VS geven Servië en leger de schuld Buitenland Russische regering blijft aan Afrikanen leven twintig jaar korter Grote Leider Kim II Sung 80 jaar 'Arabier in de straat verliest zijn geduld' WOENSDAG 15 APRIL 1992 A*r»*e PTW ANP Ai<r*"*m s DPA DeutX*r Prrw A^^ntuf GPO O'-ifr^vTJ£K*N« r I md t>* mdrprndmt pimvpfr» Se»v»cr rtï Veel Duitsers willen Stasi-dossiers zien berlun Meer dan 900.000 Duitsers hebben een verzoek inge diend om inzage te krijgen in dossiers van de Stasi, de vroegere geheime dienst in de voormalige DDR. Op die manier hopen zij te achterhalen of kennissen of misschien wel familieleden hen hebben bespioneerd. Maar van 60 procent van de aanvragers bestaan helemaal geen dossiers, zo heeft Joachim Gauck giste ren gezegd. „Dit bewijst hoezeer de Stasi erin was geslaagd een structuur van angst te scheppen", aldus de voorzitter van de in stelling die is belast met het toezicht op de Stasi-archieven. Kritiek op milieu-beleid Westen ceneve De Verenigde Naties zijn gisteren fel uitgevallen tegen een aantal westerse landen die een mondiaal milieuverdrag te gen de uitvoer van giftig afval nog steeds niet hebben geratifi ceerd. Deze Conventie van Basel wordt op 5 mei van kracht. Het in 1989 gesloten akkoord bepaalt dat de export van giftig afval op milieu-verantwoorde wijze wordt afgehandeld. Met name Derde-Wereldlanden hadden hierop aangedrongen, omdat zij vrezen een vuilnisbelt voor giftig materiaal uit het Westen te worden. Ook Nederland heeft nog niet getekend. Recordprijzen op veilig Titanic londen Bij de verkoop van memorabilia van het in 1912 ge zonken passagiersschip de Titanic in het Londense veilinghuis Christie's zijn gisteren recordprijzen betaald. Volgens het vei linghuis is voor meer dan een half miljoen gulden verkocht. Dat is zes keer zo veel als was verwacht. Zo'n 1.500 mensen verdron ken toen de Titanic 80 jaar geleden op een ijsberg voer en ten onder ging bij zijn eerste vaart van het Engelse Southampton naar New York. Het wrak werd in 1985 ontdekt op de bodem van de Atlantische Oceaan. Levenslang voor terrorist in Frankrijk parus Een Franse rechtbank heeft Fouad Ali Salah, een militant lid van de pro-Iraanse Hezbollah, gisteren tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan het op zetten van bomaanslagen in Parijs in de jaren 1985 en 1986 waarbij in totaal 13 mensen om het leven kwamen. Tijdens het twaalf dagen durende proces dreigde Salah westerse „vijanden van de islam" te zullen laten vermoorden. Nieuw onderzoek naar Winnie Johannesburg» De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren een nieuw onderzoek naar Winnie Mandela aangekondigd. De 57- jarige Winnie werd vorig jaar tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens betrokkenheid bij de ontvoering en mishandeling van vier zwarte jongeren in 1988. Twee van haar mede-aange klaagden zeiden vorige week dat ze tijdens het proces hebben gelogen om Winnie te beschermen. Winnie is in afwachting van haar hoger beroep op borgtocht vrij. Amnesty verontrust over doodstraffen VS den haag Amnesty International is verontrust over de „schrik barende toename van executies van terdoodveroordeelden" in de Verenigde Staten. Eind 1991 bevonden zich 2.547 gevange nen in de dodencellen in de VS. In dat jaar hadden in totaal 14 executies plaats. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn al tien doodvonnissen voltrokken, waarvan vier in Texas. Amnesty wijst de doodstraf onder alle omstandigheden af. moskou hans geleunse correspondent Verzoening was gisteren het trefwoord op de zitting van het Russische Volkscongres. De eer ste kabinetscrisis in Rusland sinds 1917 schijnt daardoor ook een zeer korte te worden. Het Congres stelde zich namelijk in meerderheid achter een resolu tie, die beoogt regering en par lement gezichtsverlies te bespa ren, en steun uitspreekt voor economische hervormingen. Naar Russisch politiek ge bruik is de resolutie 'in principe aanvaard', wat betekent dat het Congres deze morgen over de verschillende onderdelen zal debatteren. Maar in regerings kring overheerste het optimis me. „Voor een groot deel zijn de oorzaken voor de regering om af te treden, nu weggenomen", aldus Gennadi Boerboelis, rech terhand van president Jeltsin. Ook de Amerikaanse minister Brady van financiën toonde zich na een gesprek met vice- premier Gajdar optimistisch. „We zijn ervan overtuigd dat de regering de radicale overgang naar een vrije markt veilig weet te stellen", aldus Brady, die be nadrukte dat westers vertrou wen in het hervormingspro gramma van de regering nood zakelijk is als het om financiële steun en kredieten aan Rusland gaat. De rijke westerse landen hebben 24 miljard dollar toege zegd en er zijn afspraken ge maakt voor gunstige afbeta lingsregelingen voor de buiten landse schuld. De gisteren aangenomen ver zoeningsresolutie verordon neert dat regering en Opperste Sovjet (het door het Volkscon gres gekozen kleinere parle ment dat permanent bijeen is) vóór 20 mei de 'economische resoluties van het congres uit werken, met inachtneming van de economische en sociale om standigheden'. Bovendien behoudt Jeltsin tot 1 december zijn presidentiële volmachten. De president bleef gisteren overigens wederom weg bij het Congres. ANC: Pretoria onbuigzaam in Codesa-overieg johannesburg rtr/afp Het ANC heeft de Zuidafrikaan - se regering gisteren beschuldigd van onbuigzaamheid in de on derhandelingen over democra tie. De anti-apartheidsorganisa tie dreigde met niet nader ge noemde acties als er geen uitgang wordt geboekt. „Op een groot aantal gebie den zet de regering zich schrap, waardoor het nog uiterst onze ker is of de komende weken vooruitgang kan worden ge boekt op de Conventie voor een Democratische Zuid-Afrika (Co- desa)", aldus ANC-onderhande- Bosnië vraagt Amerika om hulp tegen 'massale slachting De Verenigde Staten hebben gisteren fel uitgehaald naar Servië en het Joegoslavische leger. Beide partijen zijn er op uit de situatie in de republiek Bosnië-Hercegovina te destabiliseren, aldus het ministerie van buitenlandse za ken in Washington. De Bosnische minister van buiten landse zaken Haris Silajdzic vroeg Amerika gisteren de „massale afslachting" van Bosnische burgers te helpen voorkomen. Vice-premier Gajdar voert het woord in het Volkscongres. Jeltsins adviseur Gennadi Boerboelis luistert aan dachtig. FOTO EPA VASIU KORNEYEV washington rtr/affyupl/ppa Volgens Washington zijn de Servische autoriteiten en het le ger verantwoordelijk voor het geweld in Bosnië. „Servische para-militaire groepen kunnen in Bosnië niet opereren zonder de steun van de Servische rege ring en het Joegoslavische le ger", zei woordvoerster Marga ret Tutweiler. Het leger koos gisteren voor het eerst openlijk de kant van de Serviërs. Stafchef generaal Panic waarschuwde gisteren in Belgrado dat alle aanvallen op Serviërs in Bosnië zullen wor den beantwoord. De wapenstilstand in Bosnië- Hercegovina, die de moslims en Kroaten in het weekeinde met de Serviërs overeen kwamen, werd ook gisteren geschonden. Serviërs bestookten afgelopen nacht de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Het Joegoslavische le ger bezette gisteren de stad VI- segrad, 100 km ten oosten van Sarajevo. Zonder dat daarbij ge weid werd gebruikt, kwam ook de stuwdam bij \isegrad onder controle van het leger te staan. Moslims probeerden maan dag met de bezetting van de stuwdam te voorkomen dat \i- segrad in handen zou vallen van het leger. Ze openden twee van