'Alternatief voor Simons mogelijk' 'Je zult Pronk bij je op bezoek krijgen' Binnenland Erasmusprijs 1992 gaat naar Archivo General Met Pavarotti door de grachten Alders: Afvalbeleid had vorig jaar succes Forse groei treinreizen naar buitenland op til WOENSDAG 15 APRIL 1992 3 Agt -yr NtdnWid* pr*\c*xt*u cpo Grmcrrnttvjppf^kï EV»v*r*>%t Verdachte moord diplomaat berecht wassenaar De verdachte van de moord op Robert Jan Akker man. eerste secretaris van de Nederlandse ambassade in Tunis, zal binnenkort worden berecht. Dat heeft de Tunesische minis ter van buitenlandse zaken, Habib Benyahia, gisteren bij zijn be zoek aan Nederland gezegd. Habib betuigde opnieuw 'diepe spijt' voor de moord. Hij deed dat tijdens gesprekken met pre mier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse za ken. Akkerman werd op 27 februari van het vorig jaar voor zijn huis in Sidi bu Said, een voorstad van Tunis, neergeschoten. De verdachte is een militair. Verdachte bekent moord Wageningen wapeningen De 21-jarige man uit Ede, die afgelopen weekeinde door de politie in Amsterdam werd aangehouden op verdenking van het doodschieten van een man uit Wageningen en het ern stig verwonden van een andere Wageninger. heeft bekend de schoten gelost te hebben. De twee Wageningse mannen be moeiden zich in de nacht van 28 op 29 maart met een ruzie tus sen de verdachte en zijn vriendin. Het meisje werd aan de haren over een parkeerplaats gesleept. Toen de verdachte de mannen opmerkte, haalde hij een pistool uit zijn auto en schoot, waarbij de 35-jarige B. van den Heuvel ter plekke overleed. De andere Wageninger verkeert nog steeds in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis. Werkgevers willen oud systeem grotendeels houden «cpd Extra prijs voor Simon Wiesenthal amsterdam De Erasmusprijs 1992 is toege kend aan het Archivo General de Indias in Sevilla. Dat heeft de Stichting Praemium Erasmia- num gisteren bekendgemaakt. In 1992 wordt tevens een extra Erasmusprijs toegekend aan na zi-jager Simon Wiesenthal. De Erasmusprijs wordt jaar lijks toegekend aan een persoon of instelling die een voor Euro pa buitengewoon belangrijke bijdrage heeft geleverd op cul tureel, sociaal of sociaal-weten schappelijk terrein. De prijs is aan het Archivo General de Indias toegekend, omdat het instituut als de be langrijkste neutrale instelling voor de bestudering van de ko loniale geschiedenis wordt be schouwd. Sinds de oprichting in 1785 heeft het instituut volgens de stichting wezenlijk bijgedra gen „tot inzicht en begrip om trent de relatie tussen Europa en het Latijsamerikaanse we relddeel". De prijs aan Wiesenthal wordt toegekend wegens zijn niet aflatende inzet voor recht en gerechtigheid. In de loop der jaren heeft zijn levenswerk, ge baseerd op waarheidsliefde en tolerantie, volgens de stichting steeds meer aan waarde gewon- Beide prijzen bestaan uit een geldbedrag van tweehonderd duizend gulden. De extra Eras musprijs ?al vermoedelijk in september aan Wiesenthal wor den uitgereikt. Dè prijsuitrei- „king aan het Archivo General de Indias zal mogelijk in november plaatsvinden. Er moet geen volksverzekering komen zoals in het plan- Simons. Het bestaande systeem van ziekenfondsen en particuliere verzekeraars moet blijven bestaan. Daarbij moet iedereen worden verplicht zich bij te verzekeren te gen de kosten van dure medische behandelingen. Dat staat in een alternatief voor het plan-Simons, waaraan de werkgeversorganisaties VNO en NCW werken. ook uit, zij het dat de genees middelen door het 'plan-Si mons' sinds 1 januari wel wor den