Leidsch Dagblad Boeren proberen weer melk te lozen Bovenmeester Amerika wast Servië de oren *k Rabin: Delen bezette gebieden overdragen Bouw vuilverbranding Ypenburg opgeschort Alle asielzoekers in één ziekenfonds Rijnland verklaart Haarlemmermeer de oorlog [COTMÊR'O] DONDERDAG 16 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39829 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Vandaag het tweede artikel in onze serie Speurtocht op glad ijs naar het gebruik van stimulerende middelen in de schaatssport. Onze verslaggevers Peter Heer- kens en Ad Heesbeen doken de geschiedenis in Nederlandse scha en ontdekten dat er in het verleden drie gevallen van doping zijn geweest. Ge sprekken met de drie rij ders. „Er blijft een smet hangen." Pagina 2: Eerste dopingge- val een raadsel. Kapitalisme 2 China mag dan eco nomisch een meer ka pitalistische koers varen, politiek zijn nog geen her vormingen in zicht. Intimidatie c Volgens de FNV ID; Ten Sharp /f -7 De hitsingle 'You' I I zouden stakers bij I heeft de wereld van het automobielbedrijf Ford j het Nederlandse popduo Rijnland door hun werkge- Ten Sharp helemaal op z'n verzijn geïntimideerd. kop gezet. Minister De Vries vreest escalatie conflict FSV'ers gaan akkoord met cao bij NS Woedende boeren hebben vanochtend geprobeerd melk te lozen op het industrieterrein De Hemrik in Leeuwar den. Even dreigde het uit te lopen op een confrontatie met de politie, omdat de gemeente eerder op de dag een verbod had uitgevaardigd tegen het lozen van melk bin nen de gemeentegrens. Na bemiddeling van landbouw organisaties en vertegenwoordigers van Frico Domo za gen de boeren alsnog van hun actie af. Dat heeft de Leeuwarder politie meegedeeld. cpp-anp utrecht anp Er komt definitief geen nieuwe spoorwegstaking. De FSV-leden hebben vanmorgen enigszins morrend ingestemd met het ak koord dat FSV en CNV met de NS-directie hebben gesloten. De Vervoersbond FNV is fel te gen dat akkoord, maar heeft al laten weten niet in zijn eentje een nieuwe treinstaking te zul len organiseren. Wel komt er op 21 april, bij de ondertekening van het cao-akkoord, nog een actie, maar die zal het reizigers- vervoer niet hinderen. Van de 21 FSV-afdelingen stemden er twaalf voor en zes tegen het ak koord. Drie moeten nog stem men. De achterban van de Ver voersbond CNV ging al eerder akkoord. Gisteren loosden woedende boeren in Emmen, Meppel en Beilen (Drenthe) al honderddui zenden liters melk op straat uit protest tegen de acties in de zuivelindustrie. Als gevolg van de stakingen zijn verse zuivel- produkten in het noorden en zuiden van het land nog maar mondjesmaat te koop. Minister De Vries van sociale zaken heeft de partijen in het zuivelconflict opgeroepen op nieuw met elkaar rond de tafel te gaan zitten. Hij wil daarmee voorkomen dat het zuivelcon flict verder escaleert. De acties in de zuivel richten zich tegen de verhoging van de vut-leeftijd per 1 januari 1994. De staking heeft zich vandaag niet verder uitgebreid. In verge lijking met gisteren is het aantal bedrijven waar actie wordt ge voerd zelfs met één afgenomen: van 41 tot 40. Boeren in Beilen kunnen hun melk vandaag weer kwijt bij melkpoederfabriek Friesland Frico Domo. Werkwilligen heb ben daar afgelopen nacht de produktie hervat zodat weer wat opslagcapaciteit voor de melk is vrijgekomen. Veel boe ren kunnen hun melk echter nog steeds niet kwijt en de weerstand tegen de acties wordt neemt dan ook steeds groter. De zuivelwerkgevers, vere nigd in de FNZ, deden gisteren een poging verdere melklozin- gen door boeren te voorkomen door voor te stellen melk te ver werken tot lang houdbare en nauwelijks winstgevende pro- dukten. De Vervoersbond FNV wees het plan af omdat het de werkgevers op die manier mo gelijk wordt gemaakt hun eco nomische schade als gevolg van de staking te beperken. De Unie van Waterschappen heeft de Voedingsbond FNV en de FNZ gesommeerd nog van daag maatregelen te nemen om schade aan het milieu door de melklozingen te voorkomen. Zoniet, dan spant de Unie een kort geding aan. Geen krant ontvangen? nri 071-161400 utLl 071 -161499 HET WOORD IS AAN Eerst hebben we een stofwolk op geworpen en dan klagen we dat we niet kunnen zien. G«orgc Bericety VANDAAG Economie Familieberichten Feiten en meningen Film Info- Programma's Regio Religie RTV Show Sport VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 31 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wind en buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met hagel, natte sneeuw of onweer Middagtempe- ratuur rond 8 graden noordwest tot r wm tot krachtig, 51 op het IJsselmeer stormachtig. 