'Kinderopvang in container' Raad van State beslist snel over apotheek Leiderdorp Wildernis herleeft in Duinrell's 3D-theater Vals alarm speelt brandweer parten Regio Leiden Afvalwater Dobbewijk naar Leiden Modernisering telefoonnet levert geen problemen op VRIJDAG 17 APRIL 1992 De Dobbewijk in Voorschoten wordt aangesloten op het cen trale rioolstelsel. Het afvalwa ter van de wijk komt dan te recht in de afvalwaterzuive ringsinstallatie in Leiden zuid west. De gemeenteraad van Voorschoten spreekt zich ko mende donderdag over het plan uit. Tot nog toe werd het riool water afgevoerd naar de zoge naamde F^sveerinstallatie in de Dobbewijk. De bijna veertig jaar oude installatie is niet meer in staat het aanbod opti maal te verwerken. Zo raakt het systeem bij te veel regen water overbelast. De afvalwa terzuiveringsinstallatie in Lei den zuid-west maakt het water ook schoner dan de Pasveer. De oude installatie zal dan ook buiten bedrijf worden gesteld Om het rioleringstelsel in de Dobbewijk op het centrale stelsel aan te sluiten moet een nieuw gemaal worden ge bouwd en een persleiding wor den aangelegd. Deze activitei ten komen geheel voor reke ning van het Hoogheemraad schap van Rijnland. De aan passing van het rioolstelsel in de wijk wordt betaald door de gemeente. Diogenes, een stichting die zich inzet voor monumenten, buigt zich momenteel over de toekomstige bestemming van de Pasveer. Zij pleit ervoor dat de oude installatie de monu mentenstatus krijgt. Verder zou de waterzuivering in een toeristische water- en fietsrou te kunnen worden opgeno- „Het is gewoon een keiharde concurrentiestrijd", verzuchtte de Leiderdorpse gemeente ambtenaar A. Mackelenberg. Hij vatte daarmee kernachtig de twist samen tussen de apothe kers Loevestein en Haanraadts. die gisteren hun eindeloze strijd nog eens dunnetjes overdeden bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State.. Dinsdag volgt de uitspraak en wordt duidelijk of de door I>oe- vestein bestreden apotheek Haanraadts aan de Hoofdstraat in het dorp mag blijven zitten. De eigenaren van I-oevestein proberen al geruime tijd met al le mogelijke rechtsmiddelen de gevreesde concurrent weg te krijgen. Loevestein vindt het 'niet geoorloofd' dat Haan raadts niet over een hinderwet vergunning beschikt, en dat de gemeente hem een 'gedoogbe- schikking' heeft gegeven „De gemeente lijkt Haanraadts daar mee de wind in de zeilen te ge ven. En dat is niet eerlijk ten op zichte van Loevestein. De han delwijze van de gemeente be vreemdt en beangstigt ons", al dus de Loevestein-advocaat. mr. H. Breeman. „Ook aJ omdat de gemeente al onze bezwaar schriften bijzonder traag afhan delt. Daardoor, én door die ge- doogbeschikking. wordt Haan raadts dus bevoordeeld." Het aanvechten van de ge- doogbeschikking leek loeves tein hét middel om de strijd in zijn voordeel te beslechten. De apotheker heeft echter boter op zijn hoofd, zo reageerde ambte naar Mackelenberg. „Het is lachwekkend dat loevestein de gedoogbeschikking aanvecht, want de apotheek heeft zelf ook geen hinderwetvergunning. Geen enkele apotheek in Lei derdorp nog trouwens." Leiderdorp is één van de wei nige gemeenten in Nederland waar apothekers sinds kort wel over een hinderwetvergunning moeten beschikken. Omdat dat pas kort geleden is besloten, neeft de gemeente Haanraadts een tijdelijke vergunning gege ven. Er was geen tijd om Haan raadts. die op 5 maart zijn deu ren heeft geopend, meteen de vereiste vergunning te verstrek ken. (icmecnte-ambtenaar Mac kolenberg: „Haanraadts heeft zijn uiterste best gedaan en werkt goed mee om zo snel mo gelijk over de vergunning te be schikken. De officier van justitie heeft ook gezegd dat hii geen reden ziet om op te treden te gen deze apotheek. Onze ge doog beschikking biedt vol doende waarborgen voor de be scherming van het milieu en werkt bovendien geen rechts ongelijkheid in de hand. Want zoals gezegd, geen enkele apo theek beschikt nog over de ver eiste vergunning." De advocaat van loevestein kwam desondanks met allerlei milieutechnische details op de proppen waarmee hij wilde aantonen dat apotheek Haan raadts, zo zonder vergunning, een gevaar voor het dorp kon betekenen „Bij calamiteiten, een brandje bijvoorbeeld, kun nen allerlei chemische