Sportclubs vrezen leegloop 'Je eigen verleden komt weer helemaal boven' 'Ik zwicht niet voor Loevestein' Regio Leiden 'Nieuwbouwplan ondermijnt de unieke natuurwaarden' WOENSDAG 22 APRIL 1992 17 Fietser aangereden in Leiderdorp leiderdorp Een 50-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag op de Simon Smitweg in Leiderdorp van achteren door een perso nenauto aangereden. De fietser kwam ten val en liep enige schaafwonden op. De bestuurder van de personenauto reed door. Vrachtwagen in sloot leiderdorp» Een vrachtwagen geladen met bouwafval is gister morgen langs de Nieuweweg in Leiderdorp in de sloot beland. De bestuurder moest op deze smalle polderweg uitwijken voor een tegenligger, maar nam de bocht wat te ruim. De vrachtwa gen kwam in de berm terecht en kantelde in het water. Er heb ben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Drumband houdt rommelmarkt leiderdorp Drumfanfare Tamarco uit Leiderdorp organiseert op zondag 26 april een rommelmarkt in het clubgebouw aan de Splinterlaan 89a (achter gebouw Zijlkwartier). Er worden onder meer tuin- en kamerplanten verkocht. De rommelmarkt begint om 10.00 uur en eindigt om 16.00 uur. Geen minimarkt Zoeterwoude zoeterwoude De minimarkt bij de Eendenkooi in Zoeterwou- de-Rijndijk en de minimarkt in Zoeterwoude-dorp gaan dit jaar op Koninginnedag niet door. De minimarkt van Zoeterwoude- dorp wordt wellicht verplaatst naar een andere dag. The Bob Color in 'De Balken' wassenaar Rythm soulband The Bob Color speelt vrijdag 1 mei in 'De Balken' in Wassenaar. De band bestaat uit zeven le den, die elk ook hun eigen acts uitvoeren. Kaartjes voor dit op treden zijn verkrijgbaar bij cd-shop Kenta in de Langstraat en het scholierencafé 'De Balken'. Een kaartje in de voorverkoop kost 10 gulden, aan de zaal 12,50 gulden. De zaal gaat om 21.00 uur open. 'De Balken' is ondergebracht in Boerderij Ter Weer aan de Deylerweg 153 in Wassenaar. Hoorzitting over Endepoel III warmond wilfred simons Bewoners van het Leerpad in Warmond hoeven niet te vrezen voor verkeersoverlast in hun straat door de aanleg van de wijk Endepoel III. De ntelijke ordening kon de bezwaren van deze om wonenden gisteravond tijdens een hoorzitting voor een groot deel wegnemen. Er komt een weg door de buurt die zal aan sluiten op de Herenweg, waar door het Leerpad in elk geval wordt ontlast. Het Leerpad ligt ingeklemd tussen de nieuw te bouwen buurt aan de ene, en de Heren weg aan de andere kant. De ge meente is van plan om in Ende poel III een sporthal en 89 wo ningen te bouwen. Het gaat hier vooral om huurwoningen en twee soorten koopwoningen, waarvoor voornamelijk War- mondse woningzoekenden in aanmerking komen. Omwonenden konden gister avond hun bezwaren uiten over deze bouwplannen. Vooral de bewoners van het Leerpad, waar acht huizen staan, waren gekomen om voor hun belan gen te pleiten. Twee bewoners van de Kloos terwei aan de rand van Ende poel III vrezen dat de sporthal, die tegenover hun straat is ge pland, hun uitzicht zal beder ven en voor overlast zal zorgen. Zij verweten de commissie te weinig rekening te houden met de omringende bebouwing. Als de plannen worden uitgevoerd, kijken zij tegen de sporthal aan. Wethouder J. Wassenaar be streed deze mening gister avond. ,,De sporthal komt op flinke afstand van de Klooster wei te liggen en de huizen kij ken niet rechtstreeks op het complex uit." Een andere reactie kwam van de St. Matthias-parochie. De nieuwe wijk grenst aan de be graafplaats van de kerk en de pastoor vreest dat de rust op het kerkhof wordt verstoord. Woordvoerder van de parochie, G. van Leeuwen: ,,Ik denk dan vooral aan parkeerproblemen of aan etensluchten die vanaf de sporthal over het kerkhof waai en, om maar enkele zaken te Buurtbewoner K. van der Zalm is bang dat de nieuw- bouwplannen 'unieke natuur waarden' ondermijnen. „De zo ne rond het kerkhof en het ge bied van Endepoel III heeft een grote ecologische waarde. Er ligt daar een unieke oude strand- wal, die overal elders is opgeof ferd aan bollengrond. Alleen hier is er nog een stukje van te vinden." Volgens de Warmonder zijn er op en rond het terrein spech ten, roodborstjes, winterkonink jes, Vlaamse gaaien en