Kolonisten gewa met bijbel en bul pend dozer Dmgshandel tiert welig in Braziliaans parlement Amerikaanse maffia op sterven na dood Bezoek aan Japan pakt goed uit voor Chinezen Feiten &Meningen MAANDAG 13 APRIL 1992 'Dit is joods landik voel het in mijn botten Ben Greenberger vertrouwt de Arabieren niet. Hij ver trouwt de Amerikanen niet. En hij vertrouwt de meeste Israëlische politici niet. Alleen God lijkt in orde: Hij heeft per slot van rekening het joodse volk met zijn land her enigd. ma'aleh adumim ROBERT FiSK trokken.Als Tel Aviv joods is, dan is Hebron nog veel joodser. Het is spijtig dat er andere men sen wonen. Maar daar moeten we allemaal mee leren leven." Greenberger, een 42-jarige do cent rechten aan de Hebreeuw se Universiteit, legt uit dat het juist de Arabieren zijn die wei geren compromissen te sluiten. De Arabieren eisen de terugga ve van Arabisch land - 'joods land' volgens Greenberger - als een eerste stap op weg naar de liquidatie van Israël. „Ik ver trouw ze niet. Geef de Palestijn se Arabieren voor mijn part au tonomie, laat ze over hun eigen aangelegenheden beslissen, maar dat betekent nog geen Pa lestijnse staat. Dit zou Israëli sche grond moeten zijn. We hadden dit gebied in 1967 moe ten annexeren, dan hadden we nu al deze problemen met de Arabieren niet gehad. In 1967 werd ons een oorlog opgedron gen. We wonnen en nu woon ik op grond die ik als mijn recht- THE INDEPENDENT In Greenbergers geval is dat land toevallig Arabisch - het ligt net binnen ae grens van de door Israël bezette Westelijke jordaanoever. De loco-burger meester van Ma'aleh Adumim, de grootste joodse nederzetting, ziet dat echter anders, Zijn ge zicht vertoont geen spoor van twijfel over de juistheid van het bouwen van nieuwe joodse ne derzettingen op de stenige, met klaprozen begroeide heuvels die zich uitstrekken tot aan de Olijf berg. Zijn houding straalt meer uit dan alleen overtuiging. De Arabieren noemen het fanatis me, maar dat is het ook niet he lemaal. Rechtschapenheid is het woord dat zich opdringt. „Natuurlijk is het ons land", zegt hij met Amerikaans accent. Lichtblauwe ogen nemen de journalist op die dit uitgangs punt zojuist in twijfel heeft ge- matig eigendom beschouw. Waarom zou ik weggaan?" Judea en Samaria Deze opvatting is wijdverbreid onder kolonisten. In Ma'aleh Adumim zal de joodse bevol king van 16.000 zielen in het ko mende jaar met 25 procent groeien. De nederzetting Efrat ligt in een gebied waar bijna da gelijks confrontaties plaatsvin den tussen joden en Arabieren, maar de 3.500 koppige joodse bevolking zal dit jaar met zo'n 50 procent toenemen. Bob Lang, geboren in New York, afgestudeerd aan de Universi teit van Wisconsin en nu woon achtig in Efrat, is nog feller dan Greenberger. Hij praat met de vurige geestdrift van een gelovi ge. Als er een joods volk be staat, dan zijn Judea en Samaria hun thuis", zegt hij, gebruik makend van de Israëlische be naming van de Westelijke Jor daanoever. „Tegen een jood zeggen dat hij niet in Hebron kan wonen, is hetzelfde als het bestaan en de geschiedenis van het joodse volk ontkennen", al dus Lang. „Negentig procent van de plaatsen die in de bijbel worden genoemd, ligt in Judea TOM JANSSEN 'Handel op de trappen, in de gangen en in de werkkamers' GABRIEL CANIHUANTE Met het collectieve ontslag van alle Braziliaanse ministers op 30 maart dreigt een ernstige aan klacht tegen de politiek op de achtergrond te raken. In ae wandelgangen van het nationa le parlementsgebouw zou maandelijks in totaal zo'n drie tot vier kilo cocaïne worden ver handeld, zo luidt de beschuldi ging van de journalist Julio Froes Fialho. Froes Fialho, die zelf lid was