Speciaal onderwijs eist duidelijkheid 'Om elf uur is het toch welletjes' Bouwwereld moet nog meer doen aan milieu Leiden toENSDAG 22 APRIL 1992 I)xfordse pubs houden zich keurig aan sluitingstijden 1/aarom blijven de Britse pubs pch op zo'n ordelijke tijd dicht- faan? In het gedisciplineerde en fcin tradities hechtende karak- jer van de Engelsen ligt slechts jen deel van de verklaring. Al jan in Oxford de politie de vijf- jg pubs niet regelmatig contro- "eren, 'The Old Tom' sluit om gf uur 's avonds resoluut het hervat. ,Als de klanten dan nóg liet genoeg hebben gehad...", eageert een barkeeper. Maar jen ander verzint een list. Het is een misdaad iemand die jronken is drank te schenken' haat er op een bordje in 'The bid Tom' te lezen. De pub, al weehonderd jaar gelegen aan bxfords hoofdstraat St. Aldate's fegenover het legendarische Christ Church College, straalt je huiselijkheid uit van Coro- Mtionstreet. Ze mocht, net als jndere kroegen in Engeland en Wales, de sluitingstijden iets rersoepelen. Wat inhoudt dat ze joortaan niet alleen 's ochtends |n 's avonds maar ook in de jniddaguren open mag. ,,We hebben het een tijdje ge probeerd", reageert barkeeper Luke Usowicz, ,,en we hebben p die twee maanden meer pro blemen gehad dan in alle jaren Baarvoor. Dronkaards uit pubs flie 's middags wel sloten, kwa- (nen hier naar toe. En de men- jen kunnen toch niet meer op. Het kostte extra personeel, dus we zijn er mee opgehouden." The Old Tom' liet de middag uren zitten en ging 's avonds in plaats van om half elf dertig mi nuten later dicht. ,,Dan is het toch welletjes, je moet oprui men, de gasten krijgen nog twintig minuten om hun glas leeg te drinken", zegt Usowicz. Op zondag is het half elf - plus tien minuten sparetime. 'The Old Tom' is, zoals verre weg de meeste pubs in Oxford, eigendom van een brouwerij - in dit geval Morrells. De brou werijen stellen personeel aan op wiens naam de vergunning komt. Wil zijn baan niet wil ver liezen, doet dus zijn best de ver gunning te houden. Pizza Een paar honderd meter verder ligt op de kruising tussen Glou cester Street en George Street 'The Old Orleans', eeh stijlvolle eetgelegenheid/annex pub die een jaar geleden geheel in New Orleans-stijl werd opgetrokken. Zeven dagen per week open van elf tot elf. „We hebben aparte vergunningen voor restaurant en bar", legt barkeeper Julian Barron uit. Een bezoekster meent dat 'natuurlijk iedereen wil dat de bar langer open is'. Ze somt zo twee namen op van naburige pubs die met een truc de sluitingstijd een uurtje rek ken. „In dit land mag je wel bij eten onbeperkt drank serveren. Dus maken sommige pubs na elven even een pizzaatje en slui ten tegen twaalven." Gratis drank mag na elven ook. Tussen 'The Old Orleans' en 'The Old Tom' ligt aan de hoofdstraat 'The Bulldog', een 'free house' en dus particulier bezit. De eigenaar heeft een vergunning om zijn gasten een avond in de week de uit Japan overgewaaide Karaoke-rage te tracteren. Dat houdt in dat zanglustigen hun favoriete cd- video-clip kiezen en in een mi crofoon de tekst van de hit - die ook op de tv verschijnt - over- dovend meezingen. De Bulldog is goed geïsoleerd. Politie „Om je de waarheid te zeggen hebben wij niet voldoende mankracht om alle pubs regel matig te controleren. Heel af en toe wordt er een vergunning in getrokken", zegt de Oxfordse politie-inspecteur Roger Picton in het hoofdbureau aan het eind van St. Aldate's. „We zijn samengegeaan met een