Leidsch Lubbers komt met compromis Dagblad Drop en bon voor jakkeraar Overleg vastgelopen Bosnië vraagt VS militair in te grijpen Leids restaurant schrapt vergadering uiterst rechts 'Dingetje is absoluut geen antisemiet' WOENSDAG 22 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39833 LOSSE NUMMERS 1.50 Dure post 2 De nieuwe Britse gou verneur van Hong Kong gaat meer dan twee keer zoveel verdienen als premier Major. Eigenrijders 3 Vooral zelfstandige taxi-ondernemers, de eigenrijders, legden giste ren Rotterdam, Den Haag en de Schipholtunnel plat. Premier wil snelle afronding begrotingsdebat Premier Lubbers heeft het kabinet vandaag een compro mis-voorstel voorgelegd om uit de impasse te komen bij de begrotingsbesprekingen voor 1993. De premier wil de begroting voor volgend jaar sluitend maken door het treffen van een groot aantal belastingmaatregelen en op nieuw te ontkoppelen. In plaats daarvan wil hij de uitke ringen met slechts 2 procent verhogen. Met zijn voorstel len hoopt Lubbers de ministerraad weer op één lijn te brengen. den haag cpd er 1,6 procent op vooruit gaan. Naar verwachting zullen de PvdA-bewindslieden en -fractie niet met dit inkomensbeeld ak koord gaan. Daarom overweegt de pre mier ook voor te stellen nu al een forse stap te zetten bij de invoering van een belastingver eenvoudiging volgens de voor stellen van de Commissie-Ste vens. Daarbij zou het gaan om de invoering van een zogeheten 'tax-credit'; een belastingvrije som die voor iedereen gelijk is en waarvan vooral de lagere in komens profiteren. Minister De VrieS van sociale zaken heeft vorige week ook al voorgesteld een tax-credit in te voeren. 0m de middeninkomens te gemoet te komen, wil Lubbers de tweede belastingschijf met enkele duizenden guldens ver hogen, zodat men minder snel in het hoogste tarief terecht- De door Lubbers voorgestelde verhoging van de uitkeringen is een verslechtering voor de uit keringsgerechtigden. Die krij gen bijna de helft minder dan wanneer de koppeling in 1993 zou worden toegepast. Om de PvdA tegemoet te komen, wil Lubbers de inflatiecorrectie (voor de hogere inkomens) slechts voor de helft toepassen. Het hoge btw-tarief wil hij bo vendien verlagen van 18,5 naar 17,5 procent om de collectieve lastendruk te verlichten. De laagste inkomens en de uitkeringen worden meer de dupe van het pakket-Lubbers dan de hogere. De uitkeringsge rechtigden zouden hun koop kracht met 0,9 procent zien da len; werknemers met een inko men van tweemaal modaal (on geveer 85.000 gulden) zouden Sint Bernardshonden naar de film den haag Sint Bemardhonden in Nederland hebben komende zondag een leuk uitje in het verschiet: Ze kunnen zondag naar de film in de bioscoop van het congrescentrum De Nieuwe Bui tensociëteit in Zwolle. Ze hebben dan de unieke mogelijkheid de film Beethoven te zien, waarin een soortgenoot de hoofdrol speelt. De honden hoeven niks voor de film te betalen. Ook hun baasje komt er voor niks in: zijn huisdier dient als plaatsbewijs. De organisatie verwacht dat de film de beesten dusdanig boeit dat ze blijven kijken. In de pauze worden de beesten getracteerd op hondebrokken, water en andere lekkernijen. Libië wijst Nederlandse diplomaat uit den haag Libië heeft vanmorgen de tweede man van de Neder landse ambassade in Tripoli uitgewezen. Mr. Z. baron van Dorth tot Medler moet binnen een week het land verlaten. De uitwij zing werd verwacht, nadat België vorig week in overleg met zijn Beneluxpartners Libische diplomaten had uitgewezen die mede in Nederland, Luxemburg en bij de EG waren geaccrediteerd. m westerlaken Automobilisten, die de komen de maanden de snelheid aan hun laars lappen op wegen waar niet harder dan 80 kilome ter mag worden gereden, krij gen niet alleen een bekeuring, maar worden ook op een rolle tje drop getrakteerd. Op de wik kel staat een waarschuwing waarom het zo gevaarlijk is om op deze wegen te jakkeren. Een woordvoerder van de rijkspoli tie in het district Den Haag ver telde vanmorgen dat het gaat om een gezamenlijke actie van politie, Veilig Verkeer