Leidsch Dagblad Wilde stakingen na breuk FNV en NS Kok voelt niets voor plan Lubbers MET BUXUSVOGEL. ch Leerkrachten ziek van beleid Clinton wint, Tsongas verrast in New York Vermiste PLO-leider Arafa terecht WOENSDAG 8 APRIL 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39822 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Cambodjanen terug 2 De eerste Cam bodjaanse vluchtelin gen zijn teruggekeerd naar hun eigen land: bezorgd maar gelukkig. AKO-jury bekend A O De jury voor de I J AKO-prijs 1993 is bekend. Voor het eerst loopt het boekenjaar gelijk met het kalenderjaar. Engwirda Voorzitter onder- ZZ zoekscommisie Engwirda is zeer teleurge steld over handelwijze van Alphense gemeenteraad EK met Keen O C Trinko Keen begint D met het Nederlands tafeltennisteam aan het EK. De verwachtingen zijn hooggespannen. Een schets van de stilte op een verlaten perron in Haarlem. Niet ge stoord door jachtige treinreizigers kan de tekenaar zijn werk afmaken. Voorlopig zijn laatste kans, want het ziet er naar uit dat de treinen mor gen weer hun vertrouwde loop nemen, foto united photos de boer ron pichel Op een groot aantal plaatsen in Nederland hebben sta kende werknemers van de Nederlandse Spoorwegen vanochtend besloten door te gaan met hun acties. Vanaf het begin van de middag reden weer her en der stoptrei nen, onder meer tussen Leiden en Utrecht, maar interci ty-verbindingen waren nog vrijwel onmogelijk. De Ver- voersbond FNV steunt de 'wilde stakingen' niet, hoewel de bond vannacht woedend wegliep uit het overleg. De FSV en de Vervoersbond CNV sloten wel een akkoord met de NS-directie. utrecht gpddinsdag was het vanochtend een chaos bij het streekvervoer. Veel mensen waren naar het In tegenstelling t station gegaan in de verwach ting dat er weer treinen zouden rijden. Toen dat niet het geval bleek, stortten ze zich massaal op de bus. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 27.000 werknemers leidden vannacht tot een dramatische breuk tus sen de bonden: de vervoers bond FNV liep na negen uur onderhandelen weg uit het overleg, CNV en FSV werden het eens met de NS-directie. Ze hebben afgesproken dat er wordt gepraat over toekomstige ontwikkelingen binnen het be drijf en de consequenties daar van voor het personeel. Letter lijk staat er dat meer onder scheid nodig is in de verschil lende NS-diensten. Hoofddirecteur sociale zaken Messing heeft moeten afzien van het vastleggen van een da tum waarop een begin moet worden gemaakt met efficiënter werken, onder meer bij de on derhoudsdienst (Infra). Hij ver klaarde, uitgeput, na afloop van het overleg dat er wel naar wordt gestreefd een en ander op 1 april 1993 te laten ingaan. „Desnoods in kleine stapjes". De geharde FNV-onderhan- delaar Korteweg had het zicht baar moeilijk met de breuk met de andere bonden. „Dit is heel moeilijk", zei hij met tranen in zijn ogen. Zijn uitleg: „Volgens het principe-akkoord moeten er per 1 april 1993 bijzondere re gelingen worden getroffen voor bijzondere groepen, waaronder de onderhoudsdienst. Dit is nu juist waartegen wij hebben twee dagen hebben gestaakt". CNV'er Van der Kamp sprak van een 'uiterst dramatisch ver lopen nacht', maar toonde zich toch erg tevreden met het be reikte resultaat. ,,A1 onze speer punten hebben we binnenge haald. Hier konden wij niet voor weglopen. Wij moesten als bond onze verantwoordelijk heid nemen". Het overleg over een nieuwe cao voor de 280.000 werknemers in de metaalnijver heid wordt morgen hervat. De onderhandelingen waren op 19 maart vastgelopen. Pagina 3: Stakers in vertwijfe ling door verdeeldheid bonden Ark opgespoord -j De Britse onderzoe- 2 ker Hancock zegt de ark te hebben opge spoord waann de Tien Ge boden worden bewaard. VW vreest overlast van Jackson-fans LEIPEN LOMAN LIEFMANS De VW verwacht vrijdag en za terdag