stoffen zomaar in de Oude Rijn ver dwijnen: een ramp voor het milieu", suggereerde Breeman. Staatsraad Veringa stak tij dens de betogen van beide par tijen zijn verveling niet onder stoelen of banken. Toen ze hun zegje na een klein uurtje had den gedaan gedaan, maakte hij snel een einde aan de zitting „Dinsdas doe ik uitspraak", zei hij op mitrailleur-snelheid. Inbraak in tandartspraktijk voorschoten Een tandartspraktijk in de wijk Noord-Hofland in Voorschoten is afgelopen nacht door inbrekers bezocht. Zij na men een digitaal klokje en een horloge mee. De daders kwamen de praktijk aan Het Wedde binnen door in het houtwerk van een raam aan de achterkant van het pand een gaatje te boren, waar na met een ijzerdraadje het slot kon worden geopend. Voordracht in Leiderdorpse Muzenhof leiderdorp» De schrijfster Lydia Gitana houdt op vrijdag 24 april in de Leiderdorpse Muzenhof aan de Cor Gordijnsingel 5 een voordracht over haar boek 'De Kosmos en ik'. Ook speelt zij op keyboard en gitaar een aantal eigen composities. De bijeen komst begint om 20.00 uur en de entreeprijs bedraagt vijf gul den. Meer telefooncellen in Warmond warmond In Warmond worden op 27 april drie nieuwe tele fooncellen geplaatst. De cellen komen aan de Endepoel, de Nas- saulaan en de Burgemeester Ketelaerstraat. Momenteel is er slechts één telefooncel voor heel Warmond. Auto gestojen in Rijnsburg runsburg» Bij zwembad Het Waterbos in Rijnsburg is gister avond een bestelbus gestolen. De eigenaar parkeerde zijn witte j Volkswagen bestelbus vlak na negen uur bij het bad. Toen hij j om half elf was uitgezwommen, bleek de wagen te zijn verdwe- nen. Van de daders en de auto ontbreekt elk spoor. warmond karen tangel De werkzaamheden aan het te lefoonnet van Warmond zijn af gelopen woensdag en donder- qag zeer soepel verlopen. Het (iele dorp was gedurende twee avonden een aantal uren ver koken van telefoon, wegens het aanleggen van nieuwe telefoon- kabels. Politie, brandweer en ^]krtsen waren voor noodgevallen qitgerust met portofoons of au totelefoons. Bij de brandweer Iwamen geen meldingen bin- nen en ook bij de politie is niets pekend van problemen. „Het is allemaal zonder moeilijkheden verlopen", aldus een woord voerder van de politie. Voor de inwoners van War- Inond waren mobiele telefoons geschikbaar gesteld, maar vol gens een woordvoerder van de rTT is ook daar weinig gebruik tan gemaakt. „De ervaring leert öns, dat als een heel dorp ervan Cp de hoogte is dat de telefoons piet werken, het bij de mobiele jelefoons ook vrij rustig blijft. Er komen meestal een paar nieuwsgierige mensen kijken, maar die zijn op de vingers van een hand te tellen." De PTT had verwacht elke nacht tot ongeveer drie uur be zig te zijn, maar beide avonden verliepen de werkzaamheden zo soepel dat ze om 24.00 uur konden voorden afgerond. De operatie was noodzakelijk om het Warmondse telefoonnet te moderniseren. De nieuwe cen trale wordt pas deze zomer ge- installeerd, maar alle aansluitin gen zijn inmiddels al stuk voor stuk op de nieuwe situatie voor bereid. .Jedere burger in War mond heeft nu in feite dus twee aansluitingen. Wanneer in de zomer de nieuwe centrale komt, hoeven we alleen maar over te schakelen", aldus A. Waling van de PTT. Warmond is deze zo mer dus weer tijdelijk verstoken van telefoon, maar dat zal maar heel kort zijn. Waling: „We zeg gen altijd dat we een uur met het net bezig zijn, maar meestal duurt het maar een paar minu ten." Tal van prominenten bij wereldpremière natuurfilm 'Tender Savage' CDA Warmond komt met voorstel voor tijdelijke behuizing Het toekomstige kinderdagverblijf voor een aantal jaren onderbrengen in een portacabin. Dat voorstel deed de CDA-fractie gisteravond tijdens de gemeenteraad in War mond. Volgens CDA'er A. Lemmers heeft een verplaats bare portacabin als voordeel dat de gemeente zo'n 'con tainer' kan huren en het primitieve gebouwtje als tijdelijk onderkomen voor de opvang van 15 tot 20 kinderen kan worden gebruikt. ,,Het gemeentebestuur hoeft dan nu nog geen definitieve beslissing te nemen over kostbare nieuwbouw." Kwart triathlon in Noord wijkerhout noorpwukerhout» De Stichting Triathlon Noord- wijkerhout heeft de inschrijving geopend voor haar tweede kwart triathlon op zondag