Leidsch Dagblad m- Bosnië vraagt om hulp GAZELLE Twee doden bij bomaanslag in Londen %V: Tegenstanders Jeltsin lijden zware nederlaag Melk hamsteren onverstandig •ZATERDAG 11 APRIL 1992 De pil 2 Het meest bekende anti-conceptimiddel is in Japan niet te koop. We gens de 'onbekende' bij verschijnselen. Ir. Ad Paulen misleid bij ontslag IAAF De voormalige de Internationale Atletiek Fe deratie (IAAF), de Haarlemse oud-atleet ir. Ad Paulen, heeft in 1981 niet uit eigen bewe ging ontslag genomen, zoals tot nu toe werd aangenomen. Hij is daartoe aangezet en misleid door de inmiddels eveneens overleden presi dent-directeur van het Adi- das-concem, Horst Dassier, die ervoor zorgde dat de Itali aan Primo Nebiolo hem in die functie opvolgde. Daarmee werd Dassier de enige leve rancier van sportartikelen aan de IAAF en verwierf hij ook de marketingrechten van de atle- tiekgala's. Dit onthult het vandaag verschenen boek 'In de ban van de ringen', waarin de Brit se journalisten Vyv Simson en Andrew Jennings een wereld wijd netwerk van diensten en wederdiensten in de interna tionale sportwereld blootleg gen. Zie ook Zaterdags Bijvoegsel Huisman Levendaal 80 Leiden tel.: 071-131515 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Projectontwikkelaars laten de kust maar niet met rust. Van Egmond tot Vlissingen wordt er druk gesleuteld aan een facelift. De macht van de sportpotentaten. Een wereldwijd netwerk van diensten en wederdiensten blootgelegd. Florida in Zoetermeer: een met de seizoenen wisselende bloemenwereld in de Hollandse polder. Waar zouden we zijn zonder de trein? We waren er toch? Denkwijzen In alsof - relaties is ieder uur een onherstelbare verliespost. In Kuwayt is ruim een jaar na de bevrijding nog niets veranderd. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39825 LOSSE NUMMERS 1,50 Scherven in de City. Een krachtige explosie wekte veel Britse financiële experts gisteren abrubt uit hun overwinningsroes n kiezingswinst. londen cees van zweeden correspondent Een bomaanslag in de Londen- se City heeft gisteravond aan tweejnensen het leven gekost. Bijna Vijftig mensen raakten ge wond. De explosie deed zich voor om 21.10 uur in St. Mary Axe Street voor het 34 verdie pingen tellende gebouw van de Handelsunie en vlakbij de Bank of England en een van de groot ste stations van Londen, Liver pool Street. De klap was zo krachtig dat honderden ruiten in de omgeving sneuvelden. Een groot deel van de City werd door de politie afgesloten. Aanvankelijk werd gedacht dat zich meer explosies hadden voorgedaan, doordat het geluid van de explosie werd weerkaatst door omliggende hoge gebou- Om 20.55 uur Engelse tijd kwam op Waterloo Station een telefonische waarschuwing bin nen van een man met een Iers accent, die zei dat in een bestel wagen bij Liverpool Street Sta tion een bom was verborgen. In veel pubs rond het station werd nog de overwinning van de Conservatieve Partij in de verkiezingen gevierd. De City is Veiligheidsraad stuurt Vance naar Sarajevo GOED GEREEDSCHAP VOOR ZAKELIJK SUCCES... Demmenle automatiseert» u up-to-date. Demmenie Computers Rietschans 68, Leiderdorp Tel. 071-411141. Fax 071-896877 De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stuurt zijn speciale afgezant, de Amerikaan Cyrus Vance, naar Bos- nië-Hercegovina. De raad reageert daarmee op een dra matisch verzoek om hulp van de Bosnische president Alija Izetbegovic. Ook EG-voorzitter Portugal heeft een afgezant naar Sarajevo gestuurd. sarajevo/new vork» Izetbegovic riep president Milo sevic van Servië op de Servische milities uit Bosnië terug te roe pen en een bloedbad onder de moslims te voorkomen. Eerder op de dag hadden de Serviërs