Couveuse voor jonge plantjes Stand van Zaken Katwijkse reclamemakers mikken op de locale ether NIJMAN HETCtMBACHT Grootste peensorteerder WOENSDAG 23 APRIL 1992 19 nefabriek Compas uit Hoorn ont wikkelde sorteerder gaat daarbij onderbouds-, energie- en ge luidsarm te werk. Van der Marei is in Nederland een van de grotere verwerkers van peen. Het bedrijf teelt zelf peentjes, maar voert ze daarnaast in grote hoeveelheden aan. Be halve in wassen en sorteren is Van (Jer Marei ook gespeciali seerd in het verpakken van peen. Het bedrijf ziet in de'aanschaf van de machine een nieuw bewijs dat het geenszins 'een aflopende zaak is'. Niek van der Maiel: ,,De gemeente wil op het Katwijker broek woningen bouwen. Omdat wij toch geen opvolgers zouden hebben en met verouderde ma chines zouden werken, konden wij wel weg hier. Maar het Is echt te dol dat geprobeerd wordt om florerende bedrijven hier weg te vagen. Dat ik met een verouderd machinepark zit kan mij In elk geval niet meer worden verwe ten." FOTO DtCK HOGCWONINC Lokale en regionale televisie- en radio-omroepen mogen bin nenkort reclame maken, maar de deskundigheid om een flit sende commercial te maken ontbreekt bij de meeste ether- pioniers in de polder. De recla mebranche heeft het gat in de markt inmiddels ontdekt. Zo verzorgt het nieuwe Katwijkse bedrijf Kreatieve Produkties Holland (KPH) de spotjes voor de VLOK, de lokale omroep voor Katwijk en Valkenburg. Het driemansbedrijfje behartigt sinds enkele weken alle com merciële belangen van de om roep. Pas wanneer het Commis sariaat voor de Media officieel toestemming geeft, zal KPH vanaf 1 mei de reclame voor VLOK verzorgen. Tot die tijd blijft het podium waarop het jonge bedrijf zich kan presente ren beperkt tot de Amsterdamse stadskabei, waar de eerste com mercial van KPH momenteel is te zien. Manager M. van der Beek stu deerde vorig jaar af als inge nieur informatica, maar nij werkt al tien jaar in de automa tisering. ..Ik wilde na zoveel jaar iets anders. Ik heb twee hob by's, muziek en informatica. Mijn compagnon heeft 'beeld' als liefhebberij, dus dat viel mooi te combineren." Met een broer als verkoper ontstond zo het driemansbedrijf Kreatieve Produkties Holland. Het Katwijkse bedrijf heeft het eerste kwartaal er inmiddels op zitten, maar een dik belegde boterham leverde dat nog niet op. De jonge ondernemer heeft echter een originele stok achter de deur om KPH tot een succes te maken: „Na de zomer moet het draaien, want dan werkt mijn vrouw niet meer." Behalve commercials voor ra dio en televisie maakt KPH be drijfsreportages. Van der Beek noemt als voorbeeld de onroe- rend-goed markt. Zo lanceerde hij het idee voor makelaars een audio visueel bestand te ma ken. „Mensen die op zoek zijn naar een koophuis kunnen zo via de televisie een voorselectie maken." KPH heeft het materiaal om beeld- en geluidprodukties. te maken zelf in huis. Het bedrijf beschikt over een audiostudio en een videostudio met monta geruimte. De prijs voor een re clameboodschap van een halve minuut bedraagt ongeveer 3.500 gulden. Olivetti werkt mee aan Europees computernetwerk heidsinstellingen in de F.G zul len steeds nauwer met elkaar moeten samenwerken met de komst van één EG-markt per 1 januari volgend jaar. Computer netwerken kunnen daar een po sitieve bijdrage aan leveren. De drie computerfabrikanten be schouwen de overheidsdiensten als de meest aantrekkelijke markt voor informatietechnolo gie in de jaren negentig Olivetti, Buil en Siemens- Nixdorf hadden al een geza menlijk programma voor de ontwikkeling van projecten op het gebied