Timman komt langszij Torino teert op oude faam Tafeltennis wereld door Pauline Mulder Duitse coup op zijn kop vindt haar geluk Sport JEUGDTRAINER VRIJDAG 17 APRIL 1992 A CCHfF) tim brouwe r d€ k' Rechtszaak Schalkers pas op 13 mei leiden Martin Schalkers moet berusten in het uitstel van de rechtszaak die hij heeft aangespannen tegen wielerploeg TVM. Omdat het kantongerecht in Meppel de aanwezigheid van be stuursleden van TVM van groot belang acht, is de zaak verscho ven van 29 april naar 13 mei. Schalkers, die voor dit seizoen geen proflicentie kreeg, vecht zijn ontslag bij TVM aan. Bionda Zonderop uitgeschakeld leiden Bionda Zonderop had gisteren op haar eigen park wei nig in te brengen tegen Ruxandra Dragomir. De speelster van Unicum verloor in het A-toemooi met dikke cijfers van de als tweede geplaatste: 6-16-2. Jacqueline van Wijk won van Aranka Huyberts: 7-6, 6-2. Erik Bakker moest afscheid nemen. De Lei- muidenaar verloor van Evert Jan Hulshof: 6-4, 6-1. Ook Marco van Trigt ging kopje onder. Tegen Bem Lenten scoorde hij maar drie games: 6-1, 6-2. Michael van den Berg hield Tijmen Leisink er gemakkelijk onder: 6-2,6-2. Zes regionale jeugdspelers in poloteam leiden Bondscoach Jacob Spijker heeft zes spelers uit deze re gio geselecteerd voor het Nederlands waterpoloteam onder de 18 jaar. De ploeg neemt dit weekeinde deel aan het internatio nale waterpolotoemooi van Mennecy in Frankrijk. Jong Oranje speelt daar tegen Joegoslavië, Italië, Duitsland, Frankrijk en Spanie. De geselecteerden zijn: Walter Spruit, Bjom Boom, Kim- mo Thomas en Erik Jochemse (AZC), Niels Zuidweg (LZ 1886) en Guido Reijneveld (De Zijl/LGB). Meisjes-ronde van Noordwijkerhout leiden De Nederlandse meisjes-top is morgenmiddag aanwezig in de Ronde van Noordwijkerhout, die dit jaar voor het eerst op het terrein van Sancta Maria wordt verreden. De wielerwedstrijd, die deel uitmaakt van het Wielerrevue-klassement, is het sluit stuk van een groot jeugdtoemooi dat om 10.30 uur begint. Uit de Bollenstreek komen Sandra Mens (Voorhout), Jessica Elshout (Hillegom), Astrid van der Slot, Eugenie van der Linden, Sandy Warmerhoven (allen Noordwijkerhout) en Inge van der Voorn (Buitenkaag) aan de start in de wedstrijd over 40 kilometer. Het startschot valt om 15.00 uur en de toegang is gratis. Muiterij Groenendijk blijft onbestraft Amsterdam Louis van Gaal bedekt de muiterij van Alfons Groe nendijk met de mantel der liefde. Nog voordat Ajax-Genoa woensdagavond begon, vertrok de Leidenaar boos en teleurge steld uit het Olympisch Stadion. Dit nadat Van Gaal hem te ver staan had gegeven dat voor het UEFA Cup-duel tegen de Itali aanse club slechts een tribuneplaats voor hem was weggelegd. „Groenendijks gedrag", aldus Van Gaal, „is niet goed te praten, maar ik kan me zijn reactie wel voorstellen. Het is natuurlijk ontzettend zuur als je voor zo'n wedstrijd naar de tribune wordt verwezen. Ik verbind daarom geen consequenties aan zijn ge- drag." Koops niet naar Verenigde Staten den haag Arie Koops gaat niet naar de Verenigde Staten om bondscoach te worden van de vrouwen - en mannenschaats- ploeg. Vorige week donderdag maakte de 28-jarige sportleraar bekend een contract voor twee jaar te hebben getekend. Koops kreeg echter bericht dat de overeenkomst niet kon doorgaan we gens financiële redenen. Koops pakt in Nederland zijn studie Wetenschappelijke Fysiologie aan de universiteit van Amster dam weer op. Hij laat via een communiqué weten „in principe weer beschikbaar te zijn voor de KNSB", de Nederlandse schaatsbond, waarvoor hij afgelopen jaar werkzaam was als bondscoach van de nationale vrouwenkernploeg. Engelsman Worrell fluit Torino-Ajax den haag De Engelsman Worrell fluit op 29 april de eerste wed strijd van de finale van de strijd om de