Oude bekenden in Stedelijk Museum m Cultuur Kunst van Turk Petitie van kunstenaars aan minister D'Ancona Galleria Propitia naar de Nieuwe Rijn Leids Kamerkoor brengt geslaagde uitvoering van Johannes Passion m m - %>\v nrfB Sja Jubileumexpositie van uitgeverij Becht VRIJDAG 17 APRIL 1992 9 REDACTIE CEES VAN MOORE Hoogtepunten uit collectie Edy de Wilde Uit de collectie van Edy de Wilde: 'Femme nue devant Ie jardin' van Pablo Picasso. Edy de Wilde concentreerde zich vanaf 1963, toen hij in het Stedelijk Museum de fakkel overnam van de legenda rische directeur Willem Sandberg, op aankopen van ei gentijdse kunst. Het museum toont daaruit nu een groot aantal hoogtepunten. Net als de recente Sandberg-expo- sitie is het een meestal verrassend weerzien met vele ou de bekenden geworden. amsterdam fran£oise ledeboer De uitzonderingen op De Wil de's besluit alleen eigentijdse kunst aan te kopen zijn meteen hoogtepunten. Matisse's 'La Perruche et la Sirène' (uit 1952) is met zijn gigantische opper vlak van verschillend-gekleurde bladmotieven al sinds 1967 een publiekstrekker in het museum. De Wilde kocht het aan omdat Matisse in de jaren zestig een inspiratiebron bleek voor Ame rikaanse colour-fieldschilders als Barnett Newman, Ellsworth Kelly en Kenneth Noland. Picasso's 'Femme Nue devant le Jardin' (uit 1956) werd in 1981 verworven met steun van de Vereniging Rembrandt. Jon ge schilders hadden inmiddels hun bewondering uitgesproken voor de 'late' Picasso. Typerend voor De Wilde's aankoopbeleid is zijn voorkeur voor grote kunstenaarspersoon- leiden Galleria Propitia, die is geves tigd aan het Levendaal, gaat verhuizen. Nieuwe Rijn 93 wordt de nieuwe locatie. Eige naresse Maria Tillema heeft voor een ander onderkomen ge kozen, omdat de galerie aan het Levendaal ,,zo slecht lag. Als je met de auto langs kwam en dacht: hé wat leuk, dat wil ik zien, kon je niet stoppen omdat er al drie bussen achter je zaten. Ook was de etalage te groot, alles was veel te zichtbaar waardoor mensen niet binnen kwamen", aldus Tillema, die lijkheden. Het lukte hem de col lectie te verrijken met verschil lende voorbeelden van de kun stenaars die hij bewonderde. Zo zijn karaktistieke groepen wer ken ontstaan van Willem de Kooning, Jean Dubuffet, Bamett Newman, Yves Klein, Ellsworth Kelly, Robert Ryman, Lucio Fontana, Jan Dibbets en Jan Schoonhoven. De eerste zalen op de boven verdieping beginnen met de Europese schilders uit de jaren vijftig, van wie de meesten de visuele werkelijkheid nog tot uitgangspunt namen. De sa menstellers hebben met Com- eille en Appel, Bacon en Con stant en Westerik en Koch een aantal fraaie combinaties tot stand gebracht. Een andere liefde van De Wil de is Willem de Kooning, de Amerikaanse abstract-expres sionist van Nederlandse af komst die nog steeds imponeert ook moet erkennen dat het pand te duur werd. „De nieuwe galerie, hemels breed 300 meter van het oude pand, is weliswaar kleiner maar wel comfortabeler. En het ligt dichter bij het centrum." Twee de Paasdag wordt de Nieuwe Rijn officieel in gebruik geno men. Het werk van lieutenant Ernesto wordt dan geexposeerd. Zijn collages en schilderijen worden gekenmerkt door het samenvoegen van knipsels, fo to's en verfsporen tot een ge heel. Tijdens de expositie-perio de die tot 13 juni duurt is Er nesto in de galerie aanwezig en aan het werk. met