u Vriesekoop raakt verlamd BOLLEN Sport 'Veld van Feyenoord is schande voor EC' Alle Ajacieden zijn fit Cambuur kampioen zonder zelf te spelen Reiskoffers WOENSDAG 15 APRIL 1992 A BROUWT DC KONING Ook primeur tafeltennissers stuttgart» De Nederlandse tafeltennisbond verzamelt primeurs bij het EK in Stuttgart. Na de finaleplaats van de vrouwen verze kerden de mannen zich gisteren na de 4-0 zege op België van het duel om de vijfde en zesde plaats tegen Oostenrijk, vandaag in de Martin Schleyer-hal. Nederland reikte in de geschiedenis van het Europese tafelten nis nimmer hoger dan een achtste plaats, verworven tijdens het vorige EK in Zweden. In de groepswedstrijden werd overigens met 4-1 verloren van de Oostenrijkers, die uitkomen met twee genaturaliseerde Chinezen. Beslissingswedstrijd bij UDO leiden» Het veld van UDO is op tweede paasdag plaats van han deling voor de beslissingswedstrijd om de titel in de eerste klasse zondag van de afdeling Leiden. Het kampioenschap wordt be twist door MMO en Teylingen, de twee ploegen die met een ge lijk aantal punten bovenaan eindigden. Het duel begint om 14.30 uur. Mocht de wedstrijd gelijk eindigen dan volgt er een verlenging. Blijft het gelijk dan wordt de wedstrijd overgespeeld. Is er, opnieuw na verlenging, nog geen winnaar dan promoveert MMO naar de vierde klasse op basis van een beter doelsaldo (19 om 11). Kirsten werkte voor Stasi keulen Ulf Kirsten heeft jarenlang voor de voormalige Oost- duitse staatsveiligheidsdienst (Stasi) gewerkt. De aanvaller van Bayer Leverkusen verklaarde tegenover het blad „Sport Bild"in 1983 door de Stasi te zijn benaderd. Kirsten, die als schuilnaam Knut Krüger kreeg, was toen 17 jaar en speelde in de hoogste Oostduitse liga voor Dynamo Dresden. Reiner Calmund, manager van Leverkusen, zei niet geschokt te zijn. „Ulf had ons al lang geïnformeerd. Hij heeft ons volle ver trouwen." Ook bij de Duitse voetbalbond (DFB) was het verle den van de voetballer al bekend. Badmintonners niet veilig Glasgow Het Nederlands badmintonteam heeft zich bij de Eu ropese titelstrijd voor landenteams opnieuw niet kunnen men gen in de strijd om de medailles. De ploeg van coach Van Door- emalen verloor gisteren het tweede en beslissende groepsduei met het Gemenebest van Onafhankelijke Staten met 2-3. Neder land speelt in de avonduren tegen Schotland voor behoudt van een plaats in de hoofdgroep. De beslissing tegen het GOS viel in de laatste partij. Het duo Chris Bruil/Pierre Pelupessy was niet opgewassen tegen Antro- pov/Zuev. De Nederlandse punten kwamen op naam van het gemengd (Michels/Mellink) en het vrouwendubbel (Van den Heuvel/Hoogland). Astrid van der Knaap en Jeroen.van Dijk ver loren hun enkelspel-partijen. Bettine Vriesekoop kijkt in volle concentratie over de bal heen. Vedettes lijden niet aan plankenkoorts. In het zicht van de Europese titel vormde Bettine Vriesekoop daarop niettemin een uitzondering. Ze behoort in Stuttgart met haar 30 levensjaren tot de oudere garde, kan een impo sante erelijst overleggen, maar dat telde gisteravond te gen Roemenië allemaal niet meer mee. Vriesekoop raak te verlamd door de zenuwen en verloor waar ze eerder excelleerde. Pal voor de blinkende kampioensbeker gle den Vriesekoop en Hooman met 3-1 onderuit. rotterdam gpd De spelers van Feyenoord heb ben dit seizoen niet te klagen als het om verdiensten gaat. De successen in de Europa Cup, het KNVB-bekertoemooi en tot voor kort de competitie heeft de selectie een vermogen aan premies opgeleverd. In ver gelijking met de verwende profs van AS Monaco krijgen de Rot terdammers echter een schijn tje. Alleen al voor het bereiken van de finale heeft de leiding van de club uit het belastingpa radijs de spelers gisteren ieder 75.000 gulden (ruim 220.000 Franse francs) beloofd. Een mil joen voor de gehele selectie dus. Voor het winnen van de Europa Cup II kunnen de voetbalmiljo nairs aan de Cote d'Azur 400.000 francs (1,3 ton) per man opstrijken. De Monegasken maken zich plotseling ook bijzonder druk om allerlei bijzaken. Na de trai ning in het Feyenoord-stadion merkte trainer Wenger op dat het veld „een schande is voor Europa