'Peel rand' is oorzaak aardschok Kerk Herkenbosch dreigt deel van toren te verliezen Binnenland Verzekering dekt schade beving niet 'Roermond staat vandaag op straat' MAANDAG 13 APRIL 1992 3 n v.x"«- IMbMi GPO Brandweerlieden ruimen grote brokken puin na de aardbeving van vannacht. Voora schade door de krachtigste beving die ooit in Nederland is waargenomen. Meer hartinfarcten door aardbeving roermond De aardbeving bij Roermond heeft vanmorgen een groter aantal meldingen van hartinfarcten dan normaal veroor zaakt. Dat zegt een woordvoerder van de eerste hulp van het zie kenhuis in Roermond. De GGD moest in de eerste uren na de aardbeving zo'n vijftien keer uitrukken om mensen met een hartaanval te helpen. In geen van de gevallen overleed de pa tiënt. Het aantal oproepen was dusdanig groot, dat de woord voerder een duidelijke relatie met de beving vermoedt. Het aan tal mensen dat zich - vaak met lichte verwondingen - meldde, viel mee. Telefoonstoring in Midden-Limburg roermond Melick, Sint Odiliënberg en Herkenbosch in Mid den-Limburg zijn door de aardbeving telefonisch niet bereik baar. Dit heeft een woordvoerder van PTT Telecom in het dis trict Maastricht vanmorgen meegedeeld. De telefooncentrale in Sint Odiliënberg is door de aardschokken in het ongerede ge raakt.'Voor dringende telefonische oproepen stelt de PTT auto radio's ter beschikking en worden speciale Telecom-wagens stand-by gehouden. Door de storing zijn ook abonnees van het net Roermond vaak moeilijk bereikbaar. Pers ontzet, krant komt te laat roermond Zo'n 45.000 abonnees van het Dagblad van Midden- Limburg en de lezers in dat gebied van De Limburger moeten tot in de loop van de middag wachten op hun krant. De pers is vanmorgen door de aardbeving ontzet geraakt. Volgens een woordvoerder van de krant waren voor de beving pas zo'n 10.000 exemplaren gedrukt. De rest wordt nu later op de och tend gedrukt in Maastricht. Omdat de meeste van de bezorgers van beide ochtendbladen op dat moment al weer naar school waren, zullen de kranten nu pas rond 17.00 uur worden bezorgd, aldus de woordvoerder. arnhem opd Mensen die schade lijden als gevolg van een aardbeving, krij gen geen vergoeding van hun verzekeraar. Slechts als het gaat om beschadiging van een auto, waarvoor een casco- (WA-plus) of all risk-dekking geldt, kan wel worden gerekend op een uitke ring. In deze polissen staat na melijk dat gevolgen van natuur rampen onder de dekking val len. Dat geldt niet in het geval van een standaard WA-verzeke- ring. Inboedel- en opstalverzeke ringen kennen evenmin een be paling dat schade bij natuur rampen kan worden verhaald. Volgens woordvoerder Van der Molen van verzekeraar Sterpolis gaat het om een standaard-uit sluiting. „Als er echt een stevige aardbeving komt en er over een uitgestrekt gebied veel schade ontstaat, is dat voor de maat schappijen niet te betalen. Van daar dat is afgesproken om die schade niet te dekken", aldus Van der Molen. tartaar en pre Rundertartaar, 100 gram Prei, kilo M5 1.45 1.69 01 Fruitcocktail, blik 820 gram 32?2.69 Doorregen runderlappen, c 500 g£S9 7.49 kilo 13.99 Jonagold, sappige, zachtzure handappelen, kilo 3.99 01 Delicata bonbons, Luik of Knokke, doos 250gram 525 3.99 J Hertog roomijs- taart Cassata, doos 750 ml Nu met 20 extra Inhoud 54? 5.49 Vloerwit of vloertarwe, heel <m* 2651.99 Chambourcy smulpudding, diverse smaken, 500 gram Nü 1.99 'Uit de bedienings afdeling: Gebraden rosbief, 100 gram 01 Slagroom, pak 0.5 liter 22?2.79 342 2.99 >U, 01 Cocktailworst, blik 400 gram 22? 1.79 &2S 5.25 h 01 Paaskeukenrol, •tï pak2rollenNü2.09 01 Gerookte zalmfilet, verpakt 200 gram 13.! AH-Servicelljn: bel gratis 06-0305. Artikelen waar kleine ci|tert|es bij staan kunt u alléén kopen in AH- winkels waar één van die cijfers op de deur staat Prijzen gelden van dinsdag 14 t/m zater dag 18 april as 'Zolang de voorraad strekt Beweeglijk Afrika schuift noordwaarts De aardbeving die afgelopen nacht in grote delen van het land te voelen was, is veroorzaakt door de Peelrand- breuk. Dit is een scheur in de bodem, die zich bij Roer mond voortzet vanuit het Rijndal in Duitsland. Vanaf Roermond loopt de breuk via Eindhoven in noordweste lijke richting door het Land van Maas en Waal richting Haarlem. den haag-de bilt gpd 'De Peelrandbreuk' is een scheur tussen aardlagen van verschillende samenstelling. Deze platen, die uit