Merenwijkers massaal in actie tegen bouwplan 'Wijkagent kan straks geen kopje koffie meer drinken' Strengere regels voor Minerva Leiden Informatie-avond station Vlilieuboot in Leiden Cursussen 55-plussers VRIJDAG 17 APRIL 1992 politie gaat zakelijker optreden Ongeval door plant op Herengracht IDEN ERNA STRAATSMA ie nieuwe wijkagent zal, min- Jer dan nu het geval is, 'maat- thappelijk werk' verrichten, iaarvoor in de plaats moet de- zelfstandig kJeine zaken als ibraken en vandalisme afhan- elen. „Het huidige systeem ferdwijnt niet helemaal", zegt fspecteur Gerda van Werkho- en, hoofd algemene politie- brg. „Maar die zogenaamde Maatschappelijke taak van wijk- feenten zal iets kleiner worden, rijblijvend een bezoekje bren- pn aan iemand in de wijk is in jincipe ook geen politiewerk." Het moet na mei allemaal tel efficiënter gaan. De drie njkbureaus zullen dan bemand bor elk vijf agenten die 'dichter ij de burger zitten'. Door een Itgebreid netwerk van wijk- tenten (nu zijn er negen, [raks vijftien) zouden burgers pel sneller naar de politie stap- pn en meer zaken worden op lost. De aanwezigheid van pn politiebureautje in de wijk loet buurtbewoners bovendien pn veiliger gevoel geven. „Als je nu in de Merenwijk of tevenshof woont ligt het poli tbureau aan de Langegracht ij wijze van spreken in een an- tr land", zegt politievoorlich- |r Dick Graveland. Voor veel pensen zou de stap nu te groot >m met een klacht, aangifte of tip naar het hoofdbureau te stappen. Leiden krijgt volgende maand wijkbureaus in de Merenwijk (Stellingmolen 1), de Tuinstad- wijk (Pioenhof 11) en de Ste venshof (Top Naeffstraat 1). Het gebied tussen de singels wordt straks beheerd door een team van drie wijkagenten. Verder komt er één wijkagent voor de Zeeheldenbuurt/Kooi en één voor het gebied achter het NS- station (omgeving Rijnsburger- weg). Kopje koffie De politieleiding verwacht veel van het nieuwe systeem, maar van andere kanten komt kritiek. Wijkagent 'oude stempel' G. Busscher liet onlangs zijn be zorgdheid blijken. Hij ziet een vracht aan bureauwerk op zich afkomen en vreest dat er straks nog maar weinig tijd over zal zijn om 'de wijk in te gaan'. „Je moet ook eens een kopje koffie kunnen drinken bij iemand en dat kan straks niet meer. Daar is dan geen tijd meer voor", zei hij tegen de wijkgroep Pancras- Oost. Busscher is bijna negen jaar actief als wijkagent in de oostelijke binnenstad (Pancras- Oost/Noordrijnevest). Van Werkhoven denkt niet dat vrijblijvende wijkbezoekjes helemaal zullen verdwijnen. „Het is niet zo dat we dat afsto ten. Gaat de wijkagent nu vijf keer langs, dan zal hij straks misschien nog maar vier keer langskomen. Sommige dingen zullen we kritischer moeten be kijken. Er zijn een heleboel maatschappelijke instellingen die dat werk ook kunnen doen." Privacy De twee politiemedewerkers delen de visie van Busscher niet. Voor het echte straatwerk blijft volgens hen genoeg tijd over. Graveland: „Er zijn nu een heleboel mensen die niet weten dat er eën wijkagent in hun buurt zit. Dat verandert natuur lijk als er zo'n wijkbureau is. Dat worden gigantische aanspreek punten." De bewoners van de binnen stad op hun beurt denken dat de politiecontroles in hun buurt zullen afnemen. Nu zijn er ne gen verschillende agenten die ieder een klein gedeelte van de binnenstad voor hun rekening nemen. In de toekomst zijn er drie vaste personen voor het he le gebied tussen de singels. Vol gens Graveland en Van Werkho ven een duidelijke verbetering. „Het is een klein clubje vaste mensen, dat de wijk goed kent." Deze wijkagenten krijgen geen aparte politiepost in de wijk, maar alleen een een postadres en houden wekelijks spreekuur in de Raad en Daadwinkels. Een beetje rondlummelen i< geen tijd meer. r de Leidse wijkagenten niet meer bij. De politie gaat zakelijker optreden en voor e Een 19-jarige vrouw uit Lei den is gistermiddag aangere den op de Herengracht door i auto die werd bestuurd door een 67-jarige vrouw uit Leiderdorp. De Leiderdorpse werd tijdens het rijden ge stoord omdat een plant die zij op de stoel naast zich had staan, omviel. Met het op pakken van de plant, draaide zij het stuur naar rechts. Daardoor