'Verrek, wat gebeurt hier? Dit is niet normaal' if Feiten &Meningen WOENSDAG 15 APRIL 1992 Op de EK in Trondheim en de WK in Heerenveen in '87 staan de fans nog massaal voor hem op de banken. De overtuigende manier waarop Nikolai (ioeljajev op beide evenementen Hein Vergeer de titels ontneemt, maakt zo veel indruk dat voor menigeen een nieuwe schaatsheld is opgestaan. Maar nog geen jaar later voor de World Cup-wedstrijden in Davos op 16 en 17 januari 1988 valt regerend - en Europees kampioen Goeljajev ongenadig hard van zijn troon. In de Zwitserse stad wordt de sportcarrière van de 21-ja rige sportstudent uit Moskou voor het leven van alle glans ontdaan. Want daar komt vast te staan dat hij zich op gladder ijs heeft begeven dan welke ijs meester dan ook voor hem had kunnen prepareren. De Rus wordt ontmas kerd als een pion bij de handel in dopingpillen. En daarmee is voor het eerst in de geschiedenis openlijk en op schokkende wijze het onbedorven, cleane imago van de schaatssport geweld aangedaan. De Russische schaatsenrijders (v.l.nr.) Goeljajev, Bozjev, Malkov, Berezin en Mozin, bekijken een Nederlandse krant, v pingaffaire van hun landgenoot Goeljajev. Met zijn uitspraak dat hij een lid van de Nederlandse schaatskernploeg begeleidde in het gebruik van anabole steroïden zorgde de Haarlemse huisarts Michel Karsten voor grote commotie. Doping in de schaatssport, bestaat dat? Jazeker, en het is niet van vandaag of gisteren. Net zo min als de verdachtmakingen. In een serie artikelen, waarvan vandaag de eerste aflevering, wordt dit vraagstuk uitvoerig belicht. Schone schijn in de schaatssport al lang verdwenen Monika Pflug, (mid den), deed tijdens de Winterspelen in Cal gary in '88, een boek je open over het ge bruik van stimuleren de middelen: „Na tuurlijk wordt er bij het schaatsen met anabolen gewerkt." FOTO ARCHIEF ANP Welke sdieve schaats (ioeljajev rijdt, ont dekt de coach van de Noorse schaatsploeg, Mans Trygve Kristianscn, bij toeval. De technische bewindvoerder laat de inhoud controleren van een verdacht pakketje dat zijn landgenoot Bjom Nyland een week eer der in Innsbruck van Goeljajev heeft mee gekregen. Het is een cadeautje voor Stein- )lav Krosby, een schaatsvriend van de Rus sische toprijder. I let pakje bevat 750 pillen van het produkt Methandtostendolin 0,005, een spierversterkend middel. Volgens een vermelding op de verpakking is het produkt vervaardigd in de (toenmalige) Sovjetunie. Hen dag na de ontdekking geeft Krosby, een tweederangs-schaatser, in een interview met de Noorse krant 'Dagbladet'toe dat (ioeljajeven hij handelen in hormoonpre paraten. Goeljajev blijkt hem al twee jaar lang anabole steroïden te verstrekken. „Hij benaderde me voor het eerst bij de EK in '86 in Oslo", verklaart Krosby tegenover de krant. „Ik was naïef en nieuwsgierig tegelijk. Ik ben niet uit eigen belang ingegaan op zijn voorstel, maar deed het vooral voor hem. Hij hoopte door de verkoop van de preparaten aan westerse'valuta te komen. Ik wilde alleen een vriend helpen." I.ater komt vast te staan dat aie toen al ongeloofwaardige lezing ver bezijden de waarheidf is. Krosby fungeert niet alleen als tussenpersoon, maar maakt zelf ook ge bruik van de verboden produkten. De Noorse schaatsbond schorst hem vervol gens voor achttien maanden. Geir Karlstad, een andere toprijder uit het land, blijft bui ten schot. Hij is net als Nyland buiten ei gen medeweten af en toe als koerier op getreden. Op het moment dat hij ontdekt in wat voor duistere wereld hij terecht is geko men, meldt hij zich zelfbij