vijf juli. Mensen, die dan duizend meter willen zwemmen, vijftig kilometer willen fietsen en 8,5 kilometer willen hardlopen, kunnen zich nog tot 15 mei in schrijven. De formulieren daar voor zijn af te halen bij André de Jong, Duinsloot 13, Sporthuis Van Gerven, Havenstraat 43 (beide in Noordwijkerhout) en Houweling Interieur aan het Meubelplein in Leiderdorp. Het inschrijfgeld bedraagt 25 gulden. Het is ook mogelijk om deel te nemen aan een estafet- te-triathlon. Drie atleten moe ten dan ieder een onderdeel van de monstertocht voor hun reke ning nemen. De start van zowel de triathlon als de estafette is in de Schelft. warmond caroune van overbeeke Gisteravond ging de raad ak koord met het voorstel om de Sassenheimse stichting kinder dagverblijf De Bolderberg de kinderopvang in Warmond te laten regelen. Dit zou het dorp kosten besparen. In het voorstel van het college van B en W werd ook al voorzichtig gespro ken over het onderkomen voor het kinderdagverblijf: een nieuw gebouw van maximaal vijf ton binnen Schoonoord. Binnen het college is al gepraat over een plaats aan de overkant van peu terspeelzaal De Woezel. Hierte gen blijken echter bij omwo nenden grote bezwaren te be staan: de nieuwbouw zou het uitzicht wegnemen. Door die bezwaren zou het wel eens erg lang kunnen duren voordat het nieuwe onderko men er ook werkelijk staat. Het geldende bestemmingsplan sluit namelijk bebouwing uit en de gemeente zou dus een arti kel- 19-procedure moeten voe ren om het bestemmingsplan te wijzigen. Lemmers:Er zijn dus nu al bezwaren bij de omwo nenden en dat betekent dat de procedure lang kan gaan duren. Omdat de kinderopvang in Warmond ons erg aan het hart gaat, heeft het CDA een alterna tief plan bedacht voor de behui zing." Lemmers bood het plan na afloop van de raadsvergade ring aan burgemeester G. van der Wel aan. De burgemeester wilde tijdens de vergadering niet op het plan van het CDA ingaan, omdat dat volgens haar 'nog niet aan de orde was'. „Ik wil nu dat de raad een besluit neemt over het voorstel om De Bolderberg de kinderopvang bij ons op poten te laten zetten. Ons budget van 50.000 gulden per jaar staat wel vast, maar nog niet zeker is hoé we het geld uit geven: nieuwbouw, bestaande bouw, permanent of tijdelijk. Ook de plaats ligt wat ons be treft nog niet vast. Dat alles gaan we eerst nog uitzoeken. Lemmers gaat er van uit dat de kinderen maximaal vijf jaar in de portacabin kunnen wor den opgevangen. „In die tijd moeten we een andere plek zoeken." Volgens de CDA'er worden de primitieve onderko mens ook door andere gemeen ten in Nederland voor kinder opvang gebruikt. „Ze zijn heel geschikt want volledig ingericht: ze voldoen aan de aan een kinderdagver blijf gestelde eisen. Het huren ervan is ook niet duur we kun nen ermee binnen het budget van 50.000 gulden per jaar bïij- i h i oOeape van B en W h« ijft gisteravond toegezegd op korte termijn alternatieve voorstellen te doen voor een onderkomen, en het CDA-plan hierin te be trekken. wassenaar dick van der pcas De tropenhelm en het safaripak konden er gewoon voor in de kast blijven. Met als enig hulp middel een weinig flatterend prilletje verplaatste de bezoeker van het 3D-theater in het at tractiepark Duinrell zich in een pogwenk naar de meest afgele gen gebieden van Oost-Afrika. Tropische vogels op een zwie pende tak lieten zich bijna aan raken en de snelheid waarmee pen luid trompetterende olifant kwam aanstormen, deed. het trgste vrezen voor de kijkers op pe eerste rij. Directeur S. Woldhek van de Nederlandse afdeling van het IVereld Natuur Fonds was er na afloop van de voorstelling zeer ptellig over. Voor wie geen 3000 dollar beschikbaar heeft om de trip zelf te maken, komt het be kijken van de film Tender Sava ge' het dichtst bij het benaderen lan de werkelijkheid. De drie dimensionale rolprent beleefde gistermiddag in Duinrell zijn wereldpremière, in het bijzijn Van onder anderen Prins Bem- nard en de ambassadeur van Tanzania, het land waar de re gisseur Siegfried Baldzuhn de fneeste opnamen maakte. Het thema 'Terug naar de natuur' Iverd tijdens de feestelijke ver- koning extra luister bijgezet tloor optredens van Indianen- en Esldmo-dansgroepen, mo- fnenteel vanuit Amerika op toernee in Nederland. 