Leiden kan het vergeten Pernix levert koppositie in Sluys mag met MSV hogerop Florijn krijgt niet wat hij wil Sport Saturnus doet nog mee voor de titel basketballers gaan onderuit Voor Luba Leiden is het sprookje om volgend jaar weer 'een eredivisieteam op de been te brengen zo goed als uit. jDe promotie werd gisteren niet direct bewerkstelligd. In de allerlaatste competitiewedstrijd tegen het reeds gede gradeerde Blue Herons ging de formatie hard onderuit: 779-76. En dat deed pijn, veel pijn. Want de zo verrassen de ploeg in de promotiedivisie had daar even niet op ge rekend. Tineke Vos (14) ligt met de kampioensbeker in de hand, in een deuk. MSV is kampioen en promoveert naar de eredivisie, foto henkbouwman /MANDAG 13 APRIL 1992 [LEIDEN GERRIT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEW ERKER Met alle kansen op een tweede plaats in eigen hand ging het Inis in Vianen. De spanning iwerd Leiden te veel. Toch hoeft ijcleze nederlaag nog niet te bete kenen dat de tweede plaats al Vergeven i£ Door het verlies van VVeert 2 tegen Voorburg (55-77) lis er nog een minieme kans dat Leiden de promotieplek be paalt. Maar dan moeten beide ploe- (gen wel hun laatste wedstrijden ^verliezen tegen datzelfde Blue [Herons. En dat lijkt onwaar- {schijnlijk. Daar is niet mee gezegd dat iLeiden een slechte prestatie (heeft geleverd. Degene die 'vooraf zou hebben gezegd dat JLeiden in de top van de promo tiedivisie ging meedraaien was (ongetwijfeld voor gek verklaard. jMaar dat het nu juist in de laatste wedstrijd mis moest reaan was een hard gelag. Leiden was vooraf in ieder ge- jval wel gewaarschuwd. In de 'thuiswedstrijd moest er een ver lenging aan te pas komen om >de twee punten in de wacht te Jslepen. Bij aanvang leek het er ■niet op dat er bij Leiden een .'zware druk op de schouders justte. Er werd dan wel niet bril jant gespeeld, maar de ploeg speelde ook niet slecht. De wed- 'strijd ging gelijk op zonder 'hoogstandjes van beide zijden. Bij de rust keek Leiden tegen een kleine achterstand aan (39- |35) die geenszins verontrustend 'was. Maar na de thee stond niet 'het sprankelende Leiden op dat lorde op zaken ging stellen. Iets wat de laatste weken vaak wel 'het geval was. Blue Herons bleef «op een kleine voorsprong teren. Tussen de tiende en de vijftien de minuut echter ging het mis. De thuisploeg liep uit naar 72- 61 en dat deed de Leidenaars beven. Met een laatste sprint kreeg Leiden Blue Herons toch weer in het vizier (77-76) en zelfs de kans op de volle winst. Een één-om-één situatie werd vijf seconden voor tijd echter gemist en zo werd het verlies een feit. Jammer, zonde en tamelijk onverwacht. De spelers baalden erf de stemming was na afloop uiteraard behoorlijk beneden peil. Van favoriet voor de pro motie opeens weer afgedaald naar een plek, die daar geen recht op geeft. Tenzij Voorburg en Weert natuurlijk eenzelfde steek laten vallen. Scores Leiden: De Ruijter 23, Ginjaar 14, Van der Maas 14, Zevenhoven 11. Lisse De mannen van Lisse konden in hun voorlaatste wedstrijd niet tot grootse daden komen. Te gen So What werd een dikke ne derlaag geleden: 91-67. Voor Lisse heeft het geen gevolgen voor^de klasering in de eerste divisie A. Voor Grasshoppers lijkt het doek gevallen in de eerste klasse van het rayon west. De degrada tiewedstrijd werd van Punch verloren: 69-63. De Katwijkers konden van hun achterstand (66-48) veel goedmaken, maar kwamen net wat minuten te kort om de zege te pakken, het hangt overigens van meerdere zaken af op Grasshoppers definitief de gradeert naar de tweede klasse. Blitz deed wat het moest doen tegen Veenland: winnen. De Voorschotenaren boekten een zege van 68-87 en behiel den de tweede plaats. NOORD Wil K CERRfT-JAN VAN GEEN BASKETBALMEDEWERKER De bloemen lagen er, de cham pagne stond koud en het feest na afloop werd uitbundig ge vierd. MSV pakte het kam pioenschap in de promotiedivi sie en de Northgohal stond even op z'n kop. De