Erica weer 'in de lift' Pas op!! 'Scheidsrechter legt voetbal stil' 'Nieuwe pier op Schiphol illegaal' Regio Poolse bedrijvendag afgelast Extra vrije dagen breekpunt KLM-cao BERK VRIJDAG 17 APRIL 1992 Haarlemse bouwer Het was een uiterste poging om nog iets van zijn geld te redden. De Haarlemse liftenbouwer Möhringer zette woensdagmiddag opnieuw de liften in het kantoorge bouw Schutterspoort aan de Schipholweg in Leiden stil. Hij wilde zo bankier Pierson, Heldring Pierson onder druk zetten om de 100.000 gulden te betalen, die hij nog van projectontwikkelaar Erica te goed heeft. Een bedrag dat ongeveer gelijk is aan twintig procent van z'n jaar winst. De bank pikte het niet en kreeg gisteren van de Haarlemse rechter in kort geding gelijk. Gisteravond stel de Möhringer de liften weer in werking. leiden/haarlem «willem spierdijk Directeur Valk van het liftenbe- drijf had het er magr moeilijk mee. Hij stelde vast dat de bank de touwtjes inmiddels strak in handen heeft bij het kantoorge bouw Schutterspoort. „De bank regelt alles. De verhuur, maar ook wie er wordt betaald en wie niet. Een klein deel van mijn vordering is wel betaald, name lijk het gedeelte dat bestemd is voor de sociale premies van mijn werknemers. Dat is er blijkbaar bij de bank doorge slipt". Het leek Valk daarom niet zo'n slecht idee om de bank aan te pakken. Want 100.000 gulden is voor Möhringer een boel geld en een bank moet dat toch kun nen ophoesten. Woensdagmid dag schakelde hij de liften uit door 'besturings-prints' uit de installatie te halen. De bedrijven die kantoorruimte in Schutterspoort huren rea geerden furieus. Zij dreigden minder huur te betalen of zelfs de huur op te zeggen. Ook de bank nam onmiddellijk maatre gelen. Zij spande een kort ge ding aan tegen het liftenbedrijf. Möhringer streed gisteren voor de Haarlemse rechter een bij voorbaat verloren strijd. Een week geleden immers had hij nog een overeenkomst gete kend, waarin hij toezegde de lift draaiende te houden. De advo caat van de bank voerde ook aan dat zij geen partij zijn in het conflict tussen Erica en de lif tenbouwer. Volgens de advocaat waren er in Schutterspoort al de nodige problemen ontstaan. „Een bang naar zijn geld te kunnen fluiten nieuwe huurder, die de vierde verdieping wilde betrekken, kon er gisteren niet in. Als wij geen huur ontvangen, lijden we een schade van een ton per maand". Directeur Valk vond het alle maal één groot onrecht. „De bank verkoopt straks het ge bouw met mijn lift erin, zodra zij er zelf uitspringt. Voor de an dere crediteuren blijft er dan niets over. De bank zegt wel niets met de betalingen van Eri ca te maken te hebben, maar ze regelen nu alles. Als er een tus- senwandje moet worden ge plaatst in het gebouw, moet de bank er aan te pas komen". Pierson heeft intussen de kre dietovereenkomst met Erica op gezegd. Dat betekent dat de bank het kantoor Schutters poort op een openbare veiling zou kunnen verkopen. Het is nog niet bekend of dat gebeurt. De bank Pierson, Heldring Pierson heeft de mogelijkheid om het kantoorgebouw Schutterspoort aan de Schipholweg in het openbaar te veilen. poro •tmui uturn Kettingbotsing in Voorhout voorhout Vijf personenauto's waren gisterochtend betrokken bij een kettingbotsing op de Leidsevaart in Voorhout. Vier auto's stonden in file te wachten toen de vijfde er met een vaart van tachtig'kilometer per uur tegenaan botste. De bestuurder van deze auto had plotseling het stuur moeten omgooien vanwege een tegenligger. De schade bleef beperkt tot het materiaal. Rugletsel bij