Timman stuit op een muur Noordwijk lacht het laatst UVS in Katwijk met billen bloot Sport Schumacher weg in donker Theo ten Caat snakt naar einde seizoen Lens aast op Peter van Vossen Gerard Bakker als coach teruggekeerd bij Scylla Rijnsburgse Boys verder WOENSDAG 15 APRIL 1992 25 redactie herman joustra adv noordwuk ruud pattiapon Harald 'Toni' Schumacher heeft afscheid genomen. De controver siële doelman trok gisteren voor zijn benefietwedstrijd 50.000 toe schouwers naar het Mungersdorf-stadion in Keulen. Schumacher (38) speelde met een door hem samengesteld elftal onder de naam Toni's Top Team, met Bernd Schuster, tegen de nationale ploeg die met 2-0 won door doelpunten van Kirsten en Voller. De doelman, 76-voudig international, liep na 50 minuten een ereronde in bijna volstrekte duisternis omdat het licht uitviel. De recette bedoeg 2,5 miljoen mark. Driekwart van dat bedrag schenkt Schumacher aan liefdadigheidsdoelen. voetbalmedewerker John Eelman heeft er een hekel aan als zijn spelers tijdens een 'aardigheidje' als de kwartfinales van de LD-cup te hard worden aangepakt. De oefenmeester van Noordwijk kan dan, eufemistisch gesteld, zijn mondje danig roeren. Tijdens het duel tegen WSB werd zijn oogappel Leonard van Utrecht stevig op de achillespezen getrapt en dat was dus tevens tegen het zere been van Eel- Scheidsrechter Verbanic, die eerst Van Utrecht voor herhaaldelijk protesteren no teerde, zond Eelman daarop achter de om heining. Met desastreuze gevolgen voor WSB. De getergde Noordwijkse aanvoerder stond prompt aan de basis van de treffer die de zondagderdeklasser een 2-1 nederlaag bezorgde. Waarmee maar gezegd wil worden dat een straf niet altijd terecht komt bij degene voor wie die bedoeld is. Eelman zal best ge lijk hebben wanneer hij de competitie be langrijker vindt dan cupwedstrijden en het liefst ziet dat zijn spelers ongehavend het einde van de wedstrijd halen. Anderzijds kan het er op een doordeweeks trainings avondje ook stevig aan toegaan en is een ongelukje gauw gebeurd. En waar gevoet bald wordt zal de één het nu eenmaal meer van zijn inzet en de ander het meer van zijn techniek moeten hebben. Van dat laatste heeft Noordwijk een koffer vol, maar ook de WSB-spitsen Paul Warmerdam en Nick Caseley lieten een goede indruk achter. Noordwijk zette, zoals een amateurtop per betaamt, de toon maar de tegenstoten van de Noordwijkerhoutse ploeg waren ze ker niet van gevaar ontbloot. Rob Ruigrok vond Caseley wellicht niet bepaald de ge makkelijkste tegenstander maar het viel in de Noordwijker te prijzen dat hij geen enke le maal werkelijk aan de noodrem wilde trekken. Dat deed hij ook niet in de 32ste minuut toen Caseley los was van Ruigrok en een lob losliet die sluitpost Rob van Dijk tot een hulpeloze grabbelaar degradeerde. De bal leek evenwel het doel niet te berei ken omdat verdediger Martin van Kins het gevaar leek te keren. In het nauw gebracht door Sander Warmerdam werkte Van Kins de bal echter pardoes in eigen doel (0-1). Lachen Dat was dus lachen voor de Noordwijker houtse supporters die zich opperbest ver maakten en elke seconde koesterden die 'BUITENLANDS VOETBAL Peter van Vossen. Begeerd door Lens. foto archief Leonard van Utrecht (links) soleert door de WSB-gelederen. De Noordwijker