Stichting helpt burgers met aanpak milieudelict Over leven Faunabeheer tegen fokken roofvogels Houtproduktie houdt de consumptie niet bij Biologische landbouw groeit Onbekende chemicaliën kleuren miljarden copieën en faxvellen milieutips Lente in Leiden VRIJDAG 17 APRIL 1992 Ruilbeurs voor drachtplanten leiden» De imkersvereniging Leiden en omstreken houdt op vrij dag 24 april een ruilbeurs voor drachtplanten. Dat zijn plante- soorten waarop bijen regelmatig honing zoeken. Iedereen met overtollige bomen, heesters, een- en tweejarige planten en bol- of knolgewassen kan deze komen ruilen. Alleen brengen kan ook: alle overtollige planten worden uitgezet op de bijenweide van park Cronesteyn. De beurs en aansluitende ledenvergade ring van de vereniging, wordt gehouden in wijkcentrum Zijl kwartier aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp, aanvang 19.30 uur. Kritiek op milieureclame Amsterdam De vereniging Milieudefensie vindt dat er een wet telijke regeling moet komen voor milieureclame. De regeling moet het ook mogelijk maken overtreders sancties op te leggen. Directe aanleiding voor deze wens is de nieuwe veroordeling van fabrikanten van kartonnen drankverpakkingen door de Re clame Code Commissie. Volgens de commissie bevat de brochu re 'Waarom pakken' van het Voorlichtingsbureau Kartonnen Drankverpakkingen onjuiste en onvolledige informatie. Milieuf- defensié klaagde bij de commissie dat het pak ten onrechte wordt gepresenteerd als milieuvriendelijker dan glas. De fabri kanten waren al eerder veroordeeld voor soortgelijke informatie in een andere brochure. Milieudefensie hoopt dat de fabrikan ten de uitspraak nu wel respecteren en dat er een einde komt aan de misleidende promotie-activiteiten. Informatie over zwanen gevraagd bussum Een aantal verontruste vogelliefhebbers heeft een zoge heten Knobbelzwanenplatform opgericht. Doel is om te komen tot een landelijk gecoördineerde actie om de jacht op knobbel zwanen af te schaffen. Op deze dieren wordt in sommige geval len gejaagd vanwege de schade die ze zouden veroorzaken. Het platform zoekt naar ethisch en ecologisch verantwoorde alterna tieven voor afschot. De oprichters vragen informatie over pro blemen met knobbelzwanen en jachtpraktijken op te sturen naar R. Kloosterman, Huizerweg 21 j, 1401 GG Bussum, tel. 02159-10562. Handhaving Milieurecht'opgericht gebiologeerd De stichting Kritisch Faunabe heer is fel tegen het houden en gebruiken van roofvogels als ha viken en valken voor de jacht. De stichting zegt dit samen met andere organisaties voor na tuurbescherming in een com mentaar op de notitie Valkerij- beleid van staatssecretaris Gabor. Kritisch Faunabeheer vindt dat deze vorm van vrijetijdsbe steding geen enkel redelijk doel dient. De mogelijkheid 'om met roofvogels te spelen' dient daar om uit de wet te worden ge schrapt. De Flora- en Faunawet handhaaft het bestaande ver gunningensysteem om er jacht vogels op na te houden. „Het onttrekken van jachtvo gels aan de natuur is ontoelaat baar", stelt Kritisch Faunabe heer, „en in strijd met interna tionale verdragen zoals de Be- nelux-overeenkomst en de EG- Vogelrichtlijn." De stichting vindt het weinig ter zake doen of de vogels in of buiten Neder land gevangen worden, omdat de positie van roofvogelsoorten in het buitenland niet verschilt van die in Nederland. Volgens de notitie Valkerij- beleid heeft het huidige, vrij be perkte, aantal vergunningen niet geleid tot negatieve effec ten voor de betreffende jachtvo gels. Kritisch Faunabeheer noemt dit geen garantie voor de toekomst, omdat er altijd een explosieve groei kan optreden van vergunninghouders. Exces sen met stroperijen komen nu al voor, omdat liefhebbers in het Midden-Oosten enorme be dragen neertellen voor Noord en Westeuropese valkensoor- De stichting merkt verder op, dat het gevaar voor vermenging van ontsnapte jachtvogels met inheemse exemplaren groot is en dat is een bijzonder onge wenste vorm van faunaverval sing. „Het fokken van roofvo gels, dat overigens in strijd is met de huidige wetgeving, zal nooit alleen kunnen voldoen aan de vraag, omdat gefokte dieren zeker op