'Idioot staat Ivoor Lenin len Husayn' Cultuur&Kunst Mooi en accuraat Italiaans concert Arbeiderspers provoceert critici met advertentie Ingelijste droom MAANDAG 13 APRIL 1992 Opera 'Lifwith and Idiot In het Amsterdamse Muziektheater gaat vanavond de opera 'Life with an Idiot' van de Russische componist Al fred Schnittke in première. Mstislav Rostropovitsj, cellist en dirigent van wereldfaam en net 65 geworden, dirigeert in 'Life with an Idiot' het Rotterdams Philharmonisch Or kest, waarmee hij bovendien op zaterdag 18 april een ex tra concert geeft. AMSTERDAM ARTHUR VAN PUK ;Op het programma staan dan 'Werken van Prokofjev (tweede «pianoconcert) en Siostakovitsj (tiende symfonie). Als geen an- jder beheerst Rostropovitsj het 'twintigste-eeuwse Russische re pertoire, vooral de werken in de jijn Tsjaikovski, Sjostakovitsj, prokofjev en Schnittke. 1 Twee jaar geleden keerde di- 'rigent Mstislav Rostropovitsj na ieen ballingschap van zeventien -jaar terug naar de Sovjetunie. 4fJa dit bezoek vroeg men hem wat deze reis voor hem had be tekend. Hij zei toen: „Ik kan mijn gevoelens op dit moment Piet analyseren. Misschien over een paar maanden, misschien over een half jaar." De dirigent anno 1992: „Het waren de sterkste indrukken van mijn hele leven. Ik had niet alleen 48 jaar in dat land door gebracht. maar ik had er ook "mijn hele leven aan gewijd. Ik •heb me daar ontwikkeld, ik ben <laar gerijpt als persoonlijkheid. Toen ben ik verbannen en was ik 17 jaar gedwongen in het bui tenland te leven. 'Ze' probeer den mijn leven te beïvloeden en te bederven, ook toen ik al in het westen leefde. Soms slaag den ze daar zelfs in." In 'Life with an Idiot' wordt de hoofdpersoon gestraft voor een onduidelijk vergrijp. Voor straf moet hij een idioot naar keuze in huis halen. De idioot die uitgekozen wordt, lijkt in eerste instantie rustig en intelli gent, maar blijkt uiteindelijk zeer gevaarlijk. Langzaam maar Zeker terroriseert hij het huis houden. Het is duidelijk dat de jdioot staat voor het vrijwillig jgekozen communisme in de vroegere Sovjetunie. „Vanaf de allereerste repetitie had ik het gevoel terug te zijn in mijn eigen land. Deze opera zal in Moskou dan ook zeker wor den uitgevoerd, misschien niet in deze enscenering, maar hij zal er komen. En hij zal een goede ontvangst krijgen, want hij is zo relevant in verband met het nabije verleden." „Vova, de psychopaat, wil niets slechts doen, maar kijk eens hoe het afloopt. Hij is het prototype van het hele sovjet systeem. En universeler gezien is hij het prototype van het kwaad. Hij staat voor Lenin, maar ook voor Saddam Husayn." Hoe verliep de samenwerking met Schnittke bij het tot stand komen van de partituur van 'Li fe with an Idiot'? „Deze samenwerking betekent ons eerste uitgebreide contact. Ik ben me er altijd van. bewust geweest dat het een gemis bete kende in mijn leven dat ik Sch nittke niet kende. Dat ben ik nu aan het goedmaken. Ik heb groot respect voor hem als mens. Zowel Schnittke als Pok- rovski horen tot de echte genie- en en persoonlijkheden die ik in mijn leven heb ontmoet." "Schnittke heeft een geheel eigen stijl, die nog het dichtst in de buurt komt bij die van Ben jamin Britten. Hun overeen komst schuilt niet zozeer in hun stijl of in hun muziek, maar in hun benadering van muziek. Ook bij Britten vind je een com plete en harmonieus-organi sche verzameling van alles wat geweest is. Bij Britten tref je ro mantische, classicistische en zelfs barok-muziek aan, een beetje Bach, een beetje Schu bert. Maar uiteindelijk is het al lemaal onafhankelijk en alle maal puur-Britten. En dat is na tuurlijk het allerbelangrijkst. Je Mstislav Rostropovitsj dirigeert in 'Life with an Idiot' het Rotterdams Philharmonisch Orkest foto Cpd kunt het vergelijken met een ar chitect, die gebruik maakt van alle bestaande materialen