zijn grote doeken vol licht en kleur. Pop Art-kunstenaars als Andy Warhol, Jasper Johns, Roy Lichtenstein en Robert Rauschenberg reageerden vanaf het begin van de jaren zestig op de vercommercialiseerde Arne- rikaanse samenleving. De Wilde heeft dit antwoord op het per soonlijk gerichte abstract-ex- pressionisme tijdig gesignaleerd en zo een aantal sterke aanko pen kunnen doen. Op de expo sitie vinden we onder meer Warhols 'Bellevue II' terug, een huiveringwekkend foto-tableau van politiemannen en medische hulpverleners die zich over een lijk buigen. De enige teleurstelling onder de aankopen vormen de voor beelden van conceptueel geori- enteerde en minimale schilder en beeldhouwkunst uit de jaren zeventig. De grote kleur- en wit- vlakken of verticale banen van kunstenaars als Robert Man- gold, Robert Ryman en Brice Marden ogen nu alleen nog maar saai. De horizontale stre pen van Francois Morellet zijn misschien wel het meest tref fende voorbeeld van deze es thetiek zonder inhoud. Alleen Jan Schoonhoven springt er in deze zalen uit door de nog steeds fascinerende uitstraling van de lichtval in zijn witte re- beeldende kunst recensie nicole roepers Expositie: schilderijen van Jacques Turk. Te zien tot 1 mei, ma. t/m vr. 10.00-17.00 uur, zo 13.00-17 00 uur, Kunstsalon De Princehof, Rapenburg 8/10, Leiden. In de catalogus 'De jaren zestig, actie kunst en cultuur in Lei den', die verscheen bij de gelijk namige tentoonstelling in 1989, staat het volgende over Jacques Turk: „Een hoofdstuk apart bin nen de Leidse kunstwereld vormde Jacques Turk. Op een enkele uitzondering na was werk van hem niet meer te ach terhalen. Niemand kende hem meer. Toch moet hij een onge lofelijke indruk hebben ge maakt, aangezien iedereen wist te melden dat er indertijd een Jacques Turk had bestaan die echt lak had aan alles, en die in de Boerhaavezalen een ten toonstelling had gemaakt van cobalt blauw beschilderde ce- mentzakken." Ruim twintig jaar na zijn laatste tentoonstelling, expo seert Jacques Turk weer in Lei den. Dit keer is er geen sprake van blauwe cementzakken of werk dat in een eindstadium vernietigd wordt, zoals in de ja ren zestig wel gebeurde. Nu ex poseert hij bij een echte 'kunst salon' en zijn de werken op pa pier keurig ingelijst en ordelijk opgehangen. Het is een wisselende ten toonstelling, zowel wat betreft de onderwerpen als de kwali teit. Zo is er een grote serie por tretten, van meisjes in zoete pasteltinten tot een wulpse da me in felle kleuren gestoken. Daarnaast komen oude muziek instrumenten veelvuldig voor: soms in combinatie met men selijke figuren, dan weer alleen. Turk heeft de afgelopen jaren zichtbaar veel naar historische beeldende kunst gekeken. Zo verwijst een serie kleine portret- MUZIEK RECENSIE MIES ALBARDA Johannes Passion van Joh Seb Bach door het Leids Kamerkoor en het Leids Bachor- kest Solisten Els van Onselen sopraan, Peter de Groot counter-tenor, Bruce Sel lers tenor, Matthijs Mesdag bas, Henk Gunneman tenor (Evangelist). Harjo Pas veer bas (Christus) Dirigent Ton Beckers Gehoord op 16 apnl m de Marekerk te Leiden Het Leids Kamerkoor heeft zich definitief geschaard in de rij van koren die in de Paastijd 'hun' Matthaeus of Johannes Passion uitvoeren. Daarmee is de droom van Ton Beckers werke lijkheid geworden. Dal het Ka merkoor een kleine bezetting heeft, is op