Crisis in Rusland 'Geld is het probleem niet' Buitenland Wachten op het dictee Aanhangers Rafsanjani behalen meerderheid Felle gevechten Karabach Lava sluipt naderbij 'Maastricht snel ratificeren' MAANDAG 13 APRIL 1992 new york Elsie Eyakuze uit Tanzania wacht gespannen op de start van Hel Dictee, een Franse spellingswedstnjd, die in het gebouw van de Verenigde Naties in New York wordt gehouden. Er zijn In totaal 262 deelnemers. Elsie Is met haar elf jaren de jongste. fOTO iPA Aanhangers van de gematigde president Rafsanjani hebben bij de vrijdag gehouden parle mentsverkiezingen in Iran de absolute meerderheid behaald. Volgens het persbureau Ima hebben de pro Rafsanjani kan didaten een voorsprong op de zogenaamde radicalen met ten minste 136 zetels in het 270 ze tels tellende parlement. De door radio Teheran giste ren bekendgemaakte, voorlopi ge resultaten zijn de eerste offi ciële indicaties over de parle mentsverkiezingen. Uit die cij fers blijkt dat de leden van de Gemeenschap van Strijdbare Geestelijken (Rafsanjani aan hang) in 29 van de 30 districten van de hoofdstad Teheran een meerderheid hebben behaald. Elders in het land behaalden op 100 kandidaten 52 aanhangers van Rafsanjani direct een zetel. De definitieve uitslag wordt pas verwacht na de tweede ronde die in een derde van de kiesdis tricten nodig zal zijn. Een da tum voor die tweede ronde is nog niet vastgesteld. Het is voor het eerst sinds de dood van ayatollah Khomeiny fn 1909 do do Imdln oom do stembus konden gaan om een nieuw parlement te kiezen. Het merenaeel van de stemgerech tigden wilde echter geen stem uitbrengen uit onvrede over de algemene levensstandaard, de inflatie, de woningnood en de talloze economische proble men. Volgens de autoriteiten zijn slechts 8 van de 30 miljoen kiesgerechtigden naar de stem bus gegaan. President Rafsanjani en zijn achterban staan een politiek van economische hervormin gen voor. alsmede een normali sering van de betrekkingen met het westen. Tot nu toe hadden de critici van de president de meerderheid in het parlement. In Iran zijn gisteren acht poli tieke gevangenen vrijgelaten onder wie Abdul All Ra/argan, de zoon van de vroegere Iraanse premier Mehdi Bazargan. Gees telijk leider Khamenei kondigde de amnestie af in verband met het feest dat het einde van dc ramadan markeert. Wapens inleveren op moederdag san Antonio Voor moederdag moeten bezitters van illegale handvuurwapens in het Amerikaanse San Antonio (Texas) hun pistolen en geweren inleveren bij de bevoegde autoriteiten. Daartoe hebben de kerken van de stad opgeroepen. Moederdag (10 mei) zien de kerken als een bijzondere dag van gebed voor de familie en voor een einde van het geweld in de samenleving. Busongeluk Dundee: 33 doden Johannesburg» Bij een busongeluk in het Zuidafrikaanse Dun dee zijn zaterdagavond dertig kinderen en drie onderwijzers omgekomen. De bus die op weg was van Dundee, 400 kilometer ten zuidoosten van Johannesburg, naar Newcastle ramde een brug en brak vervolgens in tweeën. Partijgenoot Fujimori vermoord UAAA» Leden van de terroristische organisatie Lichtend Pad heb ben zaterdag in de Peruaanse hoofdstad Lima een parlementslid doodgeschoten. De politicus, Roberto Luy Wu, was lid van de partij van president Alberto Fujimori. Bij de aanslag, die werd gepleegd in een restaurant, raakten vier anderen zwaar gewond. De Klerk moet redevoering staken mitchell'S plain President De Klerk heeft zaterdag zijn toe spraak op een politieke bijeenkomst in een zwart gebied bij Kaapstad voortijdig moeten onderbreken omdat hij werd uitge jouwd en met stenen bekogeld. Het ANC had De Klerk eerder gewaarschuwd hem een „hete ontvangst" te zullen bezorgen. In de omstreden enclave Nagor- no-Karabach zijn dit weekeinde de gevechten tussen Azerbajd- zjaanse en Armeense troepen weer opgelaaid. Daarmee is het door Iran bewerkstelligde staakt-het-vuren aan flarden ge schoten. Het bestand heeft drie weken standgehouden. De strijd brak in de nacht van vrijdag op zaterdag uit rond het dorp Maraga in het noorden van de Armeense enclave op Azerbajdzjaans