vergoed, omdat de AWBZ ervoor opdraait. Wie deze kos ten wel door een verzekering gedekt wil hebben, moet zich ervoor bijverzekeren tegen een nominale premie. De AWBZ wordt in het sys teem weer de volksverzekering tegen de echt bijzondere ziekte kosten: zwakzinnigenzorg, psy chiatrische inrichtingen en der gelijke. Particulier valt daar geen verzekering voor te vin den. De premie voor de AWBZ moet door de belastingdienst geheven blijven worden. Het systeem dat VNO en NCW voor ogen hebben, laat de burger alle mogelijkheid om zich al dan niet bij te verzekeren en eventueel eigen risico's te dragen. Zo lang een systeem in deze zin niet is ingevoerd, lijkt het VNO en NCW wenselijk om nu al een eigen risico voor ie dereen in te voeren. De gedach ten gaan daarbij uit naar 200 gulden per persoon per jaar. Als de mensen later op indivi- Het idee dat nu aan verschillen de betrokkenen wordt voorge legd, gaat er vanuit dat er net als nu een systeem blijft waarbij men tot aan een bepaald inko men in het ziekenfonds zit. Een deel van de premie zou een vast bedrag zijn, de rest zou als per centage van het loon worden ingehouden. Particulier verzekerden zijn in het VNO/NCW-idee ook ver plicht om zich tegen dure medi sche risico's te verzekeren. Hun premie zal, net als bij andere particuliere verzekeringen, een vast bedrag zijn. VNO en NCW accepteren dat ouderen daarbij een hogere premie zullen moe ten betalen dan jongeren, zij het dat ze het verschil aan een maximum zouden willen bin den. Ziekenfonds en het verplichte verzekeringspakket voor parti culieren dekken in het werkge vers-plan niet de kosten van huisarts, geneesmiddelen en de tandarts. In veel particuliere verzekeringen vallen die er nu dueler manier hun verzeke ringspakket kunnen samenstel len. zou dat vaste eigen risico kunnen vervallen. De verzeker den bepalen dan immers gro tendeels zelf wat zij er voor over hebben om geheel of slechts voor een deel verzekerd te zijn. Volgens de ondernemersorgani saties zal dat een efficiënter ge bruik van de medisehe zorg in de hand werken en daarmee automatisch tot een beheersing van de kosten. Overigens heeft staatssecreta ris Simons vandaag de uitslag van een onderzoek naar de vrije prijsvorming in de gezond heidszorg ontvangen. Volgens de onderzoekers, die in op dracht van Simons Werkten, moeten verzekeraars en aanbie ders in het nieuwe stelsel van gezondheidszorg zelf de prijzen gaan bepalen. Hiervoor zijn voorwaarden noodzakelijk. Zo moet de kwaliteit worden gega randeerd en moeten alle kosten in de tarieven worden verwerkt. De zorgverzekeraars en de beroepsbeoefenaars krijgen meer verantwoordelijkheid, maar ook meer verplichtingen. Op hen rust de plicht zorg be schikbaar te stellen en de kos ten te beheersen. De vrije prijs vorming kan alleen geleidelijk worden ingevoerd. De commis sie beveelt aan te beginnen met de thuiszorg, waaraan dan on middellijk de ouderenzorg wordt gekoppeld. A*:" den haag Het hockeyteam van kabinet en Tweede Kamer nam het gisteren op het terrein van Klein Zwitserland in Den Haag op tegen het Nederlands Burgemees terselftal. De opbrengst van de wedstrijd gaat naar het Nationaal Reumafonds. Op de foto probeert premier Lubbers burgemeester van Riickevorsel van Lichtenvoor de de bal afhandig te maken. foto anp id oudlnaardfn Het afvalbeleid van de overheid begint vruchten af te werpen. Het inzamelen van oud papier en glas loopt boven verwachting en het storten van afval neemt voor het eerst af. Minister Al ders (milieubeheer) maakte dat gisteren in de Eerste Kamer be kend bij de