Leiden Regio Meeuwenplaag kan jaren duren Lichtpuntje conflict tussen Sleutels en huurders Centrumbewoners tegen later sluiten van cafés 07H34700 Afvalproef bij winkels binnenstad Schoonmaak Reiskoffers Echolac 'Systeem kaartverkoop VW oneerlijk' WOENSDAG 8 APRIL 1992 17 Rioolgassen Pleziervaart 2 >J Kinderen in Oegst- Invoering van ple- 22 ziervaartbelasting is voor minder draagkrachti- geester zwembad Poelmeer zijn vorige maand ziek geworden van gen een zware klap ontlastingsgassen uit het riool ROY KLOPPER LOMAN LEEP MANS 'Vogels zijn aardig ingeburgerd in de stad' Hoewel acties om de aanwas van de meeuwenkolonie in Zuid-West in te dammen redelijk verlopen, kan de meeu wenplaag nog jaren duren. In het meest pessimistische scenario wordt pas in '95 enige vermindering van de overlast merkbaar. Niet uitgesloten is dat de gemeente het schudden van de eieren tot in lengte van jaren moet voortzetten om de overlast in de hand te houden. leiden» gert visser Milieuambtenaar A. Uljee, die is belast met meeuwenbestrijding, vreest dat bewoners moeten wennen aan de permanente aanwezigheid van meeuwen in de stad. Dat komt doordat het natuurlijke broedgebied van de meeuwen in de duinen wordt belaagd door een toenemend aantal vossen. Als gevolg daar van wijken de vogels uit naar de stad. En ze zijn hier inmiddels aardig ingeburgerd, stelt Uljee. Hij leidt dat af uit het feit dat de meeuwen niet langer in ko lonies broeden maar zich indi vidueel verspreiden over de stad. Zij broeden nu ook al op daken van particuliere huizen. Mogelijk dat de buurgemeenten de komende jaren ook te maken krijgen met de overlast van meeuwen. De gemeente roept bewoners daarom op hun daken vrij te houden van meeuwennesten en contact op te nemen met de di rectie milieu (tel. 254437) als ze een nest vinden. Ook wordt burgers gevraagd de dieren 'ab soluut niet te voeren'. Nieuwkomers Vorig jaar is begonnen met het weghalen en schudden van eie ren in nesten op daken van be drijven in Zuid-West. Met de medewerking van burgers en bedrijven en de brandweer wer den in het totaal meer dan 1000 eieren weggehaald. Van het schudden wordt overigens meer resultaat verwacht dan van het weghalen van de eieren. Schud den voorkomt dat meeuwen el ders nieuwe eieren leggen. Uit tellingen is gebleken dat in Zuid-West vorig jaar 500 vo gels in 250 nesten leefden. Dat betekent dat hun aantal in vier jaar tijd is vervijfvoudigd. Het schudden van de eieren wordt dit jaar voortgezet. Ook een aantal nieuwe locaties worden bezocht, onder meer aan de Vijf Meilaan, de Schelpenkade en de Rijnsburgerweg. Uljee sluit niet uit dat de ko lonie ook dit jaar weer in om vang toeneemt. Dat komt aller eerst doordat nieuwkomers zich bij de Leidse kolonie kunnen aansluiten. Bovendien komen meeuwen die in Leiden zijn ge boren na vier jaar naar hun ge boorteplaats terug om eieren te leggen. Omdat vorig jaar pas is Bewoners zullen moeten v begonnen met het schudden en weghalen zullen tot in '94 in Leiden geboren meeuwen te rugkeren. Volgens Uljee is het afschie n de permanente aanwezigheid de stad. FOTO WIM DIJKMAN ten van meeuwen ondoenlijk, brengt veel gevaren met zich de overlast weer. De beesten re- omdat de dieren elkaar waar- mee omdat de vogels kunnen ageren dan furieus op bewegin- schuwen. Ze zijn snel zo hoog gaan slepen met het giftige ma- gen in de buurt van de nesten in de lucht waar ze niet geraakt teriaal. In juni. wanneer de en houden vooral 's nachts veel kunnen worden. Het vergiftigen meeuwen gaan broeden, begint bewoners uit hun slaap. De reinigingsdienst begint nog voor de zomer met het geschei den inzamelen van bedrijfsafval in de binnenstad. Het gaat voorlopig om een proef van twee maanden in de Breestraat. Haarlemmerstraat en aangren zende straten. Daarna wordt bekeken óf en hoe de inzame ling verder moet Winkeliers krijgen verschil lende mtnlcontsinen 21" Htei om er hun huishoudelijk en be drijfsafval gescheiden van el kaar in op te slaan. De bakken worden twee keer per week ge leegd, op dinsdag en vrijdag Om de overlast voor winke- lend publiek te beperken wordt hel uedbljf—IW1 'i ochtends vroeg opgehaald. Winkeliers wordt verzocht hun volle con tainers voor 9.15 uur buiten te zetten. In samenwerking met gemeente en NS heeft de politie gister- middag een grote schoonmaak hi| het leuise Station en omge ving gehouden. In totaal wer den 124 fietswrakken wegge haald. Mercedessen gestolen leiden Op twee verschillende plaatsen in Leiden zijn gisteren Mercedessen gestolen. Op