Justitie laat 182 verdachten lopen iMjjvanLeest Rampenplannen in Rijnland voldoen niet Van Pop tot Zijloever:Garantiebewijs voor hulp' COMPACT DISCS Regio 5 HALEN 4 BETALEN WOENSDAG 22 APRIL 1992 18 REDACTIE WILLEM SPIERDIJK (CHEF) N WESTERLAKEN i ERIC JAN WETERINCS *071-1 Zuid-Holland stelt voor eind 1992 orde op zaken N WESTERLAKEN Veertien van de eenentwintig gein een ten in Rijnland hebben een rampenplan dat niet aan de eisen van de wet voldoet. Vol gens de provincie krijgt Rijn land hulp van het ministerie van binnenlandse zaken en Zuid-Holland om orde op zaken te stellen. In dit gebied (vooral in de kleinere gemeenten) is het aanpassen van de rampenplan nen het slechtst geregeld in de hele provincie. Leiden. Katwijk en Alphen hebben wel een goed plan. Ambtenaar E. Kal. die zich namens Zuid-Holland met het bestrijden van rampen bezig houdt, vertelt dat elke gemeente een rampenplan heeft, maar dat ze in veel gevallen niet zijn aan gepast aan de wet die in 1985 van kracht werd. In heel de pro vincie heeft bijna de helft van de ruim 90 gemeenten de plan die 1 ge toetst. Kal zegt, dat de provincie 'zachte drang' op de gemeenten uitoefent om de rampenplan nen voor het verstrijken van dit jaar op de wettelijke regels af te stemmen. Sancties om het doel te bereiken heeft Zuid-Holland niet. Het bestuur van de provin cie kan vragen om veranderin gen in een rampenplan aan te brengen, niet eisen. De woordvoerder van de pro vincie zegt dat gemeenten hun plannen niet konden aanpas sen, omdat ze tot 1990 moesten wachten op minister Dales van binnenlandse zaken. Toen wa ren pas de beleidslijnen uitge stippeld voor vereenvoudigde rampenplannen. Bovendien speelde de gemeentelijke herin deling hierin een rol. Kortom, zo benadrukt Kal, de Zwarte Piet mag niet alleen de gemeen ten worden toegeschoven. Niet populair Dat het allemaal zo traag ver loopt wijt Kal tevens aan het feit, dat het bestrijden van ram pen politiek gezien niet hoog Dikwijls zijn het amb- die dit soort werk er maar een beetje bij moeten doen. Rampenbestrijding is niet populair. Men denkt altijd dat rampen ergens anders gebeu ren. Neem de aardbeving. Nie mand had het toch ooit gedacht dat zoiets in Nederland kon voorkomen? Kijk eens naar die batterijen op de Maasvlakte die in brand vlogen. Het gebeurt wel, maar iedereen denkt dat het aan zijn deur voorbijgaat." Kal zegt dat de situatie in Rijnland hem geen echte zorgen baart. „Ik ga ervan uit dat de or ganisaties die met het bestrij den van rampen te maken heb ben, goed op hun taak zijn voorbereid. In plannen kun je voorwaarden scheppen, maar in werkelijkheid loopt het toch altijd anders. Het gaat niet om het plan zelf, maar om de inten tie erachter: wat doe je ermee, oefen je wel eens. Hier ligt een taak voor de regionale brand weer. Zij moeten zich niet al leen maar op branden richten, maar ook op rampen." De gemeente Katwijk n 'Het Haagsche Schouw' eist verwijzingsborden Langs de A44 komen moge lijk verwijzingsborden te staan naar het motel Het Haagsche Schouw. Dat is het resultaat van overleg tussen gemeente en de directie van het motel. Die had gedreigd met een kort geding indien de gemeente de bereikbaar heid van het motel niet zou verbeteren. Door het verdwijnen van de Haagsche Schouwbrug en de afsluiting van de Haagse Schouwweg die daarvan het gevolg is, weten de klanten de weg naar het motel/res taurant niet meer te vinden, zegt de directie. Aanvankelijk eiste de di rectie dat de Haagsche Schouwbrug in oude staat zou worden hersteld of dat er een noodbrug zou worden aangelegd. In het overleg heeft de gemeente duidelijk weten te maken dat van in williging van deze verzoeken geen sprake kan zijn. De gemeente heeft inge stemd met de verwijzings borden, zij het dat nog on duidelijk is of die er werkelijk komen te staan en wanneer. Regionale