Oerhollandse borrel begint aan een tweede jeugd Smaak Schuimkraag Restaurateur over zijn beroemde gasten VRIJDAG 17 APRIL 1992 24 Dat er tussen de Ne derlander en de Brit opmerkelijke ver schillen bestaan, hoef ik u niet te vertellen. Het is vanzelfsprekend dat in Engeland links wordt ge reden. thee populairder is dan koffie en de bolhoed nog steeds hoogtij viert. Opmerkelijk is echter het ver schil in het tappen van een glas bier. Wij Nederlanders vinden een tapje pas echt goed als de schuimkraag zo n drie centime ter bedraagt. Goed tappen is en blijft een kunst. De Brit denkt daar heel anders over. Hij is van mening dat het witte manchet niets meer is dan lucht en daar wensen ze absoluut niets voor te betalen. Waar voor ons geld is hun stelregel. En dan te beden ken wat juist wij, Nederlanders, bekend staand als een zuinig volkje, een heel andere mening zijn toegedaan. Wij laten ons niet in de maling nemen. En zeker niet als het om een glas bier gaat. Wij voelen ons duidelijk bekocht als de schuimkraag te wensen over laat. Of het glas is vet, de tempe ratuur van het gerstenat niet op timaal of de tapper verstaat zijn vak niet. De Brit kijkt heel anders tegen zijn tapje aan. Hij is gewend om zijn bier zonder schuim te drin ken en ziet er streng op toe dat het bierglas tot op de rand is ge vuld. Hun maximum is 5 milli meter en daar wordt goed op ge let. Zo ook, las ik onlangs, de controleurs van de Warenwet in het Verenigd Koninkrijk. Er staat zelfs een boete op het niet nale ven van de regels. En nog een heel fikse ook. Een Nederlandse correspondente in Londen maakte daar laatst melding van. De eigenaar van de in de omgeving van Birming ham gevestigde pub 'Heathcote Inn' werd onlangs 'verrast'door de rechter met een boete van maarliefst 10.000gulden voor het serveren van twee pints (een pint is ongeveer een halve liter) met een schuimkraag van twee centimeter. Dat schoot de inspecteurs die de pub incognito bezochten duide lijk in het verkeerde keelgat. Zover zijn we hier gelukkig niet, alhoewel wij wel degelijk onge schreven wetten hanteren met alle gevolgen van dien. Voor een goed getapt glas bier maakt de ware liefhebber zelfs graag een omweg. JOHN BEEREN. eigenaar van de Bokkedoorns: een met twee Michelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal WETEN WAARD -V Remia komt met een halva- naise op yogurtbasis. De nieuwe saus bestaat voor 20% uit vet en voor 20% uit yogurt. Er zijn twee smaken: naturel en met stukjes komkommer. Ze bevat ten beide 75% minder calorieën dan mayonaise. -V Nederland schonk ooit een koffieplantjes aan Frankrijk. In 1723 vertrok kapitein De Clieu naar Martinque (een reis vol ge varen en ontberingen) en bracht zo de koffiecultuur naar dit prachtige eiland. In 1740 was Frankrijk de grootste koffie producent ter wereld en de grootste verbruiker. Fourgerond klinkt heel Frans maar het is de naam van een puur Hollandse kaas. De smaak van deze halffiarde 45+ kaas is te vergelijken met wat de Fran sen en Zwitsers 'bergkaas' noe men. Het is een stevige, goed snijdbare kaas die heerlijk smaakt bij een glas wijn maar die ook in een fondue geen slecht figuur slaat. Een sausje van sinaasappel sap. vloeibare honing en een mespuntje kaneel maakt een fruitsalade extra lekker. Vooral met wat geroosterde amande len erover. MENU VAN voorlichtingsbureau DE DAG voor de voeding CHAMPIGNONSOEP MET GARNALEN GROENTEOMELET MET HAMREEPJES AARDAPPELSALADE zie onderstaand recept) Kook 400 gram geschrapte krielaardappels in weinig water met zout in 20 minuten gaar. Snijd een stukje ui zeer fijn. Maak een saus van 4 eetlepels azijn, 1 eetlepel