ander district." Zoals het met reorga nisaties gaat, waren er plotse ling nog maar vijf in plaats van acht agenten voor controlewerk. „Onze wetgeving voor de ver gunningen is bovendien inge wikkeld, een paar boekdelen. Van elke pub ontstaat er gaan deweg een dossier. De een krijgt meer bezoek dan de ander, maar op z'n hoogst controleren we ze een keer in de drie maan den. Het gaat bij controle niet alleen om tijden, maar ook om wat er verkocht wordt." Op het platteland nemen de pubs het trouwens minder nauw, ze staan er vrijer en sluiten ge woon de gordijnen. De kans op controle is klein. Julian Barrow van The Old Orleans' kan zich ondertussen geen controle herinneren in het afgelopen jaar. Dat in Oxford een stuk of vijf clubs - met mu ziek en ander entertainment - wel tot twee uur 's nachts open mogen zijn steekt hem een beetje. „Wij hebben slechts een vergunning voor twee muzikan ten, we willen er vier. Maar het aantal vergunningen wordt in de hand gehouden. Maar die clubs... Ach, money talks. Ze zullen er wel voor betalen aan de politie, maar dat valt natuur lijk nooit te bewijzen." De Oxfordse sterke arm kan echter nauwelijks met drank in de pub worden gepaaid. Het bureau kent een eigen pub, rij kelijk voorzien van spiritualiën. „Hier kun je drinken in je eigen tijd, wanneer je wil", legt In spector Picton uit en vraagt de fraaie barkeepster om een lager. n St. Aldate's in Oxford. LEIDEN De bouwwereld moet aan het milieu. Het bouwafval dient de komende jaren met dertig procent te verminderen. Ne gentig procent van het resterende afval moet voor de eeuwwisseling geschikt zijn voor hergebruik. Dat was gister avond in Leiden de boodschap bij de start van de Milieuboot die het Neder lands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) de komende maanden door heel Nederland laat va ren. In totaal wordt aangelegd in 22 ste den. Ondernemers uit de Leidse regio hadden de primeur. De circa 100 aanwezigen kregen voor lichting over een systeem van milieu zorg dat de NVOB heeft laten ontwikke len. Doel is bedrijven bewust te maken van die kleine dagelijkse foutjes op milieugebied. „Ik wil niet de indruk wekken dat het om zaken gaat waarvoor het hele bedrijf op z'n kop moet worden gezet", aldus NVOB-voorzitter J. Nietsch in een toespraak. Als het aan zijn vereniging ligt, schrijven bouwon dernemers zich massaal in voor de bij behorende cursus. Na het volgen hier van kan op verzoek van de aannemer het bedrijf worden doorgelicht. Deskun digen komen een kijkje nemen en advi seren de directie over milieuvriendelij ker werken. De aandacht voor het milieu van de NVOB is niet zo maar een vrijblijvende geste. De overheid heeft in het Natio naal Milieubeleidsplan maatregelen ge- eist om bouwafval te beperken en waar mogelijk opnieuw te gebruiken. De Ne derlandse bouw produceerde in 1990 circa 10 miljoen ton afval. Op dit mo ment wordt driekwart daarvan aange boden voor hergebruik. Dat moet vol gens minister Alders (VROM) in ieder geval naar 80 procent. De NVOB hoopt op tien procent meer. Ze heeft nog 21 steden te bewerken. Hoeden en petten. Vroeger op de Botermarkt te koop. Nu is er alleen nog een koffieshop annex kunstlokaal dat herinnert aan de tijd dat hoofddeksels nog zo gewoon waren als een koekje bij de koffie. Scholen roepen Wallage ter verantwoording Zes Leidse mik- en lom-scholen hebben staatssecretaris J. Wallage (PvdA/onderwijs) gezamenlijk een brief ge stuurd, waarin ze hem om opheldering