zich geen bezwaar. liëfs met ingekeepte strepen en vierkantjes. Aan de expositie zijn ook aan kopen toegevoegd op het ter rein van toegepaste kunst, design, keramiek, ruimtelijk werk (met onder meer een bij ten naar composities binnen de 17de eeuwse prentkunst, zoals de barokke kleding weer refe reert aan de schilderkunst uit die eeuw. Ook zijn er figuren bij die bijna als citaat zijn opgeno men: het kleine- meisje met de hoepelrok kennen we uit het schilderij Las Meninas van Ve lasquez; de cello bespelende man lijkt wel erg op de oude gi taarspeler van Picasso; een compositie met een schrijvend meisje doet aan Vermeer herin neren. Welke bedoeling Turk met deze citaatlust heeft blijft onduidelijk, want er zijn op de Bach zelf moest het ook met een handjevol mensen doen. Het komt de doorzichtigheid van het stemmenweefsel alleen maar ten goede. In dit opzicht was de grote Marekerk met zijn hoge koepel spelbreker: het ge luid verspreidt zich te veel in de hoogte waardoor het gaat 'zwemmen', wat vooral in het zeer lastige openingskoor voor het ergste deed vrezen. Daarbij komt nog dat de vrouwenstem men bij dit koor zwakker klon ken dan de mannenstemmen, maai* wellicht speelde ook hier de akoestiek een rol. Het koor is overigens zeer ho mogeen en het kon de bepaald niet kinderachtige tempi van de zonder geslaagde iglo van Mario Merz), prenten, tekeningen en fotografie. De 'Hoogtepunten uit de collectie 1963 -1984' zijn daarmee een veelzijdig compli ment aan een belangrijk muse umdirecteur geworden. tentoonstelling zoveel portret ten die niet direct ergens naar verwijzen en die ook een heel andere, bijna naïef zoetsappige sfeer ademen. Het meest nog toont Turk zijn eigen handschrift in een aantal schilderijen met als onderwerp één of meer figuurtjes die met flinke pas over het (pak)papier stappen en een titel meekrijgen als 'Figuraties'. Het zijn kleine gedrongen mannetjes met te korte benen die zo uit een 17de eeuwse verkleedpartij zijn ge stapt. Drie van deze identieke fi- dirigent zeer goed aan. De kora len klonken helder en goed ge fraseerd, de passages waarin de menigte aan het woord is, wa ren doorzichtig en waar nodig fel. Henk Gunneman was een le vendige Evangelist die echter in het vuur van het verhaal wel eens een steek liet vallen. Harjo Pasveer heeft een mooie bas. maar was een te weinig overtui gende en koninklijke Christus. De solisten pasten qua stemfy- pe goed in het geheel. Uitste kend waren Els van Onselen met vlekkeloos gezongen aria's, en Matthijs Mesdag, zelfs in de aria 'Eilt' waarin de dirigent met het tempo tot de grenzen van het haalbare ging. Counter-te- Pikant detail vormt nog de aanwezigheid van Newman's 'Who's afraid of Red, Yellow and Blue', aangekocht in 1969. Het gerestaureerde schilderij heeft als 'geliefde invalide' van opvol ger Beeren een ereplaats in de guurtjes bij elkaar verhoogt het vervreemdende effect. Ze staan daar als figuranten zonder eigen identiteit, als toevoegingen, als akkoorden gerangschikt bij een melodie en vormen samen met de schilderijen van oude mu ziekinstrumenten een afgewo gen geheel. De zoctsappigheid die veel van zijn andere schilderijen kenmerkt heeft hier plaats ge maakt voor een licht vervreem dende en poëtische sfeer, die benadrukt wordt door het ma teriaal (pakpapier) en de fresco achtige tinten. nor Peter de Groot en tenor