UEFA-beker, in Italië tus sen Torino en Ajax. De.return twee weken later in Amsterdam staat onder leiding van de Joegoslaaf Petrovic. Jan Timman en Arthur Joesoepov in hun partij die ze op 11 april speelden. Gisteren had Timman de witte stukken en klopte hij zijn tegenstander in 31 zetten. foto •archief Jan Timman heeft gisteren zijn rivaal Arthur Joesoepov in de vierde matchpartij verrassend verslagen en daarmee de stand op 2-2 gebracht. Bepaald overtuigend kwam de ze overwinning niet tot stand. De Russische opening le verde hem nauwelijks een gelijke stelling op. Tot in het verre middenspel had Joesoepov met de zwarte stukken het initiatief stevig in handen. unares hans bouwmeester gpd-verslaggever In het vierde speeluur keerden de kansen. De Russische groot meester kreeg het op een ver schrikkelijke manier te kwaad met de klok en zag tussen de twintigste en dertigste zet zijn voordeel in rook opgaan. Tot overmaat van ramp was zijn 31ste zet een blunder van for maat. Vóór Timman hem mat kon zetten, streek de afme Ar thur, totaal ontredderd, de vlag. „Een kwestie van rechtvaardig heid", vond Timman na afloop. Het is maar hoe je het wil zien. Nigel Short, die zijn aalgladde tegenstander Anatoly Karpov woensdag op jammerlijke wijze liet ontsnappen, ging er in zijn vierde duel met de Rus weer onbevangen tegenaan. In een Caro-Kannpartij verkreeg de onverstoorbare Engelsman na vele verwikkelingen een iets gunstiger eindspel. Na zes uur werd de partij afgebroken. Mor genmiddag wordt deze uitge speeld. Voor vandaag staat in beide matches de vijfde partij op het programma. Wit: J. Timman, zwart: A Joe soepov, Russische Partij 1. e4 e5 2.Pf3Pf6 3. d4 Hij heeft het vertrouwen in de Steinitzvariant nog niet verlo ren. 3...Pxe4 4. Ld3 d5 5. Pxe5 Pd7 Joesoepov wijkt hier af van de tweede matchpartij, waarin hij met 5...Ld6 vervolgde. Kennelijk heeft hij geen zin om een even tuele Nederlandse versterking af te wachten. De gespeelde zet staat trouwens als correct te boek. 6. Pxd7 Lxd7 7. 0-0 Le7 Dit lijkt een heel gezonde methode, die overigens weinig bekend is. In de mode is de scherpe voortzet ting 7...Dh4 en daarop zal Tim man ongetwijfeld voorbereid zijn geweest. 8. Df3. Dit blijkt een minder gelukkig antwoord. Gezonder ziet 8. Pbd2 of 8. c4 c6 9. Pc3 eruit. 8...0-0. Dit pionoffer is de consequentie van het zwarte ontwikkelings plan. Na 9. Lxe4 dxe4 10. Dxe4 Lc6 geeft zwart mooie compen satie in de vorm van een sterk en actief loperpaar. Timman gaat er niet op in, maar dat be tekent dat hij voorlopig het ini tiatief aan zijn tegenstander moet laten. 9. c3. Weer een slappe zet. Alsnog 9. c4 c6 10. Pc3 kon in aanmerldng komen. 9...Ld6 10. Pd2 f5 11. c4 c6 12. Pb3 Dc7 13. h3 dxc4 14. Lxc4+ Kh8 15. Ld2 Tae8 16. Tacl Db8. Zwart staat uitstekend, maar het is nog niet gemakkelijk om zijn acties kracht bij te zetten. Hij had 16...Lf4 17. Tcdl Te7 kunnen proberen. In het vervolg verliest Joesoepov veel tijd zon der dat zijn arbeid veel vruchten afwerpt. 17. a4 Tc7 18. Tcdl f4. Waarom niet op 'schablone' wijze met 18...Tfe8 verderge gaan? 19. Ld3 Lf5 20. Pc5. Dit moet Timman goed hebben berekend. 20...Pg5 Na 20...Pxc5 21. dxc5 Lxc5 22. Lxf4 heeft wit niet veel meer te vrezen. Een alternatief was 20...Tfe8. 21.Dh5 Lxd3. Of 21...Lxc5 22. Lxf5 Txf5 23. dxc5 en nu volgt op 23...Txc5 verrassend 24. brf4! 22. Pxd3 Pe4 23. Tfel f3. Dit blijkt een slag in de lucht. Zwart stond nog altijd wat beter na 23...Pf6. 24. gxf3 Pxd2 25. Txd2 Txel 26. Pxel Dd8 27. Pd3 Df6 28. Pe5. Plotseling heeft zwart moeilijk heden. En wat veel erger is, hij heeft geen tijd meer om ze de baas te worden. Er dreigt 29. Pd7. 28.,.g6 29. Dh6 Lxe5. Slecht. Met 29...Te8 30. Te2 Te7 (Niet 30...Kg8?? 31. Pg4!) was er nog niets verloren geweest. 