Sport Als het erom gaat is UVS niet thuis Ajax in gedachten al bij de eindstrijd Courier stopt Krajicek Fortuna zet halve ploeg aan de dijk Osim: 'Niets te zoeken in Zweden' MAANDAG 13 APRIL 1992 15 Katwijk excelleert /i q De voetballers van I Z/ Katwijk zijn klaar voor de confrontatie met buur Quick Bcys. Katwijk won zaterdag met 4-1 van 'FC Lisse. Tenniscompetitie De tenniscompetitie is weer begonnen. Unicum won met 6-2 in en van Alkmaar. Dekker deel de het punt met Amstel- park. Vriesekoop op drift q Bettine Vriesekoop Z J sleurde het Neder landse tafeltennisteam gis teravond naar de halve fi nale van het EK in Stutt gart. Er trok gisteren een polonaise door de Kikkerpolder. Maar die bestond niet uit spelers van UVS. Zij zaten al lang hun zonden te overdenken in de kleedkamer toen de collega's van Tonegido op het veld het aanstaande kampioenschap en de promotie naar de hoofdklasse vierden. Want na de 1-2 zege bij de voornaamste belager kan er voor de Voorburgers eigenlijk weinig meer fout gaan. tot overmaat van ramp schopte men na een vroege 1-0 voor sprong zelf de gelijkmaker op het bord, terwijl Tonegido geen vinger uitstak. Dat soort caprio len kan men beter niet maken in dergelijke belangrijke wed strijden. Dat zou UVS moeten weten want aan het einde van het vo rige seizoen deed men dat ook al in het allesbeslissende degra datieduel met AFC. Ook toen le ken de UVS'ers op het moment suprème meer brokkenpiloten dan schadeherstellers. ,,Ik weet niet wat dat is met ons", aldus een teleurgestelde trainer Ruud de Groot, „kennelijk moeten wij dat altijd meemaken als het er- Voor UVS des te meer. De ploeg is immers nu veroordeeld tot de nacompetitie, waarin de reser ves en de mentale weerbaarheid moeten worden aangesproken. En dat zijn nou niet bepaald de sterke punten van de Leide- naars, die er vaak niet staan als de situatie er om vraagt. Dat bleek in het beslissende duel met Tonegido, de lijstaan voerder die met een een wed strijd meer en twee punten meer naar Leiden was gereisd. De ploeg van Ruud de Groot wilde de zaken in eigen huis rechtzetten. Een overwinning in de topper en straks ook nog twee punten in het inhaalweek- einde zou UVS de koppositie en aansluitende het hoofdklasse schap terugbezorgen. Erop en eroverheen, zoals dat in wieier- termen heet. Maar het werd eraf en eronderdoor. UVS bleef ernstig in gebreke tijdens het duel van de waar heid. Het kon zelden echt een vuist maken op eigen terrein en Zware loting voor Vriesekoop Stuttgart» Bettine Vriesekoop heeft bij het EK-tafeltennis in Stuttgart ongunstig geloot voor het individuele toernooi. De speelster van Tempo Team, komend seizoen evenals H oom an wellicht actief in Duitsland, is geplaatst in een groep met de Roemeense Ciosu, de Russin Timina en de Hongaarse Batorfi. Timina, een verdedigster van het ouderwetse soort, vormde bij het vorige EK in Zweden nog een struikelblok voor Vriesekoop. Voor Mirjam Hooman viel de loting gunstiger uit Zij is gekop peld aan Guerchueltcheva en Wirth. Duclos-Lassalle als raadslid roubaixGilbert Duclos-Lassalle is veertien gewild tot raadslid van zijn woonplaats Morlaas in de buurt Fau gekozen. De winnaar van Parijs-Roubaix was als zeventien de geplaatst op de partij van 'Jacht en Visvangst-traditie'. Als be kende Fransmamdiende hij stemmen te trekken. Het hokje ach ter zijn naam werd echter zo vaak rood gemaakt dat hij met voorkeurstemmen gekozen werd. „Ik heb er geen tijd voor, maar die mensen willen dat ik me toch