den duur in de ogen van de liefhebbers van minderwaardige kwaliteit zijn," aldus Kritisch Faunabeheer. Een 'havikier' legt een zojuist door een havik gevangen konijn in het kozijn van een jagershuisje in het natuurgebied bij Haatten. foto anp ST ébn&N Tk>u «Jéri [JiOJUfil D) ROVÉÊTJÉ A' ÜfettFW**TJ£ <b PINKÉIHOUTJÉ ri C>USSI«T?A^ ITiWhie HOtpeLt* ,'JWK 'NJblhA' S7j/j 5P*lkUh\ HfWkéUfvJ STRAAT MC 'j, tollen 10 LLlN De houtconsumptie van de wereldbevolking wordt steeds groter terwijl de produktie achterblijft. Daar moet zowel op wereldschaal als in Nederland iets aan worden gedaan. Nederland moet op korte termijn 80.000 hectare bos extra aanleggen om te voldoen aan het uitgangspunt dat een kwart van de eigen houtconsumptie ook in eigen land wordt worden geproduceerd. Om de doorgaande groei van de houtconsumptie op te vangen, zou zelfs 200.000 hectare moeten worden aangelegd. Dat zegt de stichting Bos en Hout, een organisatie die zich inzet voor bevordering van bosbouw, houtproduktie en voorziening met hout en houtprodukten. De stichting maakt zich grote zorgen over de toegenomen houtconsumptie. De oppervlakte bos neemt af en dus is het gevaar levensgroot dat er meer wordt gekapt dan verant woord is. Met name de ontwikkelingslanden zijn de laatste jaren steeds meer hout gaan gebruiken. Het bosareaal in die landen neemt schrikbarend snel af, constateert de stichting. Milieuwetten worden onvoldoende nageleefd. Er is nie mand die erop toe ziet dat bedrijven en burgers zich aan de regels houden. Burgers die iets tegen overtredingen willen doen, weten veelal niet hoe. Er is behoefte aan een instantie die hen de weg wijst. Dat is de mening van de medewerkers van de onlangs opgerichte stichting Hand having Milieurecht. stoffen vrij. Koffiemelk in statie- geldflessen danwel de poeder variant is echt een betere oplos sing. Spuitbus Wie denkt dat de milieuon vriendelijke spuitbus inmiddels uit de winkels is verdwenen, heeft het helaas bij het verkeer de eind. De 'harde' cfk's zijn er meestal wel verdwenen, maar in veel gevallen wordt wel nog gebruik gemaakt van zachtere soorten cfk. Die zachtere soor ten werken langzamer maar tasten net zo goed de ozonlaag aan. Soms zijn de cfk's vervan gen door andere drijfgassen die bijdragen aan andere grote milieuproblemen zoals smog- vorming en het broeikaseffect. Propaan/buthaan (Ipg) en di- methylether zijn zulke drijfgas sen. Bovendien zijn spuitbussen wegwerpverpakkingen van blik of aluminium. Er zijn alternatie ven. Haarlak kan bijvoorbeeld in verstuivers met een lucht pompje die navulbaar zijn. Voor deodorant voldoet' een roller ook prima. Het lege flesje kan in de glasbak. De reinigingsdienst leiden monica wesseung Oprichter van de stichting is P.J. Nijkerk Zijn motief is duidelijk: „Natuur en milieu verloederen waar je bij staat. Daar willen we daadwerkelijk wat aan doen. De bestaande milieuorganisaties vechten prima tegen het uitge ven van vergunningen, maar niemand let erop of de milieu wetten worden nageleefd. Die taak nertien wij op ons." De stichting staat duidelijk nog in de kinderschoenen. Dank zij subsidie van het minis terie van justitie kon er in Am sterdam in een ondernemers- centrum een kamer worden ge huurd maar de medewerkers werken allemaal pro deo. Erg druk hebben ze het nog niet. De stichting gaat op twee ma nieren het milieu-onrecht te lijf. Enerzijds speuren ze zelf naar onrechtmatigheden. Zo worden jaarverslagen van bedrijven doorgespit en houden de vrij willigers de ogen open. Nage noeg elk bedrijf moet een hin derwetvergunning hebben. De vergunning geeft een aantal re gels waaraan het bedrijf moet voldoen. De stichting speurt naar bedrijven die de hinderwet aan hun laars lappen. Daarnaast wordt hulp gege ven aan burgers die iets willen doen tegen vermeende overtre dingen van milieuwetten. Vol gens Nijkerk weten heel veel mensen niet welke instantie zij moeten benaderen als ze milieuvervuiling vermoeden. Nijkerk geeft een voorbeeld: „Iemand belde met de vraag of de gevelreiniger het water met verfstoffen zo maar in de gracht mocht laten lopen. Dat mag dus niet. Door de politie in te scha kelen