Leiden Regio Problemen met opvang jongeren Fans staan voor niets in de rij Uitzicht' 'De storm is een beetje voorbij' Oplossing van moord Bosrode lijkt nabij Bureau Opvang helpt buitenlanders op weg Politieman mishandeld door een 'vrolijk stel' KAMER MET MAANDAG 13 APRIL 1992 7 De Burcht 8 Vandalen teisteren de Leidse Burcht Regel matig worden brokken van de kantelen gesloopt en naar beneden gegooid REDACTIE: JANET V ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) Toelating buitenlandse echtparen leiden De gemeente wil het buitenlandse getrouwde jongeren gemakkelijker maken om in het kader van de gezinshereniging bij hun ouders in de woning te trekken. Tot nu toe verbood de gemeente de huisvesting van twee gezinnen in een woning wan neer in het huis niet meer keukens en badkamers aanwezig wa ren. In de praktijk weerhoudt dat echtparen ervan naar Neder land te komen. Bovendien wordt de regel voor Nederlanders minder streng toegepast. Dat heeft er toe geleid dat gescheiden voorzieningen niet langer verplicht worden gesteld en alleen nog wordt gekeken of de woning groot genoeg is voor twee gezinnen. Voorverkoop Bevrijdingsbal leiden De voorverkoop van kaarten voor het jaarlijkse bevrij dingsbal in de Stadsgehoorzaal op 5 mei begint volgende week dinsdag 21 april. De kaarten kosten 12,50 en zijn verkrijgbaar bij de VW, Sigarenmagazijn Filemon aan het Bevrijdingsplein en Henny Rits Modezaken aan de Jan Vossensteeg. De kaarten kun nen via (071) 765317 ook besteld worden. Op bevrijdingsdag zijn de toegangskaarten'voor 15 gulden bij de Stadsgehoorzaal ver krijgbaar. Open huis bibliotheek Merenwijk leiden In de bibliotheek aan de Rosmolen 4 in de Mérenwijk. wordt volgende week donderdag 23 april een open huis gehou den. Dit ter gelegenheid van de start van de zogeheten kijk- en luisterhoek. Turkse muziek omlijst de open dag. In de kijk- en luisterhoek kunnen kinderen prentenboeken lezen en met een koptelefoon het verhaal in eigen taal beluisteren. De verhalen kunnen worden beluisterd in het Marokkaans, Berber, Turks en Nederlands. Eerder werd een kijk- en luisterhoek geopend in 't Spoortje. Veertig winkelwagentjes weg leiden Bij de vestiging van Albert Heijn aan de Hooigracht zijn in de nacht van donderdag op vrijdag veertig winkelwagentjes ontvreemd. Het is onduidelijk waar de wagentjes beleven zijn. Volgens AH-woordvoerder Meijer is het een raadsel waar de wa gentjes gebleven zijn. „We zijn op onderzoek geweest bij een aantal studentenflats, maar hebben niets gevonden. De komen de dagen zal onze controledienst verder zoeken", aldus Meijer. De diefstal kost het bedrijf zeker 10.000 gulden. Kaartverkoop Michael Jackson bij WV valt tegen leiden loman leefmans De Leidse politie meent dat de oplossing van de 'Bosrode- moord' nabij is. Met de aan houding van een 29-jarige Lei- denaar vorige week lijkt er schot in de zaak te komen. Politiewoordvoerder D. Graveland zei vanochtend dat de verdachte uitlatingen heeft gedaan die er op wijzen 'dat we de goede te pakken hebben'. De verdachte zou de belastende opmerkingen hebben toen hij werd voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. De Leidse politie zet het ver hoor voort. De Leidenaar wordt verdacht van de moord op de 35-jarige Willem Comelisse, die in okto ber in de Merenwijk door mes steken om het leven werd ge bracht. De politie heeft de afge lopen maanden al verschillende verdachten aangehouden maar geen van de aangehouden per sonen bleek iets met de zaak te maken te hebben. Hadden ze het maar van tevoren geweten. De fanatieke Michael-Jacksonfans die vrij dagavond al om negen uur, een half etmaal voor de opening, met hun slaapzakken voor het VW-kantoor aan de Stationsweg lagen. Want de volgende ochtend bleek dat lang niet alle kaarten werden verkocht. Jolanda, Willy, Hans en Yvonne. Net tie ner af en de eersten die vrijdag voor het in vallen van de duisternis een plaatsje achter de dranghekken op de stoep voor de VW kozen. Willy is de echte fan, de anderen zijn meegegaan voor de