'Tender Savage' is volgens Duinrell-eigenaar graaf J. van Euylen van Neijevelt een uitste- jcende aanwinst voor het film- rogramma van het 3D-theater, at voor een deel educatief en koor deel verstrooiend van aard |s. Hij verwacht dat van de on- eveer 1,2 miljoen bezoekers ie dit jaar naar verwachting de toegangspoorten van het attrac tiepark zullen passeren, er on geveer 300.000 tot 400.000 de film gaan zien. In de tien landen waarin Tender Savage' gelijktij pig wordt uitgebracht, wordt gerekend op een totaal bezoe kersaantal van rond de vijf mil joen. „Ik hoop dat al deze men- fcen door de film geïnspireerd Installaties particulieren vaak slecht wassenaar astrid van den berg Bij de Wassenaarse brandweer kwamen vorig jaar totaal 135 brandmeldingen binnen. De le den van het vrijwilligerskorps moesten 73 keer daadwerkelijk uitrukken voor bluswerkzaam heden, maar bijna evenzoveel keer betrof het loos alarm. Dat blijkt uit het jaarverslag van de brandweer over 1991 Van die loze meldingen wer den er 44 veroorzaakt door au tomatische meidinstallaties van Wassenaarse bedrijven en in stellingen. Dat is beduidend minder dan in het jaar daarvoor toen het aantal loze automati sche meldingen 64 bedroeg. Het aantal automatische meldingen van particuliere installaties is het afgelopen jaar echter toege nomen. Het gaat hier om brandmeldinstallaties die niet via een directe lijn aan de regio nale alarmcentrale gekoppeld zijn. Deze brandmelders vol doen in de meeste gevallen niet aan de minimale kwaliteits eisen. Door deze onbetrouwba re installaties rukt de brandweer vaak voor niets uit. De korpslei ding noemt dit een zorgelijke ontwikkeling. Zij wil dit in de toekomst tegengaan door een vergunningenstelsel voor parti culieren in te stellen, waaraan bepaalde kwaliteitseisen wor den gekoppeld. Het brandweerpersoneel is vorig jaar behalve voor brand bestrijding 155 keer voor hulp verlening uitgerukt. In 27 geval len kwam de brandweer te hulp bij wateroverlast. Met name de wolkbreuk op 8 juni veroor zaakte een groot aantal hulp vragen. Door de uitbreiding van het korps met drie vrijwillige brand weermannen en één brand weervrouw werd het streefgetal van 49 vrijwilligers bereikt. Het aantal vrouwelijke korpsleden kwam hiermee op drie, een per centage van vijf procent. Lande lijk ligt dit percentage op één procent. raken om zich voor het behoud van de natuur in te zetten", zo luidde de hoopvolle verwach ting van Natuurfonds-directeur Woldhek. Apparatuur De safari die Duinrell-eigenaar Van Zuylen de bezoekers van het theater biedt, maakte hij en kele jaren geleden met zijn echtgenote in werkelijkheid. Het wild en de ongerepte na tuur van het Manyara Meer, de Ngorongoro krater, het gebied van de Masai en de Kilimanjaro leken hem bij uitstek geschikt om via 3D-projectie aan een groot publiek te vertonen. Het idee werd door regisseur Bald zuhn verwezenlijkt, in opdracht van het Amerikaanse bedrijf Omni-films. Voor het maken van de drie dimensionale film werd gebruik gemaakt van een dubbele '120 opnamen-per-seconde' camera met een waarde van twee mil joen gulden. De apparatuur woog zo'n 150 kilo, waardoor de filmer zich genoodzaakt zag om vanuit een auto zijn beelden te schieten. Doordat er bij het op nemen van Tender Savage' geen gebruik werd gemaakt van tele-opnameh, legde dat nogal wat beperkingen op. Het opzoe ken van dc dieren was veelal niet mogelijk: de regisseur moest wachten totdat zijn hoofdrolspelers naar de camera toe kwamen. De grootste af stand waarmee het wild door de lens werd vastgelegd, bedroeg tien tot twaalf meter. De makers bedankten gister middag met name de beheer ders van de nationale parken in Afrika, waar het wild zich zo veilig waant dat het gemakkelijk benaderbaar is. Regisseur Bald zuhn: „Met mijn film heb ik vooral ook willen aantonen hoe waardevol het is om deze natio nale parken te beschermen. De Wassenaarse brandweer rukte vorig jaar 73 keer uit voor brand. Behalve, met Duinrell-eigenaar J. van Zuylen van Nijevelt (rechts) en burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar, maakte prins Bemhard bij zijn aankomst op het attractiepark ook kennis met leden van een Indiaanse dansgroep. foto hiflco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17