hebben we het bedrijf kunnen laten stilleggen. Na tuurlijk had de opbeller ook zelf de politie kunnen inseinen, maar zij kende die mogelijkheid gewoon niet." Van dit soort 'eenvoudige klusjes' zijn tientallen voorbeel den te geven. Een bedrijf dat loost, een bollenteler die ver pakkingsmiddelen van bestrij dingsmiddelen op het land laat slingeren, een slagerij die stank veroorzaakt. In zulke gevallen legt de stichting uit hoe de bur ger de zaak aanhangig kan ma ken. Bij moeilijker zaken, zoals een gemeente die de milieuwet ten overtreedt of grote bedrij ven die op slinkse wijze de ver- gunningvoorwaarden notoir omzeilen, treedt de stichting zelf op. Bodemvervuiling 'be handelt' de stichting niet. „Dat zijn overtredingen uit het verle den. Wij komen in actie als het erom gaat de milieuwetten van nu goed na te leven. Bovendien is er een hele goede actiegroep voor problemen rondom bo demvervuiling, Nederland Gif- vrij. De stichting Handhaving Milieurecht is tijdens kantooru ren te bereiken op telefoonum- mer 020-6833243. De biologische landbouw in Nederland groei harder dan ooit. Het aantal 'biologische' hectare steeg vorig jaar met bijna een kwart tot 9200 hectare, in 1990 was de groei 14 procent. Het aantal bedrijven dat zich met biologische landbouw bezighoudt, steeg verleden jaar met tien procent tot 439. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het belangrijkste verschil tus sen de biologische en de traditionele sector is dat er in de biologische (vrijwel) geen gebruik wordt gemaakt van kunstmest en bestrijdings middelen. Volgens het CBS wordt het gebruik van biolo gisch geteelde pordukten gestimuleerd door de afzet via de normale-supcrmarkten. Voorheen waren deze milieuvriendelijke produkten alleen in natuurvoedingswinkels te koop en daar komt een veel kleiner publiek. De biologische landbouw blijft in verhouding klein: het areaal beslaat slechts een halve pro cent van het totale landbouwareaal. haarlem richard mooyman De Stichting Natuur en Milieu verwijt producenten en leveran ciers van copieermachines, faxen en printers te weinig in formatie te geven over de milieu-aspecten van deze appa raten. De stichting heeft milieu minister Alders gevraagd de fa brikanten te verplichten gege vens te verschaffen over de sa menstelling van de chemicaliën die deze machines gebruiken. Nijver zoemende faxappara- ten, zenuwachtig ratelende printers en geduldig steunende copieermachines: ze ontbreken in vrijwel geen kantoorgebouw. Even een printje maken, een copietje trekken en op de fax gooien, dat is vast pandoer. De opmars van copieerma- chine, fax en printer heeft ook minder prettigë gevolgen. Afval- gassen van hard werkende prin ters en copieermachines bezoe delen de atmosfeer in vaak toch al slecht geventileerde kantoor gebouwen. En bij elkaar kunnen ze een hinderlijke litanie van geluiden veroorzaken, waardoor kantoorgebouwen hier en daar' al wat op een fabriekshal begin nen te lijken. Volgens de Stichting Natuur en Milieu is er niet veel bekend over de milieu-aspecten van de ze machines. Er is bij voorbeeld een gigantische hoeveelheid chemicaliën nodig om alle Ne derlandse copieennachines aan de gang te houden. De organi satie gaat ervan uit dat er in het land jaarlijks achttien miljard copicën worden gemaakt, een aantal dat steeds verder groeit. Toner is de kleurstof die er voor zorgt dat het copieerpapier wordt bedrukt. Moderne copi eermachines werken doorgaans op toner in poedervorm, oudere apparaten maken vaak gebruik van vloeibare toner. Natuur en Milieu waarschuwt tegen vloei bare toner, omdat die voor mens en milieu schadelijke op losmiddelen bevat. Om dezelfde reden keurt Natuur en Milieu vloeibare toners in moderne kleurcopieerapparatuur af. Jaarlijks glijden er volgens de organisatie vijf miljard velletjes uit Nederlandse laserprinters. Ook dit aantal groeit gestaag. De toner die hierbij wordt ge bruikt, is volgens de milieu-or ganisatie te vergelijken met het droge spul dat copieermachines behoeven. Niet zo erg als de vloeibare toner dus, maar ook over de exacte samenstelling van het poeder tast Natuur en Milieu in het duister. De