verschil lende soorten mezen te vinden. Verder denkt hij aan allerlei in secten en vlinders die specifiek zijn voor dit gebied. Hij pleitte voor een 'groene slinger' in het bouwplan, waardoor de dieren vrijuit van het ene naar het an dere terrein kunnen gaan. Wethouder Wassenaar verze kerde dat de bezwaren van de omwonenden bij cle raadsbe- slissing worden meegenomen. Verenigingen maken bezwaar tegen bezuinigingen Leiderdorp De Leiderdorpse reddingsbrigade, de zwem- en polover eniging De Kleine Does (DKD), de Leiderdorpse Sportraad en de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden maken bezwaar tegen de bezuinigingen op hun jaarlijkse subsidie. De Sportraad vreest dat de sportverenigingen hierdoor 'leeglopen'. Het gevaar van opheffing is dan niet uitgesloten. De gemeentelijke com missie beroep- en bezwaarschriften boog zich gister avond over de protesten. inkomsten kunnen worden ge haald. De twee zwemverenigingen vinden ook dat op hun subsi dies dubbel wordt bezuinigd. Niet alleen moesten zé een kwart daarvan inleveren, ze moeten ook een hogere huur betalen in het sportcomplex de Does, dat door de bezuinigin gen de prijzen heeft verhoogd. Volgens de secretaris van de Reddingsbrigade H. Roest ver zorgt zijn vereniging bovendien een 'basisvoorziening'. „Kinde ren leren bij ons reddend Vaak zitten ze daar naast nog op een sportclub en als er om financiële redenen iets moet afvallen is dat vaak de reddingsbrigade." drie De subsidies van alle sportvere nigingen zijn voor dit jaar met 25 procent gekort. De reddings brigade en DKD protesteren daartegen, omdat zij bang zijn zichzelf uit geldgebrek te moe ten opheffen. De contributies kunnen niet verder worden ver hoogd en sponsors hebben geen interesse in de zwemclubs. Bovendien hebben de reddings brigade en DKD geen eigen kantine, zodat ook daaruit geen Commissie-voorzitter B. Oli vier liet gisteren doorschemeren dat hij de bezuinigingen op de sportverenigingen niet erg con sequent vindt. „Is er wel één lijn getrokken op alle sportsubsi- dies? Het college beweert dat al le sportsubsidies met 25 pro cent zijn verlaagd, maar het zwembad is niet procentueel De gemeente zou zich boven dien niet hebben gehouden aan de oorspronkelijke afspraak dat de subsidies voor drie jaar zou den vaststaan. „Daarmee is een soort schijnzekerheid gecre- eerd. Het college had de subsi dies voor drie jaar vastgelegd, maar komt nu toch halverwege tussenbeide", aldus Olivier. „Wat is dan nog de subsidie-afspraken jaar?" De Leiderdorpse Sportraad maakt gisteravond bezwaar te gen het hele welzijnsprogram- ma, dat de gemeenteraad in de cember goedkeurde. Volgens de Sportraad worden vooral grote re gezinnen getroffen door de stijgende contributies, die de bezuinigingen moeten opvan gen. Sponsoring van sportclubs biedt ook geen soelaas. „Als een sponsor gevonden wordt, wil deze ook publiciteit en maar weinig verenigingen kunnen die leveren. De bedrijven zijn het bovendien beu om enkele keren per week te worden gebeld met verzoeken om sponsoring", al dus de Sportraad. „Sportief Leiderdorp is de du pe van de gemeentelijke finan ciële tekorten", concludeert de Sportraad. „De gemeente is zich er onvoldoende van bewust wat zij hiermee aanricht. De sport verenigingen lopen leeg, waar bij het gevaar van opheffing niet is uitgesloten. Er komt meer jeugd op straat, met alle gevol gen van dien. En sporten is zo alleen nog maar mogelijk voor de elite van Leiderdorp. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) krijgt dit jaar helemaal geen subsidie meer. De NVBS noemt de bezuiniging 'een bit tere pil' en wijst op de negen Leiderdorpse leden die van de faciliteiten gebruik maken. Bo vendien probeert de vereniging in Leiden en omgeving openba re gebouwen toegankelijker te maken voor blinden en slecht zienden. „Wij doen een ernstig beroep op u om de voorheen gehanteerde subsidie van 27 gulden per lid niet geheel tot nul te reduceren", aldus de NVBS. De commissie geeft bin nen enkele weken schriftelijk advies over de bezwaren aan burgemeester en wethouders. voorschoten De Veurseweg in Voorschoten moet er een stuk vrolijker en vooral groener gaan uitzien. Het college van B en W wil dit jaar 