Gaddafi wil naar Cairo Geen Russische tranen bij afscheid oude vriend Buitenland EG: Joegoslavië niet uit CVSE zetten Frankrijk gaat fors bezuinigen op defensie Toeristisch Roemenië Congrespartij ontdoet zich van Gandhi-clan Derde kandidaat voor leiderschap Labour Oekraïne akkoord mét vernietiging kernwapens Een op macht beluste Nero die anderen niet respecteert VRIJDAG 17 APRIL 1992 7 r Pirwr ANP Al(crr**« Nf*JcU'xS PmÉMM AP As\ooi!rd Prt^v DPA Drutvt* PNM A^mlu' GPD 0^**mctwpee*|k« PcnAfnt lod T>* indrpr-xJcM IPS mie» Pmtii Sr*v<r R'K ftr„v- Kenyaans toestel boort zich in flat l.~ 4i*: nairobi Zeker 51 mensen, onder wie 45 militairen van de luchtmacht, zijn gisteren vlakbij de Kenyaanse hoofdstad Nai robi omgekomen toen een defect legervliegtuig zich in een flatgebouw boorde. Het ongeval vond plaats kort nadat het transportvliegtuig was opgestegen van de luchtmachtbasis Moi. Door een technisch mankement verloor het toestel snel hoogte en botste tegen een flatgebouw. foto epa Israël blijft bouwen in bezet gebied Jeruzalem De Israëlische autoriteiten gaan ook dit jaar onver- verminderd door met de bouw van nederzettingen in de bezette gebieden. Sinds begin dit jaar is op de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook begonnen met de bouw van 1330 woningen. Dat blijkt uit een gisteren openbaar gemaakt rapport van de Is raëlische organisatie Vrede Nu. Opnieuw record voor Dow Jones new york De Newyorkse effectenbeurs heeft gisteren de forse koerswinsten van de voorgaande dagen goed weten vast te hou den. De Dow Jones-index van de dertig belangrijkste aandelen steeg zelfs met 12,75 punten tot 3.366,51 en kwam daarmee vooi de derde achtereenvolgende dag op een recordniveau. Geen gratie voor terdoodveroordeelde sacramento Volgende week dinsdag zal in Califomië, voor het eerst in 25 jaar, weer een terdoodveroordeelde worden geëxecu teerd. De gouverneur van de Amerikaanse staat, Pete Wilson, heeft gisteren het laatste gratieverzoek van een man verworpen die wegens de moord op twee 16-jarigen de doodstraf kreeg. Tekort op handelsbalans VS Washington De VS hebben in februari een tekort op hun han delsbalans geboekt van 3,38 miljard dollar. Het tekort is het kleinste sinds maart 1983. Het negatieve saldo viel veel kleiner uit dan over het algemeen was verwacht. Deskundigen waren ervan uitgegaan dat het handelstekort over de afgelopen maand zou uitkomen op 5,3 miljard dollar. Libië wijst opnieuw diplomaten uit De twaalf lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap zijn het niet eens met de uitsluiting van de door Serviërs beheerste Joe goslavische regering van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CV SE). Dat heeft de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Rol and Dumas, gisteren meege deeld. Het voorstel tot uitsluiting, dat de VS woensdag in Helsinki lanceerden tijdens een spoed zitting van de CVSE, zou schor sing van Joegoslavië betekenen tenzij het niet voor 29 april zijn gewelddadigheden tegen de on afhankelijke republiek Bosnië- Hercegovina staakt. De EG veroordeelt wel het verhevigde geweld in Bosnië- Hercegovina en stelt „verschil lende gewapende elementen, met ondersteuning van Servi sche krachten en in het bijzon der het nationale Joegoslavische leger" verantwoordelijk voor het geweld. Maar Dumas is er van overtuigd dat de weg van dialoog,, kalmte en staakt-het- vuren de enige juiste is. Dumas maakte bekend dat Frankrijk „een initiatief zal nemen", zo dra de speciale VN-gezant Cy- moskou dpa/afp/ap De presidenten van Rusland en Oekraïne, Jeltsin en Kravtsjoek, hebben gisteren een verdrag ge tekend voor het overplaatsen en vernietigen van taktische kern wapens. Het gaat