajax. voor de rust ging Roy gebles seerd van het veld. Alfons Groe nendijk viel in. De blessure waarmee Roy uit viel was niet ernstig. Het ging om een verrekking van een spiertje in het been. „Misschien dat hij zondag tegen VW niet speelt", zei Van Gaal, „maar voor volgende week woensdag tegen Torino zie ik geen pro bleem." Met uitzondering van de langdurig geblesseerden Hanssen en Willems beschikt Ajax voor de eerste wedstrijd van de UEFA Cupfinale in Tu rijn waarschijnlijk over een fitte selectie. Roda JC bood nauwelijks te genspel dat serieus te nemen was, ondanks de aanwezigheid van 13.000 toeschouwers, een record dit seizoen op Kaalheide. De Limburgers hebben nog maar een ding in gedachten: de bekerfinale in de Kuip tegen Feyenoord, dat bezig lijkt naast alle hoofdprijzen te grijpen. Voor Roda JC is succes in de be kerstrijd de enige mogelijkheid op plaatsing voor Europees voetbal. Ajax was in Kerkrade iets seri euzer, al ging de ploeg niet be paald voluit. Dat hoefde ook niet. Na het tweede doelpunt van Ajax in de 40ste minuut schoot Jonk prachtig van twin tig meter met het binnenkantje in vonden de Limburgers het wel best. Er was slechts twee keer dreiging voor het Amster damse doel. Twee keer dank zij de Australische spits Arnold, die echter Menzo in goede vorm op zijn weg vond. linares hans bouwmeester medewerker Grote schaakmeesters hebben de reputatie 'stressbestendig' te zijn. In Linares begint men zo langzamerhand in het tegen deel te geloven, want de meest elementaire fouten zijn daar aan de orde van de dag. Dat de vier kandidaten tot de sterkste spelers van de wereld behoren, is onomstreden. Timman, Joe soepov, Short en Karpov heb ben allen bewezen tot grote dingen in staat te zijn. Nu is het bekend dat mensen onder spannende omstandigheden tot beslissingen kunnen komen waarvoor zij anders zouden te rugdeinzen. Maar de blunders die in de onderhavige matches zijn gemaakt, behoren in de ge schiedenis van het schaakspel tot de zeldzaamheden. Jan Timman kwam in een rustige Grünfeldpartij aanvan- Het derde doelpunt van Ajax, in de 64ste minuut, onder streepte het gemak waarmee Roda JC te verrassen was. Men zo trapte uit, Groenendijk kopte door, Bergkamp schoot hard in. De topscorer mocht even later gaan rusten. Reiziger, die op de dag af een jaar geleden al eens een kwartiertje tegen Heerenveen mocht mee doen, kreeg zijn tweede kwar tiertje in Ajax 1. De zege betekende dat Ajax dit seizoen alle wedstrijden in Limburg won. Van VW, Fortu- na, MW en gisteren dus Roda JC. „Ik moet de spelers een groot compliment maken", zei Van Gaal. De technisch direc teur vond dat zijn voetballers geestelijk nog altijd fit zijn. „Ze zijn scherp, hoewel onze kans op het kampioenschap mini- kelijk goed te staan. Bij de der tiende zet begon hij op onbe grijpelijke manier te knoeien. De aanwezige Nederlanders waren unaniem in hun sombere commentaren en konden hun ogen nauwelijks geloven. Rond de dertigste zet keerde het tij. Joesoepov miste ver schillende keren de beste me thode en toen de tijdnood voor bij was, kon de Russische groot meester zich slechts verzoenen met het idee dat zijn tegenstan der de dans was ontsprongen. Hij tobde nog twee lange uren in het toreneindspel, maar het was voor Timman niet moeilijk meer. Bij de 56e zet werd de vrede getekend. Nigel Short en Anatoly Kar pov zullen vandaag hun zeven de partij spelen. Morgen heeft Timman wit in het achtste duel. Analyse Wit; A. Joesoepov Zwart: J. maal is. Mijn overtuiging is dat men nooit een wedstrijd mag laten lopen. Het doet me goed dat de spelers die overtuiging ook