Met speciaal hakmes Neptune te HElt^MBACHT Klerks Group fuseert met Van Caem uit Zaandam Stand van Zaken Grotere winst voor Kondor Wessels WOENSDAG 15 APRIL 1992 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijknieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de duin en bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB, Lei den, t.a.v. 'Zakelijk' Computercursus LEIDEN De Leidse compu terfirma Vlasveld, gevestigd aan de Morsweg, organiseert tussen 18 april en 22 mei een aantal gratis introductiecursussen over computergebruik. In bijeen komsten van steeds twee uur worden de volgende onderwer pen behandeld: Algemene inlei ding tot de Macintosh, zelf een facturenbestand maken en een voudig bestandsbeheer, tekst verwerking en opmaak met Mi- crosoftWord en beginselen van DTP met Quark XPress. Aan melding vooraf is gewenst. Boek over BV LEIDEN Om te voorkomen dat de eigenaar van een succes volle bv een groot deel van zijn winst naar de fiscus ziet ver dwijnen als hij zijn zaak ver koopt, brengt uitgeverij Kluwer een boekje op de markt dat op lossingen biedt om dit te voor komen. In 'Uw bv en de be drijfsopvolging' zet de jurist L.J.A. Heijtel probelemen en op lossingen op een rijtje. Het boek kost 39,50 gulden. Dakpanfabrieken ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Nederlandse keramische dak- pannenfabrieken met in totaal vijf vestigingen hebben enige tijd geleden hun verkoopafde lingen gebundeld in het nieuwe bedrijf Kleidakpannen Neder land (KDN). Het Alphens- /Woerdense bedrijf Van Oordt werkt daarin samen met Van de Boel uit Thorn en Gebr. Lau- mans uit Tegelen en Reuver. Het assortiment van KDN be staat uit 10 modellen in 36 kleu- 21 IJzer- en metaalhandel uit Katwijk neemt koelkasten in IRENE NIEUWENHUUSE Kinderen leren het jong. Wees zuinig op speelgoed en meubilair. Kapotmaken mag niet. Dat is volgens ouders en pedagogen een destructieve bezigheid, waar in de loop der jaren zelfs therapieën voor zijn ontwikkeld. Maar Willem van Leeuwen van Ijzer- en Metaalhandel Van Leeuwen Zonen in Katwijk, heeft een iets andere visie. „Slopen is juist hartstikke leuk werk." olie naar de Afval Verwerking Rijnmond. Tot twee jaar geleden gingen volgens Van Leeuwen ook in het Duin- en Bollengebied afge dankte koelkasten onmiddellijk op de grote schroothoop. ,,Als we niet zelf op onderzoek wa ren gegaan, was er misschien nog niets gebeurd. Nu kun je deze scheidingsmachines ge woon op de markt kopen, maar dit is toch veel leuker." Een vrachtwagen vol koelkasten uit Noordwijk wordt uitgeladen. Een particulier in glimmend sporttenue zet eigenhandig een koelkast in de hal. Telefonisch wordt meegedeeld dat de con tainer in Wassenaar weer vol staat met ijskasten. De Katwijk- se slopersfamilie heeft een 'goe de klus' aan het innemen van twee a drieduizend koelkasten die jaarlijks in het Duin- en Bol lengebied worden afgedankt. Het bedrijf haalt er zelf de scha delijke olie en freon (CFK) uit. Daarna verdwijnen de koelkas ten op de schroothoop. Tot voor kort deed de firma dit werk gratis. Per 15 maart echter berekent Van Leeuwen aan de deelnemende gemeen ten vijf gulden per kast. ,,Dit werk is geen vetpot: we zien het meer als een onderdeel van ons service-pakket", vertelt Andries van Leeuwen, één van de twee Om te voldoen aan de ten dens de schadelijke stoffen uit de koelkasten te halen, heeft de Katwijkse firma twee jaar gele den een speciale machine ont wikkeld. Van Leeuwen legt dit initiatief uit. „Uit de maat schappij kwamen steeds meer signalen dat deze stoffen af getapt moesten gaan worden. Omdat we de koelkasten wilden houden, zijn we over dit aspect gaan nadenken." De door Van Leeuwen ont wikkelde machine werkt via on derdruk en scheidt de olie en het freon. Het CFK-gas gaat daama naar een industriële gas- senfabrikant en de opgevangen Vrijheid Van Leeuwen senior begon ruim veertig jaar geleden zijn Ijzer- en Metalenhandel aan de Rederijstraat. Hij had ontdekt dat deze branche eigenlijk