Bonden geschokt door 'afsterfplan' bij Reece Festival sneuvelt door tijdgebrek Minder controleurs voor inspectie studentenkamers Leiden Romantiek op school Bollensector moet zich meer richten op wensen van klant WOENSDAG 15 APRIL 1992 15 ledrijf maakt lijst met namen van 65 werknemers die moeten verdwijnen VRUETUD ie directie van het aan de Rooseveltstraat gevestigde be- tijf AMF Reece blijft de bonden verbazen. Volgens G. delink van de industriebond FNV hebben de leidingge- enden een lijst opgesteld met namen van 65 werkne- aers die zouden moeten verdwijnen. „Dat is een on menselijke overtreding van de door de cao voorgeschre- en overlegprocedure. Daarin staat dat de directie geen tappen onderneemt zo lang het overleg gaande is." IDEN. WIM KOEVOET loor de slechte economie is pece, waar naaimachines en jidere apparaten vobr de con- Ktie-industrie worden ge haakt, in de problemen ge takt. De directie kondigde on- jngs aan dat het bedrijf moet lorden ingekrompen. De direc- p van AMF Reece en de bon- pn van CNV, FNV en Unie HLP hebben afgesproken insdag na Pasen verder te pra ten over de reorganisatie die de directie wil doorvoeren. Eerder verraste de directie de bonden door nog voordat er nog maar enig overleg was ge voerd, een persbericht de we reld in te sturen waarin stond dat 65 van de 100 werknemers hun baan dreigen te verliezen. Ook liet een overlevingsplan ge ruime tijd op zich wachten. Vrijdagavond zijn de stukken gearriveerd bij de bonden. FN- V'er Frielink wilde gisteren nog niets zeggen over de inhoud van de stukken. Zijn collega van het CNV, P. Fortuin, wil dat wel. „Dit is geen overlevingsplan maar een cijfer matige ondérbouwing van de reorganisatie. Ik mis een toe komstvisie. Wel wordt in de stukken bevestigd wat we alle maal al wisten, namelijk dat het slecht gaat met het bedrijf." Afsterfplan Ook D. Kohen van de Unie BHLP vraagt zich af waar het overlevingsplan is. „Zeker er tussenuit gevallen. Nee, dit is niet meer om te lachen. Zo spring je niet om met de werk gelegenheid van 65 mensen. Dit is geen overlevingsplan maar een afsterfplan. Ik wil een stuk zien met een marktverkenning. t Pas daarna gaan we praten over de eventuele overtolligen. De directie weet ons telkens weer te verrassen. Ze lijkt paniek voetbal te spelen. Ik verwacht een pittig gesprek." Om de werknemers een hart onder de riem te steken heeft FNVer Frielink ze gisteren een nieuwsbrief gefaxt. Daarin staat dat ondanks de beweringen van de directie, zij de vakbonden geen sociaal plan heeft doen toekomen. „Op dit moment zegt de industriebond FNV ronduit nee tegen de keiharde plannen van de directie. Wij willen eerst uitgebreide infor matie", aldus Frielink in zijn brief. De bedrijfsleider van het Amerikaanse bedrijf, De Roo, kon vanochtend geen commen taar geven. jvluseum De Lakenhal heeft het dit jaar te druk gehad om te helpen bij de organistaie van wat het vijfde Oude Singel Vest-ival zou worden. Dat zegt Mia Iterson van het museum als reactie op het bericht dat aan de (korte) traditie van het festival dit jaar een einde komt. In een poging 'iets' van het fes tival in stand te houden, brengt de Droomfabriek dit jaar zelf een Oude Singelfeest. Iterson: „In de periode dat we het festival moesten organi- met twee tentoonstellingen. Het was daarom voor ons niet mogelijk de organisatie op tijd rond te krijgen. Dan denk ik: beter geen festival dan een halfwassen produkt." Toch be treurt ze wel dat het evene ment is afgelast. Ze hoopt dat de manifestatie volgend jaar wel doorgaat. „Het is het enige louter culturele festival