Vriesekoop langs uitersten Oude diesel Duclos danst over de keien 99 99 89 89 92*i "zzB1 Sport Timman al achterop Oranje pakt het zilver Casba-renners weren zich goed in Teleflex-Toer pakt uit HAL F BECEl halfvolle magere blanke RPOOD MAËINE ^EIK cpmllic VARKENS- BKUUIp MARGARINE houdbaar verpakt SPINAZIE «p irr MAANDAG 13 APRIL 1992 22 Artoer Joesoepov perst met een ijzeren houdgreep de lucht uit de longen van Jan Timman. Na de eerste twee partijen van de tweekamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi in Linares leidt de 'muur van de Oeral "met 11/2-1/2. In de an dere tweekamp tussen Karpov en Short staat het 1 1/2 - 1/2 eveneens in Russisch voordeel. Beslist is er uiteraard nog niets. Om door te gaan naar de finale is vijf en een halve punt noodzakelijk. Maar de voorteke nen zijn niet bepaald gunstig. Anders dan in de tweekampen tegen Hlibneren Kortsjnoi heeft Timman het initiatief nog geen moment naar zich toe kunnen trekken. Integendeel. Zaterdag bleek er een gat in ziin voorbe reiding van het Grünfeldindisch te zitten en gisteren restte hem met wit niet veel anders dan in gaan op zetherhaling. Zijn klok gaf op het moment van han denschudden bij de 31ste zet nog een kwartier bedenktijd aan. Joesoepov had het vijfvou- dige over. Dubieus De verdediging, die Timman hanteerde, heeft wel eens meer tot vreselijke mislukJdngen ge leid. Nu waren zwarts 15e en 16e zet al dubieus omdat de dekking van e6 werd los gelaten. De zwartspeler gaf zichzelf de genadeslag door op de 21ste zet na kwaliteitsverlies in te gaan op dameruil. Beter dan Lxb3 was in elk geval 21Dd7, ge volgd door 22.Dc4, Kxf7, 23. De7, Tb7, 24. Dxd7, Lxd7, waar na er in elk geval nog strijd gele verd had kunnen worden. Gisteren lokte de op een hou ten keukenstoel gezeten Rus zijn tegenstander Timman mee in een voorbereide variant van het Russisch. Een bekend sys teem met vroege dameruil en een slagwisseling waarbij wit aan het eind twee lichte stukken over heeft tegen toren en pion. Timmans eigen partij met zwart tegen Kasparov vorig jaar in de finale van het rapidtoernooi van Parijs was tot aan de vijftiende zet het voorbeeld. Daarna volg de Joesoepov nog vier zetten lang Kasparov - Anand uit Lina res 1991. De rest was huisvlijt. Waarbij Timman op de 24ste zet wellicht f3 had kunnen doen, in plaats van slaan op al. Ook daar zou Joesoepov onge twijfeld op voorbereid zijn ge- Wellicht had Timmans min der goede vorm te maken met het feit, dat de loting voor wit en zwart op een onmogelijk tijdstip plaatsvond. Vrijdag avond ver na middernacht. Piket Luis Rentero Suarez, de alm achtige organisator, had beslist dat de officiële opening vooraf diende te worden gegaan door een culinaire happening die heel lang duurde. Toen eindelijk na uren het ei was gelegd, been den Short en Karpov met rood aanlopende gezichten weg. Timman hield zich duidelijk in. Zijn verstandhouding met Rentero is zo goed, dat de in spijkerbroek gestoken Jeroen Piket een vorkje mocht meeprikken, terwijl het sjofel geklede secondantenteam van Karpov, een parapsycholoog in begrepen, onverbiddellijk bui ten de deur werd gezet. Timman durfde ook als enige de gastvrijheid van Rentero's marmeren hotelpaleis annex bingohal. waar gespeeld wordt, af te slaan. Samen met zijn vrouw Ilse nam hij zijn intrek in het dertig kilometer verderop gelegen kasteel van Ubeda. Lei derdorper Piket, die Timman bij het doornemen van de openin gen heeft bijgestaan, zag een jeugddroom vervuld. Hij mocht als privé chauffeur optreden. i ,i.