reed ze de vrouw aan. Het slachtoffer is in het AZL opgenomen. Ruim 90 bonnen voor rijden over busbaan In minder dan een uur heeft de politie gisteren op de Rijnsbur- gerweg 62 bonnen uitgeschre ven voor automoblisten die over de busbaan reden ter hoogte van de ingang van het AZL De politie trad tussen 16.45 en 17.30 op na klachten van omwonenden. Later op de dag werden op de Rijnsburger weg nog eens 29 bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten die over de busbaan reden. REIDEN t>e plannen voor het Science Park in het Leeuwenhoek-gebied, tiet terrein van het AZL, het station en het nationaal natuurhis torisch museum aan de Pesthuislaan staan centraal op de infor matie-avond van de gemeente op dinsdag 28 april. De plannen makers presenteren 's avonds om 20.00 uur in de school De twee Sleutels aan het Ballonpad het nieuwe bestemmingsplan ^eeuwenhoek/Station 1992. Dat plan ligt sinds het midden van deze maand zes weken ter jnzage. Gedurende die periode kan schriftelijk commentaar op pe plannen worden ingediend bij burgemeester en wethouders. AGENDA VRIJDAG 17 APRIL Paasloop 15 00 uur Iilavond. org. Ruilvereni ging Komngskerk, Buurthuis 't Spoortje Bernhardkade 40, van 19 00 lol 22 00 Klaveriassen. jokeren en sjoelen bij mging Stevenshof, C van Bewoners uit de Merenwijk stappen massaal naar de Raad van State. Ze hopen op die manier te voorkomen dat de ingrijpende plannen voor het winkelcentrum de Kopermolen worden uitgevoerd. De bewoners verzetten zich vooral tegen de bouw van een 50 meter hoge toren flat, het afgraven van de Ketelmeerlaan en het verdwij nen van 10.000 vierkante meter groen. IDEN» Biden behoort tot de 22 ge- ieenten waar de milieuboot jn het Nederlands Verbond Mn Ondernemers in'de Bouw- Ijverheid (NVOB) wordt aan- plegd. Op deze boot krijgen dit en najaar aannemersbe- tijven voorlichting over een hilieuvriendelijker onderne merschap'. Op het vaartuig zijn inleidingen te beluisteren en vi deo's te zien. Recyclingbedrij ven hebben een expositie ver zorgd. De milieuboot legt dinsdag 21 april aan de Kanaalweg bij de palen van Roomburg aan. Tus sen 19.00 en 22.00 uur kunnen belangstellenden aan dek te recht. LEIDEN WIM WEGMAN De gemeente heeft inmiddels toestemming gekregen van de provincie om de plannen uit te voeren. De bewoners, in totaal 1124 mensen verenigd in drie bewonerscommissies en een vereniging van huiseigenaren, zullen de Raad van State vragen de vergunningen te schorsen. Koos Barendse, secretaris van de Club van Boze Buurtvereni gingen die de vier bewoners organisaties te hulp is gescho ten verwacht dat de zaak voor 1 mei dient. De plannen zijn bedoeld om de Slaaghwijk te 'ontsluiten'. De gemeente wil dat bereiken door de Ketelmeerlaan, die volgens haar een soort psychologische barrière tussen de twee delen van de Merenwijk, af te graven en te versmallen. Op die plaats moet vervolgens een groot eve nementenplein komen. Leiden wil de plannen betalen uit de opbrengsten van een forse uit breiding van het winkelcentrum de Kopermolen en de bouw van een 50 meter hoge woontoren. Volgens de bewoners hebben de plannen echter niets meer te maken met de Slaaghwijk. Ze ervaren de Ketelmeerlaan hele maal niet als een dam. Als de weg wordt versmald zal de ver keersveiligheid er niet op voor uit gaan, vrezen ze. Verder kost de aanleg van het plein en de bouw van de torenflat een grote hoeveelheid groen. Het hoge gebouw zet bovendien enkele van de omringende flats letter lijk in de schaduw. Het meest steekt de bewoners echter dat de inspraak rond het plan gebrekkig is verlopen. Ze stellen dat de gemeente niet schriftelijk heeft gewezen op de beroepsmogelijkheden, jets wat volgens hen verplicht is. Som mige onderdelen van het plan zouden zelfs veel te laat aan de betrokkenen zijn voorgelegd. De bewoners van de Tuinbank, die een nieuwe ontsluitingsweg voor de deur krijgen, zijn hier van pas deze week officieel op de hoogte gesteld. De termijn waarop bezwaar kon worden aangetekend is echter al vorige week gesloten. De betrokken wethouder, T. van Rij, was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. ZATERDAG 18 APRIL en Paas-Lunapark, Groen- cheiaar aanvang 14 00 uur Paasloop, over 1.4. 