in Lei den." Dat het festival niet alleen is gesneuveld op tijd- maar ook op geldgebrek, ontkent Iterson. „Het vinden van sponsors bij voorbeeld kost in de eerste plaats veel tijd, dat heeft dus indirect met geld te maken." Ook heeft het besluit niets te maken met het resultaat van vorig jaar. „Het is juist goed ge gaan. We hebben extra kaartjes verkocht voor Brigitte Kaan dorp, die de openingsact ver zorgde." Er is vorig jaar kortom geen verlies geleden. Begin april bevestigde B. Vie- veen van de Volksuniversiteit K O, een van de organisatoren, nog dat er inderdaad proble men waren met de tijdsdruk en de organisatie, maar dat het festijn wel zou doorgaan. Ter wijl volgens Iterson al op 17 maart door de zeven organise rende instellingen unaniem be sloten is het Vest-ival niet door te laten gaan vanwege ge noemde problemen. Alleen de Droomfabriek wilde het eve nement doorzetten. Iterson zegt dat het Oude Singelfeest dat de Droomfa briek wil organiseren als com pensatie voor het festival veel kleinschaliger wordt: „De Droomfabriek mag ook niet de naam van het festival gebrui ken." Alex Milberg van de Droomfabriek verwacht op het feest op 7 juni aan de Oude Singel net zoveel bezoekers te trekken als vorig jaar bij het Oude Singel Vest-ival. Op het programma staan onder meer muziek, toneel, dans en acro batiek. Vermoedelijk treedt ook een bekende popgroep op. leiden Zelfs een kerkhof met grafstenen in roman tische kleuren werd 'aangelegd^ in de tuin van het Vlietland-college aan de Apollolaan. De leerlingen van die school konden gisteren op de jaarlijkse cul turele dag ontsnappen aan de dagelijkse lessen en konden zich vermaken met het thema 'vlucht uit de werkelijkheid, de kern van de romantiek'. De leerlingen hulden zich in romantische jurken, luisterden naar romantische verhalen of keken naar horrorfilms. T-shirts verven, mediteren, wierookgeur en een disco uit de jaren zestig verraadden de fascinatie van de leerlingen voor die tijd. En zelfs het nage bootste kerkhof werd een romantisch aanzien ge geven met lichtgroene en blauwe grafstenen. foto wim cijkman Koningskerk De Ruilvereniging Koningskerk houdt op vrijdag 17 april een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, stic kers. prentbriefkaarten, etc. in t Spoortje aan de Bernardkade 40 tussen 19 en 22 uur. Inlichtin gen: 01729-8422. Vasten Het Knooppunt voor jongeren pastoraat en diaconaat organi seert op 15 en 17 april bezin - ningsavonden voor mensen vanaf 17 jaar. die geïnteresseerd zijn in vasten. De avonden du ren van 18.15 tot 19 15 UUf CO worden gehouden in het ge bouw van het Knooppunt. Oude Rijn 44b. Inlichtingen tel 120070 Paasloop De atletiekvereniging De Bata ven Leiden organiseert een paasloop en een Coopertest op zaterdag 18 april. De start (om 15.00 uur) en de finish zijn op de atletiekbaan van de Leidse Hout. Lopers kunnen kiezen uit afstanden van 1. 4. 7. 10 of 13 kilometer en betalen 4 gulden inschrijfgeld. Om 14.00 uur be gint de eerste serie Coopertes- ten van 12 minuten. Hiervoor bedraagt het inschrijfgeld f 2.50 Inlichtingen bij Van Leeuwen (tel. 616689). AGENDA Volendammer Willem Steur is in het bezit van het eerste exemplaar van het Leidsch Dagblad uit 1860. En die wil hij best verko pen aan ons. Of we maar even 25.000 gul den willen overmaken. Toe maar. De vis wordt kennelijk nog steeds duur betaald in het voetbaldorp aan het IJsselmeer. „Ik weet dat jullie 'm niet MÈk hebben. Dat J merk ik aan jullie reactie", glimlacht Steur licht geniepig. Aan een rfenisje, een aantal jaren jeleden hield hij onder meer len