grote overlast tijdens de voorverkoop voor concerten van Michael Jackson. De orga nisator Mojo-concerts heeft ver boden om het nummertjes-sys teem te gebruiken omdat daar door de voorverkoop al veel te vroeg begint. Volgens dit sys teem kunnen fans enkele dagen voor de voorverkoop een num mertje halen bij de VW, waarop staat hoe ze aan de beurt zijn. De drukte wordt zo beter ge spreid. De VW voerde het sys teem vorig jaar in na klachten van omwonenden over de her rie van popfans, die soms al 's nachts voor de deur liggen om verzekerd te zijn van een kaart je: HET WOORD IS AAN De omstandigheden maken de mens niet sterk of zwak. maar to nen hoe hij is. Thomas Kempn VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen - Info Programma's - Regio RTV Show Sport J j Stand van zaken - Wetenschap VANDAAG OOK Leidse cafés op zaterdagen tot 3 uur open leiden» janet van ddk Alle Leidse cafés mogen tot za* terdagnacht drie uur openblij ven. Vanaf twee uur mogen echter geen nieuwe bezoekers worden binnengelaten en om half drie moet de muziek uit. De sluitingstijden voor de overige dagen veranderen niet. Tijdens een commissieverga dering spraken CDA, WD en D66 zich uit voor deze verrui ming. Zij denken dat door deze 'eenduidige regel' de politie ge makkelijker kan controleren. Bovendien verwachten zij dat de overlast voor de omwonen den zal afnemen, omdat na twee uur geen grote stromen bezoekers meer van het ene ca fé naar het andere gaan. Op dit moment mogen alleen café's met een ontheffing op za terdag tot drie uur openblijven. De overige kroegen moeten om twee uur hun deuren sluiten. De Leidse burgerij sprak zich een jaar geleden in een referen dum uit tegen vrije sluitingstij den. Volgens de drie partijen, die een raadsmeerderheid heb ben, is daarmee niet gezegd dat er geen vrijere sluitingstijden mogen komen. leiden De leerkrachten van de Arentshorstschool aan de Ter Haarkade in Leiden bleven vandaag in bed. 'Ziek van het onderwijsbeleid' als ze zich voelen, wilden ze zich aanvankelijk daadwerkelijk ziek melden. Om de leerlingen niet te duperen, werd vanuit het bed 'les' gegeven. De scholieren waren niet ongelukkig met deze ludieke actie. Uit protest tegen de lage salarissen in het onderwijs werd vandaag op diverse scholen actie gevoerd. foto hielco kuipers Pagina 3: Bonden eisen 700 miljoen voor loonsverhoging SMAAK PAGINA 9 HET WEER new york henk dam correspondent De koploper bij de Democrati sche kandidaten voor het Witte Huis, Bill Clinton, heeft gisteren bij voorverkiezingen in de sta ten New York, Minnesota, Kansas en Wisconsin gewon nen. De meeste felicitaties gin gen echter naar Paul Tsongas, die officieel niet meer meedoet maar niettemin overal -goed uit de bus kwam. Dat was mogelijk omdat Tsongas' naam nog overal op de stembiljetten voorkwam. Vooral in de staat New York leidde dat tot een verrassende uitslag: Tsongas kreeg er 29 procent van de stemmen, tegen Clinton 40 en Jerry Brown 26. Een opgeto gen Tsongas zei gisteravond dat hij deze week zal beslissen of hij alsnog meedoet aan de 20 voor verkiezingen die nog tot begin juni worden gehouden. Clinton, die alleen in Kansas echt overtuigend won, heeft na gisteren zoveel gedelegeerden achter zich dat hij vrijwel zeker is van de kandidatuur voor het presidentschap. In Kansas, Minnesota en Wis consin mochten ook de Repu blikeinen stemmen. Dat eindig de in alle gevallen met een dui delijke overwinning voor presi dent Bush. In New York hoef den de Republikeinse kiezers niet te stemmen, omdat daar al leen Bush kandidaat was en dus automatisch alle gedelegeerden kreeg. Pagina 7: Democraten zitten nu vast aan Clinton Verwachting van het KNMI tot morgenavond Vrij zonnig Droog en vnj zonnig Minimum - temperatuur rond 3 graden Mid- dagtemperatuur omstreeks 14 graden. Zwakke tot mabge noord- oostelijke wind, rond kracht 3. Koninklijk paard zwemt naar Israël Jeruzalem» Israël kreeg gisteren een bijzondere bezoeker uit Jor danië. Een paard uit de stallen van koning Hussein wierp tijdens een rit op het strand bij de Jordaanse havenstad Aqaba zijn be rijder af, dook de Golf van Aqaba in en zwom enkele honderden meters naar de overkant, naar Israël. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken vraagt zich nu af hoe het dier weer thuis moet komen, want Jordanië en Israël zijn officieel nog steeds in oorlog. Burgemeester Haren wil niet weg haren Burgemeester Weide van Haren weigert af te treden hoewel de gemeenteraad, met uitzondering van zijn eigen WD, gisteren zijn vertrek heeft geëist: De burgemeester reed op 10 maart door na een botsing onder invloed.met een geparkeerde auto. Toen de politie later bij hem thuis kwam, schold hij de agenten uit en bedreigde hen met ontslag. Tegenover de raad verzweeg hij dat in eerste instantie. De raad vindt dat Weide de grenzen van het toelaatbare ver heeft overschreden. Premier wil financieringstekort wat minder laten dalen Nu in mooie terracotta pot: de Buxus Sempervirens. Oftewel: het altijd groene palmboompje. Bekend van Palmpasen. En van haagjes en gesnoeide figuren in fraaie paleistuinen. Met vrolijke bij steker, In de vorm van een vogeltje. (Een Buxusvogel, zeg maar.l Toch maar f 12,95! Buxus Sempervirens Minister Kok van financiën voelt er niets voor om het kal mer aan te doen met het terug dringen van het financieringste kort. Hij is het dus oneens met premier Lubbers. De minister president verklaarde gisteren dat het financieringstekort best wat langzamer omlaag kan dan gepland. Hij legde dat idee op tafel in de discussie over de be groting 1993 die momenteel in het kabinet wordt gevoerd. Lubbers wil op die manier geld vrijmaken voor lastenver lichting, met als doel de inflatie te beteugelen. Kok hecht echter minder aan lastenverlichting en meer aan het weer in de hand krijgen van het financieringte kort. Volgend jaar moet het tekort terug naar 3,75 procent van het nationaal inkomen. Door daar een half procent boven te gaan zitten komt er 2,5 miljard gul den vrij voor lastenverlichting. Volgens het regeerakkoord, dat dan zou worden losgelaten, Dagverhuur bestelbusjes «.k-w. Bel voor info: 071-351818 M MultiRent moet het tekort jaarlijks in stap jes van 0,5 procent (2,5 miljard gulden) omlaag, om aan het eind van deze kabinetsperiode (in 1994) op 3,25 procent uit te komen. Kok houdt vast aan verdere verlaging. Het is zijn eerste prioriteit. Hij denkt pas aan las tenverlichting als het financie ringstekort op koers ligt en de ministeries van sociale zaken en wvc hun tekorten op respectie velijk de sociale zekerheid (1,8 miljard) en de gezondheidszorg (200 miljoen) weer in orde heb ben. Anders dreigen daar pre miestijgingen en dat jaagt de in flatie weer op. Ook ligt er nog een 'pro bleem' van 1,4 miljard gulden aan nog niet gerealiseerde om buigingen uit de Tussenbalans. Die wil Kok op alle departemen ten verhalen. Dat patste stuit hier en daar op verzet, omdat ministers die hun zaken wel op orde hebben er niets voor voe len om te bloeden voor de over schrijdingen van collega-be windslieden. Lastenverlichting, bij voor keur in de vorm van een btw- verlaging, wordt alom als het beste middel gezien om de prijs-loonspiraal in te dammen. De inflatie loopt volgend jaar naar de 4,25 procent en dat is te hoog. Lubbers wil die in elk ge val tot 3,5 procent verminderen. Pagina 3: 'Lasten burgers en bedrijven verlagen'. MEUBELS HALF GELD RIDDERKERK - Wegens het niet doorgaan van belangnjke ex- porlorder van enige grote Neder landse meubelfabrieken. wordt vanuit meubelboerdeni de Retjer aan de Kievitsweg 124 te Ridder kerk. een enorme partij massief eiken en moderne wrtie klasse meubelen verkocht voor de HAL VE PRIJS. Om u een paar voor beelden ie noemen prachtige ei ken eethoek, bestaand uit robuus te tafel met vier massieve stoelen van 1790 - voor 895.