Cup-voetbal. Vreselijk, zo slecht heb ik het dit seizoen nog nergens gezien. Te hobbe lig, te droog en te hard. De bal stuit alle kanten op." De president van AS Monaco, Jean-Louis Campora, sprak zelfs het vermoeden uit dat er boze opzet in het spel was. „Het is oorlog", overdreef de Fransman schromelijk. „In een halve finale Europa Cup grijpt men naar alle middelen om de tegenstander dwars te zitten. Feyenoord heeft dat met het veld gedaan. In Ne derland heeft men de beste tuinmannen van Europa. Overal bloeien de tulpen en de Keu kenhof is een pronkstuk voor het land. Dan kan men ons niet wijs maken dat aan deze gras mat veel aandacht is besteed." stuttgart rob onderwater Met dezelfde cijfers hadden de zelfde meiden eerder in het toernooi over dezelfde tegen stander gezegevierd. Vriesekoop was in bloedvorm, Hooman was haar inzinking te boven en Jan Vlieg riep dat Nederland de fa- vorietenrol wel aankon. De vrouwencoach voegde er wel aan toe dat hij de ploeg met de minste zenuwen beslag zou leg gen op de hoofdprijs. In de Hans Martin Schleyer- hal hadden niet de jonge Roe meense speelsters (beiden 21) de meeste last van de zenuwen, maar raakte nota bene de oud ste van het stel bevangen door de spanning. De start van Betti ne Vriesekoop tegen Emilia Cio- su was nog wel overtuigend, maar halverwege de tweede ga-1 me stokte het ritme. Rally's, het handelsmerk van Vriesekoop, werden niet meer gespeeld. Fouten die het hele toernooi nauwelijks werden gemaakt, waren plotseling aan de orde: 15-21, 13-21. Waama voor het eerst in het toernooi de schijnwerper na drukkelijk werd gericht op Mir jam Hooman. Zij moest winnen van Otilia Badescu om Oranje in de race te houden voor de fel begeerde gouden plak. Hooman pakte de handschoen op een fantastische manier op. Ze ging voluit, speelde bij vlagen weer galoos, maar had de pech dat haar tegenstander, tweede op de Europese lijst, net nog even beter speelde. De partij duurde drie kwartier en had een bizar en zeer spannend verloop. In de tweede game kreeg Hooman twee matchpunten, maar ont beerde het geluk: 22-20, 26-28, 19-21. Strohalm Het pleit voor de instelling van Vriesekoop en Hooman dat de laatste strohalm met beide han den werd aangegrepen in het dubbelspel: 21-9. 8-21 en 21-18. Een overwinning van Vriese koop op Badescu zou Oranje weer in het zadel helpen, maar alle krachten waren uit het ver moeide lichaam weggevloeid. Haar Roemeense tegenstander had vrij spel (11-21,16-21). „Ik ben ervaren genoeg en heb ook meer finales gespeeld." verklaarde Vriesekoop nader hand, „maar misschien was de spanning toch te groot." Wat zij in ieder geval ontbeerde was het gevoel, dat haar eerder in het toernooi vleugels had gegeven. „Bij het inspelen voelde ik het al dat het niJcs met me was. Ik had zware benen en mijn reactie was minder scherp." Vriesekoop kon in de mindere periodes niet terugvallen op de vertrouwde spinbal. Daardoor werd de spanning tot grote hoogten opgevoerd. Uiteindelijk bloldceerde Vriesekoop volledig in het zicht van de haven. „Ik had gewoon de geest niet. Kon niet fel zijn". Ondanks de nederlaag over heerste bij Hooman een tevre den gevoel. „Ik kon echt niet beter, Badescu was gewoon van aparte klasse vanavond. Jam mer, maar dat is nu eenmaal sport." Vlieg Coach Jan Vlieg vond het „ver schrikkelijk" om een finale te verliezen, maar keek tevreden JE MIST NOOIT DE BOOT MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel. zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. /^K GOED VOOR VlTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300.2301 EH Leiden tel 071-254145 wassenaar De Ajadeden liepen gisteren onder aanvoering van John van Loen nog even op het strand van Wassenaar alvorens ze zich volledig richten op het EC-duel met Genoa vanavond in - het met 42.000 toeschouwers uitverkochte Olympisch Stadion. Ajax verschijnt op oorlogssterkte. Michel Kreek is tijdig hersteld van zijn hamstringsblessure. Hij doorstond de laatste trainings sessie van de Amsterdamse club dag zond< Kreek werd op het Wassenaarse amateurclub Blauw Zwart eerst enige tijd individueel onder handen genomen door as sistent-trainer Bobby