Alettahof feestelijk open Wie kan de hoofdrol heter spelen dan ik?' Menken/Van Grieken staakt niet Regio Leiden Randgemeenten Den Haag samen in GGD Prominenten bezoeken Floriade MAANDAG 13 APRIL 1992 .8 S (CHEF) miep de graaff liesbeth buitlnk noverbeeke* 071-161419 Terwijl de Harmonie Voorschoten de opening van de Alettahof muzikaal omlijst, wordt het naambordje van het nieuwe buurthuis onthuld. foto loek zuyderduin Nieuw buurtcentrum in Voorschotense wijk Noord-Hofland Met de nieuwe naam toonde de Voorschotense wethou der van welzijn, M.J. Breunesse, zich zaterdagmorgen zeer ingenomen. Tot dan toe was in ambtelijke stukken steeds gesproken van 'de multifunctionele accommoda tie in de wijk Noord-Hofland', of nog ambtelijker zelfs als 'mfa'. Met zichtbare trots onthulde zij tijdens de officiële opening een bordje, waarop in kloeke letters 'Alettahof te lezen stond. voorschoten wilfred simons Deze naam was door B en W uit vele inzendingen gekozen om dat het buurthuis aan het Alctta Jacobsplantsoen staat en hij werd door Breunesse als nuch ter en praktisch gekarakteri seerd. Voorschotense Lia God- dijn, die de naam had bedacht, mocht van de wethouder eén immense doos gebak in ont vangst nemen. De onthulling van het nieuwe naambordje was het hoogte punt van de open dag. waarmee het nieuwe buurthuis in Noord- Hofland aan de bewoners van de wijk werd gepresenteerd. Hoewel de gemeente Voorscho ten nu al vijfentwintig jaar aan de wijk bouwt, was zo'n voor ziening er nog altijd niet. Buurt verenigingen moesten zich op andere lokaties behelpen en vooral het kinderdagverblijf Bi- belebon had te kampen met een chronisch ruimtegebrek. In het nieuwe buurthuis, dat 1100 vierkante meter groot is en de gemeente Voorschoten 3,1 miljoen gulden heeft gekost, hebben de Buurtvereniging Noord-Hofland, Peuterspeelzaal De Hooiberg, Peuterspeelzaal De Peuterhof en Stichting Kin derdagverblijf Bibelebon onder dak gevonden. Het gebouw is opgesplitst in twee gedeelten. Het ene deel is bedoeld om de activiteiten van de buurtvereni ging te herbergen en omvat be halve een grote zaal onder meer een jeugdhonk en een doka. Ook het Musical- en Operette gezelschap Otis repeteert |n dit deel van het gebouw. Het ande re deel is in gebruik genomen door het Kinderdagverblijf Bibe lebon en door de peuterspeel zalen De Hooiberg en De Peu terhof. De Alettahof is bepaald geen opvallend gebouw. Het is laag en oogt van buiten sober en zeer compact. Toch herbergt het een zee van ruimte, zoals de bezoekers zaterdag met eigen ogen konden constateren. De grote zaal heeft een grote glazen wand, waardoor het er licht en ruim is. De opzet van het ge bouw is efficiënt, zodat de ruimten optimaal benut kun nen worden. Dat was zaterdag al duidelijk te merken; veel mensen hadden de moeite ge nomen om het nieuwe buurt huis te bekijken, maar men liep elkaar niet in de weg en er wa ren nergens opstoppingen. Het Kinderdagverblijf Bibele bon heeft in het nieuwe gebouw vier lokalen, een klein keuken tje, een kantoortje en een kamer voor opvang na schooltijd tot zijn beschikking gekregen. Ook is er een centrale hal en zijn er Inbraken in Voorschoten voorschoten Drie woningen in Voorschoten werden het afge lopen weekeinde door inbrekers bezocht. Bij een huis aan het Wedde werd tussen afgelopen donderdag en zaterdag het slot van een deur aan de achterzijde geforceerd. Hier werden geld, sieraden, een stereotoren en een computer buitgemaakt. Een woning aan de Bachlaan was afgelopen vrijdag aan de beurt. Via een schuifraam aan de achterzijde kwamen de daders binnen. I lier verdwenen geld en sieraden. Vanmorgen vroeg kwamen de bewoners van een woning aan de Hettemadreef er achter dat zij waren bestolen. Hier wisten de inbrekers een raam te openen na het boren van een gaatje in het houtwerk. Er wordt een geldbe drag vermist. Deelnemers zomermarkten