acties onderwijzers De vakbonden voor onderwijzend personeel willen eventueel pas na de zomervakanties overgaan tot stakingen. Tot die tijd zullen zij met regionale acties aandacht vragen voor de salaris achterstanden in het onderwijs. Op 11 juni is er een actiedag in Noord- en Zuid-Holland. Een karavaan met vakbondbestuur ders bezoekt op die dag verschillende scholen. Mogelijk worden dan nok korte werkonderbrekingen gehouden. In Haarlem is 's middags een bijeenkomst waarop de uitslag van de ledenraad pleging bekend wordt gemaakt. Plannen Vlietland uitgewerkt De plannen voor een deel van het recreatiegebied Vlietland zijn door het gemeentebestuur van Leidschendam verder uitge werkt. Voor het deel gelegen tussen Leidschendam, Voorschoten «•n Leiden is een zogeheten uitwerkingsplan gemaakt. Het is op gesteld om het gebied verder te kunnen gaan inrichten en het ligt ter inzage op het gemeentehuis in Leidschendam. Schriftelij ke inspraak is mogelijk van dinsdag 21 april tot 19 mei. Reacties moeten worden gericht aan B en W van Leidschendam, postbus 424, 2260 AK Leidschendam. Fietstocht door recreatiegebied De provincie Zuid-Holland organiseert in samenwerking met de Stichting Sportief Aktief een fietstocht door het recreatiegebied Vlietland. De tocht op zaterdag 25 april kent vanaf 10.00 uur drie opstapplaatsen: in Leidschendam bij café De Barbier op het Damplein, in Voorschoten bij het Wapen van Voorschoten en bij restaurant Cronestijn (naast de Lammebrug) in Leiden. Cellencomplex in Leids politiebureau mogelijk weer gevangenis Justitie in het arrondissement Den Haag heeft tussen ja nuari en half april 182 verdachten, „voornamelijk inbre kers", laten lopen, omdat er voor hen geen cellen vrij wa ren. Bekeken wordt of het cellencomplex in het politie bureau van Leiden als gevangenis kan worden ingericht om de ergste druk van de ketel te halen. Den Hollander noemt het be treurenswaardig dat justitie ver dachten moet laten lopen als gevolg van een tekort aan cel len. „Dat is een stap die wij zonder enige vreugde zetten", zegt hij. „Als we mensen naar huis moeten sturen, selecteren we wel. Je probeert koste wat het kost te voorkomen dat er zware criminelen op vrije voe ten komen. Het naar huis stu ren van verdachten is frustre rend voor iedereen. Want ei genlijk gaat het toch om men sen die moeten vastzitten." LEIDEN JAN WESTERLAKEN Volgens persofficier Den Hol lander gaat het om verdachten, die meer dan een keer met jus titie in aanraking zijn geweest. Het merendeel 150 verdach ten is meerderjarig, de rest (32 man) is jonger dan achttien jaar. De persofficier zegt dat de vrijgelaten verdachten (nog) geen incidenten hebben veroor zaakt zoals onlangs in Rotter dam waar een wijgelaten ver dachte een taxichauffeur met een mes belaagde. Indien justitie tot de vrijlating besluit, probeert zij de verdach te de dagvaarding direct mee te geven waarin staat wanneer hij zich bij de rechtbank moet mel den. Dit wordt gedaan uit pre ventie, zegt Den Hollander. „We willen hier mee zeggen dat hij zich in elk geval tot die datum koest moet houden. Nee, we la ten de verdachten die op vrije voeten komen, niet hun pas poort inleveren. Dat gebeurt pas als er een goede reden voor is. Als er vluchtgevaar bestaat, bijvoorbeeld." Honderden Woordvoerder Graveland van de Leidse politie meent dat jus titie de hand in eigen boezem moet steken. Hij verwijst naar het cellencomplex in het bureau aan de Langegracht dat lange tijd diende als huis van bewa ring maar een jaar geleden als zodanig werd afgekeurd. De cel len voldeden niet aan de eisen die aan een huis van bewaring worden gesteld. „We hebben hier vele honderden verdachten gehad. Ik weet dat de Haagse criminelen een gat in de lucht sprongen als ze naar Leiden mochten, omdat het er zo knus was. Overigens maakt Amster dam nog altijd gebruik