Gemiva uit felle kritiek op overheid 'Iedere leerling hoort hier thuis' 1 'Elk dier is er eentje te veel' Regio Geen Ieren in Bollenstreek Toch bouw viaducten bij A4 Oud-gedeputeerde Eijsink overleden WOENSDAG 15 APRIL 1992 REDACTIE «WILLEM SPIERDIJK Chtff) MON»CA WESSEliN Donkersteeg 13-15, Leiden Arbeidsbureau zoekt werknemers in eigen land BOLLENSTREEK ANNET VAN AARSEN Het arbeidsbureau in Lisse zal dit jaar niet op zoek gaan naar leren die in de bollensector wil len werken. „We hebben de laatste jaren een project ge draaid met uitzendbureau Start waarbij werklozen uit Amster dam werden ingezet", aldus di recteur C. van der Zwet van het arbeidsbureau. „Dat zullen we dit jaar weer gaan doen. En me de door dit project is het niet nodig om via arbeidsbureaus in Ierland werknemers te zoeken." In de Bollenstreek wordt daarmee geen navolging gege ven aan plannen in de kop van Noord-Holland, waar het ar beidsbureau via Ierse bureaus de nodige werknemers wil aan trekken. „Vorig jaar hebben ze dat in Noord-Holland voor het eerst gedaan", aldus Van der Zwet. „En ik heb inmiddels van de voorzitter van het Regionaal Bestuur j\rbeidsvoorzieningen begrepen dat het dit jaar een vervolg krijgt." Volgens de directeur is het op deze manier aantrekken van werkkrachten in de Bollenstreek niet noodzakelijk. „In de kop van Noord-Holland, waar voor al lelies worden gekweekt, be gint het seizoen veel later. De schoolvakanties zijn dan al voorbij. In de Bollenstreek is het anders dan daar de laatste jaren telkens gelukt om vol doende mensen te vinden. Het is zelfs de afgelopen jaren voor gekomen, dat we een aantal Ie ren en Engelsen die hier op de bonnefooi kwamen, geen werk konden bieden. Toen zat alles vol." Vandaag ondertekent het Re gionaal Bestuur Arbeidsvoorzie ning Noord-Holland Noord een overeenkomst in de Ierse hoofdstad Dublin, waarin wordt afgesproken dat vierhonderd Ierse werknemers de oversteek kunnen maken. De werkgevers zijn verplicht de Ieren in Neder land te huisvesten. Bureau Bol werk, een afdeling van arbeids voorziening in Noord-Holland, moet daarnaast nog op zoek naar vijfhonderd Nederlandse werknemers. Als het niet lukt de in totaal negenhonderd tijdelij ke werknemers te vinden, mo gen werkgevers personeel bui ten de EG werven. Dat is giste ren afgesproken tussen werkge vers, vakbonden en arbeids voorziening. Met enige stemverheffing zegt hij: „Ik heb 283 leerlingen. En daar zit geen kind bij dat niet op onze school thuis hoort. Het komt wel eens voor, dat een leerling in aanmerking komt voor terugplaatsing naar een gewone school. Echt, dan moet ik met hem leuren. De basis scholen zijn ontzettend kritisch. Wallage, de staatssecretaris, wil die kinderen allemaal terug naar de basisschool. Nou, ik heb er een hard hoofd in of dat lukt." Paul Samsom is directeur van de Gulden Regel in Alphen aan den Rijn. De school voor spe ciaal onderwijs is er voor kinde ren die meer aandacht nodig hebben dan leerlingen in het basisonderwijs. De Gulden Re gel kent drie takken: lom (leer- en opvoedingsmoeilijkheden), mik (moeilijk lerende kinderen) en iobk (in hun ontwikkeling bedreigde kinderen). De staats secretaris vindt dat het speciaal onderwijs moet opgaan in het basisonderwijs. Samsom heeft de Gulden Re gel in 1973 opgezet. Toen was de planning dat er in 1992 acht klassen zouden zijn. Het zijn er inmiddels achttien. De ver wachting is dat de groei zich tot na de eeuwwisseling voortzet. „We hebben die school opge bouwd en nu moeten we haar weer afbreken. Ik heb die school niet gewild, ze is ons opgedron gen. Iedereen wil het speciaal onderwijs zo klein mogelijk houden. Ik krijg nog altijd kin deren aangeboden. Maar m'n klassen zitten vol. Je moet er voor waken dat er niet te veel probleemgevallen bij elkaar ko- Kennis Samsom merkt op dat het plan van de staatssecretaris (Samen weer naar school) om een ande re aanpak van de kinderen vraagt. Volgens hem moet de mentaliteit dan veranderen. „Er moet kennis en kunde komen, Rijkswaterstaat mag doorgaan met de voorbe reidingen voor de bouw van vier viaducten bij de rijksweg A4 in Leiden. De