Kleinmetaal staakt Geen geld voor lastenverlichting Opzetten is een kunst' Roken van stickie tast geheugen aan Binnenland Nordholt wil misdaadgeld in politiekas storten Maij tegen duurder spitskaartje Oude legertrucks verkocht aan Kroatië 'Overheid moet eerlijke vissers beloning geven' MAANDAG 13 APRIL 1992 4 Ieren gaan vacatures opvullen den haag Nederland en Ierland sluiten overmorgen in Dublin een overeenkomst om ongeveer duizend Ierse werklozen in Ne derland aan werk te helpen. Vooralsnog gaat het om vacatures waarvoor geen Nederlanders zijn te vinden. Ierland heeft mo menteel een werkloosheidspercentage van 2.1 procent, een van de hoogste in de EG. Stadsnomaden ruimen het veld Amsterdam De stadsnomaden aan de Theems-, Taag-, Seine- en Westhavenweg, hebben gisteren hun kampen opgebroken en zijn vertrokken naar een braakliggend terrein bij deAmerikaha- ven. De stadsnomaden hebben met hun verhuizing eieren voor hun geld gekozen en de aanstaande ontruiming door de ge meente, die voor morgen stond gepland, niet afgewacht. De stadsnomaden kunnen voorlopig bij de Amerikahaven blijven, omdat voor dat terrein nog geen (bouw-)plannen bestaan. Vrouw toert met gestolen vrachtwagen vsnray Bijna een maand lang heeft een 37-jarige vrouw uit Duitsland kans gezien om in een gestolen vrachtwagen te hui zen en daarmee talrijke keren onopgemerkt de grens tussen Ne derland en Duitsland te passeren. Afgelopen zaterdag liep zij bij een verkeerscontrole in Venray tegen de lamp. De vrouw stal de wagen op 15 maart op een parkeerplaats in het Duitse Krefeld. De wagen stond daar onbeheerd op een parkeerplaats, voorzien van het contactsleuteltje. Belg vijf dagen achter stuur Rotterdam De Rotterdamse politie heeft zaterdagavond op de A-15 een 23-jarige Belgische chauffeur aangehouden die e^n week lang bijna onafgebroken achter het stuur had gezeten. De man pendelde met een chemische lading in zijn tankwagen tus sen België en het Europoortgebied. De Belg sliep alleen in de nacht van maandag op dinsdag vijf uur. Zijn andere 'rust' vond hij tijdens het laden en legen van zijn tankwagen. Hij kreeg een rijverbod van acht uur opgelegd en bracht die slapend door in zijn vrachtwagen voor het politiebureau in Rotterdam. den haag De Amsterdamse hoofdcom missaris Nordholt vindt dat de politie het geld moet kunnen houden dat wordt 'verdiend' met het oplossen van zaken. Geld van criminelen gaat nu naar het ministerie van financi en. „Ik zou me kunnen voorstel len dat wii daar een bepaald be drag van krijgen, misschien wel het hele bedrag", aldus Nord holt gisteren in het RTL4-pro- gramma 'De Vierde Kamer'. Hij pleitte verder voor het vrijgeven van de hasjverkoop. Dit om een duidelijke grens te leggen m het drugsbeleid. „De dubbelsituatie die ontstaat als de inkoop van softdrugs niet wordt vervolgd en de aanvoer wel, kan slechts worden opge lost als de verkoop van soft drugs wordt vrijgegeven." De hoofdcommissaris erken de dat Amsterdam met een ern stig cellentekort kampt. De helft van de verdachten die in de hoofdstad worden aangehou den, wordt wegens een tekort aan cellen heengezonden. „Dat was 70 procent, waarna het werd teruggebracht tot 10 pro cent. Helaas is het nu weer op gelopen", aldus Nordholt. Het cellentekort geeft volgens Nord holt aanleiding om op landelijk politiek niveau een „fundamen tcel debat over het veiligheids vraagstuk" op gang te brengen. Daarbij herhaalde Nordholt zijn Rotterdam Iaat recordaantal verdachten vrij Aanpak ziekteverzuim leidt tot eerste staking sinds vijftig jaar In de vroege uren van vanmorgen is de eerste staking in de kleinmetaal sinds vijftig jaar