8 In de loop van de dag afnemend. Prominent bezoek bij Feyenoord Rotterdam Prins Rainier van Monaco vond het maar koud in de Rotterdamse Kuip, waar hij zijn 'troetelkind' AS Monaco de finale van de Europa Cup 2 zag bereiken. Coen Moulijn (links) en Ferry Heineken (uiterst rechts) zien de verrichtingen van hun club Feyenoord met gemengde gevoelens aan. raël veroverde de Westelijke Jor- daanoever, de Gazastrook en Oost-Jeruzalem bij de Zesdaag se oorlog in 1967. Rabin kondigde voorts aan dat hij een einde wil maken aan het door de Likud gevoerde ne- derzettingenbeleid. Hij wil de Palestijnen direct zelfbestuur voor een overgangsperiode van vijf jaar aanbieden. Maximaal drie jaar daarna zouden dan on derhandelingen moeten begin nen over een definitieve rege ling. hamburg dpa fitzhak Rabin, de leider van de sraëlische sociaal-democrati- iche partij Arbeid, is bereid de- van de bezette gebieden te dragen ain de Palestij- als hij de parlementsverkie zingen op 23 juni wint. Rabin zegt dat in een vraaggesprek net het Duitse weekblad Der •piegel. Israël heeft echter gren zen nodig die het kan verdedi gen. Daarom is een terugkeer naar het staatsgebied van 1967 liet mogelijk, aldus Rabin. Is- leiden janet van puk De bouw van een nieuwe vuilverbrandingsinstallatie bij Ypenburg is voorlopig van de baan. Het dagelijks bestuur van het samenwer kingsverband Sava, waarin 35 gemeenten samenwerken, besloot gistermiddag de bouw op te schorten. Gisteren lekte de inhoud uit van een rapport van het bureau Berenschot waaruit blijkt dat een nieuwe verbrandingsinstallatie overbodig is. De gemeente Leidschendam wordt gevraagd voorlopig door te gaan met de voorbereidende procedures die nodig zijn voor de bouw van de 1,5 miljard gulden kostende installatie. Een definitief besluit over afstel van de bouw wordt over enkele maanden ver wacht. Het niet doorgaan van de bouw kost de 35 betrokken ge meenten flink wat geld. Sinds 1985 is bijna 100 miljoen gulden op tafel gelegd om de bouw voor te bereiden. Daarnaast wordt reke ning gehouden met een forse schadeclaim van het Duitse bedrijf Babcock, die mogelijk enkele tientallen miljoenen guldens be- den haag-heemstede draagt. Over de precieze hoogte van het bedrag doen bestuurders liever geen voorspellingen. Volgens het contract mag alleen van de bouw worden afgezien wanneer daarvoor 'zwaarwichtige redenen' zijn. k schol leipen-haarlemmermeer wim wegman Het Hoogheemraadschap van Rijnland bereidt een bestuurlij ke oorlog voor tegen de ge meente Haarlemmermeer. Het schap is woedend dat de ge meente al drie jaar treuzelt met het plan voor een nieuwe riool waterzuivering in het noorden van Haarlemmermeer. Om meer druk op de ketel te zetten, tekent Rijnland vanaf heden be zwaar aan tegen alle grote bouwplannen in die gemeente. Heeft Haarlemmermeer op 15 juli nog geen besluit genomen over de zuivering, dan wil het hoogheemraadschap bezwaar schriften indienen tegen élle bouwplannen voor huizen en bedrijven daar. De nieuwbouw in Haarlemmermeer, inclusief de bedrijventerreinen rond Schiphol, zal dan ernstige ver traging gaan ondervinden, zo verwacht het schap. Rijnland-is vooral boos omdat de gemeente Haarlemmermeer de allergrootste vervuiler is in dit gebied. De bestaande zuive ringsinstallaties in die gemeente zijn alle overbelast. Rioolwater komt daardoor slecht, en soms zelfs helemaal niet gezuiverd, in het oppervlaktewater terecht Dat probleem wordt alleen maar groter door de grote nieuwbouwplannen van Haar lemmermeer. De gemeente Haarlemmer meer wilde vanochtend geen commentaar geven. Pagina Leiden: Geduld is op. SNELHEIDSMONSTER MET GOEDE RAPPORTCIJFERS EE3B3ECII3'n ,w 40 Mb harddisk j - ■- 2 x diskdrrvf AJ 512 Kb VGA kaart n\ 2 Mb RAM - DOS 5.0 iLgy «1 V iü MSWindCNW 3.0 W AMSTEIOAM. fcyxngipton 12 Cptuut**" 32G OEN MAAG. Ljogr ftmt Nfc WMM190 Ml VWSUM. Milveiihof 108 LEJOEN. 