bedrijfsongeval Een 50-jarige Haarlem is gisteren ge- bedrijf aan de Olivier van trap geval- wond geraakt bij een ongeval Noortstraat in Hillegom. De werknemer len en op zijn rug terechtgekomen. Mogelijk met rugletsehs de man per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Heem stede. De arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen. Noordwijker dreigt met zwaard noordwuk» Een hoog opgelopen ruzie na het gebruik van ver dovende middelen was gisteren voor een bewoner van Noord- wijk-Binnen aanleiding om zijn gast met een zwaard te bedrei gen. De politif, gealarmeerd door een telefoontje, trof de be dreigde jongepnan 'trillend als een rietje' aan. Bij huiszoeking vond de politie kleine hoeveelheden heroïne en cocaïne, alsme de twee verboden gasalarmpistolen. Tegen de Noordwijker is proces verbaal opgemaakt. Waterschade door bovenburen noordwuk De politie moest er gisteravond aan te pas komen om een eind te maken aan een lekkage in een woning in Noord- wijk aan Zee. Bij bewoners kwam het water uit het plafond sijpe len. Agenten constateerden dat na werkzaamheden aan de wa terleiding een koppeling niet goed was gesoldeerd. De hoofd kraan werd afgesloten om reparatie mogelijk te maken. Bonden laten prijscompensatie vallen De KLM is bijzonder teleurge steld in de vakbonden die vast blijven houden aan extra vrije dagen en een salarisverbetering van in totaal 8,75 procent. Gis teren werd in Noordwijk verder onderhandeld over een nieuwe cao voor het KLM-personeel. Hoewel de honden de prijscom pensatie willen laten vallen en akkoord kunnen gaan met een tweejarige cao, kosten hun wensen de KLM nog altijd 200 miljoen gulden. In een tijd van bezuinigingen onbetaalbaar, al dus de directie. De bonden gebruikten giste ren een groot deel van de och tend om tot een gezamenlijke reactie op het bod van de KLM te komen. De KLM bood over een periode van twee jaar een salarisverbetering van 7,75 pro cent. In de praktijk komt dat neer op een loonsverhoging van slechts 5,45 procent, omdat de salarisverhogingen in etappes worden gegeven en dus niet over de volle twee, jaar van het contractperiode meetellen. De bonden kwamen gister middag met een tegenbod. Zij willen hun eis tot prijscompen satie laten vallen, mits de KLM meer geld voor salarisverbete ring (8,75 procent) over heeft. De eerste loonsverhoging van Het zit er dik in dat u morgen 't haasje bent. 12 Uur gezelligheid op de oudste paasmarkt aan het water, - Het grootste open lucht warenhuis - De Poolse bedrijvendag, die 24 april in het Gulden Vlies plaats had moeten hebben, gaat niet door. De organisatie heeft het evenement afgelast omdat zich onvoldoende belangstellenden hebben aangemeld. Ze hoopte dat ten minste 12 ondernemin gen uit de Leidse zusterstad To- run aan de bedrijvendag zou den deelnemen. Uiteindelijk toonden er echter maar twee interesse. Van Nederlandse kant was er zelfs nog geen enkele de finitieve aanmelding binnenge komen. Emst van Dam, een van de or ganisatoren, wijt de mislukking aan de gebrekkige c demogelijkheden met Polen. „Het blijkt uiterst lastig te zijn om vanuit Nederland contacten te onderhouden met de bedrij ven daar. Het telefoonnet is er niet al te best, om het maar voorzichtig te zeggen. De enige manier om dit soort dingen goed te regelen, is om mensen zelf naar Polen te sturen. Maar daar hadden we niet de midde len voor." Dat Nederlandse bedrijven het hebben laten afweten, wordt volgens Van Dam veroor zaakt door een soort Polen- moehéid'. „Het land wordt een beetje overstroomd door Poolse