om kernwa pens die nog op Oekraïens grondgebied staan en die voor 1 juli naar Rusland zullen worden gebracht. Kravtsjoek had gevraagd om waterdichte controle op de ver nietiging van wapens. Aan die wens is in het nieuwe verdrag voldaan. In een apart protocol bij het verdrag is de controle tot in detail geregeld. Over ondertekening van het Start-verdrag met de Verenigde Staten wordt door Rusland en andere republieken nog steeds verschillend gedacht. Bij dit ver drag gaat het om vermindering van het aantal strategische wa pens in de VS en de voormalige Sovjetunie. Volgens Moskou staat Oekraïne erop dit verdrag zelf te tekenen of als lid van een blok van alle vier republieken, parus ap Dè Libische leider Muammar al-Gaddafi wil dat hij van het comité van de Verenigde Naties, dat toezicht houdt op het luchtembargo tegen zijn land, toestemming krijgt om zo snel mogelijk naar Cairo te vliegen. De Libische leider wil de Egyptische president Mubarak spreken, die van plan is te bemiddelen in het geschil tussen Libië en de Veiligheidsraad. „Het is merkwaardig dat de eer ste die een beroep doet op de uitzonderingsclausule op hu manitaire gronden kolonel Gaddafi zeifis." Als reactie op de VN-sancties heeft Libië gisteren opnieuw uitwijzing gelast van buiten landse diplomaten, Dit keer zijn de Spaanse, Braziliaanse en Hongaarse ambassades in Tri- new york-tripou rtr/ap/afp Een van de sancties die sinds woensdag tegen Libië van kracht zijn, is een vliegverbod van en naar Libië, met uitzon dering van vluchten om huma nitaire redenen. Een VN-diplo- maat zei dat eerst meer infor matie over de urgentie van deze vlucht moet worden gegeven. poli het doelwit. Eerder wees Tripoli diplomaten uit Groot- Brittannië, Frankrijk. Duitsland, Italië, Zweden, België, Tsjecho- Slowakije en Japan uit. Aangezien de sancties verkeer over het water toestaan, is dit de enige manier om het land te verlaten. Gisteren arriveerde een eerste boot vanuit Libië in Malta met aan boord 700 bui tenlanders. Veerboten zullen vijf keer per week tussen het ei land en Libië varen. Ondanks hun verbaal getoon de solidariteit met Libië hebben de meeste Arabische landen ge hoor gegeven aan de door de VN afgekondigde sancties. Jor danië liet gisteren weten zich te conformeren aan de internatio nale besluiten. Woensdag lieten Egypte en Tunesië al weten het luchtvaart- en wapenembargo na te leven. Ook Syrië, dat de af gelopen dagen herhaaldelijk steun aan Libië had betuigd, liet gisteren weten „alle internatio nale resoluties te zullen respec teren". Libië krijgt slechts steun van Sudan, Irak en het radicale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Algemeen Com mando. Het regime in het Sudanese Khartum veroordeel de de sancties als een „interna tionale misdaad". rus Vance zijn bevindingen aan de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft voorgelegd. Vance had gisteren een ont moeting met Milutin Kukanjac, de commandant van de federa le troepen in Bosnië-Hercegovi- na. Na afloop ontkende Kukan jac dat de Joegeslavische troe pen de agressor zijn. „Het leger zal geen vlieg kwaad doen in Bosnië. Maar in geval van een aanval op zijn troepen, zal er niet worden gedold." Servië is niet erg onder de in druk van de dreigementen van de VS. „Wij zijn niet bereid aan deze pressie toe te geven, zo lang die ten koste gaat van de waardigheid van Servië aldus de Servische regeringsleider Ra dovan Bozovic. Het persbureau Tanjug sprak in verband met het ultimatum van de VS over een „anti-Servische en anti-Joe- goslavische campagne". Het federale leger veroverde gisteren de overwegend door moslims bewoonde stad Vise- grad. Daarbij zou tenministe een militair zijn