Haarms, waama hij zich bij de groep voegde. Kreek: „Ik heb alles ge daan. draaien, schieten, sprinten en ik heb nergens last van ge had." Ook Aron Winter, die lichte buikspierklachten had en zondag tegen FC Den Haag uit voorzorg aan de kant werd gehouden, is tegen Genoa inzetbaar. Datzelfde geldt voor Bryan Roy. foro anp den haag anp Drie dagen later dan gewenst, is Cambuur kampioen van de eer ste divisie geworden. Zonder zelf te spelen werd de verwach te promotie naar de eredivisie definitief. RBC bleek gisteren immers in de uitwedstrijd tegen Veendam bereid één punt te la ten liggen (1-1). Door het gelijkspel is de kloof tussen de Brabanders en Frie- sen opgelopen tot zeven pun ten. Onoverbrugbaar met nog slechts drie duels voor de boeg. Het is de eerste keer in zijn bestaan dat de voetbalploeg uit de Friese hoofdstad de hoogste afdeling van het Nederlandse voetbal bereikt. Het is ook pas de tweede keer dat een elftal uit de provincie Friesland in de eredivisie uitkomt. Heerenveen gaf Cambuur twee jaar geleden het voor beeld, maar bleef slechts een jaar in de eredvisie. Dit jaar lijkt de aartsrivaal van Cambuur naast alle prijzen in de eerste divisie te grijpen. WV Hoewel de degradatie vast staat, is de strijd bij WV niet geluwd. Het gevecht wordt alleen niet meer bedreven met de voeten, maar rnet de mond. Trainer Henk Rayer, wiens functioneren binnen de spelersgroep ter dis cussie staat, voelt zich in de steek gelaten, door een aantal basisspelers. Hij stuurde gister avond tegen Sparta, gedwongen door reeks blessures, de tweede keus het veld in. het effect was nihil, 1 L Slechts de doelpunten van Sparta Edwin Vurens scoorde NUv.a. 189,- Beautycase 139,- en gratis reischeques bij: Leiden, Haarlemmerstraat 161, o.a. filialen in Katwijk en Sasscnhcim om. Hij was verheugd dat het Nederlandse tafeltennis weer wat krediet heeft opgebouwd De Groninger besefte dat de „uitglijder van de eerste orde in Japan" schreeuwde om revan che. Vlieg gebruikte in de afge lopen maanden kilogrammen lijm om zijn talentvolle, maar o zo lichtgevoelige dames bij el kaar te houden. De tweede plaats in het Europese landen - toernooi was derhalve een „ge noegdoening". maar het kostte hem heel wat hoofdbrekens. Met bloedend hart nam Vlieg in de zomer afscheid van zijn om het vizier op de te richten. De uitge bluste Dusan Tigerman wilde niet meer en creëerde daarmee een mogelijkheid voor Vlieg om de rebelse troepen in toom te houden. Hij stelde zichzelf een keiharde voorwaarde: een su perprestatie op het EK. Vlieg claimde wijselijk niet al het suc ces in Stuttgart, maar stelde te recht dat de stabiele situatie de steutel tot het succes was. „Het is een genoegen om met deze meiden te werken," stelde Vlieg. „Ik heb er enorm veel energie in gestoken. Je krijgt dan wel een goede ploeg in handen, maar dat wil natuurlijk niet' zeggen dat je direct maar medailles wint. Je moet zo links en rechts wat sleutelen aan de aanpak." Het leidde in Stuttgart bijna tot goud. uit een afstandsschot en met een vrije trap waren de moei te waard. Ook WV scoorde twee maal zij het een keer in ei gen doel. Nadat Eric Orie een strafschop had verzilverd be paalde Eric Teeuwen de eind stand op 1-3 door zijn eigrn doelman te passeren. O Samsonitë EUROCASE SI IE OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Hans Zwaan heeft de kicksen weer uit de kast ge haald. De lange spits, die bijna twee jaar geleden zijn voetbal loopbaan bij Rijnsburgse Boys vrij abrupt beëindigde, pikt de draad weer op. En merkwaar dig genoeg niet op het oude nest. maar op sportpark De Krom. In Katwijk dus. Op Middelmors dachten som migen al dat de 27-jarige voet baller afgelopen zaterdag het oranje shirt van de w Katwijk droeg. Dat was niet helemaal waar. maar Zwaan zat wel op de tribune. En maandagavond trainde hij al mee met de se lectie van Arie Lagendijk. Zwaan stopte in 1990 met voetballen. Hij begon met een 'bloemenlijn op Duitsland' en kon dat werk niet meer com bineren met een plaats in het eerste van de zaterdagclub uit Rijnsburg. ,.Dat werk slokte steeds meer tijd op. Binnenkort zou het nog drukker worden en zou ik am per nog tijd uoor