de politie. Dat is voor de Noorse schaatsbond voldoende hem vrij te pleiten van enige betrokken heid. Dat de handel en wandel van Goeljajev via een omweg wordt ontdekt, valt toe te schrij ven aan de afwezigheid van Krosby bij de World Cup-duels in Innsbruck. Daar wil de Rus hem opnieu^ een partij ampullen met anabolica overhandigen. Omdat Krosby zich niet meldt in Oostenrijk schakelt Goel jajev in arren moede Nyland in als gelegen heidskoerier. Nyland vertrouwt de zaak echter niet en seint de teamleiding in. „Het is onverklaarbaar dat Goeljajev het pakketje aan een ander heeft gegeven", reageert Krosby naderhand. „Hoe kon hij zo onvoor zichtig zijn? Het was tegen onze afspraak." Berisping De gevolgen voor Goeljajev zijn echter niet al te verstrekkend. Na een diepgaand on derzoek wijst de Russische schaatsfederatie Valerie Smetanin, een van de drie bondsart- sen. als hoofdschuldige aan. De medicus wordt ontslagen en (ioeljajev komt er met een berisping vanaf. Volgens de bond is Goeljajev niet meer dan een koerier. De sleutelfiguren in de transacties zijn volgens de bond Smetanin en Krosby. Ook het Internationaal Olympisch Comité behandelt de Rus mild. Op 10 februari wordt besloten dat Goeljajev toch mag meedoen aan de Olympische Winterspelen in (ialgary. Prins Alexander de Merode, voorzitter van de medische commissie van het IOC: „Er is geen legaal bewijs dat Goel jajev iets strafbaars heeft ondernomen. We staan machteloos en kunnen geen maatre gelen tegen hem treffen. Over handel in do ping spreken onze reglementen niet." Dank zij die omissie wint Goeljajev goud op de 1000 meter. Gesloten wereld Ofschoon de dopingaffaire rondom Nikolai Goeljajev in de schaatssport het meest spraakmakend is geweest, wil dat geenszins zeggen dat voor die tijd geen verdachtma kingen en beschuldigingen zijn geuit. In de beginjaren zestig worden al twijfels uitge sproken over het gebruik van stimulerende middelen in de richting van de Oostblok landen. Maar omdat dopingcontroles nog niet aan de orde zijn (pas vanaf halverwege de jaren zestig), valt weinig te bewijzen. De schaatssport is, zeggen de insiders, nu een maal in tegenstelling tot de wielrennerij, waarin iedereen alles van elkaar weet veel meer een gesloten wereld. Een van de eersten die in die tijd tegenover de media zijn bedenkingen uitspreekt, is Jan Pesman. De inmiddels 62 jaar oude in woner van het Friese Holwierde begrijpt 32 jaar na dato nog steeds niet dat de Rus Ko- sitsjkin op de Winterspelen van Squaw Val ley in I960 met het opzienbarende verschil van tien seconden goud won op de 5000 meter. „Ik heb", kijkt lan Pesman, winnaar van het brons op die afstand, terug in het verleden: „het altijd onbegrijpelijk gevon den dat die Rus toen zo hard bij me kon weestormen. Tenslotte waren we van het zelfde niveau. Dat heeft me wel aan het denken gezet. Maar te bewijzen viel er niets. I.aat ik het er maar op houden dat ik in mijn rit tegen de goden reed." Spuit Een tweede Nederlandse deelnemer, Jeen van den Berg, weet zich nog een ander inci dent te herinneren van dat olympische eve nement. In die tijd verscheen een foto in een Nederlandse krant waarin hij in de kleedkamer toekijkt hoe een arts een Japan se rijder een injectie geeft. Het bijschrift bij de foto luidde: „Een harde trainingen een serieuze levenswijze zijn blijkbaar niet meer voldoende. Hij (lees: de Japanner, red.) krijgt in de kleedkamer voorrijn start in een olym pische wedstrijd van Squaw Valley een injec tie in de arm toegediend. Op de achtergrond krijgt onze landgenoot Jeen