de Lamfhenschansweg verdween bij een garage een grijze Mercedes type 300 TE. In de Rijnstraat was het een uitte 200 D. In de laatste auto lagen 60 reproducties van schilderijen. Op de Oude Rijn werd een Kadett aangetroffen, die eerder in Gent in België bleek te zijn gestolen. Drugsinval Langestraat leiden De politie heeft gisterochtend omstreeks 11.30 uur een inval gedaan in een pand aan de Langestraat. Het vermoeden bestond dat er in het huis drugs werden verhandeld. Bij de inval, waarbij de deur werd geforceerd, werden acht Leidenaars in de leeftijd van 22 tot 32 jaar aangehouden. De politie vond slechts enkele grammen heroïne en cocaïne. Het achtttal werd na ver hoor weer vrijgelaten. leiden roy klopper Er is een lichtpuntje in het conflict tus sen woningbouwvereniging De Sleutels en haar bewonersraad. De laatste partij gaat akkoord met het voorstel van de verhuurder om een onafhankelijke commissie aan het werk te zetten die de gerezen problemen moet onderzoe ken en oplossen. Voorzitter P. Pardon van dé bewo nersraad, het overkoepelend orgaan van alle bewonerscommisies van De Sleutels, heeft dit gisteravond bekend gemaakt. In de commissie neemt in ie der geval iemand plaats huurders. Wie dat wordt is nog onbe kend. Volgens Pardon wordt momen teel gepraat met drie kandidaten. Ze verwacht dat op 20 april, wanneer de bewonersraad weer vergadert, duide lijk is op wie de keuze is gevallen. De Sleutels opperde het idee voor zo'n commissie direct na de presenta tie van het klachtenboek van bewo ners, najaar 1991. Dat rapport omvatte klachten over het gebrekkige overleg. De Sleutels reageerde daarop met een eigen stuk waarin de kritiekpunten werden behandeld. Het bevatte boven dien een uitnodiging om de problemen voor te leggen aan een speciale com missie. Daarin komen ook vertegen woordigers van De Sleutels. De groep moet worden geleid door een onafhan kelijk persoon. De naam van C. van Dijk, voorzitter van de Stichting Wel zijn is divers malen genoemd. Pardon van de bewonersraad ging gisteravond op de kwestie in tijdens een buurtvergadering in Zuid-West. Op het programma stond eigenlijk de installatie van een nieuwe bewoners commissie. Maar daarvoor waren de meesten van de circa veertig aanwezi gen niet gekomen. Want opnieuw kwam het meningsverschil over groen onderhoud in de wijk uitvoerig aan de orde. De huurders ageren al tijden te gen de hogere kosten voor het onder houd, die De Sleutels hiervoor bere kent. Volgens hen wordt er namelijk amper onderhoud uitgevoerd. De kwestie wordt trouwens doorge schoven naar de nieuwbakken bewo nerscommissie. Dat beloofde bestuurs voorzitter De Geus van De Sleutels na een slepende discussie. Hij kon even wel geen garanties geven dat het on derhoud op een andere manier wordt uitgevoerd. Hoofd bewonerszeken, i van Kaam. zegde de toe te onderzoe ken of de architect die het tuinonder houd moet N0Én Md Ml (Md doet. Ongeacht de uitkomsten van deze besprekingen werd de huurders op het hart gedrukt de verhoogde service-kos ten gewoon te betalen „li bent het verplicht, het is een deel van de ser- i. ekottm die Kedei moei betelen Veel bewoners houden de bijdrage voor het groenonderhoud in op hun maandelijkse huur. Sommigen meld den dat ze al brieven hebben gekregen waarin wordt gedreigd met een deur waarder. Programmaraad mag nieuwe zenders kiezen Een nieuw op te richten pro: grammaraad moet bepalen wel ke zenders volgend jaar via de Leidse kabel te zien zullen zijn, vindt wethouder De Vreeze. Het aantal netten wordt uitgebreid van twintig naar veertig door de aanleg van een glasvezelnet. „De regiogemeenten beslis sen nu gezamenlijk welke zen ders worden toegelaten. Door de komst van hetglasvezelnet kan elke gemeente haar eigen keuze maken. Ik schakel daar het liefst een onafhankelijke commissie voor in", aldus De Vreeze. u zag hem op de TV Leiden, Haarlemmerstraat 161, o. a. filialen in Katwijk en Sassenheim janet v >jduk Na de hectische taferelen bij de voorverkoop voor New Kids on the Block, in november 1991, voerde de VW het zogenoemde 'nummertjes-sys teem' in. Hoewel dat goed werkte, moet toeristenorganisatie op last van Mojo-concerts toch weer terug naar de oude methode. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden loman leefmans Bij de voorverkoop voor concerten van Mi chael Jackson, die zaterdag begint, wordt het gewoon weer: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. „En dat worden weer hecti sche toestanden. Uiterst vervelend voor de buurt", aldus VW-directeur C. Hugens. Een oud probleem keert weer terug bij de VW. Bij concerten van internationale grootheden als Prince, Madonna, Bruce Springsteen en Michael Jackson zijn er al tijd meer liefhebbers dan kaartjes. Dat leid de altijd tot lange, rumoerige rijen bij het kantoor aan het Stationsplein. Meer dan eens gingen fans al een nacht tevoren voor de deur van het kantoor liggen om zeker te zijn van een plaatsbewijs. Om die taferelen te voorkomen, ging de VW over op het zogenaamde nummertjes systeem, waarmee de liefhebbers op een bepaald moment hun kaartjes konden af halen. Maar dat mag niet meer van Mojo, het organisatiebureau dat de kaartverkoop van veel optredens regelt. "Het is niet meer toegestaan, maar ze hebben mij niet duide lijk kunnen maken waarom. Ik ben niet zo blij met die massaverkoop en ik vrees voor mijn bovenburen", aldus Hugens. Een woordvoerder van Mojo in Rotter dam vindt de werkwijze van de Leidse VW niet eerlijk tegenover de fans: ..Alle kaart verkoopkantoren in heel Nederland gaan zaterdag op hetzelfde moment open. Dat geeft iedereen gelijke kansen. In Leiden moeten ze niet vandaag of morgen al een nummertje kunnen krijgen, dat recht geeft op een kaartje. Dat is niet eerlijk. Ais er overlast is, moeten ze de voorverkoop maar ergens anders houden. De VW krijgt 3,50 per kaartje, dus daar kunnen ze best iets voor huren. De VW in Eindhoven bijvoor beeld maakt voor de kaartverkoop ook ge bruik van een andere ruimte." De politie wil ook graag dat de kaartver koop op een andere plaats wordt gehouden: „Onze voorkeur gaat uit naar de Groen- oordhallen. Daar staan de mensen droog en er zijn loketten. Maar we kunnen dat nu niet meer voor zaterdag regelen. Het is te kort dag", aldus politievoorlichter D. Grave land. De politie heeft morgen een gesprek met de bewonerscommissie van de flat bo ven het WV om een en ander uit ,1e leggen. "Natuurlijk hebben we aan uitwijken ge dacht. Maar dat doe ik toch niet graag", al dus Hugens. De verruiming van de sluitings tijden op zaterdag tot drie uur voor alle café s heeft niet de steun van de buurtverenigingen in de binnenstad. Zij willen geen verandering van het huidi ge beleid, maar wel een strenge re aanpak. Milieu-wethouder H. de la Mar benadrukte gister avond nog eens dat die er ook komt. „De tijd van praten met de ondernemers die de regels overtreden is nu voorbij." Commissaris J. Molenaar van de Leidse politie tekende daar bij aan dat de politie niet altijd even alert op klachten van be woners kan reageren. „Er ge beurt meer op een zaterdag avond en soms moeten we een afweging maken. Dan gaat hulpverlening altijd voor het controleren van sluitingstij den." Overigens gaat het nieuwe voorstel voor de Leidse afdeling van Horeca Nederland niet ver genoeg. De vereniging van on dernemers pleit voor een latere sluitingstijd in het weekeinde. PvdA. Groen Links en de SP zijn tegen het plan de cafés een uurtje extra te geven. Volgens R. Hillebrand van de PvdA wijkt het nieuwe voorstel te veel af van de uitslag van het vorig jaar gehouden referendum. Toen stemde een meerderheid van de kiezers tegen vrije sluitingstij den. Als het gemeentebestuur daar vanaf wil wijken, dan moe ten de inwoners volgens de PvdA eerst weer worden geraad pleegd. Hoewel de meeste an dere partijen tegen zo'n in spraakronde zijn. beloofde bur gemeester C. (ioekoop dat daar over nog een keer in net college van B en W wordt gesproken Geen uitzondering voor sluitingstijd discotheken Discotheken moeten op dezelfde tijd dicht als cafés. Het verz-oek van de eigenaren van vier Leidse disco's om langer open te mo gen blijven werd gisteravond door geen enkele politieke partij gehonoreerd. De discotheken willen doordeweeks tot drie uur open blijven en in het weekeinde tot vijf uur. omdat hun publiek pas laat bin nenstapt. „Een grote groep leidse jongeren zoekt nu vertier el ders, omdat in andere steden de discotheken wel langer open zijn", aldus R. van Akkeren van Hotel dc Ville aan de Breestraat. Hij maakte overigens duidelijk dat zijn zaak het afgelopen jaar, in de tijd dat politie niet zo streng controleerde, veel langer open was dan eigenlijk mocht. „En dat ging prima, er waren geen problemen met de politie of dc buurt Aan die situatie moet echter een einde komen, zo maakten de raadsfracties gisteravond duidelijk. „Voor alle instellingen geldt hetzelfde beleid", aldus WD'er A. Gcertsema. St. Aagtemtroat 18 leiden i(r*ofru«i- niMtaa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17