Leiden Regio ndvz Leiden zoekt in regio plaats compostfabriek M'N AUTO M'N GEZIN M'N GEZONDHEID? Aantal klachten over Sociale Dienst gedaald 'En glimmen de Sponsorloop voor Etiopië EWR moet leidingen in Zeemanlaan vervangen Jazeker. DVZ verzekert het! Rapport nekslag voor bouw vuilverbranding Ypenburg WOENSDAG 15 APRIL 1992 l fangmann roy klopper wim koevoet loman Besluit valt na de zomer Er wordt in de Leidse regio nog steeds gezocht naar geschikte plekken voor een scheidings- en vergistings- installatie voor huishoude lijk afval. Dat is nodig om dat nog niet zeker is of twee locaties die nu in beeld zijn, die aan de Voor- schoterweg in Leiden en die aan de Rhijnhofweg in Oegstgeest, echt geschikt zijn. Een milieu-effectrap portage moet dat deze zo mer uitwijzen. leiden janet van puk Dat zei milieuwethouder H. de la Mar gisteravond tijdens een bijeenkomst van het Leidse milieukunde-dispuut Gaia. De opmerking was vooral bedoeld voor de aanwezige omwonen den van het terrein aan de Voorschoterweg, die grote over last vrezen van de hypermoder ne installatie. „Als de milieu-ef fectrapportage zegt dat het niet kan, dan komt de installatie daar niet", beloofde De la Mar. Wethouder H. de la Mar. „Waarom moet Leiden het voortouw nemen voor zo'n in grijpend project", vroeg een be woonster van Zuid-West zich hardop af. „Omdat wij de mees te inwoners hebben in deze re gio en dus het meeste afval pro duceren", luidde het antwoord van De la Mar. Volgens hem neemt de be- FOTO LOEK ZUYDERDUIN reidheid van regio-gemeenten om te kijken of zij een geschikte plaats hebben voor een vergis- tingsfabriek wel toe. Probleem is echter dat de locatie aan het water moet liggen, omdat het restafval dat elders wordt ge stort per boot zal worden afge voerd. Dat is voor het milieu verreweg het meest ideale Nep-controleurs stelen lege tas leiden Twee mannen die zich voordeden als controleurs van het energiebedrijf hebben gisteren een tas ontvreemd uit een woning aan de Hoge Morsweg. Even na het middaguur belde het duo aan bij een woning van twee bejaarde dames. Ze vertel den dat de gasmeter moest worden gecontroleerd. Daarna wil den ze nog even de gaskachel boven bekijken. Een van de be woonsters kreeg argwaan en ging de mannen achterna. De vrouw zag dat ze op de slaapkamer de linnenkast aan het door zoeken waren. Na de ontdekking sloegen de nep-controleurs op de vlucht. De meegenomen tas was leeg. Meer deelnemers aan kerst-ins leiden Dit jaar kunnen rond de 200 ouderen een van de drie kerst-ins bezoeken. Vorig jaar was er nog plaats voor 150 men sen. De Stichting Ouderen Kerst-ins Leiden wil uitbreiden om dat alle kerst-ins de afgelopen .Kerst waren volgeboekt. Geld hoeft geen probleem te zijn. „Wanneer dezelfde sponsors de stichting blijven steunen, is er geld voor de uitbreiding. Maar we zijn wel op zoek naar meer sponsors", aldus woordvoerder S.J. Laman. leiden gert visser „Wij zijn een grote organisatie, er komen hier zo'n 10.000 men sen per jaar. Er zullen zeker hier en daar fouten worden ge maakt, want niemand is perfect. Maar van kwaliteitsverminde ring, zoals de burgerraadslieden beweren, is geen sprake. Uit on ze klachtenprocedure blijkt dat het aantal klachten het vorig jaar zelfs is gedaald". Saskia Noorman, directeur van de Sociale Dienst, is eerder verbaasd dan verontwaardigd Verbazing over conclusies raadslieden over de beschuldigingen van de burgerraadslieden dat er bij de Sociale Dienst van kwaliteits verlies sprake zou zijn. De raadslieden stelden dat vast op grond van klachten van mensen die bij hen aanklopten om hulp. Harde cijfers waren niet be schikbaar, het ging om indruk ken. De