van den Berg, die het tot nu toe met een opbeurend woord van coach Zwanenburg of een schouder klopje van leider Klaas Schenk moest doen, met verbaasde ogen toe. Een verzoek om die foto te mogen plaatsen, wijst Van den Berg af. „Nee, die foto geef ik niet uit handen", klinkt het resoluut. „Ik weet uiteraard niet wat in die spuit heeft gezeten. Kan ook een vitamine-injectie zijn geweest. Op dat gebied werd in die tijd door sommigen wel eens wat gedaan. Je kunt over het gebruik van stimulerende midde len alleen achteraf je twijfels hebben. Een van wie ik zeker weet dat hij dat gebruikte, omdat hij het me zelf heeft verteld, was een marathonschaatser. Later heeft hij me ge zegd: Jeen had ik het maar nooit gedaan. Het had iets met drugs te maken. Dat was in het begin van het marathonschaatser Hij heeft ook iets in de wielrennerij gedaan, maar was nooit een van de beteren." Vermoedens Jorrit Jorritsma, van '65 tot '70 actief als schaatser en l^ter werkzaam als coach van de Canadese kernploeg ('74-76) en van de Nederlandse sprintequipe ('79-"80), spreekt in februari 1977 in Vrij Nederland ook zijn vermoedens uit over het gebruik van ana bolen in de schaatssport. Toen: „Je kunt het bijvoorbeeld zien aan de quadriceps, de be langrijkste spier in het dijbeen. Bij sommi gen heeft die een omvang dat ik denk: is die normaal via gewichttraining tot stand geko men? Datzelfde geldt voor de schouders van Komelia Ender. En dan die Noren. Het is me opgevallen dat ze in fysiek opzicht een sterkere indruk maken dan de Nederlan ders. Zo n Sjoebrend. als je die vergelijkt met Van Helden, Kleine en Vriend, dan vraag je je weer af: is dat verschil alleen te verklaren door een andere training en het gebruik van gewichten. Dan twijfel ik, maar bewijzen kan ik niks." Nu zegt de leraar lichamelijke opvoeding en radio-verslaggever van de NOS uit Bergen: „Er is voor het eerst openlijk over het ge bruik van doping gepraat in de tijd van de prestaties van de Amerikaan Eric Heiden. Toen ging er bij iedereen pas een lampje branden. In de zin van Verrek, wat gebeurt hier? Dit is niet normaal. Hij presteerde zo uitzonderlijk. In ongeveer een jaar tijd maakte die jongen zo'n gigantische sprong omhoog, dat wij zoiets hadden van: dit kan helemaal niet, dat is niet normaal." Hormoonspiegel Van recenter datum zijn de insinuaties in de richting van Geir Karlstad, de Noorse stayer. Vlak voor de Winterspelen in Albert - ville deponeert de student bedrijfskunde uit Lilleström een brief bij de medische com missie van het IOC. Daarin maakt hij mel ding van het feit dat bij hem sprake is van een verhoogde hormoonspiegel. Een onder zoek in een laboratorium in Oslo heeft uit gewezen dat de verhouding tussen testos teron en epi-testosteron in zijn lichaam na een zware inspanning afwijkt van de nor male verhouding (6:1Een situatie, die de wielersport kent van de affaires van Gert Jan Theunisse. Het lichaam van de wielren ner reageert op soortgelijke wijze, maar is desondanks aangesproken en betrapt op het gebruik van stimulerende middelen. Omdat Karlstad vier jaar geleden ook al in opspraak raakte bij de Goeljajev-affaire, wordt de link naar diens verleden snel ge legd. Ofschoon Karlstad vanwege zijn ver hoogde hormoonspiegel speciale behande ling vraagt van het IOC, krijgt hij die niet. Na zijn gouden race op de 5 kilometer in Al- bertville volgt een dopingtest. De uitslag is negatief. Dat geldt ook voor zijn landgenoot Johann Olav Koss na zijn gouden race op de 1500 meter en diens zilveren rit op de tien kilo meter. Rondom zijn