-Pg8»6 2 c2c4.r;86, 1 PrM3. Lf8g7.4 g2 g3.0-0. 5 LU g2.e7<6.6 00. 07 '16. 7 C4.d5. c6«J5. 8 Pbl c3 Pt6*4. 1 Pc3*»4, d6ic4 10 Pf3-«5. 17 16. 11 Ddl-t>3 e7«6, 12 Pe5c4. Pb8 c6. 13 t2 3. 16 16. Lel 02. Ta8 b8. 15 a2 a4 T18-I7 16 Tal cl. b7 b6, 17 12 13, e4«!3. 18 lg2«13. U8U7. 19 LI3xc6, Lb7«c6, 20 Pc4e5, Lc6»a4. 21 Pe5«ï7. La4«b3. 22 P17«d8, TbBidfl 23 Tcl-c3, Lb3 d5, 24 TIK 1 Lg7 16, 2S Tc3-c8, Ld5b7, 26 Tc8-c7. Lb7e4. 27 Ld2 b4. «7 g5. 28 Ib4-e7, LI6*e7, 29 Tc7«p7 IS 14, 30 r3*I4, rS„I4. .31 e3x!4. a7 ab, 32 Kgl 12. D6-b5, 33 TcK7. rwart geeft tweede partij (GOS) I p2*4. e7«5 2 Pgl 13, Pgfi 'b 3 d2 d4. P16ip4 4 Lfl-d3. d7 d5 5 P13«a6. L»8d6 6 0-0. 0-0. 7 c2<4 Ld6»<-s 8 d4.*s Pt>8 c6. 4 c4«d5. Dd8«d5. 10 Ddl<2 Pc6 b4 II ld3«*4. PM«c2 12 Le4.d5. Lc8 15. 13 I II s i 14 17 (5, lb 1*4 05*. Kgfl hR 17 TlUcl. c7<6. 18 Ld5-g2 TI8-<18. 19 Pbl d2.b7 h6. 20 h2t>4. Td8 d3. 21 Tcl.al r7 g6. 22 h4»gS hbigS, 23 L14xg5. Ta8 g 24 lg5-16<, Kh8 b7 26 Pd? II. 15 14. 2b KrI h?, Tr8 (6 27 'ild 'Rb bb*. 28 Kh2gl,Thb g6. ."3 Kgl h2. Tg6-h6+, 30. Kh2 gl, Th6-g6, 31. Kgl h2.remi«' Voor de Neder landse mannen- ploeg blijft de echte Europese top ver weg. Na ningen op Dene marken en Hongarije ver loor Oranje ruim van Zweden en Engeland. De ploeg speelt nu om de vijfde tot en met de acht ste plaats. STUTTGART ROB ONDERWATER Het levensverhaal van Bettine Vriesekoop blijft ongemeen boeiend. Haar geschiedenis be staat uit een kleurrijke verzame ling van opmerkelijke anekdo tes, uitstekende prestaties en vooral dramatiek. Of Vriesekoop zich nu in Scheemda, Japan of Stuttgart vertoont, ze wordt im mer omgeven door drama. Wat de 30-jarige kopvrouwe van de nationale ploeg gisteren bij het Europees kampioen schap tafeltennis overkwam, was weer onwaarschijnlijk. Vriesekoop balanceerde met Oranje langs een diep ravijn, tuimelde daar half in, maar klauterde er weer dank zij een uiterste krachtsinspanning uit. Via een zwaar bevochten, met sentimenten en incidenten om geven confrontatie met Honga rije (3-1) kwalificeerde Neder land zich voor de halve finales, vandaag tegen het GOS. Vreugde in het Oranje-kamp, waar een paar uur eerder, na het dramatische verlies tegen Duitsland, het verdriet nog zo nadrukkelijk overheerste. De ze ge, die Nederland al zekerheid over de laatste vier zou hebben verschaft, leek binnen bereik. Sterker nog, die stond reeds op het bord: Vriesekoop-Nemes, 22-20 in de derde game, waar door Nederland op een beslis sende 3-1 voorsprong kwam. Terwijl Vriesekoop aan een vreugdedans was begonnen, ontplofte de Martin Schleyer- hal, gevuld met 6000 woedende toeschouwers. Allemaal, tegen stander Nemes incluis, hadden ze het celluloid op de kant van de tafel zien stuiteren, maar de scheidsrechters hadden niets gezien en Vriesekoop speelde de vermoorde