zege op Landsla- ke Lions (69-59) in de voorlaats te competitieronde bracht de zo felbegeerde titel en de daarmee gepaard gaande promotie naar de eredivisie. En dat brengt het totaal van de ploegen uit de Leidse regio in Neerlands hoogste afdeling op drie: Grasshoppers, Lisse en MSV. Voorwaar geen gering aantal en een teken dat het bas ketbal wat de omgeving Leiden betreft in de lift zit. Renate Sluys stond na afloop in het middelpunt van de be langstelling. Het was toch een beetje haar verdienste dat MSV zo hoog gaat spelen. De beste speelster van de promotiedivi sie wilde echter niet zo ver gaan. „Je staat natuurlijk met z'n vijven in het veld. En ik kan niet in m'n eentje een wedstrijd winnen", vertelde de zichtbaar gelukkige Sluys, nadat ze net ontdaan was van de vele bossen bloemen en de met roze cham pagne gevulde kampioensbeker. Aarzelend Het kon het publiek in ieder ge val niet ontgaan zijn dat zij de wedstrijd naar zich toe had ge trokken. In een aarzelende ope ningsfase stond MSV tegen een achterstand (14-22) aan te kij ken. Totdat de 26-jarige spelver- deelster zich met het scoren ging bemoeien. Driftig penetre rend, van afstand zuiver mik kend en strooiend met assists bracht ze haar team weer op ge lijke hoogte (24-24). Het was het duwtje dat MSV nodig had om door te stoten naar de winst. Bij rust was de voorsprong nog enigszins te overzien (36- 30), maar na de basketwisseling trok Sluys vol gas door. De vori ge week nog excellerende Caro line van der Salm was op het begin van de wedstrijd na het spoor volledig bijster en mikte geen bal raak. Ook Marjolein ter Laak de andere driepunts- schutter beleefde een slechte avond. Maar het kon geen kwaad. Tineke Vos was opeens degene die de weg naar de bas ket wel kon vinden. Ze maakte dankbaar gebruik van de ruimte die ze kreeg als gevolg van de splijtende passes van Sluys. Het duurde vijf minuten, voordat Landslake Lions tot scoren kwam. Toen was de strijd gestreden. MSV had het gat geslagen (50-32) en kon zich gaan opmaken voor het kam pioensfeest. Slachtbank Dat de opponent uit Landsmeer op de slachtbank lag, maar niet vermalen werd mocht de pret niet drukken. Zeker bij Sluys niet. „Eindelijk kampioen met m'n eigen team", verzuchtte ze. „En nu de eredivisie in. Ik heb wel al eerder bij Rotterdam Zuid zo hoog gespeeld, maar dat duurde maar twee maanden. Ten eerste vond ik het daar niet leuk en het op en neer gaan naar Rotterdam viel zwaar te gen." Vorig jaar nog toen MSV ook kon promoveren zei ze nog dat de Noordwijkse vrouwen daar niets te zoeken hadden. „Maar dat was vorig jaar. Dit jaar heb ben we in de voorbereiding twee keer tegen Orca's en twee keer tegen Lisse gespeeld en alle vier keer gewonnen. Als je ziet dat Lisse nu eerste wordt in de elite B. dan kun je wel zeggen dat we ook in de eredivisie mee kunnen komen", aldus Sluys. Ze heeft al jaren eigenlijk het recht om in de eredivisie te spe len als voormalig international, maar nu gaat het dan eindelijk gebeuren. LONDEN ANP In een week tijd maakten twee Portugese tien-kilometerlo pers de overstap naar de ma rathon: Dionisio Castro en An tonio Pinto. De eerste vorige week zondag in Rotterdam, Pinto gisteren in Londen. Cas tro werd in de Maasstad vijfde in 2.11.54, Pinto zegevierde in Londen in 2.10.02. De ervaren Katrin Dorre was in de Engelse hoofdstad de snelste vrouw in 2.29.39. Zij werd evenals Pinto door de zege 55.000 dollar (bij na 110.000 gulden) rijker. Op het bepaald niet gemak kelijke Londense parkoers deed Tonnie Dirks een ver geefse poging te voldoen aan de Olympische richttijd van 2.11.30. De Brabander, begin maart voor de zesde maal na tionaal veldloopkampioen ge worden, leverde evenwel een uitstekende prestatie. Hij ein digde als dertiende in 2.12.45. Dirks verbeterde daarmee zijn persoonlijk record, dat hij vo rig jaar april in de marathon van Rotterdam op 2.13.10 bracht met 25 seconden. Dirks LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER De mannen van Satumus had den in de regionale eerste klasse van de veldnandbalcompetittie geen problemen met WIK, 13- 24, rust 6-16. Zij handhaafden zich met die winst aan de kop van de ranglijst en behouden de kans om voor de eerste maal te kunnen spelen om het lands kampioenschap. Dat zal plaatsvinden in toer- nooivorm in Goirle waar vier ploegen elkaar op 24 juni zullen ontmoeten. De kampioen van de regio Zuid-West, waarin Sa tumus uitkomt wordt direct ge plaatst in de finale. WIK had geen enkele oplossing tegen de agressieve defensie van Satur nus waarbij de aanvallers met bal bijzonder weinig ruimte hadden en ook overzicht misten om anderen aan te spelen. Dat deed Satumus veel beter. Daarbij kwam dat Satumus de break out kansen dankbaar be toonde zich na afloop tevre den. „Direct na de start wist ik dat het goed zou gaan. Ik voel de mij lekker. Ik had alleen pech dat ik bij de start wat on gelukkig stond daardoor kon ik moeilijk vooraan komen. Ik ben ook bewust wat langzaam gestart. Dat was een goede tactiek want ik heb nergens in de wedstrijd stuk gezeten." Dirks wilde geen uitspraken doen over zijn eventuele kwa lificatie voor Barcelona. De Brabander, vorig jaar zestien de in de strijd om de wereldti tel in Tokyo, had voor de na tionale titelstrijd in Rotterdam van de KNAU dispensatie ge kregen. Dirks wilde graag bij het WK veldloop in Boston starten, wat overigens door een eerdere griep niet door ging. „Ik denk dat een voor dracht voor de Olympische Spelen reëel is." Bondscoach Bob Boverman bevestigde in Londen dat de KNAU Van Vlaanderen en Dirks morgen in een gesprek met het Neder lands Olympisch Comité zal voordragen. nutte. De grote schutter w as Ni co Mooren die twaalfmaal doel treffend uithaalde. Voor Satur nus scoorden verder: André van Es 4, Hans Blansjaar 3. André van Leeuwen 2 en Wim van Leeuwen, Win fried van Bohee- men en Marcel Nieuwenhuys 1. In de tweede klasse verloor MSV, gehandicapt door drie blessures, in Schiedam kansloos van DWS, 24 9. rust 16-6. Voor MSV scoorden Kees Halve maan 4, Peter Gordijn 3 en Leo en Leon Knijnenburg 1. De vrouwen van UW '70- wonnen in Voorschoten met 13- 9» rust 7-5 van DSO Da g« tij- kopgaande strijd werd beslist in tweemaal tien minuten. De laatste tien minuten van elke speelhelft. In die periodes was de breakout van HW '70 de niet georganiseerde defensie van DSO te vlug af Voor ww s,.or den Bettina Lamboo en Nina Krosschell 4, Anneke Gijsman 2 en Carola van Egmond, ilona Broekhuizen en Suzanne Boor- TOP maakt geen fout tegen SIOS 'LEIDEN «BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER I Met nog vier duels voor de boeg komt de veldcompetitie in een beslissend stadium. Titelkandi daat TOP maakte tegen SIOS Igeen fout (11-8), in tegenstelling tot Pemix dat door een 15-14 nederlaag bij De Vinken de kop positie verspeelde. Fiks verloor het vierpuntenduel tegen KOAG (11-7) en bevindt zich nu in ernstige degradatieproblemen. Fides Pacta werkte zich door een 6-13 zege op De Zwaluwen juist uit de gevarenzone. „Nog maar vier wedstrijdjes I winnen", gekscheerde TOP- j coach Theo Korporaal na afloop van het duel tegen SIOS. Maar I al te goed besefte de Hagenaar echter dat juist in deze fase van j de competitie niets meer een voudig is. Concurrent Keizer Karei merkte dat bij degradatie kandidaat Sparta (W) aan den I lijve en is na het 13-12 verlies weggevallen uit de kopgroep. TOP maakte tegen midden moter SIOS geen misstap. „Ik had een moeilijker wedstrijd verwacht", reageerde Korporaal behoedzaam. „De eerste aanval kwam na rust een beetje vast te zitten, terwijl juist dat vak vori ge week zo goed op dreef'was. We moesten daarom even wak ker blijven, maar zijn niet echt in gevaar geweest." TOP's eerste aanvalskwartet startte wel voortvarend. Aad Wiegerink en Ron van der Willik zorgden voor een 2-0 opening en nog in de eerste helft bouw den Gerco Langelaan en Tim van der