gezelligheid. Een nachtje kou lijden in Leiden is voor Willy nog niks in vergelijking met wat ze verder nog van plan is: Jackson treedt eerst in München op, dan drie keer in Londen en vijf keer in Duitsland en Zweden, Noorwe gen en België. Hongarije is helaas al uitver kocht", aldus Willy die haar held over heel Europa na te reizen. „Elke show is toch weer anders. We gaan met een hele groep van de fanclub interrailen. Bij deze 'tour' wordt dat dus ongeveer 20 keer." Om 2.00 uur 's nachts is de groep gegroeid tot 25 personen. Een auto met vier jongens rijdt met open ramen en forse snelheid langs. Een van de aangeschoten inzitten den, schreeuwt naar het groepje wachten den: „Michael Jackson? Whaaaahaha." Ook de 'sterke arm' laat zich niet onbetuigd. Uit de luidspreker van een passerende politie wagen klinkt de valse stem van een agent die zijn uiterste best doet Jackson te imite ren. „You know I'm bad, I'm bad", schalt rond. Op plaats zeven ligt de jongste ovemach- ter, Pepijn Kemper. Hij is ook de enige die echt slaapt. Zijn vader houdt, gezeten op een tuinstoel en met een deken de wacht. En pa is door zijn leeftijd het middelpunt van de belangstelling. Een 'prima pa' die met anderen de koffie mag delen al hoeft hij er geen rum in. De rij is de volgende ochtend om klokslag negen uur nog geen vijftig meter lang. Veel A RUfTER Het Bureau Opvang Nieuwko mers gaat in de toekomst wel licht ook andere nationaliteiten dan Turken en Marokkanen be geleiden. Daarover valt echter pas een een beslissing als het bureau een jaar bestaat en goed is ingewerkt. Het bureau, on dergebracht bij de Sociale Dienst aan de Langebrug, werd vorige week geopend. Voorlopig richt het bureau zich alleen op Turken en Marokkanen. „Door mond-tot- mond-reclame horen mensen van andere afkomst van het bu reau en denken van: misschien is dat ook wat voor mij", aldus W. Schuitemaker van het bu reau. Zijn organisatie, ook ge vestigd in Den Haag en Tilburg, biedt een introductieprogram ma voor alle mensen die vanaf augustus vorig jaar in Neder land zijn gekomen. „De mensen komen hier in het kader van de gezinshereniging of om een ge zin te vormen. Veel Turken of Aardbeving 8 De telefoon bij de njks- politie heeft vanoch tend roodgloeiend ge staan, velen werden opge schrikt door de aardbeving Buurtcentrum 9 De Voorschotense nieuwbouwwijk Noord-Hofland beschikt eindelijk over een eigen buurtcentrum, de 'Alet- tahof' Het Jongeren Advies Centrum (JAC) zit met de handen in het haar nu de Stichting Krisisopvang Jongeren regio Lei den is gesloten tot 1 juli. De stichting besloot daartoe omdat ze een fusie goed wil voorbereiden. Het JAC ver wacht echter dat er daardoor op korte termijn onvol doende opvangmogelijkheden voor jongeren zijn. De Stichting Krisisopvang helpt jaarlijks zo'n honderd weg gelopen jongeren aan onderdak voor een periode van zes weken tot drie maanden. korter en rustiger dan onlangs bij de voor verkoop van 'New Kids on the Block'. Lang niet alle 800 kaartjes die de Leidse VW heeft verkocht. Het gaat er dan ook rustig aan toe. „Al om tien uur werden de laatstcn geholpen", aldus VW-woordvoeder Eijl- ders. Hoewel het nachtelijke wachten in alle rust verliep, heeft de vereniging van huurders van de flat boven de VW een brief aan de gemeente gestuurd met de eis dat het afge lopen moet zijn met de kaartverkoop van popconcerten onder hun ramen. Zeker als dat betekent dat de fans 's nachts op de stoep wachten en ze er een gezellige maar soms ook luidruchtige boel van maken. „Dit keer was het inderdaad heel rustig. Misschien omdat het om publiek van Mi chael Jackson ging. De vorige keer was het een rap-groep en was er wel lawaai. We ho pen dat het idee van de politie om de Groenoordhal als alternatief te gebruiken, doorgaat", aldus M. van Overhage, woord voerster van de bewoners. Loek van Dam van het JAC juicht de fusie toe. maar vreest de gevolgen van de tijdelijke sluiting. „Tot nu toe staan weg gelopen jongeren niet op straat. Bij het Centrum Onderdak zijn zeven plaatsen beschikbaar. In