Raad van State heeft het schorsingsverzoek afgewezen, dat een aantal inwoners van Leiden en Leiderdorp heb ben ingesteld. De viaducten zullen de aansluiting vormen van de aan te leggen rijksweg 1.1-Oost vanuit Alphen op de A4. Wanneer rijksweg 11-Oost in 1994 klaar is, moet de verkeersoverlast op de Hoge Rijndijk, zowel in Leiden als in Zoeterwoude en Hazerswoude verleden tijd zijn. Automobilisten voor de A4 moeten dan de nieuwe weg nemen. De bewoners zijn voorstander van de aanleg van rijksweg 11 en van de ontlasting van de Ho ge Rijndijk, maar vinden de viaducten overbo dig. De aansluiting kan veel eenvoudiger, zeg gen ze. Ze zijn bang dat Rijkswaterstaat met de aanleg van de viaducten een illegaal voorschotje neemt op haar verbredingsplannen voor rijks weg 4. „Rijkswaterstaat is er gewoon op uit die verbreding, die nog helemaal niet vaststaat, door te drukken. Dat is het eigenlijke doel van de bouw van die viaducten," zei Voorhorst gis teren bij de behandeling van het schorsingsver zoek bij de Raad van State. De bewoners zijn fel gekant tegen verbreding. Ze vrezen nog meer geluidoverlast van de A4 dan nu al het geval is. Directeur Arts van de Stichting Gemiva heeft gisteren fel le kritiek op de overheid geuit. Tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de organisatie voor zwakzinnigen zorg zei hij, dat de contacten met sommige gemeenten 'onbeschoft' verliepen. Onderhandelen met de provincie was dikwijls een crime, zei hij. „Sommige gemeenten vertonen te dikwijls een slechte koopmansgeest. Dat is jammer genoeg nog altijd zo. Je leert in de loop der jaren. Maar de frustratie is er dan niet minder groot om." ZOETERWOUDE JAN WESTERLAKEN In een toelichting op die kritiek vertelde Arts, dat hij nogal wat moeite heeft met de gedachte van de provincie, die vindt dat alle inrichtingen voor zwakzin nigen bolwerken van conserva tisme zijn en eigenlijk moeten worden gesloten. „Met deze ge dachte zijn grote groepen gees telijk gehandicapten niet ge diend. Ik ben van mening dat het merendeel in een internaat beter aan zijn trekken komt dan in een kleinere opvang." Over zijn kritische opmerking aan het adres van gemeenten: .Als je met een plan aanklopt gebeurt het dat deuren gewoon dicht blijven. En dat gaat niet altijd even fraai. Een voorbeeld? De stichting had een plan inge diend voor de bouw van een ge zinsvervangend tehuis. Alles leek in kannen en kruiken. Tot de buurt zich ging roeren. Toen liet de betrokken gemeente ons als een baksteen vallen. Hoe dat komt? Ik denk door onbegrip, vooroordelen en geen kennis van de zorg." Arts ging in zijn toespraak te rug naar 14 april 1967: de op richtingsdag van de stichting. Doel was het verzorgen, verple gen, opvoeden en behandelen van zwakzinnigen uit de provin cies Zuid- en Noord-Holland. Initiatiefnemers waren een psy choloog en twee artsen. „Onze stichting moest er een worden voor alle gezindten. Het zorg- pakket moest breed zijn: inrich tingen. dagverblijven, begeleid wonen en gezinsvervangende tehuizen", aldus j\rts. „Wie nu mensen spreekt over de beginjaren van Gemiva proeft nog altijd die pionierstijd. Mensen spreken over de mooi ste tijd van hun leven. Bij het twintigjarig bestaan in 1987 zei een aantal werkers van het eer ste uur, dat men elkaar kende en steunde waar met maar even kon. Als een klus uitliet) tot in de kleine uurtjes, gaf aat niks want men had plezier in zijn werk." j\rts vertelde dat de stichting er naar streefde groot te worden en een breed draagvlak te heb ben. „In een uitbundige bui hebben we wel eens gespecu leerd dat we elk jaar een voor ziening van de grond zouden moeten tillen. Nu. terugkijkend, kunnen we vaststellen dat dit aardig is gelukt. Dit jaar kwa men we op 27 voorzieningen op meer dan veertig lokaties. Het zilveren feest van de stichting werd omlijst met de videofilm 'Onderweg naar huis'. Een film die voorlichting geeft en laat kennismaken met de standelijke handicap. Directeur Richelle (hij verving staatssecretaris Simons) van de afdeling welzijn van het minis terie van WVC kreeg het eerste exemplaar van het kinderboek 'Gabber' geschreven