grondgebied. Naar het persbureau Itar-Tass meldde, drongen in de vroege ochtend rond duizend Azerba- jdzjaanse soldaten met twintig pantservoertuigen het dorp bin nen en leverden tot in het cen trum felle gevechten met de Ar meniërs. Volgens de staf van de Armeense milities in de Ar meense hoofdstad Jerevan sneuvelden 161 mensen. Stepanakert, de hoofdstad van de enclave die voor 80 pro cent door Armeniërs wordt be volkt, werd zaterdag en zondag door de Azerbajdzjaanse artille rie beschoten met raketwerpers. Ook voerden de Azeri's, met steun van hun luchtmacht aan vallen uit op het dorp Krazni Bazar. Groei Duitse economie in Libië: Morgen een dag van Jarige Oost-Europa Baak kampt met gebrek aan projecten budapest runa hellinga correspondent oost-europa „Geld is het probleem niet, het probleem is een tekort aan pro jecten die goed onderbouwd zijn. Zo ontbreken vaak al sim pele dingen als een bedrijfsplan. De bank kan haar geld daardoor niet zo snel kwijt als ze zou wil len", aldus Bart Leblanc, secre taris-generaal van de Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBRD). De bank die vorig jaar door een grote groep landen werd opgericht voor de heropbouw van Oost-* Europa, houdt vandaag en mor gen in Budapest haar eerste jaarvergadering. Al met al is het afgelopen jaar haast anderhalf miljard gulden via EBRD-leningen geïnves teerd, variërend van grootscha lige projecten als de vernieu wing van de telecommunicatie in Hongarije en Roemenië tot aan kleine investeringen in de verpakkingsindustrie en de le vensmiddelen-industrie. De EBRD is snel van de grond gekomen, meent Leblanc, al is het aantal van twintig projecten tot nu toe „een druppel op een gloeiende plaat als je kijkt naar de totale behoefte". Een belangrijk deel van het geld, maximaal 40 procent, wordt gestoken in projecten die met de infrastructuur te maken hebben. Alle Oosteuropese lan den lopen hopeloos achter als het om telefoonverbindingen en om de kwaliteit van de wegen gaat „en dat js toch een eerste voorwaarde voor een investeer der", zegt Leblanc. „Dat je de hoorn van een telefoon op neemt en het toestel het ge woon doet." In haar eerste levensjaar heeft de bank een stormachtige groei doorgemaakt, gemeten aan het aantal leden. Deze maand nog zullen vrijwel alle landen van de vroegere Sovjetunie tot de EBRD worden toegelaten. Sinds de EG-erkenning van de vroege re Joegoslavische republieken Kroatië, Slovenië en Bosnië is het aantal potentiële leden ver der gegroeid. Over hun toela ting is tot nu toe echter nog niet gesproken. In de rest van het vroegere Oostblok bestaat de vrees dat fi nanciering van projecten wel Geregeld zijn projecten uiteindelijk afgeblazen eens in gevaar zou kunnen ko men nu zoveel noodlijdende landen tegelijk aan de deur kloppen. Ten onrechte, meent Leblanc: „Er is vastgelegd dat de komende drie jaar minstens 60 procent van onze fondsen naar Midden-Europa zal gaan." Dat de EBRD niet omkomt in goed onderbouwde investe ringsprojecten is volgëns Leb lanc te wijten aan de wereldwij de economische recessie die voor Oost-Europa wel op een heel ongelukJdg moment komt. De EBRD merkt daar weinig van voor zover het om het aantrek ken van fondsen gaat. Maar de economische malaise heeft wel tot gevolg dat westerse onder nemers minder snel geneigd zijn hun geld in een riskante markt als Oost-Europa te ste ken. „We hebben het afgelopen jaar regelmatig meegemaakt dat ingediende projecten om die re den uiteindelijk werden afge blazen", zegt Leblanc. Hij sig naleert dat investeerders zich bovendien bezorgd maken over de politieke instabiliteit van de regio. Ze geven een duidelijke voorkeur aan een land als Hongarije, dat al een redelijk uitgewogen politiek klimaat heeft, boven de staten van de voormalige Sovjetunie of Roe- Als een belangrijke voorwaar de voor het democratiserings proces ziet de bank een echte vrije pers. Vandaar dat er dezer dagen een voorstel van bank president Jacques Attali wordt besproken om een speciaal fonds op te richten, dat de ont wikkeling van onafhankelijke, commerciële media in Oost-Eu ropa moet