en die er iets nieuws van maakt in zijn eigen stijl." Er bestaat een opvatting die zegt dat Eugen Onegin en Boris Godounov uitdrukking zijn van de Russische ziel. Is daar met Li fe with an Idiot een derde opera bijgekomen? „Natuurlijk. Maar er zijn er meer: Oorlog en Vrede (Prokof jev) en Lady MacBeth of Mtensk (Sjostakovitsj) horen ook in dat rijtje thuis. De Russische ziel is zeer veelzijdig, wat overigens niet alleen een compliment is. Het heeft ook vele negatieve kanten. Je kunt moeilijk volhou den dat Lady MacBeth zo'n mooi voorbeeld is: ook zij verte genwoordigt de Russische ziel. Life with an Idiot laat u weer een kant zien, en ook al niet de beste. In het begin van de ope ra, als u wilt is dat positief, heeft de hoofdpersoon besloten te betalen voor zijn zonde, dat hij het wil goedmaken, wat hij ook misdaan heeft. Maar wat daar uiteindelijk het resultaat van is, is een heel andere zaak." Vloeiende, zangerige melodieën zijn een 'han delskenmerk' van Italiaanse muziek door de eeu wen heen. Het Leiderdorps Kamerorkest had dat goed begrepen en liet in alle werken de melodi sche lijnen mooi uit de verf komen. De symfonie van Boccherini waarmee het concert geopend werd, is een alleraardigst werk met veel muzikale vondsten. Hier kwam het orkest fris voor de dag. Had het orkest weliswaar braaf, maar zonder begrip de aanwijzingen van de dirigent opge volgd, dan was er voor de luisteraar minder te be leven geweest. Met het vioolconcert van Nardini was het iets anders gesteld. Marjolein Hennes speelde onvervaard haar solo, die echter toch iets te vaak op- of ónderging in de klank van het or kest. De klank van de Leiderdorpse strijkers is mooi en vol, maar op sommige momenten was het volume te onbeheerst. Pas in het middendeel kon de soliste haar toon mooi laten zingen. Mo gelijk speelde de akoestiek een rol. De lage tonen van de hoorns, versterkt door celli en contrabas gaven af en toe een overheersende dreun, waar door het evenwicht zoek was. De blazers hadden niet zoveel werk, maar in Rossini's ouverture grepen ze hun kans en haal den er alles uit wat er in zaL Lekker pittig en ac curaat. Hoewel Peter Stam mijns inziens voor beeldig dirigeerde en bovendien zeer punctueel de inzetten aangaf, ontbrak het bij de strijkers nogal eens aan accuratesse. Desondanks zetten ze toch een mooi uitgesponnen 'Crisantemi' van Puccini neer. Ook het laatste werk was voor 'strij kers onder elkaar'. De 'oude dansen' van Respighi vormden een mooie afronding van dit Italiaanse concert. hoogte is van de provocatie, vindt vooral die laatste opmer king van Peeters schandelijk. ..Mijn roman 'Het volgende ver haal' verscheen als boeken weekgeschenk. had dus een enorm lezerspubliek, en dan is zo'n opmerking natuurlijk krankzinnig. Ik heb Peetere dat via de pers laten weten en het gevolg ervan is dat mijn boek Vreemd water' niet meer in Vrij Nederland is besproken. Zo gaat dat. Wat betreft die adver tentie: de uitgeverij wilde dit beslist doen. Ik ben niet zo po lemisch van aard. Ik heb het er hier ook te druk voor." Ronald Dietz heeft wel enig idee waar de negatieve oor deelsvorming over Nootebooms roman vandaan komt. „Er stiigt een nogal benauwende walm op uit die Nederlandse recen sies. Dat heeft naar mijn idee te maken met het feit dat Noote- boom niet als zovele andere Ne derlandse schrijvers telkens maar weer wierookstaafjes brandt op het graf van de heili ge literatuur. Ziin boeken wor den ten onrecnte beschouwd als veredelde journalistiek en over de filosofische bespiegelin gen erin haalt men nier zijn schouders op. Dat is een be paald soort beeldvorming die hier is blijven haken in de mat. In het buitenland is de blik wat minder benepen en zien ze de kwaliteiten van Nooteboom wel." Nooteboom is in Duitsland bezig aan een ware triomftocht. Onlangs is daar een ruime keu ze uit