7. lOot 13 km. en g Alletiekver De Bat» jan Leidse Hout. A Duy- dooc heel Noordwri|k. r Grote ruilbeurs van HSV De Sportvisser in het clubgebouw. Bosweg, van 11 00 tot 14 00 uur, inleveren van goederen om 9 00 uur Vertoning van de t-lm If I pensh' Evang. Ontmoetingscentrum De Art.. Picképlem. aanvang ZO 00 uu' Noordwijkerhout Gelegenheid tot het maken van een wandeling van ca 6 km <angs de bloem bollenvelden met een bezoek aan de kinderboerderij (open 10 00-12 00 en eEngelv •mboilen e Hoogeveense polder Tweede paasdag. Meubeldag. Wat bezielt al die duizenden mensen om eens per jaar massaal naar meubels te gaan kijken en te kopen? En waarom juist op tweede paasdag en niet op laten we zeggen Hemelvaartsdag, Koninginnedag, Vijf Mei of een willekeurige zaterdag? En waarom meubels en niet auto's, huizen electronica of wat anders? B Aanstaande I maandag is het weer zover. Tweede 'IflÜl paasdag. Vrijwel w I iedereen heeft vrij en hoopt op mooi (eer in het lange jestweekeinde. Tijd voor het pzin. Gezellig naar de kust assen de duizenden bsterburen. Of met z'n allen aar de attractieparken, Dllenvelden, kermissen of Mmmelmarkten. laar Pasen kent nog een ander ferschijnsel. De leubeltoonzalen als uitje. In de Je staan om bij de jeubelpleinen te komen die op jijwel elke andere dag van het r de rust van een buitenwijk jdens schooltijd uitstralen. "aasbest Dm het fenomeen van Tweede (aasdag een beetje te kunnen prklaren moet je terug gaan r de tijd dat mensen zich log op hun paasbest kleedden, laar komt de uitdrukking ook an. Het voorjaar was de tijd Bn de 'grote schoonmaak'. De |)mer kwam er aan. Er werd in benig huis opgeruimd, op- lieuw gewit en er kwam een jieuw behangetje. Er werd ver- list en vernieuwd", zo verklaart Keijzer van Kooreman Meu- clen in Leiderdorp de mas- Bale paasinkopen. lij kan zich nog herinneren dat |e winkels, ongeveer 25 jaar ge iden, op tweede paasdag voor (et eerst open mochten. „Dat rerd vanaf het begin een echte fezinsdag. Recreatief winkelen. In de winkels speelden da^r op ti door allerlei activiteiten voor kinderen te organiseren. Toen we vroeger een winkel hadden op de Nieuwe Rijn konden we al merken dat door de voorjaars woede juist dure gebruiksartike len, waaronder meubels, het goed deden. We verkochten veel kasten. Heel typerend", al dus Keijzer. De tijd van de grote schoon maak en de paasbeste kleding is voorbij. Maar de meubelhandel heeft de paasklanten altijd aan zich weten te binden. „Ik moest er vroeger ook niet aan denken dat ik naar de Efteling of pony park Slagharen zou gaan. Maar die gezellige drukte trekt men sen aan. In dat licht moet je tweede paasdag ook zien. De autohandel is het nu ook al een aantal jaren aan het proberen. Maar dat is toch anders. Ik zie dat niet zo van de grond ko men", zo is Keijzers ervaring. Paashaast „En daarbij komt nog dat de nieuwe meubelcollecties net in deze tijd uitkomen en dat je ze ker weet dat alles wat je met Pa sen bestelt, ook voor de zomer wordt geleverd. Je ziet ook steeds meer dat mensen die eerder bij je zijn geweest een koopbeslissing uitstellen tot tweede paasdag. Dan is het hele gezin erbij. En wat te denken van lui die in complete galakos tuums binnen komen. Echt een dagje uit. In de middag naar de meubels en 's avonds uit eten." Bij andere meubelzaken houdt men zich minder bezig met de vraag hoe de bijzondere combi natie van meubels en Pasen is ontstaan. De eigenaar van het Meubelcentrum aan de Stille „Het voorjaar was de tijd van de gi meubeldag op tweede paasdag. Rijn weet nog wel dat hij vroe ger, toen hij nog geen eigen baas was, nooit vrij kon nemen tussen Pasen en Pinksteren. Zijn Centrum houdt de deuren overigens gesloten op tweede paasdag: „Tegen Leiderdorp valt op die dag eigenlijk niet te concurreren. Wij moeten het in de binnenstad van de koopzon dagen hebben." „Ik kan er geen zinnig woord over zeggen waarom het juist met Pasen druk is. Het is al De studentensociëteit Minerva aan de Breestraat raakt haar hinderwetvergunning hoogst waarschijnlijk tijdelijk kwijt. De vergunning die de gemeente bijna twee jaar geleden heeft af gegeven, voldoet op een aantal