Positie Ritzen wankelt De 'Hollandse folklore' van Relus ter Beek Binnenland 'Tempobeurs' in 1994 voor alle studiejaren Eenzaam op de rokende puinhopen Ter Beek tegen extra bezuiniging defensie m a Gerechtshof veroordeelt gebruik Roosendaal-route 'Baas moet rekening houden met zorgtaken' Vrijdag 17 april 1992 3 gpo om(*fnrt\appt4jke arascnt Van Gogh-rovers opnieuw veroordeeld amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de vier daders van de spectaculaire roof uit het Van Gogh-museum ver oordeeld tot gevangenisstraffen van zes en zeven jaar. De straf fen zijn hoger dan de vier en vijf jaar waartoe de rechtbank de vier in eerste instantie veroordeelde. In april 1991 werden 20 doeken van Vincent van Gogh met een waarde van meer dan een miljard gulden uit het museum gestolen. De doeken werden meteen teruggevonden, maar drie bleken beschadigd. Rijkswaterstaat: filebeheersing werkt utrecht Rijkswaterstaat heeft een positieve indruk van het nieuwe verkeersbeheersingssysteem, dat vanaf afgelopen maan dag op Rijksweg 2 tussen Utrecht en Abcoude voor de periode van een half jaar wordt getest. Met het systeem wordt de auto mobilisten voortdurend een adviessnelheid getoond via auto snelwegsignalering. De bedoeling is dat alle auto's even hard gaan rijden, waardoor een optimale doorstroming van het ver keer mogelijk is. Hero haalt 20.000 flesjes cerise terug breda Hero in Breda tracht een partij van 20.000 flesjes cerise terug te halen bij horeca en particulieren. De druk in de flesjes (0,2 dl) is door een teveel aan koolzuur te hoog. Hero heeft in enkele kranten advertenties geplaatst, waarin wordt gewezen op het gevaar van de flesjes. Ze kunnen uiteen spatten. Volgens een woordvoerder van Hero is één geval bekend waarin dat al is ge beurd. De betrokkene liep daarbij snijwonden op. Onbekende tanks bij ECT verscheept rotterdam Bij ECT in de Rotterdamse Eemhaven zijn gisteren tweedehands militaire tanks verscheept. Om wat voor tanks het gaat en waar zij naar toegaan, kan of wil de ECT-directie niet zeggen. De lading is geen militair transport, aldus het bedrijf. Volgens een woordvoerder treedt het Amsterdamse bedrijf Nera Maritiem op als agent. Een woordvoerder van dat bedrijf zei gis teren niets te weten van de verscheping van tanks. Hij zei wel dat twee weken eerder een aantal Amerikaanse M60-tanks op transport is gegaan. Ook daarvan is de bestemming niet bekend gemaakt. foto Rotterdams dagblad jl de brandweer nog aan het nablussen is, staat een van de overlevenden op de smeulende resten van eer Je vlammen verloren. Daarbij kwamen zo'n 70.000 kippen om. De schade loopt in de miljoenen guldens '•V kippenfokkerij In Rhenen. Vier loodsen v Bewindslieden verzetten zich heftig tegen extra kortingen Minister Ritzen en staatssecretaris Wallage van onderwijs houden er ernstig rekening mee dat het overleg over de begroting van volgend jaar zal leiden tot hun aftreden. Ritzen heeft zijn departement gisteren na afloop van het kabinetsberaad intem laten weten dat hij en Wallage zul len opstappen als zijn collega-bewindslieden hem vol gende week niet vergaand tegemoet komen. In de minis terraad heeft hij dit dreigement nog niet geuit. zoetermeer anp De 'tempobeurs' gaat vanaf 1994 ook in de hogere studieja ren gelden. Een student moet dan een minimum aantal stu diepunten halen om zijn beurs te behouden. Voor het eerste jaar is die norm al op vier pun ten gesteld. Dat aantal zal in de hogere jaren in elk geval hoger zijn. Dat schrijft fninister Ritzen (onderwijs) aan de verenigingen van universiteiten en hogescho len en de studentenorganisa ties. Al in de begroting had de minister aangekondigd dat hij het tempo waarin iemand stu deert wil koppelen aan de beurs. Vanaf 1993 in het eerste studiejaar, maar liefst zo snel mogelijk ook in de jaren daarna. De universiteiten en hoge scholen maakten eerder ernstig bezwaar tegen te veel haast. Zij willen eerst ervaring opdoen met de tempobeurs in het eer ste jaar. De instellingen zien ook op tegen de administratieve rompslomp. Daarom vinden ze dat de student zelf maar moet opgeven of hij 'op schema ligt'. Ritzen vindt echter dat de universiteiten en hogescholen aan het eind van elk studiejaar 'Afval zonder pvc geeft net zoveel dioxine' leiden monica wesseung Huisvuil