Neder land (WN) en het Provinciaal Overlegorgaan Verkeersveilig heid (POV). De aandacht van de politie in Leiden en omgeving zal vooral uitgaan naar de pro vinciale wegen Alphen-Leimui- den, Leiderdorp-Woubrugge en Leiden - Roelofarendsveen MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens hel niet doorgaan van belangri|ke ex porlorder van enige grote Neder landse meubelfabneken. wordt vanuit meubelboerderi| de Rei|er aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk. een enorme partij massiel eiken en moderne witle klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden ie noemen prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790.- voor 895,-. Praktische eiken l v slereokaslen van 398,- voor 199.- Originele eiken toog kasten van 2390.- voor 1195.-. Schitterende gebloemde 2 zits- banken, Chesterfield model, van 1195,- voor 595.-. Heerli|k zitten de leather look bankstellen, 3 2 zits van 1718 voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen 3+2-zrtsbank kompleet van 4199 - voor 2098,-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht Wie binnenkort dus meu bels nodig heett, kan nu zi|n slag slaan bij Meubelboerderij de Reljer. Kievitsweg 124 Ridderkerk (Bolnes)- Dagelijks geopend van 10 00 - 10 00 uur Vrijdags koop avond Ruime parkeer gelegen- Blanken ANC 8 Vijf liberale blanke par lementariërs kozen gis teren onverwacht voor aansluiting bij het ANC. Architectuurestafette Rampenplan 9 Een architectuuresta fette langs interessante oude en nieuwe gebou wen in Nederland begint zondag in Leiden. yI q Het rampenplan in I O 14 van de 21 ge- Ajax verslaat Roda Ajax toont nog Z I geen tekenen van Nog geen abonnee nrj 071 - 161400 DuL! 071 - 161353 meenten in de Leidse regio verzwakking. Roda JC voldoet niet aan de eisen die de wet stelt. kreeg op eigen veld geen schijn van kans: 0-3. abonnee. SERVICE komt. De aftrekbaarheid van de rente op het zogeheten con sumptief krediet (persoonlijke leningen voor luxe goederen) wordt afgeschaft, een maatregel die overigens vorig jaar al in de tussenbalans werd aangekon digd. Verder wil Lubbers het toptarief (nu nog 60 procent) met enkele procenten verlagen. Daarvan profiteren juist de hoogste inkomens. Met betrekking tot de bezui nigingen op de verschillende begrotingen, wil de premier vasthouden aan de voorstellen van vice-premier Kok. Deze wil de 1,4 miljard gulden die hij in 1993 nog te kort komt, evenre dig over de begrotingen verde len. Motorverhuur Vierde Leidse parkeergarage mogelijk aan Boommarkt De vierde Leidse parkeergarage wordt mogelijk gebouwd op het parkeerterrein van het Hoog heemraadschap van Rijnland aan de Boommarkt. De ge meente wil onderzoek doen naar de mogelijkheid om daar een-garage te bouwen. Het grootste nadeel is dat het ter rein niet zo groot is. Het voor deel is dat de plek gemakkelijk bereikbaar is, ook als de plan nen voor een autoluwe binnen stad doorgaan. Dat blijkt uit een ambtelijke notitie over de plan nen voor het Aalmarkt-gebied. De mogelijkheid om daar een parkeergarage neer te zetten, is nooit eerder genoemd. Wel wa ren er plannen om op de plek van de huidige Aalmarktschool een parkeergarage te bouwen. Over een vierde parkeergarage is lange tijd gediscussieerd in de Leidse gemeenteraad. Vooral omdat de huidige drie garages niet zo goed zijn bezet. Pagina Leiden: Vierde parkeer garage komt weer in beeld. utrecht In Utrecht zijn gisteren de bespre kingen begonnen over een nieuwe cao voor de zorgsector. Demonstrerende werknemers in de ziekenzorg hadden voor het overleg een onderhoud met onderhandelaar A. Wirtz (op de foto tweede van rechts). In deze sector werken 258.000 mensen. Het overleg liep gisteren meteen vast Zie verder pagina 5. FOTO ANP RAYMOND RUTTING HET WOORD IS AAN leder draagt op zijn rug een etiket naar hij wordt beoordeeld en dat alleen hij niet ziet Paul Brutat VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport Stand van zaken VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond In de ochtend regen Veel bewolking en vooral in de ochtend