gezocht warmond De vereniging 'Het oude Raadhuis' in Warmond or ganiseert ook komende zomer weer een aantal creatieve zomer markten. Van 30 mei tot eind augustus kunnen de deelnemers elke zaterdag hun werkstukken tonen aan het publiek. De mark ten worden gehouden op het plein bij de pomp in Warmond. Gegadigden kunnen zich op morgenavond van 19.00 tot 21.00 uur opgeven bij Clara Sikking, tel: 01711-11109. Sponsorloop brengt 6400 gulden op oegstgeest Leerlingen en leerkrachten van de rooms-katholie- ke basisschool Willibrord in Oegstgeest hebben met een spon sorloop een bedrag van 6400 gulden bijeen gebracht. Het geld is bestemd voor twee kinderen die de school via het Foster Parents Plan heeft geadopteerd, te weten Usifu uit Sierra Leone en Jole- ne uit Haiti. Diefstal uit woningen leiderdorp In een woning aan het Brittenburg in Leiderdorp is afgelopen vrijdagnacht ingebroken. Via een openstaand raampje aan de achterzijde van het huis drongen de daders het huis bin nen. Geld. cheques en een televisie werden meegenomen. Uit een woning aan de Spiegeldreef worden twee briefjes van 25 gulden vermist. Waarschijnlijk zijn de daders hier het huis bin nengedrongen door via een bovenlicht je een raam te openen. Er zijn echter geen braaksporen gevonden. Informatie over rampenbestrijding leiderdorp» Leiderdorp wil 12.000 gulden beschikbaar stellen voor de algemene voorlichting over rampenbestrijding. Een nieuwe 'rampenwet' verplicht de gemeente om de bevolking 'op passende wijze te informeren over veiligheidsmaatregelen die rampen moeten voorkomen en bestrijden, en over de bij een ramp te volgen gedragslijn'. Het ministerie van binnenlandse za ken negint in november met een landelijke voorlichtingscam pagne over rampen. Het is de bedoeling dat leiderdorp tegelij kertijd begint met haar eigen lokale voorlichtingscampag- wassenaar» Een bejaard echt paar in een invalidenwagentje nam zaterdagnacht de kortste weg van Amsterdam naar hun huis in Rotterdam. De politie van Wassenaar trof het echtpaar vergezeld van een hond om 1.30 uur aan op de Rijksweg A44, ter hoogte van de Ameri- Oegstgeester scholier maakt tweede film Werknemers reageren verschillend op de ontwikkelingen wassenaar eric ian wfterings De aangekondigde staking bij melkfabriek Menken/Van Grieken in Wassenaar is van morgen niet doorgegaan. Tijdens een bij eenkomst gistermiddag besloten FNV-leden de staking voorlopig op te schorten. Aan vankelijk zou om half drie vannacht het werk worden stilgelegd. Niet alle FNV-leden waren op de hoogte van deze bijeenkomst. „Ik ben gisteravond laat gebeld dat er vandaag toch gewerkt zou worden", zegt een werknemer vanmorgen vroeg op het bedrijfsterrein. Ook zijn colle ga hoorde pas op het laatste moment dat nij vanmorgen zijn blauwe kiel toch moest aantrekken. Om acht uur vanmorgen reden tankwa gens met melk af en aan over het Menken- laantje. de toegangsweg naar het complex. Uit de fabriek werden karretjes met melk, vla en andere zuivelprodukten geduwd. Uit een filter bovenop een ketel klonk een fluit toon, alsof de melk overkookte. Werknemers van de fabriek reageerden verschillend op de ontwikkelingen. De twee FNV-leden weten niet waarom de actie is afgeblazen, maar ze verwachten 'ieder mo ment' bezoek van een vakbondsvertegen woordiger, waarna de boel alsnog plat zal gaan. De twee weten zeker dat het overgrote deel van de werknerhers bij de FNV is aan gesloten. Anderen houden het erop dat hooguit de helft is georganiseerd. Volgens een woordvoerder van het landelijke FNV- actiecentrum zijn bij Menken 100 van de 365 werknemers lid van de FNV. „Maar bij dat laatste cijfer zitten ook directie en staf afdelingen". Voorlopig heeft de bond geen plannen om binnenkort alsnog in actie te komen in Wassenaar, weet de woordvoer der. „Voorlopig hebben we onze handen vol aan de 33 bedrijven waar wel wordt