Leiden Regio Vierde parkeergarage komt toch weer in beeld 'Beschuldiging van SP slaat nergens op' 'Vergadering in Leiden gaat door' 'Geef kinderen meer ruimte op vrijmarkt' Extern bureau bekijkt cijfers van AMF Reece Diensten toch gesplitst M'NHUIS M'N SIERADEN M'N GEZONDHEID? Jazeker. DVZ verzekert het! WOENSDAG 22 APRIL 1992 13 Lantaarnpaal zoek /t r Bij het station raak- I D te vorige week niet alleen een fiets zoek, maar ook de lantaarnpaal waar ze aan vast stond Leegloop /t -j De Leiderdorpse I Sportraad vreest dat sportverenigingen door bezuinigingen op hun jaar lijkse subsidie 'leeglopen' Y KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS 'Realistenhouden vast aan contract i deze VERVOLG VAN VOORPAGINA De Rotterdamse voorzitter T. van Baarle van Realisten Neder land is stomverbaasd over de annulering van de bijeenkomst van zijn partij door het Haag- sche Schouw. De Realisten had den daar voor 2 mei een zaal besproken. Van Baarle: „Ik weet officieel nog van niks, maar als het klopt wat u zegt, is daar het laatste woord nog niet over ge sproken. Wij hebben een con tract afgesloten en daar houden wij het hotel aan. Rekent u er maar op dat we 2 mei in Leiden vergaderen." Een woordvoerder van het Haagsche Schouw zegt nooit te hebben geweten wat voor een club Realisten Nederland is. „Die naam kan zo veel beteke nen." Een lid van de partij die de zaal kwam bekijken heeft ook met geen woord gerept over de politieke kleur van zijn partij. Dat vindt de hotel woordvoerder overigens geen probleem. „We hebben hier wel meer politieke bijeenkomsten. Je kunt je als hotel-directie niet bezighouden met de vraag of je het eens bent met de mening die er wordt verkondigd." Hij benadrukt dat het intrekken van de afspraak wordt ingegeven door dreigende ongeregeldhe den. Van Baarle denkt hier an ders over: „In Breukelen was al tijden tevoren gedreigd met ac ties als de vergadering zou doorgaan. Daarvan is in Leiden nog niets gebleken." f Het Meldpunt Discriminatie wist gistermiddag niets van de voorgenomen vergadering. Een woordvoeder v; zegt zelfs nog nooit van de par tij te hebben gehoord, hoewel Realisten Nederland hebben meegedaan aan de vorige Tweede Kamer-verkiezingen. Hij kan evenmin melden of het meldpunt actie gaat onderne men indien de bijeenkomst van de partij toch doorgaat. „Dat moet ik eerst met de rest van het bestuur bespreken." Realisten Nederland ont houdt zich zorgvuldig van dis criminerende opmerkingen, maar legt, gezien ook haar meest recente partijblad, veel nadruk op het thema buitenlan ders en criminaliteit. In haar blad meldt de partij dat ze 'het niet toejuicht dat Nederland een multi-raciale samenleving is geworden'. Ook wordt mel ding gemaakt van grote aantal len Marokkanen in de Neder landse gevangenissen. De Rotterdamse voorzitter T. van Baarle ontkent dat zijn par tij een discriminerend clubje is. „Dat past niet in een democra tie. Wij zijn niet racistisch of fascistisch." De constatering dat er tussen de regels door wel de gelijk tegen buitenlanders wordt geageerd schuift hij terzijde. „Er staat wat er staat en alleen daar aan acht ik me gehouden." De Leidse politie neemt geen maatregelen in geval de verga dering van de Realisten Neder land doorgaat. Volgens voor lichter D. Graveland is hiervoor geen aanleiding. „Er zijn geen bedreigingen geweest zoals in Breukelen het geval was." Wel houdt de politie toezicht als de partij op 2 mei bij elkaar komt. Burgemeester C Goekoop zal bij de Vereniging Koninginnedag be pleiten dat meer kinderen op Koninginnedag een standplaats kun nen krijgen op de vrijmarkt. De eerste burger zegde dit gisteravond toe na vragen van het CDA-raadslid L van Veïzen. Die maakte zich bezorgd over het 'gro te aantal kinderen' dat zou zijn teleurgesteld. Het raadslid wil weten of er sprake is van ruimtegebrek op de vrijmarkt dan wel van gebrek aan materialen. Goekoop kende het antwoord op die wagen gisteravond (nog) niet. Volgens de burge meester is de Vereniging Koninginnedag zelf ook overvallen door de grote belangstelling van kinderen voor de vrijmarkt. LEIDEN Een extern adviesbureau moet