Bruce Sellers kwamen minder overtuigend over De instru mentale begeleiding van het Leids Bachorkest (een ad hoe ensemble?) had een zeer be hoorlijk niveau, met vaak ver rassend goed gespeelde obligaatpartijen. Met spanning kan worden uitgezien naar de geplande uit voering van de Matthaeus Pas sion volgend jaar, al moeten vraagtekens worden gezet bij het voornemen van Ton Bcc kers om daarvoor de Hoogland se kerk als locatie te kiezen: ge vreesd moet worden dat het dan geen zwemmen, maar ver zuipen wordt. foto gpd grote zaal boven gekregen. De expositie in het Stedelijk Museum (Paulus Potterstraat) duurt tot 24 mei. Het museum is dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur geopend. amsterdam anp Enkele honderden kunstenaars hebben een petitie ondertekend die is gericht aan minister D'Ancona van het ministerie van wvc. Daarin pleiten zij voor handhaving van subsidie aan de Federatie van Kunstenaarsvere nigingen. De Raad voor de Kunst heeft de minister geadviseerd met subsidiëring van de federatie te stoppen. Volgens de kunste naars is de federatie echter de enige organisatie die het moge lijk maaia dat kunstenaars zélf invloed uitoefenen op het be leid van WVC. amsterdam gpd Vele generaties Nederlanders zijn opgegroeid met bestsellers als 'Hoe hoort het eigenlijk?' van Amy Groskamp-ten Have, 'Schoolidyllen' van Top NaefT en 'De Katjangs' van J.B, Schuil. Eerste drukken van deze uitga ven van H.J.W Becht zijn bin nenkort te zien op een expositie in de Amsterdamse Universi teitsbibliotheek. Het Haarlemse uitgevershuis J.H. Gottmer- /H.J.W. Becht herdenkt daar mee dat Becht dit jaar precies een eeuw geleden begon met wat al spoedig uitgroeide tot een bloeiend fonds. „We presenteren een fraaie doorsnede uit de geschiedenis van de uitgeverij", vertelt uitge ver Peter Gottmer in een nadere toelichting „Het archief is altijd goed bijgehouden, zodat we niet alleen eerste drukken kun- ANNEMIEK RUYGRO* C^f f IAN RUSDAM Hondstrouw reggaepubliek sluit Itals in de armen muziek recensie hans keuzers Concert The Itak Skoolband, Geboord 16/4 inhetLVC. Leiden Op het gebied van de reggae heeft het LVC een naam hoog te houden. De ltals, een groep die al sinds '76 behoorlijk aan de weg timmen, past prima in het rijtje reggae-giganten van de af gelopen jaren. Steevast worden deze avonden in het LVC be zocht door een hondstrouw en zeer gevarieerd publiek. Jonge - vooral vrouwelijke - rastalief hebbers staan naast kalende veertigers te swingen. Een vrij ongewoon beeld aan de Bree straat. De begeleidende Skoolband mag allereerst een kwartiertje het publiek warm draaien en daarna is het de beurt aan Keith Porter (leadzang). Ronnie Davis en Davis Isaacs. De sterke samenzang op de albums 'Cool and dread' en op het onlangs verschenen 'Easy to catch' valt live grotendeels weg door de ongelofelijke schelle af stelling van de zang. Beter klin ken de instrumenten van de Skoolband. Sterk zijn vooral de zeer gedoseerde en zeer zwieri ge keyboardpartijen en de be hoorlijk rock-georienteerde gi taarloopjes. De roots-reggae met een en kel uitstapje naar de rock steady zit er met Trust to re veal' en 'Blood' onmiddellijk goed in. Minder logisch zijn de overgangen tussen de nuni mers. Tussen 'Trust..,' en 'Blood' /ii zeket een halve ot taaf verschil. Keith Porter heelt bij de intro zichtbaar moeite met de juiste toon. 