Bennie Jolink hoopt op spoedig herstel 'Een commercial is écht iets aparts' Rtv show Versierders op leeftijd Afslanken: voor veel mensen een hartstocht 'Blij, dat ik ben blijven leven' VRIJDAG 17 APRIL 1992 10 Zanger van Normaal na ongeluk bedolven onder bloemstukken en kaarten CLOSE UPjoian*. oui.es BOLLEBOOM BOES De vorige week bij een auto-ongeval gewond geraakte Bennie Jolink (46) heeft nog al tijd geen uitsluitsel over zijn herstel en mogelijke rentree in de popmuziek. De zanger van de Ac hterhoekse groep Normaal kreeg deze week te horen, dat het voor zestig procent zeker is dat het met z'n verbrijzelde lin ker elleboog weer in orde komt. ,,De breuk zag er aanvankelijk niet best uit", zegt chirurg A.F. de Ruiter van het Doetinchemse ziekenhuis Slingeland, waar Jo link is opgenomen. Van het ge wricht waren vijf stukjes afge broken. Ook zaten er splinters en glas in de wond. Het grote gevaar is infectie. Na een dag of tien kunnen we zien of Bennie al dan geen infectie heeft opge lopen." Het ziekenhuis Slingeland is de afgelopen dagen bedolven onder bloemstukken, fruitbak- ken, telegrammen en honder den kaarten. De adressering was in vele gevallen uiterst sim pel: „Bennie Jolink, ziekenhuis, Achterhoek". Omdat de Nor maal-zanger in zijn geboorte streek een bekende verschijning is, kwamen alle sympathie-be tuigingen snel op de plek van bestemming. Normaal-zanger Bennie Jolink wordt verwend in het ziekenhuis van Doetinchem. foto hans groene „Ik voel me op dit moment héél klein", zegt de besnorde patiënt op de eenpersoonska mer D 203. „De verwondingen doen me nog behoorlijk pijn en als ik al grappen maak, dan doe ik dat als de bekende boer met kiespijn." De elleboog van Jo link is deze week in het gips ge zet. „Ik hoop echt dat het weer goed komt, want gitaarspelen is vreselijk belangrijk voor mij." In de hoop dat Normaal met Jolink als zanger over enkele weken weer op de planken staat, is een - tijdelijk - gitarist gestrikt. Het is de 23-jarige Ro bert Colenbrander uit het Gel derse Halle, afkomstig uit de amateurband Why Not. Colen brander studeert in Nijmegen en gebruikt de komende weken om intensief te repeteren met de overige drie muzikanten. Overleg met de behandelend arts zal de komende dagen moeten uitwijzen, of het me disch verantwoord is, dat Ben nie Jolink deze maand met mi tella z'n come-back maakt. „Over zijn doorzettingsvermo gen maak ik me geen zorgen", zegt chirurg De Ruiter, „maar veel belangrijker is dat er nu een periode van rust volgt. Het risico is anders levensgroot, dat het gewricht of zelfs de hele arm altijd stijf blijft. Bennie moet er rekening mee houden, dat het nog honderd procent fout kan gaan." Jolinks hoop is gevestigd op een rentree met Koninginnedag (30 april). Normaal treedt dan volgens planning op in Pijnac- ker. De afgelaste concerten pro beert Normaal in de zomer maanden in te halen. De net voor het ongeval afgeronde Ip- /cd 'Buugen of basten' komt vermoedelijk 1 juni uit. 'De bijzondere wereld van dik en dun Astrid Joosten tevreden over De Verleiding De vier mensen in de KRO- documentaire zaten in zo n de pressie. Nu. een paar jaar later zijn ze dolgelukkig dat ze nog leven. Ze vertellen hun verhaal voor de camera om jongeren die in een soortgelijke positie zitten een hart onder de riem te steken. Koekoek heeft in 'Daar ben ik het levende bewijs van' gekozen voor een ingetogen en sobere stijl van filmen. Dat komt de opzet van het programma (jon geren laten weten dat een de pressief gevoel ook overgaat) ten goede. Het programma is niet op sensatie belust. De po gingen zelf worden slechts even aangestipt. Schild Robert, Lia, Henk Jan en Mari anne vertellen één voor één over hun moeilijke perioden. Marianne (getrouwd en twee kinderen) was tien jaar geleden meer bezig met overleven dan met leven. „Ik was aan de bui tenkant heel