Zelfstandig beheer voor De Muzenhof Wassenaarse veetelers kampen met overschot landbouwfolie Regio Leiden 'Apothekersoorlog' bij Raad van State Rij neveld wil haven en station bij bedrijfsterrein Meer parkeergelegenheid motel Bijhorst WOENSDAG 15 APRIL 1992 17 Tv's gestolen uit Duingalows wassenaar Uit zes Duingalows een combinatie tussen staca ravans en bungalows op het Wassenaarse attractiepark Duin- rell zijn gisteravond de televisietoestellen gestolen. De inbrekers kwamen de huisjes binnen na het openbreken van een raam aan de achterzijde. Zij verlieten de onderkomens met hun buit via de tuindeuren. De gealarmeerde politie dacht aanvankelijk dat de dieven zich nog op het terrein van het attractiepark bevonden, maar een zoektocht met een speurhond leverde niets op. Recordopbrengst sponsorloop SJZ zoeterwoudeDe sponsorloop van de voetbalvereniging SJZ in Zoeterwoude heeft een recordbedrag van ongeveer 13.500 gul den opgeleverd. Aan het evenement, waarvoor het startschot werd gelost door wereldkampioen schaatsen bij de junioren Jeroen Straathof, namen 178 lopers deel. Zij hadden 3632 spon sors bereid gevonden een bedrag in het vooruitzicht te stellen voor elke gelopen kilometer. In totaal werd door de deelnemers binnen anderhalf uur een afstand van ruim 1500 kilometer afge legd. Het geld wordt onder meer gebruikt voor de organisatie van het school voetbal toernooi, de penaltybokaal en de zoge naamde 'familie slotdag' op 30 mei. Beauty-avond voor meiden voorschoten Het meidenteam van het Open Jongeren Cen trum in Voorschoten organiseert dinsdagavond 21 april van 19.30 tot 22.00 uur een beauty-avond voor meisjes van 16 tot 2i jaar. Een schoonheidsspecialiste geeft uitleg over dagcrèmes, shampoos en make-up. Bezoekers kunnen zich voor deze bij eenkomst aanmelden via de telefoonnummers 071-619407 of 615092. Overlast door wegwerkzaamheden wassenaar De Molenweg in Wassenaar is vanaf 21 april wegens werkzaamheden vier weken afgesloten voor alle verkeer. Auto's zullen worden omgeleid. Na de aanleg van het voetpad en de parkeerstroken, wordt de Molenweg nu opnieuw bestraat. Ver wacht wordt dat de weg in mei weer klaar is. In dezelfde periode, beginnend op maandag 21 april, wordt ook de Hallekensstraat van een nieuw wegdek voorzien. Het gaat om het gedeelte tus sen de Van Zuylen van Nyeveltstraat en de Dr. Leydsstraat. Deze straat zal ook ongeveer vier weken zijn afgesloten. Na de Halle kensstraat is het Bothaplein aan de beurt. De rijbaan aan de zij de met de even nummers wordt onderhanden genomen. Als laatste volgt de Bothastraat. Voor vragen over de werkzaamhe den kan contact worden opgenomen met de afdeling onder houd/civiele werken, tel: 01751-22267. Concert op Kunckel-orgel hazerswoude-dorp Werken uit de passie-tijd staan morgen avond op het programma bij een orgelconcert in de gerefor meerde kerk aan de Korenmolenlaan tn Hazerswoude-Dorp. Jacques van den Dool uit Culemborg speelt op het vorig jaar ge restaureerde orgel werken van onder andere Bach, Lascaux, H. Andriessen en S. de Lange. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. Wel is er na afloop een collecte ter bestrijding van de kosten. Wijnproeverij bij Holtlant College LEIDERDORP De Franse wijnboer Bernard Crespin organiseert op vrijdag 24 april tussen 15.00 en 16.30 uur een wijnproeverij bij de Ho reca- en Voedingsdienst van het Holtlant College in Leiderdorp. Gasten van Holtlant Culinair, •het school-leer-restaurant van f de school, hebben de afgelopen maanden kennis kunnen ma ken met zijn Muscadet-wijnen. Met name de witte wijn 'Mus cadet des Coteaux de la Loire 1990 sur lie' kreeg erg veel en thousiaste reacties. Crespin en zijn vrouw nemen vier wijnen mee van de pas gebottelde oogst 1991, waaronder de bo vengenoemde wijn. Voor en na de proeverij krij gen de leerlingen achtergrond informatie over onder meer wijnoogst en culinaire toepas singen. Een beperkt aantal gas ten en relaties van Holtlant Cu linair kan zich van 21 tot 23 april opgeven bij de receptie. Telefoon 071-899342, toestel 27 of 20. Het sociaal cultureel centrum De Muzenhof in Leiderdorp leed vorig jaar een verlies van 90.000 gulden. FOTO HENK BOUWMAN Plan PvdA in Leiderdorp moet sluiting cultureel centrum voorkomen Sociaal-cultureel centrum De Muzenhof in Leiderdorp moet worden geleid door één zelfstandige organisatie. Door een beter beheer kan eventuele sluiting van het centrum in de toekomst worden voorkomen en uiteinde lijk zelfs geld worden bespaard. Dat blijkt uit een plan van de PvdA in Leiderdorp. Vorig jaar leed De Muzenhof een verlies van ruim 90.000 gulden. aan een horeca-ondememer en verhuurt delen van het gebouw permanent aan de bibliotheek en de muziekschool. Verder ver huurt de gemeente lege zalen aan verenigingen en particulie- De gemeente Leiderdorp is nu nog eigenaar en uitbater van het centrum. De vier instellin gen die er zijn gehuisvest, bepa len hun eigen beleid. De PvdA- fractie stelt voor met vertegen woordigers van deze gebruikers de zelfstandige organisatie te vormen die zich moet gaan be zighouden met het beleid en het beheer van de zalen. Het sociaal-cultureel centrum biedt onderdak aan, de streek- muziekschool, de bibliotheek, een. theatergroep en een café. De gemeente verpacht de bar De gemeente moet volgens het PvdA-plan wel jaarlijks het zelfde budget (ongeveer 2,5 ton) blijven reserveren voor De Mu zenhof, maar de besteding van dat geld komt dan in handen van de zelfstandige organisatie. „Het is dus geen bezuiniging. Maar door het inhoudelijke be leid werkelijk in handen te leg gen van de betrokken huurders van de Muzenhof, worden de kosten van het centrum wel be heersbaar. En de gemeente kan taken afstoten", aldus PvdA- raadslid M. Holierhoek. De ge meente blijft dan de huur van de vier organisaties innen en zorgen voor het onderhoud van het gebouw. „De vier belanghebbenden in De Muzenhof moeten ook daadwerkelijk belang krijgen bij het reilen en zeilen van het cen trum", licht Holierhoek haar plan toe. De 'zelfstandige orga nisatie' krijgt dan feitelijk de verantwoorlijkheid voor de za len-verhuur, de kaartverkoop en het organiseren van theater voorstellingen. Kunstuitingen Aanleiding voor het PvdA-voor- stel zijn de uitlatingen die het plaatselijke CDA vorig jaar over De Muzenhof deed. Tijdens de algemene beschouwingen over de begroting oordeelden de christen-democraten dat het centrum de gemeente veel te Leiderdorp doet geen uitspraak willen openen. Loevestein was bang voor concurrentie en spande verschillende procedu res aan om dit te voorkomen. Dat lukte niet: vongc maand opende Haanraadts toch de nieuwe apotheek. De strijd tus sen de apothekers leek gestre den. Maar loevestein liet het er toch niet bij zitten: de apotheek kondigde aan aan de Hoogma- deseweg een dependance te openen, op 300 meter afstand van Haanraadtv Een keiharde concurrentiestrijd lag in het ver schiet. Vervolgens ontdekte loeves- tein nóg een mogelijkheid om Haanraadts te bestrijden: een bezwaarschrift tegen de ge- doog-beschikking van de ge meente. Bij de plaatselijke