kreeg een boeking en werd nadien uitblinker, foto loek zuyderduin hun ploeg een stapje dichter bij de overwin ning bracht. Maar Verbanic had Van Utrecht en Eelman reeds voldoende geïrri teerd om de nederlaag van WSB in te lui den. De Noordwijkse spits Marbus soleerde in de 68ste minuut naar 1-1 waarna Van Utrecht zijn deel in de zege opeiste. De aanvoerder, die meestal zijn acties op de rechtervleugel uitvoerde maar daar geen succes boekte, brak twee minuten voor het eindsignaal op links door en liet een gevoel volle voorzet los. Invaller Kees Zethof be hoefde toen alleen maar 'ja' te knikken (2-1) waarmee Noordwiik weer een ronde verder kwam. Maar of Eelman daar nu zo blij mee 'S Noordwijk - WSB 2-1 (0-1). 32. Van Kins (e.d.) 0-1, 68. Marbus 1-1, 88. Zethof 2-1. Scheidsrechter Verbanic. Toeschou wers 120. Boekingen: Van Utrecht (Noordwijk), Joustra (WSB). Noordwijk: Rob van Dijk; Smit, Tege laar, Van Kins, Ruigrok; Rick van Dijk (Comvalius), Van Staveren, Van Utrecht, Van Roon; Bosma (Zethof), Marbus. WSB: Van Haaren; Valkema, Joustra, Nulkes (Laros), Hooymans; Bader, Van Vondelen, Marijnen, Sander Warmer dam (Van de Berg); Caseley, Paul War merdam. leiden ruud pattiapon voetbalmedewerker Katwijk heeft UVS met een pijn lijke nederlaag uit het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup ge werkt. De Leidenaars kregen met maar liefst 5-2 klop. Tijdens het duel Stompwijkse Boys- UDWS werden één Stomp wij- ker en twee Leidenaars uit het veld gestuurd. De eindscore was precies hetzelfde: 1-2 voor UDWS. ARC kwam in de Kikker polder met de hakken over de sloot. De Alphense eersteklasser won met 0-1. Katwijk-UVS 5-2. „Dramatisch". Zo vatte Hans van Eijgen de wedstrijd samen. De elftalbegeleider van UVS zag zijn ploeg in de beginfase nog redelijk spelen en aan de leiding komen door een doelpunt van Frans Maaskant. Daarna was het echter Katwijk dat de klok sloeg. Leen Guyt, Albert de Haas en Edwin Verhoogt schoten de Leidse ploeg, die evenals Kat wijk met veel invallers aantrad, tussen de 37ste en 41ste minuut naar een onoverbrugbare ach terstand. Voor het publiek een aantrekkelijk scoreverloop der halve in een wedstrijd die soms erg pittig was maar stevig in de hand werd gehouden door de uistekend leidende arbiter De Haan. Voor UVS was er geen door komen meer aan. Katwijk dic teerde het spel en de bezoekers konden eigenlijk alleen maar lijdzaam toezien. Eenmaal in balbezit trachtte doelman Ma- rijn Mokveld de UVS-aanvallers met de lange trap aan het werk te zetten maar dat speelde de Katwijkse achterhoede alleen maar in de kaart. Leo Guyt scoorde nog tweemaal voor Katwijk, dat een forse zege boekte. Daar kon het late tegen doelpunt van Albert Hoogland niets meer aan veranderen. Dubbel pech voor UVS was nog arnhem gpd Het loodzware seizoen in Schotland is Theo ten Caat niet in de kouwe kleren gaan zitten. De 27-jarige middenvelder van Aberdeen loopt op zijn laatste benen en snakt met nog drie wedstrijden te gaan naar het eind van de competitie. „Het seizoen is te lang", meent de voormalig speler van FC Gro ningen. .Alleen al voor de com petitie moet je 44 wedstrijden spelen. En als je een beetje ver komt in de bekertoernooien, kom je zo aan 60 wedstrijden. Dat is slopend." Hoe kijk je terug op je