Nederlander heeft zich de laatste tijd ontwikkeld tot een verwoed faxgebruiker. Jaarlijks faxen we zo'n miljard velletjes naar elkaar, zo heeft Natuur en Milipu berekend. Faxapparaten gebruiken meestal thermogra- fisch papier, waarbij stoffen door verhitting wordt omgezet in leesbaar zwart. Volgens Natuur en Milieu is bij de leveranciers niet bekend welke stoffen er in deze coating zitten. Als reden wordt opgege ven dat het faxpapier in het bui tenland wordt gemaakt. Overi gens mogen gebruikte velletjes fax-papier volgens de Milieute lefoon van Milieudefensie ge woon bij het oud-papier. Er bestaan ook faxapparaten die op gewoon papier werken. Die zijn volgens Natuur en Milieu te prefereren, omdat voor de milieu-organisatie al wel duidelijk is dat thermogra- fisch fax-papier .belastender is voor het milieu dan met toner bedrukt papier. Maar als even kan, dan kan je iets beter per post versturen, zo meent Na tuur en Milieu. Koffiemelk is in allerlei soorten en allerlei verpakkingen te koop. Van vol tot mager en lang of heel lang houdbaar. Smaken verschillen en iedereen is vrij in de keuze, maar uit milieuover wegingen moet één soort echt worden afgeraden. De verpak king in kleine kuipjes is abso luut milieuonvriendelijk. De kuipjes zijn gemaakt van alumi nium en de produktie van deze stof verslindt energie. Recyclen is onmogelijk omdat aluminium niet uit het afval kan worden gehaald. Bovendien zitten de kuipjes met acht of tien in een pvc-bak je met daarom heen een pvc- jasje. Bij de verbranding van dit plastic komen zeer gevaarlijke worden onmogelijk en sterven uit. Landjes en veldjes waar keet en rotzooi kon worden geschopt verworden tot parkeerplaatsen en kantoorparken. Welk per centage van de achtjarigen kan nog fatsoenlijk in een boom klimmen of fikkie stoken? Een karretje timmeren? Een kwart eeuw geleden zal dit percentage vrij dicht bij de honderd geze ten hebben. Jawel, maar nu zijn er prachtige speelplaatsen en schitterende sportvelden, zult u misschien tegenwerpen. Klopt, maar die vormen nauwelijks een oplos sing. De straatcultuur van kin deren speelde zich af buiten het blikveld van volwassenen en was zelfregulerend. Men werd op straat gekneed, door de wol geverfd en voorgelicht. Natuur lijk, er kwam ook rottigheid van, maar de rottigheid van rond- schuimende kleuters is iets an ders dan het vandalisme van pubers zoals we dat nu gewend zijn. Die zijn voor hun eigen bestwil binnen en onder con trole gehouden tot ze echt niet meer te hanteren waren. En we ten zich nu met de vrijheid geen raad. Ach, misschien zien we het alle maal te zwart. De vooruitgang moet nu eenmaal z'n loop heb ben. Over weer een kwart eeuw wordt wellicht nostalgisch te ruggedacht aan de tijd dat je nog gewoon op straat kon fiet- Tekst Piet Zeeman Tekening: Co Loerakker Terecht, al dit medeleven. Ge lukkig gebeuren die dingen niet in ons nette land... Boter op je hoofd! Een blik uit het raam is genoeg om de on dergang van een eeuwenoude cultuur te. onzent waar te ne men. In slechts een kwart eeuw is de slachting verricht en het definitieve einde is niet ver meer. Die cultuur is de straat cultuur, de cultuur van spelen de kinderen. De automobiel blokkeert goot en stoeprand waar ooit gehinkeld, geknikkerd en gebald werd. Het blik, in rij en geparkeerd, vormt ware mu ren des doods waarachter de in hun spel verdiepte, argeloze kleinen meedogenloos worden neergemaaid als ze ze durvep passeren. De tol van de mobili teit, zo ongeveer het hoogste goed van de Westerse mens. Het gevolg? Kinderspelen, waar van sommige al door Pieter Breughel geschilderd werden Milieuproblemen zijn ook cul tuurproblemen. Wat zijn we be gaan met de vernietiging van het tropisch regenwoud en de daarmee gepaard gaande on dergang van indiaan, pygmee en papoea. Wat vinden we het jammer dat de Eskimo's in Alas ka zich massaal overgeven aan vuurwatermisbruik nu ze ten gevolge van de olievondsten met de 'beschaving' in aanra king komen. En wat is het toch een schandaal dat de Lappen hun radioactieve rendieren moesten slachten na de Tsjer- nobylramp.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22