ge staakt." Een man bij de poort wil weten 'wat die rare snuiter van de krant hier moet', waarna hij luidkeels de loftrompet over zijn werkge ver steekt. „Er valt hier helegaar niks te sta ken, want het is hier een prrrrima bedrijf," klinkt het onmiskenbaar Leids. „Niet zei ken, gewoon werrrken". wassenaar wilfred simons De gemeenten Wassenaar, Leidschendam, Voorburg en Zoetermeer beginnen op 1 juli van dit jaar met een gemeen schappelijke gezondheidsdienst (GGD). Deze GGD gaat een vol ledig pakket van diensten leve ren, maar B en W van Wasse naar zijn nog niet van plan om direct aan alle onderdelen deel te nemen. De vorming van de gemeen schappelijke GGD is een direct gevolg van de Wet Collectieve Preventie Volksgezondheid (WCPV). In het kader van deze wet zijn alle gemeenten in Ne derland verplicht om de taken die de GGD's verrichten aan hun burgers aan te bieden. In 1989 geleden was al gebleken dat Wassenaar alleen de kosten van een GGD niet kon dragen, zodat met Leidschendam, Voor burg en Zoetermeer samenwer king werd gezocht. De gemeente neemt de pre ventieve jeugdtandzorg en de gedragswetenschappelijke dien sten nog niet van de GGD af en ook de geneeskundige activitei ten die voor de rechtbank wor den verricht blijven buiten de werking van de dienst. Verder blijft een Wassenaarse huisarts de indicatiecommissie advise ren die bepaalt wie er in aan merking komt om in een ver zorgingstehuis te worden opge- Burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn van plan om in 1992 een bedrag van 537.816 gulden aan deze 'GGD- nieuwe stijl' bij te dragen. ruime sanitaire voorzieningen aanwezig. De drie ruimten waar kinderen van nul tot en met drie jaar worden opgevangen, hebben aparte slaapkamertjes. Zowel de opzet als de inrichting zien er geslaagd uit; alle ruim ten zijn gezellig en uitnodigend ingericht en zowel de stafleden als de vele aanwezige moeders en kinderen toonden zich des gevraagd zeer tevreden met de nieuwe accommodatie. Op het ogenblik worden in Bibelebon dagelijks 65 kinderen opgevangen, die niet alleen uit Voorschoten komen, maar ook uit bijvoorbeeld Leiden Zuid- West. Voor nieuwe aanmeldin gen bestaat een wachtlijst van anderhalf jaar. Dit lijkt lang, maar volgens een aanwezige moeder valt het in de praktijk best mee: „Het is het beste om je alvast op te geven zodra je weet dat je zwanger bent, dus na zes of zeven weken. Als je dan eenmaal bevallen bent, zijn er al bijna acht maanden ver streken en daarna volgt nog een periode van zwangerschapsver lof. Tegen die tijd ben je echt wel aan gebeurt" Invalidewagen op snelweg kaanse School. Als verklaring voor de aanwezigheid van het voertuig, dat niet harder kan rij den dan 25 kilometer per uur, op de snelweg gaf het echtpaar op dat het totaal verdwaald was. De politie heeft het echtpaar naar de afslag Rozenweg geleid en vandaar verder in de richting van Den Haag. ms^mmmSaSBSSmm kuststreek Met een bezoek van vele prominenten aan de Floriade is zaterdagmiddag de buslijn tussen de Duinstreek en de siertuin in gebruik genomen. De genodigden, onder wie burgemeester J. van der Sluijs van Noordwijk, lieten zich per luxe touringcar naar Zoetermeer vervoeren waar zij een rondleiding kregen. De busdienst zal tot de sluiting in oktober de Floriade verbinden met de toeristische plaatsen in deze regio. Dagelijks wordt drie maal een pendeldienst onderhouden. In de ochtenduren vertrekt de bus vanuit Noordwijk en rijdt via Katwijk en Duinrell in Wassenaar naar Zoetermeer. In de middaguren is de terugreis. Combi-kaarten (voor bus en de toegang tot de Floriade) zijn onder meer verkrijg baar bij de WV kantoren van Noordwijk en Katwijk, de receptie van Duinrell en horecabedrijven die zijn aangesloten bij de Noordwijkse Konin gin Wilhelminaboulevard Belangen Vereniging. foto dick hocewoninc oegstgeest karen tangel „Ik hoef niet