omgekomen. Ook andere Bosnische steden met een moslim-meerderheid aan de grens met Servië zijn on langs door het leger en ongere gelde troepen veroverd. Frankrijk krimpt zijn landmacht met bijna een kwart in tot 220.000 manschappen in 1997. Ook bij de marine en de lucht macht wordt bezuinigd, terwijl buitenlandse bases worden ge sloten. Dat heeft minister van defensie Pierre Joxe gisteren ge- zegd. Vorig jaar juli kwam de socia listische regering voor het eerst met bezuinigingsvoorstellen, die nu in een plan van meer dan 100 punten worden uitge bouwd. Alleen al in 1993 moe ten 30.000 militairen en civiele werknemers bij defensie af vloeien. De rechtse oppositie heeft de ingreep zwaar veroor deeld. Voor 1997 worden diverse luchtmachtbases gesloten, te beginnen met Straatsburg-Ent- zheim volgend jaar. De vloot jachtvliegtuigen wordt terugge- brachl van ISO tot 100 Hei le ger, dat nu nog 280.000 man telt, moet bijna een kwart van het personeel inleveren. Mari ne-eenheden worden geher groepeerd, waarbij meerdere bases zullen sluiten. Ook sluit Frankrijk het hoofdkwartier van het 2de legercorps in het Duitse Baden Baden Naast conventionele bezuini gingen wil de Franse regering ook besparen op de kernmacht Vorige week kondigde Parijs een moratorium op atoomproe ven in de Stille Zuidzee aan. dat kan worden verlengd als andere landen het voorbeeld volgen Frankrijk zou daarmee afzien van de dure modernisering van kernwapens. NEW DELHI. IPS beperkt Afgevaardigden uit het hele land kozen een nieuw tien koppig 'werkcomité', het voor naamste beleidsorgaan van de partii.Partijbonzen Arjun Singh en Sharad Pavvar, die vorig jaar juli de strijd om het partijleider schap verloren, wisten een zetel in het COmHÉ 16 WUWfWM Maar ook de jonge garde wr overde, in de personen van Ru jesh Pilot en Ghulam Nabi Azad, een plaats in het beleids orgaan. Het was juist deze nieu we lichting die zich de afgelo pen dagen sterk had gemaakt voor partijverkiezingen De Indiase Congrespartij heeft op haar partijcongres twee his torische beslissingen genomen. De partij ging akkoord met de omstreden economische her vormingen en er werd een ein de gemaakt aan de macht van de Gandhi-dynastie. Beide be sluiten zijn een groot succes voor premier Narasimha Rao. Voor het eerst sinds 20 jaar is de top van de Congrespartij gis teren op democratische wijze vernieuwd, waardoor de macht van de Gandhi-aanhang sterk is lonpen» apwaarbij Labour voor de vierde achtereenvolgende keer werd verslagen door de Conservatie ven, radicaal had moeten wor den gewijzigd. Het parlements lid dat in het lagerhuis het Lon dense district East Brent verte genwoordigt. behoort tot de lin kervleugel van Labour. Labour kiest op 18 juli een nieuwe lei der. Smith wordt beschouwd als de grootste kanshebber, omdat hij de steun heeft van de grote, gematigde vakbonden. Labour-parlementslid Ken Li vingstone heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor het lei derschap van de partij. Hij is na John Smith en Bryan Gould de derde politicus die de maandag afgetreden Neil Kinnock wil op volgen. Livingtone betoogde op een persconferentie dat het econo mische partijprogramma voor de parlementsverkiezingen, samen met Rusland, Kazach- stan en Wit-Rusland. Washing ton geeft er de voorkeur aan dat de vier het Start-verdrag geza menlijk tekenen als „GOS-par- tij", dat wil zeggen in naam van het gehele Gemenebest van On afhankelijke Staten. Jeltsin tekende gisteren een decreet waarin wordt gezegd dat zijn land zich zal houden aan een uit 1972 daterend inter nationaal verdrag over de pro- duktie en het gebruik van bac teriologische wapens. Jeltsin zei echter niet in het openbaar of Rusland dergelijke wapens