in~i m m pi pi pi pi pi Leven in quarantaine 'Nederland vindt eigen cultuur niet interessant' Rtv show De dubbele betekenis van 'Natuurlijk Nederlands' Kijkers negeren 'Rondom Tien' WOENSDAG 22 APRIL 1992 10 ZOGEZEGD Ik probeer steeds een kuif in mijn haar te kammen. Het blijft twee minuten zitten en dan hangt het weer zoals het zelf wil, slap en lelijk. Dus ik kan twee dingen doen: óf ik geef het op. óf er moet een hele sterke ventilator op het podium komen." (Bono, zanger van U 2 in Revu) „Ik ben opgevoed in een tijd dat men niet over seks sprak en het zeker niet aanmoedigde om er mee te experimenteren. Ik kom uit een katholiek gezin in een klein dorp waar de kerktoren bo ven alle huisjes uitsteekt en waar meneer pastoor het voor een groot deel voor het zeggen heeft." (Goedele Liekens in VARA TV-Magazine) Als tiener was ik in het alge meen tamelijk brutaal, maar wat meisjes betreft zeer verlegen. Als een klasgenoot een feest gaf, zat ik al een half jaar van tevoren in de zenuwen welk meisje ik in vre desnaam mee moest vragen. Het is me nooit gelukt toen, als het er op aankwam haakte ik altijd af." (Frank Kramer in Studio) „Ik moet er niet aan denken dat mensen eeuwig mogen leven. Lijkt me verschrikkelijk. Om gek van te worden. De dood is toch een prachtige zekering. Als de dood niet bestond, had je al die emoties, al die pijnen eventueel, zonder dat er een redding in zicht was." (Robert Long in Revu) ,,lk wil best een journalistiek pro gramma op televisie presenteren. Ik vind dus dat ze op korte ter mijn Paul Witteman moeten ont slaan, zodat ik aan de slag kan. (Pieter Jan Hagens in VARA TV- Magazine) ..Ik heb er behoefte aan om grap pen over homo's te maken. Dat is een groep die weieens een flink stootje kan gebruiken." (Paul de Leeuw in Revu) Ik vind dat leden van de Twee de Kamer te veel mieren en te weinig stieren. De mieren zijn nodig: er moet hard gewerkt wor den. Maar van tijd tot tijd is het 10 meest bekeken programma's van de afgelopen week 1% kijkdichtheid i$ ca. 133.000 kijkers van 6 jaar en ouder dag: wol programma Feijenoord-Monaco omroep NOS •Wh 24% Kijkers x 1000 3.230 wo.j Ajax-Genua NOS 22% 3020 ma. Journaal 20.00 uur NOS 19% 2.520 za. Oppassen VARA 18% 2.440 za. Flying Doctors VARA 18% 2.400 vr. Bijzondere wereld TROS 16% 2.190 ma. Goede Tijden RTL-4 16% 2.120 do Tweede Jeugdshow RTL-4 16% 2.120 vr. Leukste thuis TROS 15% 2000 vr. Wie ben ik RTS-4 15% 1.960 Nieuwe cd Hans de Booy met Vlaamse liedjes verfrissend om er als een stier te genaan te gaan." (Dick Dolman in VARA TV-magazine) „Er is maar één manier om er achter te komen of iemand eer lijk is. Vraag het hem. Als hij ja zegt, is 't een oplichter." (Grou- cho Marx in VARA TV-magazine) „ledereen verdient een kans om naar de hel te gaan (Komiek Norman Wisdom in VARA TV-ma gazine) „Nee, echte rituelen vlak voor de uitzending heb ik niet. Wel heb ik altijd de neiging wanneer de laatste STER-spot wordt aange kondigd, om van diep onderuit mijn buik adem te halen en te gen me zelf te zeggen: hier ben ik (Pia Dijkstra in VARA TV-ma gazine) „Ik verheerlijk mezelf in mijn programma, plaats me zelf tus sen alle goden van de wereld. Als je dat overmatig doet, heeft het geen enkel effect meer. Het is een te kakken zetten van snobis me." (Hans Liberg in VARA TV-ma gazine) „Ik vind het afschuwelijk dat je tegenwoordig zo veel vrouwen op straat ziet roken. Ik veroordeel niet gauw iemand, maar dèt vind ik heel vervelend. Mijn verloofdes mogen uiteraard ook niet roken. Niets is erger dan die walgelijk onfrisse rookadem!" (Yvonne Kroonenberg in Privé) „Ik loop niet gestresst rond met het idee dat ik me moet laten fa- celiften of weet ik wat. Trouwens, ondanks dat harde werken ben ik nog vrij redelijk uit de rimpels ge bleven. Mijn huid is gezond, ik maak ru'n eigen crèmes." (Imca Marina in Story) „Ik heb een leuke etage in Am sterdam en ik eet elke dag bij mijn ouders. Niet alleen omdat ik geen tijd en zin heb om te ko men, maar ook voor de gezellig heid. Ik kan over alles met ze praten. Maar ik wil later zéker trouwen en zeker vier of vijf kin deren." (Carlo Boszhard in Story) HILVERSUM GPD Het is een tijd rustig geweest rond Hans de Booy, maar op dit moment staat de zanger weer volop in de belangstelling. 