van onze cellen." Graveland vertelt dat een re cidivist (iemand die meer dan een keer met justitie in aanra king is geweest) beter af is dan iemand die voor het eerst met justitie te maken krijgt. „Vaak zijn het de recidivisten die vrij komen. Maar ze gaan onmid dellijk weer op pad. Nee, dat klopt niet met de wet. De wet zegt dat zo iemand zwaarder moet worden gestraft. Nou, dan klopt er toch iets niet?" De opmerking van woord voerder Twigt van de Alphense politie spreekt boèkdelen: „Het komt wel eens voor dat de ver dachte soms eerder thuis is dan de rechercheurs die hem bij de officier van justitie hebben afge leverd. Ik ben het daar niet mee eens. We hebben onze mond vol van hulp aan slachtoffers en dan wordt er zo met verdachten omgesprongen. Dat kan toch niet? Persoonlijk ben ik van me ning dat je in dit soort gevallen best in overweging mag nemen om meer verdachten in een cel vast te zetten. Mensonterende toestanden als in het buitenland moeten we wel voorkomen." Gelijk De politie in Katwijk heeft het al eens meegemaakt dat een ver dachte gelijk met de recher cheurs weer naar buiten stapte. „Als er geen plaats is houdt het op", zegt woordvoerder Bos. „De politiek moet ingrijpen. Zo lang zij dat niet doet blijft het voor de politie dweilen met de kraan open. Je merkt het direct als verdachten vrij zijn: er wordt meer ingebroken dan wanneer ze vastzitten. Natuurlijk, we zien wel eens verdachten lopen en vragen ons dan af hoe dat kan. Het is duidelijk, dan zijn er geen cellen vrij. Je kunt die mensen niet staande houden, omdat er van hun delict al een proces-verbaal is opgemaakt. Pas als ze weer over de schreef gaan kun je ze arresteren." Zorg op maat: de bejaarde klant is koning Wie vroeger gewoon naar het bejaardentehuis ging wanneer hij of zij niet meer voor zichzelf kon zorgen, kan nu kiezen uit een reeks van mogelijkhe den. De bejaarde klant is koning, maar heeft wel goede adviseurs nodig om een keuze te maken. Een mini-serie over de mo dernste vormen van oude renzorg. Vandaag de Zorg voorziening Zijloever in leiden. De bewoners van De Kooi en l eiden Noord waren diep te leurgesteld. Zij hadden nog wel zo geknokt' voor een verzor gingstehuis in hun buurt. Niet voor henzelf natuurlijk, maar voor de buurman want die is al op leeftijd. Zij wilden een ge- houw zonder flauwekul, waar oude mensen helemaal ver zorgd zouden worden. Nu zijn /ij opgescheept met een of an dere 'zorgvoorziening'. Oen verpleegsterpost, geen receptie, kortom 'hartstikke waardeloos'. „Het is geen verzorgingshuis, maar toch is het heter. Het valt niet mee om dat uit te leggen", zegt Frits van Oosten, initiatief nemer van de Zijloever en di recteur van verzorgingshuis Rijn en Vliet. De zorgvoorziening komt er op neer dat ouderen die eigenlijk voor opname in oen verzorgingshuis in aanmer king komen, in hun eigen huis kunnen blijven wonen. Deelne mers krijgen een garantiebe wijs. waarin is vastgelegd dat zij op elk moment van de dag, elke soort hulp krijgen. In een nood situatie drukken zij op de alarmknop en binnen tien mi nuten staat er iemand op de stoep. Zorgvoorziening Zijloever In Leiden: in eigen huis blijven wonen met de voorzieningen v Dat lijkt een onhaalbare zaak. „We sluiten een contract en dus moeten wij ervoor zorgen. Heel simpel. En het lukt ons", zegt Piet van Leeuwen. Hij heeft een van de nieuwste functies in on ze samenleving: die van zorgbe- middelaar. Samen met familie wordt bepaald voor welke zaken iemand hulp nodig heeft. Er komt met een mooi woord een zorgplan, waarin staat of ie mand zelf nog koffie zet of dat daarvoor moet worden gezorgd. verzorgingshui „Ik ben als het ware een ad vocaat van de cliënt," zegt Van I-eeuwen. „Ik stap met dat plan naar de drie stichtingen Gezins verzorging, Kruiswerk Leiden en Ouderenwerk. Als zij een be paalde dienst niet