ondernemingen die zakelijke contacten met het Westen wil len hebben." Het was de bedoeling dat tij dens de bedrijvendag onderne mingen uit Torun kennis te la ten maken en samenwerking te laten zoeken met soortgelijke bedrijven uit Leiden en de wijde omtrek. Het afgelasten van het evenement dat op poten was gezet door studenten van een Haagse Heao brengt de orga nisatie niet in problemen. „Zo veel geld hadden we er nog niet in gestoken." De studenten overwegen het volgend jaar nog een keer te proberen. „We we ten nu wat er is misgegaan. Daar kunnen we lering uit trek ken voor een volgende keer." P30FSLE ryvriM usvia TYRICENTIR „FT PÜOÜU Lelden, Kaasmarkt 6, telefoon 071 - 12 53 41 4,25 procent zou met terugwer kende kracht op 1 januari van dit jaar moeten ingaan. De KLM wil een eerste salarisverhoging pas vanaf 1 april geven. De wens van de bonden komt voor de KLM neer op een stijging van de loonskosten met 8,25 pro cent, gemeten over de volle twee jaar. In concreto moeten de bonden en de KLM nog een verschil van bijna drie procent (51 miljoen gulden) overbrug gen. Dat lijkt volgens enkele on derhandelaars mogelijk. Breekpunt bij de besprekin gen, die volgende week donder dag worden voortgezet, lijkt echter de wens tot extra vrije dagen te worden. De bonden willen twee extra vrije dagen voor Iedereen. Oudere werkne mers zouden vijf extra dagen moeten krijgen. Dan pas zijn zij bereid een cao met een looptijd van twee jaar af te sluiten. De KLM piekert er echter niet over om het personeel meer vrije dagen te geven. Extra vrije tijd is onverenigbaar met de ge plande stijgingen van de pro- duktiviteit en kostenbesparin gen, aldus de directie. Volgende week donderdag zal de lucht vaartmaatschappij officieel rea geren op het voorstel van de bonden. Het is de bedoeling dat men er die dag uitkomt. Een rouwstoet nadert het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Schipholweg. FOTO •ARCHIEF Uitvaartverzorgers verdeeld over voorrang rouwstoet m westerlaken De stad verschilt van het dorp. Uitvaartverzorger Joz. van Rijs- sel van de begrafenisvereniging Doddenzorg in Lisse: „Weet je, bij ons zetten ze hun auto langs de kant als er een rouwstoet voorbij komt. In Lisse wordt nog op zaterdag ter aarde be steld. Om de begraafplaats te bereiken moeten we langs het sportpark. Als de scheidsrechter ons ziet komen fluit hij af en legt de wedstrijd een paar mi nuten stil. En als we een ouder iemand op de fiets voorbij rij den, stapt hij af en neemt ook nog zijn hoed of pet af als 'ie die op z'n hoofd heeft." Kortom, de vereniging Dooden- zorg heeft niet echt veel last van weggebruikers, die zich zich tussen de rouwstoet wringen terwijl ze er niets te zoeken heb ben. Collega's van hem daaren tegen wel. Daarom heeft de SGP-fractie in de Tweede Ka mer minister Maij (verkeer en waterstaat) gevraagd de stoet weer voorrang te geven. De par tij ergert zich aan het toene mende doorkruisen ervan door ande erkee Tot nber vorig jaar mocht de* rij per- nenauto's niet worden gehin derd? De stoet was gerechtigd door rood stoplicht te rijden en kon zo intact blijven. Die rege ling is opgeheven. Gevolg: ge brek aan eerbied voor de rouw stoeten en gevaarlijk rijgedrag. De SGP zegt dat uitvaartonder nemers in de Randstad al heb ben geklaagd. Er zijn gevallen gemeld dat nabestaanden aan een verkeerd graf terecht kwa men, omdat ze de stoet uit het oog verloren, de stad niet ken den en zich na enig rondrijden aansloten bij de verkeerde stoet. Vliegen Van Rijssel kent ook voorvallen waarbij jongeren als het