door Lydia Rood. Het boek gaat over twee broertjes van wie er een geeste lijk gehandicapt is. Directeur Gulden Regel in Alphen ziet weinig in hen>orniingsplan speciaal onderwijs „Wat we hebben op gebouwd moeten we nu weer af breken." FO to ben de bruyn maar ook bereidheid om leer lingen die in moeilijkheden zit ten op te vangen. Want als een kind uit de boot valt grijpen de ouders de onderwijzer in zijn kraag." Samsom zegt er niet in te ge loven dat het speciaal onderwijs wordt opgeheven, maar dat oe staatssesretaris wel een open eind aan zijn plannetje laat. „Het is een slimme streek van Wallage. Hij zaait verdeeldheid. Tegen het basisonderwijs zegt hij als je goed je best doet krijg je het geld van het speciaal on derwijs. Wij, het speciaal onder wijs, krijgen van hem te horen dat we toch een zo normaal mogelijke opvoeding voor het kind moeten willen. Dus moe ten we onze mond houden." Indien het speciaal onderwijs De Bil, is voor veel kinderen een goede zaak. Het opheffen van het speciaal onderwijs betekent voor de schoolbegeleidingsdienst (sbd), dat zij dan niet meer met indivi duele scholen te maken heeft, maar met samenwerkingsver banden. „We zien de hulpverle ning aan kinderen de komende jaren overigens niet veranderen. Ik denk niet dat er een taak wegvalt voor de sbd. Er zullen altijd kinderen zijn die wij moe ten helpen. En op de basisscho len worden de leerkrachten te werk gesteld die uit het speciaal onderwijs komen. I)e desktin digheid moet vooral op peil blij- De bereidheid tot samenwer king in loeiden, Bollenstreek en Rijnstreek is er wel. leiden kent al een vorm van samenwerking tussen het speciaal- en basison derwijs. Met de omliggende ge meenten wordt nu overleg ge voerd of voor hen deze v orm ook voor hen acceptabel iv ln de Bollenstreek is de vorm waarin de samenwerking moet worden gegoten bijna rond. Nog voor het verstrijken van de ze maand wordt in de Rijn streek het samengaan van beide onderwijstypen geregeld. Woordvoerder Ormee van het ministerie van onderwijs zegt dat er wisselende reacties van ouders zijn binnengekomen. De meesten zijn bang dat hun kin deren niet voldoende aandacht krijgen in het basisonderwijs. De ouders van kinderen on ba sisscholen zijn niet bang dat de kwaliteit van de lessen wordt aangetast. Cursus over proefdieren noodzaak LEIDEN MARJOLEIN VAN ROTTERDAM Een cursus om met proefdieren om te gaan. Die is sinds kort verplicht voor iedere weten schapper die zelfstandig met proefdieren werkt. Op die ma- nier hoopt het Academisch Zie- i kenhuis het gebruik van dieren nog verder terug te dringen en 1 daarmee de lijn van afgelopen j jaren door te zetten. Werden in 1980 bijvoorbeeld nog 47.485 proefdieren gebruikt, in 1990 j waren dat er nog 'maar' 28.400. Landelijk is hetzelfde beeld te zien. Er worden in Nederland i nauwelijks nog proefdieren voor het testen van cosmetica ge bruikt. Men heeft ontdekt dat het net zo goed met dode koeie- ogen en met kippeëieren kan. Als het even kan gebeurt dat dan ook. Toch zijn Jan van Delft en Martine Jager, respectievelijk chef proefdieren en onderzoe ker bij de afdeling oogheelkun de van het AZL, ervan overtuigd dat er aan het omgaan met proefdieren nog heel wat verbe terd kan worden. Jan van Delft: „Iedereen die iets met proefdieren gaat doen, zou veel meer moeten weten van de dieren die hij gebruikt: het is echt niet genoeg als je ko nijnen alleen van de kinder boerderij kent. Onderzoekers moeten bijvoorbeeld weten wat ze moeten doen na operaties. Als een mens onder narcose gaat is er een anesthesist bij die de patiënt bewaakt tot hij weer bij is. Maar als je vraagt om even naar het konijn te gaan kij ken als het dier bijkomt uit een narcose, kijkt men je heel ver baasd aan. 