'Never say never' en Easy to catch' krijgen een heerlijke gitaarlick mee en een ongelofelijk speelse drum In het laatstgenoemde nummer toast Porter er ook nog eens lek ker op los. 'Cry in the getto' geeft mooi tegenwicht met een uiterst treurig oeeld over het Ie ven in |amaten. Tijdens 'One dance' valt ck* band al na vijf maten stil. Het Is volgens Porter Ladysnight en de dames dienen op het podium te swingen. Nadat het publiek de best swingende dame heeft uit gekozen - winst een nieuwe cd brengen de Itals de zaal op één kookpunt. Het afscheid komt met een viertal regels van 'Won derful world' van Sam oob voor velen veel te snel. Oud en jong lopen desalniettemin te vreden schouder aan schouder naar buiten. nen tonen, maar ook oude boekomslagen, corresponden ties en foto s van auteurs. Dat is echt uniek materiaal en boven dien verkeert alles nog in per fecte staat." Het uitgevershuis viert het eeuwfeest verder met heruitga ven van Naeffs 'Schoolidyllen en 'Sprookjes van alle tijden' van Nienke van Hichtum met il lustratics van Annemie Hey mans. Becht had in de jaren dertig veel succes met de Palet Serie, een reeks van 34 delen over Noord- en Zuidnederland se beeldende kunst uit de 17de eeuw. Ook van deze serie wordt een jubileumuitgave gemaakt. De expositie in de Univervi teitsbibliotheek (Singel 425) duurt van 24 april tot 12 juni. ma. t/m vr van 11.00 tot 16.00 uur. De bibliotheek is op 4 en 5 mei gesloten. AANBEVOLEN zaterdag 25 april HET NATIONALE TONEEL met EEN ZWARTE POOL vlijmscherpe dialogen en subliem van opbouw (dc Volkskrant) maandag 27 april MONTEZUMA'S REVENGE - The third act fabelachtig (NRC Handelsblad) dinsdag 28 april PURPER EN DAT IS NEGEN" een feest om mee te maken (Leidsch Dagblad) LEIDSE SCHOUWBURG, oUd«v«t<3 telefonisch plaatsbespreken 071-131943/131944 Connie Palmen in Hoofddorp hoofddorp De schrijfster Connie Palmen, die vorig jaar debu teerde met haar roman 'De Wetten', is op dinsdag 28 april te gast in het theater 'Het Oude Raadhuis' aan de Hoofdweg 675 in Hoofddorp. Zij vervangt Leon de Winter die zijn optreden heeft afgezegd. Het optreden van Connie Palmen begint om 20.30 uur. Kaarten zijn telefonisch te bestellen (02503-37575) op maandag t/m zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur. Beeldhouwkunst in het Oude Egypte leiden Aan de hand van voorbeelden uit de collectie van het Rijksmuseum van Oudheden licht prof.dr. H.D. Schneider, con servator van de Egyptische afdeling van het museum, op eerste paasdag de principes, de techniek en de ontwikkeling van de fa- raonische beeldhouwkunst toe. De lezing, in het museum aan het Rapenburg 28 te Leiden, begint om 15.00 uur en is voor het museumpubliek vrij toegankelijk. Joke Bik slaagt voor regie-opleiding leiden Joke Bik is met vlag en wimpel geslaagd voor de oplei ding amateur-regisseur. Afgelopen zaterdag regisseerde zij het stuk 'Prettige Feestdagen1 van Alan Ayckbourn, gespeeld door le den van de toneelvereniging Mimicri uit Wassenaar. Zij begon vier haar geleden met deze regie-opleiding, georganiseerd door het Centrum Amateurtoneel Zuid-Holland, onder auspiciën van het ministerie van wvc. wm tijdelijk als zijn atelier. V\v A y. \V X 4j Werk van Jacques Turk is te zien in een echte 'kunstsalon', keurig ingelijst en ordelijk opgehangen, foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9