waarin geen pvc zit, vormt bij goede verbranding j ongeveer evenveel dioxine als huisvuil waarin wèl pvc zit. Het i huishoudelijk afval bevat al zo- 1 veel chloor uit etensresten, dat extra chloor uit pvc geen effect heeft op de dioxine-uitstoot. Dat heeft professor R. Louw van de rijksuniversiteit Leiden giste ren bekend gemaakt op een i symposium in Leiden. Louw heeft op miniatuur- schaal huisvuil zonder pvc, maar met de normale etensres- ten (waarin keukenzout met chloor) verbrand. De uitstoot van giftige dioxine was volgens de professor vrijwel net zo groot als de uitstoot bij pvc-houdend huisvuil. Toevoeging van vijf keer de normale hoeveelheid pvc leverde nauwelijks een stij ging op van de dioxine-uitstoot. Louw laat zich niet uit over de dioxine-uitstoot van huisvuil mét pvc, maar zonder etensres ten met keukenzout de prestaties van de studenten moeten beoordelen. Als de in druk bestaat dat de student te weinig uitvoert, moeten de in stellingen dat meteen aan de student en de Informatiserings bank laten weten. 'Luie' studen ten, die in een studiejaar min der dan het vereiste aantal pun ten halen, moeten de beurs over dat jaar terugbetalen. De studentenorganisaties zijn tegen het voorstel. Ze vinden dat sancties alleen moeten gel den voor misbruikers van het stelsel, en niet moeten worden gebruikt om studenten „op te jagen". Ze zijn verder bang voor willekeur. den haag margreet vermeulen „De Nederlandse krijgsmacht moet doen waar ze goed in is", zei minister Ter Beek van de fensie eind maart in zijn ge ruchtmakende rede over de toekomst van het leger. Een ra re uitspraak, vinden veel van zijn ambtenaren. Ook oud-mi- nister van defensie Van Eeke- len, die vorig weekeinde als voorzitter van de West Europe se Unie (WEU) in Den Haag was, snapt niet goed wat Ter Beek bedoelt. „De marine mis schien?" „Een giller", noemt een top ambtenaar de uitspraak van Ter Beek. „Als Ter Beek dat meent, moeten we geen lucht mobiele brigade opzetten. Want daar hebben we geen spèt ervaring mee. Laat staan dat we er goéd in zijn." Met zijn toespraak over de krijgsmacht die in de toekomst vooral op vredesoperaties moet zijn toegesneden, heeft Ter Beek de nodige verbazing ge wekt. Volgens de minister zul len Nederlandse eenheden uit sluitend nog opereren in inter nationaal verband en wel „als aanvulling op eenheden van andere, vaak grotere landen". Met een mooi woord noemt Ter Beek dat 'complementair' (aanvullend). Volgens Ter Beek is zijn plan een alternatief voor het aloude en mislukte streven naar taak- specialisatie binnen de Navo: ieder land een specialiteit, teza men vormen die één leger. Van alléén optreden van bondgeno- Tv-gids Krant op Zondag mag niet van rechter amsterdam anp De Krant op Zondag mag geen omroepgegevens van de televi siezenders Nederland 1, 2 en 3 meer publiceren. Iedere over treding betekent de verbeurd verklaring van een dwangsom van 250.000 gulden. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresi dent mr. B. Asscher gisteren be sloten in het kort geding dat de NOS en de acht publieksomroe- pen tegen de Krant op Zondag hadden aangespannen. In die krant zit sinds februari een bijlage met gegevens over televisieprogramma's. De Krant op Zondag schendt hiermee het auteursrecht dat aan de NOS en de publieksomroepen toebe hoort, aldus Asscher. Volgens de wet mogen de gegevens alleen worden gepubliceerd door de omroepinstellingen zelf. De Krant op Zondag moet, al dus de rechter, het bewijs leve ren dat de programmatijden en titels niet aan de gegevens van de NOS en de omroepen zijn ontleend. De Krant op Zondag heeft dat tot nu toe geweigerd. Uitgever Pieter Storms heeft aangekondigd in hoger beroep te gaan. De Krant op Zondag is het eerste Nederlandse blad dat de omroepgegevens zonder toe stemming publiceert. Storms zei eerder dat de krant het au teursrecht op omroepgegevens niet erkent, omdat het in strijd zou zijn met de Europese wet geving. De krant ging echter niet in op de suggestie van As scher om de zaak aan het Euro pees hof voor te leggen. den haag gpd-anp Beide PvdA-bewindslieden ver zetten zich niet alleen zwaar te gen de 450 miljoen gulden aan bezuinigingen die partijgenoot minister Kok (financiën) hen wil opleggen, maar houden ook de eis overeind dat de andere le den van het