onschuld. Schuimbekkend De Duitse coach, Dirk Schim- melpfennig, sprong schuimbek kend over de afzetting en schold Vriesekoop de huid vol. Ieder een was radeloos over zoveel onrecht, maar de scheidsrech ters en Vriesekoop wilden van geen wijken weten. Totdat Jan Vlieg zich met het tafereel be moeide. De coach ondernam een actie, die iedere zichzelf respecterende sporter had moe ten nemen. Hij gaf het punt te rug waar "Nemes recht op had. Het gedrag van Vlieg werd in kolkende sporthal bijzonder op prijs gesteld. Vlieg: „Dit is voor mij een hele moeilijke beslissing geweest. Maar ik wilde niet de schijn tegen mij hebben. Ik wil de graag winnen, maar dan wel op reguliere wijze. Op de bank waren we ervan overtuigd dat de bal van Nemes goed was. Dan geef ik dat punt." De Duitsers konden de spor tieve Groninger wel zoenen en wilden hem naderhand zelfs op de schouders nemen, toen de Duitse ploeg alsnog zegevierde. Want na de teruggave van het punt verloor Vriesekoop met 24-26 de partij en viel Mirjam Hooman de eer te beurt Neder land naar de laatste vier te lood sen. Dat soort karweitjes zijn aan de Top-12 winnares van vo rig jaar in Stuttgart niet besteed. Hooman ploeterde als een be ginneling en moest Nicole Stuse feliciteren met de wedstrijd en de uiteidelijke 3-2 overwinning. Voor het beslisende duel te gen Hongarije besloot Jan Vlieg om Mirjam Hooman te vervan gen door Gerdie Keen. Tegen Roemenie en België had zij im mers ook al niet kunnen impo neren. In onderling overleg met de speelsters besloot Jan Vlieg derhalve Gerdie Keen op te stel len. Hooman werd wel ingezet in het dubbel. Het was voor de met zichzelf worstelende speel ster een troost dat die cruciale krachtmeting werd gewonnen van de Europese kampioenen Wirth en Batorfi. Al gingen Vriesekoop en Hooman zoals gebruikéUjki langs uitersten. Bij 14-19 in del beslissende game tekende de nederlaag zich af, maar de ont snapping was even onverwacht! als fabuleus: 13-21, 21-19, 21- 18. Jan Vlieg maakte dat alle maal niet meer mee. Hij was met een rode kaart naar de tri bune verwezen. Door de winst in het dubbel spel nam Nederland een 2-1 voorsprong. Vriesekoop had eerder Wirth verslagen en Ba torfi was te sterk geweest voor; Keen. De wedstrijd Vriesekoop- Batorfi moest dus de beslissing brengen. Winnen was noodzaak, en Vriesekoop besefte dat als geen ander. Op haar de voor haar zo karakteristieke wijze sleepte zij Nederland naar het winnende punt: 21-12, 14-21, 21-13. De opluchting en blijdschap waren vooral groot bij Bettine Vriesekoop. Begrijpelijk, want vooral dankzij haar inspannin gen reikte Oranje tot de laatste vier. Bovendien waren aan haar levensverhaal weer een aantal interessante bladzijden toege voegd. In zijn partij tegen Danny Heister is Jan- Ove Waldner ge fixeerd op het balle tje. Zweden stond geen punt af. Je moet dus nooit wanhopen. Toen Hennie Kuiper in 1983 Parijs-Roubaix op zijn naam schreef, en Gilbert Duclos-Lassalle er voor de tweede maal tweede werd, bleef de Fransman hoopvol naar de toekomst kijken. Duclos-Lassalle toen, over zijn zes jaar ou dere, Nederlandse ex-kamergenoot bij Peugeot: „Wéér tweede, net als in 1980. Maar