Sociale Dienst beschikt wel over harde cijfers. Vorig jaar werden 39 klachten over de so ciale dienst ingediend, vijf min der dan het jaar daarvoor. Die klachten werden in eerste in stantie afgehandeld door de di recteur. Eén klager was het daarna nog steeds ontevreden en stapte naar de klachtencom missie die hem gedeeltelijk ge lijk gaf. Toch legt Noorman de aantij- I gingen niet zo maar naast zich :r. ,Als er fouten gemaakt I worden, proberen we die snel i adequaat te verhelpen. Daar in wil ik graag horen waarop I de raadslieden hun beschuldi ging baseren. Uit de cijfers haal ik die niet." Dat er bij de Sociale Dienst sprake is van een fors perso neelsverloop, wordt door Noor man bevestigd. De conclusie van de raadslieden dat hierdoor het aantal onervaren mensen is toegenomen deelt zij niet. De Sociale Dienst is in korte tijd ge groeid van 180 naar 200 mede werkers. Daarbij hebben er door allerlei nieuwe taken interne verschuivingen plaatsgevonden en werkt een groot aantal men sen in deeltijd. Duur exemplaar A C Z°'n 25.000 gulden I denkt een Volen- dammer te krijgen voor het eerste exemplaar van het Leidsch Dagblad. Nie mand is geïnteresseerd Apothekenvete y| Apotheek Loeves- I tein in Leiderdorp probeert bij de Raad van State sluiting van de vesti ging van concurrent Haan- raadts af te dwingen transportmiddel, aldus De la Mar. „En zulke plekken zijn er niet veel. We hadden een stuk grond in Leiderdorp op het oog. Daar staat een fabriek die weg zou gaan, maar nu toch blijft. En er was een locatie in Hazers- woude, maar de vrachtwagens met vuil zouden dan over de Rijndijk moeten rijden en die weg is al te zwaar belast." Met de opmerking van om wonenden dat de toegangswe gen naar het terrein aan de Voorschoterweg ook erg druk zijn, was de wethouder het niet eens. Door de komst van een af valinstallatie zullen ongeveer honderd vuilnisauto's per dag meer over de Voorschoterweg rijden. „Er rijdt al veel verkeer en van die honderd vrachtwa gens extra verwachten wij geen aanzienlijke toename van het lawaai", aldus De la Mar. „Maar 's ochtends om half negen moet ik een half uur wachten voordat ik het Lam- menschansplein over ben", merkte een bewoner op. „Dat is alleen tijdens het spitsuurtje denk ik", reageerde de wethou der. Bij de modeshow v mannequins. Blinden en slechtzienden betasten kleding op modeshow leiden roy klopper In het gangpad staat een mann equin. Een oudere vrouw met donkere bril plukt wat aan haar jasje. „Dus er zitten bloemetjes op? En de knopen, glimmen die?" De vrouw krijgt uitvoerig uitleg. Ja, de knopen zijn koper kleurig en de bloemetjes zijn uitgevoerd in verschillende kleuren. Ze zitten alleen niet op de jas maar op de blouse. Buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan was gistermid dag het toneel van een mode show voor blinden en slecht zienden. Het principe is simpel. Er wordt uitvoerig uitgelegd wat de drie mannequins en één dressman aan hebben. Ze lopen door de zaal langs de blinden. Die kunnen naar believen aan de stof voelen en vragen stellen over stof en kleuren. Als de show om 14.00 uur be gint is de zaal redelijk gevuld. Niet in de laatste plaats met een groot aantal kledingrekken, die tezamen een lengte hebben van een meter of 25. Het organise rende bedrijf, Harry Kerkhofs Mode(t)huis uit Houten, rijdt dagelijks langs verzorgingscen tra en bejaardenhuizen. „Er is veel vraag naar, de mensen zien er over het alge meen erg naar uit", zegt be drijfsleider Bob Poelmann. Een show voor blinden komt wat minder vaak voor, maar toch is het niks nieuws voor Poelmann en zijn mannequins. Blinden - verenigingen uit het hele land nodigen het