ware tussen de stoet door vliegen. „Ze rijden in beschilderde au to's met alle toeters en bellen eraan. Zodra we ze in de gaten hebben, zeggen we al tegen el kaar dat we beter even kunnen stoppen. Een enkele keer komt het voor dat we iemand in Am sterdam moeten begraven Nou, daar trekken ze zich hele maal niks van een lijkwagen De leidse uitvaarder Van der Luit zegt dat zijn chauffeurs heel alert zijn. „Onze mensen rijden goed aangesloten achter elkaar. Op die manier krijgt een auto geen kans tussen de stoet te kruipen. Ik dacht niet dat er sprake is van ergernis over het gedrag van de weggebruiker. Natuurlijk, er is altijd wel eens iemand die zich misdraagt, maar niet in die mate dat wij daarvan overlast ondervinden." Het is de Katwijkse begrafe nisondernemer Van der Plas een keer overkomen dat hij mei een noodsprong Het vege lijf moest redden. Zijn vrouw ver telt dat haar man op weg naar de begraafplaats altijd een stuk voor de lijkwagen loopt. Een au tomobilist wilde nog net met hoge snelheid voor de stoet langs schieten, „(Xlukkig zag mijn man het aankomen en kon net op tijd terug springen", zegt mevrouw Van der Plas, „anders was hij overreden. Maar in het algemeen heeft men in Katwijk respect voor een rouwstoet." Niet erger Het is niet erger geworden, zegt het Alphense begrafenisbedrijf Eenvoud. „Het was altijd al uit kijken geblazen. Dus nu ook. Ik denk dat het beter had kunnen blijven zoals het was. Mijn erva ring is dat mensen die niets met de begrafenis te maken hebben, niet stilstaan bij de vraag wat de familie doormaakt. Ie ziet alleen nog maar respect bij de oude ren. De jongeren hebben een gmte mond. tot hun zo iets overkomt. Alphen wijkt niet veel af van grotere steden. Daarom kunnen ze die nieuwe situatie beter terugdraaien en schrap pen dat derden tussen de stoet door mogen rijden. Als dit zo door blijft gaan, dan loopt het echt een keer uit de hand. Ik heb dat ooit meegemaakt De boosdoener kon zich nog net uit de voeten maken Politiekorpsen uit de U'idse regio zeggen niet tot nauwelijks met dit probleem te maken te hebben gehad. In leiden is het helemaal niet voorgekomen dat er klachten binnenkwamen over wangedrag tijdens de gang van een rouwstoet naar de be graafplaats. De rijkspolitie van het district Den Haag kent slechts een geval van aangifte in Alkemade. „We kunnen er niets nisgeving aan", zegt een woord- Milieufederatie stuurt minister brief De Milieufederatie Noord-Hol- land is verontwaardigd dat mi nister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat zich leent voor de openingshandeling van de nieuwe vliegtuigpier op Schip hol. De federatie meent dat er voor de pier geen verplichte milieuvergunningen zijn ver leend. De Milieufederatie heeft de minister in een brief gewe zen op het ontbreken van de noodzakelijke vergunningen en haar afgeraden 'om mee te wer ken aan de opening van een il legale pier'. De federatie zegt nog niet te weten of de minister aan het verzoek volgende week zal voldoen. Volgens woordvoerder Rijst heeft de NV Luchthaven Schip hol eind december voor het he le luchthavencomplex, inclusief de nieuwe pier, een vergunning aangevraagd in het kader van de Wet AJgemene Bepalingen Milieuhygiëne. „Tegen de ont- werpvergunning heoben wij in maart bezwaar gemaakt. Onze bezwaren richten zich tegen de ongebreidelde groei van Schip hol die de oorzaak is van steeds meer geluidshinder en luchtver ontreiniging. De provincie die de vergunning moet verlenen heeft nog geen uitspraak over onze bezwaren gedaan. De hele gang van zaken past in de