vragen over zijn plannen met het speciaal onderwijs. In een toelichting zegt woordvoerder B. Simmelink dat Wallage de wet moet uitstellen die in 1995 het speciaal onderwijs met het basisonderwijs nauw moet doen samengaan. ,,In 2000 kan zo'n wet er misschien wel komen." LEIDEN EMIEL FANGMANN Dertig petten hangen in het voormalige pand van Nolet. Beetje armoedig, vindt koffiehuiseigenaar Henri Timmerman. Hij vraagt leidenaars die een hoofddeksel hebben liggen het even langs te brengen. FOTO HIELCO KUIPERS Wie zich de Botermarkt van vroeger even voor de geest haalt, denkt ongetwijfeld aan de firma Nolet. Deze wat chique modezaak is al jweer een aantal jaren uit het istadsbeeld verdwenen. Waar eerst de hoeden, petten en dure pakken werden verkocht, is nu een koffieshop gekomen. Let wel, een koffieshop in de oude betekenis van het woord. Dus niet zo'n stinkend hok waar je allerlei verdovende middelen i kunt krijgen en vreemd wordt aangekeken als je een bakkie leut bestelt. Pet-koffie Uitbater Henri Timmerman I omschrijft zijn winkel als een j eet-, drink- en kunstlokaal. De j deuren zijn overdag geopend Ivoor een non-alcoholisch drankje of een lunch. In de avonduren is de zaak beschik baar voor feestjes. Timmerman 1 zit zo'n jaar of twee aan de Bo- termarkt en acht de tijd rijp voor een verandering van het interieur. De Leidenaar geeft blijk van his torisch besef. Met een knipoog naar de oude Nolet wil hij een grote verzameling hoeden en petten aan de wand hangen. Een klein beginnetje heeft hij al. Aan de lange muur in de zaak hangen circa dertig hoofddek sels aan een rails. Beetje armoe dig aantal, vindt Timmermans. „Vroeger hingen ze in het gan getje naar de keuken, daar leek het nog wat. Maar op die grote wand vallen ze in het niet." Daarom moet die verzameling petten maar eens wat groter. Timmerman roept alle Leide- naars die ergens nog een hoed I of pet hebben liggen op die even langs te brengen. Versleten I of nieuw, mode of ouderwets, mooi of lelijk, het maakt niet uit. Trots wijst hij op een mario- nettehoed; „Heb ik voor mijn verjaardag gekregen." Kortom, alles is welkom. Timmerman belooft een ieder die een hoofd- I deksel aanlevert een kopje kof- fieofthee. Toegegeven, een wat karige geste, maar ja, de boter markt zonder Nolet is ook niet meer wat-ie was. Voor paal Een 18-jarige Amsterdamse die vorige week haar fiets had 'ge stald' op het Leidse station, maakte een opmerkelijke ver dwijning mee. Bij terugkomst was niet alleen haar rijwiel spoorloos, maar ook de lan taarnpaal waaraan de tweewie- Ier met een ketting was vastge zet. „De agent op het bureau vroeg of hij gewoon maar moest opschrijven dat mijn fiets met lantaarnpaal en al is meegeno men. Als ik 'm aan die paal zet wordt-ie zeker niet gejat, dacht ik nog. Ik had hem graag in de fietsenstalling gezet, maar die was vol", aldus de verbouwe reerde Amsterdamse. Bij terugkomst in Leiden was de fiets verdwenen Nou kijk je daar niet meer van op, maar een ge jatte lantaarnpaal is ook tegen woordig nog wel iets bijzonders. Ook nog even gekeken of ze soms voor paal stond voor de camera's van Banana-split. Maar die vyaren niet te ontdek ken. „Eerst twijfelde ik even aan mijn geheugen en verstand, maar ik zag dat een tegel bij de vermoedelijke plek een andere kleur had. Dus was die paal echt weg en ook twee anderen die op enkele meters afstand ston den." De verbaasde forens belde maar eens met de gemeente, die van niets wist en haar doorverwees