veel 'interessanter' was dan zijn toenmalige werkzaamheden als chauffeur bij het expeditiebe drijf van zijn vader. „Slopen is ook een veel mooier vak. Je hebt een enorme vrijheid. Elke dag weer een ander klussie. De ene dag haal je een partij kranten of metalen op in de regio, en een volgende dag breng je dat weer weg naar Groningen." Vooral de werkzaamheden voor het Nederlandse leger en de Koninklijke marine zijn kolf jes naar de handen van de Van Leeuwens. De broers halen een fotocollage te voorschijn, waar op allerlei werkzaamheden zijn vastgelegd. Vooral het slopen van tanks en vliegtuigen zijn hoogtepunten in hun werk. Het ter plekke reduceren tot schroot van zes Neptunes op Marine Vliegkamp Valkenburg was voor hen een onvergetelijke op dracht. Met ijzeren bollen, grijptan- De familie v gen, slijptollen en pneumati sche hamers gingen ze het afge schreven legermaterieel te lijf. Zoon Jan: „We mochten er geen onderdelen uit halen, het geheel moest weg, luidde de opdracht aan ons. Dan word je lekker cre atief en gaat denken hoe zo'n ding echt helemaal kapot kan. We hebben daarvoor een spe ciaal hakmes ontworpen. Toen we dat eenmaal hadden, waren i afgedankte koelkasten. Rechts senior, links midden Jan. fOTO DtCK HOGtWONING we veel sneller klaar dan we ge dacht hadden." Senior vult de blijdschap hierover aan: „Dat was groots werk van ons, klasse. Toen het af was maakte ik er een dansje omheen." Behalve koelkasten, verwerkt Van Leeuwen papier (6000 ton per jaar), lompen (aflopende zaak), lood, schroot, zwaar staal en autowrakken. Deze grond stoffen worden bij de Katwijkse firma ineengepropt en vervol gens afgevoerd naar verschillen de recyclingsbedrijven. Het tot pulp gemalen metaal gaat naar Hoogovens en wordt daar om gesmolten. Autobanden gaan nu nog met het schroot mee. Binnnenkort is dit afgelopen, omdat nieuwe milieuwetten be palen dat een dergelijke combi natie niet meer voldoet aan de hedendaagse Met de gemeente Katwijk is al dertig jaar een overeenkomst dat Van Leeuwen tweemaal per dag het ijzer en de Avare meta len voorwerpen bij de bewoners in de badplaats ophaalt. Andries van Leeuwen: „Waar vind je een dergelijke service? Ik ben ook student in Utrecht. Als ik daar van een spiraal af wil, kan ik rustig een paar weken wach- Het bouwconcern Kondor Wessels Groep heeft over het eerste half jaar van 1991/92 (van 1 juli tot 31 december) eetl netinwiiisi VU 12,3 miljoen geboekt* liet nettoresultaat over dezelfde periode een jaar eerder bedroeg 11,3 miljoen. De nettowinst over het hele boekjaar 1991/92 zal „iets hoger" uitkomen dan het resultaat over het vorige verslagjaar 26,5 miljoen over januari 1990 tot en met juni 1991). Dat heeft Kondor Wessels dinsdag meegedeeld. De omzet nam toe van ƒ243,9 miljoen tot 318 miljoen. Niet meegerekend in de omzet van de eerste helft van 1990/91 is de om zet van 40 miljoen van Koenen Bedrijven die in oktober 1990 zijn overgenomen. Inclusief dit bedrag komt de reële omzetstijging uit op 34 miljoen. Het resultaat uit de gewone bedrijfsuitoefening na belastingen bedroeg 12,3 miljoen. In 1990/91 was dat 9.5 mil joen. Kondor Wessels heeft momenteel een orderportefeuille van ongeveer 800 miljoen. De groep verwacht een omzet over het ge hele boekjaar 1991/92 van 660 miljoen. In het vorige (verlengde) verslagjaar was dat 607 miljoen. Kondor Wessels heeft 1800 werk nemers in dienst. Interesse van Heineken en Grolsch voor Urquell pils Heineken en Grolsch zijn de be langrijkste gegadigden voor sa menwerking met de te privati seren Tsjechische brouwerij Plzensky Pivovar. de producent van het befaamde Pilsner Ur quell en het merk Gambrinus, zo heeft het persbureau UPI vo rige week gemeld. Heineken be vestigde dat er gesprekken gaande zijn. Een woordvoerder van Grolsch kon dinsdagavond alleen zeggen dat er vorig jaar zeer informele contacten zijn geweest. De privatisering van Plzensky Pivovar is in Tsjechoslowakije zeer omstreden. Volgens UPI heeft de familie De Groen, grootaandeelhouder