'Groene Smart', een van de twaalf liedjes op de pas versche nen cd 'Natuurlijk Nederlands', is uitverkoren om op single te worden uitgebracht. Bovendien komt half mei De Booy's nieu we cd 'Vlaamse Helden' uit. De Booy over 'Natuurlijk Ne derlands': „Ad Visser belde me op en stelde me voor om een tekst van Adriaan van Dis op de cd te zingen. Ik voelde me zeer vereerd. Van Dis is een groot ie mand. Wel heb ik een voorbe houd gemaakt. De tekst moest te zingen zijn. In overleg zijn er acht regels geschrapt." De Booy is enthousiast over zijn nieuwe plaat 'Vlaamse Hel den'. „Het wordt werkelijk iets heel bijzonders en dat meen ik. Ik word begeleid door het Or kest van de Twintigste Eeuw, een orkest bestaande uit vijfen vijftig klassiek geschoolde musi ci. Dat was me wat om met hen zingen. Normaal sta je in een kleine studio met een geluids band, nu leek het wel een half voetbalveld. Ik heb er weken lang nauwelijks van geslapen." Grandioos „Op mijn nieuwe cd heb ik een aantal mooie Vlaamse liedjes bij elkaar gebracht, van onder an deren lohan Verminnen, Wan nes van de Velde, Bobbejaan Schoepen, Jacques Brei, Wil Tu- ra, Willem van Manderen. Het is niet de bedoeling geweest de liedjes alleen maar te kopieren. Hans Kusters, met wie ik na acht jaar weer samenwerk, zei toen hij van m'n plan hoorde: 'Het is een grandioos idee. Al leen: je moet het zö aanpakken dat elk liedje als het ware boven het origineel uitstijgt." Zelf woont De Booy al vijftien jaar in België. „Er worden in Vlaanderen veel mooie liedjes gemaakt, maar je hoort ze in Nederland nooit terug. Dat is toch vreemd in hetzelfde taalge bied. Nederland koestert zijn ei gen cultuur niet zo. In België is In het Lepracentrum van Carville (VS) test de dokter met een watje de gevoeligheid van de witte plek op Ma- rits knie. Ze was er vroeg bij. Marit kon daardoor behoed voor de verminkende gevolgen van lepra. foto clemens olsthoorn dat anders. Ik denk dat het komt, omdat België meer op Frankrijk is gericht. Daar heeft men veel meer op met wat in het land zelf wordt gemaakt en bedacht. Nederland richt zich veel meer op de engelstalige landen landen. Niet alleen wat betreft taal en liedjes, maar ook op gebied van de samenleving, het management en de menta liteit." „Belgen hebben respect voor hun taal. Er zit continuiteit in hun cultuur. In Nederland is het meestal een kwestie van rages. Nu het milieu weer. Maar voor hoe lang? Hoeveel Nederlanders hebben niet twee fonduestellen in de kelder staan?" ry M eggen dat je lepra M hebt, is hetzelfde als JLmJ moord." Er valt een stilte. Batista Martinez kijkt naar zijn getekende handen. Met die handen heeft hij vroe ger sigaren gerold en zijn vrouw door de haren gestreken. Waar ooit slanke vingers zaten, reste ren nu stompjes. Batista Martinez is een van de lepralijders die aan het woord komen in de documentaire 'Le ven met lepra', vanavond op RTL 4 om 21.25 uur (de herha ling is morgenochtend om 11.45 uur). Het is een van de twee programma's over lepra die de ze week worden uitgezonden in het kader van het 25-jarig be staan van de Nederlandse Stich ting voor leprabestrijding. Te vaak wordt lepra