opvanggezinnen kunnen nog eens vijf jongeren terecht. Bo vendien kan het JAC een beroep doen op enkele andere instellin gen in de regio. Maar als die vol zijn, wordt het heel moeilijk. Eén keer hebben we ierpand zelfs in Amersfoort moeten plaatsen. Dat is natuurlijk geen gelukkige oplossing." De fusie tussen vrijwilligers organisaties die zich met op vang van jongeren bezighouden is een wens van onder meer de provincie. Die wil op grotere schaal werken en met inzet van betaalde krachten. Harry Jan sen, coördinator van het JAC dat niet bij die fusie is betrok ken: „Dat is een prima zaak. De opvang wordt stabieler. In het verleden ging de stichting 's zo mers enkele weken dicht van wege vakantie van vrijwilligers. Straks zal dat niet meer voorko- De stichting Krisisopvang zoekt onderdak bij de Leidse stichting De Mare, omdat zij bang is kopje onder te gaan in het rusiegeweld. Het besef leeft bij de stichting te klein te wor den met de huidige schaalver grotingen, aldus directeur J. Aarts van de Mare. Stichting De Mare is een stuk groter dati de Krisisopvang. Zij werkt met 75 betaalde medwerkers, terwijl de Stichting Krisisopvang nog geen 30 vrijwilligers in dienst had. Rond kwart over zeven kwam bij de politie een melding bin nen van insluiping. Agenten ontdekten dat het tweetal het huis binnen was gekomen via een raam. De vrouw doorzocht de woning, terwijl de man op zijn gemak in een stoel een biertje zat te drinken. De vrouw bleek al een gedich tenbundel, een zonnebril, een bloempot en oorbellen in haar zak te hebben gestoken. Vol gens politiewoordvoerder D. Graveland zijn beide goede be kenden van de politie: „Het is een vrolijk stel." De arm van een Leidse agent schoot zaterdagavond uit de kom bij een vechtpartij met een Leidse vrouw van 49 jaar. De agent werd in de politiewagen getrapt door de vrouw. Zij was met een 50-jarige man opge pakt en op weg naar het politie bureau. De agent slaagde er in de wagen aan de kant te zetten. Zijn collega nam het stuur over en hijzelf werd door andere agenten voor behandeling over gebracht naar het AZL Het stel was aangehouden in een woning aan het Rapenburg. Marokkanen die hier al wonen, trouwen met iemand van hun eigen nationaliteit." Het bureau wil buitenlanders een stevige basis voor hun be staan in Nederland meegeven zodat zij later minder aandacht nodig hebben. „Ze moeten ver der kunnen vanuit een stevige ondergrond. Wanneer ze hier en daar in een fabriek werken en tenslotte werkloos worden, is het te laat." Het programma, dat 75 men sen jaarlijks kunnen volgen, be staat uit een cursus Nederlands en een cursus oriëntatie op de samenleving. Daarnaast bege leiden de twee consulentes van het bureau de mensen persoon lijk en bemiddelen bij een baan of een opleiding. Vrouwen zijn het moeiljkst te bereiken. „Zij leven toch geïso leerd. Via mannelijke familiele den benaderen we ze, anders komen ze vaak niet. Om de af stand te verkleinen werken hier vrouwelijke consulenten van buitenlandse komaf." Alarmnummers roodgloeiend LEIDEN JAN WESTERLAKEN Het eigen alarmnummer en de 06-11 -lijn hebben vanmorgen een ruim uur lang roodgloeiend gestaan in de meldkamer van de rijks politie in het district Den Haag. De politie schat, dal zij zeker r»0 verontruste bellers aan de lijn had die de aardschok waarnamen. De meeste meldingen kwamen uit Oegsgeest. Lisse, Nieuwkoop en Leiderdorp. Niemand deed aangifte van schade. De politie in Alphen zegt dat er betrekkelijk veel telefoontjes zijn binnen gekomen met vragen over de schokken die waren gevoeld. De meldkamers in Katwijk en Noordwijk registreerden drie tot vier telefoongesprekken over de aardbeving. Bij de Leidse politie kwa men even voor half vier verschillende telefoontjes binnen van l.ei denaars die 'lagen te trillen in bed'. Duivensport De Vriendenclub: Vpmoogt 2 Bodi|n, 3 V LPC:1e 7 en 9 VI I, 5DeWrl.8enlOG.fV n de Hoogt. 2 en 3 Lcietxe 4, 5 De Jonge, 6 Groenend.