van uitwisselbare in formatiesystemen. Hiervoor zijn onderzoekscentra opgericht in München. Parijs en Pozzuoli De drie Europese computercon cerns Buil, Siemens Nixdorf en het aan de Leidse Plesmanlaan gevestigde Olivetti gaan samen werken bij de ontwikkeling van een computernetwerk ten be hoeve van de overheidsinstel lingen in de Europese (iemcen- schap. De drie hebben bekend gemaakt de oprichting van de zogepoemde Trans European Information Systems (TEIS) te zien als een eerste stap in on derzoeksprojecten ten behoeve van aan elkaar te koppelen in formatiesystemen op basis van bestaande programma's. Ministeries en andere over- Energiebcfr paringen zijn van die zaken die om IN ij in a n Kiekt roleeliniek vragen Vruy ilr uil(rhr>*i)tr hmf hufr aan Ni,man KU-klOutWr* I4S. MmtSJfcaMI NNwha IVMnaOO IHM InM IMH ELEKTROTECHNIEK De entliou.HiuhU* experts Extra werk sociale dienst valt mee mqo eric jan wmwncs Sociale diensten in de leidse re gio zijn niet bang per 1 augus tus te veel hooi op hun vork te moeten nemen. Vanaf die da tum zijn ze wettelijk verplicht alle ten onrechte uitgekeerde bijstand terug te vorderen, ook de kleine bedragen. Tot nu toe hebben sociale diensten alleen de bevoegdheid om ten onrech te uitgekeerd geld terug te vor deren. Veel sociale diensten voeren al jaren een actief 'terugvorde ringsbeleid', zodat er niet veel zal veranderen. Woordvoerders van de diensten in Alphen aan den Rijn. Katwijk en leiden ver wachten dan ook niet dat voor hen de werkdruk sterk zal toe nemen. Alleen als het Invorde ren van kletne bedragen meer kost dan het oplevert laat de dienst een vordenng wel eens lopen. Het gaat dan om bedra gen van 'hooguit enkele tiental len guldens'. Van den Akker naar Export Combinatie leiden/soest. voorzitter is Fokkema veertig jaar aan de NEC verbonden geweest. Verder worden per 1 juni als NEC" bestuurslid benoemd M.A. Rademaker, president directeur van Machinefabriek Rademaker te ulemborg. en H. Zevenhui/en. directeur van Goedhart te Sint Maartensdijk. De VToegere president-directeur van Fasson Eu ropa te leiden, G.j. van den Akker, wordt per 1 ju ni voorzitter van de Nederlandse Export (Combi natie (NEC) te Soest. Op die datum treedt de hui dige voorzitter L. Fokkema af. Als oprichter en Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de duin- en bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB, Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Architectenbureau LEIDEN - Het architectenbu reau Van der Velde en Van Oos ten heeft een kantoor geopend in Leiden. Deze vestiging houdt zich onder leiding van H. Boe- hlee en M. van Rhijn bezig met 'bouwmanagement'. Het kan toor in Nieuwerkerk aan de IJs- sel concentreert zich op archi tectuur. Centraal corresponden tie-adres is de Leidse vestiging, gevestigd aan de Gerrit Kastein- straat. Foto-service NOORDWIJK - De foto-afdeling van de Hema in Noordwijk biedt vanaf morgen 23 april een nieuwe één-uur-service. Foto's worden binnen een uur ontwik keld en kunnen dan worden op gehaald bij een aparte nieuwe balie. Tot nu toe is de fotoser vice ondergebracht bij de klan tenservice. Resultaat Brill LEIDEN - De Leidse uitgeverij E.J. Brill N.V. heeft in 1991 een netto resultaat behaald van 526.000 gulden, ruim 200.000 gulden meer dan in 1990. Het bedrijfsresultaat steeg met twin tig procent (1990 21 procent). Omzet en bedrijfsresultaat ko men vrijwel geheel voort uit de uitgeverij. Brill concentreert zich geheel op de internationale uitgeverij. Daartoe werd on langs het aan de Nieuwe Rijn gevestigde antiquariaat afgesto ten. De