behandeling van zijn begroting voor dit jaar. Ondanks dë gedaalde prijs van oud papier is de inzameling daarvan vorig jaar met 11 pro cent gestegen. Het inzamelen van glas via de glasbak nam met 10 procent toe. En „de almaar stijgende lijn in de grafiek 'stor ten' maakt nu een curve naar benedenaldus Alders. Dat is volgens de minister „iets dat we in Nederland nog nooit hebben gezien Ook over andere onderdelen van het milieubeleid toonde Al ders zich optimistisch. Hij wees op afspraken die met diverse bedrijfstakken zijn gemaakt om milieuvriendelijker te produce ren en op de onverwachte vor deringen die worden gemaakt bij het terugdringen van CFK's. Het Nationaal Milieubeleids plan (NMP) heeft ondanks aller lei tegenslagen wel degelijk suc ces, concludeerde de minister. Hij erkende dat uit een rapport van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) blijkt dat de NMP- doelstellingen met het huidige beleid niet worden gehaald, maar vindt dat er sprake is van „een flinke stap op de goede weg". Amsterdam Is 'ie het of is 'ie het niet? Hij is het niet maar ook weer wel. Gisteren voer het was sen beeld van Luciano Pavarotti, de beroemde Italiaanse tenor, met de museumboot door de Amster damse grachten naar zijn onder komen in Madame Tussaud. Hij zal daar zijn plaats tussen andere beroemdheden innemen in het Scenerama. foto anp marcei an tonisse utrecht gpo De Nederlandse Spoorwegen ver wachten dat het aantal internationa le treinreizen de ko mende vijf jaar met veertig procent zal toenemen. De ope ning van de Kanaal tunnel en de komst van de Franse en Duitse hoge snel heidstreinen zijn daarvan de oorzaak. Op dit moment worden per jaar 2.5 miljoen kaartjes voor het buitenland verkocht. Dit maakte ir. F. Andrioli. produkt- manager internatio naal reizigersver- voer van de NS. gis termiddag bekend tijdens de presenta tie van Euro 92, een nieuw systeem voor de verkoop van treinkaartjes naar het buitenland. De spoorwegen willen de klanten vanaf 1 bieden door alleen de meest gevraagde bestemmingen te verkopen via een geautomatiseerd systeem en minder bijzondere tarieven te hanteren, tange wachttijden beho ren dan tot het ver leden. Treinkaartjes voor de 150 meest ga- vraagde bestem mingen in België. Luxemburg en het westen van Duits land 60 procent van de totale vraag naar buitenlandse treinkaartjes zijn vanaf 1 mei verkrijg baar op elk bemand NS-station /rstig grotere stations gaan de 650 meest gevraagde bestem mingen (90 procent van de totale vraag) verkopen. Kaartjes voor minder popu laire oorden moeten fn het betreffende land worden ge kocht. Ook kunnen ze worden besteld bij het NS-bureau Multirail in Utrecht. Daarvoor moet dan wel 25 gulden extra worden betaald. Voor de meeste klanten betekent het nieuwe systeem een verbetering. NS ge ven toe dat sommi ge reizigers, bijvoor beeld zij die nu nog gebruik maken van bijzondere buiten landse tarieven, straks slechter af zijn. Reizen kan voor hen duurder worden. Volgens de spoorwegen gaat het echter om hoog uit tien procent van het aantal klanten dat per trein naar het buitenland wil. Lubbers stelt compromis in conflict voor Premier Lubbers probeert een compromis te bereiken in het conflict tussen de CDA-minis- ters De Vries (sociale zaken) en Andnessen (economische za ken) over de koopkracht voor volgend jaar. De Vries wil vol gend jaar maatregelen treffen om de koopkracht voor de mi nima te handhaven Volgens Andnessen werken die maatre gelen echter veel te nivellerend. Premier Lubbers denkt er nu aan de plannen van De Vries over te nemen, maar