be schouwd als een 'Derde We reldziekte' die in onze beschaaf de samenleving niet zou voor komen. Niets is minder waar. Lepra is een wereldwijde ziekte die wordt veroorzaakt door een bacterie. De bactieriën nestelen zich in de zenuwbanen van het lichaam en vermenigvuldigen zich daar. Ze groeien vooral in de handen, armen, benen en het gezicht. Door hun groei knellen ze op een gegeven mo ment de zenuwen af, waardoor de patiënt geen gevoel meer heeft in een bepaald lichaams deel. Daardoor ontstaan gemakke lijk wonden en infecties, die op hun beurt weer leiden tot het afsterven van bijvoorbeeld vin gers, tenen en dergelijke. De ziekte is besmettelijk en wordt wereld. Het de medicijnen voelt Marit zich lichamelijk zwak. Ook het taboe dat op lepra rust, knaagt aan haar. Zwemmen mag ze niet meer, het risico op besmetting is te groot. Tegenover vriendin nen bedenkt ze een smoes, want ze durft niet te vertellen wat er werklijk aan de hand is. De ligging van het lepracen trum in Carvillé is tekenend voor de manier waarop de sa menleving met de ziekte om- r weg van de bewoonde i verban- vooral overgedragen met hoes ten en kuchen (vergelijkbaar met verkoudheid). In.principe kan iedereen met weinig weer stand lepra krijgen. In landen met een goede gezondheidszorg en een hoge levensstan daard Slaat de ziekte minder mas saal toe dan in arme lan den, zoals in de Derde Wereld. Lepra kan in het begin stadium op ning onder de bewoners is groot. Sommigen wonen er al 40 jaar. Innerlijk en uiterlijk ge tekend door lepra is het voor hen onmogelijk om buiten Car ville een bestaan op te bouwen. Batista Marti nez woont al 50 jaar in Car ville. Hij kwam er te recht onder dwang van de overheid. Hij lijkt opgelucht omdat hij ein delijk zijn ver haal kwijt kan, Documentaire over lepra-centrum in Verenigde Staten HV bron ACBM«to/NOS Jaren geleden was Ad Visser de geestelijke vader van de elpee 'Zing je moers taal', waarop Nederlandse artiesten liedjesteksten van bekende Nederlandse schrijvers ver tolkten. Het zou een gouden elpee worden. En liedjes als 'Terug naar de kust' (op tekst van Theun de Winter en ge zongen door Maggie McNeal) en 'de Kinderballade' (tekst Gerrit Komrij, gezongen door Boudewijn de Groot) werden evergreens. Ad Visser: „Ik had al een paar jaar het idee om nog eens een dergelijk project te doen. Vorige keer heb ik het aan de Boekenweek gekop peld. Deze keer leek me de betrokkenheid bij het milieu een goede aanleiding. De titel 'Natuurlijk Nederlands' heeft een dubbele betekenis. Ten eerste hebben de teksten be trekking op de natuur. In de tweede plaats wagen we aan dacht voor de Nederlandse taal, waarbij we willen aanto nen dat in het Nederlands ook prachtige teksten moge lijk zijn. We hebben in Neder land altijd iets laatdunkends als het om liedjes in de eigen taal gaat. Dat is niet terecht." Op de cd staan onder ande ren Martine Bijl, Tineke Schouten, Circus Kusters, Gordon, Corry Konings en Benny Neyman. manier worden genezen. Dat nog veel mensen lijdzaam moe ten toezien hoe zij worden ver minkt, komt doordat de ziekte niet tijdig wordt gesignaleerd wegens het ontbreken van goe de gezondheidszorg. Dat is ove rigens niet alleen het geval in Derde Wereldlanden. Zo heeft ook Roemenië een grote lepra kolonie. Witte plek In 'Leven met lepra' beelden van het grootste lepra- en on derzoekscentrum ter wereld, het Gillis W. Long Hansen's Disease Center in Carville in de Verenigde Staten. Carville is een klein plaatsje vlakbij New Or leans. De Nederlander Wim Brandsma werkte enkele jaren in het onderzoekscentrum als eenvoudige maar zijn ogen drukken verdriet en woede uit. Verbitterd vertelt hij hoe zijn huwelijk kapot ging. „Ik kon niet