regelmatig meld bij de raads vergaderingen", aldus Duclos-Lassalle. Lejarreta lang uitgeschakeld biibao De Spaanse beroepsrenner Marino Lejarreta is gisteren bij de Grote Lenteprijs van Amorebieta in de buurt van Bilbao zwaar ten val gekomen. De 34-jarige coureur uit de Once-ploeg ging tijdens de afdaling van de Montecalvo met hoge snelheid onderuit op het door de regen spekglad geworden asfalt. Hij brak daarbij het doomuitsteeksel van een ruggewervel. Volgens de eerste medische verklaring heeft Lejarreta geen ver lammingsverschijnselen. De verwachting is dat de Baskische routinier, die er een erezaak van heeft gemaakt alle grote ronden te rijden, tenminste drie maanden zal zijn uitgeschakeld. Hij mist daardoor de Vuelta en misschien ook wel de Tour de Fran- Nieuwe grasmat in San Siro-stadion milaan» Het San Siro-stadion in Milaan, thuishaven van AC Milan en Internazionale, krijgt een nieuwe grasmat. De kosten van het projekt, rond de drie miljoen gulden, worden betaald door AC Milan. De kwaliteit van de grasmat in San Siro is al jaren een onder werp van discussie. De gemeente Milaan, eigenaar van het sta dion, heeft geen geld voor een nieuwe grasmat. Omdat AC Milan voor de kosten opdraait behoeven AC Milan en Inter de komen de zeven jaar minder huur te betalen voor het gebruik van het stadion. Terroristen bedreigen international David O'Leary, international van Ierland, speelde zater- met Arsenal tegen Crystal Palace. Hij was bedreigd door een terroristische Ierse republiekeinse organisatie, de IPLO. Per brief werd O'Leary duidelijk gemaakt dat hij en zijn familie als mogelijk doelwit voor een aanslag golden. De reden was dat hij zich tijdens de Britse verkiezingen had uitgesproken voor de Britse conservatieve premier, John Major. De Engelse politie zei het dreigement serieus te nemen. Havelange wil rentree Zuid-Afrika Johannesburg Joao Havelange, voorzitter van de FIFA, heeft zich zaterdag in Johannesburg uitgesproken voor de terugkeer van Zuid-Afrika in het internationale voetbal. Volgens Havelange zijn aan de meeste voorwaarden voor een rentree voldaan. „Ik denk dat het land een belangrijke rol in het voetbal kan gaan spelen", zei hij tijdens zijn driedaagse bezoek aan het land. Zuid-Afrika was sinds 1976 door de FIFA verstoten wegens de politiek van Apartheid. Mluleki George, voorzitter van de vereni ging van Zuidafrikaanse clubs, vindt eveneens dat de schorsing kan worden opgeheven. „We hebben aan alle voorwaarden vol daan. Ik denk dat het Zuidafrikaanse voetbal een grote toekomst voor zich heeft." Voortvarend Het zat UVS allemaal niet mee gistermiddag. Terwijl het toch een voortvarende start kende, want na vijf minuten al straften Marcel Tolsma en Hans de Krüijs lichtzinnigheid in de To negido-defensie af. Een te korte terugspeelbal op keeper Peter van der Laan werd door Tolsma teruggelegd op De Kruijs die binnenschoot, 1-0. De Groot: „Een droomstart." Inderdaad, maar later op de dag kon de coach spreken van een nachtmerrie. De eerste te kenen daarvan werden acht mi nuten later al zichtbaar. Nadat UVS-keeper Marijn Mokveld een voorzet slecht verwerkte be landde de bal bij Peter Gallert die in al zijn ijver om het leer het stadion uit te werken volle dig faalde. Via zijn knie knalde de bal tegen de touwen. De jon ge linksback speelde verder een foutloze partij, verdiende dit niet en het was knap dat hij zich over de teleurstelling heenzette. Maar bizar en desastreus bleef het. Het leek alsof UVS deze tegen slag de