eerste jaar bij Aberdeen? Ten Caat: „Ik ben niet zo'n moeilijke jongen, dus ik heb me vrij snel aangepast. Ik heb per soonlijk ook een redelijk tot goed seizoen achter de rug. Het draaide lekker op het midden veld. Ik heb alleen vanaf decem ber vorig jaar met een blessure aan mijn bil gesukkeld. Dat was lastig. Ik kon daardoor niet al te veel trainen. Op een gegeven moment speelde ik alleen maar en werd ik door de week behan deld. Ik heb nu ook nog last ge kregen van mijn lies. Dat heeft dus alles met het zware seizoen te maken. Je krijgt nauwelijks tijd om te rusten." Aberdeen is bezig aan een dra matisch seizoen. Wat is de reden daarvan? Ten Caat: „Het geluk heeft ons nogal eens in de steek gela ten. We hebben periodes lang niet slecht gespeeld, alleen dan gingen we door één of twee foutjes achterin de boot in. Maar je kunt je natuurlijk niet helemaal verschuilen achter pech. Het had ook te maken met het feit dat te veel jongens uit vorm waren." Het verhaal gaat dat de bezem dat Arthur van Orssagen weder om last van zijn pas geopereer de knie kreeg. Stompwijkse Boys-UDWS 1-2. Stompwijkse Boys-UDWS was de wedstrijd van de 'rode' kaar ten. Tien minuten voor rust werd de Stompwijkse doelman Ruud de Kievit, nadat hij een overtreding had begaan op John van Zijl, van het veld gezonden. Veldspeler Hans van Benten nam zijn plaats onder de lat over. Een kwartier voor het eindsignaal kon Leidenaar Ro nald Mink vertrekken en vijf mi nuten later mocht UDWS-doel- man Ron Sinteur na het vast grijpen van Ed Develing vroeg tijdig gaan douchen. Good old Ben de Roo ging toen keepen. De strijd was overigens toen al gestreden. Van Zijl had de Bos- huizerkadeploeg in de eerste helft op voorsprong gezet en Steef Roodakkers had de win nende treffer op de schoen. Chris Duyvestein mocht voor Stompwijkse Boys het mooiste doelpunt van de avond maken. Lugdunum-ARC 0-1 Lugdunum en ARC waren aar dig aan elkaar gewaagd, al toon de ARC zich wat balvaardiger. Lugdunum moest het vooral hebben van de counter en be zorgde de Alphense bezoeker toch aardig wat hoofdbrekens. Vooral Albert Siera was gevaar lijk maar bleek op het 'moment suprème' net niet doortastend genoeg. De treffer van ARC ont stond uit een vrij rommelig situ atie. Een vrije trap van René Lammers veroorzaakte veel pa niek bij de Leidenaars toen doelman Marcel IJzendoom het zicht op de bal kwijtraakte. Jac ques Key toucheerde daarop het speeltuig en Paul Dijkman kon de winnende treffer bin- nenkoppen. Key, Rob Koster en Arjan van der Laan hadden voor -en na het doelpunt van Dijk man nog wat kansen maar mis ten scherpte. door de selectie gaat. Ten Caat: „Ik weet er het fijne niet van maar dat er iets gaat gebeuren, lijkt me duidelijk. Je kunt je niet nog zo'n seizoen permitteren. Als je het publiek een beetje rustig wilt houden, zul je spelers moeten aantrek ken. Willie Miller (de manager, red.) heeft innpddels Paatelai- nen van Dundee United aange trokken en daar zal het wel niet bij blijven." De manager zegt ook dat hij uitgekeken is op de Nederlan- ders. Ten Caat: „Daar weet ik niets van. Echt niet. Ik weet alleen dat de contracten van Peter van de Ven en Hans Gillhaus aflopen. Ze komen op dit moment alle bei niet veel aan spelen toe. Gil lhaus roept al langer dat hij