hebben. Van Gaal, die Torino het afge lopen weekeinde aan het werk zag, blikte daarom optimistisch vooruit. „Het is bijzonder knap en belangrijk dat we vlak voor de finale zo geconcentreerd zijn. We hebben veel kansen af gedwongen en een ruime over winning behaald. Terwijl de sta tistieken uitwijzen dat Ajax het hier altijd hëel moeilijk heeft." Adri Koster, trainer van de te genpartij, was kritischer over zijn ploeg. „Wij waren niet scherp. Er is door Roda zonder overtuiging en mat gespeeld. En dat terwijl er zoveel mensen op de tribune zaten. We hadden meer moeten laten zien." t Timman Grünfeldindisch 1. d4 Pf6 2. c4g6 3. Pc3 d5 4. Lg5 Pe4 5. Lf4 Dit is geheel on gebruikelijk. Taimanov zette in zijn match met de legendari sche Robert Fischer voort met 5. Lh4. 5...C6 6. e3 Lg7 7. Ld3 Pxc3 8. bxc3 Da5 9. Pe2 dxc4 10. Lxc4 Pd7 11. 0-0 0-0 Nauw keuriger was ll...e5, waarmee zwart goed spel behoudt. 12. e4 e5 13. Le3! exd4? De inleiding tot een verkeerd plan. Het is een elementaire regel, dat men het spel niet moet openen bij een achterstand in de ontwikkeling. In aanmerking kwam 13...Pb6 14. Lb3 Le6. 14. cxd4 c5? Con sequent, maar slecht. Alsnog 14...Pb6 zag er beter uit. 15. Tel cxd4 16. Lxd4 Lxd4? Hier, of bij de volgende zet kon beter 16...Pe5 volgen, om het paard naar c6 te spelen. 17. Dxd4 Db6? 18. Lb3 Dxd4 19. Pxd4 Pe5 20. f4 Pc6 Leidt tot een ver loren eindspel, maar er was al niet veel keus meer. 21. Pxc6 bxc6 22. Txc6 Lb7 23. Tc7 Lxe4 24. Tel Tae8 Noodzakelijk, want als de loper wijkt, volgt 25. Tee7. 25. Txa7 Kg7 26. Kf2 h5 27. g3 Kft> 28. h3 Niet fout, maar 28. a4 of 28. Te3 lijkt ster- MONTE CARLO Reuter/ANP De overstap van hardcourt naar gravel is de Nederlandse ten- nistop slecht bevallen. Richard Krajicek, Paul Haarhuis, Jan Sie- merink en Mark Koevermans werden gisteren in de eerste ronde van het poenige toernooi (2,2 miljoen gulden) in Monte Carlo uitgeschakeld. Alleen Tom Nijssen door stond de eerste schifting. De ■speler uit Sittard, nummer 223 van de wereld, versloeg Haar huis in twee sets, 6-3 6-4. In de tweede ronde treft hij de als eer ste geplaatste Boris Becker, van wie hij twee keer eerder in zijn loopbaan verloor, in Key Biscay- ne 1985 en Hamburg 1988. „Als ik één set win, ben ik al tevre den", zo nam de Limburgse dubbelspecialist alvast een voorschot op de nederlaag. Krajicek had na zijn verloren finale tegen Courier in Tokyo een week vrij genomen. Voor de noodzakelijke rust en om zich voor te bereiden op het gravel toernooi in zijn woonplaats an nex belastingparadijs. Tegen Mare Rosset, de Zwitser die zijn hoofd kaal schoor na de Davis- Cupzege op Frankrijk, was hij kansloos. Rosset heeft de hard ste opslag in de tenniswereld, nog een graadje sneller dan Krajicek. Krajicek, 17e op de wereld ranglijst, was als twaalfde ge plaatst. Hij was machteloos te gen Rosset, 2-6 4-6. Haarhuis, 35e van de wereld, was na zijn overvolle programma dringend toe aan een weekje rust en va kantie. Waar kon hij de accu be ter opladen dan op het balkon van zijn eigen appartement in Monte Carlo? Siemerink, bezig met de verhuizing naar Monaco, verloor in twee sets van de erkende gravclspccialist Aaron Krickstein, 16e geplaatst, 3-6 5-7. Mark Koevermans. net als Tom Nijssen via de kwalificaties het hoofdtoernooi binnenge- ker. 28...Ta8 29. Tc7 Een duide lijk gewonnen spel kon wit met 29. Txa8 Lxa8 30. Tel in handen krijgen. 29...LIB 30. h4? Nu wordt het moeilijk. Veel sterker was eerst 30. Tc6+! Kg7 31. h4. 30...Le6! Onder het motto: to reneindspelen zijn nooit ge wonnen! 