geldkist over. Het kmmelde niet, dus zag Steur ]een reden om vol verwachting jet kluisje zonder sleutel open e breken. Toen hij dat onlangs Dch deed, trof hij slechts een nvelop aan met daarin een iud en vergeeld krantje, lauwelijk groter dan een lubbel gevouwen A4-tje. lovenaan stond: 'No. 1 )onderdag 1 Maart Ao 1860 £IDSCH DAGBLAD. Het ad kost in de 3 maanden [l,95. Afzonderlijke nummers 3 ients'. Bladgoud IMijn schoonmoeder komt uit Cudelstaart en mijn oma uit .eimuiden, dat in het versprei- lingsgebied van het Leidsch Dagblad ligt. Het krantje heb ik *ia mijn schoonmoeder gekre un. Het lijkt me van onschat- >are waarde voor u. Daarom lat bedrag van 25.000 gulden. Deen geld. Het is toch zeker een furiositeit. Ik moet dat geld ook fog delen met mijn schoonzus- Brs en mijn zwager", aldus iteur. vlet zijn papieren goudmijntje lep Steur een bekende naam h het klompendorp net als fchilder, Veerman, Tol, Kwak- tian, Jonk en BZN naar het Plaatselijke sufferdje dat Nieuw Molendam heet. Daar plaatste hen een foto van Steur met het ferste Leidsch Dagblad in de land. De kop boven het bericht heldde; 'Willem Steur kreeg Pod van 25.000 voor eerste uit- lave Leidse Krant'. „Bij het icidsch Dagblad zou men het n de directievergadering gooi- in en was men in principe zeer Jeïntereseerd", vertelde Steur Bladzilver „Ik kijk regelmatig naar het tv- programma Tussen Kunst en Kitsch. Daar worden ook de meest grote bedragen gegeven voor dat soort dingen", voelt Steur zich gesterkt. „Regel het nou, dan krijgt u de krant en ik mijn geld." Bij de directie van het Leidsch Dagblad weet niemand van het geval Steur af. En in de kamer van directeur Gijs Arnold hangt gewoon een onbeschadigde en niet verkleurde eerste uitgave van het Leidsch Dagblad inge lijst aan de muur. „Ik heb er zelf ook een. Daar krijg ik nog geen honderd gulden voor", schat adjunct-hoofdredacteur Ruud Paauw. De echte kenners schat ten de prijs zelfs nog lager in: „Het is leuk voor verzamelaars. Wat de gek er voor geeft. Maar niemand is zó gek", weet ge meente-archivaris T. Schelhaas zeker. Hij heeft ook een exem plaar en weet dat de Koninkilij- ke Bibliotheek in Den Haag er ook een bezit. Bladkoper Bij het Leidse veilighuis Bur- gersdijk en Niermans zouden ze een eerste exemplaar niet eens onder de hamer willen brengen: „Dat is niet interessant. Als je nou alle exemplaren van de eer ste maand zou hebben. Dan zou dat nog een paar honderd gulden opleveren", aldus een vertegenwoordiger van het anti quariaat. Een bittere pil derhalve voor Steur die het $-teken uit zijn ogen kan wrijven. Hij had zelfs al een doel voor zijn meevaller tje bedacht. „Ik hou van siga ren. Niet van die kleintjes, die worden van afval gedraaid. Nee, die grote vind ik lekker en daar had ik graag een paar kistjes van gekocht." Roy Klopperen Loman Leefmans 'Pak ergste misstanden aan en stel een voorbeeld' LEIDEN WIM WEGMAN De controle op de veiligheid van studentenkamers wordt waarschijnlijk een stuk minder uitgebreid dan aanvankelijk de bedoeling was. De gemeente kondigde vorig jaar nog aan dat ze daarvoor twee nieuwe mede werkers wilde aanstellen bij de dienst Bouw- en Woningtoe zicht. Inmiddels heeft ze beslo ten dat er maar één nieuwe kracht bij komt. Overigens moet deze controleur nog worden aangetrokken. T. Rasser, chef van de dienst, verwacht niet dat de controle minder serieus wordt nu het aantal medewerkers is gehal veerd. „We willen straks toch vooral excessen aanpakken en voorbeelden stellen. Daar heb je geen leger controleurs voor no dig. Eén man of vrouw moet dat werk