van Grolsch, vorig jaar voorgesteld een belang van drie procent in de brouwerij te nemen. De oor spronkelijke uitnodiging tot in vesteren in de Tsjechische bier- produktie zou zijn gedaan door de bekendste bierliefhebber in het Oosteuropese land. presi dent Vaclav Havel. Het plan werd echter geschrapt toen de regering in Praag eind vorig jaar besloot dat de brouwerij volle dig in Tsjechische handen moet bujyaii De werknemers en een nieu we directie bij Plzensky maak ten zich vervolgens sterk voor een akkoord dat Heineken ex clusieve distributierechten in het buitenland zou geven, zon der kapitaaldeelneming van het Nederlandse concern. De Tsje chische minister voof privatise ring. Tomas Jezek. liet onlangs echter weten toch het voorstel van de familie De Groen te steunen, wat voor de werkne mers aanleiding was met een staking te dreigen. De vakbondsleider Bohumil Matas heeft tegenover een Tsje chische krant verklaard dat de vorige directie van Plzensky, die nu werkt voor het bedrijf Inter- beer van de familie De Groen, de brouwerij heeft opgezadeld met een schuld van 12,8 mil joen dollar, lnterbeer op haar beurt zond de werknemers een brief waarin erop werd gewezen dat Matas een vroegere top- communist is. aldus UPI. Grolsch-woordvoerder P. Kö- nings kon dit alles dinsdag avond niet bevestigen. Wel zei hij dat Grolsch vorig jaar een vertegenwoordiger van Plzensky op bezoek heeft gehad in het kader van een reis voor Tsjechi sche managers die was georga niseerd door de Kamer van Koophandel van Hengelo. Dat was echter een toevallig con tact, aldus Könings. Een woordvoerster van Hei neken bevestigde dat er ge sprekken gaande zijn, maar vol gens haar valt daarover nog niets concreets te zeggen. Om dat Pilsner Urquell een presti gieus merk is. zei ze ervan over tuigd te zijn dat Heineken niet de enige gegadigde is. „Een van mijn taken is het prepareren, zeg i schikt maken, van stoffelijke overschotten van ten behoeve van onderzoek en onderwijs. Op de foto ben ik in de snijzaal van het Anatomisch Laboratorium bezig de verschillende lichaamsdelen zo te bewerken, te prepareren, dat ze tijdens onderwijs makkelijk toon baar zijn. In dit geval zijn de armen, de benen en een groot deel van de ingewande/t verwijderd. Als een stoffelijk overschot hier binnenkomt, wordt het zo snel mogelijk geconserveerd. Een lichaam krijgt ongeveer tien liter vloeistof in de bloedbaan waardoor het als het ware gebalsemd wordt. 'Levens wordt het ge schoren en worden de hersenen eruit gehaald voor apart onderzoek. Voordat het op de snijzaal terecht komt ligt een lichaam minimaal een jaar in bewaar- vloeistof. Daama kun je gezichten nauwelijks meer her kennen. Toch blijven ze tijdens het onderwijs afgedekt. Voor sommige mensen heeft een gezicht toch iets aan grijpends. Ik assisteer ook universitair docenten bij anatomisch onderwijs. Op de snijzaal bestuderen de studenten de anatomie van een lichaam. Komen ze er niet uit, dan kunnen ze altijd terecht bij de docent of bij mij. Lr gaan verhalen onder studenten dat ze dan geintjes uithalen, maar dat is absoluut nfet waar. Het gaat er altijd heel respectvol aan toe, daar zijn we heel streng in. Als een Door mechanisatie en arbeidsverdeling lijken ze verdwenen, maar niets is minder waar. Nog steeds doen in Leiden en omgeving ambachtslieden hun vaak bijzondere werk en daarover vertellen ze in deze serie. Vandaag de 29-jarige Leidenaar Fred van Immerseel, anatomisch preparateur van de Rijksuniversiteit Leiden. „Dit werk lijkl misschien luguber, maar als mensen hun lichaam niet beschikbaar hadden gesteld, had de medische wetenschap nooit zo'n vlucht kunnen nemen." lichaam is ontleed wordt het anoniem gecremeerd. Dal gaat heel discreet, daar komt geen familie meer aan te pas. Een andere taak van mij is onderzoek doen. samen met wetenschappers van het AZL. Zo heb ik geholpen bij onderzoek naar zwakke gewrichten. Ook wordl on derzoek aan protheses gedaan, die worden dan in een lichaam gezel