Acties gezondheidszorg Binnenland 'Ik zou toch maar in de weg lopen' Kabinet trekt portemonnee voor getroffenen aardbeving ING verstevigt greep op Bank Brussel Lambert Concert van de jarige Acties in kleinmetaal na Pasen weer heviger Suriname slaat drugsmaffia met een strootje VRIJDAG 17 APRIL 1992 mm gpd pi Verzekeraars zien alternatief 'Simons' zitten den haag De werkgeversorganisaties VNO en NCW gaan met particuliere verzekeraars hun alternatief voor het plan-Simons nareke nen. Daarbij zal met name wor den gekeken naar de inkomens effecten. VNO-voorzitter A. Rin- nooy Kan heeft dat gisteren meegedeeld na afloop van een gesprek tussen de werkgevers organisaties, enkele verzeke raars en de vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel MHP. De werkgevers hebben een al ternatief voorgesteld waarin het verschil tussen particulier en ziekenfonds niet verdwijnt Verder willen de werkgevers voor het verplichte ziekenfonds een kleiner pakket en een pre mie die gedeeltelijk afhangt van de leeftijd. Volgens Rinnooy Kan hebben verzekeraars en MHP „sympathie" voor de werkgeversdenkbeelden. Organisaties van ouderen en huisartsen hebben inmiddels afwijzend gereageerd op de voorstellen van VNO en NCW. De directeur van de Landelijke Huisartsen Vereniging, drs. C. Laffrée, noemde ze gisteren 'verwerpelijk' omdat ze de soli dariteit zouden aantasten. den haag „Ik ben niet onmiddellijk naar Limburg gegaan. De ramp die zich daar vol trok, ontstond zonder bemoeienis van het ministerie van binnenlandse zaken." Aldus minister Dales van binnenlandse zaken gis teren op de vraag waarom er geen vertegen woordiger van het koningshuis of het kabi net zich tot dusver in het Limburgse rampge bied heeft laten zien. De Limburgers zijn be hoorlijk verontwaardigd over het uitblijven van hoog bezoek. Zeker omdat het kabinet aanvankelijk bij monde van de minister slechts liet weten dat de kas van het ministe rie leeg was. Einde boodschap. Gisteren meldde Dales waarom zij zelf tot nu toe niet naar Limburg is gegaan. „Voor het konings huis kan ik niet spreken", zei ze. „Zo vlak na een ramp moet je niet in de weg gaan lopen. Zeker niet als je niets te melden hebt", aldus de bewindsvrouw, die overigens volgende week wél naar Limburg afreist. foto jos v v leeuwen Limburg schat totale schade op 150 miljoen gulden den haag gpd-anp Het kabinet stort 7,5 miljoen gulden op gironummer 777 van het Rode Kruis voor de getroffe nen van de aardbeving in Lim burg. Dat heeft minister Dales van binnenlandse zaken giste ren bekendgemaakt. Volgens haar gaat het om een 'eerste be gin' en zal het kabinet een twee de storting overwegen zodra meer bekend is over de exacte schade. Dales zal volgende week bo vendien naar Maastricht afrei zen om poolshoogte te nemen en te overleggen met de provin cie Limburg, het Verbond van Verzekeraars, Het Rode Kruis en het Nationaal Rampenfonds. De gift aan het Rode Kruis is volgens Dales niet alleen be doeld om de 'ergste nood te le nigen', maar ook als signaal aan anderen om ook geld over te maken. Dat was blijkbaar niet aan dovesmansoren gericht. Gisteravond maakten de verze keraars bekend dat ze een (on bekend) bedrag zullen storten in een nog op te richten geza menlijk fonds. Op de verzeke raars is de afgelopen dagen veel kritiek geweest omdat ze weige ren de schade te vergoeden om dat aardbevingen niet in de ver zekeringspolissen voorkomen. Tijdens de presentatie van de jaarcijfers maakte bestuursvoor zitter J. van Rijn van de Interna tionale Nederlanden Groep (ING) gisteren bekend dat zijn concern de kosten op zich wil nemen van het in kaart brengen van de