-. Praktische eiken t v /stereokasten van 398, voor 199,- Originele eiken toog- kaslen van 2390,- voor 1195.-. Schitterende gebloemde 2-zits- banken, Chesterfield model, van 1195 - voor 595.-. Heeri.|k z.nen- de leather look bankstellen, 3*2- zits van 1710 - voor 859,-. Top kwaliteit rundlederen bankstellen. 3+2-zitsbank kompleet van 4199 - voor 2098.-. En zo kun nen we nog wel even doorgaan Alles wordt gratis thuis gebracht en met schriftelijke garantie ver kocht Wie binnenkort dus meu bels nodig heefi. kan nu zi|n slag sJaan bij Meubelboerderij de Reljer, Kievitsweg 124 Ridderkerk (Bolnes)- Dageli|ks geopend van 10 00 - 18 00 uur Vrijdags koop avond Ruime parkeer gelegen heid Digros biedt personeel vakantie aan HOOFDDORP JEROEN SMfT De vijfduizend medr er; van Dili van den Brm it toe de supermarkt Digros be hoort. vieren het 50-jarig be staan van hun bedrijf met korte vakantie op kosten va baas. De werknemers mogen kic- zen uit trips in Belgie. Luxem burg, Duitsland of in eigen land Wie liever niet op reis gaat krijgt een servies cadeau Werk nemers die nog maar kort ir dienst zijn. krijgen waardechr ques. Van den Broek heeft 18 winkels in Nederland. de HOELANG KUNTU NOG ZONDER? I Ja. ik nttm ttn latroductn- •bonntnaftt «n ontvang d« kraal f dl tarn* twM wraken gratia bot aal ik daarna L*Fnr maand «27,801 via aufomo tiache beialmg* ^tf|teMHBrtaal (f 80.10) via accept met gratis Buxusvogel Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, is vanochtend in de Libische woestijn opgespoord door een Amerikaanse satelliet nadat zijn vlieg tuig meer dan dertien uur was vermist. Alle inzittenden van het toestel, drie beman ningsleden en elf passagiers, zijn volgens het hoofdkwartier van de PLO in Tunis le vend en in goede gezondheid aangetroffen. De 62-jarige PLO-leider ging gisteravond op weg van Sudan naar ae Libische stad Sarra. Het toestel kwam boven Libisch grondgebied in een zandstorm terecht. De piloot liet weten een noodlanding te willen maken, waarna het vliegtuig van het radar scherm verdween. Libische en Egyptische vliegtuigen stegen vanmorgen vroeg op voor een zoekactie in de Libische woestijn. Staffunctionarissen van de PLO, die in het hoofdkwartier in Tu nis in spoedzitting bijeen waren gekomen, riepen de hulp van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte om Arafat op te sporen. Ook het Rode Kruis en andere luchtvaartmaatschappijen werden ingeschakeld. De Amerikanen stelden hun satellieten beschikbaar, president Mitter rand zegde toe de Franse troepen in Tchad in te zetten. Het vermiste vliegtuig werd op 65 kilome ter van Sarra gevonden met behulp van een Amerikaanse satelliet. Hoewel details nog niet bekend zijn, gaan luchtvaartdeskundi- gen er vanuit dat het toestel van Arafat is neergestort. „We weten niet of de piloot erin is geslaagd een noodlanding te ma ken", verklaarde een PLO-woordvoerder vanmorgen vroeg. „Het weer was verschrik kelijk slecht." Arafat vertrok gisteravond vanuit de Sudanese hoofdstad Khartoum naar Sarra in het zuidoosten van Libië. Daar zou hij een bezoek brengen aan een opleidings kamp van de PLO. Naast Arafat bevonden zich aan boord 12 personen: drie beman ningsleden. bodyguards en administratieve PLO-medewcrkers. Pagina 2: Arafat herrijst steeds als een fe niks uit zijn as Onze nieuwe koliektic grotc-matcn-mode heeft alles om ook uw zomer zonnig en kleurig te maken. Sportief of chic; in de maten 42 t/m 60. Stap eens binnen voor een persoonlijk advies! in grote maten Taatrdjm h-1 2 - Kjiw Tel 01718-1 3106. I>n V n>1 Lwdtch D*gbt*1 Antwoo*dr»ummor 10050 2300 VB iMton 8 VIJHrtOOOSJ1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1