0O""w»r«t 23 ,V*OnE«OAH^W^yrBr«6LM«fl« 75 Het ministerie van wvc wil de ziekenfondsverzekering van alle in Nederland verblijvende asiel zoekers onderbrengen bij één fonds: Spaameland in Heemste de. Dat schrijft minister d'Anco- na van wvc in een brief aan alle besturen van gemeenten die asielzoekers opvangen. Volgens de minister biedt de ze aanpak het voordeel dat er één contactadres is voor het to tale ziektekosten pakket (zieken fonds en verstrekkingen volgens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, de awbz). Spaar- neland werkt nauw samen met particuliere verzekeraar Zilve ren Kruis in Noordwijk. Met Zil veren Kruis maakte de minister eerder al een afspraak om per 1 januari het awbz-pakket voor asielzoekers te verzekeren. De minister verzoekt ge meenten vóór 1 mei te laten weten of ze met haar aanpak in stemmen. In Nederland verblij ven op dit moment ongeveer 20.000 asielzoekers. Acht ne genduizend van hen wonen in centrale opvangcentra, twaalf duizend zijn gehuisvest in wo ningen die gemeenten beschik- baar hdJlwi gesteld. Spaameland heeft Zuid-Ken- nemerland en de IJmond als be langrijkste werkgebied met zo'n 200.000 ziekenfondsverzeker den. Sinds 1 januari mag het fonds landelijk klanten werven. meer werkgelegenheid staat nog niet vast, aldus een woord voerder. Pas als alle gemeenten die asielzoekers opvangen ak koord zijn met het voorstel van de minister, worden dergelijke details uitgewerkt. Vorig j.i.ir kritiseerde de Spaameland-directie de plan nen van staatsseertaris Simons om mensen toe te staan zich bij (•(•11 riÉnfeodi MtoB hun re gio te verzekeren. onno havermans leef je onbeschaamd uit en gooi je ego, je creativiteit en je energie, tijdens de paasvakantie onbelemmerd in de voortuin, wij zijn er klaar voor. 2e paasdag gesloten garden -centre bloemend aal bv. Servië is hard op weg Irak en Li bië te volgen als paria in de we reld. Na Baghdad en Tripoli lijkt Belgrado het derde vervelende jongetje in de klas, dat door bo venmeester Amerika duchtig de oren wordt gewassen. De Vere nigde Staten dreigden Servië gisteren met een volledig isole ment, als het de gewapende Servische milities in Bosnië- Hercegovina blijft steunen. Opmerkelijk is dat het deze keer niet gaat om een obscuur regime in de voor westerse ogen ondoorgrondelijke Arabische wereld, maar om een oude macht in het hart van Europa, die dank zij de Koude Oorlog en de ijzeren greep van Joseph Broz Tito jarenlang zo stabiel leek als een bunker. Inmiddels wordt die bunker nog maar zo kort geleden Joegoslavië ge heten als een kartonnen doos aan flarden geschoten. Dat de wereld niet werkeloos kan toezien, beseft iedereen. Maar niemand wist wat er zou moeten gebeuren. De trojka van de Europese Gemeenschap, waarvan de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken Hans van den Broek nog altijd deel uitmaakt, weifelde en twij felde. Duitsland, keerde zich als enige openlijk tegen Servië, maar dat was gezien de zware littekens uit de Tweede Wereld oorlog geen gelukkige De Verenigde Naties reageer den traag, maar aan het einde van deze maand moet de vre desmacht van 14000 man dan toch op volle sterkte zijn. Alleen, die blauwhelmen' kunnen wei nig doen zolang de strijd telkens weer oplaait. Uiteindelijk doet Washington wat Europa niet durfde: het wijst Belgrado en zijn extreem- nationalistische president Milo sevic aan als hoofdschuldige van de burgerooorlog in Joego slavië. Washington geeft zo op nieuw uiting aan de Amerikaan se behoefte de wereld te orde nen, naar model van president Bush uiteraard. Bush en zijn minister van buitenlandse zaken Baker we ten de internationale mogelijk heden daarbij optimaal te be nutten. Na M DÉCtafiJh (MM in Helsinki veroordeelde de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CV- SE) vanmorgen het optreden van Servische en Joegoslavische troepen in Bosnië. Dat gebeur de nadat Amerika had voorge steld Servië, dat de Joegoslavi sche stoel bezet, uit de CV5E te zetten. Belgrado kreeg de ver maning de territoriale integriteit van Bosnië, dat vorige week door de VS werd erkend, te res pecteren en mee te werken aan de vredesinspanningen van de Verenigde Naties. Gisteren arri veerde ook de speciale VN-afge vaardigde. de Amerikaan Cyrus Vance, m loegoslavie voor ti n nieuwe vredespoging. Pagina 5: Sarajevo stroomt 8 V12141 400053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1