olie, de ui, 2 eetlepels fijngesneden paprika zoet zuur, 1 eetlepel fijngeknipte peterselie, pe per en zout. Schep dit door de afgegoten, gare aardappels en laat dit goed intrekken. Roer voor het serveren 2 eetlepels slasaus (5%) olie door de salade en strooi er wat bieslook over. Per persoon: 960 kilojoules, 230 kilocalo- rieën, 4 g eiwit, 6 g vet 41 g koolhydraten. RUNDVLEESSOEP GEVULDE KALKOENFILETS (zie onderstaand recept) KOOLSALADE MET YOGURTSAUS KERRIERIJST MET NOTEN I.aat zes gedroogde abrikozen enkele uren in ruim water weken. Snij twee kalkoenfilets open. Bestrijk ze aan de binnenkant met mosterd en vul de kalkoenfilets met abriko zen. Steek ze met een cocktailprikker dicht. Bestrooi de kalkoenfilets met peper en zout en bak ze in 15 gram (dieet)margarine of boter in 20 minuten bruin en gaar. Leg de kalkoenfilets op een voorverwarmde schaal en strooi er wat geroosterde, gechaafde amandelen over. Per persoon: 1000 kilojoules, 240 kilocalo- riecn, 22 g eiwit, 10 g vet 18 g koolhydra ten. KABEUAUW MET GROENTE (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE YOGHURT MET ANANAS Fruit een in ringen gesneden ui met 1 teen tje knoflook in 10 gram (dieet)margarine of boter. Bak 1 in repen gesneden paprika en 1 in ringen gesneden prei mee. Bestrooi 300 gram kabeljauw met peper en zout en paprikapoeder en snijd de vis in blokjes. Bak de vis 10 mirfuten met de groente mee. Voeg de laatste minuten 2 in parten gesne den tomaten en 50 gram gewassen taugé toe. Maak het geheel op smaak met peper en zout. Per persoon: 900 kilojoules, 210 kilocalo rieën, 30 g eiwitten, 8 g vet, 7 g koolhydra- Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT Voor de paasdagen komt HENK VAN BE- KIJM uit HAARLEM met een Exotischeeie- rènslade, die hij klaarmaakt voor acht per sonen. Nodig voor acht per- I-aat de eieren 10 sonen: 8 eieren; 1 minuten koken en klein blikje ananas- schrik ze onder schijven; 4 kiwi's; koud water. Pel ze 125 gram taugé; 50 en snijd ze in vie- gram cashewnoten. ren. Laat de ananas Voor de saus: 150 uitlekken en snijd gram slasaus; 150 de schijven in stuk gram magere yo- jes. Schil de kiwi ghurt; sap van een ei- heel dun en snijd troen; peper en zout; ze in plakjes. Spoel 1 theelepel suiker 2 de sojascheuten eetlepels kerriepoe- (taugé) af onder der 150 gram gepel- koud water en dep de garnalen; bosje ze droog. I lak de bieslook. noten grof. Ver meng alle ingredi ënten in slakom. Maak de dressing roer de yoghurt, de citroensap en de kruiden door dc slasaus. Meng de garnalen er door en schep de dressing over de salade, Garneer het geheel met gehakte bieslook. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Dam ia te IXigbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie "Smaak'. De inzender van hef geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Bols Royal Dark moet koning onder de jenevers worden Paastaart In het paasweekeinde is er tijd om gezellig koffie te drinken en daar behoort toch ei genlijk een lekker stuk gebak bij. Daarom het volgende recept voor een paastaart, na tuurlijk in de vorm van een paasei. Om een taart in de vorm van een paasei te maken hebt u een eivorm nodig die heel simpel te maken is van karton, l eken een ei op een stuk karton en knip dat uit. Knip ook een kartonnen rand, buig die om en zet alle on derdelen vast met plakband. Bekleed de kartonnen vorm met aluminiumfolie en be boter die met behulp van een kwastje met gesmolten boter. Nodig voor het cakegebak: 400 g bloem; 200 g boter; twee keer 100 g fijne kristalsuiker 6 eie ren; snufje zout; borrelglas rum; paar druppels citroen en/of sinaasappelessence. Voor