omvang van de schade. Als er een bedrag op tafel komt voor de gedupeerden, zullen er ook maatstaven moeten zijn voor een eerlijke verdeling", al dus Van Rijn. Daarnaast wil de bank- en verzekeringsgroep „een substantieel bedrag" stor ten in een (nog op te richten) rampenfonds. Verder zijn gisteren schenkin gen binnengekomen van de Limburgse gemeente Beek die 16.500 gulden schonk, de pro vincie Flevoland met 50.000 gulden en de stichting Algeme ne Loterij Nederland die een chemie van 100.000 gulden overhandigde aan de voorzitter van het Rode Kruis. Volgens de provincie Limburg moet ernstig rekening worden gehouden met een totale scha de van zo'n 150 miljoen gulden. Taxaties die tot nu toe zijn ge daan, komen uit op een bedrag Fors hogere uitvoer in februari den haag In februari van dit jaar is voor een waarde van 19,5 miljard gulden ingevoerd en voor 20,5 miljard gulden uitge voerd. Daarmee steeg de import met 1 procent ten opzichte van februari 1991, terwijl de export 6 procent hoger uitkwam. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Gemeten over de eerste twee maanden van 1992 bedroeg de uit voer 41,8 miljard gulden. In vergelijking met dezelfde periode in 1991 betekent dit een stijging van 4 procent. ABN AMRO wacht met betalingstarief Amsterdam In navolging van de Rabobank ziet ook de ABN AMRO voorlopig af van aparte tarieven voor het particuliere be talingsverkeer. De bank wil meer tijd uittrekken voor voorlich ting aan cliënten hierover. Een eventuele invoering van tarieven zal daarom zeker niet voor het einde van het jaar kunnen plaats vinden, aldus de bank. Eerder zag de Rabobank onder druk van consumenten af van het instellen van een abonnement. Alleen al de aankondiging kostte de bank vele duizenden klanten. Cao-overleg bij voorbaat al vruchteloos De gezondheidszorg gaat volgende week dinsdag over tot actie. In zeshonderd instellingen worden dan werkonder brekingen gehouden. Dat gebeurt tegelijkertijd met de hervatting van de cao-onderhandelingen voor de ruim 200.000 werknemers in de algemene en psychiatrische vindende werknemers, ziekenhuizen, de verpleeghuizen en de inrichtingen voor De werkgeversorganisatie. de verstandelijk gehandicapten. verder gaan dan 3 procent, waarvan 2,5 procent uit het pensioenfonds voor de gezond heidszorg moet worden betaald. Een sigaar uit eigen doos, zo den haag gpd-a De verpleegkundigen zullen verlengde koffie-, lunch- en theepauzes houden, om lucht te geven aan hun onvrede over het loonbod van 3 procent van de overheid. De cao-onderhandelingen lij ken bij voorbaat al vruchteloos. De draaiboeken voor langdurige stakingen liggen dan ook al op tafel. De verplegenden (ge steund door de werkgevers) ei sen een loonsverhoging van 4,5 procent. Het kabinet wil niet Nationale Zorgfederatie (NZfj, heeft laten weten dat zij streeft naar een loonsverhoging van rond de 4 procent. De werkge vers vrezen dat zij steeds moei lijker aan personeel kunnen ko men als die achterwege blijft. Bovendien heeft de overheid enkele jaren geleden met de so ciale partners afgesproken dat de lonen in het ziekenhuiswe zen gelijke tred zouden houden met die in de marktsector. Grootschaliger acties dan de werkonderbrekingen zijn vol gende week nog niet te ver wachten. Woordvoerder De Geus van de ambtenarencen- trale CFO: „We moeten de werkgevers eerst een ultimatum stellen." Dat zal op 6 mei aflo pen. De CFO heeft het kabinet al een voorstel gedaan om de loonsverhoging voor de zorgsector te financieren. De sociale premies zouden met een half procent kunnen stijgen. De Geus: „Als Nederland veel geeft om goede zorg. moet het daar een prijs