'Ik ben er nooit rijk van geworden' Rtv show Het nieuwe nummer voor 't weerbericht. 06-8003 'Hilversum is er voor de Randstad' MAANDAG 13 APRIL 1992 12 CLOSE UP Een alternatieve reclamefolder Als de jaren gaan tellen kan de leef tijd als een ware last worden gevoeld. Goed, er zijn van die ijdeltuiten die struisvogelpolitiek bedrijven en meer dan een decennium 39 jaar blijven. Maar in meer derheid laten anderen zich na twaalf maanden telkens weer natzoencn en de hand schud den. Alsof ouder worden een verdienste is. Merkwaardig ei genlijk: een dag feestvieren in de wetenschap dat ouderdom zich doorgaans aandient met het ongemak van gebreken. Vermoedelijk komt het alle maal omdat de familietraditie het wil dat iemands geboorte dag wordt herdacht. Niets wordt met zo'n glimlachende grimlach ontkend als de tra giek van een verjaardag. Vraag speciaal aan mannen: krijgt u ook elk jaar een paar soldcen of een overhemd? En amusementprogramma. In de studio van John de Mol jr. worden telkens honderd jari gen op een tribune gepoot. Uit dat feestelijke (nou ja) gezel schap worden twee kandida ten gekozen, die in hoofdzaak de leeftijd van andere jarigen moeten raden. Bekende jarige Nederlanders inbegrepen, zo dat we nu weten dat Willeke van Ammelrooy onlangs 48 jaar is geworden. Nog gefelici teerd, trouwens! Iemand ouder schatten dan de geboortedatum in het pas poort aangeeft, kan heel wat geestelijk leed veroorzaken. Hoewel, eigenlijk belazert de natuur degene die jonger lijkt dan de jaren aangeven. Wat dat betreft is een ouwe kop bij nader inzien niet eens zo erg, zeker niet als er bij wijze van troost ook nog een leuk ge schenk in handen wordt ge stopt. Want zo zijn ze wel bij dames, schenkt uw eigen Koos Matroos u ook telkenmale een stel slips, onderjurken, bh's en panty's als de jeugd weer een jaartje verder van u af is ko men te staan? Alsof dergelijke attributen niet gewoon zelf ge kocht kunnen worden. En dan die visites, want er moet wel iets tegenover al die gulle gaven staan. Herken de treurigheid van de Nederland se huiskamer in feeststem ming. Slap hangende slingers aan de wand. Een gedekte ta fel met daarop te uitbundig gevulde voerbakken, geëscor teerd* door flessen tot aan de hals gevuld met vuurwater. Vergeet het maar dat u men sen te vriend kunt houden met een mariakaakje en een ^las cassis. Na zo'n 'gezellige avond staat de wc blank, want het richtinggevoel laat menige kerel in de steek als Bacchus zich onweerstaanbaar als stuurman heeft opgedrongen. Maar het kan erger. Bijvoor beeld als de gezelligheid wordt gezocht door spelletjes te or ganiseren, de ene nog onbe nulliger dan de andere. Wat dat betreft geeft Sandra's Ver jaardagsshow op RTL 4 een re delijk betrouwbare indruk van hoe het eraan toe kan gaan op een verjaardag. Een geschen kenfestival. gedragen door een ceremoniemeester. Zoals voi- ce-overblijkbaar een nieuw beroep, waarvoor alleen schreeuwlelijken in aanmer king komen Eddy Keur het luidkeels aankondigt: het gaat hier om een show met de fees- telijkste presentatrice van Ne derland en haar naam is San- dróéó Rééémerrrr. Nu is Sandra een aardige en spontane meid, leuke zangeres ook. Niet het type dat je voor de deur laat staan, als ze aan belt. Maar ze had wijzer moe ten wezen, oud genoeg in elk geval om niet 'ja' te zeggen te gen deze platte vorm van con- fectie-amusement. Ze is er overigens zelf mee gekomen, met het idee van ene Walter Capiau. Een Belg, maar op zien hoeft dat niks te zeggen. Maar als een dergelijke spel show wordt aangekleed door een 25-jarige texticlgigant uit Alphen aan den Rijn komt ook die glimlachende mandarijn van een Koos Matroos onge vraagd de huiskamer in. In ge zelschap van Zeemanmeisjes die ook al onvermoeibaar hun tanden laten zien. Waar het allemaal om draait in Sandra's Verjaardagsshow is simpel: jarigen dragen het RTL 4. Los daarvan: waarom gaan zo te zien volwassen mensen als gestresste ver keersagenten naar alles en ie dereen zwaaien als ze worden uitverkoren aan een quiz deel te nemen? Sandra's Verjaardagsshow be staat uit zeven spelonderde- len; telkens kan een