de vul ling kopje dikke advocaat; 250 g poedersuiker, een eiwit en half borrelglaasje sinaasappel likeur of sinaasappelsap voor de glazuur. Slag room en chocolade-eitjes voor de garnering. Bereiding: verwarm de oven voor op 160 graden C. Smelt de boter, laat die even af koelen en vermeng die met 100 g suiker; de rum en de essence. Klop het mengsel romig met garde of mixer. Splits de eieren en voeg de dooiers toe aan het boter/suikermeng sel. Blijf kloppen. Voeg dan al kloppend beetje bij beetje de gezeefde bloem toe. Doe het zout erbij. Klop de eiwitten bijna stijf en voeg dan beetje bij beetje de suiker toe on der voortdurend kloppen tot het schuim stijf is. Schep het eiwitschuim door het be slag en roer het er goed doorheen. Doe het beslag in de vorm en bak de taart in ong. 50 min. gaar. Laat de taart afkoelen en snij de ze horizontaal doormidden. Bestrijk een helft van de taart met de advocaat, leg de andere helft er bovenop. Meng voor de glazuur 1 eiwit te vermengen met 250 g poedersuiker en de sinaasappel likeur. Strijk dat over de taart. Klop de slag room op en spuit toefjes langs de taart-con touren. Gameer met wat gehalveerde cho colade-eitjes. Jenever is aan z'n tweede jeugd begonnen. Uitgebreide reclamecampagnes en nieuwe verpakkingen moeten de oerhollandse borrel een nieuw imago geven. „We hebben te weinig verteld hoe mooi en ambachtelijk jenever is. Dat gaan we nu doen." De jeneverdrinker wordt steeds jonger en de borrel wordt anders gedronken (een vier kant glas, ijs er in). Bokma Royal Dark, een nieuwe jene ver van Bokma, past binnen de verjonging van het merk. Een luxe-uitvoering van de borrel. 'Het kindje' van mees- terdistillateur Piet van Leijenhorst. Boek beschrijft de wereld van Maitre Pierre „Hoe je een nieuwe drank ont wikkelt? Het idee krijg je op de meest onverwachte momenten. In dc auto zit je bij voorbeeld te piekeren en te peinzen. En in eens denk je bij voorbeeld: waarom maken we geen ana naslikeur? En dan begint het pas. Eerst kopen we een ananas, eten er een stukje van. Kopen wat ananassap, mengen het met water en alcohol en proe ven het eens. Blijft er iets van over? Smaakt het ergens naar? Pas dan proberen we een recept te ontwikkelen. En daar komt nog veel meer bij kijken dan in de beginfase." Piet van Leijenhorst is een van de meesterdistillateurs van Bols Benelux, een onderneming van Heinekcn en Bols in Nieuw- Vennep, beide voor vijftig pro cent eigenaar. Van Leijenhorst is verantwoordelijk voor de kwaliteitscontrole van het ge distilleerd, bewaakt de recepten en ontwikkelt nieuwe dranken. Na de longe Korenwijn van Bokma kwam onlangs een nieu we jenever op de markt: Royal Dark. Een zachte jenever die eerst een jaar op speciaal eike hout heeft liggen rijpen en daar door een goudgele kleur en aparte smaak heeft gekregen. Het moet de koning onder de jenevers worden. Van Leijenhorst was zes jaar geleden nog in dienst bij de Keuringsdienst van Waren als produktanalyst. Hij solliciteerde op een advertentie voor distilla teur. Van leijenhorst heeft het prima naar z'n zin in de wereld van de sterke drank, jenever trekt zijn meeste aandacht. Hij is daarbij vooral geïnteresseerd in de mogelijkheden die het rij pen van jenever op vat bieden. Het bewaren van drank op vat zorgt voor een speciale smaak en kleur. „Bokma Royal Dark ligt een jaar Spaanse Alicante, zat een tijdje in Duitsland en dreef een restaurant in I,age Vuursche, Chez Pierre geheten. Hij was toen aangeslo ten bij de organisatie 'des cuisiniers inter- nationaux', waar je uitsluitend lid van kon worden als je internationale horeca-erva- ring had opgedaan. Bij