Arafat herrijst steeds als feniks uit zijn as Problemen Zuid-Afrika komen nog Sok Nang is bezorgd, maar vooral gelukkig Feiten &Meningen WOENSDAG 8 APRIL 1992 TOM JANSSEN Drie Cambodjaanse sisophon teresa poole the independent Met hun blauwe uitreispasjes in de hand geklemd en hun groe ne nylon reistassen met noe dels, suiker, zeep en een tan denborstel, zijn 527 Cam bodjaanse vluchtelingen eind vorige week naar huis gegaan. Terug naar een land dal velen sinds 1979 niet meer hebben gezien. Het begin van het repa triëringsprogramma van de Ver enigde Naties voor 380.000 Cambodjaanse vluchtelingen in kampen in Thailand wordt slechts verstoord door berichten over toenemende gevechten tussen de Rode Khmer en rege ringstroepen. De 527 die zijn teruggekomen, zullen worden gehuisvest op een stuk land dat ze zelf hebben uitgekozen, jn de buurt van de west-Cambodjaanse stad Siso- phon. Na drie of vier dagen in het nieuwe ontvangstcentrum krijgt ieder gezin 20.000 vier kante meter grond zonder mij nen. een huis en landbouw werktuigen. In de eerste gewen- periode van hun nieuwe leven passeren Malaysische soldaten van de VN-vredesmacht op weg naar hun nieuwe woonplaats, in de buurt van de Cambodjaanse stad Sisophon. foto epa sprake zou zijn van een rege ringsoffensief. Het schenden van de wapenstil stand is het meest directe pro bleem voor de vredestroepen van de VN, die dit jaar een be gin hebben gemaakt met statio nering in Cambodja. Sergio Viera de Mello, hoofd van de re patriëring van de VN, zegt: „Verwacht niet onmiddellijk vrede na twintig jaar oorlog- De terugkeer van de vluchtelin gen is een krachtige boodschap aan degenen die in de verlei ding komen de wapenstilstand te schenden." De gevechten zullen waarschijnlijk de repa triëringsplannen in de andere regio's niet vertragen. Iedereen moet voor eind januari volgend jaar terug zijn in Cam bodja, nog net op tijd voor de verkiezingen. Maar andere za ken kunnen dat schema in de war sturen. Van de 84 miljoen dollar (160 miljoen gulden) die de VN nodig hebben, is slechts 45 miljoen binnengekomen en het grootste deel is al uitgege ven. En er is slechts voor 5500 van de 75.000 gezinnen genoeg land dat vrij is van mijnen. krijgen zij voor tenminste een jaar voedsel. Eerder verdwaasd dan zichtbaar emotioneel zeiden zij blij te zijn vrijwillig terug te gaan. ,,Ik ben gelukkig", zegt Sok Nang (37), die de terugtocht ondernam met zijn vrouw en vier kinde ren, die allemaal in kampen aan de grens zijn geboren. Bijna de helft van de mensen in de kam pen is jonger dan 15 jaar en heeft geen herinnering aan Cambodja. Zoals zovelen die te rugkeren, gaat het gezin van Sok Nang naar familie die in Cambodja was achtergebleven. Hij denkt vlakbij de ouders van zijn vrouw te gaan wonen, ten noorden van Sisophon. „Maar ik maak me zorgen over mijn ouders in KompongThom", voegt hij eraan toe. De vluchtelingen keren terug naar een land dat tot aan het vredesakkoord van afgelopen oktober werd verscheurd door een burgeroorlog tussen drie facties in het grensgebied en de door Vietnam gesteunde rege ring in Phnom Penh. Sinds be gin dit jaar wordt de wapenstil stand steeds vaker geschonden en op dit moment wordt in de provincies Kompong Thom en Preah Vihear hevig gevochten tussen regeringstroepen en sol daten van de Rode Khmer. Tea Banh, minister van defen sie, bevestigde vorige week dat het leger 'strenge maatregelen' heeft genomen tegen de Rode Khmer. „Het is een gespannen situatie, een kleine oorlog, ja", r hij ontkende dat er vertaung luutje niemantsverdwiet Symbool van de vrijheidsstrijd van de Palestijnen I.ater, in 1974, zwoer hij het terrorisme af, nadat hij er, onder meer na een mislukte poging