:Profbestaan valt Kokkelkoren zwaar I Sport «a*..—.-» ZATERDAG 18 APRIL 199225^ SPORT OP TV I Martien Kokkelkoren had zich een leukere viering van zijn geboortedag voorgesteld. Uitgerekend op zijn 23ste verjaardag moest hij op het matje komen. De Noordwij- kerhoutse wielerprof, de enige nog uit de regio Leiden, kreeg pal na de Waalse Pijl van assistent-ploegleider Hi- laire van der Schueren van Buckler te horen, dat zijn prestaties in het voorseizoen onder de maat zijn geweest. Kokkelkoren kan, ondanks eerder gemaakte afspraken, de klassieker Luik-Bastenaken-Luik van morgen op zijn buik schrijven. Bovendien staat zijn deelname aan de Ronde van Spanje plotseling op de tocht. NOORDWUKERHOUT TIM BROUWER DE KONING „Daar gaat mijn voorseizoen", zegt Kokkelkoren, met een glimlach waar zelfs een boer met kiespijn zich voor zou scha men. „Ik moet het juist van zul ke wedstrijden hebben. Nu krijg ik niet eens de kans een paar klassiekers te rijden. Terwijl de Waalse Pijl toch zo beroerd nog niet ging. Ik behoorde met mijn ploeggenoten Steven Rooks en Gerrit de Vries tot degenen die het langst in de koers bleven. Alleen de laatste veertig kilome ters waren niet meer aan mij besteed." Wielrennen vindt hij nog steeds leuk, maar het harde profmilieu begint Kokkelkoren -n tegen te staan. „Logisch, als je in de maatschappij bij je baas wordt ontboden, is dat ook geen lolletje. Alleen komt kritiek in de wielrennerij nog harder aan. Ik ~~1 vertel je maar niet in welke be woordingen dat gaat. Of dat in andere ploegen ook zo is, weet ik niet, want ik heb alleen erva- I ring met Jan Raas. Persoonlijk I contact heb ik maar weinig met I hem, want als kleinere renner Etel je nauwelijks mee." „Ik klaag niet hoor, want ik wist twee jaar geleden waaraan ik begon. Alleen had ik niet ver wacht, dat het profbestaan zo hard zou zijn. Het fietsen op zich is geen probleem. Ik heb sinds mijn amateurtijd veel ge leerd, vooral wat het is om hard bergop te rijden. Alleen kan ik me nu nauwelijks bewijzen. Ik heb veel wedstrijden nodig om in mijn ritme te komen. Als ik geen kans meer krijg in het voorseizoen, hoef ik nergens meer op te rekenen. Want aan de hand van de geleverde pres taties worden de contracten al in mei of juni afgesloten. De kans bestaat dat ik net als vorig jaar buiten de boot val." Toen werd het dreigende ont slag van Kokkelkoren op de val reep omgezet in contractverlen ging met een jaar, maar de jon ge profcoureur beseft dat zijn krediet bij baas Raas een keer ophoudt. „Ik vind zelf ook dat ik prestaties moet leveren. Maar ik begon het seizoen kwakkelend, met onder meer een kniebles sure en last van mijn bekken. Daarmee was ik geheel op me zelf aangewezen, want voor een renner zoals ik staat dan geen ploegarts klaar." „In mijn amateurtijd stond ik meer in de belangstelling. Bo vendien reed ik meestal mee om de overwinning. Die kick mis ik nu, maar ik zou mij in bepaalde koersen als helper toch heel verdienstelijk kunnen maken. Zoals in de Ronde van Baskenland, waar ik met een elfde plaats in de eerste etappe goed startte. Daarna werden de bergen helaas wat te hoog voor mij. waardoor ik nu naast de ploeg sta. Noël Segers vervangt mij waarschijnlijk in Luik-Bas tenaken-Luik, maar wat hij meer heeft gepresteerd dan ik? Dat moet je maar in de uitsla gen opzoeken." Zeker voor een 'knecht' als Kokkelkoren is het in de wieler sport ieder voor zich en God voor ons allen. „Collegialiteit bestaat nauwelijks. Je maakt een praatje met elkaar in het peloton, maar als het er op aan komt zijn ook ploeggenoten concurrenten van elkaar. Ga maar na: van de twintig renners van onze ploeg rijden er maar negen de Ronde van Spanje." De spoeling is dun. Als Kokkelkoren er niet in slaagt zijn profloopbaan een an dere wending te geven, kan hij altijd nog gaan sleutelen in het garagebedrijf van zijn