weggaat, dus die zal wel ver trekken. Van de Ven wil nog wel wat langer blijven." Hoe is het met jouw positie ge steld? Ten Caat: „Mijn contract loopt nog twee jaar door en ik ga ervan uit dat ik 1 juli, bij het begin van het nieuwe seizoen, hier weer terugkeer. Ik heb nog geen klachten gehoord over mijn functioneren." Wat mogen we van de Schot ten verwachten tijdens het Euro pees kampioenschap? Ten Caat: „Ik snap die bonds coach niet zo goed. De interna tionals krijgen na de competitie een weekje rust en moeten zich dan vervolgens melden voor trainingskampen in Amerika en Noorwegen, met veel oefen wedstrijden. Dat is lekker als je al zo'n zwaar seizoen achter de rug hebt... Ik schat hun kansen daarom tijdens het EK niet zo hoog in. Ik denk dat ze na de eerste ronde weer naar huis kunnen." zierikzee gpd Lens heeft Peter van Vossen een aanbieding gedaan. De aanval ler van SK Beveren zal de Fran se eerste divisieclub komend weekeinde laten weten of hij in gaat op de aanbieding. Van Vossen reisde gisteroch tend samen met zaakwaarne mer Peter Gerards en Beveren- manager Geert Lermyte af naar Noord-Frankrijk, waar hij een uitstekende indruk kreeg van Lens. „Het is een club met veel ambitie. Lens heeft een modern stadion, dat plaats biedt aan 51 .t)00 toeschouwers." De Noordfranse club is op zoek naar twee spitsen om de selectie te versterken. Van Vos sen is eerste keus. „Als ik voor Lens kies, mag ik ook mijn voorkeur uitspreken voor de an dere spits." Van Vossen benadrukt dat hij een uitstekende aanbieding heeft gekregen. In een eerder stadium waren Lens en SK Be veren al tot een akkoord geko men over een transfersom tus sen de drie en vijf miljoen gul den. Eerste verlies voor AC Milan turun rtr AC Milan is tegen de eerste ne derlaag van het seizoen opgelo pen. Het verloor zonder Van Basten en Gullit gisteravond met I-O bij Juventus in de re turn van de halve finales van het bekertoernooi. Het doel punt kwam van het hoofd van Toto Schillaci, die in de 21e mi nuut raak kopte na een voorzet van Casiraghi. Een kwartier la ter kreeg AC Milan een riante kans op de gelijkmaker, maar na de strafschop van aanvoer der Baresi, normaliter een klus voor Van Basten, stuitte de bal af op de knieën van doelman Peruzzi. Kohier, de Duitse voor stopper van juventus, en Tassotti, de verdediger van AC Milan, kregen beiden rood. We gens aanmerkingen op de lei- aing. In de finale ontmoet Ju ventus de winnaar van het duel tussen Sampdoria en Parma. Parma nam thuis een vorsprong van 1-0. De return in Genua is op 30 april. Liverpool Liverpool heeft in de replay een verlenging en een serie straf schoppen nodig gehad om via tweede divisieclub Portsmouth de finale van het toernooi om de FA Cup te bereiken. In de normale speeltijd en de extra tijd werd niet gescoord en pas vanaf elf meter bleek Liverpool de betere ploeg (3-1) op het veld van Aston Villa. De finale gaat op 9 mei in het Wembley- stadion tussen Liverpool en een andere tweede dMuedub, Sun derland, dat zich al 5 april ten [potte van Noiwfa b Cit) 0) kwalificeerde. Liverpool staat voor de tiende keer in bekerfinale. Vier maal was de club succesvol op Wem bley. Sunderland, dat eerder be kerhouder werd in 1937 en 1973, doet een derde gooi naar roem. haarlem hans bouwmeester