begonnen. Het metaalbe- werkingsbedrijf Van Poppel in Assen (170 werknemers) had de primeur. Daar legden 50 werknemers van de och tendploeg het werk neer. Vandaag gingen volgens de In dustriebond FNV ongeveer vijftien bedrijven plat. Dat aantal moet in de loop van de week uitgroeien tot onge veer tachtig. utrecht anp De cao-onderhandelingen voor de 280.000 werknemers liepen vorige week vast op onenigheid over de aanpak van het ziekte verzuim in de bedrijfstak. De werkgevers, verenigd in de FWM, willen werknemers bij ie dere ziekmelding een vakantie dag laten inleveren tot een maximum van vier als over twee jaar het ziekteverzuim niet is verlaagd van 8,13 naar 6,13 pro cent. De bonden zijn daar fel tegen. Volgens hen is met betere regi stratie en controle, veranderin gen in de stijl van leiding geven en verbetering van de arbeids omstandigheden veel meer te bereiken dan met het 'straffen' van zieke werknemers. In Friesland legden de me taalbedrijven Van der Ploeg, Greuns en Mokobouw vanmor gen het werk neer. Volgens dis trictsbestuurder Wegman van de Industrie- en Voedingsbond CNV heeft vooral de werkge vershouding ten aanzien van het ziekteverzuim veel kwaad bloed gezet. Alle honderd werk nemers bij Van der Ploeg legden het werk neer. „Laat dat duide lijk zijn", zegt één van de sta kers. „We hebben niets op Van der Ploeg zelf tegen, maar het wordt nu eindelijk eens tijd voor een goede cao." Wegman weigert te accepte ren dat het ziektestelsel onder uit wordt gehaald met het inle veren van ziektedagen. „Als een werknemer zich iedere maan dag wegens een kater ziek meldt, moet die werknemer hard worden aangepakt. Dat is de verzuimbegeleiding waar je veel verder mee komt dan met een collectieve afstraffing." FNV-bestuurd Dijkman ver telt dat iedere werkgever in de metaalnijverheid de komende drie weken met een verrassings staking kan worden geconfron teerd. „We gaan wat psycholo gische druk uitoefenen om de schrik er in te krijgen." wens om één anderhalf mil jard gulden uit het Defensie budget over te hevelen naar de pot voor de „interne veilig heid". Daaronder verstaat Nordholt niet alleen de 'gewo ne' criminaliteit, maar ook de gespannen situatie met betrek king tot de minderheden. Nordholt nam stelling tegen een ongeremde 'jacht op illega len'. Dat zou volgens hem „vol strekt onverantwoordelijk zijn". De Amsterdamse korpschef vol hardde overigens in de omstre den schattingen van 10.000 ille gale Ghanezen in Amsterdam- Zuidoost. Nordholt tekende daarbij aan dat illegalen niet moeten worden verward met criminele illegalen. den haag anp Minister Maij van verkeer en waterstaat voelt niets voor het plan van de Nederlandse Spoor wegen om vanaf 1994 het trein kaartje in de spits duurder te maken. De NS hebben deze plannen drie maanden geleden al aan de minister voorgelegd. Zij heeft de NS toen ernstig ontraden om op dit pad door te gaan. De minis ter is verbaasd dat de NS de plannen toch naar buiten heb ben gebracht en is ook niet van plan haar fiat te geven, zo heeft ze gisteren laten weten. Amsterdam Ruim duizend watersporters vaarbewijs. Per 1 april dient iedereen die een uur, een 'roze papiertje' voor op het water bogen zich zaterdag in de Amsterdamse Jaap boot heeft van meer dan 15 meter lang of hebben. foto anp frans vanderlinde Edenhal over het eerste examen voor het een boot die sneller kan dan 20 kilometer per Ministers willen niet extra bezuinigen den haag gpd Het kabinet wil proberen de lastendruk ko mend jaar niet te laten stijgen. Geld voor een éente lastenverlichting is er echter niet. De diverse ministers zijn niet bereid daar voor extra op hun begrotingen