hele wedstrijd met zich mee droeg. De thuisploeg kwam zelden tot goede combinaties. De spelers die de lijnen norma liter uitzetten Hans van Leeuwen en John van der Zwan waren dit keer spoorzoekers. Het snelle uitvallen van Gerry Jansen (spierscheuring) werkte daarbij ook al niet bevorderlijk voor het zelfvertrouwen. Het agressieve, maar niet bijs ter balvaardige Tonegido vorm de geen echte bedreiging voor UVS. Ook na de pauze waren de ploegen aan elkaar gewaagd en waren de kansen spaarzaam. Wout Holverda zag een schitte- UVS'er Paul Osenga sluit de ogen en torent hoog boven een stuk of vijf Tonegido-spelers uit In de wedstrijd zelf lag UVS onder: 1 -2. FOTO HENK BOUWMAN rende knal via de vuisten van de keeper over gaan en Marijn Mokveld hield aan de andere kant UVS in de race na een mis ser van Ruud Bbot die Harrie de Haas vrije doorgang gaf. Iedereen stuurde aan op een deling die beide teams in de kampioensrace zou houden. Maar het mocht voor de Leide- naars weer niet zo zijn. De du vel speelde zoals zo vaak met UVS en liet met nog vijf mi nuten te spelen een klutsbal los in het strafschopgebied. Een van de minst talentrijke Voor burgers, Frank Dobbe, zette als laatste zijn voet tegen de bal. Het stond opeens 1 -2 en opeens ook was de hoofdklasse voor UVS weer heel ver weg. UVS Tonegido 1-2 (1-1). 5 C I. Toeschouwers 1600. OUSSELDORF DRA Fortuna Düsseldorf. nauwe lijks meer te redden in de Bundesliga, heeft een dag na de desastreuze nederlaag te gen het eveneens bedreigde Stuttgarter Kickers (1-3) een staalborstel door de selectie gehaald. Fortuna ontsloeg de halve ploeg. Baffoe, Wemer, Spanring, Schreier, Demandt en Witttmann hoeven zich maandag niet meer op de training te melden en kun nen voor volgend seizoen op gever. „Met profvoetballers die zich hun beroepsmatige ver antwoordelijkheid niet be wust zijn, kan ik niet wer ken", zei oefenmeester Horst Koppel, enkele weken gele den als redder in de nood aangetrokken, op een pers conferentie. „Onze toe schouwers moeten hun geld ook op een eerlijke manier, met hard werken zien te ver dienen. Dan is het past dat dat ze bij or tribune zo wordet scheept." Fortuna-voorzitter llaus- wald maakte gisteren bekend dat de club volgend seizoen, ook als dat in de tweede 'Buridelisga is, doorgaat met de 43-jarige Köppel als ver antwoordelijke man. De voormalige trainer van de Duitse voe'balbond tekende voor een jaar. op de afge- Ajax stuurt Tonnie Pronk woensdag naar Turijn. Met een de hand neemt de ler plaats op de het Alpi-stadion, en Real Madrid Richard Krajicek maakte in het met twee miljoen gulden gedo teerde tennistoernooi van Tokyo het zeldzame feit mee, dat hij twee keer achtereen te gen de beste tennisser van de wereld moest aantreden. Door de nederlaag in de halve Finales van zaterdag tegen de 20-jarige Hagenaar zwaaide de Zweed Stefan Edberg af (3-6 5-7). Diens opvolger Jim Courier (eerder te sterk voor Michael Chang) had een dag later in de finale geen presentje klaar lig gen voor Krajicek, die in twee uur en 42 minuten met 4-6 4-6 6-7 ten onder ging. Op een topdag, zoals in de kwartfinales tegen Wimbledon- kampioen Michael Stich en te gen Edberg, zou Krajicek het de Amerikaan aanzienlijk lastiger hebben kunnen maken dan nu voor ruim 8.000 toeschouwers in het Ariake CoUoseum het ge val was. Courier gaf dat na af loop ook grif toe. ,Als de service van Krajicek loopt is hij heel moeilijk te bespelen. Je kunt dan alleen maar hopen dat je returns goed terechtkomen. Ik