30.dxe5DxI3 31.e6. Er dreigt vernietigend 32. e7 Te8 33. Td8 Df7 34. DfB+ Zwart had in elk geval 31...Df6 moeten doen om dit te pareren. Zijn po litie is dan nog niet hopeloos. In plaats daarvan deed Joesoe pov (31...De4???) en gaf daarna onmiddellijk op zonder het ant woord 32. DxfB mat af te wach ten. Een vreselijke partij! amsterdam jan mennega gpd-verslaggever Torino mag dan de tweede club van Turijn zijn en in de scha duw van Juventus vertoeven, de tegenstander van Ajax in de fi nale van het UEFA Cup-toer nooi heeft in Italië ieders sym pathie. 'La tragedia di Superga' is de even simpele als dieptragi sche reden. Op 4 mei 1949 stortte vlak voor de landing in Turijn een vliegtuig neer met aan boord het kampioenselftal van Torino. Het driemotorige chartertoestel had in regen en dichte mist de Superga, de basi liek op een heuvel tien kilome ter buiten de industriestad, ge ramd. Geen van de 28 inzitten den overleefde de vliegramp, de grootste in de geschiedenis van het Europese voetbal. Bij de catastrofe vonden acht tien spelers van Torino, op de terugweg van Lissabon waar het tegen Benfica een demonstrè- tiewedstrijd had gespeeld, de dood. Twaalf van hen kwamen ook voor de Italiaanse nationale ploeg uit, onder wie de 30-jarige aanvoerder en international Va lentino Massola. Zoon Sandro (toen een jochie van zes) trad later bij Inter Milan in de voet sporen van zijn verongelukte vader. Hoewel de vliegramp zich inmiddels al weer bijna 43 jaar geleden voltrok, is de Su perga op 4 mei nog altijd het bedevaartsoord voor alle Tori- no-tifosi. Torino Calcio Club werd in de veertiger jaren beschouwd als het beste clubteam ter wereld. Van de zeven landskampioen schappen waarop het tot dusver beslag legde, kwamen vijf in die periode tot stand: in 1943, 1946, 1947, 1948 en 1949. De dreun van de Superga-tragedie werkte lang door, want het duurde tot 1976 voordat Torino weer een kampioenschap kon vieren. De eerste landstitel veroverde de 'Squadra Granata' in 1928. Torino, opgericht in 1906. legde vier keer beslag op de Coppa d'Italia, de nationale beker: in 1936.1943, 1968 en 1976. De vedette van Torino anno 1992 is een Belg met Italiaanse roots: Enzo Scifo. Op verzoek van Guy Thijs, destijds bonds coach van de Rode Duivels, liet deze zoon van een Siciliaanse mijnwerker zich op 18-jarige leeftijd tot Belg naturaliseren. Sdfb,van iii Wirntl 1966tela Louvière, was zestien toen hij in de hoofdmacht van Anderlecht debuteerde. Bij Inter, dat hem medio 1987 aantrok, mislukte de hoogbegaafde middenvelder. Via Girondïns de Bordeaux (één seizoen) en Auxerre (tv.iv Ml* zoenen) belandde hij vorig jaar zomer bij Torino. Naast Scifo heeft Torino met de Braziliaan Walter Casagran- de, dit seizoen losgeweekt van Ascoli, en de Spanjaard Rafael Martin Vazquez, in 1990 ge kocht van Real Madrid, nog twee buitenlandse werknemers in dienst. Gianluigi Lcntini (22) geldt als één van de grootste ta lenten van het hedendaagse Ita liaanse voetbal. Hij maakt als enige speler van Torino ook deel uit van de nationale selec tie. AC Milan heeft miljoenen voor hem klaar liggen. Trainer van Torino is de 50-jarige Emili- ano Mondonico. SPORTPARK NIEUW-ZUID KATWIJK ZATERDAG A.S. 15.00 UUR QUICK BOYS - KATWIJK Aangeboden door assurantiekantoor ASSUCOM PENSIOENEN VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN Rijnsburgerweg 143 Leiden Telefoon 071-171141 Pauline Mulder „Meisjes veranderden op de tennisbaan In hele andere mensen." foto loex zimxrdufn stuttgart rob onderwater Revolutie in tafeltennisland! Het bestuur van de Europese bond (ETTU) is volledig vermorzeld door een Duitse 'overvaller' en heeft met ingang van vandaag Hans Wilhelm Gab als nieuwe voorzitter. Alsof dat allemaal niet opvallend genoeg is, heb ben de topspelers zich verza meld in een