om le kijken hoe ze functioneren. Waarom mensen hun lichaam ter beschikking stel len? la, die vraag is moeilijk te beantwoorden. Van art sen weet ik dat het vaak mensen zijn die tijdens hun le ven een zware ziekte hebben overwonnen. Omdat de medische wetenschap hun leven heeft gered, willen ze na hun dood wat terugdoen. Zo krijgen we per jaar zo'n vijftig lichamen binnen. Meestal £aat het om oudere mensen. Als jongere, nog gezonde schikbaar stellen verwijzen we ze ra van het AZL. LEIDEN WILLEM SP1ERPUK De Leidse Klerks Group is een fusie aangegaan met de Van Caem Group uit Zaandam. Het hoofdkantoor van het nieuwe bedrijf met zo'n 80 perso neelsleden wordt onderge bracht in de bestaande vesti ging van Klerks op het Waard- eiland in Leiden. Het nieuwe bedrijf verwacht in 1992 een omzet te behalen van 120 mil joen gulden. De winst wordt be groot op 4 miljoen. Eigenaar Kees Klerks zegt dat de fusie is aangegaan omdat vooral de handelsactiviteiten van beide bedrijven goed op elkaar aan sluiten. De partner van Klerks, de Van (^aem Group, deed al veel eer der zaken in het Verre Oosten. Tijdens een gezamelijke zaken reis kwamen Van C^aem en Klerks tot de conclusie dat bei de bedrijven elkaar goed aan vullen. Klerks: „Van Caem han delde meer in sterke drank, ter wijl wij waren gespecialiseerd in wijn. In twee dagen zijn we rond gekomen". De fusie werd feit op 1 januari, op 1 juli dar het niet zo leuk als je er niks mee verdient". Het Leidse bedrijf begon ooit met twee drankwinkels aan de Churchilllaan en het Bevrij dingsplein in loeiden. Klerks wil deze activiteiten in de toekomst verder uitbouwen. ..Van onze handelsactiviteiten gaan straks ook de winkels profiteren. Wij zijn niet meer afhankleijk van de reguliere importeurs" 10 Een van de onderdelen van de Klerks-Group. Klerks-Tra ding, houdt zich sinds 1990 be- zich be- zig met de verkoop van sterke r de orgaanbank drank en wijn vooral aan Japan se bedrijven. De formule van Klerks is erop gebaseerd dat Ja- e kunnen leren, panse bedrijven niet zijn gcirite- c vem imen. en resseerd in de import van con an onderzoek. Ik tainets van een bepaald merk bacteriologisch sterke drank of een bepaalde analist, maar op dat werk was ik uitgekeken. Deze baan wijnsoort. „Wij leveren een con- kreeg ik door te solliciteren op een advertentie. Daarna tainer met verschillende mer ben ik een half jaar ingewerkt door mijn voorganger en ken drank en wijnsoorten. Het de rest heb ik geleerd via anatomische lessen van uni voordeel is dat de afnemer niet versitair docenten en door zelfstudie. Er bestaat wel een met enorme voorraden zit op- officiële opleiding aan de universiteit van Bochum. gescheept. De kosten van de maar die is erg zwaar en duur. Dit vak moet je in de verscheping vallen enorm mee praktijk leren." Omgerekend is dat zo'n 14 cent per fles. Dat valt nogal tnee op Te*M fnc tan w'etenn& een kostprijs van 30 gulden per foto Hieko Kuipen fles Ik heb dit vak gekozen om verder om studenten te helpen hun kennis om patiënten te helpen door middel ben opgeleid- als röntgenlabor verhuizen de van Van Caem naar het kantoor in loeiden. Hondevoer Onderdeel van het nieuwe sa menwerkingsverband is nu ook Van Caem Food. Deze tak han delt in alles behalve drank. Zo brengt dit bedrijf wasmiddel, koffie, hondevoer en autofilters op de markt. Eigenaar Klerks zelf houdt zich bezig met de in en verkoop, hij heeft de dage lijkse leiding van zijn bedrijf in handen geven van Mieke Hoef nagel. Voor het coördineren van de im- en exporten heeft de Van Caem Klerks («roup kantoren m i'ortug.ii in MÉM Klerks zegt dat er puur zake lijk gezien geen enkele nood zaak was om een fusie aan te gaan. „Het is een nieuwe uitda ging. |e probeert je grenzen te verleggen. Dat is de lol van het werk. niet dat je er goed mei- verdient al begrijp ik ook wel Als het aan ons ligt worden na 1991 alleen de grenzen niet meer beveiligd! IK M.I.AND SIX I RITY SYSTIMS HY

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21