com missie beroep en bezwaar schriften kreeg hij voorlopig nul op het rekest. Secretaris Waan- ing: „Wij vinden dat Loevestein bij ons aan het verkeerde adres is. De Raad van State zal uit spraak doen over de héle kwes tie, dus niet alleen over de door ons afgegeven gedoog-beschik king." Het 'verzoek om schorsing' dient donderdagmorgen om 11.00 uur aan de Kneuterdijk in Den Haag. De slepende apothekersvete tussen Haanraadts en Loeves tein in Leiderdorp wordt nu uit gevochten bij de Raad van Sta te. Dit rechtscollege moet zich morgen buigen over een ver zoek van Loevestein om de 'ge doog-beschikking' die het ge meentebestuur aan Haanraadts heeft afgegeven, weer ongedaan te maken. De nieuwe apotheek van Haanraadts aan de Hoofd straat beschikt niet over een hinderwetvergunning. Hetzelf de geldt overigens voor Loeves tein, maar deze apotheker grijpt alle rechtsmiddelen aan om de concurrent weg te krijgen. De commissie beroep- en be zwaarschriften van de gemeen te Leiderdorp besloot gister avond het bezwaarschrift van apotheek Loevestein tegen de 'gedoog-beschikking' van con current Haanraadts over te la ten aan de Raad van State. Se cretaris van de commissie be roep- en bezwaarschriften. M. Waaning, over de kwestie: „Het balletje zou net zo eoed bij Loe vestein kunnen ligggen. Hij heeft óók geen hinderwetver gunning." De vete tussen de apothekers begon toen Haanraadts vorig veel kost. Holierhoek: „Het CDA wilde de tent maar meteen af breken. Maar wij willen de Mu zenhof en zijn kunstuitingen juist behouden. We vinden het centrum heel waardevol en vin den het de taak van de over heid, de gemeente, om cultuur te behouden. Bovendien is er al veel in het gebouw aan de Cor Gordijnsingel geïnvesteerd." Holierhoek meent overigens dat er nog wel het één en ander aan het gebouw kan worden verbeterd. „Ik vind dat de hore- ca-mogelijkheden moeten wor den uitgebreid: bijvoorbeeld met een terras buiten en meer eet-mogelijkheden binnen. Dat terras is ook zinvol als ontmoe tingspunt, zeker als de bejaar denflats ernaast straks klaar zijn." In de raadsvergadering van mei wordt de J^dA-nota over de Muzenhof als ingekomen stuk behandeld. Vervolgens komt het onderwerp in mei aan de orde in zijn. HAZERSWOU DE/ZOETERWOUDE RUUD SEP Een industrieterrein op de grens van Hazerswoude- en Zoeter- woude-Rijndijk moet ook per spoor en over water goed be reikbaar zijn. En de Hoge Rijn dijk, die na openstelling van rijksweg 11 'verkeersluw' wordt, moet dat blijven. Alleen onder die voorwaarden wil de ge meente Rijneveld meewerken aan een groot industrieterrein voor bedrijven uit de Leidse re gio bij de wijk Groenendijk De provincie Zuid-Holland be paalde enkele jaren geleden dat er aan de Groenendijk een 40 hectare groot terrein voor be drijven uit de Leidse regio moet komen. De toenmalige gemeen te Hazerswoude wilde slechts een industrieterrein van vier hectare. Het verzet van Hazers woude had echter geen succes. De Raad van State stelde de provincie in het gelijk. Het in dustrieterrein komt er. Gisteravond kwam de kwestie opnieuw ter sprake in de Rijne- veldse commissie ruimtelijke ordening. Die is veel positiever over de plannen dan destijds Hazerswoude.Als je zoekt naar een terrein voor bedrijven, dan IS hel ge hl I'd leu QOtlW VU Heineken ontzettend vanzelf sprekend", verwoordde de DA er G. van Bostelen de me ning van de c Het industrieterrein komt precies tussen de Oude Rijn en de spoorbaan Leiden-Utrecht te liggen. Het moet dus mogelijk zijn om levens een haven en een station