naar het energiebedrijf: 'die gaan over lantaarnpalen'. Bij de EWR wisten ze ook niets: „Mis schien hebben ze bij het station wat weggehaald. Daar zijn ze aan het verbouwen, ja. Voor een weggehaalde fiets moet u toch bij de politie zijn. Die haalt ze op", aldus een EWR-vertegen- woordigster. De politie toonde zich evenmin expert op het gebied van lan taarnpalen, maar het fietsen- team was wel in actie geweest vorige week. Ze hadden het plein 'schoongeveegd' van fiets wrakken: ,,U kunt uw fiets ko men ophalen, al staat er wel boete op van twintig gulden. U krijgt een accept giro via Leeuwarden. Er is iets in de wet gekomen, waardoor u meteen moet betalen. Anders kan het hoog oplopen." Paal-team Is dat team van de politie dan zo fanatiek dat ze de fiets met paal en al meenemen? Dat be looft wat als je je rijwiel aan de stationsmuur vastketent. De dienstdoende agent denkt niet dat zijn collega's iets te maken hebben met de spoorloze licht- pilaar. „Met vragen over dat ding moet u maar naar de ge meente." De Amsterdamse heeft haar fiets teruggekocht voor twee tientjes. Maar ze zou eigenlijk ook wel heel graag wil len weten waar nou die ver draaide palen zijn gebleven. Heeft u iemand met zo'n ding onder de arm zien lopen? Laat het even weten. Roy Klopper en Loman Lcefmam Wallage heeft in de nota 'Weer samen naar school' aangekon digd wettelijk te regelen dat elke school voor speciaal onderwijs zich bindt aan vijftien basis scholen. De Leidse scholen vin den dat de nota veel vragen openlaat, die door Wallage niet worden beantwoord. Wallage wil de groei van het speciaal onderwijs stoppen en de basisscholen extra mogelijk heden geven om moeilijk leren de kinderen op te vangen. In de regel gebeurt dat straks in ver banden van protestantse, ka tholieke of openbare aard. Zo hebben de protestant-christelij ke mik- en lom-school samen 25 basisscholen in de regio ge vonden. dat moeten er 30 wor den. Op 1 juli aanstaande moet bekend zijn welke scholen gaan samenwerken. AGENDA WOENSDAG 22 APRIL Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur Oegstgeest Bridge-drive m Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur DONDERDAG 23 APRIL Leiderdorp Klaverjassen en sjoelen bij Tamarco, clubgebouw Splinteriaan 89a, aan vang 20 00 uur Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15 30 uur Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vliet/aal, Raadhuislaan43. van 16.00 tot 17.00 uur. Vrouwen gewond LEIDEN Twee Leidse vrouwen van 31 en 18 jaar oud zijn gistermiddag gewond geraakt bij een ver keersongeval op de Sumatra- straat. De 31-jarige fietsster wil de rond vier uur de Sumatra- straat inrijden. Daarbij werd ze niet opgemerkt door de 18-iari- ge die op een brommer reed. Bij de botsing die volgde, liep de oudste een gebroken arm op en de bromfietsster kneuzingen aan knie, hand en stuitje. De twee zijn voor behandeling naar het AZL vervoerd. De protestant-christelijke De Manse (mik) en de Arentshorst- school (lom), de roomskatholie- ke Sint Jan (lom) en Sint Pan- cras (mik) en de openbare Twee Sleutels (lom) en de Dr. van Voorthuysenschool (mik) vin den echter dat Wallage veel te hard van stapel loopt met zijn plannen. Het speciaal onderwijs is nu nog bij een aparte interim- wet geregeld die in 1995 afloopt. „Als het zo snel gaat zoals Wal lage wil is het dei hl vooi li bid het speciaal onderwijs en het basisonderwijs. Dan wordt al leen de minister van financiën er beter van", zegt