vader. Dat doet hij nu al als bezig heidstherapie, want anders wordt hij gek van het wachten op het verlossende telefoontje. „Ik weet nooit waarvoor ze me nodig hebben. Voor hetzelfde geld bellen ze niet. Die onzeker heid knaagt soms aan me." Toch kan Kokkelkoren relati veren als geen ander. „Je treft me nu in een sombere bui, om dat ik zojuist op mijn donder heb gehad. Maar, hoe veel be denkingen ik ook heb tegen het harde profmilieu, ik ga er niet tegen schoppen. Ik heb er ten slotte zelf voor gekozen. Het zijn slechte tijden, maar er ko men wellicht betere. Misschien trekt de sponsormarkt wel weer aan. En mocht ik het in het profpeloton niet redden, dan heb ik het toch bijna drie sei zoenen uitgehouden. Daarin heb ik in elk geval een aardig spaarcentje verdiend." Martien Kokkelkoren: „Als kleinere renner tel je nauwelijks n LA Dodgers lonken naar Alphenaar ALTHEN AAN PIN RUN MARTIN HOEKSTRA Het nieuwe honkbalseizoen, dat vandaag van start gaat, wordt uiterst belangrijk voor Anthony Rayer. Niet alleen weet de 18-jarige Alphense werper veel ogen uit de na tion, ilr honkbalwereld op /ie h gericht na zijn overstap van Alphians naar het Haag se AIX). ook de I os Angeles Dodgers zullen zijn verrich tingen met argusogen vol gen. Het Amerikaanse prof team is bijzonder geïnteres seerd in de voormalige jeugdintemational. .Als ik goed voor de dag kom, dan kan ik er wellicht ham", /egt Rayer. „Tegen woordig is dat niet meer zo vreemd, want er zijn al meer Nederlanders die richting opgegaan. Zo speelt Irans Groot bij de Dodgers in de single A. het laagste niveau van de minor league." De Dodgers zelf zijn een major league- ploeg. Onder het hoogste niveau zitten drie klassen van wat minder niveau, de single A. double A en triple A. De laatste groep zit het dn htst tegen de major league aan. „Win Remmers- waal IS (Ie enige Nederlander die het hoogste niveau ge haald heeft III) heeft /oil drie tot vier maanden voor de Boston Red Sox ge speeld", aldus Rayer. Verrast was Rayer wel toen de Dodgers hem een brief stuurden haddcH DM M scout tijdens de jeugd-WK in Canada. Ze willen me nu ook bij ADO gaan volgen. Als ik een gocdr progressie door maak. willen ze me naar de VB halen Dan KM MO droom van me uitkomen." Niet alleen de I lodgers na men ont.K t op met de ha vo-scholier, ook twee Ameri kaanse universiteiten (Mas ters ollege en Westmont) meidden zich bij Rayer. Maar dat /.ig ik niet zitten Dat zijn qua scholing ge woon veriorrn jarrn en dat vind ik zonde. Ik brn nu met de havo bezig en wil dan vol grnd jaar als ik myt naai Amerika kan. mijn vwo di ploma gaan halen op het Segbroekcollege in Den Haag Dat is een speciale school voor topsporters Alles is daar voor je aangrpsst." Open dag bij Feyenoord ROTTERDAM In navolging van Ajax organi seert ook Feyenoord dit jaar een open dag voor de jeugd. Die wordt gehouden op 22 april op het sportcomplex Varkenoord. itj Alle spelers van de A-selectie ol verlenen hieraan hun medewer king. Talentvolle voetballertjes maken kans op selectie voor de tij jeugdopleiding van Feyenoord. Inschrijving één uur voor aan- vang. Spelertjes die lid zijn van ,G< een vereniging moeten een be- °l wijs van toestemming overhan- d(gen. Leids jeugdteam tegen Utrecht M LEIDEN I Het Leids jeugdteam onder de 5 1 vijftien jaar speelt in het kader van de districtscompetitie op dinsdag 28 april een wedstrijd -» tegen de Afdeling Utrecht. De ontmoeting wordt gespeeld op het veld van PVCV in Vleuten. In de selectie is ook Mario van *r. Heiningen opgenomen, die bij Ajax voetbalt. De selectie: M. van Heiningen (Ajax), S.Tupamahu (ARC), D.Zeldenthuis, M.Smakman (Lisse), D. de Ridder (Katwijk), H.Lek (Kickers), P.Kromhout (Quick Boys), A.Beerling (RCL), R. van Egmond (Rijnsburgse c' Boys), M. Chrispijn, R.Benne- 'h kers, M. Kijk in de Vegte (Roodenburg), M. v.d Ham (SVLV), L. Aalbersberg, S. Luykx, M. de Roode (UVS). Voetbalbonzen Italiaanse cel in MILAAN «SIP Twee Italiaanse voetbalfunctio narissen zijn gisteren in. ver band met het Ambrosiano-pro- ces tot gevangenisstraffen ver oordeeld. Giuseppe Chiarrapi- co, voorzitter van AS Roma, moet vijf jaar en vijf maanden 1 zitten. Giuseppe Prisco, vice- voorzitter van Intemazionale, kreeg zelfs acht jaar en acht u maanden cel opgelegd. Beide bestuursleden, die ge zamenlijk ook nog een boete van ruim twaalf miljoen gulden moeten betalen, zijn in hoger beroep gegaan. De twee speel den volgens een rechter in Mil aan een beduidende rol bij het schandaal rond de m^t het Vati- caan verwante Ambrosiano- bank die in 1982 failliet ging. DE GELIJKENIS KATWIJK TIM BROUWER DE KONING Het grootste verschil tussen va der en zoon De Best zit hem on getwijfeld in hun postuur. Zoonlief André (25) is bijna twee koppen groter dan vader Kees (51). Daarnaast wijken de voetbalshirts van beide Katwij- kers sterk van elkaar af. Behalve de maat is ook de kleur anders. Het verbleekte blauwwit van Kees, die de kleuren van Quick Boys elf jaar geleden voor het laatst op het veld verdedigde, vertoont geen enkele gelijkenis met het oranje van André, die sinds zijn negentiende deel uit maakt van de selectie van Kat wijk. De overstap van Nieuw Zuid naar sportpark De Krom heeft De Best senior zijn zoon verge ven. „Ik ben nu aan het idee ge wend", zegt de vice-voorzitter van Quick Boys, voor wie in Katwijk tot die tijd slechts één voetbalclub bestond. „André is oud en wijs genoeg om zelf keu zes te maken. Uit belangstelling heb ik één seizoen om beurten de thuiswedstrijden van zf|n en mijn club bezocht. Dat doe ik nu niet meer. Bij mij krijgt Quick Boys uiteindelijk toch voorrang." Ook André is de beroerdste niet. Hoewel hij geen moment twijfelt aan de juistheid van zijn beslissing om 'over te lopen' („Het klikte destijds niet met trainer Hans van der Zee en spelers van Quick Boys"), waagt hij zich nog wel eens op het 'vij andelijke' sportpark. Vandaag uiteraard, als hij, waarschijnlijk vanuit de dug-out, de 'derby der derby's' op Nieuw Zuid bij woont. Maar ook uit vrije wil, om in de bestuurskamer het glas met oude bekenden te hef fen. „Dan gooien ze me er bij wijze van spreken meteen weer uit. Maar dat is allemaal vriend schappelijk bedoeld." Nuchter Waarmee André de Best maar wil aangeven, dat van een opge fokte stemming tussen de twee buurverenigingen geen sprake hoeft te zijn. In het ouderlijk huis laaiden, ook toen zoonlief daar nog woonde, de gemoede ren zelden hoog op. „Zeker niet als het over voetbal ging", zegt Kees. „Daarvoor zijn wij, net als de meeste Katwijkers, te nuch ter. Wij kunnen allebei nogal goed relativeren. Karakterolo gisch lijken we veel op elkaar. Toen André bij Katwijk ging spelen, scheidden onze wegen zich elke zaterdag pas buitens huis: hij met zijn sporttas naar links en ik naar rechts." Vroeger was dat wel anders. Toen sloegen vader en zoon de handen ineen in hun streven om de D-junioren van Quick noeg vindt voor Katwijk 1. Dat blijkt ook wel uit de komst van jongens van buitenaf, zoals Marco de Ridder, een goede spits." André moet, haast onmerk baar, even slikken voor hij ver der praat. „Maar af en toe heb ben ze mij toch nodig. En als de ploeg mij nodig heeft, ned IL desnoods met een blessure. Daarvan heb ik er de laatste tijd heel wat gehad. De gekste din gen overkwamen me: mijn kuit been uit de kom, een s< DRlItje in mijn knieband en een schoen in mijn oog, dat daarna niet meer open ging." André stelt zich zo positief op, omdat de sfeer en de gezellig heid hem bij Katwijk bevallen. Die heeft kennelijk niet geleden onder de groeistuipen die de voormalige kleine broer van Quick Boys de afgelopen jaren moest overwinnen. Scherp „Ook voor Quick Boys is het goed dat Katwijk in de