voor betalen." De overheid voelt echter niets voor een dergelijke lastenverzwaring. De vakbonden voor de zorgsector vragen niet alleen om een loonsverhoging, maar eisen ook dat werkgevers meer aandacht besteden aan secun daire arbeidsvoorwaarden. Zo moeten er meer mogelijkheden komen voor kinderopvang en moeten de nachtdiensten beter worden geregeld. van bijna 70 miljoen gulden schade. Daarin zit een bedrag van ongeveer 30 miljoen gulden aan schademeldingcn van ker ken in het bisdom Roermond. Inmiddels hebben veertien gemeenten met in totaal 225.000 inwoners voorlopige schadecijfers verstrekt. Van 23 van de 56 Limburgse gemeen ten is geen schademelding bin nengekomen bij de provincie. De overige negentien gemeen ten moeten hun raming nog in dienen. Op het ministerie van bin nenlandse zaken is inmiddels een 'task-force' gevormd van ambtenaren die zich bezighou den met de gevolgen van de aardbeving. Kabinet: Tolken bij wao-keuring van migranten den haag gpp Het kabinet wil tolken inzetten bij de keuring van arbeidsonge schikte migranten. De maatre gel mote de Sociale Verzeke ringsraad (SVr - toezichthouder op de uitvoering van de sociale wetten) helpen een scherpere selectie te maken bij het al dan niet toekennen van een uitke ring. Ook taalcursussen voor de allochtonen en meer etnische minderheden in dienst van de keurende instanties, kunnen daartoe bijdragen. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken gisteren bekendgemaakt. Met de maat regel volgt het kabinet in grote lijnen de aanbevelingen van de SVr uit 1990 over de werkwijze bij de keuring van arbeidsonge schikte allochtonen. Het kabinet dringt tevens aan op registratie van nationaliteit en land van herkomst van de groep migranten in de wao. Daarmee hoopt het kabinet meer inzicht te krijgen in speci fieke problemen die leiden tot arbeidsongeschiktheid. Op dit moment zijn geen cijfers voor handen over het aantal migran ten in de wao. amsterdam gpd-^ van Bank Brussel Lambert (BBL - de op een na grootste bank in België) door de Internationale Nedêrlanden Groep (ING), begint steeds vas tere vorm te krijgen. Nadat vori ge maand de (toekomstige) ver zekeringsactiviteiten van BBL min of meer werden verdeeld tussen ING en de andere groot aandeelhouder, het Franse UAP, koersen de Nederlanders nu rechtstreeks aan op het on derbrengen van de bank in de eigen gelederen. De Nederland se bank- en verzekeringsgigant heeft inmiddels een belang van bijna 10 procent opgebouwd in de Belgische bank. Dat belang moet tenminste 20 a 25 procent worden, aldus Scherpenhuijsen Rom. In het eerste jaar van haar be staan heeft ING het niet slecht gedaan. De nettowinst bedroeg vorig jaar 1.574 miljoen gulden. De verzekeringen (Nationale Nederlanden) droegen 943 mil joen gulden bij aan de winst en de bank (NMB Postbank) 657 miljoen gulden. Van Rijn toonde zich echter ontevreden over de kostenstij gingen. In het verzekeringsbe drijf liepen de kosten met 15,8 procent op, terwijl de baten met 15,2 procent stegen. Bij de bank waren de kosten 13,7 procent hoger tegen 10 procent hogere baten. Bij de bank vielen vooral de personeelskosten hoger uit als gevolg van de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden tus sen de twee gefuseerde con- Van Rijn liet niet na te be klemtonen dat de fusie tussen Nationale-Nederlanden en NMB Postbank „aan alle kanten een goede zaak" is geweest, waarvan de eerste resultaten „al heel nadrukkelijk zichtbaar zijn". Vrijspraken Urker visfraude vernietigd 1988 1989 1990 Balanstotaal in miljarden guldens 1991 Het Arnhemse Gerechtshof heeft gisteren de vrijspraken vernietigd die de