rijk of beroemd te worden, maar ik moet later wel m'n boterham kunnen verdie nen. Als ie dat met je hobby kan doen, dan is dat toch heel mooi." De 21-jarige Floris van Straalen uit Oegstgeest is on langs begonnen met de opna men van zijn tweede film. Als alles goed gaat, is hij in septem ber klaar. Zijn vorige rolprent 'Drugs Fight' kwam in 1990 uit en is sinds kort verkrijgbaar in verschillende videotheken in Oegstgeest en omgeving. Van Straalen is al van jongsaf aan creatief bezig geweest met toneelstukken en het spelen in bandjes. Sinds een paar jaar heeft hij de smaak van het fil men te pakken. Na de Havo wil hij naar de Filmacademie in Amsterdam. Wat trekt hem aan in het maken van films? „Het creëren van iets nieuws, dat vind ik het mooist. Daar wil ik al m'n energie in stoppen, en in school natuurlijk. Verder doe ik niks. Ik ga bijna nooit uit, want dat kost geld. Dat geld gebruik ik liever voor het maken van een film." Van Straalen doet bijna alles zelf: hij schrijft het verhaal, doet de regie, filmt de scènes en is bovendien nog hoofdrolspeler ook. Hoe gaat dat in zijn werk? Floris van Straalen: „Het creëren van Iets nieuws, dat vind ik het mooist" foto holvast „Voor je begint met filmen, den gekost. Je kunt best een maar alles in het verhaal moet gaan er maanden van voorbe- leuke scène bedenken, maar het wel blijven kloppen. Schrijven reiding aan vooraf. Het beden- moet ook uitvoerbaar en ver- en herschrijven dus." Tijdens ken van het verhaal alleen al filmbaar zijn. Soms moet je het filmen heeft hij assistentie heeft me zo'n vijf zes maan- daarom stukken schrappen, van een eerste en een tweede cameraman. De scènes waarin hij zelf speelt, worden na zeer precieze aanwijzingen van Van Straalen, door hen gefilmd. De zolder van de ouderlijk woning in Oegstgeest heeft Van Straalen omgebouwd tot 'stu dio'. Hier heeft hij zijn camera staan, de video's en de mengpa nelen. Samen met een aantal medespelers wordt hier de film in elkaar gezet. In het ruwe ma teriaal wordt geknipt en geplakt tot alle scènes logisch in elkaar overlopen. Dan komt het geluid erbij en tenslotte de aftiteling. Hobby Meewerken aan de film bete kent voor de spelers een vorm van liefdadigheid. Niemand krijgt betaald, want de appara tuur kost al genoeg geld. „De meesten die meedoen, zijn vrienden van me. Het is onze hobby. En als ik buitenstanders vraag om mee te doen, vertel ik gelijk waar ze aan toe zijn. Bijna iedereen vindt het maar al te leuk. Ze vinden het helemaal niet erg dat ze er niets voor krij gen." Had hij in zijn vorige film nog een boodschap gestopt de jeugd waarschuwen voor drugs zijn nieuwe film is meer een actieverhaal met mooie beel den. „Tijdens het maken van m'n eerste film kwam ik er pas echt achter hoeveel er bij komt kijken om een goede film te maken. De film waar ik nu mee bezig ben wordt technisch ge zien veel beter omdat ik nu meer ervaring heb." Dat de Oegstgeestenaar zowel schrijver van het script als hoofdrolspeler is, is goed te merken ais hij het verhaal van de film vertelt. „In de film ben ik een voormalige premiejager die, na een vierjarig verblijf in Azië, terugkomt in Nederland. Ik moet van mijn oude werkge ver een moord oplossen. Door de daders daarvan op te pakken voorkom ik tevens dat er een nieuwe moord wordt gepleegd. Dat wordt me door een aantal mensen echter niet in dank af genomen. Ik word achtervolgd door misdadigers die me koud willen maken en ondertussen word ik nog verliefd op een fo tomodel." Het lijkt alsof hij met al die technische zaken geen tijd meer zou hebben om ook nog zelf te spelen. Waarom vertolkt Van Straalen, net als in zijn vorige film, wederom de hoofdrol? „Ik schrijf het verhaal en ik doe de regie. Als geen ander weet ik hoe die rol moet worden ge speeld. Wie kan dat dan. beter doen dan ik?"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8