Horst de marge uit tot 6-2. Na rust (7-3) liep het ver schil door treffers van Barbara Romsom en Gerco Langelaan (een door Romsom geforceerde strafworp) aanvankelijk nog verder op. Na 9-3 raakte TOP even van de wijs. Het duurde een kwartier voordat Gerco Langelaan op nieuw vanaf de strafworpstip voor TOP tot scoren kwam: 10- 6. De Sassenheimers liepen in de laatste tien minuten van het duel echter geen verdere schade op: 11-8. Alleen in de eerste tien minu ten had Fides Pacta problemen met hekkesluiter De Zwaluwen. Na 2-2 liep de ploeg van coach Nelis Vaane weg naar 2-6 door treffers van Bettina Buikstra, Pa tricia Gottmer en Rene van der Waals (2). De beslissing was daarmee in feite gevallen, want in de tweede helft (rust 4-8) werd het verschil alleen maar groter. Fides Pacta won uitein delijk met 6-13- en kan nu de resterende duels vrijwel zorge loos uitspelen. Ook voor De Danaïden gaat het veldseizoen uit als de spreekwoordelijke nachtkaars. Na de 10-6 zege op concurrent RODA bezet de ploeg van coach Janko Breedveld een comforta bele derde plaats, op te mime afstand echter van koploper Ons Eibernest. Eric Kromhout (2), Marcel Keyzer en Juul Albe- ring zorgden in de eerste tien minuten voor 4-0 en déama had het geïnspireerde De Da naïden geen kind meer aan de West-Friezen. Na rust (7-3) viel de score bijna volledig stil. Al leen Heiko Locher, Eric Krom hout en Marcel Keyzer wisten de korf nog te vinden: 10-6. Pernix verkeek zich volledig op De Vinken, dat ondanks de laatste plaats op de ranglijst al lerminst als een degradatiekèn- didaat speelde. Vrijwel de gehe le wedstrijd keek de Leidse kop loper tegen een achterstand aan, al bedroeg de marge nooit meer dan twee punten. Na 11-9 leek Pemix een om mekeer te bewerkstelligen, toen Peter Kuipers (2) en Lian Tiele- man (2) voor een 11-13 stand zorgden. In de resterende negen minuten kon de voorsprong echter niet worden geconsoli deerd. Zes minuten voor het einde kwam De Vinken langszij en drie minuten later werd het 15-14. Een extra strafworp, ge claimd wegens een door de scheidsrechter over het hoofd geziene overtreding tegen Jan- neke Mulder, werd tot overmaat van.ramp ook nog gemist. Ondanks het grote belang leek bij Fiks in de eerste helft van het sleutelduel tegen KOAG de bezieling volstrekt afwezig. Na 0-2 (Marleen Boomgaard) kwamen de in domme fouten grossierende Oegstgeestenaren niet meer in het stuk voor. Theo Vreeken scoorde nog wel 2-3, liet vervolgens twee strafworpen onbenut en was na rust (7-3), zoals overigens het gehele eer ste aanvalsvak, volledig onzicht baar. Alleen het kwartet Tanja Huizing, Marieke Jansen, Hen- rik Hooijmeier en Matthijs de Visser kwam nog tot scoren: 11- 7. „Vol vertrouwen", blikt twee deklasser De Algemene naar het slot van de competitie, duidelijk mikkend op een van beide pro motieplaatsen. Het duel tegen Hoogvliet, in de zaal een beslis sende dwarsligger, werd door de Leidse tweedeklasser zeer geconcentreerd afgewerkt. In het laatste kwartier pas viel de beslissing. Na 8-10 (Alfred Lam- booy) doorbraken treffers van Annemieke Molloy en Marcel van Duyvenbode een bijna tien minuten durende impasse. Het duel was na de 8-12 natuurlijk direct beslist. Alfred lambooy 'bepaalde de eindstand op 9-13. Voor Zuiderkwartier lijkt in deze tweede klasse F geen rol van betekenis meer weggelegd. De ploeg van coach Henny Pi ket moet zelfs oppassen in de resterende vier duels niet in de gradatieproblemen te komen. In het treffen tegen De Regen boog gaf Zuiderkwartier alvast een slecht voorbeeld. De we gens vakantie afwezig Aldo Spadon werd node gemist en daarbij kwam in de eerste helft nog het wegvallen van Michael Martens. De Dordtse vrouwen heersten onder de korven en Zuider kwartier had het nakijken. Na rust (4-7) liepen de irritaties hoog op. Ronald Siera kreeg drie minuten voor tijd een rode kaart wegens het maken van een trappende beweging. Aan de nederlaag deed het niets meer