deze organisatie, die inmiddels is opgeheven, kreeg men de 'ere titel' van maitre. Countryclub „Toen ik het restaurant in Ixtge Vuursche had, ging ik iets nadoen wat ik in Parijs, bij Chez La Serre had geleerd. Daar kon je niet zo maar gaan eten en ook niet reserveren, want je moest een speciale sleutel hebben. Dat werkte toen fantastisch. Bij Chez Pierre stichtte ik een countryclub. Je kon alleen maar komen eten als je jid was van die club. Dat werkte. En dertig jaar geleden was ik van mening dat ik voor iedereen persoonlijk aan tafel moest gaan koken. Ik ging zelf aan tafel de gerechten klaarmaken. Toen dit be kend werd kwamen er steeds meer mensen, bekende mensen." Die exclusieve countryclub trok op een gegeven moment zo veel personen aan. dat hij personeel moest aannemen. „Ik kon het alleen niet meer af. Hoe drukker het werd hoe minder ik verdiende. Het grote nadeel van alle zaken is in wezen dat het personeel zo duur is. dat je als ondernemer er zelf bij inschiet." In 1974 huurde hij het huidige pand in Bussum, waar hij als vervolg van zijn countryclub een wijnclub oprichtte. Zijn zoon Pepi. een koosnaampje, heeft nu zijn naam verbonden aan het grill- en steakhouse. Kwaliteitsbewaking is heel be langrijk en bij Bols ook heel streng. Tijdens een rondleiding in het bedrijf in Nieuw-Vennep staan twee werknemers flessen leeg te gooien. „De flessen ble ken niet goed schoongemaakt. De nachtmerrie is natuurlijk Perrier", zegt Van Leijenhorst, verwijzend naar het Franse mi neraalwater waarin ooit in de flessen die al in de winkel ston den benzeen werd aangetroffen. „We krijgen ook wel eens klachten. Laatst kregen we een fles jonge korenwijn terugge stuurd met alleen maar water er in. De kans dat zoiets bij ons ge beurt, is vrijwel nul. Maar toch neem je zo'n klacht serieus. We hebben het water in de fles ge analyseerd en het waterleiding bedrijf gebeld in de woonplaats van de klager. Bleek het water daar vandaan afkomstig te zijn." Van Leijenhorst is de man die alle recepten van de dranken bewaart. „In de kluis liggen een heleboel oude boekjes. Die zijn slechts voor een paar mensen toegankelijk. Je geeft nooit je re cepten af. In het verleden wist een eige naar van een distilleerderij vaak niet eens waaruit zijn drank be stond. Alleen de meesterdistilla- teur wist dat. Het waren heel machtige jongens. Tegenwoor dig is dat heel wat minder." „Ik blader nog wel eens in die boekjes. In het boekje van de oude Coebergh staan hele bij zondere recepten. Dat zijn de meest verrassende. Daar heb ik bewondering voor. De Bokma's hebben* ook veel gedaan. Tot voor kort werkte Piet Bokma hier nog. Bij het samenstellen van de recepten moest iedereen weg. Hij sloot zich dan op in het laboratorium en ging met de oorspronkelijke recepten uit een heel oud boekje dan de slag. Nu ken ik die recepten inmid dels ook." Piet van Leijenhorst: „Ik zeg nooit dat ik een drank lekker vind. In die termen denk ik niet. Als ik een jene ver maak, die ik lek ker vind, ben ik mis schien wel de eni ge-" FOTO United Photos De Boer NILS VAN HOUTS op vat. Die vaten zijn gemaakt van eikehout uit de Franse streek Limousin, dat drie jaar buiten heeft gelegen in weer en wind", zegt Van Leijenhorst. „Het rijpen op eikehout, het la- geren, is een vak apart. Graan- alcohol, gelagerde moutwijn, je neverbessen-esprit, kruidendis tillaat en moutwijn komen in de vaten tot rust. Optimale rijping heeft plaats bij een alcoholper centage van vijftig tot zeventig procent. Stoffen uit het hout trekken in de vloeistof en zor gen voor een nieuwe geur en smaak." „Ik zeg nooit dat ik een drank lekker vind. In