diverse soorten gesteenten bestaan, staan onder spanning. Daar door schuiven ze af en toe langs elkaar. Dat gaat gepaard met veel geweld. De scheur ligt diep in de bodem. De provincie Lim burg kent meer van dit soort breuken, omdat de bodem hier uit veel verschillende lagen be staat. De breukvlakken komen vrijwel nergens aan de opper vlakte, maar worden afgedekt door jongere afzettingen. Spanningen in de aardkorst ontstaan voornamelijk in de zo genoemde tectonische zones: gebieden waar de delen van de aardkorst voortdurend tegen el kaar aan duwen, bij voorbeeld in Afrika. Het binnenste van de aarde is altijd in beweging. Als de platen echter te hard tegen elkaar aanstoten, ontstaat er een aardbeving. Het continent Afrika beweegt zich in noorde lijke richting waardoor er ook in Europa aardbevingen ontstaan. Nederland ligt tamelijk ver weg van het beweeglijke Afrika. Daarom komen aardbevingen hier niet vaak voor. Toch zijn er in ons land meer bevingen dan dikwijls wordt aangenomen. Bijna elk jaar komt er wel een voor. Meestal gaan ze nagenoeg ongemerkt voorbij, omdat de kracht niet meer is dan 2 of 3 op de schaal van Richter. Dat is aanzienlijk minder dan de beving van afge lopen nacht, die een kracht had 15,5. De afgelopen jaren deden zich zes bevingen voor: in 1986 in Assen, in 1987 in Hooghalen, in 1989 in Purmerend en Em- men en vorig jaar in Eleveld en Geelbroek. De oudste melding van een aardbeving in ons land dateert van 28 januari 1262. Daarbij zou de kloostertoren van Wittewierum het hebben begeven en met donderend ge raas zijn ingestort. „De altaren die niet in de muur waren inge bouwd, trilden zichtbaar", zo werd gemeld. In augustus 1456 werd een beving gemeld die in Maastricht veel schade aanrichtte, evenals in mei 1504. Nadere gegevens ontbreken, omdat men toen nog niet beschikte over meetin strumenten. Verder zijn er aard bevingen geweest bij Zwolle in 1692 en 1829 en bij Harderwijk in 1791, 1824, 1859 en 1906. In 1602 deed zich een zeer heftige beving voor die in het hele land werd gevoeld en waarbij de hui zen kraakten en schudden. In 1692 werden de lage lan den opnieuw opgeschrikt door een heftige beving die het water in het IJ hevig deed klotsen en de klokken in de torens van de hoofdstedelijke kerken spon taan liet beieren. Het epicen trum van de beving lag in Bel gië. De kracht wordt geraamd op 6 op de schaal van Richter. Verder deden zich in 1833, 1850, 1852 en 1883 aardbevin gen met een kracht van 3,5 voor in de buurt van Haarlem. De laatste zeer heftige beving was in 1932 in Brabantse Uden. Daar schudde de aarde op 20 november met een kracht van 5 op de schaal van Richter. Epicentrum lag bijna onder godshuis herkenbosch gpd „Een slechte goede week", ver zucht pastoor Lambert Arts (54) aan de keukentafel in zijn pas torie. Het epicentrum van de aardbeving van afgelopen nacht lag zowat onder zijn kerk. De toren staat uit het lood. De bo venste zes meter staat helemaal los en dreigt bij de volgende be ving naar beneden te kletteren. Nieuwsgierige parochianen worden door middel van drang hekken op afstand gehouden. Het 13de eeuwse priesterkoor, helemaal opgetrokken uit mer- gelblokken, staat op instorten. Twee jaar geleden was dit deel van de kerk nog voor 60.000 gulden gerestaureerd. De rest stond ook al in de steigers en zou voor anderhalve ton moe ten worden vertimmerd. Na de aardbeving zal het opknappen een veelvoud kosten: de Sint Se- her- bastianuskerk moet vo deel worden afgebroken bouwd. „Het was heel onwezenlijk", zegt de parochie-herder, nog lang niet bekomen van de schrik. „Het is eigenlijk heel moeilijk te vertellen. Ik werd wakker geschud omdat ik ge kraak hoorde. Buren belden me uit bed. De kast met glas en porselein in de kamer lag tegen de vlakte. Ook was een beeldje van de sokkel gevallen. Ik heb me meteen aangekleed en ik ben naar de kerk gegaan. Toen ik het licht aandeed! Eén grote ravage. Het gewelf van het mid denschip staat op instorten. Flinke brokken zijn uit de pila ren geslagen, beelden van de sokkels, het hele priesterkoor is naar de knoppen", aldus pas toor Arts. Dakdekker Verkoelen durft zijn werknemers niet meer op roermond gpd 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. „Het is nog een geluk bij een ongeluk dat de aardbeving 's nachts plaatsvond en niet over dag, want er zijn brokstukken van honderden kilo's van de ge vels naar