Haar hij ook iets te doen voor de hogere inkomens. Daardoor worden de bezwaren van Andnessen weg genomen. De premier denkt aan verlaging van het toptanef en het verlengen van de tweede belastingschijf. Dat laatste is vooral gunstig voor de midden inkomens. Omdat dit plan van Lubbers veel duurder is dan het voorstel van De Vries, denkt de premier erover de rente-aftrek voor het zogeheten consumptief krediet af te schaffen. Een wetsvoorstel daartoe ligt al bij de Raad van State. Met deze plannen zou Lub bers een heel eind tegemoet ko men aan de bezwaren van An- driessen. Of de PvdA deze op lossing erg op prijs zal stellen, is zeer de vraag. De sociaal-demo craten voelen er in het alge meen weinig voor de hogere in komens via een belastingvoor deel nog iets extra's te gunnen. Vervoersbond FNV wil weer actie bij spoor UTRECHT GeO De Vervoersbond FNV wil een deel van het spoorwegpersoneel oproepen om volgende week dinsdag te staken, sus de NS niet bereid zijn opnieuw te onder handelen over de nieuwe cao. Met name het personeel van de dienst onderhoud, werkplaat sen, loketten en de kantoren zal dan worden gevraagd het werk neer te leggen en massaal naar Utrecht te komen. Daar vindt de ondertekening plaats van de vorige week gelo- ten principe-overeenkomst tus sen de NS en de overige vak bonden. Het is de bedoeling dat de treinen dinsdag gewoon blij ven rijden. Dit bleek gisteren op de sectorraadsvergadering van de Vervoersbond FNV in Utrecht. Kaderleden van de bond wezen daar unaniem het principe akkoord af. De FNV wil wel praten over toekomstige ontwikkelingen bij de spoorwegen, maar weigert vooraf te erkennen dat die con sequenties kunnen hebben voor de arbeidsvoorwaarden van het personeel. De Vervoersbond CNV en de spoorwegvakbond FSV namen vorig week genoe gen met de toezegging van NS dat er een onderzoek naar de toekomstige ontwikkelingen komt. Ontwikkelingswerkers in Indonesië kunnen bloed minister wel drinken jakarta maurice wilbrink „Pronk scheurt de hele dag door de des sa's en komt dan bij project nummer zo veel aan. Stapt zwetend, bloes open, op zijn spekzolen binnen en gaat dan wijd beens op barse toon allerlei zeer directe, kritische vragen stellen. Heeft overal wat op aan te merken. En voordat de spe ciaal voor de gelegenheid opgedofte Indonesische betrokkenen van de schrik zijn bekomen, is Pronk alweer vertrok ken." Joep Bijlmer, een Nederlander die in Indonesië ontwikkelingswerk bedrijft, is net als zijn collega's bitter gestemd over de wijze waarop minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking zich tegenover de oud-kolonie heeft opgesteld. De be windsman wordt afgeschilderd als arro gant en bemoeizuchtig. „Je zult die man bij je thuis op bezoek krijgen. Dan gaat 'ie je meteen vertellen waar je meubels moeten staan." Jan Lobeek. hoofd van adviesbureau DHV in Jakarta: „Onder meer door het gedrag van Pronk en zijn overmatige be moeizucht is Nederland zijn positie hier kwijt. We staan aan de kant. dèt hebben wc dus bereikt." Yvette van Dok. ontwik kelingswerker op West-lava: „Pronk is op'een botte manier met Indonesische gevoelens omgegaan. Van vele kanten horen we dat zijn gedrag hier al langer tot irritaties heeft geleid. Kan Pronk nu gewoon blijven zitten? Dat zou ik toch betreuren." Den Haag had de bui al lang moeten zien aankomen. Begin dit jaar werd de nieuwe Nederlandse ambassadeur in Ia karta, van Rooijen, immers al 'verbaal onder handen genomen' door president Suharto. De toespraak waarin de Indo nesische minister Prawiro drie weken geleden in barse, zeer