te bezuini gen. De bewindslieden hebben al moeite genoeg met de extra bezuiniging van 1,4 miljard gulden, zo bleek afgelopen zaterdag bij de beraadslagingen van het kabinet over de begroting voor 1993. Er werd de hele dag vergaderd, maar be sluiten werden er niet genomen. Donder dag willen de ministers proberen wel kno pen door te hakken. Daarvoor zal het Cen traal Planbureau (CPB) nog nieuwe bereke ningen maken. Het is echter niet uitgeslo ten dat de ministers besluiten over de Paas dagen heentillen. In de Tussenbalans stonden voor 1993 lastenverzwaringen van ruim 2 miljard gul den. Het kabinet wil dat bedrag wel iets ver lagen, maar ziet geen kans de lastenverzwa- Rotterdam dreigt een record aantal verdachten weg te zen den wegens gebrek aan cel ruimte. Vorig jaar kwamen 210 verdachten in voorlopige hech tenis op vrije voeten, dit jaar zijn er al 160 verdachten naar huis gestuurd. Het probleem speelt al enige jaren „maar niet in deze mate", aldus dc Rotterdamse officier van justitie Moraal zaterdag. Het Openbaar Ministerie heeft het probleem aangekaart bij de procureur-generaal in Den Haag, maar die heeft nog niet gereageerd. „De Nederlandse burger moet zo toch een heel vreemde indruk krijgen van de rechtsgang in ons land", aldus Moraal. Onder dc vrijgelaten verdach ten bevinden zich regelmatig mensen die worden verdacht van ernstige criminele feiten. Afgelopen week bijvoorbeeld werden drie mannen, die ver dacht worden van gewapende roofovervallen, weer vrijgelaten omdat er nergens in Nederland celruimte beschikbaar was. Eén van hen werd enkele da gen later opnieuw opgepakt. Hij had met een vuurwapen drie mensen bedreigd die hij ervan verdacht hem bij de politie te hebben aangegeven. De man werd echter wederom op vrije voeten gesteld omdat de rechter deze bedreiging - van mensen uit zijn kennissenkring- een speciaal geval achtte en de rechter niet verwachtte dat hij buitenstaanders ook zo zou be dreigen. Tentoonstelling Europees kampioenschap in Leiden leiden loman leefmans De lynx heeft vernietigend uit gehaald. Met zijn poot heeft hij zijn bloedende prooi van achter te pakkep. En terwijl hij zijn scherpe hoektanden bloot grijnst, maakt hij zich op voor zijn dodelijke beet. De tentoon stelling 'Dood of Levend?' die gisteren in het Leidse Pesthuis werd geopend, telt bijna 400 opgezette dieren in zo natuur lijk mogelijke poses. De lynx met zijn prooi is er één van. Voor het Natuurhistorisch Museum is het na de 'Dino sauriërs', waar honderdduizen den bezoekers op afkwamen, de tweede grote tentoonstelling in het voormalige Legermuseum. Uit dertien landen in Europa kwamen inzendingen van de beste dieropzetters, zogeheten taxidermisten. Veel vogels en hertekoppen, maar ook een go rilla, kaaimannen, dromedaris sen, vissen en een Siamese kal- vertweeling. Bij het jeugdige publiek wa ren de in scene gezette tafereel tjes favoriet. Een marter die een vogel met zijn bek vangt, een otter die een vis uit het water pikt en de kolossale Amerikaan se bison die een beschilderd paard inclusief indiaanse ruiter de indiaan is een pop uiter aard op de hoorns neemt. Slechts enkele voorbeelden van tientallen gegroepeerde dieren. „Er zijn twee stromingen on- staan in het prepareren. Eén waar het gaat om de dieren zelf, in rustpose. Bij de tweede stro ming, afkomstig uit de VS, gaat het ook om de omgeving van het opgezette dier met veel show en bombarie. De bison is daar het beste voorbeeld van", aldus organisator Aart Walen, zelf een telg uit een familie van opzetters. De dieren zijn of een natuurlijke dood gestorven of behoren tot een soort waarop gejaagd of gevist mag