van het netwerk van drugsleveran- ciers in het parlement, werd enige tijd geleden geleden gear resteerd in de noordoostelijke stad Fortaleza, terwijl hij een halve kilo cocaïne bij zich had. Zijn beschuldiging kreeg een of ficieel karakter, toen een afge vaardigde van de Braziliaanse Sociaal Democratische Partij (PSDB), Moroni Torgan, een be lastend document in omloop bracht. Torgan was in 1991 rap porteur van een onderzoeks commissie over drugshandel in Brazilië. Hij stuitte daarbij ook op het drugs-netwerk in het parlement. „Wij reageerden vol afschuw op de verklaringen van de journa list dat hij aan drugs verslaafd was geraakt tijdens de zittingen van twee opeenvolgende parle menten van 1984 tot 1988", al dus de brief van Torgan aan de voorzitter van het Braziliaanse Congres, Ibsen Pinheiro. Daarin verzocht de rapporteur om „on middellijk een onderzoek naar de feiten" te mogen instellen. Froes Fialho had volgens Tor gan gezegd dat drugs aan de af nemers werden overhandigd „in de gangen, op de trappen en zelfs in de werkkamers van de afgevaardigden". De afspraken voor een transactie werden al tijd telefonisch gemaakt. Volgens afgevaardigde Torgan was het telefoonnummer aat de aangehouden journalist opgaf, bij justitie niet onbekend. Naar het nummer, dat voor drugs diensten werd gebruikt, was al Politie mocht in parlementsgebouw geen arrestaties verrichten een keer een onderzoek inge steld. Froes Fialho noemde de namen van acht personen die deel zou den uitmaken van het netwerk van drugshandelaars in het na tionale congres. Tegen hen vaardigde de rechtbank van Fortaleza een arrestatiebevel uit. Maar de pogingen van poli tie om hen aan te houden mis lukten. Parlementsvoorzitter Pinheiro verbood de federale politie in het parlementsge bouw arrestaties te verrichten. Pinheiro bleek niet overtuigd te zijn van de verklaringen over drugshandel in de wandelgan gen van het Congres. Hij verzet en Samaria. De Israëlische staat zou eerder uit Judea en Samaria moeten bestaan dan uit de kuststrook, waar de Filistijnen vandaan komen - en waarvan de naam Palestina is afgeleid." Lang is gepassioneerd: „Het land is van mij. Ik voel het in mijn botten. Mijn grootvader dacht dat hij een thuis had in Duitsland. In de Eerste Wereld oorlog vocht hij voor Duitsland maar hij vluchtte na Hitiers 'Kristallnacht'. Maar dit is ons land, of we er nu wonen of niet. Het is joods land en ik voel de geschiedenis in mijn botten. Ik heb hier geen andere leidraad nodig dan de bijbel. Wanneer de bulldozers de grond bouw klaar maken, stuiten ze steevast op sporen van vroegere bewo ning - en altijd zijn dat sporen van joodse nederzettingen." Annexatie Lang erkent dat er een pro bleem is. Op de Westelijke Jor daanoever en de Gazastrook wonen ruim 1,7 miljoen Arabie ren, tegenover 115.000 joodse kolonisten. Israël heeft de be zette gebieden niet officieel ge annexeerd, maar staat joodse kolonisten wel toe huizen te De aanleg van een nieuwe joodse nederzetting in bezet gebied gaat razendsnel. De grond wordt geëgaliseerd en meteen daarna worden er stacaravans geplaatst foto ap moet Israël de militaire bezet- bouwen en het recht van 49 jaar houding te komen. Daarom lange bewoning te kopen. Lang wil een eind aan deze on duidelijke situatie. „De huidige status quo deugt niet. Zolang de Arabieren hier geloven dat er ooit een Palestijnse staat komt, hebben ze geen enkele reden om met ons tot een verstand- cepteren en eieren voor hun geld kiezen door Israëlisch ting beëindigen, het hele gebied staatsburger te worden." tegen de Arabie- De Palestijnen zullen niet alleen hun laatste kans op een eigen staat moeten opgeven, maar zullen