Simmelink, directeur van de protestant- christelijke Arentshorstschools (lom). De scholen wijzen de staats secretaris er op dat de nieuwe samenwerking betekent dat er minder soepelheid tussen spe ciale en basisscholen komt. Nu gaan leerlingen bijvoorbeeld van een katholieke basisschool leiden» De gemeenteraadsfractie van Groen Links is tegen een ver soepeling van het vrouwenvoor- rangsbeleid op Leidse scholen. Fractielid R van Schreven toon* de zich gisteravond tijdens de raadsvergadering verbaasd over uitspraken van onderwijswet houder H. Koek. Die zei in een artikel in deze krant dat op sommige scholen al zoveel vrouwen werken, dat mannen meer kansen moeten krijgen. Van Schreven vindt het hele maal niet de juiste tijd om over versoepeling van het vrouwen- voorrangsbeleid op scholen of bij andere gemeentelijke direc ties te praten. „Zeker niet als je ziet dat we vanavond afscheid naar een openbare lomschool, omdat die in de huurt is. i «onmin heeft Wd^e he paald of de school voor speciaal onderwijs in het gekozen ver band een stem krijgt, die gelijk is aan de totale stem van de sa menwerkende basisscholen. Wallage wil dat een samenwer kingsverband het geld zelf on der elkaar verdeelt. Dit kan ten koste gaan van geld dat nu rechtstreeks naar het speciaal onderwijs gaat. Mogelijk ver dwijnen er dan klassen of hele scholen voor speciaal onder wijs. De scholen voor speciaal onderwijs vrezen ook dat de ex tra psychologische en maat schappelijke ondersteuning voor hen straks in het niets op lost. Twee jaar terug zijn de scho len voor speciaal onderwijs al een andersoortige samenwer king aangegaan met basisscho len. „Nu wil Wallage dus een ander verband met twee keer zoveel basisscholenaldus Simmelink. „Uit die eerdere sa menwerking blijkt, dat wij wil len onderzoeken of het onder scheid tussen speciaal onder wijs en basisonderwijs moet verdwijnen. Als het kind er be ter van wordt zijn we er niet te gen. Maar geeft ons er dan de tijd voor en pas goede inspraak toe." nemen van een van de weinige vrouwelijke raadsleden Zij doelde op het vertrek van D66 raadslid P. Verzantvoon. een van de 9 vrouwen in de 39 leden tellende raad. Verzantvoort wordt opgevolgd door een man. Wethouder Koek was niet aanwezig. Namens Koek zei personeelswethouder A. van Bochove dat in het betreffende krante-artikel 'in geen enkel op zicht haar visie op het doelgroe penbeleid is weergegeven Van Bochove zei verder dat in sep tember door de raadsfracties verder wordt gesproken over het doelgroepenbeleid van de gemeente, dat niet alleen vrou wen maar ook allochtonen en gehandicapten voorrang geeft bij vacatures. Buurt redt pandjes van beschildering LEIDEN» De gevel van de nieuwe Dagmarktvestiging aan de langr Mare wordt niet over de hele lengte van de luifel in de kleuren groen en geel geverfd. Dat zijn de supermarkt en buurtvereniging Maredorp overeengekomen. Van de arie panden waar de Dagmarkt in komt. blijft er een in de originele staat. De Dagmarkt wilde oorspronkelijk wel alle drie panden ter herkenning in de felle 'clubkleuren' be schilderen. Buurtvereniging Maredorp drong er echter bij de super markt op aan om de historische panden zo min mogelijk aan te tasten. Het monumentale gebouw naast de panden, waarin voor heen een technisch handelsbureau zat en dat gaat dienen als op slag, wordt ook niet beschilderd. Groen Links gekant tegen versoepeling vrouwenbeleid JHM#5

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15