|fc. bi.Sen 10 Van de Nw ■n 9 Van de Btoro, 4 Houwei ng R ■n 8 Larvj*%hergen Vnendenclub (Roov De Schouwbrug is veranderd in een stukje niemandsland. Aan weerszijden is het ter rein gebarricadeerd. Een verlaten tafereeltje dat doet denken aan scènes uit 'Een brug te ver'. De bewoners van het voormalige brug wachtershuisje aan de Haagse Schouwweg horen en zien weinig meer nu de gemeente heeft besloten de door metaalmoeheid ge troffen brug te sluiten en te repareren. Bas Izendoom mist de verkeersdrukte. Alle au to's, voetgangers en fietsers gaan voorlopig over de Stevensbrug. „Van mij mag het verkeer terugkomen. Nu is het zo stil, je ziet niets meer gebeuren. Ik woon hier 25 jaar en last van de auto's had ik nooit. Nu ze hier niet meer rijden mis je ze. Het is hier nooit rustig geweest. Je benf aan drukte gewend." „Toen de Stevenshof er nog niet was, was het hier ook al druk. Drukker zelfs. De Rijn dijk was open voor al het verkeer richting Voorschoten en verder. Ik geloof niet dat het hier ooit rustiger wordt. Als de Schouw brug is vervangen en ook De Vink weer open is, blijven toch de meeste automobi listen hier langs rijden. De mensen zijn nou eenmaal gewend om zo naar de A44 te rij den: ze zullen niet zo snel een andere kant opg „Dat de Schouwbrug er slecht aan toe was, heb ik niet gezien. Zoiets is specialis tenwerk. Er stonden hier wel eens van die gele onderhoudswagentjes, maar hoe vaak er werd gecontroleerd weet ik niet. Overdag ben ik zelden thuis." „Ik heb helemaal niets met de Schouw brug te maken, ook al woon ik in het 'brug wachtershuisje'. De brugwachter is vertrok ken toen het rijk de brug aan de gemeente Leiden overdroeg. Maar met de brug ver derop, over de A44, heb ik wel te maken. Als steun pun tbeheerder van Rijkswaterstaat bedien ik die. Maar dat stelt niet zo veel voor. Die brug gaat zelden open, een a twee keer per maand. Je moet je daarvoor 24 uur van tevoren aanmelden; dat vinden de meeste booteigenaars niet prettig." n Pljlcman Milieuvriendelijk warenhuis De Hoorn bestaat vijf jaar Reacties en suggesties, tel. 071-161413 „De hogere prijs van milieu vriendelijke artikelen blijft een drempel voor de mensen", merkt Bolk Wahlsterom op. Hij is een van de oprichters van De Hoorn, een warenhuis voor milieuvriendelijke produkten. die dit voorjaar zijn eerste lus trum viert. Klanten maken in de week van 20 tot en met de 25 april kans op alternatieve ca deaus als een wierookbranden een tandenborstel van echt haar of een milieuvriendelijk schoonmaakmiddel. De Hoorn, winkel en tevens verzendhuis (postorderbedrijf), verkoopt aan de Morsstraat 41 non-food produkten en geeft daarnaast advies en achter grondinformatie aan de klan ten. De winkel heeft onder meer schoonmaakmiddelen, verf, kringlooppapier, make-up, ca deauartikelen, vogelkasten en huishoudelijke artikelen in de aanbieding. Het meeste ver kochte produkt is natuurverf. De winkel is opgezet met het idee dat naast natuurvoeding ook non food artikelen verkocht moesten worden in een winkel. De afgelopen vijf jaar is het as sortiment uitgebreid en sinds steeds meer klanten komen maar dat de storm van enkele jaren geleden wel voorbij is. „Het milieu is duidelijk minder in het nieuws." Hij zou graag een breder publiek bereiken, want nu zijn veel mensen ook al vaste klant in de natuurvoe- inkel. ideaal ziet De Hoorn een 'milieustraat' met milieuvrien delijke bedrijven. De Mors straat, waar de winkel gevestigd is, lijkt er al een beetje op met een scharrclslager en het milieuinformatiecentnim. „Het lingswin AJs ide liefst zou ik in ieder geval nog een natuurvoedingswinkel in de straat zien." Het grootste ideaal van stich ting De Hoom is een groot groen warenhuis te stichten met alle bestaande 'groene' produk ten onder een dak. „Zoiets als de Digros lijkt mij wel wat", fan taseert Wahlsterom. Maar daar voor ontbreekt het geld en in vesteringen van het bednjfslc- ven in een dergelijke winkel zit ten er volgens Wahlsterom voorlopig niet in. Alternatieve produkten zijn volgens het be drijfsleven commercieel nog niet interessant gHXMg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7