Zvomik, een 80.000 inwoners grote industriestad in Oost-Bos- nië, ingenomen en duizenden moslims uit de stad verjaagd. De vluchtelingen bivakkeer den op drie kilometer afstand van Zvornik in het open veld. De Bosnische regering vraagt internationale organisaties te helpen met hun evacuatie. Een kleine groep moslims houdt de burcht van Zvomik bezet en voert van daaruit nog een laatste strijd tegen de oprukken de Serviërs. De strijd wordt met steeds grovere middelen uitgevochten. Twee stuwdammen in het oos ten van Bosnië zijn door de strijdende groeperingen onder mijnd, een door moslims en een door Serviërs. Beiden drei gen de dammen op te blazen als ze worden aangevallen. Duidelijk is overigens wel dat de Serviërs verreweg de sterkste partij in de strijd zijn. In tegen stelling tot Kroatië had Bosnië zich niet op een dergelijke oor log voorbereid. In de Kroatische gebieden vechten inmiddels vrijwilligers uit Kroatië zelf mee, met hun eigen zware wapens. Maar in de moslim-gebieden stuiten de Servische milities en het door Servië gedomineerde Joegoslavische leger voorname lijk op lichtbewapende verdedi gers en kunnen ze betrekkelijk makkelijk doorstoten. In de hoofdstad Sarajevo bleef het gisteren overdag rede lijk kalm. Enkele duizenden Ser- m- Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie PILGRIM BOOKS supply any paperback hardback from any puDlisherin theUK&USAat the original price! 1 3 1 f 2 Excl. 6% BTW Orders over f 100 postage free. Also low rates for German French books (any ti(le). Write for info package to Antwoordnummer 1405 2130 VL NIEUW VENNEP or call: 02526 20316 Elk vliegveld krijgt eigen lawaaiplafond den haag jan kuys haags redacteur Elk vliegveld in Nederland krijgt een eigen lawaai-norm. Met een aparte nachtgeluidszone en een maximaal toelaatbare hoeveel heid herrie. Een en ander blijkt uit voorstellen, die deze week door minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat naar de Tweede Kamer zijn gestuurd. De Luchtvaartwet wordt aan gepast omdat een nachtnorm ontbreekt. De overheid krijgt ook de mogelijkheid tijdelijke geluidszones vast te stellen. De wijzigingsvoorstellen bieden het rijk de mogelijkheid af te zien van isolatiemaatregelen van woningen. Vooral binnen tijde lijk vastgestelde geluidszones geldt niet langer de verplichting om huizen te isoleren. Luchthavens moeten jaarlijks een gebruiksplan opstellen, waarin staat hoeveel en welke vliegtuigen gebruik maken van het vliegveld en hoe de geluids belasting wordt gemeten en ge registreerd. De overheid kan bij overtredingen een dwangsom opleggen. Pagina 3: Gewijzigde lucht vaartwet uit nood geboren kind. 071140745 Bennie Jolink Tafeltennis 9 Zanger/gitarist Jolink Bettine Vriesekoop van Normaal raakte 2 J had op het EK tafel gewond bij ongeluk: 'Snel j tennis een groot aandeel opereren, want ik moet dit I in de zege van het Neder- weekeinde optreden j lands team op Zweden. President houdt vergaande bevoegdheden het financiële hart van Londen, waar zich alle banken bevinden. Vlakbij de plaats van de aanslag liggen de Londense beurs en de Bank of England. Algemeen werd gevreesd dat de IRA zou toeslaan tijdens de verkiezingscampagne. Maar de schade bleef toen beperkt tot een kleine bom die vorige week afging in Soho, Centraal-Lon- den. correspondent De conservatieve oppositie in het Russische parlement leed gisteren een zware nederlaag. President Jeltsin behoudt de be voegdheid economische her vormingen per decreet door te poging om hem binnen een maand te laten aftreden als pre mier strandde voorlopig. Bovendien aanvaardde het Congres met grote meerderheid een door Jeltsin al getekend ver drag, dat grote onafhankelijk heid toekent