ook weinig profijt heb ben van hun numerieke over wicht. „In Judea, Samaria en ren zeggen: 'Jullie nationalisti sche rechten aan deze kant van de Jordaan bestaan niet meer'. Als de Arabieren weten waar ze aan toe zijn, zullen ze dat ac- Gaza vormen de Arabieren de meerderheid", legt Greenberger uit. „Maar in een Israëlische staat waarvan Judea, Samaria en Gaza deel uit maken, vor men ze een minderheid." Dedi Zucker, liberaal lid van de Knesset en leider van de Bur gerrechten Beweging, behoort ook tot een kleine minderheid. Hij is welbespraakt, ruim den kend en moedig genoeg om de mentaliteit van de kolonisten aan de kaak te stellen. Israëlische macho's De kolonisten vertegenwoordi gen een nieuw soort Israëliër", zegt Zucker. „Ze hebben een soort slachtoffer-mentaliteit en stellen zich op als Israëlische 'macho's'. Ze herbeleven het bijbelse archetype van de Israë lische pioniers die met bloed, zweet en tranen nieuwe gebie den veroveren en tegen de ver drukking in hun gezinnen een veilige leefruimte bieden. De kolonisten vormen een soort re ligieus-fundamentalistische 'clan'. Ze richten zich uitslui tend op de heilige schrift en wij zen het westerse gedachten- goed en westerse verworvenhe den arrogant van de hand." Een sombere Zucker gelooft dat een verdeling van het land tus sen Arabieren en joden, hoe moeilijk die ook zal zijn te reali seren, noodzakelijk is om een ramp te voorkomen. „De kolo nisten zullen dan moeten kie zen tussen hun zionisme - het verlangen om in een joodse staat te leven - en hun wens om op religieus belangrijke plaatsen te wonen", aldus Zucker. VERTALING MARGREET HESUNGA Hollywood moet op zoek tiaar nieuwe boeven te zich tegen deze „golf van on gegronde beschuldigingen". Als gevolg van onderzoek-Tor- gan werd het volmacht van de afgevaardigde Jabes Robelo in getrokken. Een broer van Robe lo was in juni 1991 in Sao Pa ulo gearresteerd, terwijl hij een hal ve ton cocaïne in zijn bezit had. Bij zijn aanhouding droeg hij een identiteitsbewijs van het parlement bij zich, ondertekend door Jabes. Het intrekken van de volmacht van een parlementariër is een maatregel waar het nationale congres slechts zelden toe over gaat. In dit geval had het natio nale congres er behoefte aan om zijn smoezelige imago „schoon te poetsen". Diverse onderzoeken hebben uitgewe zen dat het parlement weinig vertrouwen geniet bij het Brazi liaanse publiek. De recente beschuldigingen hebben tot een reeks van ont kenningen en tegenwerpingen geleid. Zo werd aanklager Froes Fialho voor de voeten geworpen dat hij geen journalist kon zijn, omdat hij bij geen enkele vakor ganisatie voor journalisten inge schreven stond. „Ik weet dat ik een groot risico loop te worden vermoord. De drugshandel in Brazilië is veel machtiger dan men denkt. Het netwerk loopt van de armste krottenwijken naar de kantoren van de hoogstepolitici in Brasi lia", aldus Froes Fialho in een met een lokale krant. WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Het wordt voor de filmmakers in Holly wood steeds moeilijker om goede boe ven te vinden. Je hoeft ze bijvoorbeeld niet meer, zoals in de honderden spiona- gefilms van vroeger, uit de Sovjetunie te laten komen, want de Sovjetunie bestaat niet meer. Wat eigenlijk ook al haast niet meer kan, is films maken zoals 'The Godfather' waarbij leden van de maffia de rol van slechterik hebben. Want net als de Sovjetunie is ook de maffia bijna van het verdwenen. Waar het op neer komt, is dat er haast geen 'fatsoenlijke' maffioso meer be staat, althans in Amerika. Er zijn er nog hooguit een paar honderd in New York, enkele tientallen in Chicago en dan is het afgelopen. En zelfs de gelederen