de vier sluisdeuren, maar een grote overstroming bleef uit. Wel kwamen in de zes uur dat de sluizen openstonden, tiental len huizen onder water te staan. De v In*in di n Ken stroom in Bosnië blijft intussen gestaag groeien. Volgens medewerker» van de Verenigde Naties zijn al 132.000 inwoners van de repu bliek op de vlucht geslagen. laar Mohammed Valli Moosa. Volgens hem zijn de grootste problemen ontstaan in de werk groep die zich bezighoudt met de overgangsfase naar een non- raciale regering. Het ANC eist een interim-orgaan met soeve reine bevoegdheden die uitstij gen boven die van de regering. FAO waarschuwt voor grote hongersnood geneve epd/dpa In Afrika sterven de mensen gemiddeld twintig jaar eerder dan in Europa. Dat is de conclusie van een gisteren openbaar gemaakt onderzoek van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Volgens deze VN-organisatie is de levensver wachting in Afrika (vorig jaar gemiddeld 52,6 jaar), de laagste in de wereld. Europeanen wor den het oudst (gemiddeld 72,8 jaar), gevolgd door Amerikanen (70,7 jaar). Slechte gezondheidszorg, gebrek aan water en slechte hygiëne zijn volgens de WHO-studie de belangrijkste oorzaken van de meeste ziekten in ontwikkelingslanden. Nog steeds vormt malaria in veel landen een bedreiging voor de volksge zondheid. De WHO stelt dat twee miljard men sen in honderd landen. 40 procent van de we reldbevolking. de kans lopen deze ziekte te krij gen. In de meeste landen waar de ziekte voor komt, is de afgelopen tien jaar een verslechte ring opgetreden. Bilharzia (wormenziekte) is één van de mees te voorkomende trnpiM.he ziekten, waaraan JtKi miljoen mensen in 76 landen lijden. In diverse landen kon de ziekte worden teruggedrongen, maar de WHO vreest voor nieuwe epidemieën in landen als Brazilië en China. Succes werd de afgelopen jaren geboekt bij de bestrijding van de ziekte rivierblindheid, waar aan in 1974 nog 1,5 miljoen mensen leden. De ziekte is nu volledig onder controle, aldus de WHO. De VN-Voedsel- en Landbouworganisatie FAO heeft gisteren in de Kcnyaanse hoofdstad Nairobi de noodklok geluid. Als de donorlanden niet snel meer hulp bieden, dreigt binnen enke le maanden een grote hongersnood in grote de len van Afrika. Door de grote droogte ziin nu ook landen op voedselhulp aangewezen die tot nu toe voldoende voedsel voor hun bevolking produceerden. Frankfurt Zurich Rome Sofia Wenen Casablanca Algiers Tunis Accra Bamako Ouagadougou luchtembargo resolutie 748 van de VN ingaande 15 april "92 05 00 uur Ned tijd varsovie Moskou Amsterdam Brussel Londen Parijs Madrid Boekarest Damascus Lamaca Dubai Karachi Séoul ACHTERGROND CORRESPONDENT BERLUN HANS HOOGENDUK tokyo terry mccarthy the independent De hele wereld viert vandaag de 80ste verjaardag van Kim II Sung, de Grote Leider van Noord-Korea. Drieduizend ar tiesten uit vijf werelddelen zijn naar Pyongyang gekomen om eer te bewijzen aan de wapen feiten van de Grote Leider. Ze venhonderdduizend mussen hebben het leven gelaten om hun zachte veren te geven voor een donsdeken die als ver jaarscadeau zal worden aange boden aan de 'patriot zonder weerga, de altijd zegevierende leider, de stichter en gids van de natie'. Ten minste, dat is wat Noordkoreanen vandaag te ho ren krijgen over de festivitei ten voor hun president, die sinds 1948 het land regeert. Ondanks de bizarre buitenis sigheden van het Noordko- reaanse communisme en de persoonsverheerlijking rond Kim II Sung zijn er in het land nauwelijks tekenen die wijzen op belangrijke oppositie tegen de Grote Leider. En de man zelf wekt een even levendige indruk als altijd, aldus een de legatie van de Japanse socialis tische partij die voor het ver jaardagsfeest naar Pyongyang is gekomen. „Het geheim van