om de Jordaanse koning Hussein van de troon te stoten, achter was gekomen dat geweld geen basis vorm de voor overleg en erkenning. Ondanks die handreiking en het feit dat PLO Israël in 1988 als staat erkende, bleef hij in de ogen van de Israë liërs de terrorist, de mens geworden duivel. Zelfheeft Arafat altijd verkondigd niets te hebben tegen joden, maaar wel tegen hun leiders. „Ie mand is Arabier, niet omdat hij christen of isla miet is, maar omdat hij dezelfde taal spreekt, de zelfde kleding draagt, van dezelfde muziek houdt en in dezelfde uitgebreide familie leeft. De joden die uit de islamitische we reld afkomstig zijn, gedra gen zich als Arabieren. Het jodendom is geen na tionaliteit. De Arabische joden zijn Arabieren, aan gezien zij dezelfde levens wijze hebben." Die boodschap is bij Is raëlische leiders als Begin en Shamir echter nooit overgekomen, zoals ook zijn afrekening met het terrorisme nooit is begre pen door extreme Pales tijnse facties als die van Abu Nidal. In beide kam pen is geprobeerd hem uit de weg te ruimen, maar Arafat heeft altijd de be schikking gehad over een speciaal soort alarmin stallatie, die hem steeds tijdig waarschuwde. Zoals hij in de loop der ja ren ook als leider uit schier kansloze situaties keer op keer wist terug te komen. De man, die bijna altijd onderweg was (enerzijds voor overleg, anderzijds om te overle ven), slaagde er altijd weer in om het prestige van de Palestijnen te ver spelen en weer terug te Hij werd in 1970 met de PLO uit Jordanië gegooid, foto afp in 1982 door de Israëliërs uit Libanon, maar versla gen werd hij nooit. Hii koos gewoon andere bondgenoten en voorkwam daarmee een rol in de anonimiteit. Na verloop van tijd verzoende hij zich gewoon weer met zijn oude vijanden, zoals het geval is geweest met de Jordaniërs. Die elasti citeit kenmerkte de onderhandelaar Arafat, die na zijn echec in de Golfoorlog toch wist te bewerk stelligen dat de Palestijnen (via de Jordaniërs) een plaats aan de onderhandelingstafel tijdens de conferentie over het Midden-Oosten. Ondanks al zijn onhandigheid is de eigengereide, autoritaire Arafat daardoor de bindende factor gebleven in de altijd hopeloos verdeelde Pales tijnse beweging, die zonder hem waarschijnlijk definitief uit elkaar was gevalèen. Yasser Arafat lijkt over meerdere le vens te beschik ken. De leider van de Palestijnse Be- vrijdingsorgansa- tie PLO werd van morgen als ver mist ,,en waar schijnlijk dood" opgegeven, maar blijkt uiteindelijk nog 'gewoon' in leven te zijn. Zoals hij in het verleden keer op keer als een feniks is her rezen uit zijn as. JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Vorige maand behaalde de Zuidafrikaan se president De Klerk de belangrijkste overwin ning van zijn loopbaan. Ruim 68 procent van de blanke kie zers steunde zijn hervormings beleid. Twee weken lang heer ste er optimisme bij blank én zwart. Nu kon er vaart worden gezet achter de onderhandelin gen over een democratisch poli tiek bestel. Als eerste vrucht van de nieuwe eensgezindheid zou een akkoord over een over gangsregering met de zwarte oppositie kunnen worden ge oogst. Maar deze stemming is inmid dels omgeslagen in doffe berus ting. Het geweld raast door het land als nooit tevoren. Boven dien zitten het ANC en de rege ring, de belangrijkste onderhan delingspartners, elkaar weer als vanouds in de haren. De impasse in de onderhande lingen wordt vooral toegeschre ven aan de regering en de Na- sionale Party (NP) van De Klerk. De onverwacht grote overwin ning in het referendum heeft de partij overmoedig gemaakt, zegt Steven Friedman, directeur van het gezaghebbende Centrum voor Beleidsstudies in Johan nesburg. „De Nasionalisten