gouden sleutel worden verdiend. Wie de meeste sleutels in de wacht sleept maakt kans op een meubelcheque ter waarde van 20.000 gulden, gul ter beschik king gesteld door de subspon sor van Sandra's Verjaardags show: die meubelmaker uit Peer in België, 30 kilometer ten zuiden van Eindhoven. Zij die zich geroepen voelen binnenkort te verschijnen op Sandra's verjaardagsparty moeten aan drie voorwaarden voldoen: 1) Binnenkort jarig zijn. 2) Ten minste tien gulden be steden aan sokken, overhem den. stropdassen of anderszins bij die textielhandelaar in het groot, die overigens Sandra niet in de kleren heeft gesto ken. 3) Een slagzin afmaken in de trant van: Koos Matroos op de buis betekent gezelligheid in je huis. Koos Matroos als zieltje zon der zorg gedogen op Sandra's Verjaardagsshow is openlijk ervoor uitkomen wat commer ciële televisie vermag. Tot dus ver konden ze zich bij RTL 4 redelijk beheersen; de recla meboodschappen schurkten niet hinderlijk aan tegen de programma's. Maar op die verjaardagsparty van Reemer wordt ook het Supertextielspel gespeeld. Daar valt een che que ter waarde van 250 gulden mee te verdienen. Te besteden bij: goed geraden! Het enige dat jarigen moeten doen is raden welke winkel waarde de kleding vertegen woordigt die ook al stralen de glimlachende modellen dragen Aangeklede reclame in spelvorm. En die voice-over, ooit door de KRO gedumpt als discjockey, maar roepen: „Voor 84 gulden 50 weet u al les, u zou wel gek zijn als u meer betaalde Maandag al in onze winkels!" In plaats van reclamefolders. Zo komt de boodschap dus ook binnen op adressen waar geen prijs wordt gesteld op die bijkans niet te stoppen papier lawine van voordeelaanbie dingen. Slimme klant die Koos, ai in hij de gftne al lang voorbij. The JFK assassinations Het complot achter de moord op John Kennedy 'JFK', is de veelbesproken film van Oliver Stone, die op dit mo ment in de bioscopen draait en voor de nodige commotie zorg de in Amerika. 'The JFK assassi nations: The Jim Garrison ta pes', gemaakt door filmmaker Jonn Barbour, is al even boei end en omstreden als 'JFK'. De documentaire-film gaat met name over de speurtocht 2 van Jim Garrison, oud-officier t< van justitie in New Orleans, naar de waarheid omtrent de s moord op Kennedy. Verder ko men aan het woord de ex-pro- cureur-generaal Nicolas Kat- zenbach over Lyndon B. Johnson, de opvolger van Ken nedy en Robert McClelland, de dokter die als eerste de hoofdwonden van Kennedy on derzocht, maar nooit als getuige is opgeroepen. Ook de voorbereiding van de moord, de hele dekmantelope ratie, die door de Amerikaanse overheid werd opgezet en de I betrokkenheid van FBI, CIA en - de politie van Dallas komen uit gebreid aan de orde. De vervalsing in het autopsie- onderzoek van de dode presi dent en de voorgekookte figu rantenrol die Lee Harvey Os wald als schuldige moest spe len, worden uit de doeken ge daan. (Uitzending: vanavond, 21.20 uur, Nederland 2) Voor het algemene weerbericht van het KNMI belt 1 voortaan 06-8003. Het tarief is circa 20 cent per minuut. Tot uw dienst, PTT Telecom. Trompettist Willy Schobben (77) weet niet van ophouden De oude meester repeteert nog even. Samen met collega-trompettisten Marty en de Gebroeders Brouwer bereidt Willy Schobben zich in de stu dio's van Joop van den Ende voor op de opname van 'Rons Tweede Jeugdshow', die aanstaande donderdag om 20.30 uur door RTL 4 wordt uitgezonden. De vier musici zijn onder meer uitgenodigd vanwege het grote succes van hun cd 'Gouden Trompetten in Holland.' Willy Schobben verheugt zich op een ontmoeting later op de dag. „Ze hebben voor het pro gramma Kees Verkerk naar Ne derland gehaald om samen met mij te spelen. Ik vind het leuk om hem terug te zien. Ik heb al eens eerder met hem gespeeld. Dat zal rond '64 zijn geweest. Kees zat voor z'n kampioen schap in Oslo. 's Avonds in het hotel speelde hij trompet. De Noorse televisie wilde daarvan opnamen maken. Toen hebben ze mij gevraagd om over te ko men. Ik kreeg drie dagen vrij van de AVRO. waar ik toen in vaste dienst werkte." „Het was een mooie ontmoe ting. Ik weet nog dat de vader van Kees vanuit Nederland kwam met een koffer vol rode kool, prei en spruiten. 