van die volhouders beginnen uit te dunnen. Neem als voorbeeld de Colombo-familie uit New York. Dat is een maffia-groep die al 60 jaar bestaat en die vele tiental len miljoenen heeft verdiend met de misdaad. Het is altijd een 'nette' maffia-familie ge weest, met harde discipline, een duidelij ke erecode en een strenge hiërarchie. Maar alles ging fout toen tien jaar gele den de baas van de Colombo-familie, Carmine Persico, voor de rest van zijn le ven achter de tralies verdween. Ook vanuit de gevangenis bleef Persico zijn rijk leiden. Hij wees de ene na de andere plaatsvervanger aan, maar die werden allemaal of doodgeschoten of gepalet door de politie. In 1989 maakte Persico een grote fout toen hij een oude vriend, Victor Orena, Scène uit de The Godfather I, met vlnr Al Pacino, Marlon Brando, James Caan en John Ca- zale. Een tweede en derde deel konden nog worden gemaakt, maar of over tien jaar deel vijftien in de bioscopen te zien zal zijn, is uiterst onzeker. De Amerikaanse maffia bestaat namelijk bijna niet meer. foto •cpd Pasquale Amato te arresteren op verden king van moord. Wat momenteel met de Colombo-fami lie gebeurt, is tekenend voor de situatie van alle maffia-families in New York. Van oudsher zijn dat er vijf geweest: naast de Colombo's zijn dat de Gambi- no's, de Genovese's, de Lucchese's en de Bonanno's. Al die families zijn in proble men gekomen. De belangrijkste oorzaak daarvan is de onvermoeibare pogingen van de FBI om de maffia een kopje klei ner te maken. Veel van de families werden door FBI- agenten geïnfiltreerd, en in één geval was een agent zelfs zeven jaar achtereen tot zijn nieuwe tijdelijke opvolger aan wees. Orena maakte van die machtsposi tie misbruik door niet langer illegale winsten met Persico en zijn kornuiten te delen. En dus moest Orena de afgelopen zomer worden vermoord, maar dat mis lukte. Orena maakte het nog erger door te weigeren opzij te gaan voor de zoon van Persico, Alfonse. die door zijn vader als de allernieuwste leider was aangewe zen. Het resultaat: tal van schietpartijen tussen ruziënde fracties in de Colombo- familie, die zeker zes mensen het leven kostte. Vorige week maakte de federale politie, de FBI, aan die familieruzie een einde door Orena en diens rechterhand 'maffialid'. De tactiek die door de politie werd gevolgd, was steeds de leiders van de organisaties te arresteren. Daarvoor kwamen dan wel weer nieuwe leiders maar, in de woorden van een vroegere commissaris van politie in New York: „Je kunt niet maar blijven vervangen. Dat holt de zaak uit." Om terug te keren tot de vijf families: de Colombo's zijn dus voor de zoveelste keer onthoofd. Van de Gambino-familie is de baas, John Gotti, gearresteerd en vorige week schuldig bevonden aan moord. Zijn straf moet nog bekend wor den gemaald, maar hij loopt grote kans voor de rest van zijn leven achter de tra lies te verdwijnen. Ook de andere families zijn hun krachti ge leiders kwijtgeraakt. De Lucchese-fa- milie bijvoorbeeld zit zonder capo, want die is naar de politie overgelopen met de hoop dat hij strafvermindering zal krij gen. De leider van de Genovese-familie, Vincent Gigante, is een psychiatrisch-pa- tiënt. De Bonanno-familie tenslotte, zit met eenzelfde probleem als de Colom bo-familie. De onderlinge strijd tussen de leden van deze familie is zo intens dat de heren geen tijd meer over hebben voor een fatsoenlijk stukje misdaad. En dus begint het er naar uit te zien, dat New York binnen niet al te lange tijd z'n afpersers en fraudeurs van de maffia kwijt zal zijn. Dat maakt de misdaad in de stad er niet minder op, want Aziati sche benden en de keiharde jonge drug dealers in de