vergeleken met Kuiper heb ik nog minstens vijf jaar voor de boeg. Ik blijf van Parijs- Roubaix dromen." ROUBAIX PETER CHJWERKER WIELERMEDEWERKER Gistermiddag, in de 90ste, dit keer uiterst stoffige editie van de derde WB-klassieker. zag de 37-jarige jachtliefhebber uit de buurt van Pau zijn droom wer kelijkheid worden. Zijn laatste ronde op het overvolle velodro me van Roubaix werd een hom mage aan de wielerherfst, die het vertikt te gaan winteren. Duclos-Lassalle schoof aan in het Bos van Wallers bij wat was overgebleven van en gemixed mét een vroege vlucht: Joho, Jaermann, Wegmüller. Tafi, Seigneur? Van Slijcke, Willems en - verrassend - Van Poppel. Toen het eerste peloton niet aandrong, selecteerde hij verder uit tot vier: Duclos zelf. Van Poppel, Van Slijcke en Wegmül ler. De laatste reed lek, de Belg kreeg het moeilijk, en toen was het tijd voor de grote sprong Met nog 45 kilomter te rijden, en nog zeven grote kasseistro ken voor de boeg, besloot Du clos zijn twee medevluchters te testen. Eén manoeuvre was vol doende voor de beslissende slag. Een droge demarrage, en de diesel bleek ook nog over een vijfde versnelling te be schikken. Toch waren er toen nog maar weinigen, die echt hun geld durfden zetten op de 'kopman van dienst' uit de Z ploeg van LeMond. Zijn specialisme op de stenen was bekend: 13 starts, 11 keer uitgereden, tweede in '80 en '83. vierde in '89. zesde in '90 - voor iemand met zo'n 'stiel liefde' kon er ook nog wel een goeie veertiende keer vanaf. Maar hebben de jaren dan geen naam uit de stijl Toulouse Lautrec? Neen dus, zeker niet als een achtervolgend peloton te om vangrijk blijft, de favorieten het niet voor elkaar willen opne men, niemand over een super dag zegt te beschikken, er te veel kopmannen en bescherm de renners tegelijk moeten wor den uitgespeeld, je vlucht ijzer- sterk wordt beschermd door Z- genoten als LeMond, Colotti en Capelle. en je vleugels krijgt bij de gedachte alleen al, straks met die kei te mogen staan. Jean-Pierre Danguillaume, in middels gestopt, weet nog goed hoe de jonge Duclos-Lassalle destijds, in 1978 zijn eerste Pa rijs-Roubaix inging. „Ik heb hem gezegd: maak je geen zor gen, hel mooiste van Parijs- Roubaix is als je het hek van de wielerbaan nog open vindt." 'Duclos' werd toen 28ste, net geen laatste. Zalig Gisteren mocht hij het lint doorknippen, schoof hij als eer ste de piste op. Het moet een zalig gevoel zijn geweest. Een kroon op zijn carrière, die een zestigtal overwinningen omvat, waarvan o.a. Bordeaux-Parijs, de Midi Libre, Parijs-Nice, een Touretappe en de Ronde van Zweden de mooisten zijn. Gilbert Duclos-Lassalle ge noot, ondanks zijn jarenlange aanwezigheid in het profpelo ton, vooral bekendheid vanwe ge het jachtongeluk, dat hem overkwam in oktober 1983. Hij is, als veel 'middelbare' cou reurs een liefhebber van de jacht, en dat kostte hem die herfst in de Atlantische Pyre neeën bijna zijn linkerhand. Een schot hagel uit een ander geweer raakte niet de houtsnip, die voor die dag op het menu stond, maar Duclos' pezen en botjes. Lange tijd moest worden gevreesd voor de voortzetting van zijn wieler-rijbaan. Een te vroeg heroptreden