persoon is vooraf min stens zo veel te doen. De wereldkampioen moet vlak voor de Spelen tijdens een trai ningskamp in Inzeil in een ziekenhuis in Zuidduitsland worden opgenomen. De ver halen over wat Koss mankeert en de ge heimzinnigheid daaromheen worden al snel in relatie gebracht met de dopingaffaire waarin de Noorse ploeg in de Krosby-tijd terecht is gekomen. Het herstel van Koss (uiteindelijk blijkt het een galsteenaanval te zijn geweest) verloopt dermate voorspoe dig, dat menigeen de wenkbrauwen fronst na zijn opmerkelijk snelle terugkeer. Naar de Oostenrijkse Emese Hunyady (brons op de 3000 meter in Albertvile) en Robert Sighel uit Italië (wereldkampioen onlangs in Calgary) kijkt de schaatswereld eveneens met scheve ogen. Er worden vraagtekens bij hun prestaties gezet, omdat ze in recordtempo vanuit de anonimiteit naar de top zijn doorstoten. Maar de bewij zen ontbreken omdat bij de dopingcontro les niets onreglementairs is geconstateerd. Mysterieus virus In 1980 is dat wel het geval met Natalja Pe- troeseva. Bij een dopingcontrole slaagt de wereldkampioene er niet in het gevraagde plasje te produceren. De argwaan die dat oproept, wordt nog eens versterkt door het feit dat de volledige Russische mannen- ploeg zich in dezelfde periode terugtrekt voor de EK in Trondheim. De complete equipe zou zijn getroffen door een mysteri eus virus. Een argument dat niet serieus wordt genomen. Het bevestigt alom het ver moeden dat er over de hele linie in de Rus sische schaatssport doping in het spel is. Dimitri Botsjkarov, de nummer 2 van de WK in '82, doorbreekt in september '91 die waas van geheimzinnigheid. De Rus geeft toe dat hij tussen 1984 en 1988 gedrogeerd aan wedstrijden heeft deelgenomen. Spor ters en artsen hebben geen andere keuze, laat hij zich dan ontvallen. „Als bij belang rijke wedstrijden gekozen moest worden uit twee sporters, werd diegene eruit gepikt die doping gebruikte", aldus de man, die ook nog een tijdje in het marathonpeloton mee draaide. „De middelen, die ons werden ver strekt, waren zo sterk dat ik vijf kilo in een week aankwam. Ik had mezelf ook niet meer in de hand en kon geen kritiek meer verdragen. Iedere schaatser kreeg een eigen medisch programma. Soms verscheen ie mand plotseling niet aan de start en mocht een ander ineens niet mee naar de wereld kampioenschappen. Ook de bliksemcarriè res van talloze sporters, die in een seizoen uit het niets tevoorschijn komen om daarna te verdwijnen, bewijzen indirect dat er iets niet klopt." Doofpot Zijn landgenote Galina Stepanskaja is het eerste 'slachtoffer'. Na de Winterspelen in Innsbruck wordt de winnares van de 1500 meter op doping betrapt, maar door proce durefouten bij de contra-expertise mag de Russin haar medaille behouden. Soortgelij ke situaties hebben zich de laatste jaren Pesman: 'Het leek wel of ik tegen de goden reed' meerdere malen voorgedaan. Met de Inter nationale Schaatsunie in een opvallende rol. De organisatie, niet blij met de toene mende gevallen van doping sinds '88, stopt bij voorkeur zoveel mogelijk in de doofpot. Tenzij anderen het nieuws boven water til len. Een ander geval dat later uitlekt, is dat van Danny Kah. De Australiër, getraind door de Nederlander Peter Schotting, blijkt tijdens World Cup-wedstrijden in Butte vorig jaar verboden middelen tot zich te hebben ge nomen. De aangevraagde contra-expertise wordt om onduidelijke redenen niet uitgevoerd. De reserve-urinestaal zou - zo willen de berichten - zijn zoekgeraakt op een dopinglaboratorium in Los Angeles. Spelen gemist Ofschoon