31. Tc6 Tacö! 32. Txc8 Txc8 33. Lxe6 fxe6 34. a4 Ta8 35. Tal Ta5. Deze positie roept herinne ringen op aan het beroemde eindspel uit de 34e en laatste matchpartij tussen Aljechin en Capablanca in 1927. Het grote verschil is, dat Timman hier ge makkelijk pionnen kan ruilen. 36. Ke3 e5 37. Ke4 exf4 38. Kxf4 Ke6 39. Ke4 g5! 40. hxe5 Txg5 De tijdcontrole is gehaald en Joesoepov zal hebben beseft, dat de winst verkeken is. Er volgde nog 41. Kf3 Ta5 42. Tel Kf5 43. Te4 Tc5 44. Te3 Ta5 45. Ta3 Ke5 46. Ke3 Ke6 47. Ke2 Kd6 48. Kf2 Ke6 49. Te3+ Kd5 50. Ta3 Ke6 51. Ke3 h4 52. g4 KP6 53. Kf4 Kg6 54. Tal Kf6 55. Kf3 Kg5 56. Ta2 h3 Remise. Na 57. Kg3 h2 gaaf er een witte pion af en dan ontstaat een theoretische remisestelling. stapt, verloor in twee sets van de Italiaanse belofte Furlan (21). Koevermans speelde de laatste drie weken op gravel in Portugal en Spanje. Aansprekende over winningen haalde hij er niet. In Monte Carlo ging hij opnieuw in de eerste ronde onderuit, 3-6 4-6. Met het kwartet Nederlanders verdween ook Pete Sampras uit het toernooi. Voor 7000 toe schouwers verloor hij bij zijn eerste optreden, in de tweede ronde, van de Duitser Carl-Uwe Steeb. Steeb nam tegen de nummer twee van de plaat singslijst en nummer vier van de wereld, in 19 minuten een voorsprong van 5-0. De links handige Stuttgarter met het ui terlijk van een .bloeddorstige marinier verloor daarop zijn op slag. maar sloeg de winst ver volgens binnen het uur bijeen, 6-3 6-4. Dc Argentijn Mancini, winnaar in 1988 in Monte Carlo en zevende geplaatst, verloor met 5-7 6-7 (3-7) van de Franse lieveling Boetsch. Korda, de Tsjech die zijn naam op de zes de plaats van het speelschema terugvond, schoot te kort tegen de Zweed Larsson (3-6 3-6). Veteranen Björn Borg moet bij de vetera nen gaan tennissen. Dat is het advies van Bernard Noat, orga nisator van het toernooi in Monte Carlo, en spelersmake laar Ion Tiriac. Beiden gaven de 35-jarige Zweed gisteren te ver staan dat hij niet meer behoeft te rekenen op een wild card in Monte Carlo en de toernooien MR0 riffat lil HttbQM en Stuttgart. Borg maakte in april 1991 na zeven jaar zijn rentree in Monte Carlo. Zonder al te veel succes. „Het wordt tijd", bromde Tiriac, „dat Borg zich bezint over zijn toekomst. Hij heeft in het he dendaagse tennis niets te zoe ken. Hij moet het maar bij dc veteranen gaan proberen." De voetbaltalenten van Nathalie Geeris hebben niet alleen in eigen land de volle aandacht. De international van Ter Leede uit Sassenheim wordt ook aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan in de gaten gehou den. Uit Amerika bereikte haar onlangs een aanbieding. Ze kan komen spelen voor het univer siteitsteam van het Franklin Pierce-collegc in Boston. Moeten de Nederlanders het de Amerikanen weer voor komen doen op voetbalgebied? „Dat niet, zegt de 20-jarige Geeris, die af gelopen weekeinde kampioen werd met haar club. „Het team pan de Verenigde Sta ten is immers de huidige wereld kampioen. Ze kunnen er dus best wat pan. Ze hadden in Bos ton gewoon een goede spits no dig. Via een vriendin van mij du M Nathalie Geeris. foto arc me in Boston wat contacten heeft (Lidy Thomassen, ook interna tional, red.), kwamen ze bij mij terecht. Voorlopig ga ik op de aanbieding niet in. maar ik zal de contacten wel warm houden Want een scolarship in de VS trekt me wel. Ik hoop dit jaar mijn ClOS-diploma te halen en ben gek van s/jort. Amerika is dan geknipt voor me natuur lijk Vanwaar de aarzeling om toe te happen? ,,lk wil gewoon eerst met het Ne derlands elftal prestaties neer zetten. Met Oranje proberen we minimaal bij de laatste vier vóór het Europees kampioenschap te