directie stelt voor een dividend van tien procent con tant op gewone aandelen uit te keren. Meer stekken en zaden blijven leven Het Leidse bedrijf Nijssen bv is er na vijf jaar experimen teren in geslaagd een soort couveuse voor planten te ont wikkelen. In de jcouveuse' kunnen effecten van weer en klimaat volledig worden uitgeschakeld. Hierdoor kunnen stekken en zaden met meer kans op succes worden ge kweekt. Bovendien kost het vermeerderen van planten of het verbeteren van zaad zo minder erlergie en zijn nau welijks bestrijdingsmiddelen nodig. LEIDEN MARJOLEIN VAN ROTTERDAM De vijf klimaatcellen die de fir ma voor de proeven gebruikt, lijken aan de buitenkant enor me koelcellen. Het zijn grote witte dozen van 5 bij 5 bij 3,5 meter. De cellen hebben dikke wanden, en een zware deur die doet denken aan een vooroor logse koelkast. In de cellen is het warm, maar niet zo vochtig als in een gewo ne kas. „Dat is het bijzondere van ons systeem", zegt direc teur C. Nijssen, „wij hebben iets bedacht waardoor een hoge vochtigheidsgraad bereikt kan worden, zonder dat vocht op de plantjes neerslaat. En boven dien hebben we een speciale lamp ontwikkeld, waardoor ex tra licht niet automatisch ook meer warmte oplevert. Want dat maakt klimaatbeheersing zo lastig: als je meer licht wilt, krijg je ook meer warmte. En meer warmte zorgt weer voor een da ling van de luchtvochtigheid en dat willen we nu juist voorko men." Onder die omstandigheden blijft een veel groter aantal stek ken inleven. In de gewone kas gaan veel stekken dood als ge volg van temperatuurwisselin gen, bijvoorbeeld veroorzaakt door de zon. Dat gebeurt in de cellen van Nijssen niet meer. Ook kunnen planten nu het he le jaar door worden gekweekt. Hierdoor kan veel nauwkeuriger op de vraag worden ingespeeld. Een tuinder, die uit concur- rentie-overwegingen zijn naam en de plantesoort die hij teelt Na vijf jaar experimenteren door Nijssen liever geheim houdt, denkt dat het nieuwe systeem hem veel geld kan besparen. „Na twaalf jaar experimenteren blijft 60 procent van de stekken in leven. Dat is voor deze plant al heel behoorlijk, maar uit de proeven met de nieuwe manier van ver meerderen komt dat percentage op 90 tot 95 procent. Dat scheelt dus nogal wat. Als u be denkt dat elk stekje een gulden kost, kunt u wel nagaan wat het uitmaakt." Behalve goedkoper voor de tuinder, is het systeem volgens Nijssen ook beter voor het milieu. „In een kas krijg je eer der last van schimmels, waar door je met bestrijdingsmidde len moet gaan werken. Dat hoeft nu niet meer. En doordat de cellen verwarmd worden met restwarmte van het sys teem, met warmte van de venti latoren, de pomp en de lampen, is geen extra brandstof nodig." Een ander voordeel van de klimaatcellen is, dat ze een enorme ruimtebesparing kun nen opleveren. Doordat in de cellen op. meer verdiepingen stekken worden gekweekt, kun nen vele vierkante meters kas- ruimte worden bespaard. Dat scheelt de tuinders uiteraard ook nog eens in hun portemon nee. Als de 'plantenfabrieken' op grote schaal ingevoerd worden, kan de tuinbouw er heel anders uit gaan zien. „Dit gaat het ge zicht van de tuinbouw verande ren", zegt de tuinder dan ook. Hoewel hij daar meteen aan toevoegt dat er weieens gekkere plannen zijn geweest. „Het is eerder geprobeerd om in de hoogte te werken in de tuin bouw. Ooit is zelfs een soort reuzenrad gemaakt, waarin de bakken met stekken langs de lichtbron draaiden. Daarmee vergeleken zijn deze deze kli maatcellen niet eens zo specta- katwuk De grootste en waar schijnlijk modernste peensorteer- machine van