aan de verschillen de republieken van de Russi sche Federatie. Jeltsin roemde het verdrag als een 'historische overeenkomst, die een onge deeld en sterk Rusland garan deert'. Jeltsins eerste victorie was al behaald voordat de zitting giste ren werd heropend. Uit een ontwerp-resolutie over de eco nomische politiek van de rege ring waren alle passages ge- viërs hebben de stad verlaten, maar inmiddels hebben duizen den moslims elders uit Bosnië er hun toevlucht gezocht. Ze zijn ondergebracht in scholen, samen met vluchtelingen uit het centrum van de stad. In Sarajevo is het hoofdkwar tier gevestigd van de VN-vre desmacht in Joegoslavië. Maar de 14.000 'blauwhelmen' wor den alleen in Kroatië ingezet. De VN willen wel waarnemers sturen naar Bosnië. Het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève deed gisteren een oproep voor de bescherming van de burger bevolking in Bosnië. Oostenrijk en Hongarije vroegen om een spoedzitting van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE). Rover laakt NS-plan voor volle treinen utrecht De vereniging van Reizigers in het Openbaar Vervoer (Rover) vindt dat de Nederlandse Spoorwegen wel een heel on gelukkig ihoment hebben gekozen om het plan voor een nieuw tariefstelsel aan te kondigen. NS maakte gisteren bekend dat passagiers over twee jaar een toeslag moeten gaan betalen in volle treinen. Reizen op een minder druk tijdstip wordt goedko per. De dalurenkaart komt daarmee te vervallen. Rover wijst er op dat nu al veel klachten binnenkomen over overvolle treinen. Aangezien de meeste reizigers vanwege hun werktijden zijn aan gewezen op de spits, zullen weinig mensen van het nieuwe la- riefstelsel profiteren. Over het NS-plan om het basistarief gelijk te laten lopen met de benzineprijs is Rover wel te spreken. Politie klungelt met proces-verbaal Amsterdam Zeker drie op de tien processen-verbaal die de poli tie aflevert bij de officier van justitie, zijn van dermate slechte kwaliteit dat ze niet geschikt zijn voor verdere verwerking. Het openbaar ministerie is in dergelijke gevallen genoodzaakt de zaak te seponeren, of terug te sturen naar de politic, met als ge volg ernstige vertraging van de vervolging. Dat blijkt uit een arti kel in de Justitiekrant, een uitgave van het ministerie van justitie. Dolle stier ramt auto's en meisje katwoude Een losgebroken stier heeft gistermiddag op de pro vinciale weg bij Motel Katwoude in de buurt van Volcndam voor grote consternatie gezorgd. Op weg naar zijn vrijheid bestormde de stier aanvankelijk verschillende auto's, waarvan de chauffeurs ijlings de berm in stuurden. Het beest ramde enkele auto's en liep vervolgens een fietsend meisje omver. Ze liep enkele schaaf wonden op. De politie wist het dier daama met enkele geweer schoten af te maken. Het incident zorgde in de avondspits voor een kilometerslange file in beide richtingen. LEIDEN Haarlemmerweg 41 (Dl|GroenoordhaileniTel 071-213222 Zuivelstaking kan snel leiden tot lege schappen in de winkels VAN ROY C.S. Rapenburg 55,2311 GH Leiden. Tel. (071) 122362 HET WOORD IS AAN haald die Jeltsin zouden bero ven van de hem vorig jaar de cember door het Volkscongres toegekende speciale presiden tiële bevoegdheden. De commissie die de tekst van de resolutie voorbereidde was in de nachtelijke uren ge zwicht voor dreigementen van j-premier Gajdar dat de hele regering zou aftreden indien aan deze bevoegdheden zou worden getomd. Volgens de ontwerp-resolutie zou Jeltsin wel van het premier schap moeten afzien en binnen een maand een kandidaat voor die functie moeten voordragen. Jeltsin pareerde gisteren die aanval op zijn regeringsleider- schap met de toezegging dat hij binnen drie maanden, 