lift zit", aldus Kees. „Dat houdt ons scherp. Ik vind het knap dat ze in die stroomversnelling het hoofd boven water hebben ge houden. Al gaat het mij er niet om dat wij per se Katwijk achter ons houden. Dat vind ik een te Ideine gedachte." Sommige gedachten. Kees de Mest gi i ft het gnf toe. zijn ech ter te groot voor iemand met een blauwwit hart ..Als ja BH vraagt op welk punt Katwijk ons voorbij is gestreefd, moet ik eer lijk antwoorden dat ik er geen kan noemen. Quick Boys blijft een bijzondere club. Dat valt zelfs wildvreemden op, als ze MO krtj»{i NBlIW Zuid ko- André kan dat alleen maar beamen „Die beleving en be trokkenheid van de toeschou wers zie je bij Katwijk veel min der. Aan de ene kant zijn ze heel kritisch bij Quick Boys, maar dat heeft ook zijn charme. Ik weet nog goed dat ik pas op vrijdagavond hoorde dat ik de volgende middag met Quick Boys moest debuteren togen Rijnsburgse Boys. Te midden van spelers, tegen wie ik altijd had opgekeken. Voor 3500 man, ik was er met mijn achttien jaar helemaal beduusd van." Kees veert voor het eerst voor/i< htig op. „Dat is nog een parallel tussen ons. Ik was ook junior toen ik in Quick Boys 1 debuteerde Het was een thuis- wedsinjd. ik weet alleen niet meer tegen wie. Wel is me bij gebleven. dat we toen kam pioen werden." Op dit punt wil André niet voor rijn vader on derdoen „Ik kan ook op titels bogen. Met Katwijk werden we tenslotte eerste in de derde en in de tweede klasse." Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een se rie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportie ve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. Twee Katwijkers pur sang, vader Kees en zoon André de Best, geven in deze aflevering hun mening over elkaar, zichzelf en het voetbal in hun woonplaats. Kees de Best (rechts): „Qua stijl past André goed bij Quick Boys. We kunnen nog wei een goede spits gebruiken. foto lock zuydfrduin Boys aan de titel te helpen. An dré, die nu beroepshalve in Lei den onderwijs geeft aan tien- en elfjarigen, vond het geen pro bleem om door zijn vader te worden getraind. „Dat verliep uitstekend, want we werden dat jaar glansrijk kampioen." Hoewel het gezond verstand bij vader De Best meestal zege viert. bekruipt hem in onbe waakte ogenblikken nog wel eens het gevoel dat rijn zoon moet meewerken aan wat een familietraditie zou moeten wor den: in de spits bij Quick Boys. „Qua stijl past André goed bij ons. Wij kunnen nog wel wat stootkracht gebruiken. Zoals af gelopen week teeen Ba- rendrecht, waar Quick Boys in mijn ogen prima voetbalde, maar toch een afmaker miste. En wat je ook van André kan zeggen, fysiek staat hij rijn mannetje. Net als ik vroeger vindt hij het geen probleem om erin te kleunen. Wat ik het meest in hem waardeer is rijn doorzettingsvermogen. Hij pro beert al een jaar of zeven een plaats in het eerste te bemachti gen, eerst bij Quick Boys en la ter bij Katwijk. Ik hield het na een jaar of vier al voorgezien." Knokken Net als rijn zoon weet Kees de Best uit eigen ervaring wat het is om voor een basisplaats te knokken. Ook hij stond het liefst in de spits, waar hij. volgens ei gen zeggen met meer techniek en een beter schot dan André, rijn doelpuntje probeerde mee te pikken. Rond 1960 stond hij echter voor de onmogelijke taak de legendarische midvoor Arie van den Oever uit de spits te verdrijven. .Als ik al voor het eerste elftal in aanmerking kwam. was dat hooguit als linksbinnen of rechtsbinnen." Hoewel de wonderen de we reld niet uit rijn, zal de geschie denis zich waarschijnlijk niet herhalen. Ook al staat André de Best bij Katwijk momenteel op een rijspoor, hij heeft het er j>rv ma naar rijn zin. „Een goede trainer (Arie lagendijk, red), die mij ronduit heeft gezegd dat hij mij eigenlijk niet goed ge

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25