Europa staat sinds een week bij J. van der Marei Tuinderij BV aan de Valkenburg- seweg in Katwijk. Het gevaarte van 2.60 bij 12 meter groot weegt 3,5 ton en is in staat om zeven maten peentjes tegelijker tijd te scheiden. De door Machi „Er is echt geen enkele man die het leuk vindt om kaal te worden, uitzonderingen daar gelaten natuurlijk. Als ze de eerste verschijnselen krijgen, komen ze vaak al hier. Veel jongelui, in de leeftijd van 20 tot 40 jaar, die zich een haarstukje laten aanmeten. Kale vrouwen, die er ook heel veel zijn, nemen meestal een hele pruik. Verder komen hier veel kankerpatiënten die door be stralingen hun haar tijdelijk verliezen. Die groep vormt een groot deel van ons werk. We gaan bijna dagelijks naar het ziekenhuis." „Klanten die voor een haarstukje komen krijgen eefst een soort malletje op hun hoofd. Dat is een soort na- maakhuidje. Het wordt op de kale plek gelegd en dan wordt gekeken hoe het pruikje er uit moet zien. Ik praat trouwens liever over 'haaraanvulling'. Zelf heb ik geen moeite met het woord pruik, maar klanten vinden het meestal niet prettig klinken." „Wij maken het haar er niet zelf op. Vroeger had je wel haarwerkers in Nederland, ook in Leiden. Maar dat handwerk is hier te duur geworden. De arbeidslonen zijn verschrikkelijk hoog. Het maken van het haarstukje gebeurt meestal in Korea. Het huidje sturen we op, sa men met een paar plukjes eigen haar." „Het haar dat voor de stukjes wordt gebruikt is meestal echt haar gemengd met synthetisch haar. Het Door mechanisatie en arbeidsverdeling lijken ze verdwenen, maar niets is minder waar. Nog steeds maken in Leiden en omgeving ambachtslieden hun vaak bijzondere produkten en daarover vertellen ze in deze serie. Vandaag de Leidse pruikenmaker Hans van Tongeren, van het gelijknamige Haarhuis aan de Breestraat. echte haar komt vooral uit arme Aziatische landen. Mensen laten hun haar groeien en verkopen het. Het is meestal zwart haar dat eerst wordt geprepareerd en dan blond gemaakt. Daarna wordt het ingekleurd in Europese kleuren. „Als het haarstukje na zo'n zes weken wordt terugge stuurd moeten wij het bewerken. Knippen en eventueel permanenten. Dat is nog een hele klus. De stukjes wor den'met kleine klemmetjes aan het echte haar vastge zet." „We doen ook veel reparaties. En als iemand grijs wordt moeten we de haarstukjes aanpassen. Gemid deld komen klanten hier eens in de twee maanden langs om hun haarstukje bij te laten werken, of hun echte haar te laten knippen." „De haarstukjes kosten minimaal 900 gulden, maxi maal 2500 gulden. Hele pruiken zijn goedkoper: onge veer 500 gulden. Vrouwen kopen ze vaak. Als ze kaal zijn of naar een feestje gaan. Ook handig als je óp va kantie gaat. Zon, zee, zwemmen; 's avonds bind je je haar bij elkaar en gesp je er een haarstukje aan. Dan zit je haar weer goed en kun je naar de disco." „Kankerpatiënten krijgen wc heel veel. Door bestra lingen zijn ze vaak zo'n half jaar hun haar kwijt. Dat vinden de meesten heel erg, vaak nog erger dan de kwaal die ze hebben. Ie moet je voorsteilen dat je door zo'n behandeling ineens een heel kaal bolletje hebt." „Er zijn steeds meer mensen die een haarstukje ne men als ze kaal worden. Het is meer geaccepteerd dan vroeger en de kwaliteit van de pruiken is sterk verbe terd ten opzichte van twintig jaar geleden toen er een echte pruikenrage was. Toch is er altijd sprake van drempelvrees. Als mensen het overwinnen krijg ik vaak te horen: 'had ik het maar vijf jaar eerder gedaan. Tetat Erna Straatwna Foto Hlelco Kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19