die termen denk ik niet. Als ik een jenever maak, die ik lekker vind, ben ik mis schien wel de enige. Ik beschrijf wat ik proef en ruik, daar gaat het om. De neus is veel gevoeli ger dan de meest ingewikkelde analyseapparatuur." Medewerkers van Bols-Bene lux keuren de nieuwe produk- ten dan ook met de neus. „Er zijn speciale panels, bestaande uit medewerkers die zijn gese lecteerd op hun reukvermogen. De mensen hebben een specia le opleiding gevolgd. Het gaat niet alleen om goed kunnen rui ken, maar ze moeten het ook kunnen benoemen. Als iemand bij voorbeeld zegt: ik ruik hooi, dan moet iedereen hooi ruiken. Hetzelfde geldt overigens voor het proeven. Wij zijn er van overtuigd dat panels tot in leng te van jaren niet te vervangen zijn door apparatuur. Als je cog nac analyseert kom je mis schien wel vijfhonderd stoffen tegen. Gooi je die stoffen bij el kaar dan heb je geen cognac als resultaat. Het smaakt anders. Er zijn componenten die ruik je wel, maar zie je niet. Ook niet met de beste apparatuur." Belangrijke schakel De panels vormen een belang rijke schakel bij de ontwikkeling van een nieuwe drank. „Er zijn, denk ik, wel duizend varianten gemaakt van Bokma Royal Dark. Vaak dachten wij: dit is het. En dan kwam het bij het panel en dan was het: dit is het toch niet. De panéls bepalen of het doorgaat of niet. Natuurlijk ben je aan verschrikkelijk te leurgesteld als het niet door gaat. Maar ook als het wel door gaat, ben je er nog niet. Dan moet je het nog produceren en zorgen voor een constante kwa liteit. Maar toen het panel posi tief reageerde, heb ik er wel een borrel op genomen." De verwachtingen van Bokma Royal Dark zijn hooggespan nen. „Er is natuurlijk uitgebreid marktonderzoek geweest, maar het moet in de praktijk maar blijken. We hebben overigens maar een beperkte voorraad: dit jaar 200.000 flessen. En op is ook werkelijk op, want de nieu we voorraad moet eerst weer een jaar op vat liggen." Zijn gastenboeken met klinkende namen zijn het bewijs. Ze liggen in zijn restaurant aan de Stationsweg in Bussum ter inzage. Als Maitre Pierre veel van die bekende per sonen in één adem opnoemt, vraag je je af wie eigenlijk niet aan tafel heeft gezeten bij deze restaurateur. Gasten uit het bedrijfsle ven, de politiek en uit.de theater- en film wereld. En niet te vergeten de tv-sterren. Maitre Pierre kan er heel veel over vertellen, zo blijkt uit zijn boek. waarin uitvoerig wordt verhaald over al die beroemdheden die hij in zijn leven heeft ontmoet. Zo is hij een grote bewonderaar van Martin Schro der. aan wie hij zijn boek, dat afgelopen vrijdag hij De Sfinx in Amsterdam ver scheen, heeft opgedragen. De restaurateur is al meer dan vijftig lang bevriend met de acteur Rijk de Gooyer uit Giethoorn, wiens naam natuurlijk ook in het gastenboek staat. Er is niet alleen be wondering voor Rijk, ook Mies Bouwman en Willem Duys die wel eens een lekker hapje bij Maitre Pierre hebben gegeten, acht hij zeer hoog. En dan zijn er nog Ed Nijpels, Bernard Haitink. Simon Vestdijk. Mary Dresselhuys, Charles Aznavour, hoofdinspecteur Derrick (Horst Tappert), Elisabeth Taylor, Roger Moore. Maitre Pierre heeft een ouderwetse hore- ca-opleiding gehad, die op 1 september 1933 Jfregon toen hij als 'broekie van zestien jaar' in dienst kwarn bij restaurant De Witte in Amersfoort. Hij werkte in Parijs, in het Waldorf Astoria hotel in New York. was en kele jaren aan boord van bekende passa- Van Peter van Iseger naar Maitre Pierre: „Ik ging persoon- gierschepen als de Statendam en de Nieuw lijk aan tafel koken." Amsterdam, had e

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24