vrolijk, vastbera den en zeker van mezelf. Mijn binnenkant was heel anders. Ik was eenzaam, verdrietig en bouwde langzaam een schild om me heen. Niemand kon daar meer doorheen komen." „Via mijn werk als veipleegr kundige kon ik makkelijk aan medicijnen komen. Ik had de kleren die ik op mijn begrafenis wilde dragen al in de kast han gen en er lagen afscheidsbrie ven klaar. Het moment waarop ik er een eind aan zou maken, was zo gekozen dat ik op mijn verjaardag, 6 april, begraven kon worden. De cirkel was voor mijn gevoel dan helemaal rond." Marianne werd evenals Ro bert, Henk Jan en Lia op tijd ge vonden. Marianne zocht hulp bij een psychiater en is met vrienden over haar problemen gaan praten. Op die manier is ze uit de put gekomen. De vier verhalen wijken niet veel van elkaar af. Voor pro grammamaker Hans Koekoek was dat desondanks geen reden om andere personen met meer verschillende geschiedenissen te portretteren. „Voor verreweg de meeste jongeren met suïci daal gedrag ligt de oorzaak in zware depressies en het niet zien van de zin van het leven. Niet meer verder willen leven omdat je een dierbaar persoon verliest of je baan kwijtraakt, komt veel meer bij ouderen ('Daar ben Ik het levende be wijs van', zondag 19 april, Ne derland 1, 16.05 uur) De cast van 'Sjans': v.l.n.r. Sylvia Millecam, Huub Stapel, Peter Bolhuis en Camilla Braaksma. foto pr strid Joosten pre senteert sinds enke le weken De Verlei ding, het wekelijkse VARA-pro gramma over alles wat met re clame te maken heeft. Aan staande dinsdag deel zes van het programma dat na een aar- zelende start loopt als een trein. „Ik heb reclame altijd al leuk gevonden", vertelt Astrid Joos ten. „Een commercial is echt iets aparts. In dertig seconden tijd moet er een verhaaltje wor den verteld. En in die dertig se conden wordt veel tijd, veel aandacht, veel geld en veel energie gestoken. Daar zit méér in dan in welke speelfilm ook." „In Nederland is nog nooit een programma over reclame gemaakt. En omdat we niet de dertiende talkshow of het veer tiende magazine wilden maken, hebben we voor reclame geko zen. Bovendien willen we een mooi programma maken en re clame leent zich daarvoor uit stekend, omdat het zo glamourous is." De Verleiding is opvallend 0g van opzet. Astrid Joosten loopt rond in een immens decor, in een studio die normaal alleen voor grote shows wordt ge bruikt. Het decor bestaat uit verschillende 'kamertjes' waarin ons nieuw, maar voor de kijkers natuurlijk ook. De waarderings cijfers waren de eerste keer laag. De kijkers moesten blijkbaar Geen waarschuwing Tijdens cle uitzending worden regelmatig produkten met naam en toenaam genoemd. Het team van De Verleiding heeft zich van tevoren goed op de hoogte gesteld van de regels van het Commissariaat voor de Media. „We willen natuurlijk geen boetes", zegt Joosten. „In principe mogen we geen recla me maken of tonen, alleen als het relevant is. Maar als je de kijkers duidelijk wilt maken welke reclamegrootheid je in de studio hebt, moet je wel iets van zijn of haar werk laten zien. Dan hebben de kijkers zo iets van: 'O, heeft hij dat gemaakt?' Na de bestudering van de regels bleek trouwens dat er meer mag dan je denkt. We hebben ook nog geen enkel waarschuwings briefje gehad. En je mag toch aannemen dat het commissari aat op het puqtje van de stoèl zit te kijken." „De reclamemensen die ik tot nu toe heb ontmoet zijn alle maal vrij open en gemakkelijk te benaderen. Leuk om mee om te gaan. Harde werkers iri een harde wereld, dat wel. Maar het vreemde is dat ik het stereotype beeld van een reclamejongen - een snelle jongen met een vlotte babbel in een strak pak - nog niet ben tegengekomen." In de uitzending van aan staande dinsdag praat Astrid Joosten met een Spaanse recla memaker die in zijn land ta- Sobere documentaire over zelfmoordpogingen jongeren Astrid