Zwolse recht bank eerder had uitgesproken in de zaak van de zogenoemde Urker visserij fraude. Het Hof achtte valsheid in geschrifte wel bewezen en legde boetes op van in totaal 2,5 miljoen gulden en voorwaardelijke gevangenis straffen tot drie maanden. Vol gens het Hof heeft de gemeente Urk, onder aanvoering van oud wethouder Bakker, uitbetalings- staten van de visafslag vervalst om visquota te ontduiken. De gemeente moet 1,8 miljoen gul den boete betalen, Bakker 50.000 gulden. De directeuren van twee visbedrijven, de direc teur van de visafslag en de oud wethouder kregen ook voor waardelijke gevangenisstraffen opgelegd, variërend van twee weken tot drie maanden. utrecht Het Nederlands Hoornisten Genootschap denburg in Utrecht Het genootschap zet zich verder bestaat tien jaar en vierde dat gisteren door een par- deze en volgende maand met tal van andere festivi- tijtje te blazen op het plein voor Muziekcentrum Vre- teiten in het zonnetje, foto anp frans vanderlinde Chemisch bedrijf Arco woedend op Paktank utrecht gpd-anp De acties in de metaalnijverheid zijn vandaag op een lager pitje gezet. Bij slechts vijf bedrijven werd het werk neergelegd. Gis teren werd nog bij een kleine twintig ondernemingen ge staakt. In het Paasweekeinde wordt in het geheel niet ge staakt. De stakingen worden volgen de week echter „omvangrijker en feller" Dat heeft de voorzit ter van de Industriebond. B. van der Weg. gisteren gezegd. Mochten de cao-ondernande- lingen de komende dagen niet worden hervat, en niets wijst er op dat dat wel zal gebeuren, dan kunnen de werkgevers re kenen op meer dan tien twin tig stakingen per dag. aldus Van der Weg. Het conflict in de me taal draait om het inleveren van vrije dagen bij ziekte, tot een maximum van vier per jaar. De FNV is daar fel tegen. De stakende FNV-leden bij het tankopslagbedrijf Paktank in de Botlek hebben gisteren een pijpleiding die in verbin ding staat met net chemisch be drijf Arco afgesloten. Daardoor moet Arco de produktie van mt- be, een vloeistof die wordt toe gevoegd aan loodvrije benzine, staken. Arco heeft laten weten Paktank volledig verantwoorde lijk te-houden vt»or de schade. De staking bij Paktank. maar ook bij tankopslagbixlnjf Matex. duurt al weVen en moet de werkgevers dwingen tot een ex tra loonsverhoging van 5,6 pro cent over twee jaar naast ac al geboden 4 procent. .jan rozendaal De Surinaamse drugsmaffia zit overal op en in. Een crimineel web, wie er eenmaal inzit kan er onmoge lijk uit stappen of hij moet dat bekopen met de dood. De omschrijving is van Ch. Santokhi. het 33-jarige hoofd van de Surinaamse recherche. Zijn vervolg is haast aandoenlijk. „Het apparaat dat zich voorna melijk bezighoudt met de drugsbestrijding in Suri name is de narcoticabrigade (die onder leiding van Santokhi staat, red.). Rekening houdend met de ge schetste situatie kan worden gesteld dat de narco ticabrigade niet in staat is het drugsprobleem in Su riname adequaat te bestrijden." Suriname wil de drugsbazen een mokerslag uit delen, maar beschikt over niet meer dan een strootje om mee te slaan. De narcoticabrigade telt slechts tien mensen, die bovendien ook nog eens slecht zijn opgeleid. Bovendien is onlangs hun hoofdkwartier afgebrand. Santhoki sprak gisteren op het symposium 'Drugsverkeer van en naar Suriname: Juridisch te bestrijden?' in Rotterdam. Als het antwoord op de vraag al ja is. dan is het volgens Santhoki noodzake lijk om internationale samenwerking te zoeken. Professionele opsporingsmethoden als infiltratie zijn de Surinaamse politie vreemd. Op de vliegvel den en haventerreinen maken in principe douane en militaire