'Das goed voor de jongens', zei hij, 'da's goed voor de spieren van de schaatsers.' Skymasters Schobben is inmiddels 77 jaar, maar nog steeds actief, zij het niet langer in Hilversum. „Ik ben sinds 1979 weg uit de Randstad, na dertig jaar bij de AVRO te hebben gewerkt. Het orkest dat ik had verliep door een steeds wisselende bezet ting. Toen heb ik gezegd: een voetbaltrainer kan ook geen goed elftal maken met steeds andere spelers. Al zijn het alle maal topmensen, je moet de kans krijgen er een team van te maken. Toen ben ik terugge gaan naar Maastricht." „In het begin had ik het moeilijk om weer te aarden. Ik was wat ze in Limburg noemen 'verhollandst'. Ik was bijvoor beeld gewend om stipt op tijd te werken. In het begin heb ik nog wel heen en weer gereisd, maar dat werd me te vermoeiend. Toen wilde ik helemaal niets meer doen. Maar op een dag werd ik gebeld door een mana ger in Limburg. Hij zei: 'Willy, jij met je routine, je ervaring en je relaties zou weer een orkest moeten opzetten.' Ik heb erover nagedacht en m'n licht opge stoken bij de conservatoria. En nu heb ik alweer een aantal ja ren een orkest, het dansorkest Willy Schobben." In 1947 richtte Schobben sa men met Bep Rowald en Pi Scheffer The Sky masters op. 'Met zang van Annie de Reuver en Ka- rel van de Velden. Schobben: „Ik heb tot 1950 bij The Skymasters gewerkt. Toen heb ik mijn eigen orkest gefor meerd. Het was altijd een droom van me geweest: een eigen big band. Als jongen wilde ik het al. Ik kom uit een muzikale familie. Mijn broers speelden ook trom pet en we kwamen allemaal te recht bij de harmonie van mijn vader." „Ik had een broer die mij on der de tafel speelde. Maar die had geen zin om het muzikan tenvak in te gaan. Ik wel. Toen ik twaalf was, kwam ik op het conservatorium en toen zeiden ze: 'Als jij veertien bent, ben je eerste trompettist van het Lim burgs Symphonie Orkest. Ze bleken gelijk te hebben. Op m'n veertiende debuteerde ik, in 'De Bolero' van Ravel." „Maar ik voelde meer voor de lichte muziek. Dat is altijd mijn grote liefde gebleven, als het maar goed wordt uitgevoerd. En m'n ideaal was een eigen big band te hebben. Dat is me ge lukt. Ik geloof werkelijk dat je geluk kunt afdwingen, als je iets echt wil." Bing Crosby Het lukte Schobben onder meer door hard te werken. „Ik heb een periode gehad dat ik vanuit mijn werk in de radiostudio rechtstreeks naar de platenstu- dio ging, tot diep in de nacht. Soms ging ik de volgende och tend onmiddellijk door naar de AVRO. Dan belde ik mijn vrouw en zei: zet het ontbijt maar klaar. Na twee jaar ben ik daar mee opgehouden, het werd te gek." Een en ander resulteerde in vier miljoen verkochte platen. „Dat klinkt als heel wat. En het is ook heel wat. Alleen, rijk ben ik er nooit van geworden. In de Verenigde Staten heb ik in de top honderd gestaan met 'Mexi co'. Ik heb er nooit een cent van gezien." „Even dachten we dat we bo ven Jan waren. Toen bracht de post een dikke envelop, af komstig uit Ja pan. In de brief zat 350.000 yen. Ik was zo blij. Ik zei tegen mijn vrouw: we zijn miljonair! Maar ik was niet zo goed op de hoogte van de koers van de yen. Het bleken biljetjes te zijn van een kwart cent." 'Mexico' was een solo-plaat. Als solist was Schobben veel ge vraagd. Soms tot zijn eigen ver bazing. „Ik herinner me dat ik op een keer in Kopenhagen was. Mijn eerste vrouw was een Deense, we gingen vaak in De nemarken op vakantie. Ik had het adres van een manager daar en dacht: ik ga hem eens gedag zeggen. Kom ik daar in z'n kan toor. Ik wist niet wat ik zag: er zaten twee mannen met grote hoeden op. Dat bleken Bing Crosby en Bop Hope te zijn. Die waren in Europa om de Ameri kaanse tToepen te vermaken." „Enfin, ze raakten zo enthou siast over wat die manager over me vertelde, dat Bop Hope riep: Willy Schobben heeft dertig jaar bij de AVRO gewerkt. Populariteit regionale omroepen stijgt „Ik heb met grote verbazing gezien, gehoord en gelezen hoe breed jullie via tv, radio en kranten worden gëinformeerd over het verloop