in de Amstel Gold Race '84 bracht hem op nieuw in het ziekenhuis, maar in 1985 kon hij met nieuwe spieren en pezen alsnog een herstart maken. Hij ging met het jaar gepassioneerder koer- Stemmen uit het peloton: „Duclos is een oertype, zoals Zoetemelk en Kelly. Die leven met hun fiets naast hun „Duclos is not dige Fransman; gante klootzak, zoals er al te veel rondrijden." .Als je het iemand niet mis gunt, is hij het wel. Hij rijdt al tijd. steekt zich nooit weg." Een mooie winnaar dus. Die ervoor heeft geréden. Iets wat van de tegenstand minder kan worden gezegd. Het was een soort voortzetting van de Ronde van Vlaanderen, waar een ande re Fransman een heel peloton favorieten een loer draaide. Jacky Durand had doorgetrapt, Duclos-Lassalle gaf evenmin af. De bestbetaalden in het pelo ton keken elkaar wat schaap achtig aan, onder de douche naast het vélodrome. Het was een snelle koers geweest en dan rijd je moeilijk vijf kilomter rap per dan een ander. Er waren achtervolgings-pogingen ge noeg - van Ballerini, Van Hooy- donck, Museeuw, Verhoeven - maar niet één trok de boel uit elkaar. Ook Ludwig niet die nog een ulieme poging waagde. Z, de ploeg van Duclos Las- salle verdwijnt, maar de ploeg- Legeay moet bij elkaar blijven, vindt zelfs Greg LeMond, die de beste dag van zijn seizoen tot nu toe kende, en zich achter de vlucht van 'de oude man' ont popte als een toegewijd bejaar denverzorger. LeMond vloog Duclos al zoenend om de hals. Er was geen pure kopman aan gewezen. wie weg was. en winstkansen had, zou worden beschermd, zo was de afspraak binnen de Z-ploeg. Plassen LeMond: ,Als ik het iemand gun, is Duclos het. Heb ik iets teruggegdaan voor de Tour- etappe naar Pau in 1990. Toen ik was gestopt om te plassen, en Chiappucci ineens als een idioot op kop was gaan rijden, toen was Duclos bij de ploeg maats, die zich omkeerden, mij kwam ophalen, en me terug bracht bij de vluchters. Als hij er toen niet geweest was, had ik ik de Tour verloren. Voor zo ie mand doe je graag iets terug. Met zo iemand begin je graag een nieuwe ploeg." Ook al is hij dan al 37 jaar. KLAGENFURT De tweede plaats bleek uit eindelijk het hoogst haalbare voor het Nederlands ijshoc- keyteam bij het wereldkam pioenschap voor B-landen. Oranje was te zwak voor de top, zo werd zaterdag duide lijk tegen het oppermachtigè Oostenrijk: 3*8. Oranje was echter ook de beste van de rest. zo bleek amper achttien uur later bij het duel met Ja pan dat met 10-3 werd ge- Bondscoach Larry van Wieren weet zijn plaats, kent de plus- en minpunten van de huidige selectie en kon het toernooi derhalve op de juiste merites beoordelen. „Ik ben tevreden", aldus de Eindhovenaar die niettemin nog twijfelt over zijn toe komst. Van Wieren volgde aan de universiteit in Gro ningen een cursus sport- management en heeft diver se contacten, onder meer in Noord-Amerika. Het slotweekeinde van het B-WK bood het Nederlands team wisselende stemmin gen. Zaterdagavond snelde Oostenrijk, fanatiek gesteund door het thuispubliek, in de eerste periode naar een be slissende 5-1 voorsprong. Oostenrijk speelde gewoon een versnelling hoger dan Nederland. Maar gistermid dag bouwde