leggen de uitslag van het referendum uit als steun voor hun voorstellen, en niet als steun voor het voort zetten van de onderhandelin gen, terwijl dat toch de inzet was. De kiezers zouden zich, met andere woorden, hebben uitgesproken voor het delen van de macht met het ANC, het fun dament van het NP-beleid. Dat botst met wat het ANC wil: een meerderheidsregering. Voor het huidige omstandigheden onbe spreekbaar, aldus Friedman. Het ANC-leger, dat overigens niet groter is dan 5 a 6.000 man, zal pas verdwijnen als zijn man schappen in de Zuidafrikaan se strijdmacht kunnen worden op genomen. „Umkontho is een van de be langrijkste geschilpunten tussen de regering en het ANC. Maar het is nog steeds niet serieus aan de orde gesteld. Het blijft vermoedelijk een probleem dat de relatie tussen het ANC en de regering nog geruimde tijd zal belasten". Toch zal de overgangsregering er komen, aldus Friedman, al zal er nog fors gebakkeleid wor den over de vorm en precieze bevoegdheden. „De regering wil graag een constructie waarin ze het ANC kan dwingen zijn handtekening te zetten onder moeilijke besluiten. Het ANC zegt nu bijvoorbeeld dat de re gering het geweld niet echt wil of kan aanpakken. Als het ANC in de overgangsregering zit zoals de huidige regering die zich voorstelt, is het geweld ook het probleem van het ANC. Het is nog niet duidelijk of het ANC aan zo n type overgangsrege ring wil meewerken en, zo ja, wat het in ruil daarvoor wil heb ben". Het voortdurende geweld zal volgens Friedman de onderhan delingen niet doen ontsporen. „Dat zal pas gebeuren als de si tuatie volledig uit de hand loopt. Dat is nu niet het geval". Hij vermoedt dat het terugdrin gen van geweld jaren in beslag zal nemen. „Er is in de zwarte woonoorden een cultuur van geweld ontstaan en dat veran der je niet een twee drie. Dat kan pas met een politie die door de zwarte meerderheid wordt geaccepteerd en niet wordt ge zien als onderdrukker. Het leger kan met de orde weltijdelijk met ijzeren vuist herstellen, maar voor een permanente oplossing heb je een onomstreden politie macht nodig. En die hebben we momenteel niet". Dat de regering via een sinistere 'derde macht' het geweld aan wakkert om het ANC te onder mijnen - zoals het ANC regel matig beweert - gelooft Fried man niet. „Daar heeft de rege ring geen enkel belang bij." Maar dat er bepaalde groepen uit zijn op destabilisering staat voor hem vast. „Dat hoeven niet per se elementen uit de vei ligheidsmachten te zijn. Elke blanke man is hier in dienst ge weest, heeft dus een militaire opleiding gehad. En de wapens liggen bij wijze van spreken voor het oprapen. Maar als de veiligheidsmachten er bij be trokken zijn, is dat een enorm gevaar. Dat betekent dat de re gering ze niet meer in de hand heeft. Maar bewijzen daarvoor ontbreken vooralsnog". Friedman waarschuwt tegen de 'naïeve' opvatting dat met de installatie van een overgangsre gering alles pais en vree zal zijn. „Dat wordt een coalitie tegen heug en meug. Beide partijen hebben eigenlijk nog niet geac cepteerd dat ze op elkaar zijn aangewezen. De leiders praten dan wel met elkaar, maar de meeste blanken, ook die voor De Klerk hebben gestemd in het referendum, blijven bang voor Mandela, terwijl de meeste zwarten in De Klerk een vijand blijven zien. Met een over gangsregering, als er zaken moeten worden gedaan over de politie, over belastingverhoging enzovoort, beginnen de proble men pas echt". Even zag het er vanmorgen naar uit dat het leven van de 62-jarige Arafat tijdens een zandstorm in het zuidoosten van Libië op even mysterieuze wijze was geëindigd als waarop het is begonnen. Hoewel veel over nem is geschreven, is het nog altijd onduidelijk