concentreerde me er op hem tot volleren en het maken van fouten te dwingen. Dat werkte." Krajicek was dan ook niet erg tevreden met zijn prestatie in de finale. „Courier speelde an ders dan ik tevoren had ver wacht. Hij sloeg de bal harder en nam 'm sneller. Daardoor leek mijn spel trager dan de da gen ervoor. Tegen Edberg liep alles een stuk beter al moet ik er aan toevoegen dat hij niet in zijn allerbeste vorm was." Het was de tweede keer in evenzoveel ontmoetingen dat de Nederlandse kampioen Ed berg zijn wil oplegde. Vorig jaar won Krajicek in New Haven met 4-6 6-3 6-3. Een jaar geleden greep Krajicek zijn eerste ATJ*- titel in Hongkong. Met het spel van Courier heeft de Nederlander tot nu toe veel meer moeite. In Melbourne kwam het in de halve finales van de open Australische titel strijd in januari niet tot een confrontatie omdat ICrajicek last had gekregen van een schou derblessure. Een maand later bleek Courier in de tweede ron de van Stuttgart te sterk (6-3 3-6 3-6). Juist nadat de 21-jarige speler uit Dade City, die na Melbourne zijn tweede toernooi dit jaar won, zijn karakteristieke pet had opgezet forceerde hij de be slissende doorbraak van de eer ste set in de negende game naar 5-4 en 6-4. In de tweede set werd Krajicek in de zevende ga me na een dubbele fout gebro ken naar 3-4 waarna Courier opnieuw geen fout meer maak- In de derde set kwam het op de tiebreak aan. Courier produ ceerde drie winnende returns en het was daarna voor hem niet moeilijk meer de partij r zich toe te trekken (7 notitieblok in assistent-traii tribune van waar Torino gaan uitmaken wie doordringt tot de eindstrijd van het Europa Cup Ill-toemooi. Met andere woorden; Ajax gaat er vanuit dat het overmorgen in het Olym pisch Stadion afrekent met Ge nua en laat zijn spion derhalve alvast rapport opmaken van de finale-tegenstander in het Eu ropese cuptoernooi. Ajax staat met anderhalf been in de finale, oordeelde Louis van Gaal twaalf dagen geleden na de 3-2 zege in Genua. De technisch directeur herhaalde die woorden gistermiddag na de 3-2 competitietriomf op FC Den Haag nog maar eens. „Al zullen we er natuurlijk nog wel voor moeten zorgen dat dat ander halve been twee benen wor den." Van Gaal mag dan zeker zijn van zijn zaak, om niets aan het toeval over te laten, stuurde hij assistent-trainer Gerard van der Lem gisteren naar Sardinië, waar Genua aantrad tegen Cag- liari. Van der Lem zag de clubs met 1-1 afsluiten en brengt zijn baas vanmiddag verslag uit van zijn waarnemingen op het Itali aanse eiland. Tegen FC Den Haag wekten de meeste Ajacieden al de in druk met hun gedachten bij de woensdagavond te zijn. Ze speelden ongeconcentreerd en hielpen legio kansen om zeep. Van Gaal had maar liefst zeven tien 'vierentwintig karaats' mo gelijkheden geturfd. „Het ont brak ons aan scherpte in de geest", aldus Van Gaal. Het is volgens hem evenwel onmoge lijk dat Ajax de Italiaanse sub topper öok te lichtvaardig tege moet treedt. Omdat de finale lonkt, zullen zijn spelers tegen Genua stuk voor stuk scherp zijn als een scheermes, is zijn rotsvaste overtuiging. Ajax kan dan ook weer beschikken over Aron Winter, gistermiddag uit voorzorg buiten het elftal gela ten. Of Bryan Roy eveneens van de partij is, is hoogst twijfelach tig. Roy ondervindt veel hinder van een kuitspierblessure en kon tegen FC Den Haag ook niet meedoen. Stefan Pettersson en Michel Kreek werden gewisseld, zonder dat sprake was van blessures. Beiden kregen wat extra rust voor de klus tegen