armoewijken hebben ijlings het vacuüm gevuld. Maar de kans dat over zo'n tien jaar de film 'The God- father 15' wordt gemaakt, is in ieder ge val zeer klein geworden. TOKYO ELBRICHT FENNEMA CORRESPONDENT Dat de secretaris-generaal van de Chinese Communistische Partij zijn bezoek aan Japan een succes noemde, is eigenlijk niet zo'n goed teken. Het betekent namelijk dat Jiang Zemin, een van China's machtigste man nen na Deng Xiaoping, zijn be zoek heeft volbracht zonder al te veel kritiek te krijgen en zon der enige concessie te doen. En dat terwijl er op de situatie in China nog wel wat valt aan te imerken. Jiang, die vorige week in Japan was, maakte dankbaar gebruik van de feestelijke aan leiding van zijn bezoek, het 20- jarig i ubileum van het herstel van de diplomatieke betrekkin gen tussen Peking en Tokyo. Jiang, de eerste hoge Chinese functionaris die Japan bezoekt sinds het bloedbad op het Tienanmen-plein, liet bezorgde vragen over de stand van zaken omtrent de mensenrechten in China langs zich afglijden. „Een interne zaak waar het buiten land zich niet in heeft te men gen", aldus Jiang. Evenmin bleek hij gevoelig voor Japanse aandrang dat China haar wa penexport beperkt. Anderzijds greep Jiang de gele genheid aan om China's be zorgdheid te uiten over Japanse wetsvoorstellen om Japanse mi litairen van de zogenoemde Zelfverdedigingsmacht buitens lands te laten deelnemen aan vredesbewakende activiteiten van de Verenigde Naties. Zowel in zijn toespraak tot het parlement als tijdens een pers conferentie verklaarde Jiang er geen voorstander van te zijn. Hij waarschuwde zijn gehoor in Tokyo dat het „een erg gevoelig onderwerp" is. Hier greep hij Japan meteen bij de Achilles hiel. Juist omdat Japan haar oorlogsverleden het liefst onder het tapijt veegt, is Tokyo be nauwd dat iemand er haar mee confronteert. 'Chantage' China heeft in de afgelopen 40 jaar een verfijnde techniek ont wikkeld om Japan te 'chanteren' met de dreiging het oorlogsver leden boven water te halen. Het meest frappante resultaat daar van is wel dat de Japanse pers erin heeft toegestemd corres pondenten in Peking te statio neren onder de voorwaarde dat ze niet kritisch over China schrijven. Het verleden ten spijt, stelt China zeer prijs op Japanse investeringen. Volgens Jiang blijven die voor alsnog onder de maat. Hij wees erop dat Japan nog minder geld spendeert in China dan de VS, terwijl Japan een buurland is. Over het omstreden eilandje Senkaku, waar zowel Japan als China aanspraak op maken, gaf Jiang ook geen centimeter toe. Hij herhaalde Dengs standpunt dat toekomstige generaties dit conflict moeten oplossen. Japan bleef, gedwongen door de feestelijke omstandigheden en 'het verleden", een beleefd gast heer. Er valt echter enige reser ve aan Japanse zijde af te lezen uit het feit dat de uitnodiging aan de keizer om China te be zoeken vooralsnog onbeant woord blijft. Peking zou het op prijs stellen als keizer Akihito nog dit jaar een bezoek bracht aan China, eveneens ter ere het 20-jarig herstel van de bilaterale betrek kingen. De Japanse premier Kii- chi Miyazawa hield echter be leefd doch vriendelijk een slag om de arm, met name met het oog op het dispuut over Senka ku. Niettemin verklaarde de Japan se pers het bezoek van Jiang Ze- min tot een succes, voor wat dat waard is. Ze loopt immers het risico dat hun correspondenten uit Peking worden terugge stuurd als ze tot een andere conclusie zou komen. Of Jiangs bezoek voor Japan positief heeft uitgepakt, blijft gissen. Dat het voor Jiang geslaagd was, staat Jiang Zemin (rechts) en Kiichi Miyazawa inspecteren de erewacht. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2