medewerker Jan Timman is er tegen de Rus Arthur Joesoepov net niet in ge slaagd het volle punt te scoren. Joesoepov verdedigde zijn kwetsbare stelling ook in de hoogste tijdnood fabelachtig en n^ vijf uur vechten moest de Nederlandse grootmeester re mise accepteren. De stand in de halve finale van de kandidaten matches van het wereldkam pioenschap schaken is nu 2-1 in het voordeel van Joesoepov. Reeds kon na de Nimzo-indi- sche opening kon Timman te vreden zijn. Met zwan had hij duidelijk positievoordeel ver worven en dat kon hij vrij ge makkelijk in een pluspion om zetten. Toen ontwaakte de leeuw die in Joesoepov slui- men. Een scherp berekende verdedigingswending werd door Timman onderschat en toen de tijdnood voorbij was bleek de gladde witspeler ontsnapt. „Jammer", sprak Timman na afloop. „Ergens moet er toch winst in gezeten hebben, maar gemakkelijk was het in geen ge val." Morgen speelt Timman weer met wit. Zijn vorm groeit duide lijke groeiende en zijn optimis me is nog niet geweken. De Engelsman Nigel Short liet zich in de andere halve finale eveneens van zijn beste zijde zien. Opmerkelijk was, dat ex- wereldkampioen Anatoly Kar- pov in het aangenomen Dame gambiet met wit een voortzet ting koos, die hij in zijn eigen handig geschreven openings hoek afkeurt. „Er is tegenwoor dig zoveel te onthouden", klaagde hij. „Af en toe heb je ^ens een misser." Short kwam langzaam maar zeker beter te staan en na zes lange uren hard werken brak hij af in een eindspel met een pion meer. Vandaag moet hij probe ren om deze te verzilveren om zodoende de stand in de match in evenwicht te brengen. Wit: A. joesoepov Zwart: J. Timman Derde matchpartij Nimzo-Indisch 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 Lb4 4. e3 0-0 5. Ld3 d5 6. Pf3 c5 7. 0-0 Pbd7 Veel gebruikelijker is 7...Pc6, maar Timman wil kennelijk niet het risico lopen om opnieuw in de Russische huisvarianten te komen. 8. cxd5 exd5 9. a3 Joe soepov verbruikte hier aJ veel tijd. Zijn bestrijdingsvorm geldt sinds ruim twintig jaar als de sterkste en deze was er de oor zaak van dat de variant minder populair werd. 9...Ijcc3 Destijds werd ontdekt dat 9...La5 10. t>4! cxb4 11. Pb5! zeer kansrijk is leipen» Gerard Bakker is terug als trai ner bij tafeltenniacluD Scylla. In het verleden was Bakkkér jarenlang speler bij de Leidse vereniging, waar hij later ook als coach werkte. Na zijn loop baan bij Scylla verhuisde hij naar Avantl. De voormalige trainer van leiden Rijnsburgse Boys is in het toer nooi om de districtsbeker weer een ronde verder gekomen, in Waddinxveen bleef de nog altijd in degradatienood verkerende zaterdageerstcklasser de zon dagderdeklasser WSE moei zaam de baas met 3-4. Ondanks de afwezigheid van Leon Vonk. Piet janmaat, Fred Bodaan en jan Blankcspoor moesten de Rijnsburgers het karweitje met de handen op de rug kunnen klaren. Dat viel evenwel tegen hoewel Gert van Beelen al vroeg in de wedstrijd de Boys naar een 0-1 voor sprong schoot. Het noodlot trof de Rijnsburgers echter even snel. De voor Blankespoor op tredende jeugdige doelman Marcel van Delft brak bij een srnmmage zijn neus en moest worden afgevoerd. Aangezien een andere rcservedoelman niet voor wit 10. bxc3 Te8 11. a4 Vermoedelijk is dit al minder nauwkeurig. Wit kan sterker met 11. Pd2 voortzetten. Il...c4 12. 