af: 6-11. Hekkesluiter Vogel trof Cres cendo duidelijk op een verkeerd moment. De Leidse ploeg, en met name de vrouwen, zocht revanche voor de dure neder laag vorige week bij Olympiaan. Voor de Utrechters was er geen eer aan te behalen. Via 2-0 en 5- 2 halverwege won Crescendo met 10-5. Henk Alberts (3) en Peter van Leeuwen (2) tekenden voor de helft van de Leidse pro- duktie. Een chaotische voorberei ding, meer dan de helft van de selectie was getroffen door ziek te of blessure, brak Velocltas ernstig op. Koploper Bolnes kon alleen in het eerste kwartipr goed partij worden geboden. Paul Meerburg en Jeroen van Driel wisten de korf te vinden (2-2), maar de kansen op meer treffers waren in ruime mate voorhanden. Na rust (2-4) duur de het evenwel tot de achttien de minuut eer Steven de Ronde de derde Leiderdorpse treffer (3-8) lief aantekenen. De ver vanger van de Ron Goudsmit kwam in de slotminuten nog tweemaal tot scoren en werd daarmee onbetwist topscorer 6-10. AMSTERDAM HARM GUSMAN ROEIMEDEWERKER Veel trainingen op de Amstel met Frans Göbel als sparring- partner, een nieuwe boot en een aangepaste roeistijl hebben Ronald Florijn niet opgeleverd waar hij op had gehoopt. Na tien jaar had hij eindelijk wel weer eens de Skifhead op zijn naam willen brengen. Göbel, winnaar van de afgelopen ne gen edities, maakte gisteren echter resoluut de tien vol, een absoluut unicum in de roeiwe- reld. Florijn ging er op het 7,5 kilo meter lange traject tussen Ou derkerk en Amsterdam stevig tegenaan. Hij passeerde twee roeiers en had na vijf kilometer nog geen tien seconden achter stand op Göbel. die tegen zijn gewoonte in hard was gestart. Het definitieve gat sloeg de Am sterdammer traditioneel op de laatste twee kilometer, waarop hij als enige in staat blijkt zijn boot zonder schokken door het water te stuwen. Florijn eiste uiteindelijk de tweede plaats op, bijna een hal ve minuut achter Göbel. Nico Rienks, gebrand op de enige overwinning die nog ontbreekt op zijn uitgebreide erelijst, hield hij vier seconden achter zich. De vierde plaats was voor Aard- ewijn, een lichte roeier uit Am sterdam, die zich daarmee an dermaal aandiende als opvolger van Göbel. Een Leidse roeier die in de toekomst in hun voetsporen zou kunnen treden is de junior Ame Wentholt. Als lichtste en jongste van de vijf junioren van Die l.eythe legde hij het traject het snelste af. Dat leverde hem de winst op in de categorie eer stejaars 17/18, en een uitste kende vijfde plaats in het totale 17/18 veld. Een andere toppres tatie kwam van Victor Vissers. Ook hij toonde aan veel meer in huis te hebben dan hij tot nog toe had laten zien. Met een zes de plaats, op twee seconden van Wentholt. bleef hij verras send zijn clubgenoten Zeven huizen (8e) en Kruijff (14e) voor. Laatstgenoemden zullen over twee weken op de Rand stad Regatta in de dubbeltwce hun voorlopige selectie door de roeibond moeten bevestigen. Irene Eijs (Njord), net tcnig uit San Diego waar .ze de tiende plaats behaalde bij de eerste wedstrijd van het wereldbeker toernooi. roeide een voorzichti ge race. Niet ontevreden was ze toen bleek dat dit haar vrijwel dezelfde klassering als vorig jaar opleverde: de vijfde plaats. Het verschil met Laurien Vermulst, die haar vierde overwinning in successie behaalde, bedroeg echter de helft van vorig jaar een halve minuut. Lijs zal dit seizoen trachten middels goede préstatics op internationale wedstrijden als startende reser ve in de skif naar Barcelona te worden uitgezonden. In het lichte heren-veld. ge wonnen door van Bekkum, roeide Elzard Schipper (Njord) naar de zesde plaats. tcrwi|! Flor Sicking (Asopos de Vliet) tiende werd. Schipper heeft zich. na enkele seizoenen cepoogd te hebben in de dubbeltwce de absolute top te halen, nu ge voegd in het lichte-acht project van de roeibond. Met zijn zesde plaats toonde hij aan in die acht thuis te bono

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21