bevorderen Een zekere politieke achter grond heeft ook het voorstel voor de oprichting van een fonds dat de afbouw van dc gi gantische bewapeningsindus trie in Oost-Europa moet bevor deren. Vooral in Tsjecho-Slowa- kije is dat idee met belangstel ling ontvangen. De Tsjechoslo- waken behoren tot de grootste wapenexporteurs van de we reld. Pogingen om de produktie stil te leggen zijn tot nu toe mis lukt omdat tienduizenden werknemers hun baan dreigen Je verliezen. '92 1,5 procent nationale rouw Vanaf vandaag staat bij ons een Macintosh PowerBook 100 van Apple voor u klaar. U kunt deze revolutionaire schootcomputer ophalen om er een weeklang thuis mee te werken (en ontdek hoe leuk werken ineens wordt!). Vrijblijvend en zonder enige koopverplichting. 11 LEIDERDORP Apple Centre MacGroup Leiderdorp Elisabethhof 23 - tel. 071-899257 LEIDEN Vlasveld Computers Int. B.V Morsweg 21 - tel. 071-120848 B o Q O Q zafferana Op de oostelijke helling van de Etna is een race tegen de klok gaande. De kolkende lava is het dorp Zafferana tot op enkele tientallen meters genaderd en de eer ste huizen zijn gisteren ontruimd. Het plan om de baan van de lavastroom af te buigen met behulp van explosieven, kon gisteren niet worden uitgevoerd vanwege de slechte weersomstandigheden. Sinds zaterdag zijn eenheden van het leger en de Bescherming Bevolking met groot materieel bezig nieuwe wallen op te werpen. Het doel is tijd te win nen, want de enige oplossing lijkt te schuilen in het gebruik van explosieven. foto» ap Regering treedt af; Congres wil Jeltsin volmachten afnemen Gisteravond werd de spectaadaire Apple Movie uitgezonden op Ned. 2. Daarin kon u zien lx>e makkelijk en produktief werken met de Macintosh is. Zorg dat u er tijdig bij bent, want er is •slechts een beperkt aantal Test-PowerBooks beschikbaar. Ontdek de Mac... ontdek de mogelijkheden. Ontdek de makkelijke muisbesturing. Ontdek het handige knippen, verslepen, plakken en via vensters kijken in andere bestanden. Ontdek de schitterende grafische mogelijkheden. Ontdek de simpele uitwisselingsmogelijkheid met MS-DOS systemen. Ontdek dat dc duizenden programma's bijna alle op dezelfde manier werken... Kortom, ontdek de Apple Macintosh.' Ontdek de Mac... ontdek 't gemak. Zoals de naam al aangeeft, is de "Ontdek dc Mac" aktie speciaal bedoeld voor u die nog weinig of geen ervaring heeft met de Apple Macintosh. Vandaar ook dat wij u eerst wegwijs maken op de Mac; dat is trouwens in 2 uurtjes gepiept. Dan kunt u ermee lezen en schrijven. En dat doet u dus op uw gemak thuis, 'n Hele week lang! correspondent De Westduitse economie zal dit jaar slechts 1 procent groeien, 1 procent minder dan vorig jaar werd voorspeld. In Oost-Duits- land zal de groei naar verwach ting 10,5 procent bedragen. In heel Duitsland zal de economie met 1,5 procent groeien tegen 0,3 procent in 1991. Dat staat in het voorjaarsrapport van de vijf leidende Duitse conjunctuurbu reaus dat vandaag wordt gepu bliceerd. De zwakke groei in West-Duitsland is volgens de instituten een gevolg van tegen vallende exporten.. Over de economische toe komst van Duitsland zijn de vijf bureaus vaag. In hun rapport heet het dat 'nog niet helemaal duidelijk is' of in West-Duits land de economische neergang zich voortzet of dat het dal al is bereikt. Wel wordt gewaar schuwd voor te sterke loonsver hogingen tijdens de lopende cao-ronde. Die zullen de inflatie aanwakkeren en de industriële activiteit verlammen. Israël wil Joegoslavische joden evacueren jeruzalem «afp-anp De Libische regering heeft mor gen. een dag voordat de sanc ties van de Verenigde Naties in werking zullen treden, tot een dag van nationale rouw uitge roepen. Die dag zullen alle communicatielijnen met het buitenland worden verbroken. Het Libische luchtruim wordt gesloten en verkeer over land en zee stopgezet. Burgers worden opgeroepen zich in het zwart te kleden of een zwarte badge te dragen. Woensdag 15 april moet de Vei ligheidsraad van de VN beslui ten of de sancties tejzen Libië moeten ingaan, omdat Libië weigert de twee vermeende da ders van de bomaanslag