1x2 Pel 13. Lxe4 dxe4 14. Pd2 b6l De pointe van het zwarte tegenspel. Op 15. Pxc4 volgt 15. La6 16. Pd6 Lxfl 17. Pxe8 Lxg2! en zwart staat zeker niet slechter. 15. f3 Lb7 16. fxe4 Lxe4 17. Pxe4 Ook op dit mo ment is 17. Pxc4 Dc7! niet goed voor wit. 17...Txe4 18. Ta2 Pf6 19. Taf2 Dd6 20. Tf5 Tae8 Zwart heeft de stelling goed in zijn greep gekregen. Hij is meester over de witte velden en zijn paard is sterker dan de wit te loper. Tot overmaat van ramp begon loesoepov al hier in tijdnood te geraken. 21. h3 h6 22. a5 De6 23. Df3 Te7 Dekt f7 en maakt het paard vnj voor de aanval. 24. Dg3 Pd5 Er dreigde slaan op f6.25. Db8+ Kh7 26. axb6 axb6 27. Ld2 f6 28. Da8 Pxe3 Jammer van het mooie paard, maar er moest ge handeld worden. 29. d5 Dd6 30. Lxe3 Txe3 31. Dal Een kritieke positie. Het is mogelijk, dat Timman de com binatie 31...Txh3 32. gxh3 Dg3+ 33. khl Dxh3» 34. kgl Dgu JS khl Te2 36. T5f2 Txf2 37. Txf2 Dxf2 gezien heeft, maar het eindspel na 38. Ddll niet ver trouwde. Ondanks groot over wicht aan materiaal kan zwart vermoedelijk niet winnen om dat de d-pion te sterk is. 31...Dg3? Wellicht mede op grond van de tijdnood van zijn tegenstander probeert Timman de zaak te forceren. Met een rustige speelwijze als 3 F...Td3 kon hij rustig op winst blijven spelen. Geduld is even belang- riik als kennis af inzicht 32. Dbll Dit zal hij nog wel gezien hebben. Er dreigt een gemeen aftrekschaak! 32...Tel 33. Dxb6! Het toreneindspel na 33. Tg5* Txbl 34 Ixg3 Txfl 35. Kxfl Td7 36. Tg4 b5 37. Td4 Td6 is op de duur verloren voor wit. 33-.T7e2 34. T5f2 Hier ver bruikte Timman zijn laatste kwartier bedenktijd maar slaag de er niet in om iets beslissends te vinden. Er zitten allerlei af wikkelingen in de stelling. To reneindspelen en pionneneind- spelcn winnen niet en het da me-eindspel biedt teveel witte kansen op eeuwig schaak. 34...f5 Om eeuwig schaak via Dbl-b8-bl te vermijden. 35. d6 Txfl 36. Kxfl Te5 37. Dd4 Dh2 38. Te2! Ondanks nijpende tijdnood vindt joesoepov de reddende zet. De sterke vrijpion verzekert remise. 38...Txe2 39. Kxc2 Dxg2+ 40. Kdl Dh I 41. Ki2 D42. Dd2 De4+ 43. kt I Dhl 44. Kc2 De4+ 45. Kcl Dhl 46. Kc2 Ook 46. Ddl I)xh.3 47. d7 Dxc3+ is remise 46...De4+ Re mise. Bettinc Vriesckoop pakte on langs bij zijn oude club, waar bij hij erelid is, de draad weer op. Aanvankelijk ter assisten tie. Het lijkt er nu op dat Bak ker serieus .i.m de sl.tg g.t.u met de tafeltennissers. <AJ moet ik nog er nog even over nadenken of ik weer zo inten sief als vroeger ga coachen. Want als ik iets wil doen. wil ik het toch goed doen." voorhanden was nam doelpun tenmaker Van Beelen de plaats van Van Delft in Hij deed dat met verve hoewel hij toch drie maal werd gepasseerd. Robert van Duin. Peter korf- maker en Ron de jager hielden de Rijnsburgers echter over eind. Onder 21 Door een 1-0 overwinning op Quk i Boji i JV8andff 21 Jus winnaar geworden van de vier de editie van deze jeugdcompe titie. Walter kievit was match- winnaar bij de Leidenaars. Op de velden van Docot werden gisteren de finales gespeeld. Roodenburg werd derde door een 3-0 zege op ARG. Het toer nooi wordt volgend seizoen voortgezet. Het aantal declne- nm wordt uUgttwttd om 14 Mn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25