politie de dienst uit. De narcoticabriga de mag er slechts onder bepaalde voorwaarden ko men. Zelfs in het drugsparadijs' in Zuid-Suriname kan de narcoticabrigade niet optreden als gevolg van de aanwezigheid van illegale gewapende groe peringen. De cocaïne wordt voornamelijk in het zuiden het land binnengesmokkeld, iets wat onder streept wordt door de vele laboratoria. Dan zijn er de juridische problemen. De Suri naamse Opiumwet stamt uit 1955 en maakt geen enkele melding van een verbod op het witwassen van drugsgelden of samenspanning tot drugsdelic ten. Begin 1989 slaagde de narcoticabrigade er vol gens Santokhi 'eindelijk' in om tweehonderd kilo ruwe cocaïne te onderscheppen. Af en toe wordt er weieens iemand aangehouden die op het laagste ni veau van de organisatie zit. Het strootje kietelt de Surinaamse drugsbazen en niet meer dan dat. Nederland heeft Suriname inmiddels hulp aange boden. De Surinaamse minister Girjasing van justi tie en zijn Nederlandse ambtgenoot Hirsch Ballin repten gisteren in Rotterdam beiden over de op handen zijnde samenwerking. Hirsch Ballin hoopt dat het rechtshulpverdrag spoedig wordt hersteld en heeft zolang hulptroepen (deskundigen Op hn gebied van wetgeving en opsporing) opgeroepen om naar Suriname te gaan. Girsjasing, die werd vergezeld van tientallen vei ligheidsmensen wegens bedreigingen uit de drugs wereld, nam het aanbod van Hirsch Ballin gretig aan. De Surinaamse minister rekent erop dat in juni een verdrag kan worden ondergetekend, paarin zou onder meer moeten worden geregeld dat Nederland faciliteiten ten behoeve van opsporingsactiviteiten beschikbaar stelt. Girjasing denkt daarbij aan ade quate bewapening, elektronische detectie-appara- tuur, terreinauto's, computers, nachtkijkers en ko gelvrije vesten. Verder wil Suriname dat er deskun digheid wordt overgebracht en zou er meer infor matie moeten worden uitgewisseld tussen politie en justitie van beide landen. Ook drs. M. de long. plaatsvervangend-directeur van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI), bestempelde het belang van samenwerking. Hij re fereerde aan de 325 kilo cocaïne die in 1989 vanuit Suriname in de Rotterdamse haven aankwam en werd onderschept. Destijds was dat de grootste par tij die ooit in Nederland werd ontdekt. ..Het ontbre ken van de mogelijkheid om informatie uit te wisse len heeft er in deze zaak toe geleid dat de organisa toren niet konden worden aangehouden en daar door hun activiteiten kunnen voortzetten." De be hoefte om het rechtshulpverdrag te IwmB—I is zo wel in Nederland als in Suriname groot, aldus De long. VS: Actievere rol van Nederland tegen drugsmaffia washington anp De Verenigde Staten willen dat Nederland een actievere rol gaat spelen in de strijd tegen de internationale drugshandel Dat hebben Amerikaanse regeringsfunctiona rissen gisteren laten weten aan de voor avond van het bezoek van minister Hirsch Ballin van justitie aan Washington, vol gende week. De minister zal onder meer gesprekken voeren met zijn Amenkaanse ambtgenoot Barr en de DEA (de Ameri kaanse drugsbeMri)dingsdienst) Het gaat de Amerikanen met name er om de cocaïnetransporten uit Suriname en Aruba aan te pakken IV Amerikanen zijn van mening dat Nederland een be langrijke bijdrage kan leveren vanwege zijn relaties met Suriname en Aruba. Suriname is een belangrijk exportland van cocaine. Volgens Amerikaanse func tionanssen gaat echter slechts een klein deel daarvan naar Amerika. Het grootste deel heeft Europa als eindbestemming. Aruba staat op de lijst van doorvoer en 'witwas'-landen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5