de ISU al bijna dertig jaar op do ping controleert, is het in dat perspectief opvallend dat de meeste gevallen pas re centelijk in de openbaarheid zijn gekomen. Alleen van de Zweedse sprinter Johan Gra- nath is bekend dat hij in 1983 positief bliikt te zijn geweest. Bij een nationale controle in december vindt men in zijn urine sporen van anabolica. De oud-wereldkampioen wordt direct uit de nationale ploeg gezet en loopt daardoor de Olympische Spelen mis. Later zou hij verklaren dat hij de medica menten ter bestrijding van een blessure heeft geslikt. Vijfjaar later lopen bij de WK-junioren in Seoul in '88 twee Roemeense rijdsters, Si- mona Hordobetiu (17) en Mahaela Dascalu (18), tegen de lamp. De ISU probeert aan vankelijk de kwestie opnieuw te verbloe men, maar de Noorse krant Aftenposten slaagt er in het nieuws boven tafel te krij gen. Beide meisjes worden voor vijftien maanden geschorst. Nog maar net van die zaak bekomen, ziet de ISU zich genoodzaakt veel later dan gebruikelijk is opnieuw een aantal do- pinggevallen openbaar te maken. Het Chi nese duo Xiuli Wang en Qiaobo Ye krijgt dezelfde straf als de Roemense schaatsen- rijdsters nadat het tweetal tijdens de WK- sprint in West-Allis in februari op het ge bruik van verboden middelen is betrapt. Ze horen de onheilstijding vlak voor de Win terspelen van de Chinese autoriteiten, die ze vervolgens een schorsing van tien jaar opleggen. In de winter van '90 keren de rijdsters evenwel plotseling terug op het ijs. Achteraf is komen vast te staan dat een Chi nese ploegarts de kwade genius in het spel is. „Die man heeft ons jarenlang verboden middelen toegediend zonder dat wij het wisten", laat Qiaobo Ye weten op een emo tionele persconferentie, nadat ze in Albert- ville zilver heeft gewonnen op de 500 meter. „Natuurlijk vroegen we aan hem wat voor pillen het waren. Volgens hem was het iets onschuldigs. Hij zei: Je bent een bloem en een bloem heeft water nodig om tot bloei te komen." In '89 dienen zich nog twee dopinggevallen aan. De Noordkoreaanse Song-Hwa Son blijkt in november te hebben 'gebruikt' bij World Cup-wedstrijden in Oost-Berlijn. In hetzelfde jaar wordt de Russin Ljudmila Fi- limonova na de EK in Berlijn voor hetzelfde vergrijp voor vijftien maanden geschorst. Boekje open De Westduitse Monica Pflug, succesvol deelneemster aan vijf achtereenvolgende Winterspelen, zijn al dit soort zaken al lang geen nieuws meer. Op haar afscheidstoer- nooi in Calgary '88 doet de vrouw die bijna alles won wat er te winnen viel, een boekje open over het gebruik van stimulerende middelen in de haar favoriete tak van sport. „Natuurlijk wordt bij het schaatsen met anabolen gewerkt", merkt ze op. „De Oost- duitse meisjes (overigens officieel nog nim mer betrapt, red.) houden de schone schijn op en praten er niet over. Ik respecteer hun prestaties, maar de competitie is oneerlijk. Je begint al met de gedachte dat je hooguit vierde of vijfde kunt worden. Ze hangen al tijd de onschuld uit. Als ze in de zomer die middelen nemen, hebben ze daar de hele winter profijt van. De anderen kunnen trai nen wat ze willen, maar zonder anabolen is winnen tegenwoordig onmogelijk." Morgen in deel 2 van deze serie: Ook de Nederlandse schaatssport kent haar dopinggevallen. Dimitri Botsjkarov (rechts) over hèt het gebruik van doping in de toenmalige Sov jetunie: „Als er bij belangrijke wedstrij den gekozen moest worden uit twee sporters, werd diege ne eruit gepikt die doping gebruikte." FOTO ARCHIEF WOUTSTEENSMA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2