zijn poëzie verschenen. De bibliofiele editie van die uit gave is reeds uitverkocht en wordt beschouwd als een 'col lectors item'. Uitgeverij De Arbeiderspers plaatste vorige week in de lan delijke dagbladen een adverten tie die is bedoeld als provocatie voor de Nederlandse critici. In de advertentie, waarin het gaat om Cees Nootebooms roman 'Het volgende verhaal', zet de uitgeverij een aantal juichende uitspraken van Duitse critici naast enkele zeer negatieve van Nederlandse critici met daarbo ven de zinsnede 'Nu hoort u het ook eens van een ander'. Ronald Dietz, directeur van De Arbeiderspers: „U kunt deze advertentie als een provoceren de open brief aan de Neder landse literaire critici beschou wen. Wij vonden hun recensies van een bedenkelijk niveau. Boosaardig ook. Er moet na tuurlijk ook wel iets mee aan de hand zijn als je bedenkt dat juist dit boek door zowel de Duitse als de Franse kritiek is geprezen. Nootebooms ster is in Europa gestaag rijzende, in een land als Duitsland wordt hij nu al be schouwd als een gevestigd au teur, als iemand die zich kan meten met Gilnther Grass. In de advertentie steekt het oordeel van de Duitse criticus en schrij ver Marcel Reich-Ranicki schril af tegen dat van Vrij Nederland- criticus Carel Peeters. Ranicki schrijft: „Ik ben diep onder de indruk van deze Nooteboom. Dat de Hollanders zo'n auteur hebben!" Carel Peetere meldt: „Hij doet en denkt maar, mij laat het koud. Het gevolg daarvan is dat ik mij ook niet in de finesses van zijn verhaal begeef." Cees Nooteboom, die op de Vol overgave RECENSIE UDY VAN DER SPEK FluttensrmbJe Octopus Tervte AyHe. An ke van dec B?l en Ingnd Jalving Gehoofd 11 apnl in 't Huys Dever, Lisse Fluitensemble Octopus bestond deze keer niet uit acht maar uit zes armen. Het vierde lid moest verstek laten gaan. Het pro gramma bestond dan ook niet uit fiuitkwartetten maar uit fluittrio's. Misschien was dat dan ook de reden dat het sa menspel niet altijd optimaal was. inzetten waren soms wat slordig en ook waren de bijge luiden en valse lucht nog al eens goed te horen. Maar geregeld werd met na me in de 20ste eeuwse muziek goed gemusiceerd. In de speelse en beeldende karakterstukjes van F. Walter en J. Castéréde hadden de dwarsfluiten een heldere dynamische toon. werd er heel alert en ritmisch ge speeld en was het samenspel le gére, joyeus of pastoraal, zoals de delen van Castéréde be noemd zijn. Ook in het bijzonder originele 'Fuvolatrio' van de Hongaar Laszlo Zempleni waren de flui tisten aan elkaar gewaagd. Het Adagio, waar in da aanvang 'dissonante samenklanken' om een oplossing vragen, werd zeer harmonieus en vol overgave ge speeld. In het Vivace, levendig en puntig weergegeven, waren oude volksmelodieën verwerkt, een warmbloedig en tempera mentvol slot van dit kleine De- ver-concert. De drie uitvoeren den hadden duidelijk meer affi niteit met het heden. Druk bezoek 'Volkenkunde' Een groot scala van genres kwam gisteren aan bod tijdens het eerste festival van Indonesi sche muziek en dans in het Rijksmuseum voor Volkenkun de. Zo werd op drie plekken in het museum een gevarieerd programma geboden met onder meer Anklungmuziek. Soenda nese zang, Balische muziek, dansen uit Sulawesi en de Mo- lukken, krijgsdansen en uiter aard klassieke Javaanse muziek en dans. Jammer was dat het in grote aantallen aanwezige publiek niet overal een even goede blik op de uitvoerenden kon wer pen. Het visuele aspect is bij de ze kunstvormen van groot be lang; bij de dans is dat vanzelf sprekend het geval, maar het is ook heel boeiend om bij voor beeld een gamelan-orkest aan het werk te zien. Overigens werd er vol en thousiasme gemusiceerd en het is verheugend te ontdekken dat er zoveel interesse blijkt te zijn in deze muziek. Met name de lavaanse gamelan is imposant. Het zaaltje was dan ook tot de nok toe gevuld. Minder