15.000 gulden uittrekken om oude, slechte bomen en strui ken langs de weg te vervangen door nieuw groen. Vooral de daar groeiende lijsterbessen zouden in slechte staat verkeren. De kosten van het hele project zullen, gespreid over een aantal jaren, zo'n 100.000 gulden bedra gen. De aanplant is duur omdat de grond moet worden verbeterd en er veel bomen worden neer gezet. Door een 'zware' beplanting wordt het groen volgens de gemeente minder gevoelig voor vanda lisme. De aanplant aan de Veurseweg maakt deel uit van een 'groenplan' dat het groene Voorschoten ook groen moet houden. Zo moet het park Ter Wadding ook worden aangepakt en gebeurt het zelfde met het ruim 50 jaar oude Burgemeester Berkhoutpark. Hier staan volgens de gemeente vele honderden waardevolle boomsoorten, heesters en planten die aan een opknapbeurt toe zijn. Voor dit werk is dit jaar ongeveer 15.000 gulden beschik baar. Het geld voor de uitvoering van het groenplan komt uit het potje voor de dorpsvernieuwing. De gemeenteraad zal zich donderdagavond buigen over de plannen. fOTO HlflCO KUIPERS Historische vereniging 'Oud Wassenaer' geeft weer jubileumboek uit joost bouwmeester Gewapend met schaar en kam maakt de plaatselijke kapper uit Wassenaar zijn maandelijkse i tocht op de fiets langs alle boer- I derijen in de omgeving. De boe ren zijn druk bezig op het land, I maar dat vormt geen enkel be zwaar. Ze worden gewoon in het veld geknipt. Wanneer ie dereen aan de beurt is geweest, vertrekt kapper Stoute naar het volgende boerenbedrijf. Dit is een van de gebeurtenis sen die beschreven staat in het boek dat ter gelegenheid van het vijfendertigjarig jubileum van de historische vereniging 'Oud Wassenaer' wordt uitgege ven. Tijdens de jaarvergadering van de vereniging op 23 april zal het officieel aan de burgemees ter van Wassenaar, P.H. Schou- te, worden aangeboden. 'Oud Wassenaer' is in 1957 opgericht door een aantal en thousiaste Wassenaarders, die geïntereseerd waren in de ge schiedenis van hun woonplaats. Inmiddels telt de vereniging zo'n 260 leden, van wie de 72- jarige J. van der Marei de voor zittershamer hanteert. In 1972 werd Van Der Marei lid van de club en sinds 1985 heeft hij het voorzitterschap overgenomen. In zijn werkkamer hangen oude ingelijste prenten aan de muur en staat een boekenkast vol ge schiedenisboeken. „Mijn vader was altijd zeer geïnteresseerd in geschiedenis", zegt de voorzitter. „Hij snuffel de menig boek door op zoek naar historische gebeurtenis sen. Die fascinatie neem je au tomatisch over. Eerst had ik be langstelling voor de historie van mijn eigen familie. Toen ik hier in 1971 in Wassenaar kwam wo nen, wilde ik ook meer weten over de geschiedenis van mijn woonplaats." De voorzitter van 'Oud Wassenaer', van mijn woonplaats." En de geschiedenis van Was senaar gaat ver terug. Fragment uit de folder van de vereniging: „De geschiedenis van Wasse naar gaat verder dan het jaar 1150. Verder zelfs dan het begin van onze jaartelling, want een werkgroep, voortgekomen uit onze vereniging, heeft sporen van bewoning gevonden die da teren van rond 1800 vóór Chris tus. Eerder gedane vondsten gaan zelfs nog enkele honder den jaren verder terug in onze geschiedenis." De vereniging verzorgt lezin gen, excursies en tentoonstel lingen. Soms vormen deze acti viteiten een onderdeel van een officieel programma dat door de Kulturele Kern Wassenaar of door de, gemeente Wassenaar wordt georganiseerd. Ook tij dens de nationale Monumen tendag onderhoudt 'Oud Was senaer' goede contacten met de gemeente. Ze geeft bovendien advies over behoud en/of res tauratie van de 50 monumenten die het villadorp telt. Het jubileumboek is niet de eerste uitgave van de vereni ging. Bij het tienjarig bestaan kwam de bundel 'Historische verkenningen' uit. bij het vijf tienjarig bestaan rolde het boek 'Een bundel historische schet sen' van de persen en vijf jaar geleden werd de bundel 'Was senaar in woord en beeld' aan geboden op het gemeentehuis. Herkenbaar Van Der Marei is zeer te spre ken over de nieuwe uitgave van de hand van de 81-jarige D. van Straalen uit Rijswijk. Het auto biografische boek 'Herinnerin gen van een Wassenaarse boe renjongen' beschrijft het