'Is dat nodig dan? Het is toch maar een konijn', hoor je dan vaak. Die onver schilligheid willen wij bestrij den. Een proefmuis gebruiken als reageerbuis en hem dus ge woon maar volstoppen met me dicijnen, kan bij ons niet." Uitgangspunt van Van Delft en Jager is dat een proefdier het beste wordt gebruikt als het niet wordt gebruikt. „Elk proefdier is er eigenlijk een te veel", zegt Martine Jager, „Maar soms kan het niet anders. j\1s je een be paald medicijn moet testen en dat medicijn kan dodelijk zijn, wil niemand dat dat op zijn kin deren wordt getest. Dan is het ineens niet meer onethisch om met proefdieren te werken." Het onderzoek van Jager zelf is onmogelijk zonder proefdie ren. Ze onderzoekt hoornvlies transplantaties. Hoornvliezen van donors worden vaak afge stoten. Jager wil daarom iets uitvinden dat dat kan voorko men. De 'trucs' die ze verzint, probeert ze eerst op ratten uit. Van Delft en Jager zouden graag zien dat de manier waar op in het AZL met proefdieren wordt gewerkt door andere uni versitaire ziekenhuizen wordt overgenomen. Dat zou in het belang van de dieren èn van het onderzoek zijn denken ze. „In het AZL gebeurt het zoals het Jan van Delft en Martine Jager: „Uitgangspunt is dat een proefdier het beste wordt gebruikt als het niet wordt gebruikt." foto hielco kuipers hoort. Niemand kan hier aan zijn onderzoek beginnen, voor dat de dier-ethische commissie zijn voorstel heeft goedgekeurd. En die commissie is heel kri tisch: ze keurt het onderzoeken alleen goed als die zonder proefdieren onmogelijk zijn, als ze duidelijk nut hebben en als niet te belastend voor de die- Jan van Delft ziet er boven dien zelf streng op toe dat ie dereen naar behoren met de proefdieren omgaat. Dat ze hun hersens gebruiken als ze met proefdieren werken. Volgens hem schort het daar nog wei eens aan. Hij vindt het daarom heel belangrijk dat iedereen die er wel eens mee werkt naar een cursus wordt gestuurd om iets te leren over proefdieren. En niet alleen de mensen die zelf standig onderzoek doen, zoals nu de regel is. Martine Jager is het hier hart grondig mee eens. Toen ze on langs zelf de cursus volgde, merkte ze hoe nuttig die was. „Je leert iets over ziektes die de dieren krijgen, je leert goed be rekenen hoeveel proefdieren je precies nodig hebt en je leert op allerlei dingen te letten, waar je anders misschien overheen zou kijken. Dat je niet een groep rat ten naast de verwarming zet waardoor ze zich heel anders gaan gedragen, bijvoorbeeld. Dat kan de uitslag van je onder zoek verschrikkelijk beïnvloe den." Nubuck leren In blauw, groerr, rood en oranje. Maten 36 t/m 41. DEN HAAG Oud-provinciebestuurder dr. R. Eijsink is deze week op 73-jarige leeftijd in zijn woonplaats Rot terdam overleden. Eijsink was van 1950 tot 1977 lid van de provinciale staten van Zuid-Holland; van 1966 tot 1977 was hij gedeputeerde. De afge lopen jaren maakte Eijsink voor de provincie deel uit van de commissie beroepszaken. Eijsink verliet de provincie in 1977, omdat hij was benoemd tot lid van de Eerste Kamer. In zijn pe riode als provinciebestuurder toonde hij zich een warm voorstander van de aanleg van de Leidse Baan (tussen Den Haag en Leiden). Te pas en te onpas riep hij uit: 'En overigens ben ik van me ning dat de Leidse Baan moet worden aangelegd'. Zover is het overigens nooit gekomen. Eijsink werd twee dagen voor zijn afscheid van de provincie onderscheiden in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij stond bekend om zijn in gewikkelde woordkeuze waarvan niemand iets begreep. Eijsink hield zich in zijn politieke loop baan bezig met volksgezondheid, kunst, cultuur en sociale zorg en was commissaris van het ener giebedrijf EZH. over gaat in het basisonderwijs wat zijn dan de gevolgen? „Mis schien wil Wallage speciale klassen in het basisonderwijs. Ik weet het niet. Maar dat die hele operatie binnen twee jaar wordt afgerond, nee, dat zie ik niet zi- ten. Dat kan nooit Je hoopt dat er minder kinderen gebruik hoeven te maken van het spe ciaal onderwijs. Ik heb daar een zwaar hoofd in. Elk iaar op nieuw staan er bij mij Idnderen op de wachtlijst." Directeur J.L de Bil van de schoolbegeleidingsdienst Rijn land leiden en omgeving voorspelt dat de scholen voor een zware taak staan. Zij moe ten er voor waken dat een kind niet tussen de wal en het schip valt als de samensmelting tot stand is gekomen. Samen op groeien en samen leren, aldus

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19