aangeven of de cijfers kloppen die de directie van het in grote problemen verkerende Leidse bedrijf AMF Reece onlangs heeft gepresenteerd. Volgens de Amerikaanse directie moe ten 65 van de 100 arbeids plaatsen verdwijnen. De firma, die onder meer naaimachines voor de confectie-industrie maakt, zit diep in de rode cij fers door de verslechterde eco nomie en door de zwakke con currentiepositie. De inschakeling door de on dernemingsraad van externe deskundigen is de uitkomst van het beraad dat de directie gisteren met de bonden heeft gehad. Het beraad is van zeer korte duur geweest en was vol gens P. Fortuin, districtsbe stuurder van de industrie- en voedingsbond CNN', weinig in houdelijk. Hij en zijn collega's van FNV «I Unie BUI I' heb ben van meel af aan grote vraagtekens gezet achter de drastische reorganisatieplan nen van de directie. Al enige tijd dringen de bonden aan op een nadere onderbouwing van de cijfers en een plan met toe komstperspectief. De bonden zijn dan ook niet ontevreden met de inschake ling van externe deskundigen. Totdat de ondernemingsraad van Reece het verslag van het bureau binnen heeft, gebeurt er niets, zo zijn directie en bonden overeengekomen. Bij Reece was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. de voorbereiding van plannen, worden ondergebracht bij de dienst bouwen en wonen. Een amendement van de SP om de pijn bij civiele werken wat te verzachten werd door geen enkele andere fractie ge steund. De SP wilde ook-de af delingen 'voorbereiding wegen en rioleringen, voorbereiding nieuwbouw bruggen en water werken en landmeten' onder brengen bij de milieudienst. De gemeenteraad heeft gister avond definitief besloten de di rectie civiele werken te splitsen, ondanks de weerstand die bij de betrokken ambtenaren leeft. Ook een aantal andere directies wordt gescheiden. De ambtenaren die zich be zighouden met het onderhoud van de stad komen terecht bij de nieuwe dienst milieu. Dege nen die zich "bezighouden met Pas als de drie parkeergarages vaker worden gebruikt, wil de gemeenteraad een vierde parkeerkelder bouwen. De grootste tegenstander daarvan, Groen Links, is onlangs overstag gegaan. Het parkeerterrein van het Hoogheem raadschap van Rijnland aan de Boommarkt komt in de ogen van de gemeente in aanmerking voor de bouw van de vierde garage. ca-gelegenheid. Tevens .wordt bekeken of het Leids Vrijetijds centrum (LVC) in de plannen kan worden betrokken. Maar het is niet uitgesloten dat het LVC verhuist naar een andere plek in de binnenstad. Het is de bedoeling dat in de buurt van de Stadsgehoorzaal een luxueus winkelcentrum LEIDEN» JANET V VERVOLG VAN VOORPAGINA Die kan deel uit gaan maken van een uitgebreid nieuwbouw- plan in de omgeving van de Stadsgehoorzaal, die een andere functie krijgt. De zaal wordt omgebouwd tot muziekcen trum met congreszalen en hore- wordt gebouwd. Plannen daar voor zijn in december gelan ceerd door de Maatschappij voor Bedrijfsobjecten (MBO). Om dit deel van de binnenstad aantrekkelijker te maken, heeft de MBO voorgesteld de Waag- brug weg te halen en de Rijn op een andere plek te 'overkluizen'. Een alternatief voorstel van de ambtelijke projectgroep is om de Kippenbrug (richting Vrou- wensteeg) aan te passen, zodat dat een goede route wordt voor fietsers die naar de binnenstad willen. Een woordvoerder van het hoogheemraadschap liet van ochtend weten op de hoogte te i de plannen van de ge- voor een parkeergarage. „Onderzoek dat tot doel heeft de binnenstad te verbeteren, daar zijn we nooit op tegen. We wachten de resultaten af en dan zien we verder aldus deze woordvoerder. Het hoogheem raadschap vindt het te vroeg om een standpunt in te nemen over de bouw van een garage op zijn parkeerterrein en de gevolgen daarvan voor het personeel. De plannen voor het gebied rond de Stadsgehoorzaal wor den vanavond besproken door de raadscommissie voor econo mische zaken. Integratie van gehandicapten De ouderenverenigingen VOGG cn Philadelphia afdeling Leiden houden op 29 apnl een discussieavond over het thema integratie van verstandelijk gehandicapte mensen. De onderwijs-integratie krijgt