Genua. „Ook bij Ajax nemen de overbelas- tingsverschijnselen per wed strijd toe", aldus Van Gaal. „De spieren van verschillende jon gens beginnen steeds meer te Hoewel de 3-2 uitslag wellicht anders doet vermoeden, had Ajax geen kind aan FC. Den Haag. De ploeg was, zo gaf trai ner Mark Wotte later ook toe. naar de hoofdstad gekomen met de intentie één punt te ste len. Het had Wotte derhalve verstandig geleken het accent te leggen op de verdediging, waar in aanvalsleider Peter Houtman was belast met de bewaking van John van Loen. Omdat Ajax tenminste twee klassen beter was, kwam van Wotte's negatieve plannetje niets terecht. De Amsterdam mers verzuimden het enorme overwicht evenwel in de score tot uitdrukking te brengen. Door een' prachtig afstands schot van Michel Kreek namen zij nog wel snel de leiding, maar daarna stokte de produktie. Uit een strafschop van Emiel van Eijkeren maakten de Hagenaars na bijna een half uur zowaar ge lijk (Bergkamp had Otto knullig onderuit gehaald). Om opnieuw op voorsprong te komen, had Ajax eveneens een penalty nodie (Van Oosten had Jonk neergelegd). Petters son maakte vanaf elf meter geen fout. De Zweede nam later vanuit buitenspelpositie ook de derde treffer voor zijn rekening. Koudekerker Marcel Valk strafte in de slotfase onoplettendheid in de Amsterdamse defensie af. maar verder dan 3-2 liet Ajax de degradatiekandidaat niet ko FC Den Haag is inmiddels af gegleden naar de voorlaatste plaats in de eredivisie. Wotte ziet nog wel een uitweg, „maar 'dan zullen we uit de laatste twee wedstrijden vier punten moeten halen." FC Den Haag speelt nog tegen Roda JC (thuis) en het gedegradeerde VW (uit) Tegen Roda JC kan Wotte in ie der geval geen beroep doen op Michel Adam en Edwin Purvis, die tegen Ajax van scheidsrech ter Blankenstein een gele kaan kregen en derhalve geschorst zullen worden. Ook Harry van der laan, al langer buitenspel, zal hij moeten missen. De gele kaart voor Purvis was al de Mste van deze kleur die een Hagenaar deze competitie werd voorgehouden. FC Den Haag brak daarmee het aller-tij den scizoenrecord, dat tot dus ver in gemeenst happclijke han den was van SW en FC Utrecht Wotte had liever twee punten gehad. tiebreak). Het toernooizege ii die vorig jaar i de de zesde zijn loopbaan n grote vlucht nst op Roland BEI CR*DO R»utrr Bondscoach Jvica Osim van Joegoslavië zegt dat zijn land het niet verdient mee te doen aan de i uropeie titelstrijd voetbal In Zmi den IM heeft hij door de krant Vccemje Novosli laten opteke- Osim, geboren in Bosnië, benadrukte dat de UEFA veen sportieve reden heeft Joegoslavië te verwijderen uit het deelnemersveld van acht landen, waaronder Nederland. „Maar dank zij onze onbegrijpelijke manier van politiek bcdrij ven. verdienen we het eruit gegooid te worden." Osim zei zich zorgen te maken over het mo gelijke afhaken van internationals uit de deze week onafhankelijk geworden republiek Bosnië Hercegovina. Eerder mocht hij geen beroep meer doen op Kroatische en Sloveense interna tionals. „Het zou me niet verhazen als de UEFA de spelers uit Bosnië verbiedt uit te komen voor de nationale ploeg van joegoslavtë", aldus Osim. Als de Bosniërs ook afhaken, verliest hij Had zibegje, Kodra en Bazdarevic. De drie speelden onlangs in Amsterdam nog mee tegen Neder land. Concentratie bij Richard Krajicek als hij de bal in Tokyo In drie sets. jrneert naar Jim Courier. De Nederlander verloor de finale FOTO EPA J

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15