worden. Aan de vooravond van de ten toonstelling had het Europees kampioenschap prepareren plaats. Een internationale jury bekeek de inzendingen niet al leen of ijzerdraadjes en het vul sel van houtwol juist waren aangebracht, maar ook werd gelet op de juiste anatomie en creativiteit: „Of de oren de goe de kant opstaan, de nek niet te lang is, de staart gespreid, dat soort zaken. Ook de compositie, de artistieke indruk telt mee", aldus Walen. Algemeen werd de Deen Amersfoort Kroonprins Willem-Alexander speelde zaterdag vdor gelegenheidsdirigent bij de Koninklijke Amersfoortse Muziekvere niging. In het hele land speelden tegelijkertijd 842 muziekbands de Nationale Bomen Mars voor de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. De actie leverde 3,7 miljoen gulden op. foto anp herman pieterse utrecht anp Marihuana en hasj zijn scha delijk, vooral voor de herse nen. Bovendien raakt een 'be langrijk deel' van de stickie-ro kers later aan de hard-drugs. Daarom moet er ten minste een grootscheepse voorlich tingscampagne tegen soft drugs komen houden. Aldus de Nederlandse huis arts Gunning, die als voorzitter van het Landelijk Comité Drugspreventie een internatio nale wetenschappelijke bijeen komst in Parijs over drugs heeft bezocht. Artsen, pharma- cologen en drugsdeskundigen deden daar verslag van hun onderzoeken en stelden geza menlijk vast dat cannabis wel degelijk schade toebrengt Vooral het zogeheten korte ge heugen blijkt te worden aange tast Daarin wordt in principe alles 'opgeslagen' wat iemand meemaakt Later maken de hersenen een 'selectie' van be langrijke gebeurtenissen voor het zogeheten lange geheugen. De jaarlijkse bijeenkomst van wetenschappers is een initia tief van burgemeesters van grote steden in Europa. Gunning zegt te hopen dat de Nederlandse regering de fei ten nu onder ogen wil gaan zien. Het liberale softdrugs-be- leid wordt door andere landen vaak als voorbeeld gezien. „Persoonlijk vind ik dat de overheid niet meer de kop in het zand kan steken. We ver tellen over de hele wereld dat we het zo goed doen, maar an dere landen moeten zich niet in de luren laten leggen." Leidse opkoper: 'Overtrokken zaak ringen te schrappen. Dat zou extra bezuini gingen van een gelijk bedrag betekenen en daar voelt men niets voor. Er wordt nu gewerkt aan een plan om de lastenverzwaringen uit de Tussenbalans als het ware te compenseren door een btw-ver- laging met één procent (kosten 1,8 miljard gulden). Per saldo zouden de lasten dan ge lijk blijven. Van een lastendaling is echter geen sprake. den haag-leiden loman leefmans De Tweede Kamer wil van de regering weten hoe afgedankte Nederlandse legervoertuigen in Kroatië terecht zijn gekomen. Soldaten van de VN-vredes macht in Joegoslavië troffen de oude Daf-trucks in het oorlogs gebied aan. De wagens zijn af komstig van een Duitse hande laar, die ze op zijn beurt heeft betrokken van de Leidse opko per Boogert. Defensie levert het afgedank te materieel uit de jaren vijftig en zestig aan de dienst Domei nen van het ministerie van fi nanciën. Deze verkoopt het overtollige wapentuig, dat ove rigens ongeschikt wordt ge maakt voor militair gebruik. Volgens defensie vallen de voer tuigen, die voor de afbraakprijs van ongeveer 500 gulden van de hand gaan, niet in de categorie militair-strategische goederen. Opkoper Boogert heeft toestem ming van Economische Zaken om het oude defensiematerieel te exporteren. Boogert zelf: „Al die ophef. Kom nou toch eens kijken naar die auto's. We adverteren er al maanden in landelijke bladen mee. Met foto. En nu vallen ze erover. Ze kennen maar twee woorden: legerauto en