'als vast staat dat de hervormingen on omkeerbaar zijn', een premier zal aanwijzen. Pagina 7: Rusland wordt be zocht door misdaden uit het verleden. den haag gpd Het is onverstandig om melk te hamsteren. Zuivelprodukten hebben daarvoor een te korte houdbaarheid. Die waarschu wing geeft de Vereniging van Fi lialen en Grootwinkelbedrijven, het oog op de acties in de elindustrie. Het is in elk ge val zaak de uiterste verkoopda tum nauwlettend in het oog te houden, adviseert een woord voerster. Melk- en aanverwante pro- dukten zullen in de loop van volgende week nog slechts mondjesmaat in de winkels ver krijgbaar zijn, als gevolg van het vastgelopen cao-overleg in de zuivelindustrie. De voedingsbonden FNV en CNV hebben na het mislukken van de cao-onderhandelingen hun leden opgeroepen het werk vanaf morgenavond in 44 fa brieken over het hele land neer te leggen. Het werk bij Menken van Grieken in Wassenaar wordt vanaf drie uur 's nachts stilgelegd, zo is de verwachting van het actiecomité. Gelet op de beperkte voorraden kan dat dinsdag al in de winkels merk baar zijn. De boeren voorzien grote problemen als de zuivelstaking lang gaat duren. Al in de tweede helft zullen de opslagtanks vol zijn. Per dag wordt cr landelijk 23 miljoen Titer melk geleverd. „Koeien staken nu eenmaal niet", aldus een woordvoerster van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (FNZ). Onder normale omstandighe den wordt tenminste tweemaal per week de melk door de zui- VANDAAG PAGINA'S 44 Jinnenland 3.5 Juitenland 7 Cultuur 9 Familieberichten 4 :eiten en meningen 2 -inancien 28,29 nfo 19 Programma's 10,11 *egio 13,15,17 Religie 21 Sport 23,25 Vrije Tijd 41 Zaterdags bijvoegsel 35 t/m 43 Wie de goddelijke gave van de geestdrift bezit wordt wel ouder, maar nooit oud. VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 43 HET WEER Verwachting van het KNMI voor vandaag Vrij zonnig Overwegend zonnig Middagtem- peratuur van 12 graden aan zee tot 17 graden in het zuidoosten. Weinig wind In de kustgebieden later een zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit westelijke rich tingen Air UK kiest voor Fokker SCHIPHOL BILL MEYfR De Britse luchtvaartmaatschap pij Air UK gaat met de Fokker 100 vliegen. Het besluit om voor een Nederlands toestel te kie zen. is zeer opmerkelijk. De Britten vlieRen al jaren met de concurrent van de Fokker 100, de British Aerospace 146. De Fokkers dienen ter vervan ging van dit viermotorige vlieg tuig. waarmee in het verleden veel technische problemen wa ren. Officieel laat Air UK weten de aanschaf van de Fokker 100 als uitbreiding van de vloot te beschouwen. HOI LANG |f KUNTU NOG ZONDER? j Ja. ik natm t». iiwodueut abonnamMt <munn| baat da aaraia twat wtkan gratis U^^naand H 27.80) via au I I titcha betaling* DP»r kwartaal (f 80.10) vna accept I 9"o P»' kwartaal 80,10» via auto I matische betaling* velfabrieken opgehaald. Blijft dat als gevola VU «Ir staking achterwege, dan ziin dc vee houders genoodzaakt de melk uiteindelijk weg te gooien, ze» jaar geleden werd een zuivelsta king om de reden verboden door de president van de Utrechtse rechtbank. De zuivelbond heeft Rijkswa terstaat om een vergunning ver zocht de overtollige melk in het uiterste geval in zee te mogen dumpen. Lozing op sloten is op grond van de Wet Verontreini ging Oppervlaktewater verbo den. Eén liter geloosde melk tast 70 liter oppervlaktewater aan In eerste instantie wordt dc veehouders aangeraden dc mclkvoorradcn in hun gierkel- ders op te slaan om daar te la ten indikken en vervolgens over het land uit te rijden. Naam an v< i control* berorgmg) Nummer b*nk.'g i 8 vizurZoooss

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1