tradi tie dat Schiphol gewoon zijn gang kan gaan. Of het nou de zonering van de geluidshinder is of de nachtvluchtregeling. Schiphol doet maar Woordvoerder Wever van Schiphol reageert verbaasd op de aantijgingen van de Milieu federatie Noord-Holland „Er is geen sprake van dat wij illegaal bezig zijn. Het is juist dat de luchthaven in het kader van Wet Algemene Bepalingen Mil ieuhygiene een revisie van haar vergunningen heeft aangc vraagd. Wij hebben uitgebreid met de provincie overlegd over de voorwaarden waamnden wij met de bouw van de nieuwe pier mochten beginnen. De uit komst daarvan is dat de provin cie heeft besloten om het inge- bruikstellen van de pier te gedo gen totdat er een besluit is over revisie aanvraag." Een woord voerder van de provincie beves tigt het gedoogbeleid van het provincienestuur. Winst EZH ruim 57 miljoen Het Electriciteitsbedrijf Zuid Holland (EZH) heeft over 1991 een bedrijfsresultaat gehaald van ruim 57 miljoen gulden, zo is gisteren bekend gemaakt. Het positieve resultaat is onder meer bereikt door efficiencyver hoging en een hogere verreke- Dakotavlucht hoofdprijs bij Avïodome Bezoekers van het lucht vaartmuseum de Aviodome op Schiphol kunnen op eer ste en tweede paasdag een rondvlucht met een histori sche Dakota DC-3 winnen. IX' Aviodome organiseert op die dagen een prijsvraag waaraan iedereen mee mag doen. In het museum liggen op verschillende plaatsen paas eieren. Duidelijk zichtbaar, maar niet bereikbaar voor de bezoekers. Het is dan ook de bedoeling dat de eieren wor den geteld. Op speciale for mulieren kunnen bezoekers vervolgens het getelde aantal eieren invullen. In de week na Pasen zal de directie van de Aviodome drie winnaars uitnodigen voor een rond vlucht met de DC-3 van de Dutch Dakota Association. Met Pasen gelden overi gens verlaagde toegangspij zen Volwassenen betalen i '>n pilden mi UimImm I 10 gulden Het museum is op eerste paasdag van 12.00 tot 17.00 uur geopend en op tweede paasdag van 10.00 lot 17 00 uur ningsbelasting. De winst wordt, aJs de aandeelhouders daarmee instemmen, minus een divi denduitkering van een half mil joen, toegevoegd aan de alge mene reserve. IX EZH produ ceert energie en leven dat aan distributiebedrijven als het EWR. Ruim vijfduizend klachten over lawaai Schiphol sodfwoi In de maand maart kwamen bij de (yommissie (»eluidhinder Schiphol (CGS) 5.698 klachten binnen over vliegtuiglawaai Het merendeel van de klachten was afkomstig van een kleine groep van 33kJagers. Zij waren samen goed voor 4 439 klach ten. IX 1.257 afzonderlijke in gediende klachten werden ge meld door 517 personen. LX groep freauente klagers woont vooral onder de aan en uitvliegroutes van de Kaagbaan en Aalsmeer baan in de dorpen Aalsmeer, Abbenes en Rijsen- hout. IX afzonderlijk ingedien de klachten kwamen voorna melijk uit Amstelveen (33 klach ten). leiden (110), Amsterdam (97). Rijsenhout (86) en Aal.s meer (82). De CGS maakt sinds enige tijd een onderscheid in zogenaamde buikklachten en losse klachten omdat zij vindt dat door de groep vcelklagers' het beeld van het klarhfenna- troon te veel wordt vertekend. Er werden in de maand maart 427 klachten geregistreerd die betrekking hadden op het nach telijk luchtverkeer. Iets minder dan de hdft van de klachten. 190 stuks, waren een gevolg van landingen op de Amstelveen baan IX overige klachten sloe gen vooral op de Kaagbaan. 112 keer werd et geklaagd over lan dingen en 74 keer over starts. Er werd 118 keer geklaagd over Icsvtuchlm.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21