mijn privé-le - ven hebben. Met mijn vrouw kwam ik tot de conclusie dat het een beetje te gek werd Je moet werken om te leven, niet andersom. De lijn is nu overge gaan naar mijn broer, zelf ben ik in dienst getreden van de bloemenveiling Flora. Het wordt daardoor wat rustiger en ik kan het voetlxtllen weer op pakken. Dat is prettig, want ik heb het best wel gemist. Als ik op zaterdag ging kijken, voelde ik het kriebelen. De veel scorende aanvaller droeg 13 jaar lang het geel zwart van Rijnsburg. Hij was altijd een van de steunpilaren van het team. Waarom keerde hij niet terug bij zijn oude ver eniging? „Dat zullen telen zich wel af vragen. Rijnsburgse Boys is een perfecte club en ik heb er een hele plezierige tijd gehad. On der Arie Lagendijk kwam ik bij Rijnslmrg in het eerste. Dat is eigenlijk de i>oornaamste reden dat ik nu voor Katwijk kies. Lagendijk is daar nu trainer en onder hem train en speel ik ge- woon graag. Bovendien ben ik bij Katwijk geen vreemde. Jon gens als Johan de Kroon en Marco van der Plas ken ik nog uit de tijd dat ze hij Rijnsburg zaten. Pim Lange veld is een oude collega van me." Zwaan heeft wel een achter stand goed te maken. Hij deed in de afgelopen jaren weinig aan sport, behoudens wat ten- nispartijtjes. „De eerste training viel me zwaar Ik mis ritme, conditie en zal moeten afvallen. De ko mende maanden zal ik er hard aan trekken. S/telen mag ik toch nog niet. afgezien van wat oefenwedstrijd/es. Eerst moet mijn overschrijving worden verzorgd en volgend seizoen mag ik aan de bak. Ik hoop toch nog zo n drie jaar mee te kunnm konwn op hei hoogste amateurniveau. Zwaan kleeft weer aan. DWS speek! lopenoe sei. met het opdruk 'l-andgoed 84' op het shirt. Vrijwel niemand wist wat dat betekende, totdat de Boshui zerkadeclub al vrij snel na het begin van de competitie door de KNVB werd gesommeerd die naam van het blazoen tc poetsen, landgoed 84 zou een adres in het Brabantse zijn waar sponsor Cor Sip gelegen heid geeft of biedt voor het be drijven van al dan niet betaal de liefde. Uiteraard geheel passend bij het imago van een echte 'rebellenclub' weigerde UDWS aan dat verzoek van de KNVB te voldoen M.i.ir nu, zeven maanden later en vlak voordat het kampioenschap een feit is. speelt de aanstaan de derdeklasser toch in andere shirtjes. Waarom nu dan wél overstag gegaan? „Omdat er eindelijk een uit spraak ligt van de landelijke tuchtcommissie. of althans iets u>at daar op lijkt", zegt Will Sanders, de voorzitter van UDWS. Lijkt? „Ja. want de meningrn binnen de tuchtcommissie heften uit een. zo heb ik begrepen. Is Landgoed 84 nu een ImrdecL of is lu i ven besloten club. dat was de vraag. Volgens mij zijn ze daar niet uitgekomen. De zaak is daarop terugges/teeld naar het bestuur en ivrivlgens is er een besluit genomen Dat irrbiedt ons nu om nog Linger met de naam Landgoetl 84 op lie >hI't> tv tpém Hnfc* met seks te maken. Dat ligt op hetzelfde vlak als roken, drank en drugs en daar mag je geen reclame voor maken aldus Sanders. Die de argumentatie van de KNVB net zo hecht vindt als het metsclw» van di van Herkenbosch bij Roer mond twee nachten terug. .Ach. laten we wei wezen, wie wist nou wat landgoetl was en wat doe je ermee nu je Iwt wel weet? En unar ligt het dan? Dat weel nu nog niemand Dit is toch spijkers op laag water zoeken Halen we Iwt nummer. $4 vTitj tl/in lu-vfr tiv KW h ui geen poot meer om op te slaan. Wordt het net zo iets als Wil lem II, met Giraffe op het shin. Zou zogenaamd een timmer zaak in Tilburg zijn Is in wer kelijkheid een merk jenever. Gaat UDWS nog in de tegen aanval? „Nee. Want je hebt hier toch een hoop gezanik van. De enige reder cdei lang hebben grhanilhaafd is omdat we vonden dat de regle menten maar eens getoetst morsten worden en omdat ue degene die dit bij de bond heeft tiangekaart niet al te snel zijn lol gunde I li windel ijk deugt de uitspraak nog van geen kant. maar goed VVr leggen ons erbij neer Cor Sip vindt het treurig Al was hij vorig jaar de eerste die zei dat het hem niet uit maakte wat er op het shirt kwam te staan ja. misschien is UDWS MftBVfMfl Mm

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23