kabinet hen ruimte geven om de achterstand bij de lerarensalarissen weg te werken. Ritzen heeft daarvoor een claim op tafel gelegd Vhn enkele honderden miljoenen guldens. Ritzen en Wallage zijn van me ning dat de PvdA zich eigenlijk De Navo-bondgenoten zijn echter zoals het er nu naar uit ziet niet voor het plan van Ter Beek te porren. Daarom wordt taakspecialisatie op het depar tement van defensie ook wel eens gekscherend 'Hollandse folklore' genoemd. Maar is het een sprookje? Zei Ter Beek in zijn rede eigenlijk niet dat Nederland in zijn een tje aan taakspecialisatie gaat doen? Nederland maakt zich alleen nog maar op dit punt kan profileren. Veel steun krijgt het onderwijs-duo niet voor die op vatting. De extra bezuiniging maakt deel uit van de 1,4 miljard die het kabinet over de departe menten moet verdelen. De ove rige ministers tonen tot nu toe weinig bereidheid een bijdrage te leveren aan de financiële pro blemen van onderwijs. Ze vin den dat het departement in het verleden al voldoende is ont zien. Ritzen en Wallage willen nu twee weken bedenktijd om zich te beraden. afhankelijk van de bondgeno ten en de bondgenoten niet van ons! Toen men op Defensie een beetje was bekomen van de re de van Ter Beek, kwam de PvdA-fractie met een eigen toe komstplaatje voor Defensie. Als het aan de Tweede-Kamerfrac tie van Ter Beeks eigen partij ligt, moet Defensie zo snel mo gelijk structureel 1 a 1,5 miljard gulden meer inleveren dan in de Defensienota staat aange kondigd. „We doen de laatste Volgende week woensdag wordt het vastgelopen overleg over de begroting voortgezet. Het uitstel is mede het gevolg van Ritzens harde opstelling, maar heeft ook te maken met het feit dat verschillende voor stellen nog moeten worden doorgerekend op hun effecten. Premier Lubbers en vice-pre mier Kok zullen volgende week een nieuw voorstel aan de mi- nisteraad doen. Daarnaast wil de ministerraad volgende week ook besluiten nemen over de koppeling tus sen lonen en uitkeringen, een lastenverlichting in de vorm van verlaging van het hoge btw-ta- rief van 18,5 naar 17,5 procent, afslanking van het ambtenaren apparaat met 660 miljoen gul den en bezuiniging op de socia le zekerheid van 1,7 miljard gul den. Over de maatregelen die ge nomen moeten worden om koopkrachtverlies bij de mini- tijd niet anders dan het door berekenen van bezuinigings plannen: de Defensienota, de aangescherpte Defensienota, de Kaderbrief van Kok en nu dit weer", verzucht een Haagse ambtenaar. Het nieuwe evangelie van Ter Beek én PvdA is de Nederland se deelname aan VN-vredes- machten. Bij Defensie heeft men er evenwel een hard hoofd in. De landmacht heeft er een zware klus aan gehad om het VN-verbindingsbataljon voor ma op te vangen, bestaat ook nog grote onenigheid in het ka binet. Minister De Vries (sociale zaken) meent, gesteund door de PvdA, dat de hogere inkomens moeten inleveren om de lagere inkomens iets extra te kunnen geven. Minister Andriessen (economische zaken) verzet zich hier fel tegen, met steun van het CDA. Een eventuele btw-veriaging kost de schatkist ook nog eens 1,7 miljard gulden. Het is nog volstrekt onduidelijk waar dat geld vandaan moet komen. Mo gelijk zal het kabinet de voor stellen van de commissie-Ste vens ter vereenvoudiging van het belastingstelsel betrekken bij de besprekingen, bijvoor beeld door het niet meer aftrek baar maken van rente op con sumptief krediet. Daardoor kan een deel van het benodigde be drag worden gevonden. Joegoslavië gevuld te krijgen met vrijwilligers. Dat de man schappen afkomstig zijn uit 20 30 verschillende compagnie- en en bataljons en hun her komst loopt van de A van Adorp tot de Z van Zundert, zegt genoeg. Maar ook aan sommige be- roepsoldaten knaagt de twijfel over de VN-vredesoperaties. Zij kunnen feitelijk niet weigeren aan zo'n operatic deel te ne men als ze worden aangewe zen. Vaderlandsliefde was voor velen misschien niet de allerbe langrijkste drijfveer om het le ger in te gaan, maar speelde wel een rol. Je leven riskeren om je eigen land of je bondge noten te verdedigen, is van een heel andere orde dan je leven in de waagschaal te stellen ten behoeve van een vredig Joego slavië. Dat klemt te meer nu de spanning in Bosnië oploopt. „Heeft de VN een scenario klaarliggen voor het geval het écht