bedrijf graag uit. Een korte blik op de kleding maakt duidelijk dat het bedrijf mikt op ouderen. Een onafzien bare rij japonnetjes, pakjes, col berts. De vraag rijst of de term 'mode' wel juist is gekozen. De meeste creaties ademen een ui terst saaie, fantasieloze sfeer uit. Toch kosten de kledingstukken al gauw tussen de 100 en 300 gulden. Friemelen Maar de organiserende Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden (NVBS) is blij met de komst van de show. Een woordvoerder wijst op de pro blemen waarmee visueel ge handicapten worden gecon fronteerd in gewone winkels. „Daar staan ze toch heel vreemd te kijken als je uitge breid aan een jurkje van je vrouw gaat staan friemelen." Aan gepluk was gisteren dan ook gern gebrek. De aanmoedi gingen van de speaker („Hallo lieve mensen, ik ben Bob en we gaan er vandaag een feestje van maken") zijn evenwel meer aan de dames besteed dan aan de heren. De mannen in de zaal geven blijk van een zekere géne om de colberts van dressman Louis te betasten. Na afloop be staat de gelegenheid de kleding te kopen. De maten van 38 tot en met 54 zijn onmiddellijk le verbaar. Het loopt niet echt storm, maar toch zijn er tevre den gezichten. Voorzitter Van der Ven van de NVBS grijpt de massale op komst van de plaatselijke media aan om zijn bond wat meer be kendheid te geven. Dat is wel nodig, zegt hij. nu overheids subsidies steeds verder worden teruggedraaid. „We hebben meer leden nodig om de jaar lijks tekorten te kunnen opvan gen." De Leidse afdeling houdt bin nenkort een actieweek in de re gio om de NVBS te promoten. In Leiden is op 23 mei een bij eenkomst in de Breestraat. Goed-zienden kunnen daar lo pen met een geleide-hond ter wijl ze een donkere bril op de neus hebben. „Dan kan ieder een de dagelijkse problemen waarmee wij kampen eens aan den lijve ondervinden", aldus bestuurslid Steenkamp. I Viaducten q Bewoners uit Leiden I -7 en Leiderdorp wil len opschorting van de bouw van viaducten bij rijksweg A4 lbden» De Leidse Rotarydubs houden 13 juni een sponsorloop voor Unicef. Van de opbrengst hier van worden medicijnen tegen diarree gekocht voor Etiopische kinderen. De Rotaryclubs heb ben inmiddels alle scholen in de Leidse regio ulamndtoi Mil 'I'' loop mee te doen. De vorige keer brachten zij 80.000 gulden bijeen. Dianee, en vooral de uitdro ging die daarvan het gevolg is. kost In Etiopië jaarlijks duizen den kinderen het leven. Unicef ontwikkelde een simpel maar doeltreffend medicijn hiertegen: een speciale oplossing van sui ker en zout in schoon water. Eén zakje kost slechts een kwartje maar het land heeft on voldoende geld. De actie van de Rotaryclubs sluit aan bij de actie om bomen te verkopen voor het goede doel. In het kader hiervan wor den 13 juni bij de Woutertje Pieterse school - die de spon sorloop vorig jaar won - drie bo men geplant. LADEN LOMAN LEEFMANS Het Energiebedrijf (EWR) moet van de gemeente de gasleidin gen van tien woningen aan de Zeemanlaan verwijderen en binnenshuis opnieuw aanleg gen. De gemeente vindt dat het EWR de leidingen in strijd met de monumentenverordening langs de gevels heeft gelegd. Op kosten van het energiebedrijf moeten ze nu worden verwij derd. Volgens gemeentelijk bouw- inspecteur J. Kuivenhoven had den de leidingen niet langs de buitenmuur mogen worden aangelegd: „Een van de bewo ners kwam bij ons met de vraag of dat zomaar kon. Omdat de panden op de monumentenlijst staan, heeft het EWR achteraf alsnog een aanvraag moeten in dienen. Maar de monumenten commissie had er bezwaar te gen", aldus Kuivenhoven: „De leidingen moeten nu opnieuw en binnen de huizen worden aangelegd. Dan kost het maar Het