op een toestel boven het Schotse Loc kerbie uit te leveren. Gisteren kwam ook een spe ciale commissie van de Arabi sche Liga in de Marokkaanse hoofdstad Rabat bijeen om te bezien of er nog wat kan wor den gedaan om de sancties - een luchtvaart- en wapenem bargo - te voorkomen en een „vreedzame oplossing in over eenstemming met het volken recht" te vinden. De Egyptische president Hosni Mubarak vloog gisteren naar Libië voor overleg. Luchtvaartmaatschappijen meldden gisteren dat de laatste vluchten vanuit Libië zijn volge boekt. parus hans gertsen correspondent De Franse president Mitterrand wil het 'Verdrag van Maastricht' over de Europese politieke en monetaire unie zo snel mogelijk ratificeren, het liefst zonder het houden van een referendum onder de bevolking. Dat maakte hij gisteravond duidelijk tijdens een televisie-interview. Voordat Frankrijk het verdrag kan ondertekenen, moet eerst de grondwet worden gewijzigd. Daarvoor is een drie vijfde meerderheid nodig in de Senaat en de Nationale Assemblee (de Eerste en Tweede Kamer). Daarna kan Mitterrand het ver drag laten ratificeren via een re ferendum of een stemming in Senaat en Assemblee. Mitterrand heeft een duidelij ke voorkeur voor de tweeae mogelijkheid. In het huidige po litieke klimaat zou een referen dum kunnen uitdraaien op zijn 'Waterloo'. Veel Fransen, de so cialistische regering beu, zou den namelijk voor of tegen Mit terrand kunnen stemmen in plaats van voor of tegen 'Maas tricht'. Zijn illustere voorganger De Gaulle liep in 1969 in een soortgelijke vaJ en kon toen wei nig anders meer dan aftreden. ring. Zo kantte het Congres zich tegen de voorgenomen vrijla ting van de energieprijzen. Ook wilde het de spaartegoeden van de burgers waardevast maken. Gajdar wees dit woedend af, omdat het de staat op uitgaven in de triljarden roebels te staan zou komen. Het kabinet vreest dat de resolutie zorgt voor financiële destabilisatie, de plannen tor pedeert om de roebel vrij inwis selbaar te maken en de hervor mingen dusdanig afzwakt dat miljarden dollars aan westerse financiële steun in de waag schaal worden gesteld. Het Jeltsin-kamp dreigde gis teren met een referendum, zo dat het Russische volk zich kan uitspraken over de hervormin gen. In dat geval zou het huidi ge Volkscongres, dat in meer derheid uit in 1989 gekozen communistische afgevaardig den bestaat, moeten worden ontbonden. Met het oog op de toenemende strijd in Joegoslavië bereidt Is raël de evacuatie voor van 5.500 Joegoslavische joden. Dat is gis teren meegedeeld door een woordvoerder van het joodse Agentschap. Hij verwacht overi gens niet dat er massaal joden vanuit Joogoslavië naar Israël zullen komen. De Russische regering heeft vanmorgen besloten af te treden. Dit heeft het persbureau Itar-Tass gemeld. Ver woede pogingen om een regeringscrisis te voorkomen beheersten vanmorgen de zitting van het Russische Volkscongres, het volledige parlement. den gescheiden en het parle ment het laatste woord heeft over de samenstelling van de regering. Jeltsin was vrijdag akkoord gegaan met het opgeven van het premierschap als, in zijn formulering, 'binnen drie maanden vaststaat dat de eco nomische hervormingen onom keerbaar zijn'. Hij betoogde evenwel dat de door het Con gres gewenste ontwerpwet niet voor 1 december van kracht zou kunnen worden. Jeltsin staat een presidentiële republiek voor, waarin de macht van het parlement beperkt blijft. De Congresresolutie van za terdag bekritiseerde ook het economisch beleid van de rege- Vice-premier Gajdar dreigde gisteren al met het aftreden van het kabinet, indien het Congres een zaterdag aangenomen reso lutie tegen het regeringsbeleid niet zou afzwakken. De resolutie berooft Jeltsin binnen drie maanden van de dubbelfunctie president/pre mier en van het privilege om ministers te benoèmen zonder daarvoor het parlement formeel om goedkeuring te hoeven vra gen. Jeltsin zou binnen drie maanden een ontwerpwet 'over de Russische regering' moeten indienen, waarbij de functies van president en premier wor-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5