heeft en of het die zal vernietigen. De VS hebben lange tijd be weerd dat de voormalige Sov jetunie een geheim programma had voor de ontwikkeling van biologische wapens en hadden er bij Rusland op aangedrongen voor 15 april informatie vrij te geven over de omvang en de achtergrond van het program ma. De voormalige Sovjetunie heeft steeds gezegd dat het al leen vaccins tegen biologische wapens ontwikkelt. moskou hansgeleunse correspondent Alweer moet Moskou afscheid nemen van een oude vriend. Maar veel Russi sche tranen zullen niet worden geplengd over het lot van de Afghaanse president Najibullah. Afghanistan en zijn leider waren politiek en moreel een blok aan Moskou's been. Ex-Sovjetleider Gorbatsjov mag zich op de borst slaan vanwege het doorhak ken van de 'Afghaanse knoop'. Hij was het die in 1987 de terugtrekking aankon digde van de invasiemacht die Brezjnjev in december 1979 naar Afghanistan stuurde om een communistisch mario nettenbewind in Kabul aan de macht te houden. Gorbatsjov moest wel. Breznjevs be sluit bleef een obstakel op de weg naar echt betere betrekkingen met het Wes ten. Maar belangrijker de Sovjet-pre- sentie in Afghanistan dreigde een bin nenlands politiek en sociaal probleem van de eerste orde te worden. Meer dan 13.000 doden, ruim 6000 invaliden en honderden krijgsgevangenen zijn niet weg te moffelen. Zoals gebruikelijk zorgde Gorbatsjov voor een halve oplossing. Zonder enige twijfel was het Moskou dat Najibullah, tot dan de gevreesde chef van de Af ghaanse geheime dienst, in september 1987 aan het presidentschap hielp. Een half jaar later kondigden beide presiden ten aan dat de Sovjet-troepen in februari 1989 Afghanistan zouden verlaten. Dat gebeurde ook. Maar wapenleve ranties en andere materiële steun aan 'Kabul gingen gewoon door. Voor 300 miljoen dollar per maand, aldus het ge zaghebbende Britse blad Jane's Intelli gence. Gorbatsjov vergat de effecten van de 'vuile oorlog'. Najibullah kon zich al leen staande houden in Kabul en andere steden. Het verzet, puttend uit het reser voir van vijf miljoen Afghaanse vluchte lingen in Iran en Pakistan, beheerste het platteland. Een paar honderd Sovjet-adviseurs bleven in Afghanistan. Maar de demora lisatie aan het thuisfront had al toegesla gen. De overleden Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov hekelde in het Sovjet- parlement de inmenging in Afghanistan, het verlies aan mensenlevens. Gor batsjov zweeg. De Russische president Jeltsin eiste al in 1990 dat het afgelopen moest zijn met de militaire steun voor Najibullah. Die eis werd pas ingewilligd na de mislukte staatsgreep van augustus vorig jaar. toen een deel van de militaire top van het to neel verdween. Vlak voor de staatsgreep was er in het centrum van Moskou een tentoonstelling over de Afghaanse oor log. Het eerste fotopaneel verklaarde meteen het doel: „Onze hoofdtaak, sta bilisering van de situatie met militaire middelen is volbracht. Bovendien is waardevolle militaire ervaring opgedaan met het gevecht in bergachtig terrein en in de woestijn." Dat is voor de Afghanistan-veteranen een schrale troost. Ze worden nu in alle GOS-republieken waar wordt gevochten, geronseld voor het leger. Ze verdedigden het Witte Huis en Jeltsin tijdens de coup van de communisten. Maar ze hebben nooit begrepen waarom ze in Afghanis tan vochten en zijn ook nooit begrepen door een thuisfront, dat niet werd geïn formeerd en uiteindelijk werd gecon fronteerd met een eerloze nederlaag in een communistische oorlog. v haag Mohammed Najibullah slaagde er zelf nimmer in de vrede te herstellen in zijn land. Iets wat de meeste waarnemers ook niet hadden verwacht nadat in fe- bruari 1989 de laatste Sovjet