vakbond, naar het model van de tennissers. De doorgaans belegen tafeltennis wereld is eindelijk serieus in be weging gekomen. Drie jaar geleden gaf de Pool Andrej Grubba, voormalig dub belspelpartner van Bettine Vriesekoop, de eerste aanzet tot de oprichting van een vakbond. De CTTP, de club van tafelten- nisprofessionals, treedt vandaag bij het EK officieel naar buiten. Regerend wereldkampioen Persson is voorzitter, de Duitser Rosskopf, de Belg Saive en Grubba zijn de bestuursleden. Er hebben zich inmiddels 55 toppers aangemeld. Op initia tief van Olga Nemes komen de vrouwen op de rustdag in Stuttgart ook bij elkaar om een vakbond op te richten. Paul Haldan is bijzonder ver guld met de ontwikkelingen. „De organisatie van sommige toernooien is verschrikkelijk. Ik heb wel ééns 's nachts een partij moeten spelen en de volgende ochtend vroeg moest ik maar weer opdraven. Dat is niet in miin belang en ook niet in het belang van het publiek." De CTTP eist dat toernooien beter worden georganiseerd en stelt bovendien prijzengeld als voorwaarde voor de komst van topspelers. In het internationale circuit is nu een miljoen dollar aan prijzengeld te verdienen, maar er zijn nog open toernooi en waar voor een appel en een ei wordt gespeeld. Tien procent van het totale prijzengeld moet aan de pas opgerichte vakbond worden afgedragen. De CTTP gaat ook een eigen ranglijst samenstellen. Alle spe lers spreken hun afschuw uit over de wijze waarop de ETTU te werk gaat. Niemand binnen de tafeltenniswereld weet hoe het systeem werkt. Haldan: „Ik weet het wél. Het is gewoon natte-vingerwerk. Je kunt op bepaalde toernooien nog zo goed presteren, je ziet het niet terug op de ranglijst. Weet je wat die mensen belangrijk vin den? Een glaasje wijn, lekker eten en vergaderen over niets. Het werd tijd dat die bejaarde mannen eens werden terugge floten." De Nederlander Henk van Dilst, penningmeester van de Europese bond, juicht de veran deringen toe. Binnen het be stuur is hij overigens een van de weinigen. Voorzitter Kapetanic deed in Stuttgart nog verwoede pogingen alles bij het oude te laten, maar zijn halsstarigheid had fatale gevolgen. De Duitser Gab, praeses van de Duitse bond, plaatste een tegenaanval en kreeg, tot verbazing van hemzelf, iedereen mee. Gab: „Kapetanic heeft geprobeerd het bestuur te manipuleren. Het was een kliek die niets bijdroeg tot de ontwikkeling van het ta feltennis. Ik heb een brief ge schreven aan de andere bon den. Het gros deelde mijn me ning." Daarop trok Kapetanic zich terug. Omdat er geen tegenkan didaten zijn, wordt Gab van daag officieel tot voorzitter van de ETTU gekozen. De spelers dragen de Duitser op handen. Hij is vice-directeur bij General Motors en maakt de tafeltennis sers wegwijs in de wereld van het grote geld. De spelers zou den graag zien dat een grote geldschieter zich aan de vak bond verbindt, zodat een eigen toemooicircuit kan worden op gezet. Een landgenoot van Gab, Jörg Rosskopf, is trouwens al grootverdiener. Zijn inkomen wordt geschat op 400.000 gul den. De Zweedse toppers Pers son en Waldner moeten zich te vreden stellen met 'slechts' twee ton. leiden rob van der zanden Pauline Mulder is slechts twin tig lentes jong, maar ze is al be zig aan haar tweede tennisle- ven. Dat kan als je op 12-jarige leeftijd in een tennisintemaat belandt. Ze werd op de school van Henk van Hulst (de coach van Paul Haarhuis) grootge bracht, maar het ware levensge luk vond ze niet in de combina tie van studie en tennis. De lol van het spelletje heeft ze nu, ve le jaren later, als het ware herontdekt. Bij Unicum pluk ken ze er de vruchten van. De Leidse eersteklasser lijfde de blondine uit het Belgische Capelle („Ik ben gewoon op en top Nederlandse")in voor de competitie. Gisteren kon het