ondiplomatieke bewoordingen liet weten dat Nederland se ontwikkelingshulp niet langer welkom is, had dus geen verrassing hoeven zijn. Lobeek begreep al enkele maanden geleden dat er iets broeide onder de Indonesische bestuurlijke elite. In het cocktail-circuit werden Nederlanders door Indonesiërs plots gemeden Lo beek: „Ook op partijtjes van de Neder landse ambassade verschenen de Indo nesiërs niet meer. Dat waren hele duide lijke tekenen dat het de verkeerde kant opging." In Nederlandse kringen in Jakarta cir culeert nu een hardnekkig gerucht dat Indonesië zich al min of meer had verze kerd van een extra financiële inspanning door lapan, alvorens Nederland werd duidelijk gemaakt dat het zijn miljoenen kon houden, lapan geeft een veelvoud aan ontwikkelingshulp in vergelijking tot Nederland en het was lapan volgens in gewijden al jaren een doom in het oog dat Nederland als kleine donor een sleu telpositie innam. Met het wegvallen van Nederland uit het centrum van de ontwikkelingshulp, verdwijnt ook een deel van de ..smaak makende projecten" zoals I>obeek die omschrijft. Projecten die aansluiten bij lokale behoeften, met de nadruk op ar moedebestrijding. Grote donoren als Ja pan zijn in deze benadering nauwelijks geïnteresseerd. Japan levert 'hardware' bruggen, wegen en fabriëken. Het betreft meestal miljoenenprojecten, die inhoud geven aan het Japanse idee dat ontwik kelingshulp vooral in economische ter men moet geschieden. Een typisch Hollands project wordt uitgevoerd in de stad Bogor op West-Ja va. Joep Bijlmer, ontwikkrlingssocioloog. is daar betrokken bij een langjarig pro gramma dat er op is gericht de positie te versterken van straatvoedsel ver kopers. Bij het project zijn het Technologisch In stituut Bandung, de Amsterdamse Vrije Universiteit en TNO /eist betrokken Om de status van de kleine onderne mertjes wat te verhogen en ze de kans te geven een sterkere sociaal-economische positie op te bouwen, is in Bogor een programma ontwikkeld dat uiteindelijk als model moet dienen voor alle stedelij ke gebieden in Indonesië Met enkele simpele en goedkope technische ingre pen is de bacteriologische kwaliteit van bepaalde gerechten verbeterd Boven dien wordt straatverkopers geleerd sa men te werken, zodat ze in aanmerking komen voor kredieten waarvan bij voor beeld een gezamenlijke kraan kan wor den betaald. Nu nog wassen de meeste straatverkopers hun borden in smerig ..Als deze bedrijfjes minder gesaar voor de volksgezondheid opleveren, dan geef je overheden niet langer het argu ment om de straathandel te verbieden", aldus Bijlmer. Nu de plaatselijke ambte narij warm begint te lopen voor het pro gramma en er lokale kaders zijn getraind om steeds meer straatverkopers erbij te betrekken, moet de Nederlandse staf zich terugtrekken. Bijlmer is niet optimistisch over de kansen dat het programma, waar inmid dels vier jaar aan is gewerkt, door kan draaien In de weken die hem nog resten voor hi| terug moet naar -Irrl m.l /et hij alles op alles om een 'waakvlam-pro gramma te realiseren, zodat niet alles verloren gaat Hi| vestigt daarbij zi|n hoop op donoren die in elk geval de sa- lanvsen van de Indonesische staf willen doorbetalen En dan zal hij op het vliegtuig stappen met de gedachte in het achterhoofd, dal dit allemaal eigenlijk niet nodig was ge weest. „Ik geneeT me. Hoe moet ik de' mensen hier nou uitleggen dat we plot seling ermee ophouden, omdat men er gens ver weg in het buitenland onhandig is omgesprongen met i probleem?" ind onhandig diplomatiek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3