specta culair, maar zeker vermeldens waard was het optreden van het uit Leiden afkomstige Dangiang Parahiangan, een zanggroep begeleid door een citer, een bamboefluit en een kleine citer. Plan voor samenwerking _j moderne dans AMSTERDAM GPD Een aantal choreografen uit de wereld van de moderne dans is toch bereid tot samenwerking in een dansplatform. Dat blijkt uit een onderzoek van Henk Scholten, directeur van de schouwburg van Temeuzen. Het voorstel van de Raad voor de Kunst tot oprichting van een dansplatform stuitte aanvanke lijk op fel verzet binnen de danswereld. Het onderzoek in opdracht van de raad wijst nu uit dat cho reografen Beppie Blankert, Suzy Blok, Wim Kannekens, Helga Langen en Haryono Roebana op basis van hun artistieke overeenkomsten wel voor sa menwerking voelen. Zij pleiten voor een platform onder verant woordelijkheid van een artistie ke raad. De dagelijkse leiding moet in handen komen van een intendant of een tweekoppige directie met een zakelijk en een artistiek leider. Het platform moet de beschikking krijgen over een eigen ruimte met vol doende studio's en twee zalen. i Scholten heeft gesproken met twintig choreografen en vijf in stellingen en overheidsafdelin- gen. De vijf choreografen gaan nu om de tafel zitten om een concreet plan bij de subsidiege vers in te dienen. Eric van der Donk, Aafke Bruining, Anne-Wil Blankere en Jim Berghout spelen in 'De Troefkaart' e dreigt te lopen. THEATER RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE 'De Troefkaart' door Haarlems Toneel; ge schreven door Gabnela Zapotska, reg»e Jo anna Bilska. met Anne-Wtl Blankers. Ertc van der Donk. Jim Berghout. Aafke Ban ning en Jan Chns Duijvendack Gezien. 11 april in de Leidse Schouwburg, aldaar nog te zien 13 april Volgens de schrijfster van het stuk De Troefkaart moet toneel gespeeld worden als een serie harmonieuze en volmaakte beelden, aJs een droom die is ingelijst in de gouden lijst van het toneel. Aan die eis van deze 18de eeuwse toneelopvatting heeft de regisseuse Joana Bilska ook daadwerkelijk voldaan. Het decor, bestaande uit panelen en meubeltjes van vóór de Eerste Wereldoorlog, wordt door het lijsttoneel van de Leidse Schouwburg prachtig omka derd. In de beginscène fladde ren de spelers tussen de pane len door en op die manier wordt de onwerkelijke situatie benadrukt. In De Troefkaart gaat het om twee stelletjes. Het oudere stel, Loulou en Tolo zijn op bezoek in het landhuis van Mouchka en Witold. Zij beginnen een flirt - partij met de jonge gastvrouw en gastheer. Voor hen is liefde een spel, en bewondering en bewonderd worden houdt hen jong. Maar als Mouchka werke lijk verliefd wordt op Tolo wor den de codes van het flirtspel doorbroken en de oudere vrouw neemt wraak door op haar beurt de jonge man te verlei den. Aan het eind van het liedje besluit het oudere stel toch bij elkaar te blijven en ze vertrek ken. Ondanks de weinig verrassen de afloop van het stuk was het een boeiende toneelavond. Dat kwam vooral door het scherpe en sprankelende spel van het oudere stel, Anne-Wil Blankers en Eric van der Donk. Het spel van het jongere stel miste die scherpheid. Het leek vooral of Aafke Bruining die Mouchka speelt, haar rol slechts op de tekst had gebouwd. Als ze geen tekst had bleef er maar weinig over van het 18-jarige meisje dat ze moest verbeelden. In die zin leek haar spel op een slecht startende motor die keer op keer in gang gezet moet wor den. Naast de vier personages was er nog een vijfde persoon van wie de rol niet duidelijk was. Volgens de rolverdeling is hij het manusje van alles, de inspe- ciënt, de man die voor wind en hoefgetrappel zorgt. Dit perso nage vormde een storende fac tor in een stuk dat in haar uit voering gekenmerkt werd door vakmanschap en oog voor de tail.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11