kunnen leve ren, dan zorg ik op een andere manier dat iets toch wordt ge daan. Ik stap dan naar een uit zendbureau of een andere stichting. Ook wanneer een cliënt niet tevreden is, zoek ik een andere oplossing. Mocht ie mand ziek worden of gevallen zijn, dan wordt de hulp tijdelijk opgevoerd. Ik ben helemaal on afhankelijk. dus is de positie van de deelnemer vrij sterk." t Deze zorg op maat kost de sa menleving geen cent meer dan opname in een traditioneel ver zorgingstehuis. „Alleen is de kwaliteit beter", zegt Van Oos ten. „De klant kan immers kie zen." De Leidse ouderen in de wijken Groenoord, Zeeheelden- FOTO HIELDO KUIPERS buurt, De Kooi en Noord kun nen in hun vertrouwde huis, sommigen wonen er al 50 jaar, blijven wonen. Dat heeft voor velen een positieve uitwerking. Alleen wanneer iemand echt toe is aan opname in ziekenhuis of verpleegtehuis, wordt het con tract verbroken. „Maar wanneer iemand heel erg hard achteruit is gégaan en het einde in zicht is, dan gaan wij hem niet meer verhuizen. Zo n iemand kan thuis sterven." Brabants duo licht kwekers in Boskoop op SINT WILLEBRORD De politie heeft gisteren een 38- jarige inwoner uit het Westbra bantse Sint Willebord en een 26-jarige boomkweker uit het naburige Sprundel gearresteerd. Ze worden ervan verdacht 65 mensen in heel Nederland voor in totaal meer dan twee miljoen gulden te hebben opgelicht door goederen vooral plan ten en bomen te bestellen en niet af te rekenen. Onder de be nadeelden bevinden zich enkele tientallen boomkwekers uit de regio Boskoop. De verdachten zijn in hun woningen aangehouden. De politie heeft daarbij de admini stratie in beslag genomen, ter wijl huiszoeking ook nog vier vuurwapens opleverde. Ook een pand in Rijsbergen is door zocht. Sinds november vorig jaar, toen ze de eerste klacht over oplichting kreeg, heeft de politie aan het omvangrijke onderzoek gewerkt. De gedupeerden zijn vooral boomkwekers, maar ook handelaren in bloembollen, pootgoed, fruit, aardappelen, pallets en nog diverse andere zaken zijn benadeeld. Ook in België en Frankrijk zou het tweetal bedrijven hebben opge licht. De Willibrorder bezocht in augustus vorig jaar de boom kwekerij vakbeurs Plantarium in Boskoop. In de twee maanden daarna ging hij bij de kwekers op bezoek. Bijna alle deelne mers aan de vakbeurs werden door de oplichter benaderd. De op laediet gekochte plan ten en bomen werden na aan koop zo snel mogelijk weer ver kocht, vaak voor niet meer dan een fractie van de inkoopprijs. Dat gebeurde op veilingen in Aalsmeer. Naaldwijk en Rijns burg. Dat de oplichting pas later aan het licht kwam, komt door dat een maandenlange beta lingstermijn onder boomkwe kers heel gebruikelijk is. Tientallen titels per CD 39^5 (met aktiesticker) IA 95 Van Leest prijs I COMPACT DISCS - MUSICASSETTES Leiden. Haarlemmerstraat 119 Vestigingen in Arnhem, Breda. Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Leiden, Leidschendam, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Sittard, Tilburg en Zoetermecr. Verschillende kwekers zetten al snel vraagtekens bij de kre dietwaardigheid van de hen on bekende handelaar. Maar wan neer zij bij kredietinstellingen informeerden naar de krediet waardigheid van de Willibrorder kregen zij steevast te horen, dat het wel goed zat De man kocht steeds voor bedragen tussen de 20 (MM) en 50 000 gulden Voor één zo'n order had de Willibror der wel genoeg geld op de bank. Maar niet voor de vele tientallen transacties. De Haagse advocaat F. Grooss, die namens een groot aantal gedupeerden optreedt, onderzoekt in hoeverre hij de kredietinstellingen verantwoor delijk kan stellen voor de gele den schade. .Ze zullen moeten aantonen dat ze behoorlijk on derzoek hebben gedaan naar de kredietwaardigheid van de man", meent de advocaat.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18