aan te leggen voor de aan- en afvoer van goederen, aldus de commissie. Op die ma nier vu.uil cru tn|«ir.ige gelr\rr<fl aan een schoner milieu en aan de ontlasting van de Hoge Rijn dijk Om niet te veel auto's gebruik te laten maken van de Hoge Rijndijk wil de commissie ver der dat het industrieterrein een directe aansluiting krijgt op rijksweg 11. De gemeente vindt dat de provincie alternatieven voor het vervoer over weg naar het bedrijventerrein moet be studeren. Gemeente heeft geen idee wat ze met dit af\>al aan moet Motel de Bijhorst aan de Wasse- naarse Rijksstraatweg is voorlo- pig uit de parkeerproblemen. Het horecabedrijf, dat uit zijn voegen barst, krijgt de beschik king over het nabijgelegen ter rein dat de Nederlandse Aard olie Maatschappij tot voor kort gebruikte. Het motel kan er wel geteld 119 parkeerplaatsen op aanleggen. Van der Valk, het concern achter de Bijhorst, is zelf eigenaar van het stuk grond. Toch geeft de1 gemeente Wassenaar maar voor vijf jaar toestemming om het als par keerterrein te gebruiken, want de bestemming is en blijft 'groen'. Een andere voorwaarde is dat het motel zelf een voet- r het t legt. Verder moet het hotel maatregelen nemen om te voorkomen dat er, zoals mo menteel gebeurt, langs de Zijde- weg zelf driftig wordt gepar keerd. Ook laten burgemeester en wethouders weten aan verdere uitbreidingsplannen geen me dewerking meer te willen verle nen. Bijhorst moet zelf een structurele oplossing voor de ruimtenood vinden, zo vindt het gemeentebestuur. Wélke oplossing dat kan zijn, kan ge meente-woordvoerder W. Is- sendonck niet zeggen. „Maar duidelijk is wel dat het zo niet verder kan. De gemeente wil best coulant zijn, maar de grens is bereikt". Bijhorst-directeur J. Luiten was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. derlandse Aardolie Maatschap pij het niet meer nodig heeft. Jarenlang werd er op die plek driftig naar aardolie geboord, maar anno 1992 is er daar én op andere plaatsen in het vil ladorp geen druppel olie meer te vinden. Momenteel pakt de NAM haar biezen en dat heeft nogal wat consequenties. Alle in de loop der jaren aange brachte olie- en gasleidingen worden' weer uit de grond ge trokken. Deze operatie leidt momenteel op diverse door gaande routes tot opstoppingen en verkeersomleidingen. WASSENAAR WILFRED SIMONS De Wassenaarse veetelers heb ben te kampen met eén groot overschot aan landbouwfolie, nu de gemeente weigert dit af- valprodukt in te zamelen. De fo lie wordt in de wintermaanden gebruikt voor het bedekken van ingekuild gras. Nu deze voor raad is uitgeput en de koeien weer het land opgaan, houden de veetelersgrote hoeveelheden zwart landbouwfolie over. De gemeente weigert het produkt in te zamelen omdat ze geen idee heeft wat ze met dit afval aan moet. De Agrarische Commissie, die de belangen van de landbou wers in de gemeente Wassenaar Ijehartigt, heeft B en W enige tijd geleden gevraagd mee te werken aan een oplossing voor het afvalprobleem. Volgens ge- meentevooriichter W. Is- sendonck was er aanvankelijk een bedrijf in Noord-Holland dat het plastic innam, maar dat zou ermee zijn opgehouden omdat het materiaal niet goed van het andere vuil kon worden gescheiden. Hij stelt dat de boe ren zelf een oplossing moeten bedenken. De gemeente verwel komt suggesties van die kant. De Wassenaarse bloembol lenkweker Jan Meijer, voorzitter van de Agrarische Commissie, heeft al een voorstel bij de hand. Hij wil dat op enkele een- Het probleem van de landbouwfolie wordt in de regio loiden op verschillende