leven van een gezin op een boerderij. De 88 bladzijden met foto's, li tho's en tekst geven de lezer een beeld van het leven van de schrijver. Van Der Marei: „In de bundel worden activiteiten en gebeurtenissen vermeld die ik zelf heb meegemaakt. Er wor den heel herkenbare dingen be schreven en dat maakt het lezen zo aangenaam. Je eigen verle den komt weer helemaal bo ven." De auteur van het jubileum boek, Dirk van Straalen, werd in 1911 in Wassenaar geboren. An derhalf jaar geleden nam hij contact op met de historische vereniging en bood hij zijn le vensverhaal aan. Het aanbod werd met beide handen aange nomen. „Ik had in de loop der tijd al wat van mijn verhalen in de krant gepubliceerd", zegt au teur Van Straalen. „Maar nu worden die. samen met enkele nieuwe verhalen, gebundeld en uitgegeven voor een breder pu bliek. Het is voor mij een aange name verrassing, maar uitein delijk schrijf ik voor mijn kinde- Morgenavond wordt het jubi leumboek aangeboden in de kerkzaal van het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam Ook niet leden zijn vanaf 21.00 uur welkom. Haanraadts verheugd over besluit Raad van State leiderdorp uesbeth b De Leiderdorpse pharmaceut P. Haanraadts zegt 'niet te zwich ten voor een dictaat van apo theek Loevestein.' Haanraadts reageert daarmee op de uit spraak van de Raad van State, die gisteren besloot dat de apo theker de 'gedoogbeschikking' voor de hinderwetvergunning mag houden. De zaak werd bij de Raad van State aangespan nen door concurrent loeves tein, die op een steenworp af stand is gevestigd van Haan raadts nieuwe apotheek aan de Hoofdstraat. „Ik ben verheugd over de uit spraak van de Raad van State. Ik weet niet of de juridische strijd hiermee is afgelopen; ik ben niet degene die steeds allerlei procedures aanspant. loeves tein heeft nog een procedure lo pen omdat ze vinden dat ik de bouwvergunning ten onrechte heb gekregen. Ik weet niet of ze die intreldien naar aanleiding van deze uitspraak." Apotheek loevestein probeert sinds een jaar op alle mogelijke juridische manieren de vesti ging van Haanraadts tegen te gaan. Tot nu toe waren alle be zwaren bij de gemeentelijke commissie beroep en bezwaar schriften en de Raad van State tevergeefs. „De bezwaren zijn steeds gericht tegen de gemeen te, die de vergunningen afgeeft, maar ik ben natuurlijk direct betearfwbbende Doontai iflt afspraken steeds in mijn voor deel waren, sta ik wel steeds stc viger. Er zijn een aantal hobbels genomen. Haanraadts is het echter beu dat de concurrentie strijd wordt uitgevochten via ju risten. „Ik wou dat we nu eens normaal gingen werken en de klant lieten beslissen." Het conflict tussen de twee pharmaceuten stamt al uit 1989, toen beiden de apotheek aan het Loevestein wilden over nemen. „De toenmalige eige naar is verongelukt en ik heb destijds geprobeerd de apo theek over te nemen. Maar de huidige eigenaren kwamen met een idioot hoog bod. Ik heb toen besloten voor mezelf te be ginnen." De apotheek aan het Loeves tein werd overgenomen door de Rotterdammers G. Hof en J. Hu- bert. „Zij hebben een groot con cern achter zich staan, een groep van enige tientallen apo thekers. Het is dus een collec tief, ook al doen ze alsof het in dividuele apotheken zijn. Daar uit financieren ze dit soort za ken." AI vanaf het eerste moment dat Haanraadts probeerde zelf een apotheek op te richten, on dervond hij tegenwerking van de Loevestein-eigcnarcn. vertelt hij. „Zij schrijven continu brie ven aan leveranciers en aan alle Ijeiderdorpse bankdirecteuren met de boodschap dat ze geen zaken met mij moeten doen. Een bedreiging zeg maar." Onderhandelingen om het conflict te sussen, hadden geen effect. „We hebben om de tafel gezeten, maar dat was een was sen neus. Het was geen onder handeling maar een dictaat en daar zwicht ik niet voor. Zij willen het onderste uit de kan ze willen dat ik bij hen in loon dienst kom, ze willen deze loka- tic overnemen en de vestiging aan het Loevestein opdoeken Daar voel ik natuurlijk niets voor. Zij houden nu de poot stijf en willen het niet zakelijk bekij ken." Loevesteias beherend apo theker H. de Groot weigert r te geven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17