komen. De groepswedstrijden met Griekenland en Roemenië zullen we wel overleven, maar daarna moeten we bewijzen dat we bij de besten van Europa ho ren. En later misschien van de umtid i He periode mtt Onmk wil ik meemaken. Om te bewij zen dat het damesvoetbal hier iets voorstelt, want nu is niet ie dereen daar van overtuigd. Het zou zonde zijn om nu mijn loopbaan als internatiorud al af te breken. Dat kan altijd nog, ik ben nog jong," meent de geboren en getogen Haarlemse, die vanavond aan treedt met Nederland voor een oefenwedstrijd tegen Zweden, in Vlaardingen. „Maar het is wel leuk dat ze me vanuit Amerika in Nederland in de gaten houden Dat is toch een bewijs van waardering Als Quick Boys thuis speelt wordt er een keurig programma- blaadje in elkaar getimmerd met daarin veel informatie en een beschouwing van de trai ner. Wim van Zwam dus. Onder het kopje Van de trainerkreef het publiek bij Quick Boys - Katwijk afgelopen zaterdag in drukwekkend proza voorge schoteld. Enkele passages uit de levens- beschouwende bijdrage van Wim van Zwam. die dit keer het woord kans tot thema had uit geroepen voor zijn pennevruch- ten: „Kans. Vier letters die lesamen een woord tonnen dat ongetwij feld in een ieders leven terug komt Dan volgt een opsomming van alle woorden in de Dikke van Dale waar 'kans' in voorkomt, met daarbij de geheel eigen in vulling van Van Zwam. Bijvoorbeeld: Kansspelvolgens het woor denboek een s/)el waarbij het winnen in hoge mate van het toeval afiangt. De Nederland se Staat weet het toeval om te buigen in geldelijk gewin door her Mieren van de Holland Casino's. Zij winnen dus uit eindelijk altijd bij de kanss/ie- len. Soms vind ik vqerbal ook een kansspel. „Kansarm: Wij spreken eigen lijk nooit over kansarme voet- Ixillers/i •oetbalclubs. Clubs zijn eerder kansloos en in Neder land zijn er - relatief gezien - maar zeer weinig kansarme mensen..." „..Als je echt goed kunt voet ballen zijn er genoeg mogelijk heden om het maximale eruit te halen. Er Mtaan dus geen kans arme voetballers!" Dat gaat zo twee velletjes lang door. Tijd voor een epiloog zou men zeggen, maar Van Zwam blijkt nu pas goed los te komen. Hij gaat onverdroten voort en schakelt over op de spreek woorden met het woord kans erin. Want, zo schrijft hij. het woord kans is 'in mijn ogen een schitterend woord'. Dat laatste hadden wij inmid dels begrepen. Verder met de spreekwoorden: „De kans lofx,n...kampioen te wordenJontslagen te worden „De kans is ivrkeken om het aantal punten van vorig seizoen te evenaren." „De kans waarnemen... „Een kans ungcii. dat is meer iets voor de gokkers onder ons. „Een kans voor open doel...daar wilde ik mee afsluiten. Maar niet heus. Want er volgt nog een velletje over de letterlij ke en figuurlijke betekenis van het woord. De uitsmijter mag er zijn: „Succes vanmiddag en fxik die kans."!" Aanstaande zaterdag speelt Quick Boys weer thuis, tegen Heerjansdam. Als Van Zwam even verder bladert in de Dikke van Dale komt hij vanzelf op nieuwe ideeën. Zwammen (zwamde, heeft ge zwamd): het kletsen, ondegelijk of zonder kennis van zaken cin deloos redeneren. Zwamneus: (m.) iemand die veel zwamt. ROTTERDAM (ANP) DiscusweTper Erik dc Bruin, vice wereld kampioen, wordt de komende drie jaar gesponsord door het Rot terdamse bedrijf Gunco, ex shirtsponsor van Sparta. Het contract werd gisteren getekend. Ajcvc simpel langs Roda JC Bryan Roy, hier in duel met Michel Broeders van Roda JC stond weer eens in de basis van Ajax. Het ging redelijk, maar hij viel wel uit met een lichte blessure. foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21