thuispubliek voor het eerst seri eus kennismaken met haar ta lenten. De linkshandige aan winst won in de eerste ronde van het Noorlander Paas A- toemooi in twee sets (6-3, 6-4) van Barbara Jaspers. Mulder maakte al veel mee in haar korte loopbaan. „Het is toch wel wat als je met twaalf jaar het huis uit gaat en alles op tennis zet. Achteraf is dat tegen gevallen. Twintig uur trainen in de week. De druk van het pres teren als jong talent was enorm hoog. Ik was in mijn leeftijds groep de nummer drie van Ne derland. Maar mijn ouders haalden me uiteindelijk weg van het internaat." Daarmee was het met de loopbaan van Mulder overigens niet gedaan, want ze had vol doende talent om met de natio nale jeugdselecties mee te trai nen en te spelen. Als full time tennisster kwam ze daardoor in buitenlandse toernooien te recht. „Ik was nog met Richard Krajicek in Marokko toen wei nig mensen hem kenden. In het toernooi waar ik speelde, haalde hij zijn allereerste punten voor de wereldranglijst, dat zal ik nooit vergeten." 'Het profleventje gaf Mulder niet louter bevrediging. Al had ze het bij haar nieuwe tennis- school (Fred Hemmes in Til burg) naar haar zin. „Maar om de top te halen is erg veel nodig. Met andere meisjes zat je in het buitenland het ene uur vrolijk aan tafel te kletsen, maar op de baan veranderden ze in hele an dere mensen. Het was allemaal zo individualistisch, daar had ik moeite mee. Een beetje eng al lemaal. Ik was zelf best fanatiek, maar kon me niet wegcijferen om de absolute top te berei ken." Toen duidelijk was dat Mul der geen Monica Seles of Jenni fer Capriati zou worden, keek ze ook naar andere dingen. Ze had inmiddels haar mavo afgemaakt en een middenstandsdiploma gehaald. Ook volgde ze de ten- nislerarenopleidingen A en B. Daardoor vond ze de nodige af leiding en alternatieven in haar „Ik ben in feite aan een nieu we periode begonnen. De druk van vroeger is er niet meer. Ik speel nu competitie en toer nooien en tusséndoor geef ik les. Dat is een prettige combi natie. Het is ontspannen en zo voel ik me ook. Naar mijn idee speel ik nu veel beter dan ik ooit heb gedaan. Omdat ik ouder ben en veel ervaring heb, maar toch vooral omdat ik me relaxed voel." „Technisch gezien is er niet eens zo veel aan mijn spel ver anderd. Wel heb ik met mijn coach Frank Vermeer in de win ter ontzettend hard aan mijn backhand gewerkt. Daarmee kan ik nu druk uitoefenen. Als aanvallende baseiiner ben ik daardoor nog meer allround ge worden." Bij Unicum - dat haar voor dit seizoen benaderde - voelt ze zich al thuis. Ze logeert tijdens het A-toernooi bij Bionda Zon derop en ook met de andere teamgenoten kan ze het goed vinden. „Ik moet nog veel men sen in leiden leren kennen, maar het bevalt me hier prima. Ik ben benieuwd naar de eerste thuiswedstrijd voor de competi tie", aldus Mulder die in het verleden bij ercdivisionist ELTV speelde. „Inderdaad, bij Paul Haarhuis. Ik speelde wel eens met hem. maar ik was in princi pe reserve." Ze moet als Belgische vaak grote afstanden ovrrbruggen. „Dat ben ik wel gewend. Mijn contacten liggen toch vooral in Nederland. Daar heb ik mijn meeste vrienden en vriendin nen. Maar de Belgen vind ik wel erg leuk. In België kan gewoon alles. Op toernooien schuiven ze net zo lang in het schema tot ze een geschikte tijd voor je hebben gevonden. Ondanks dat zal ik altijd wel Nederlandse blijven, ik gel.Kif (Mé nm i (|fl ik zal trouwen met een Belg," De v.v. V.V.S.B. te Noordwijkerhout, zoekt met ingang van het seizoen 1992/1993 een voor de training op dader te bepalen avonden en be geleiding op zaterdag-van de C-junioren. Sollicitaties met eventuele referenties kunt u richten aan de sekretaris: de heer W. van der Meer. Postbus 25, 2210 AA Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25