waar hij is geboren. Zelfheeft hij altijd gezegd dat zijn wieg in Jeruzalem stond en dat hij dus Palestijn van geboorte is. Anderen beweren met evenveel zekerheid dat hij in Cairo of in Gaza werd geboren, toen dat onder Egyp tisch gezag stond. Die kwestie heeft vaak een rol gespeeld als de vraag ter sprake kwam of hij als niet-Palestijn wel de leider kon zijn van de Palestijnen. De grote kleine man van 1.62 me ter met de onafscheide lijke baard, de zwart wit geblokte kefija en de guerrilla kleding heeft daar zelf nooit een punt van gemaakt. Tegen de verdrukking in is hij uit gegroeid tot het symbool van de vrijheidsstrijd van de Palestijnen. De onduidelijkheid over zijn persoon heeft hij echter nooit kunnen wegnemen en is in feite de laatste jaren alleen maar groter geworden. Als leider van de Pales tijnse Bevrijdingsorgani satie wedde hij keer op keer op de verkeerde paarden, nadat hij door andere viervoeters al lang was afgeschud. Hij koos de zijde van de Iraakse president Sad dam Hussein in de Golf oorlog. Vorig jaar augus tus gokte Arafat op de coupplegers in de Sov jetunie en ook zijn be wondering voor de Libi sche leider Gaddafi heen hij nooit onder stoelen of banken gestoken. Al die adhesiebetuigin- Yasser Arafat, gen hebben hem en de Palestijnen vpel goodwill gekost. Maar hoe tact loos die keuzen ook zijn geweest, begrijpelijk wa ren ze wel. De radeloos geworden PLO-leider zag in de putchisten in Moskou, in Hussein en in Gaddafi de mensen die eindelijk zijn ideaal van een eigen Palestijnse staat zouden kunnen verwe zenlijken. Om die droom waar te maken, heeft Arafat zich in zijn leven in allerlei bochten gewrongen. Aan vankelijk was hij de man van de harde lijn die met aanslagen probeerde om de Israëliërs van 'zijn' land te verwijderen. Hij wilde een einde ma ken aan het onreent dat de joden hem en zijn volk hadden aangedaan door de Palestijnen vaak met geweld van hun grond te verjagen om zo een eigen Israëlische staat mogelijk te maken. referendum zag je ze naar el kaar toe kruipen, maar dat is voorlopig voorbij". De verharding van het rege ringsstandpunt blijkt ook uit de nadruk op een aantal ten dele oude, ten dele nieuwe eisen. Een overgangsregering en een overgangsgrondwet zijn pas mogelijk als rust en orde 'in be vredigende mate' zijn hersteld, aldus de regering. Daarnaast bracht zij haar oude eis op nieuw in stelling dat het guerril- laleger van het ANC, Umkontho we Siswe, moet worden ont bonden. De eerste voorwaarde is onre delijk, aldus Friedman. „Dat veronderstelt dat het ANC als enige verantwoordelijk is voor het geweld in de townships. We weten allemaal dat dat niet het geval is. Het aandeel van Inka- tha (de Zulubeweging van Chief Mangosuthu Buthelezi, red.) is minstens even groot en de poli tie heeft ook geen schone han den". De tweede eis is redelijker.Als je, zoals de regering, machtsde ling voorstaat, kan je moeilijk tolereren dat je regeringspart ner er nog een guerrillaleger op na houdt. Bij de NP wordt ge vreesd dat het ANC Umkontho zal inzetten om zijn positie te versterken wanneer het slecht zou gaan met die overgangsre gering. Die vrees mogen we overdreven vinden: Umkontho is niet meer dan een papieren tijger, maar het is wel een poli tiek feit". Het ANC heeft bijna twee jaar geleden de gewapende strijd opgeschort. Maar het ontbin den van Umkontho is onder de Militairen patrouilleren tijdens gewelddadigheden in een township in Ciskei. foto »ap adil bradlow n onder controle van de KPLNF (Witte Khmer) a ondercontrole van de Fun Cln Pee onder controle van de Rode Khmer Q strijd tussen leden Rode Khmer en het Nationale leger CAMBODJA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2