is de tweede keer in korte tijd dat een 'foutie' tussen EWR en gemeente geld gaat kosten. Eerder werd het nieuwe thee huisje in het Van der Werfpark gebouwd op een gasleiding Een gevolg van gebrekkig overleg tussen de twee instanties. Met als resultaat dat het theehuis vorige week door een kraan werd opgepakt en enkele me ters werd verplaatst. De kosten hiervan konden op de verzeke ring worden verhaald. Woordvoerder Van der Erf van het EWR wil nog niet in gaan op de kwestie rond de hui zen aan de Zeemanlaan. omdat hei bedrijf nop nlel op de hoi r. te is van het Desluit van de ge meente. Evenmin wil hij zeggen hoe groot de schade is voor het EWR. Vermoedelijk loopt deze in de duizenden guldens. DVZ Verzekeringen introduceert de vriendelijkste manier van verzekeren: de flexibele com binatiepakketten. Of u nu een autoverzekering afsluit, een levensverzekering, een ziektekos tenverzekering, of kiest voor een andere combinatie: u betaalt altijd de laagste premie voor de ruimste dekking. leiden. janet v Hoofdkantoor: Rijnstraat 46-48 2223 ED Katwijk Tel.: 01718-29881 Bijkantoor: Proosdijweg 16 6714 AL Ede Tel08380-32714 Bovendien kunt u de premie voor alle verzekeringen die u afsluit, door middel van een vast maandbedrag voldoen. Onaangename verrassin gen zijn dus uitgesloten. Sluit u ook een ziektekostenverzekering af, dan kunt u bovendien rekenen op een zeer aantrekkelijke korting op de toch al scherpe ziektekostenpremie. Meer over deze nieuwe manier van verzekeren leest u in het informatiepakket, dat u gratis kunt aanvragen bij DVZ Verzekeringen. Eén telefoontje naar DVZ is voldoende.. Het informatiepakket wordt u per om gaande toegezonden.Het telefoonnummer van DVZ Verzekeringen is: 01718-29881. Doen! vervolg van pagina 1 Het rapport van onderzoeksbureau Berenschot lijkt een definitieve nekslag voor de bouw van de vuilverbranding bij Ypenburg. Hoewel een aantal gemeentebestuurders de hoop had dat juist de noodzaak zou worden aangetoond, is de kans groot dat het bestuur van de Sava vanmiddag be sluit af te zien van de bouw van de 1,5 miljard gulden kostende installatie. Berenschot werd begin dit jaar ingeschakeld, toen uit cijfers van het landelijke Afval Overlegor gaan (AOO) bleek dat er rond de eeuwwisseling in Nederland te veel verbrandingsovens zijn. De ver wachting is namelijk dat hoeveelheid afval ver mindert, onder meer door maatregelen van de overheid. Het rapport van het adviesbureau onderstreept de conclusies van het AOO. Rond de eeuwwisse ling zullen de 35 betrokken gemeenten gezamen lijk ongeveer 250.000 ton afval per jaar produce ren. De Gavi kan jaarlijks 60Q.000 tot 800.000 ton per jaar verwerken. Uit het rapport blijkt boven dien dat er goede alternatieven zijn. Zo kan het afval op termijn ook worden verwerkt in Rotter dam of Dordrecht tegen dezelfde prijs. De bouw van de installatie - waartegen meer dan tienduizend bezwaren Zijn ingediend - is al enige tijd onzeker. De eerste twijfels over het pro ject ontstonden vorig jaar zomer, toen bleek dat de kosten veel hoger zouden kunnen uitvallen dan was verwacht. Bovendien bleken de procedu res niet zo vlotjes te lopen en elke maand vertra ging leverde een strop op van 5 miljoen gulden. De twijfels namen verder toe nadat onderzoeks bureau Berenschot in november constateerde dat de organisatie van de Sava niet goed was gere- geld. Door de cijfers over het verminderde aanbod van huisvuil, sloeg de twijfel bij veel gemeentebe sturen toe. Zo zette Leidschendam alle procedu res voor de voorbereiding van de houw van de omstreden installatie op haar grondgebied stop.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13