Kroatië". CDA-defensiewoordvoerder Frinking zegt het „niet leuk" te vinden dat het oude militaire materieel is opgedoken in Kroa tië. Frinking vril weten welke richtlijnen de regering aan houdt. Ook zijn collega's Vos (PvdA) en Heemskerck Pillis- Duvekot (WD) willen ophelde ring. D66-kamerlid Ter Veer wil al een stap verder gaan en vindt dat Nederland zijn oude defen sievoertuigen voortaan beter in de „motteballen kan zetten of tot schroot verwerken". Voor Boogert blijft het een overtrokken zaak: „Ik zou niet weten wat je in oorlogsgebied met die wagens aan zou moe ten. De motoren zijn uit de vijf tiger jaren en slurpen benzine. In elke wagen zitten vier bran cards en zelfs de oude radiowa gens zijn tot ziekenwagen om gebouwd. Daar zijn ze voor be doeld." Morch uitverkoren voor zijn twee opgezette kapmeeuwen. „Een terechte uitslag. De jury heeft zich niet door de showele menten laten beïnvloeden", al dus preparateur Holzinger uit het Oostenrijkse Linz. Hij zelf won het onderdeel 'vissen' en zijn land won verreweg de meeste prijzen. Dat laatste had Holzinger wel verwacht: „Dat komt omdat in ons land het vak van prepara teur beschermd is. Je mag pas dieren gaan opzetten als de je titel van 'meister' hebt, na een opleiding die vijf jaar duurt. Het niveau wordt daardoor hoger en het 'simpele' vullen gaat steeds meer de kant op van kunst", al dus de Oostenrijker die pro beert het volgende kampioen schap in 1995 naar Wenen te halen. Gisteren werd de expositie of ficieel geopend. Op de eerste dag van de tentoonstelling kwa men al 650 bezoekers onder de gerestaureerde entreepoort door. De tentoonstelling is tot en met 25 april te zien in het museum aan de Leidse Pest huislaan nummer 7. AKERSLOOT ANP Bij naleving van visquota zou een door een accountant goedgekeurde administratie moeten hebben, waartoe con trolerende instanties vrij toe gang zouden moeten hebben. Volgens Nooitgedagt moet de overheid deze bonafide vissers belonen met een zekere mate van vrijheid, bijvoorbeeld inza ke visdagen, zolang ze aantoon baar binnen hun quotum blij- Voor vissers die zich niet aan de overeenkomst houden, be pleitte Nooitgedagt een zeer be perkende en intensief door de overheid gecontroleerde zee dagenregeling. Volgens de voor zitter bestaat er in de branche groeiende onvrede over dat de goeden steeds meer onder de kwaden moeten leiden. Directeur P. Draaisma van Visserijen van het ministerie van landbouw en visserij con stateerde dat het bestuur van de vissersbond hiermee „voor het eerst sinds vele jaren een geheel nieuw en verheugend geluid laat horen." Vissers moeten meer discipline aan de dag leggen bij het nako men van de visquota. Doen ze dat niet, dan wordt de hele branche getroffen door steeds strengere controle van de over heid. Dat heeft de voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, J. Nooitgedagt, zaterdag gezegd op de jaarvergadering van zijn vereniging in Akersloot. Hij stel de vast dat de visserij sinds het begin van de ontduiking in 1976 „te ver is doorgeschoten" en dat „alle visserii-organisaties' al ja ren menen' dat deze algemene ontduiking te licht en niet effec tief wordt bestraft. Nooitgedagt bepleitte een tweedeling tussen eerlijke vis sers en de rest. De „eerlijke vis sersman" zou zich middels een overeenkomst moeten verplich ten strikt waarheidsgetrouw te administreren, zich aan zijn quotum te houden en elke kilo gevangen vis via een Neder landse afslag te laten veilen. Hij indiaan en zijn paard worden door foto hielco kuipers Een torenhoge creatie uit de VS: et een bison op de horens genomen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4