troepen waren vertrokken en de weg naar Kabul vrij leek voor het Afghaanse verzet. Nadat de Sovjettroepen wa ren verdwenen, dreigde de bur geroorlog langzaam maar zeker in de vergetelheid te raken. Vanaf zijn aantreden als presi dent in 1987 volgt hij Babrak Karmal op sloeg Kameraad Doctor, zoals hij zich graag liet noemen, een verzoenende toon aan tegen het Afghaanse verzet maar dat heeft hem niet gehol pen. Daarvoor kleefde er teveel bloed aan de handen van de voormalige leider van de KHAD, de gevreesde geheime politie. De bevolking is nooit vergeten dat de 44-jarige Najibullah ver antwoordelijk was voor de vele moord- en martelpraktijken in de beruchte Pul-i-Charki-ge- vangenis. Mohammed Najibullah werd in 1947 geboren op het Af ghaanse platteland. Zijn onder wijzer herinnert hem als een devoot moslimjongentje. Maar toen hij eenmaal van het platte land naar de grote stad trok om te studeren, lapte hij ?ijn opvoe ding aan zijn laars. Als over tuigd communist en atheïst liet hij alle islamitische kenmerken van zijn naam achterwege en noemde zich kortweg Najib. Volgens sommigen kon Naji bullah zeer charmant zijn, maar ook zeer opvliegend. Dit laatste werd zeker beaamd door zijn zeven jaar jongere broer Side- qulah Rahi, die in 1987 naar het verzet overliep en vervolgens politiek asiel in het westen aan vroeg. Sidequla noemde zijn oudere broer een „oplichter" en „een op macht beluste Nero die geen respect heeft voor ander mans mening". Ondanks deze kwalificaties probeerde Najibullah toch tot VN roepen Afghanen op kalm te blijven moskou gpp/DRA/AfWRtr De VN kobben gisteren alle partijen in Afghanistan op geroepen zien terughou dend op te stellen en zich in te zetten voor een politieke oplossing. De Afghaanse president Najibullah, die gisteren gedwongen werd de macht over te dragen, is gearresteerd bij een poging het land te ontvluchten. Volgens het Russische pers bureau Itar-Tass zou minis ter voor staatsveiligheid, ge neraal Yakubi, zelfmoord hebben Mtegd Najibullah gaf de macht op nadat regeringstroepen waren overgelopen en na dat het verzet de grootste militaire bases in het land. twee garnizoenssteden en een vitale bevoorrading* - weg in handen hadden ge kregen. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken meldde eerder al dat Najibullah zijn staats- en partijfuncties had opgegeven Frankrijk ver welkomde dit nieuws, om dat het aanblijven van Naji bullah een obstakel was voor een vredesregeling in Afghanistan Het onderling zeer verdeelde Afghaanse verzet weigerde met Kabul te onderhandelen zolang Najibullahs regering nog de r cht v een dialoog te komen met het lami als grootste partijen is Na- Afghaanse verzet. Voor de ver- jibullah echter nooit een serieu- zetscoalitie in Pakistan met de ze gesprekspartner geweest. Hezb-i-lslami en de Jamiat-i-ls- Uit de zeer verwarde be richtgeving over de situatie rond en in Kabul valt op te maken dat de strijdmacht van de radicaal islamitische leiders de meest belangrijke ische posities inne olgens Itar Tass pro beert bemiddelaar Ben on Sevan, die gisteren in Kabul arriveerde, gesprek ken op gang te krijgen tus sen 'gematigde Afghanen' en vertegenwoordigers van het verzet. Onduidelijk is Mg «Vllfii [H.siiir WORN lil genomen door de 'militaire raad', die gisteren de macht van Najibullah mamaia Een eenzame wandelaar passeert op het strand bij de Roemeense badplaats Mamaia sterk verwaarloosde parasols. Voor het zomersei zoen begint, wil Bukarest de toeristische kustgebieden, die nu nog in handen zijn van de overheid, verkopen aan particuliere bedrijven. De regering hoopt daarmee het toerisme nieuw leven in te blazen. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7