Joosten: dol op reda- boedoorbrekende reclame maakt. De Verleiding laat alleen zijn pro-euthanasie film pje zien dat in Spanje is uitge zonden, maar ook zijn cial in het kader van een doomcampagne, die werd boden door de Spaanse heid. Verder hebben de makers een reclamebureau de opdrachi gegevep een campagne te r ken voor een begraafplaats en komt het Commissariaat voor de Media aan de hand van een aantal buitenlandse filmpjes la ten zien wat wel en niet mag in een commercial. (De Verleiding, dinsdag 21 april, 20.43 uur, Nederland 2) STRIPS Dikke dertigers, die zich nog dagelijks op kansloze versier dersvoeten begeven, maken ra re sprongen. Ze liegen en be driegen dat het een lieve lust is. Ze zakken diep in de leu genachtige prut,.totdat er uit eindelijk geen weg terug meer is. Wie eens is begonnen met het verdraaien van de waarheid móet dat tot het einde toe vol houden. In de 13-delige comedy 'Sjans' staan Sjaak (Huub Stapel). Wil lem (Peter Bolhuis), Pamela (Sylvia Millecam) en Karin (Ca milla Braaksma) centraal. Ou dere jongeren die de ware jacob (a) nog niet zijn tegengekomen. Plaats van handeling Café Cupi do, gespecialiseerd in de wat oudere alleenstaanden. Ook dikke dertigers Sjaak en Willem doen zich, zodra leden van de andere sekse binnen handbereik zijn, anders voor dan ze zijn. Sjaak zit in de inter nationale handel, „export en dergelijke", maar staat in wer kelijkheid met iets onduidelijks op de markt. Willem is arts, maar sjouwt in het dagelijks le ven achter brancards en rol stoelen aan. In het begin wil het allemaal wel lukken. Willem schaft zich een stethoscoop aan en wandelt het café binnen, terwijl het medi sche gereedschap nonchalant uit zijn zak bungelt. Karin valt meteen op hem. Zij denkt haar mislukte liefdesleven te kunnen compenseren door op rijpere leeftijd een succesvolle en rijke man aan de haak te slaan. Voor dat doel is zelfs de oenige Wil lem geschikt. Sjaak, al van nature voorzien van een snelle babbel, heeft ook weinig moeite in zijn rol te blij ven. Radde prater, snel gekleed, het werkt prima. Alleen óp Pa mela maakt het geen indruk. Zij is het nuchtere type dat zich niet laat verleiden door het vak dat haar aanbidder beweert uit te oefenen. Ook Karin krijgt weinig vat op haar vriendin. Het liefst ziet zij dat Pamela iets moois begint met Sjaak, de vriend van Wil lem, zodat ze met z'n viertjes kunnen stappen. Maar Pamela Iaat zich niet in palmen. Integendeel. Pamela probeert voortdurend Karins ogen te openen omdat ze twij felt aan de medische onderlegd heid van Willem. Die twijfel borrelt op nadat Willem in een restaurant een onwel geworden man heeft doodverklaard. Ter wijl Willem de prille weduwe Twintig procent van de mannen en vierenveertig procent van de vrou wen zegt wel eens problemen met het lichaamsgewicht te hebben. archieffoto Miljoenen Nederlanders vinden zichzelf te dik. Terecht of niet? Dat is de centrale vraag in een speciaal TROS-programma van avond op Nederland 2 over on ze hartstocht: het 'lijnen'. Wat is 'dik zijn' en hoe komt het? Wie zijn er dik? Wanneer en waarom moet je er iets aan doen? Waar om mislukt afvallen zo vaak? Hoe moet het écht? Al deze vragen komen aan de orde in 'De bijzondere wereld van dik en dun', een program ma dat duidelijkheid wil schep pen. want wie weet de weg in het woud van wetenschappelij ke, maar hoofdzakelijk com merciële adviezen? Uit onderzoek blijkt dat één derde van de ondervraagde vol wassen Nederlanders tobt met gewichtsproblemen. mannen overigens veel minder dan. vrouwen. Twintig procent van de mannen en vierenveertig procent van de vrouwen zegt wel eens problemen met het li chaamsgewicht te hebben of te hebben gehad. Eén op de vijf van die Nederlanders doet er verder niets aan of heeft er nooit iets aan gédaan. Belangrijke motieven om wel te gaan lijnen is dat men vaak