af en toe regen Later en kele opklanngen Minimumtempe ratuur rond 7 graden Middagtem- peratuur ongeveer 12 graden Tot matig toenemende zuidwestelijke wind, kracht 3 a 4 Onderzoek naar ziektepremies weer vertraagd haarlem-groningen sarajevo afp/gpd Het presidium van Bosnië-Her- cegovina heeft de Verenigde Staten gisteren gevraagd mili tair in te grijpen. In de Bosni sche hoofdstad Sarajevo is van morgen gevochten rond het hoofdkwartier van de waarne mers van de Europese Gemeen schap in de oostelijke wijk llid- za, die onder controle staat van opstandige Servische politie agenten. Fikret Abdic, lid van het presi- In de zesde aflevering van onze serie 'Speurtocht op glad ijs' naar het gebruik van doping in de schaatssport komen voor malige toppers uit de kern ploegen uitgebreid aan het woord. Onze verslaggevers Pe ter Heerkens en Ad Heesbeen zochten contact met onder an deren Kees Verkerk, Jorrit Jor- ritsma en Jos Valentijn. Pagina 2x 'Je wordt geen we reldkampioen met 'n spuit'. dium, verklaarde voor het onaf hankelijke televisiestation Yutel dat hij vandaag een brief naar de Amerikaanse president Bush zal sturen, waarin hij hem vraagt met Amerikaanse troe pen de orde in Bosnië te her stellen. Abdic zei dat alle mid delen om tot een vreedzame re geling te komen, zijn uitgeput. De VS hebben gedreigd alle contacten met Servië te verbre ken als Belgrado niet ophoudt de Servische strijders in Bosnië te steunen. Washington houdt Servië verantwoordelijk voor de burgeroorlog in Bosnië. Voor het hotel waar de EG- missie is gehuisvest liggen ge wonden, maar ze kunnen niet worden weggehaald door de voortdurende beschietingen, al dus missieleider Victor Fereira. Onder hen is een Britse camera man van de tv-maatschappij Visnews. De gevechten worden met het uur erger, aldus Fereira. Het hotel waar de waarne- de bolwerken van de Servische Democratische Partij van Rado van Karadzic. Zijn milities heb ben gisteren ipet steun van ex tremisten uit Servië de buiten wijken van Sarajevo aangeval len die zij willen opnemen in de „Servische republiek Bosnië- Hercegovina". De Bosnische hoofdstad Sara jevo kwam gisteren onder zwaar Servisch artillerievuur te liggen. Het waren de heftigste gevech ten sinds het begin van de bur geroorlog in de vroegere Joego slavische republiek. Het onderzoek naar de hoogte van de premies voor de ziekte kostenverzekeringen heeft op- nieuw vertraging opgelopen. Zowel staatssecretaris Simon als de particuliere verzekerings maatschappijen vinden dat het tweede concept van het onder zoek duidelijker moet worden geformuleerd. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het ac countantskantoor Moret en het organisatie-bureau Berenschot. De vergrijzing hangt als een zwaard van Damocles boven de zorgsector. Mensen leven langer en hebben in hun laatste le vensjaren vaker en langduriger verzorging nodig. Dat zal on herroepelijk leiden tot kosten- en premiestijgingen. Om te voorkomen dat de col lectieve lasten (op dit moment 53.6 procent van het nationaal inkomen) stijgen door een duurdere zorgsector, probeert de overheid de kosten voor de gezondheidszorg in te dammen. In de jaren tachtig gebeurde dat door de lonen van werknemers in de zorgsector niet te verho gen en nu probeert de overheid dat via het plan-Simons. In een serie van vier artikelen gaan Frans Nypels, hoofdredac teur van het Haarlems Dagblad en Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën in Gronin gen, in op de prijs van de zorgsector. i 5: De schrik Realisten dreigen met juridische stappen leiden roy klopper Hotel-restaurant 'Het Haagsche Schouw' in Leiden heeft gister middag op stel en sprong beslo ten een vergadering van de Rea listen Nederland tc annuleren. Deze als uiterst rechts bekend staande politieke partij zou hier op zaterdag 2 mei een bijeen komst houden. De partij zegt in een reactie juridische stappen te overwegen als het hotel geen zaal beschikbaar stelt. De directie van het hotel-res taurant aan de Haagsche Schouwweg wil af van de af- Peuter speelt met spuit in zandbak leiden loman