punten niet. Dat blijkt uit een advies van het ministerie van vrom aan de Raad van State. De raad volgt dit soort adviezen in de regel op. In een nieuwe ver gunning moet Minerva strenge re regels worden opgelegd om overlast tegen te gaan. De studentensociëteit houdt er zelf overigens ook rekening mee dat haar hinderwetvergunning vernietigd zal worden. Ze heeft vorige maand uit voorzorg een nieuwe aanvraag ingediend. De vernietiging van de oude ver gunning zal weinig gevolgen hebben voor de studentensocië teit. Ambtenaar N. Kettenis van de Leidse afdeling milieu ver klaarde vanochtend na afloop van de zitting van de Raad van State dat de studentenclub waarschijnlijk maar een korte tijd zonder hinderwetpapieren zal zitten en gewoon mag door draaien. De vergunning van Minerva is aangevochten door mevrouw U. Dierks, die recht tegenover de studentensociëteit woont. Ze klaagt al geruime tijd over de grote ovenast die de bezoekers van het pand op straat veroor zaken. Verder heeft ze last van de herrie en de stank van ver schaald bier die geregeld uit de sociëteit komen en het lawaai wannM mchu na een feest geluidsapparatuur en dergelijke worden opgehaald. Het ministerie van vrom. dat de kwestie heeft uitgezocht, geeft de klaagster op sommige punten gelijk. De strenge regels, waar de studentensociëteit zich aan moet houden, gelden bij voorbeeld niet voor de balkons van het pand. Eventuele over last die daar wordt veroorzaakt, zou daarom moeilijk aan te pakken zijn. Overigens ontken de de woordvoerster van Miner va, mevrouw Claassen, gisteren dat er van grote hinder sprake is. „Er zal hoogstens wat lawaai zijn van een draagbaar radioo tje, als mensen buiten in de zon zitten. Als er een feest gaande is, gaan de deuren naar de balkons dicht" Vrom meent ook dat de 'orde dienst' van Minerva strenger moet toezien op het gedrag van de bezoekers op straat en de manier waarop ze hun fietsen parkeren. Volgens mevrouw Dierks worden rijwielen nu or deloos tegen de gevel aan ge kwakt. De voornaamste fout in de vergunning is echter het feit dat de zogeheten Hifi-bar, een dis cotheek die in het pand van Mi- verva is gevestigd, buiten de re gels valt. De gemeente moet bo vendien uitzoeken wat het ef fect van deze Hifi-bar is op de totale geluidhinder. Ambtenaar Kettenis beloofde staatsraad Van Wolferen dat de nieuwe vergunning wordt aan gepast aan de wensen van vrom. Daarmee zal leiden me vrouw Dierks niet tevreden stel len. Zij ziet het liefst dat de stu dentensociëteit helemaal uit de Breestraat verdwijnt en kondig de gisteren daarom alvast aan ook tegen de nieuwe vergun ning in beroep te gaan tientallen jaren zo. Ik denk dat het misschien met het voorjaar e maken heeft en dat het nog koud is. Pasen is een goede tijd, maar ervoor en ema is het dan ook meteen iets minder", aldus eigenares Colijn van de gelijk namige zaak aan de Verdam straat. Goede Paastijden Natuurlijk heeft Leiderdorp ee bijzondere positie. Door de gro te concentratie toonzalen aan de Meubelboulevard en de be kendheid die is verworven via tv-programma's als Goede Tij den Slechte Tijden en de Ho- neymoon-quizz. Keijzer daar over: „Dat is zo. Het is niet al leen iets typisch Nederlands maar ook vooral iets van het westen van het land. Dat heeft misschien met de bevolkings dichtheid te maken. Er komen volgens oude tellingen meer dan 25.000 mensen naar hier. maar die komen dan ook zelfs van de eilanden als Texel en Schiermonnikoog. En dan te bedenken dat dit verschijnsel niet is ontstaan op initiatief van de meubelhandel zelf. Het is spontaan Rebeurd. Niet zoals moederdag, die dag is gecre- eërd." Roy Klopper n n li^fmanv De ouderenactiviteitencommissie presenteert zich maandag 27 april in dienstencentrum Merenwijk (Rosmolen 6). De hele dag zijn er demonstraties van activiteiten voor 55 plussers (van 10 00 lot 15.00 uur), 's Morgens wordt ondeT meer tekst en uitleg gegeven over ikebana/origami, zijde-schild eren en pergamano 's Middags zijn er demonstraties bloemschikken, creatieve handvaardigheid en fimo-kleien. Er is verder een kleine tentoonstelling van door ou deren gemaakte werkstukken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15