in het bijzonder de aandacht in de kuipzaal van de Vredes- kerk aan de Van Vollenhoyenkade 21 in Leiden. De aanvang is Vernielingen school Kiljanpand Op en rond een school aan het Kiljanpad is tijdens het paasweek- einde een groot aantal vernielingen aangericht. Met vuurwerk wer den ruiten 'opgeblazen' en verder werd een bank gebroken, twee lichtkoepels vernield, de muren beklad en de fietsenrekken in de sloot bij de Telderskade gegooid. De schade loopt in de duizenden guldens. Van de daders ontbreekt elk spoor. De la Mar over vuiloven Ypenburg DVZ Verzekeringen introduceert de vriendelijkste manier van verzekeren: de flexibele com binatiepakketten. Of u nu een woonhuisverzekering afsluit, een kostbaarhedenverzekering en een ziektekostenverzekering, öf kiest voor een andere combinatie van verzekeringen die u niet kunt mi9sen: u betaalt altijd de laagste premie voor de ruimste dekking. Hoofdkantoor Rijnstraat 46-48 2223 ED Katwijk Tel. .01718-29881 Bijkantoor: Proosdijweg 16 6714 AL Ede Tel08380-32714 Bovendien kunt u de premie voor alle verzekeringen die u afsluit, door middel van een vast maandbedrag voldoen. Onaangename verrassin gen zijn dus uitgesloten. Sluit u ook een ziektekostenverzekering af, dan kunt u bovendien rekenen op een zeer aantrekkelijke korting op de toch al scherpe ziektekostenpremie. Meer over deze nieuwe manier van verzekeren leest u in het informatiepakket, dat u gratis kunt aanvragen bij DVZ Verzekeringen in Katwijk, Eén telefoontje naar DVZ is voldoende. Het informatiepakket wordt u per omgaande toegezonden. Het telefoonnummer van DVZ Verzekeringen is: 01718-29881Doen! De beschuldiging van de SP dat in 1989 een rapport van deze partij over de vermindering van de afvalberg achter is gehouden 'slaat nergens op'. Dat zei milieuwethouder H. de la Mar van Groen Links gisteravond tij dens de raadsvergadering waar in SP-raadslid C. Vergeer de gang van zaken rond de vuilver branding bij Ypenburg aan zwengelde. De la Mar voelt eveneens wei nig voor een diepgaand onder zoek door een onafhankelijke commissie. Die moet volgens de SP de gebeurtenissen die uit eindelijk hebben geleid tot het voorlopig afblazen van het 1,5 miljard gulden kostende project onderzoeken. „Ik ben lid van het dagelijks bestuur en ik kan dus eigenlijk ook niet reageren op de vraag naar zo n onderzoek. Dat moe ten de betrokken gemeentera den maar doen", aldus De la Mar. In de Leidse raad bestaat weinig behoefte aan een onder zoek naar de werkwijze van het Sava-bestuur. De andere frac ties vonden het voorstel van SP zelfs niet eens de moeite waard om er op te reageren. Het besluit om de bouw van de vuiloven op te schorten werd vorige week door het besuur van Sava genomen. Volgens de SP had zo n besluit al veel eer der kunnen worden genomen. Daarmee was in de ogen van de SP voorkomen dat de betrokken gemeenten zoveel geld in het project hadden gestoken. De SP zegt al in 1989 een rapport te hebben gepubliceerd waaruit blijkt dat zo n grote vuilverbran ding niet nodig is. De la Mar benadrukte dat er Het SP-raadslid Cor Vergeer. destijds wel meer partijen wa ren die net als de SP wilden dat de afvalberg kleiner zou wor den. „Het verschil is alleen dat het beleid van rijk, provincie en gemeenten er pas nü op is ge richt om de hoeveelheid daad werkelijk terug te dringen. Er is een omslag gekomen in het denken van burgers en bestuur ders, die omslag was er in 1989 nog niet. Er worden nu strenge ren, desnoods gebeurt dat met dwang. En dat dat zo is, weten we pas sinds het vorig najaar De milieuwcthouder toonde zich verder veel minder somher over de financiële gevolgen van het besluit geen nieuwe instal latic te bouwen dan de SP. Weliswaar is er al 88 miljoen gulden in bet project gestoken. ARC HU f FOTO HtlLCO KlMftRS maar een deel van dat geld komt terug door de grond bij Ypenburg te verkopen Volgens l>e La Mar is het afblazen van het project voor de burgers fi nancieel minder nadelig dan een besluit om door te gaan met de installatie. Het parkeerterrein van het hoogheemraadschap aan de Boommarkt. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13