aankunnen." Volgens Rasser kan een al te grootscheepse controle zelfs grote problemen met zich mee brengen. „Want stel dat we 40 panden tegelijk onderzoeken en er blijken er 35 niet aan de re gels te voldoen? Wat doe je dan? Als je besluit die panden te slui ten, zul je voor vele tientallen studenten nieuwe huisvesting moeten zoeken. Ie kunt die mensen immers niet zo maar op straal zetten. Maar waar haal je al die kamers vandaan?" Beter is het daarom, denk Rasser, om op kleinere schaal te beginnen. „Pak de ergste mis standen aan, en stel een voor beeld. Misschien dat de andere verhuurders dan schrikken en alsnog de noodzakelijke verbe teringen aanbrengen." Hoe en waar de controles worden gehouden, kan Rasser op dit moment nog niet zeggen „Dat hangt allemaal af van het plan van aanpak dat nu is de maak is." De dienst zal straks hoe dan ook niet zelfstandig kunnen besluiten om een stu dcntenhuis te sluiten. „Dat blijft een zaak voor de gemeenteraad, juist vanwege de gevoelige as pecten. Het feit dus dat wc bij sluiting voor vervangende woonruimte moeten zorgen." De gemeente besloot vorig jaar de controle op studenten huizen uit te breiden nadat uit een onderzoek was gcblckeri dat veel van deze panden brandonveilig zijn of andere grote gebreken vertonen. De dienst Bouw- en woningtoe zicht moest daarvoor versterkt worden, aangezien deze nu maar nauwelijks de normale bouw-controles aankan Economisch Instituut (LEI) heeft de Rabobank de 'concur rentiekracht' van de belangrijk ste landen in de bloembollen sector in kaart gebracht. Die cij fers maken duidelijk dat Neder land een sterke positi. op de wereldmarkt inneemt. Bijna de helft van de bollen wordt hier geteeld en ons land neemt ne gentig procent van de handel voor zijn rekening. In een aantal landen rvaki de maita echter verzadigd. „De wensen van de afnemers bepalen in toenemen de mate de kwaliteit en prijzen van onze produkten. Wij zullen ons daarom meer op de vraag moeten oriënteren en minder op het aanbod. Als agrarische sector zijn wij dat echter niet gewend. We zullen onze strate gie daarom moeten aanpas sen", zei Wijffels gistermiddag. Volgens het onderzoek van de Rabobank en het LEI moet de bollensector meer klantgericht werken. Om tegenwicht te kun nen bieden aan de steeds beter georganiseerde afnemers, zoals grootwinkelbedrijven, moeten de kleinschalige teelt- en han delsbedrijven nauwer samen werken. Wijffels wees daarnaast ook op de sterke kanten van de Ne deriandse bollensector. zoals de handelsgeest, de technologie en de kennis. Vooral dat laatste moet volgens hem beter wor den beschermd ..Ik wfl k< r niet pleiten voor het afscher men van kennis en technologie Maar onze vrijgevigheid op dat gebied roept bij vele buiten landse gebruikers verbazing op." De afzet van bollen wordt steeds moeilijker. Steeds vaker ondervindt de bol concurrentie van vaste planten en andere groene produkten. De bollen sector moet zich daarom min der richten op het verlagen van de prijs van de bollen en verbre den van het assortiment. Veel belangrijker is het om nieuwe methodes te ontwikkelen om het produkt beter af te zetten. H. Wijffels, directeur van Ra bobank Nederland, wees hier gisteren op tijdens een door zijn bank georganiseerd symposium over de internationale concur rentiepositie van de Nederland se bloembollensector op de Flo- Volendammer Steur laat trots het eerste exemplaar van het Leidsch Dagblad zien. Rijk zal hij er niet van wor- riade in Zoetermeer den. foto marco bakker Samen met het Landbouw

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15