beneden gekomen. Roermond staat vandaag op straat. De schade is vele malen groter dan zich kort na de aard beving liet aanzien", aldus loco burgemeester Harrie Derks, tot 1 mei eerste burger van Roer mond. Net als bijna alle andere Lim burgers werd Derks midden in de nacht wakker geschud door de beving. Hij greep meteen naar de telefoon om brand weercommandant Cloosterman en politiecommissaris Romeijn- ders te bereiken, maar moest tien minuten wachten op ver binding omdat het telefoonver keer gestoord was. Inmiddels was in de Roermondse brand weerkazerne een crisiscentrum ingericht, waar de brandweer chefs de allereerste maatregelen troffen. „Uit de aard van de meldin gen kon worden afgeleid dat er niet direct sprake was van een catastrofe", aldus Derks. „Maar een beving van 5,5 op de Schaal van Richter is een unicum, waar niemand zich over hoeft te ver heugen. Het laatste waar ik in mijn tijdelijke functie op zat te wachten." Meteen was duidelijk dat in Roermond de binnenstad en de wijk Donderberg het ergst getroffen waren. Van tal van monumentale panden moesten de schoorstenen het ontgelden en raakten de ornamenten los. Ook het monumentale stadhuis bleef niet gespaard: scheuren in wanden en losgelaten dakpla ten, zo luidde de eerste balans. In het St. Laurentius Zieken huis werd een groot aantal pa tiënten met een hartinfarct bin nengebracht. Volgens een eer ste lezing zou het om tien tot vijftien patiënten gaan. Ook meldden zich enkele tientallen lichtgewonden met letsel door afbrokkeling van stucwerk in hun eigen woning. In alle vroegte had de dienst gemeentewerken Roermond op tal van plaatsen al puin ge ruimd, en de brokstukken keu rig opgestapeld. Kinderen gaven hun eigen lezing over de cala miteit. Een jongetje van negen jaar merkte op: „Het leek wel of er wilde olifanten door het huis liepen". Een bijzonder signaal over de beroering onder de bur gers. v ren twee waxine lichtjes raamkozijn. Alsof over Roermond al het Laatste Oor deel was uitgesproken. de steigers te laten klimmen, zó ernstig schat hij de situatie in. „We waren bezig met een nieuw dak op de toren, maar nu durf ik het personeel zelfs niet het gereedschap naar beneden te laten halen. Het hele boven ste gedeelte van het metselwerk staat los. Bij de volgende schok kan het gevaarte naar beneden kletteren aldus Verkoelen. Telefoonverkeer van en naar Herkenbosch was vanochtend tegen tien uur nog steeds niet mogelijk. Een supermarkt in het centrum van het dorp bleef vanmorgen gesloten omdat de ruiten waren gesprongen. In het naburige Vlodrop is eveneens nogal wat schade aangericht aan woningen. Een uit mergel opgetrokken ornament van het oude gemeentehuis lag van morgen in stukken op de stoep. Dieren vlak voor beving vaak onrustig Ruim voordat Nederland van morgen werd getroffen door een aardbeving, waren er huis dieren die plotseling onrustig werden. Volgens woordvoerder H. Geurts van het KNMI in De Bilt, heeft het instituut telefoon ties gehad van mensen die mel den dat hun huisdieren, vooral honden, 'ergens' op reageerden. „WH hebben ml vaaoor ge hoord dat verschillende dier soorten trillingen aanvoelen die niet door apparatuur kunnen worden geregistreerd", aldus Geurts. Bij de Vakgroep Dierge neeskunde van de universiteit m i Int in b et htm niets be kend over wetenschappelijk on derzoek dat de vermoedens van Geurts kan bevestigen „Het is natuurlijk wel bekend dat honden over een heel ge voelig zenuwstelsel beschikken. Het bereik van geluidstnllmgen is bij deze dieren ook veel groter dan bij de mens", aldus woord voerder Knol van de vakgroep. Hij wijst er echter op dat ook andere factoren het onrustige gedrag kunnen veroorzaken. ..Daar komt nog bij dat het con stateren van onrust natuurlijk een uiterst subjectief iets is. Ik houd daarom twijfel bij dit soort mededelingen." 'Niet meer naar Limburg bellen' ROtRMONO AMf Politie, brandweerkorpsen en geneeskundigdc diensten in limburg slagen er nauwelijks In met elkaar contact te onder houden. Het aantal mensen dat probeert familie in de provincie te bellen, is zo groot dat de tele fooncentrales overbelast zijn „Wij verzoeken daarom ook de mmw met mm te beien WIJ kunnen geen contact krijgen met de collega's", aldus ren woordvoerder van dc politic in Roermond. In de Julianastraat in Roermond viel vannacht wagen was groot.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3