een lang leven is optimisme", zou Kim II Sung onlangs heb ben gezegd. Maar niet alleen optimisme heeft Kim II Sung als het langstregerende staatshoofd van de wereld aan de macht gehouden. Daaraan heeft ook grootscheepse hulp uit China en de Sovjetunie een steentje bijgedragen. Evenals een sys teem van staatsveiligheid dat meedogenloos ieder teken van oppositie tegen de Grote Lei der onderdrukte en een bijna hermetisch gesloten isolatio nistisch beleid ten opzicht van de buitenwereld. En dan is er de persoonsver heerlijking rond de Grote Lei der, die wordt behandeld als een messias die het volk van de Japanse bezetting heeft gered en vervolgens het land op nieuw heeft opgebouwd nadat het tijdens de Koreaanse oor log met de grond gelijk was ge- maakt. Een van zijn meesterzetten was het propageren van het idee van onafhankelijkheid, waarbij Noord-Korea op eigen kracht zou moeten vertrouwen en op zijn pogingen te overle ven. Door Kim II Sung voor het eerst genoemd in een toe spraak in 1955, deed het een sterk beroep op de Koreaanse neiging tot vreemdelln- genangst en op herinneringen aan onderdrukking door bui tenlanders. De economische vooruit gang die de Grote Leider heeft beloofd, keert zich nu om in het tegendeel en Pyongyang voert serieuze besprekingen met Seoul (de regeringszetel van Zuid-Korea) over stappen in de richting van hereniging van het Koreaanse schierei land. Maar de cultus rond Kim U Sung blijft bestaan. vertaling luutje niemantsver- Moord voorzitter van parlement Karabach Van de vraag of Duitsland bereid is tot ver zoening en dialoog zal het afhangen of de wapenstilstand van de RAF een blijvend ka rakter krijgt. De Rote Armee Fraktion laat daarover geen misverstand bestaan in de brief die maandag bij het Bonner kantoor van het Franse persbureau AFP is bezorgd. Er wordt gewaarschuwd dat als repressieve krachten geen dialoog willen, de wapenstil stand voorbij is. Het is voor Duitsland te hopen dat de meer gematigde krachten de overhand krijgen, want dat de RAF na meer dan 20 jaar bloe dig geweld bereid is de wapens te laten zwijgen, moet worden benut. „Wij hebben eenzijdig besloten de escalatie te beëindi gen". schrijven de samenstellers. En dan volgt de beslissende zin. die niet alleen bin nen de gefrustreerde veiligheidskringen voor opluchting zorgde: „Dat betekent dat wij aanvallen op leidende vertegenwoordi gers van staat en economie voor het nu noodzakelijke proces beëindigen." Dit „noodzakelijke proces" is gebaseerd op een kritische taxatie van de eigen militante geschiedenis. Centraal in de argumentatie Drie maanden na het 'Kinkel-initiatief', zo genoemd naar de Duitse minister van justitie, om RAF-gevangenen vrij te laten die al jaren vastzitten, heeft de harde kern van de terroristische organisatie een wapenstilstand afgekondigd. Nu is de staat weer aan zet staat de laatste hongerstaking van RAI ge vangenen in het voorjaar van 1989. „Wij werden er toen mee geconfronteerd dat wij door de koers die wc tot 1989 hebben ge voerd politiek niet sterker, maar zwakker zijn geworden." De kardinale fout is ge weest „dat wij veel te weinig toegang heb ben gezocht tot de anderen die zijn opge staan om een dialoog te beginnen Intellectuelen zoals de schrijvers Walser en Enzensberger, de Groene parlementariër Antje Vollmer en de broers en zussen van de door de RAF vermoorde diplomaat C»e- rold von Braunmuhl zetten zich in om een gespreksbasis te scheppen. De moord in 1991 op Treuhand-president Rohwedder zorgde voor een aanzienlijke vertraging, maar de daarna gevormde C^oör- dinatiegroep Terrorisfnc Bestrijding pakte de draad weer op. Onder leiding van minis ter Kinkel ontwikkelde deze groep een gefa seerd vrijlatingsprogramma voor RAF-ge vangenen. In