van mijn vrouw verwachten dat ze haar leven zou vergooien vanwege mijn ziekte. Ik had al snel door dat ik nooit meer zou wegkomen uit deze verdoemde en mensont erende plek. Ze is opnieuw ge trouwd. Ik weet niet waar ze woont." Marit Brandsma is inmiddels volwassen en geheel genezen van lepra. „Ik kan nu gemakke lijk tegen jou zeggen: 'hallo ik ben Marit en ik heb lepra ge had'. Het zou anders zijn wan neer ik nog wèl lepra zou heb ben. Ik weet niet of ik dat zou durven zeggen." Het andere programma over lepra is aanstaande vrijdag te zien bij de NCRV. In de serie Dokument (22.14 uur, Neder- fysiotherapeut. Groot is de land 1) bezoekt Gerard v schrik als ook zijn dochter Marit met lepra is besmet. Het meisje is veertien jaar, als de ziekte zich openbaart met een witte plek op haar knie. De jaren daarna zijn moeilijk. Door den de Nederlandse dokter Frans van der Steen in het Dorp der Verdoemden in Tanzania. Van der Steen heeft daar een le praziekenhuis waar een hele ge meenschap omheen leeft. STRIPS HILVERSUM «GPD Het experiment van de NCRV om het programma 'Rondom Tien' eens een tijdje na het NOS-Jour- naal van acht uur uit te zenden is op een be- treurei«waardige mislukking uitgelopen. Sterker nog; niet alleen mijden de kijkers massaal 'Rondom Tien', dé hele Nederland 1 -programme ring blijft nagenoeg onbekeken. „We hadden de illusie," erkent NCRV-tv-direc- teur Coen Boerma, „dat we het publiek een mooi alternatief zouden bieden als we 'Rondom Tien' tegelijkertijd met 'Medisch Centrum West' zou den uitzenden. Maar dat blijkt niet te werken. En na afloop van 'Rondom Tien' blijft het aantal kij kers gering, zodat je hele avondprogrammering in elkaar valt. Misschien bied je met een serie als 'LA.Law' of een spannende speelfilm wel een al ternatief." „Misschien met een quiz, in ieder geval met iets lichts moet je 'Medisch Centrum West' beconcur reren". merkt Boudewijn Klap van de Avro op. „Wij hebben 'De uitdaging' bewust niet na acht uur geprogrammeerd, want dan zou de' concur rentie op de andere netten te groot zijn." Namens de TROS merkt Bob Bremer op: „Wij zouden 'Goede tijden, slechte tijden' van RTL 4 graag met een duur amusementsprogramma be concurreren. De ellende is, dat we ons dat finan cieel niet kunnen veroorloven." Onmiddellijk nadat het NOS-bestuur vrijdag tot de definitieve indeling van de drie Hilversumse netten had besloten, sprak NOS-voorzitter Max de Jong ferme taal: „De netten zijn zo ingedeeld, dat van elk net een nagenoeg gelijkwaardige STER-opbrengst kan worden verwacht. In totaal kunnen we op die manier in de komende jaren een marktaandeel van 50 tot 60 percent verwer- Bob Bremer, hoofd programmering van de TROS, is te veel realist om zich rijk te rekenen: „Het publiek zal zich niet laten dwingen een kant op te gaan die wij graag willen. We zullen een be langrijk deel van onze zendtijd moeten gebruiken voor massagerichte programma's, zolang je af hankelijk bent van de STER-inkomsten. En de concurrentie neemt alleen maar toe. We leven in een totaal andere wereld dan, pakweg, vijf jaar ge leden." Ook Boerma van de NCRV plaatst zijn kantte keningen bij de nieuwe zenderindeling: „Je kunt natuurlijk zeggen: Ik heb genoeg aan een half mil joen kijkers, maar het echte probleem is dat de totale opbouw van de avond onvoldoende alge mene attractiewaarde krijgt, waardoor de hele programmering in elkaar valt." Op Nederland 3 zullen dus VARA, gesplitste NOS zonder voetbal en VPRO in de komende tien jaar vanaf 1 oktober voor gelijkwaardige Ster-in komsten moeten zorgdragen. Daar zullen veel tv- directeuren nog een hele kluif aan krijgen. BOLLEBOOM ecxr manmeujue

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10