leefmans De ouders van een bijna 3-jari- ge peuter uit dc Marnixstraat in Leiden troffen gistermiddag hun kind spelend met een in jectienaald in een zandbak in hun straat aan. Het meisje had de naald zelfs in de mond ge stoken. Geschrokken namen de ouders hun kind mee naar de huisarts en vervolgens naar het AZI. Daa tanusprik i besmetting met het HfV-virus sprake is. Volgens een behande lend arts is de kans daarop klein omdat in de buitenlucht het vi rus niet lang stand houdt. Het resultaat van dc test is pas over enkele weken bekend. spraak met Realisten Nederland omdat een bijeenkomst van de partij in maart voor problemen zorgde bij een andere Van der Valk-vestiging, Oriental Palace in Breukclen. Na een groot aan tal telefoontjes met dreigemen ten daar, blies de directie de vergadering af, waarna het in die plaats tot een confrontatie van voor en tegenstanders van de partij kwam. Hoewel 'Het Haagsche Schouw' nog geen dreigemen ten heeft ontvangen, besloot de directie het zekere voor het on zekere te nemen. Toen ze dc zaal verhuurde, had ze overi gens geen idee wat 'Realisten Nederland' Is. Pagina leiden: 'Reken erop dat we in leiden vergaderen'. HOELANG KUNTU NOG ZONDEK Ja. ik nam aa« introtfuci* :nt aa ontvanf 4a kran twta waka* gratis. haarlem john schoorl Platenmaatschappij Polydor heeft gisteren besloten de cd van de Zandvoortse zanger Dingetje uit de handel te halen. Op dit glimmende schijfje staat het nummer 'joodskapje' dat volgens de directeur van het Centrum voor Informatie en Documen tatie Israël. R. Naftaniël, antisemitisch is. Dingetje (pseudoniem voor Frank Paar- dekoper uit Zandvoort) schreef het num mer 'loodskapje' samen met Paul Post en Ger Loogman. In dit lied loopt 'Joodskapje' rond met gestolen schoentjes en is oma in het bezit van een door opa gestolen kastje met daarin vijf staven platina. Tijdens het NOS-programma Avondspits kreeg CIDI-directeur Naftaniël dit lied te horen. llij dreigde naar de rechtbank te stappen als Polydor het nummer op de cd zou laten staan. Naftaniël sprak over een „walgelijk werkje". Volgens de CIDI-direc teur worden in het nummer de vooroorde len tegen joden (rijkaards, bedriegers en be zitters yan een grote neus) weer eens beves- tigd. A. van de Kroft, directeur van Polydor, verklaarde gisteren dat de cd 'Rubber, gr vulde koeken en zwaailichten' uit de handel wordt genomen. De Zandvoortse artiest en de platenmaatschappij zeggen ie zijn ge schrokken van de reacties op het gewraakte lied. Van der Kroft h«ïd zich nooit gereali seerd dat een lied met „zo'n strekking" kwetsend zou kunnen zijn. Dc platenmaatschappij verzoekt dc han delaren de schijven terug te sturen. Inmid dels zijn al duizenden exemplaren van de cd, waarop ook de grote hit 'Kaplaarzen' staat, verkocht. De cd's in de magazijnen van de platenmaatschappij worden vernie tigd, aldus Van der Kroft. Dingetje had al eerder zijn excuses aan geboden over het lied De Zandvoortse zan ger vertelde dat hij loodskapje' aan joodse vrienden had laten horen en dat deze er smakelijk om konden lachen. Hij zei dat-ie vreselijk met het lied in zijn njaag zit. nu is gebleken dat ie mensen met zijn nummer heeft gekwetst. Manager en woordvoerder van Frank Paardekoper, Hans Dekker, zegt dat de op lossing van Polydor de boel uit de handel halen, de enige goede is. „I>ingetje is abso luut geen antisemiet en hoopt hiermee dat de kous af is." „Hij hangt aan elkaar van grappen en grollen", weet Dekker „Hij heeft in dit geval volkomen onbewust de verkccTdc snaar ge raakt. Kijk. als je bij dit soort dingen net voorgevoel hebt dat het kwetsend zal zijn. zet je het niet eens op de plaat." R. Naftaniël, tevreden over de beslissing van Polydor, wil 'de zaak loodskapje' als gesloten beschouwen. „Maar ik ben toch erg benieuwd naar de beweegredenen van de makers van dit lied. Hoe kom je er bij om zoiets te maken?" 2300 VB L«d«n 71214 1 400053 Doe Mee Aan De Pearle Prijsvraag En Maak Kans Op Negen Dagen Florida Voor Twee. Pearle Is Kijkplezier. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1