hun brief verwijzen de RAF-terroristen er expliciet naar. „Voor het eerst is door de staat publiek gemaakt dat er fracties in het apparaat zijn die hebben begrepen dat zij mmI «'II BUM hndHn t'vnspraak niet met militaire middelen onder controle kunnen krijgen." Tevreden zijn de RAF-ter- roristen uiteraard niet met de resultaten, maar ze zien er toch voldoende aanleiding in om de wapens (voorlopig) te laten zwij gen Nog is de RAF niet verslagen, maar bijna 25 jaar na de oprichting van de groep door UI nke Meinhof en Andreas Baader. trekt de groep consequenties uit de ondergang van het eerste front'. Zonder het Rode leger in Moskou. Potsdam of Dresden, bleef voor het moorddadige RAF-commando van maximaal 20 man niet veel over dan een wapenstilstand. De parlementsvoorzitter van Nagnmo Karabach, Artoer Mkrtsjian, is gisteren vermoord. Dat heeft het Russische persbu reau Interfax gemeld. De 34-jarige Mkrtsjian werd in zijn woning in Stepanakert, de hoofdstad van de overwe gend door Armeniërs bewoonde mu lm ta Amtajddn, jtfvol fen door een salvo uit een auto matische geweer. De daders wisten te ontkomen. Mkrtsjian werd in december vorig jaar parlementsvoorzitter na verkiezingen en een referrn dum over de onafhankelijkheid van het gebied. I .tfg« lopen vier j.i.ir heeft de strijd tussen Armeniërs en Azerhajdzjanen in de betwiste endave aan meer dan 1.500 mensen het levrn gekost. In de afgelopen maanden hebben Ar meen se strijders rn-iinsm-1 geboekt op de Azrrbajdzjaan.se milities, maar de verliezen '.sa ren aan beide kanten groot. Liga waarschuwt voor fundamentalisme cairo ad bloemendaal correspondent De Arabische man in de straat is zijn geduld aan het verliezen, zo waarschuwt vice-secretaris-ge- neraal Adnan Om ran van de Arabische Liga. De toenemende frustratie zal zich gaan vertalen in meer „wat u in het Westen fundamentalisme noemt". Tot twee voor twaalf heeft de Arabische Liga zich verzet tegen het onvermijdelijke. Vergeefs natuurlijk, maar van een mis lukking van de Arabische diplo matie wil men in het hoofd kwartier in Cairo niet spreken. „De liga is zeer positief uit de Libische crisis tevoorschijn ge komen", zegt Omran, hoofd van de politieke afdeling. „We hebben laten zien dat we spanning willen vermijden en willen onderhandelen. Dat heeft de bewondering gewekt van veel landen in de wereld, maar helaas niet van de VS en Groot- Brittarmië. Maar we blijven ho pen op een doorbraakaldus Omran. Die kans is nihil, zolang Libië blijft weigeren de twee verdach ten in de Lockerbie-affaire over te leveren aan de Amerikaanse of Britse justitie. Met het over brengen naar een neutraal land een compromis waarvoor de Arabische Ij ga heeft gevochten neemt de Veiligheidsraad geen genoegen De verwachting is dat de Ara bische wereld zich onder pro test bij de situatie zal neerleg gen en het Libische zusterland zal boycotten. Maar Omran houdt graag een slag om de arm. „Wij hebben onze eigen verplichtingen voor wat betreft de uitvoering van het handvest van de Arabische Liga en ande re overeenkomsten die bindend zijn voor alle Arabische landen. Die kunnen we niet negeren." Omran laat er weinig twijfel over bestaat dat hij de VS ver denkt van verdergaande bedoe lingen dan alleen de overleve ring van de twee lx>ckerbie-ver- dachten. De omverwerping van Libiërs gingen gisteren»!n Tripoli met portretten van Muammer Gaddafi de straat op uit protest tegen de dreigende internationale sancties. FOTO AfP het Libische regime bijvoor beeld. Maar hij doet zijn best zich voorzichtig uit te drukken: „Ik ben een diplomaat, ik ba seer mijn oordeel niet op gissin gen. Maar die andere bedoelin gen. ia. dal is iets wat wr in de pers lezen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7