van de Amerikaanse verkiezingenvertelde een Ameri kaanse toeriste. „In Amerika vinden we hoog stens in een klein hoekje op pagina 37 van een krant een berichtje, dat er in een Europees land verkiezingen zijn gehouden en wie de nieuwe Cresident zal worden. En dan betreft het hier al- ■en de grotere landen als Duitsland, Engeland en Frankrijk." In het VPRO-mediamagazine 'Prima Vista!' be toogden enkele leiders van regionale omroepen onlangs, dat in de regio de mensen „de zekerheid steeds meer zoeken in eigen huis en eigen omge ving. Een gevolg van het feit, dat je dag-in-dag-uit de hele wereld aan je voorbij ziet trekken." Het veelvuldig tonen van Amerikaanse presi dentskandidaten op onze beeldbuizen, gevoegd bij de wens van onze politici om ons steeds meer Europeaan te gaan voelen heeft tot gevolg, dat „de regio's steeds machtiger worden." Volgens de regionale radioleiders zendt Hilver sum al die mondiale informatie voornamelijk uit ter bevrediging van de behoeften van kijkers en luisteraars in de Randstad. „Hilversum is er voor de Randstad. De presentatoren bedienen zich van het dialect van de Amsterdamse grachtengor del. Sonja Barend is daar een treffend voorbeeld van. Hilversumse discjockey's staan te ver van de luisteraars af. Bovendien gedragen ze zich arro gant." Zo verklaren leiders van de regionale omroep hun stijgende succes. En Radio Rijnmond dan? „Rotterdam hoort niet bij de Randstad." STRIPS BOLLEBOOM BOES parus Het eerste Dis- ney-park in Europa is gis teren geopend. 'Euro Dis ney', nabij Parijs, is het meest ambitieuze plan van de World Disney Company tot nu toe. Van de 2.000 hectare wordt 'slechts' eenderde deel in beslag genomen door at tracties. Eromheen: zes hotels met in totaal 5.000 kamers, 36 winkels, 30 restaurants, een golf baan, een uitgaanscen trum van 16.000 vierkan te meter en niet op de laatste plaats een cam ping met 600 plaatsen. Verwacht wordt dat het pretpark dit jaar elf mil joen bezoekers trekt. Vanmiddag en vanavond kan het publiek via de te levisie een kijkje nemen in 'Euro Disney'. De NCRV heeft gedurende de bouw van het park op namen gemaakt. Ook bij het grote openingsfeest was de omroep present De uitzendingen zijn om 17.29 uur en 2026 uur op Nederland 1. FOTO PR Pretpark bij Parijs "Wij treden vanavond op, je moet met ons meespelen'. Een grote eer natuurlijk. Maar tegen de tijd dat ik moest spelen, was ik zo zenuwachtig, het water stond in m'n handen. Bop Hope zag het. Weet je wat hij deed? Hij zei: 'Hier, twee bellen whis ky, die drink jij helemaal op'. Heb ik gedaan en na een kwar tier begon dat spul te werken. Mens. ik heb die avond ge speeld als nooit tevoren." „Ze vroegen me om mee te gaan op hun toemee. Maar mijn vrouw zei: 'Joh, we hebben al zo weinig vakantie.' En ik vond dat ze daarin gelijk had." Bovendien, er waren al zo veel groten in het vak die hem opzochten, met wie hij samen speelde of die hij met z'n orkest begeleidde: Anneliese Rothen- berger, Kurt Edelhagen, Zarah Leander, Lilian Harvey, Gitte, Kurt Edelhagen en zijn grote trots, omdat hij hem zijn leer ling mag noemen, Hazy Oster- wald. Polsjes In de jaren vijftig en zestig mocht zijn orkest zich ook het vaste dansorkest van het Ko ninklijk Huis noemen. „We wer den uitgenodigd op verjaar dagen of als er een feest was. Zo hebben we ook gespeeld op het zilveren huwelijksfeest van ko ningin Juliana en prins Bem- hard. Bij die gelegenheid zei Bemhard: 'Kom eens eventjes mee.' Heeft-ie me voorgesteld aan koningin Elizabeth en aan de sjah van Perzië en zijn vrouw. Dat was me wat. Sta je daar ineens te praten met Farah Diba. Ze had heel dunne pols jes." Aan zijn verbintenis met het koninklijk huis en zijn hele staat van dienst heeft hij een lintje overgehouden. „Ridder in de orde van Oranje-Nassau. In goud." De repetities voor Rons Twee de Jeugdshow barsten weer los. Morgenochtend wachten in Limburg de zestig leden van het 'Senioren-orkest' op hem. „Want dat heb ik ook opgericht. Ik schrijf stukken voor hen en arrangeer. En ik moet zeggen: ze spelen erg leuk."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12