manieren opgelost. De trend lijkt te zijn dat ge meenten met veel veetelers binnen de grenzen zich meer be wust zijn van hetafvalprobleem dan gemeenten met slechts weinig of geen veehouders. Een ambtenaar van de gemeente Warmond laat weten dat de boeren de folie kunnen aanbieden aan particuliere vuilophaal- bedrijven. Op de gemeentewerf wordt alleen plastic geaccep teerd dat zodanig is vervuild, dat het als chemisch afval moet worden beschouwd. Landbouwfolie geldt niet als chemisch af val. De gemeente Zoeterwoude houdt drie keer per jaar een op haalactie bij de boeren binnen de gemeentegrenzen. Zij worden verzocht om de folie netjes gebundeld langs de kant van de weg te zetten en een vrachtwagen haalt het dan on. Boeren die land bouwfolie willen aanbieden, moeten dat bij ae gemeente van te voren aankondigen. Deze voorziening is gratis Na inzameling gaat het plastic naar een oud-papierhandel in Zoetermeer, dat 9,5 cent per kg biedt. De firma verkoopt het aan gespecialiseerde bedrijven, die van het landbouwplastic weer vuilniszakken en dergelijke kunnen maken. Veel vraag is er ove rigens niet naar het afval, vooral doordat er vanuit Duitsland ook veel folie wordt aangeboden. Een woordvoerder van het bedrijf bevestigt dat er momenteel weinig vraag naar is: „We hebben een voorraad van 2000 ton. maar we hebWn ruimte zat. das we laten het voorlopig gewoon liggen. Over een paar jaar kan de vraag weer aantre&on." Als boeren de folie aan hem willen aan bieden. koopt hij het gewoon op. trale punten in het dorp afval containers worden geplaatst. De inhoud kan vervolgens bij een vuilverbranding worden ver werict. Meijer zegt: „Bij de Afval verwerking Rijnmond kan de folie zonder meer worden ver brand. De AVR heeft filters, waarmee de schadelijke stoffen die bij de verbranding vrijko men, kunnen worden weggefil- terd De boeren zitten ondertussen met het materiaal omhoog. De plaatselijke apv staat sinds kort verbranding van de folie niet meer toe, zodat de boeren het nu maar op het erf bewaren. Zowel volgens de agrariérs als volgens het gemeentebestuur is er sprake van een 'landelijk pro bleem'. Voorlichter Issendonck meent dat de boeren de produ centen van de folie op het afval probleem moeten aanspreken. „ZIJ moeten van de leveranciers eisen dat zij de folie na gebruik terugnemen en op termijn om andere materialen vragen, die wel door de natuur kunnen worden afgebroken meent hij De pmeema kan actual ntal voorkomen dat de boeren van de folie afkomen door het ge woon bij het andere huisvuil in te zamelen. „In dat geval gaai het gewoon mee in de reini- gingswagen", bevestigt Is sendonck met spijt in zijn stem. Op een ander terrein is in middels wel enige vooruitgang geboekt Sinds ruim een jaar hebben de hoeren in Wasvnaar de beschikking over spoelinstal- laties, waarmee de plastic ver pakkingen van bestrijdingsmld delen worden gereinigd. Dit materiaal kan. na reiniging, wel gewoon met het huisvuil wor den meegenomen. Eén en ander is het gevolg van het Afvalstoffenconvenant. dat overeengekomen is tussen de verschillende landbouworga nisaties en het ministerie van VROM. De gemeente heeft te gen dit schoongemaakte plastic geen bezwaar Het is van een ander materiaal vervaardigd dan hef landbouwfolie en komt wel voor recycling i king. de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het achter het bedrijf gelegen NAM-terrein kan binnenkort ook als parkeerterrein worden FOTO HIELCO KUIPERS Het motel Bijhorst gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17