te zwaar wordt, last krijgt van li chamelijke klachten, kleding niet meer past, men zichzelf niet langer mooi' vindt, of op advies van de dokter. Het programma is gemaakt door Ivo Niche die uitgebreid ingaat op alle aspecten van 'het aan de lijn doen'. Betrokkenen, artsen, diëtisten, mode-ontwer pers en reclamemakers geven hun visie op de begrippen dik en dun. De uitzending maakt het verschil duidelijk tussen art sen en kwakzalvers, tussen dië tisten en verkopers en tussen le vensstijlen en wondermiddel- tjes. ('De bijzondere wereld van dik en dun', 20.55 uur, Nederland 2) „Shit. ik leef nog". Met die ge dachte werd Robert (19) twee jaar geleden 's morgens vaak wakker. „Ik ging wel naar school, maar was daar enkel li chameüjk aanwezig. Geestelijk niet. Ik was hang voor mensen, voor de wereld. Op een gegeven moment had ik een kluize- naarsleventje. Ik werd een beetje gek." Robert is één van de hoofd personen in de documentaire 'Daar ben ik het levende bewijs van', die aanstaande zondag middag door de KRO wordt uit gezonden. In het programma van Hans Koekoek vertellen Ro bert (19), Lia (28), Henk Jan (31) en Marianne (36) hoe ze hun le ven na een mislukte zelfmoord poging opnieuw inhoud probe ren te geven. Volgens programmamaker Hans Koekoek geven de vier portretten een gevoel van de pressiviteit weer dat veel jonge ren hebben. In Nederland heeft één op de vijf jongeren suïcidale gedachten. Van die groep doet vijf procent een serieuze poging om een eind aan'zijn of haar Ie ven te maken. Soms is die po ging zéér overwogen, maar vaak gebeurt het in een opwelling tij dens een moment van depres probeert te troosten, staat de 'overledene' op. Door de warm te bevangen, zo blijkt later. Karin houdt zich echter van de domme en trekt meteen haar slaapkamerblik uit de kast als Willem Café Cupido binnen- hobbelt. De goeiige hobbezak probeert keer op keer de waar heid te vertellen, maar wordt daar vanaf gehouden door de door de wol geverfde Sjaak, die niet in zijn eerste leugen is ge stikt. Karin ziet zichzelf al met Willem in het huwelijksbootje stappen en past daaraan alvast haar gar derobe aan. Want op een dag verschijnt zij in Café Cupido in een peperdure bontmantel die zij absoluut niet wil uittrekken. Ook niet als het etablissement een sauna-achtige temperatuur heeft bereikt. Fluisterend biecht zij Pamela op dat de mantel af komstig is uit de boedel van een overleden dame op stand. Op de vraag of de vrouw de mantel aan had toen ze stierf, roept Ka rin onthutst uit: „Nee, ik zou nooit iets dragen waarin ie mand is doodgegaan." Pamela droogjes als altijd: „En al die nertsjes dan?" De ingrediënten van Sjans lij ken typisch iets voor het Thea ter van de Lach, waarin ook chaos, verwikkelingen en leu gens en bedrog elkaar afwisse len met de snelheid van een Formule 1-race. Sjans zit echter een stuk minder oudbollig in el kaar. De van oorsprong Britse serie is niet onverdienstelijk bewerkt. De dialogen zijn te pruimen en niet zelden komisch, zoals een comedy betaamd. De cast is ook niet slecht gekozen. De fors uit de kluiten gewassen 'teddy beer' Bolhuis is de schlemielige Willem en Huub Stapel zet met Sjaak zijn bravourachtige 'Flod- der-Sjonnie' heel herkenbaar voort. Typetjes-specialiste Syl via Millecam speelt Pamela iets ingetogener dan dat zij in 'Ook Dat Nog' doet. En Camilla Braaksma heeft het uiterlijk van een vamp maar de inhoud van een leeg melkpak. Daarmee vol doet ook zij precies aan de eisen die de serie stelt. Helaas moeten de kijkers bin nenkort al weer afscheid nemen van de serie. Of Sjans een ver volg krijgt, is nog onduidelijk. Dat zal van de kijkcijfers afhan gen. Maar dan nog is voortzet ting niet verzekerd. Want Hil versum heeft in het verleden er maar al te vaak blijk van gege ven het beter te weten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10