fout gaat in Joegoslavië? vroeg een van Ter Beeks amb tenaren afgelopen weekeinde op een congres van de Atlanti sche Commissie over de nieu we veiligheidsstructuren. Het was een van de weinige vragen waarop van de hoge VN-verte- genwoordiger geen antwoord kwam. De lakmoesproef voor onze deelname aan de VN-vre desmachten moet nog komen, vindt oud-WD-leider en huidig directeur van het instituut Gin gendael, Joris Voorhoeve. „Wat doen we als er straks gewonde Nederlandse militairen terug komen? Ik weet het niet." Minister Ter Beek van defensie verzet zich „met hand en tand" tegen extra bezuinigingen op zijn begroting. Hij is wel bereid het evenredige deel van de 1,4 miljard gulden die het kabinet op de uitgaven van de departe menten wil besnoeien, voor zijn rekening te nemen. Voor defen sie komt dat neer op ongeveer 180 miljoen gulden. Minister Kok van financiën wil op de begroting van defen sie daar bovenop nog eens een bedrag van enkele honderden miljoenen guldens weghalen. Kok wil dat geld gebruiken voor extra hulp aan de landen van Midden- en Oost-Europa en van het Gemene Best van Onaf hankelijke Staten (GOS) en voor justitie. Ter Beek verzet zich daar fel tegen. Herhaaldelijk heeft hij geprobeerd duidelijk te maken dat de Nederlandse krijgsmacht weliswaar kleiner kan worden, maar dat een moderne uilrus- Het uitzetten van illegalen via' de zogenaamde Roosendaal- route is in strijd met de Bene lux-regels. Nederland moet er daarom mee stoppen. Dat heeft het Benelux gerechtshof in Brussel woensdag bepaald. Bij de Roosendaal route wor den illegalen door de politie met een enkeltje naar België in Roosendaal op de trein gezet. Volgens het ministerie van justi tie werden er in het eerste kwar taal van dit jaar 453 illegalen zo uitgezet. Een groot deel van hen keert binnen overigens enkele den haag anp De nieuwe Arbeidstijdenwet moet werkgevers verplichten om bij de werktijden rekening te houden met de zorgtaken die een werknemer in de privé - sfeer te verrichten heeft. De vice voorzitter van de FNV, K. Adelmund, zei dat gisteren bij de presentatie van het 'Dossier kind baan' van de Stichting Relatievoorlichting. De FNV vindt ook dat werk gevers wettelijk verplicht moe ten worden de arbeid zo te or ganiseren dat hun werknemers min of meer regelmatig kunnen werken. De Sociaal Economi- ting veel geld kost. Bovendien wil de bewindsman de inkrim ping sociaal goed begeleiden en zal ook een eventuele afschaf fing van de dienstplicht grote fi nanciële gevolgen hebben. In de besprekingen in het ka binet over de begroting voor volgend jaar zijn gisteren ver gaande bezuinigingen, zoals het opheffen van de onderzeedienst en het verminderen van het aantal F-16 jachtvliegtuigen niet aan de orde geweest. Die twee mogelijkheden zijn door de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer geopperd. Luitenant-generaal M.J. Wil mink, de Bevelhebber van de Landstrijdkrachten, heeft giste ren In Zuidlaren het 44ste pant- serinfanteriebataJjon 'mobilisa bel gesteld' (uit parate dienst gehaald). Het is het eerste batal jon van deze soort waar dat mee gebeurt als gevolg van de verkleining van ae Koninklijke landmacht, waartoe vorig jaar is besloten. Het bataljon be stond nog uit 350 militairen. dagen illegaal weer naar Neder land terug. Volgens Justitie wordt de Roosendaal route vooral toege- paai lui mnphin mm niet vaststaat wat hun land van her komst is of waarvan het land van herkomst weigert hen terug te nemen In veel gevallen be treft het Marokkanen. Justitie is al geruime tijd niet erg gelukkig met de Roosen daal-route, maar zegt niet over alternatieven te beschikken. Ook de Tweede Kamer heeft zich herhaaldelijk tegen de toe passing van de Roosendaal rou te uitgesproken. sche Raad (SER) komt volgende week met een advies aan het kabinet over de herziening van de Arbeidswet van 1919 Wettelijke maatregelen zijn volgens Adelmund nodig om vrouwen meer kans op de ar beidsmarkt te bieden en daar mee de arbeidsparticipatie te verhogen Naast verbetenng van de Arbeidswet is ook uit breiding van het ouderschap* veriof dringend gewenst, vindt Adelmund. Ook zou er een 'ca- lamiteitenveriof moeten ko men. dat regelt dat ouders bij ziekte van kinderen verlof kun nen knjgen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3