Nederland te gen Japan in twintig minuten zuivere speeltijd dezelfde score op. Van Wieren liet na de nederlaag tegen Oosten rijk, waarbij de Nederlandse verdediging met name in de persoon van De Vries menig steekje liet vallen, de spelers hun eigen gang gaan. DUIVENBODE WIELERMEDEWERKER In het slotweekeinde van de Teleflex-Toer hebben de renners van Swift/Casba zich vooral in de Konniginnerit, een bergrit in de Duitse Eifel, kranig geweerd. Peter Mol, Niels van Stralen en ook Koudekerker Fer- nand Warmerdam reden, toen het echt zwaar werd, met de besten mee. Alleen in de finale, net voor de Neder landse grens bij Kerkrade, waren zij er niet bij toen een zeven renners aan de haal gin gen. Van hen toonde de Duitser Jackel zich in de eindsprint de sterkste. Peter Tates (9e) en Frank van Veenendaal (10e) doken voor aan op in de groep achtervolgers en reden zich bij de beste tien. In die groep kwamen Peter Mol (18e), Niels van Stralen (26e) en Fernand Warmerdam (40e) over de eindstreep. Vooral laatstgenoemde reed een puike wedstrijd. Op de Hammerberg (zeer stijl) reed hij als enige naar het eerste deel van het uiteen geslagen peloton. Iets wat Mare Faas en Vital Timmermans niet lukte. Het tweetal kwam met een groot aantal renners op tien minuten van de winnaar in Kerkra de binnen. De laatste etappe naar Schijndel was voor veel renners net iets te veel van het goede. Elf renners maakten de koers en dat brak een goed deel van het peloton op. Ook War merdam kon het hoge tempo niet meer vól gen en moest afhaken. In de laatste omlopen deed Niels van Stralen nog een gooi naar een podium plaats. Maar door toedoen van de ploeg uit. Litouwen werd dit verijdeld. In de laatste ki lometers, toen Van Stralen werd ingelopen, kwam de Noordhollandej ten val. Timmer mans werd zestiende en Peter Mol. de beste man van de Leidse Casbaploeg, kwam op de twintigste plaats. OVENVERS STUNTPRIJS LILAC diverse luxe soorten cholesterolverlagend IITCDCICC PCD POND LHr JC9 HMraaiNOAi KUIPJE 250 GRAM UIWTBM I W TV/NM ELDERS 1 29 BIJ 0HS ELDERS 140 BU ONS ELDERS 9»BU ONS ELDERS 1.290UO«S (1CCI RUU P*K 60 STUKS Michael Doohan heeft gisteren in de tweede wedstrijd van het Grand Prix-seizoen het thuispubliek in Sydney tot groot enthou siasme gebracht. De Australiër behaalde zijn tweede overwin- nïng van het seizoen. Veertien dagen geleden was Doohan óp zijn Honda ook al de snelste in de Japanse Grand Prix. Opvallend was. dat ook de andere klassen dezelfde winnaèrs hadden als in de eerste Grote Prijs. De Duitser Waldner in de 125cc, de Italiaan Cadalora bij de kwartliters, waarin Wilco Zéé- lenberg uitstekend vierde werd. Patrick van de Goorbergh was de beste privérijder in de 250cc- klasse. Hij eindigde op de dertiende plaats. Zijn broer Jurgep eindigde drie posities lager. Hans Spaan werd in Australië geplaagd door pech. De Casfri- cummer had pech dat de motor van zijn Aprilia tijdens de start afsloeg. Spaan moest zijn machine daarom aanduwen. Het ge volg was dat hij als laatste vertrok. Door een spectaculaire in haalrace kwam hij terug van de 36ste naar de twaalfde plaats.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22